4 Radirerafiscti Weerbericht AGENDA HET EINDE VATTDI DICTATUUR. Stadsnieuws Het Stadsziekenhuis. JAN COUVÉE (Piano) JOH. BLOK (Viool) Emmastraat 75 - Alkmaar. Cursussen van 42, 22 en 15 lessen per jaar. 1 Je Jftcma Je Jange Sc 9e Jftoraaz Jèpaarloketten, foaarban be fjuur bebraagt bier gulben per jaar Binnewfand Zaterdag 1 Februari. 4 uur, Victoria Theater: Middagvoorstel ling van De Luchtvloot (voor eiken leeftijd). 7.30 uur, Cinema Americain: De macht van het zwijgen (boven 14 jaar. 7 30 uur, A. B. T.: Onder verdenking (bo ven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: De Lucht vloot (voor eiken leeftijd). 7.30 uur, Harmonie, uitvoering De Halter. Zondag 2 Februari. /■2 uur, Sportpark, voetbalwedstrijd Alcma- ria Victrix IIAjax III. 2 uur, 't Gulden Vlies, voorstelling van „Frits Wardland" door het gezelschap Cis ka Kremer en Nap de la Mar. Van 2 uur af doorloopende voorstelling van De macht van het zwijgen (boven 14 jaar), in Cinema Americain. A. B. T., van 2 uur af, doorloopende voorstelling van Onder verdenking (boven 14 jaar). Victoria Theater, van 2 uur af, doorloo pende voorstelling van De Luchtvloot (voor eiken leeftijd). 8 uun 't Gulden Vlies, opvoering van "j.Fliereflulter's oponthoud" met Cisca Kre mer en Nap de la Mar. I 8 uur, De Rustende Jager te Bergen, op voering van „Het Circuskind" door het 'Noordhollandsch tooneel. 8 uur, Harmonie, optreden toovenaars Hirston en Compagnie. Maandag 3 Februari. 1 7.30 uur. Cinema Americain: De macht van het zwijgen (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Mijn hart is een Jazzband (rom.), hoofdrollen Lya Mara en Al fred Abel. Toegang voor alle leefijtden. 7.30 uur, Victoria Theater: De Luchtvloot (voor eiken leeftijd). 8 uur, Harmonie, optreden toovenaars ^Hirston compagnie. Er zijn bewakers die zich laten omkoopen om «ogluikend voordeden toe te staan Andere bewakers zijn plaagziek en wrokkig tegen ge vangenen aan wie zij een hekel hebben of die lastig zijn. De veroordeelden die thans terecht staan, waren zeggen hun advocaten door an deren gedwongen om zich bij den opstand aan te sluiten, anders zouden zij door hun mak kers zijn vermoord. De gedoode gevangene was volgens de advocaten, door een der be vakers gedood en niet door een medegevan gene. BRAND. Te Nepanee, in den staat Ontarió, brak tuand uit in een farm, erwijl de farmer met zijn vrouw afwezig was. De vijf kleine kinderen waren thuis in de farm opgesloten. Toen de ouders terug keer den, was het huis reeds geheel afgebrand en de 5 kinderen bleken in de vlammen te zijn omgekomen. GROOTE PETROLEUM-EXPLOISIE. In de gebouwen van een petroleummaat- schappij te San Francisco zijn, naar gemeld wordt, 25.000 vaten petroleum in de lucht gevlogen. Hierbij werd een arbeider gedood en 4 anderen zwaar gewond. De schade loopt in de millioenen FRANKRIJK. EEN DOLGEWORDEN ARMENIER MOORDT ZIJN OMGEVING UIT. Uit Marseille meldt men: Een 43-jarige Armenier schoot onver wachts een landgenoot, dien hij tegenkwam, dood, ging vervolgens naar huis terug, waar hij zijn vrouw vermoordde, daarna ging hij naar een logement, waar hij 5 kogels af schoot met als resultaten drie doodelijke tref fers. Na nog en passant twee menschen te hebben gewond, klom de wanