PUROL êii fpand-enSjnifwondeTu GeneesMise blieven. vuluiIl. Ingezonden stukken het~ziekenhuis heeft geen directeur noodig. Sport MIJNHARDT's Zenuw-Tabletton.,. 75 ct. Laxeér-Tabietten... 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Raadselboek»©. X X i X xxxxxxxxxxx x X UITGEEST. «/«Misdag werd onder groote belangstel- het Hotel de Ooievaar de^esde bloem- ÜÜnenveiling gehouden van Ranonkels, Ane- Lnpn Gladiolen en andere artikelen, on- ®S,ie van de teer D? Krijgsman, H. vvhd van der Eng en W. Twisk. Alhoewel de aanvoer merkelijk minder be- te worden, bleef de kooplust goed van w begin tot het einde der veiling. Verkocht Set artikel Anemoon een paar weken ge iden minder goed, thans is er meer vraag naar en loopen de prijzen eemgszins op. De volgende prijzen werden o.a. besteed: Anemoon De Caen (Import) per Liter 150' Anemoon Hollandia per Liter f 4.25; Anemoon St. Bridget per Liter 4.50, Dubbele Anemoon Don Juan per K.G. t 7; Dubbele Anemoon Gemengd per K.G. 4.50, persische Ranonkel Fireball per 100 1 persische Ranonkel Orange Brillant per 100 f 2; Persische Ranonkel Koningin der Neder landen per 100 f 3.50; Fransche Ranonkel primrose Beauty per 100 f 0.60; Fransche •Mathilda Chrisina per 100 0.50; Fransche Ranonkel Veronica per 100 1.30; Fransche Ranonkel Orange Queen per 100 0.50; Turksche Ranonkel Grootvorst per 100 1.10; Turksche Ranonkel Rosalie II per 100 1 en Turksche Ranonkel Scraphique II per 100 1.20. Woensdag 5 Februari zal wederom een feiling worden _gehouden Wanneer men de landlieden spreekt over hun gevleugelde vrienden en vijanden, dan zal men gewoonlijk den Velduil onder de laatsten gerekend zien. Al wat roofvogel lieet, wordt door de boeren over een kam ge schoren, en dat is wel te bejammeren. Want cie Velduil en de Torenvalk zijn steeds ver keerd beoordeeld geworden, omdat ze slechts bi] hooge uitzondering vogelvleesch eten eu muizen hun lievelingskostje vormen. Niet overal in ons land treft men den Velduil (Asio accipitrinus) aan. Hoofdzake lijk heeft men hem te zoeken langs den duin kant, en in de duinpannen vindt men ook meermale nesten van dezen Nacht-roofvogel Toch zoekt men hem niet te vergeefs in veen achtige streken. In jaren, dat er veel voedsel is voor de Velduilen, dus in de zoogenaam de muizenjaren, kunnen deze vogels hier in het najaar in groot getal aanwezig zijn. De landlieden doen 'dan wèl, wanneer zij ze spa ren, en zij hebben zich niet te verheugen, wanneer de"zoon of de knecht een of meer van deze dieren heeft gevangen of gedood, wat maar al te dikwijls als een succes worat beschouwd. En zoo heel veel tact is er niet voor noodig, om een Velduil te bemachtigen Bij dag toch kan deze vogel niet best zien, vooral niet, wanneer de zon hel schijnt. Zijn ronde oogen, aan uilen eigen, wijzen daar reeds op. Dan zit de Velduil dikwijls ver scholen onder heidestruiken of duindoornen en ook wel op takken onder het loof. Weet men deze schuilplaatsen, dan kan men de vogels gemakkelijk vangen of schieten. 't Spreekt wel vanzelf, dat de Velduil door zijn stille vlucht, welke veroorzaakt wordt door zijn losse vederen, en door zijn nachte lijke levenswijze, nu juist niet dadelijk de liefde verwerft van de menschen. Ook de vleermuizen doen dit immers niet!? De Velduil wordt gerekend tot de zooge naamde Hoornuilen, dat zijn dezulken die twee oorpluimpjes op den kop hebben Bij den Velduil zijn deze klein, waaraan hij te onderscheiden is van den Ransuil, die ze veel grooter heeft. Ook is hij te kennen aan de lange vleugels en de gele oogen, die door een kring van zwarte vederen omzoomd zijn. De Velduil bïoedt bij ons in de duin valleien en ook wel op de heidevelden en in vlakke streken. Daar maakt hij zijn nest op den grond. Een eigenlijk nest is het evenwel niet. Eenige planter, onder duindoornen als anderzins worden neer gedrukt en daarop worden de eieren gelegd, vier of vijf, die •bijna kogelvormig zijn en heelemaal wit. Bij het broeden kan men den Uil tot op korten afstand naderen, alvorens hij op vliegt. Dit opvliegen geschiedt met onhoor- baren wiekslag. Bij bewolkten lucht ziet men hem cok bij dag wel vliegen. Hij zweeft dan boven zijn jachtgebied, en 't blijkt dan. dat hij even scherp van gezicht is, als de meeste roof vogels dit zijn Met het bovenstaande wordt de Velduil aanbevolen in de weldenkendheid van alle landlieden. Wie deze vogelsoort vervolgt, be rokkent zich zelf en anderen kwaad J. DAALDER Dz. M. de Redacteur, Aan de hand van het verslag in Uwe courant over de openbare vergadering van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland, waarin de kwes tie van het Stadsziekenhuis alhier behandeld is, bet volgende: Volkomen ben ik het eens met mr. Leesberg, o#t er geen geneesheer-directeur voor het Stadsziekenhuis noodig is, evenmin is er een geneeskundige dienst voor de gemeente noodig; door beide zouden de financieele lasten voor de Semeente onnoodig verzwaard worden. Dat de burgemeester zegt van geneesheeren gehoord te ■ebben, dat de bestaande toestand in het Stads ziekenhuis niet voldoet, moet beslist van partij s-gen kant komen, daar voor zoover mij be- end, eigenlijk alle medici tevreden zijn met ®n geschapen toestand. Laat er maar eens een euquête gehouden worden. De directrice is volkomen tegen haar taak opgewassen, is tot aller tevredenheid werk- zaam en evengoed als totnogtoe in het St. Eli- j'^-siekenhuis de medische leiding steeds goed gegaan is, zal dit in het Stadsziekenhuis '"rj deze directrice het geval zijn. d c''fers over de beide ziekenhuizen door r en urt>emeester in zijn Nieuwjaarsrede in den a genoemd, bewijzen wel, hoe goed de di- f* V°°r ar taak berekend is. een geneeskundige dienst voor de ge- ve«nte Alkmaar betreft, de stad is daarvoor ee te klein, een directeur van dien dienst zou deenko^0et? Z°eken' daar al,e werkzaamhe- j er ,em ress°rteerende worden uitge- de 3 gemeente-geneesheeren, door tfpm i°° 3rtS Cn door den contróleerenden gemeente-geneesheer. Voor hem zou vrijwel alleen overblijven het hulp verleenen bij ongevallen op straat. En waarin bestaat dit feitelijk? Leiding geven bij e eervoer van den getroffene, want werkelij ke medische hulp verleenen is alleen mogelijk in een ziekenhuis; dat kan niet op straat gebeu- ren. s e getroffene eenmaal in het ziekenhuis aangekomen, dan zal zijn huisarts daar inmid dels ook aanwezig zijn en kan de hulp van den directeur gemist worden. De hulp, die nu door de politie en roode-kruis colonne-leden verleend wordt is geheel af- oende. Hiervoor is heusch geen directeur van en geneeskundigen dienst in persoon noodza kelijk; bovendien ontbreekt slechts hoogst zel den medische leiding. Waar de burgemeester nu nog opnoemt, dat hij een directeur van den geneeskundigen dienst noodig heeft bij de uitvoering der nieuwe wet op de besmettelijke ziekten, is dat niet juist. De burgemeester kan te allen tijde hiervoor een der huisartsen aanwijzen, die volkomen op de hoogte zijn met alle matregelen tegen be smettelijke ziekten te nemen. Hoe zou het anders moeten gaan in talrijke gemeenten van de grootte van Alkmaar, waar geen geneeskundige dienst bestaat? Men zal nog kunnen zeggen, waarom heeft de geneeskundige kring te Alkmaar indertijd in een motie den wensch uitgesproken, dat er een geneesheer-directeur aan het Stadsziekenhuis zou komen? Het moge dan wel eens bekend gemaakt wor den, dat deze motie aangenomen is in een tijd van strijd tusschen specialisten en huisartsen. De specialisten wenschten nog altijd in den tijd vlak vóór de opening van het Stadsziekenhuis, dat zij daar meer te zeggen zouden hebben dan de huisartsen. Om toentertijd uit die impasse te komen, was de motie voor een geneesheer-directeur een welkome oplossing. De tijd heeft echter geleerd, dat wij het vol komen kunnen stellen zonder een geneesheer- directeur. Met dank voor de plaatsing; EEN HUISARTS. Dit stuk is thans eigenlijk overbody. Maat wij willen gaarne nog eens de stem van een huisarts laten hooren en wellicht wordt de kwestie nog voor den Raad van State behan deld. Red. Alkm. Crt. Brandwonden. Onder de uiterlijke omstandigheden, waar aan het leven der menschen gebonden is, neemt de temperatuur een belangrijke plaats in. Zoowel naar boven als naar beneden be staat een grens, welker overschrijding een einde aan het voortbestaan kan maken. Wij willen thans den algemeenen invloed van te hooge of te lage temperatuur voorloopig bui ten beschouwing laten en ons bepalen tot de plaatselijke inwerking op bepaalde lichaam', deelen. Daarbij bestaat groote overeenkomst tusschen de gevolgen van verbranding en be vriezing, maar het schijnt doeltreffend, eerst alleen onze aandacht tot verbranding te be palen. Wij weten dat de cellen, waaruit ons lichaam is opgebouwd, eeir eiwitachtige stof bevatten. Wij begrijpen aldus gemakkelijk, dat de cel niet langer kan voortleven zoodra zij is blootgeste! aan een temperatuur, waarbij eiwit stolt. Nu moet men niet denken, dat eiken keer, dat de huid met zulk een temperatuur in aanraking komt, ook dadelijk verbranding volgt. Ook in dit opzicht bewijst de huid haar beteekenis als beschuttend orgaan. De opper vlakkige lagen cellen der huid zijn feitelijk al dood, al mogen zij dan nog in innigen samen hang met de onderliggende lagen verbonden zijn. Aan deze cellen is dus, om zoo te zeg gen, niets meer te bederven. Bovendien nemen zij zooveel van de toegevoerde warmte op, dat de lager gelegen, nog levende cellen, dik wijls slechts verwarmd worden tot een niet meer schadelijke temperatuur. Bij hoogere temperaturen wordt dit natuur lijk geheel anders en zal de verpietigende in vloed zich veel dieper doen gelden. Het is ge bruik, daarom drie graden van verbranding te onderscheiden, welke wij afzonderlijk zullen behandelen. De eerste graad van verbranding is een da gelijks voorkomende gebeurtenis. Hoe menig maal komt de huid niet in aanraking met een nog gloeiende lucifer, met een heete kachel, met wegspattend kokend water of heet vet, met het nog gloeiende gedeelte van sigaar of siga ret met gesmolten lak of kaarsvet enz., waar bij dan als eerste verschijnsel pijn gevoeld wordt, als bewijs, dat zenuwtakjes door de warmte zijn getroffen. In vele gevallen wordt dan aan het geval, zoodra de pijn verdwenen is, geen aandacht geschonken en nauwelijks bemerkt, dat roodheid en eenige zwelling ont staan en dat na een paar dagen daar tei p!aatse enkele droge schilfers of velletjes wor den afgestooten. die alles als bewijs, dat nog diepere lagen cellen der opoerhuid zijn getroï- fen, zoodat het gewone afschilferingsproces der huid in bijzonder versterkte mate plaats heeft.. De zwelling, waarvan ik zoo even sprak, is een merkwaardig verschijnsel. Zoodra er gens in het lichaam iets niet in orde is. met name bij beieediging en ontsteking, treedt een versterkte lymphestroom naar het zieke deel op. In vele gevallen is deze lymphe met de daarin zich bevindende witte bloedlichaampjes in staat, het genezingsproces te bevorderen en ingedrongen ziektekiemen onschadelijk te maken, terwijl het later tevens voor repara- fieve doeleinden dient. De opperhuid is met' het onderliggende weefsel slechts betrekkelijk los verbonden. Dit blijkt uit de blaren, die aan de handen van ongeoefenden bij roeien of na lange marschen bij slecht zittend schoeisel optreden. Wanneer de verbranding dieper doordringt dan in de gevallen van den zoo even beschreven eersten graad het geval is, krijgen wij precies het zelfde. De opperhuid geraakt los van de on derlaag en de toestroomende lymphe heft haai op. Er ontstaat een brandblaar. Dit is ver branding van den tweeden graad. Wij spreken van verbranding in den derden graad, wanneer zeer hooge temperatuur of iets minder groote warmte gedurende lange- ren tijd op de huid inwerkt. Het gevolg is dan, dat de weefsels tot op grootere diepte worden getroffen, zoodat soms heele stukken afster ven. Daarbij kan zich een brandkorst vormen Zoowel d« blaar bij den tweeden als de korst bij den derden graad mogen wij be schouwen als een natuurlijk beschuttingsmid del tegen het gevaar van infectie. Neemt men toch blaar of korst weg, dan hebben wij een open wond voor ons, tot welke allerlei besmet- tingskiemen vrijen toegang hebben. Blijven blaar of korst behoeden, dan heeft het daar- blaar o fkorst behoeden, dan heeft het daar- leeft, gelegenheid, te herstellen op de veilig ste en eenvoudigste wijze. Onder de blaar kan zich direct nieuwe opperhuid vormen en onder de korst heeft een merkwaardig afschei dingsproces tusschen dood en levend weefsel plaats, waarbij ten slotte het doode stuk als een geheel afvalt en de zoo vrij komende vlak te gemakkelijk volledig geneest. Uit het bovenstaande kunnen wij reeds de brandwonden moeten handelen. Natuurlijk hoofdlijnen afleiden, volgens welke wij bij moet eerst de brand gebluscht worden. Staan bijv. de kleeren in brand, dan moeten de bran dende plekken met dekens, jassen en dergelijke bedekt worden om den toevoer der lucht af te sluiten en zoo de vlammen te dooven. Dus vooral niet met zulk een in brand staand persoon gaan loopen of hem in de buiten lucht brengen. Zijn er geen vlammen meer, dan de brandende plekken met veel koud water overgieten. Eerst daarna kunnen wij ons met de verbrande plekken zelf gaan bemoeien. De eerste eisch is. dat wij blaar of korst on geschonken laten. Hieraan moeten wij dus steeds denken als wij kleeren willen verwijde ren. Dit mag-haast nooit door uittrekken ge schieden, maar wij moeten alle kledingstuk ken om de verbrande plaats heen voorzichtig losknippen en als er iets van de kleeding aan de wond vastgekleefd zit, dit er vooral niet af trekken, maar rustig ter plaatse laten. Voor de verdere behandeling zijn talrijke middelen aan de hand gedaan. Een daarvan is het onderdompelen van het verbrande deel of desnoods van het geheele lichaam in een ruime hoeveelheid zeer koud water. De patiënt of het verbrande deel moet er dan echter zeker een paar uur in blijven. De verdere behande ling van ernstige brandwonden wordt uit den aard der zaak verder aan den arts overge laten. Bij kleinere brandwonden in het dagelijksch leven kan men zich dikwijls zelf helpen. Een zeer goed middel is ambrine, een harsachtige stof, welke gesmolten o» de brandplek gedrup peld wordt. Op die wijze kan het soms zelfs gelukken, blaarvorming te voorkomen. Am brine wordt, behalve in grootere en kleinere stukken ook in den handel gebracht in den vorm van kaarsen. Men steekt dan degrit aan en laat de kaars op de wond afdruipen. De ambrine blijft dan gestold op de huid zitten en wordt met een los maar dik wattenverband bedekt. De brandzwachtel van Bardeleben (bismuth- poeder) doet ongeveer denzelfden dienst. Vroeger was het mengsel van lijnolie en kalk- water zeer geliefd. Het werkt inderdaad zeer goed. Maar het is niet zoo gemakkelijk in voorraad te houden als de eerstgenoemde stof fen. Het moest in royale dosis gebruikt wor den, het best door lappen er mee te drenken, op de wond te leggen en vaak te ververschen, zoodat zij niet blijven kleven. Voetbal. DE WEDSTRIJDEN VAN MORGEN. Belangrijke wedstrijden voor kam- pioens- en degradatiekandidaten; de spanning in af deeling II; Velo Zon dag kampioen? De finales naderen! Reeds is een kampioen bekend en wellicht zal het Zondagavond in Groningen eveneens feest zijn als Velocitas een of beide puntjes van Frisia afsnoept. Nu alle wedstrijden dus van bizonder be lang zijn, zoowel voor de kampioens- als degradatiecandidaten, nu meenen we, dat we wel eens eenige beschouwingen mogen geven over de wedstrijden, die Zondag ge speeld zullen worden. Allereerst trekt dan de aandacht de ont moeting AjaxA.D.O. Deze wedstrijd is daarom vooral van belang, omdat hier twee candidaten voor den eeretitel in het veld komen. Van die twee candidaten heeft Ajax het wel het moeilijkste. Zij toch moet winnen, zal de kans op een kampioenschap blijven. A. D. O. kan met een overwinning wel bijna zeker zijn van een kampioenschap, omdat ze dan in de resteerende 6 wedstrijden nog 4 punten mag verliezen om toch kampioen te kunnen worden. De kansen zijn ongeveer gelijk. Zoowel de verrichtingen van Ajax als die van A D. O. zijn den iaatsten tijd zeer fraai. Toch geven we Ajax den meesten kans, ook al, omdat ze thuis speelt. Sparta moet naar Hilversum en verliest dan, tenzij ze speelt, zooals dat tegen Ajax het geval was. Maar toen speelde ze wel wat boven haar kracht. Zoodat Sparta Zondag avond haar laatste kansje versj>eeld heeft! H. B. S.—Excelsior wordt een zware strijd. In den Haag won Excelsior reeds; aangezien ze thuis veel sterker is dan uit zal ze ook nu wel weer winnen. Haarlem verliest natuurlijk van haar stad- genooten R. C. H. t Is alleen maar de vraag met hoeveel. Intusschen kan Haarlem de res teerende wedstrijden wel als oefenpartijtjes beschouwen voor de a-s. degradatiewed strijden Tenslotte D. F. C.V. S. V. Twee clubs uit de middenmoot, dus kans op een kalm partijtje. Wellicht weet D. F. C. revanche te nemen op de 41-nederlaag in Velsen. Dan komen we tot afdeeling II. Als we het programma bekijken, dan zien we dat Z. F C naar Hermes moet en H. V. V. naar V. U. G; twee heel belangrijke ontmoetin gen, die echter door de gasten gewonnen kunnen worden. Het wil ons voorkomen, dat Z. F. C. het 't moeilijkst zal krijgen en wel licht een puntje verliest. Daardoor zou H. V. V. als ze wint! en ook Blauw wit een veel mooier kans krijgen. En als we dan bedenken, dat deze twee elkaar ook nog moeten ontmoeten, dan heeft zoowaar Feijen- oord ook nog weer een kans! Men ziet dus. welk een belang de clubs bij de uitslagen der wedstrijden hebben. Dat is ook in de onderste regionen het geval. Daar moet H. F. C. den strijd aan binden tegen Stormvogels, maar we geven den Good Old wel een kansje. Ze kon van Feijenoord winnen, ze speelde tegen E. D. O gelijk, ze wint morgen weermisschien! Dan zou ze meteen heelemaal degradatie- vrij zijn. In het Oosten vecht men thans om de de gradatie te ontgaan. Dat hebben we nu al eenige weken gezien. Toch zal de dag van morgen nog geen beslissing brengen, omdat de ernstigste candidaten voor de oneervolle plaats alle vrijaf hebben. Of zijn misschien Tubantia en Heracles ook nog onder die can didaten te rekenen? Morgen spelen ze tegen elkaar in Hengelo. Een gelijk spel wat zeer wel mogelijk is zou beide clubs weer iets meer in veiligheid brengen. De strijd om de tweede plaats kan morgen weer nader beslist worden. Wint Z. A G in Zwolle van Enschedé, dan zal ze waar schijnlijk op de tweede plaats eindigen. En wint Enschedé, dan bezet Twente dit sei zoen wellicht de tweede plaats. Het zal er dus wel spannen in Zwolle! WageningenGo-Ahead is in zoover van belang, dat Wageningen wel probeeren zal, Go-Ahead de eerste nederlaag toe te bren gen. 't Zal wel niet gaan, v. d. Heyden ten spijt! In het Zuiden zal P. S. V. weer een nieuwe overwinning behalen ten koste van B. V. V. Maar toch zal de afstand tusschen haar en Willem II wel onveranderd blijven, omdat we niet kunnen aannemen, dat Roermond van de driekleurigen zal winnen. Ook Wilhelmina, dat N. A. G op bezoek krijgt, zal wel geen gelegenheid krijgen, zich uit de kneep te onttrekken. N. A. C. toch heeft dezelfde kans als P. S. V. en zal niet willen verliezen. Echter, een kat in den nood Tenslotte het Hooge Noorden. Zooals ge zegd behoeft Velocitas slechts gelijk te sjoelen, om de kampioensvlag te kunnen hij- schen. Het is niet aan te nemen, dat Frisia het tot een gelijk spel zal brengen. Be Quick gaat naar Friesland en komt weer met een nederlaag terug, terwijl Leeuwarden van G. V. A. V. moet winnen, als het spel normaal verloopt. En Alcides tenslotte zal haar best doen, om uit de gevaarlijke zóne te komen door een overwinning op Veendam. ONZE TWEEDE KLASSERS. Dat wij bij een beschouwing over de wed strijden in deze klasse het allereerst denken aan Alcmaria's kansen, spreekt bijna van zelf. Alcmaria dan moet Zondag naar K.F.G, haar zwaarste concurrente voor de eerste plaats. Alvorens even nader in te gaan op dezen wedstrijd, willen we eerst eens na gaan hoe de zaken thans staan. Alcmaria heeft de leiding tot nog toe met als cijfers: gesp. 15, gew. 9, gel. 2, verl. 4, üoelp. 3929, punten 20. K.F.C. stelt daar de volgende cijfers te genover: gesp. 12, gew. 8, gel. 2, verl. 2, doelp. 3724, punten 18. Uit dit staatje blijkt dus, dat K.F.C. 4 verliespunten minder heeft dan Alcmaria. Ze staat er dus ongetwijfeld beter voor. Nu wil het echter, dat beide clubs elkaar nog niet ontmoet hebben, zoodat nog 4 pun tjes verspeeld moeten worden. Veronderstel len we nu, dat Alcmaria beide ontmoetingen wint (we gelooven het niet!) dan zouden bei de partijen gelijk staan. Maar daar staat dan weer tegenover, dat het programma van K.F.C. veel zwaarder is dan dat van de wit- hemden. Alcmaria heeft nog te spelen: uit tegen K.F.C. en V.V.A., thuis tegen K.F.C. K.F.C. echter heeft het volgende program ma nog voor den boeg: thuis tegen Alcmaria W.F.C., Spartaan, uit tegen Alcmaria, Z.V. V., West-Frisia. Geen kleinigheid dus. En zeer waarschijn lijk zal K.F.C. ondervinden, dat dit pro gramma haar nog wel eenige verliespunten zal kosten De strijd is dus nog geheel open. En nog is het lang niet te zeggen, wie kampioen wordt. Echter, laat Alcmaria dit bedenken, dat de kans er nog wel zeer degelijk is. Als zij met dit idee Zondag naar K F C. trekt, en met den heerlijken moed van te wil len winnen het veld betreedt, dan is een mooie strijd te verwachten, die luide toege juicht zal worden door supporters van beide partijen. En dan is er van de uitslag nog niets te voorspellen. Alcmaria, houdt u taai. Speelt als leeu wen, maar speelt prettig en fair. Alkmaar verwacht van u, dat gij uw plicht doet. En is het een nederlaag, laat die dan zoo eervol mogelijk zijn. Afgesproken Het elftal komt zoo sterk mogelijk uit. Rootring is weer op zijn oude plaats terug gekeerd, terwijl Michels nu in de voorhoede zal sjpelen. Zal deze combinatie voldoen? De doelpun- tencijfers van K.F.C. toonen, dat haar achter hoede niets sterker is dan die van Alcmaria. Maar de voorhoede schijnt de kunst van doelpunten mak:n wel te verstaan! Oppas sen is dus zeer de boodschap. Maar er is nog iets, waar wel om gedacht moet wor den: Aanvallen is de beste verdediging! Tenslotte zou een gelijk spel ons niet al te zeer verwonderen Wat de andere ontmoetingen betreft, Hol landia kan best van Spartaan winnen en Z.V.V. van V.V.A. Maar de twee andere ont moetingen W.F.C.—H.R.C. en D.W.S.— West-Frisia zullen we moeten afwachten. Gymnastiek. Zondag en Dinsdag hield de gymnastiek- vereeniging „U. D. I." te Hensbroek, dir. den heer J. Schotsman uit Alkmaar, in sa menwerking met de dames-afd „N. E. A.", onder leiding van mej. Termaat uit Alkmaar, haar jaarlijksche openbare uitvoeringen in het lokaal van den heer L. Mantel. Beide avonden was de zaal best bezet, wat Bij Apoth. en Drogisten de heer Schotsman, als dir.-voorz. in z'n openingsw oord eren memoreerde, daar hieruit bleek, dat trots de vele uitvoeringen hier ter plaatse, de gym.-uitvoeringen steeds in de be langstelling van het publiek staan. Het programma werdna den opmarsch geopend met een groep, welke door bouw en belichting een schitterend openingsnum mer werd. Om alle nummers te releveeren, zou te veel ruimte vergen. Aparte vermelding verdienden tenvolle het werk der kleine meis jes onder leiding van mej. Termaat. Het num mertje „Poppendans'', uitgevoerd door de zes kleinste, werd een succes. Als steeds oogstte het slotnummer (hoogrek, heeren) veel succes, terwijl de daarna, door eenige leden opgevoerde één-ader in West-Friesch dialect geweldig bü het publiek insloeg. Burgemeester Kooiman dankte aan het slot de aanwezigen voor hunne opkomst, waarna de heer Schotsman deze best-geslaagde avonden met een kort woord sloot. De taart, door de vereeniging ten bate van de kas verloot, werd gewonnen door den heer C. Edel Jb.zn. Oplossingen der raadsels nit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Hengelo Gedane zaken zwembad nemen geen keer V o r d e n zwaan v a n p e n scheef zeven schande akker eekhoorn neus pioenroos 2. Een paard (paar en aard') 3. 's Hertogenbosch, Soest, hert, Goor, schoen, bes. 4. Komeet (kom, eet). Voor kleineren. 1. Sterrekers. 2. Oorvijg. 3. Toon, noot. 4. Ik zwom eiken dag in de zomerva- cantie. (melk.) Oom Jaap laat heel gauw wat van zich hooren, Moeder. (thee). Wat doe je vanmiddag: speel je schaak of fiets je liever? (koffie). Neen Hans, nu geen geklim. O, na den eten is iets anders, (limonade). OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam eener republiek. X X X X X 1° rij een medeklinker. 2° een voornaamwoord. 3° een bloeiende struik. 4° een heel groot huis, waarom heen dikwijls een gracht ge graven is. 5° een provincie in ons land. 6° 't gevraagde woord. 7° iets wat men soms aan deuren en deksels vindt. 8° iets wat men in ons land vee) aantreft. 9° een vogel. 10° een verkorte meisjesnaam. 11° een medeklinker. 2. Mijn eerste is een jongensnaam, mijn tweede een rivier in ons land en mijn geheel een dorp in Zuid- Holland. 3. Mijn geheel noemt 'n bekend spreek woord, dat met 5 woorden of 27 letters geschreven wordt. Een 22, 7, 8, 26 is een viervoetig dier. Een 22, 2, 4, 4, 3 is een kant van een gebouw. In sommige slootan ziet men 5, 23, 25, 24, 13. 16, 15, 18, 10 dient meestal ter ver siering. 13, 26, 12, 17, 21 is bouwmateriaal. 11, 15, 9 is een jongensnaam. 3, 19, 20, 14 is een aardsoort 6, 27, 9, 22 is een gedroosde visch. 4. Verborgen plaatsen in ons land. Lize mag dan plezier in Duitschland gehad hebben, ze kwam er onge nietbaar vandaan. Wist je, dat Jan ten Halve er eiken dag kwam? Ik had het je al gezegd: Peter let nooit op den weg. Tante Leni heeft haast, roep Annie dus vlug. Je moet niet zoo hard aan de bej trekken, Gustaaf! Voor kleineren, 1. Altijd werk ik in een oven, Maar ik bak toch heusch geen brood, Ook geen koek, wel harde dingen, Die soms klein zijn en soms groot. 2. Met h als beginletter ben ik een vier voetig dier, met w een bloem e» met 1 een boom. 3. Kleine, teere klokjes luiden, Luiden blij de lente in; Maar zij hangen in geen toren, Zijn van ijzer noch van tin; Ook van koper niet. Ze luiden En verkondigen 't begin Van de nieuwe, lieve lente, Wie het hoort, is blij van zin. Zeg m' eens, hoe die klokjes heetea, 't haadsel is toch niet te min? J 4. Welke stad ligt in de plassen? 4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 11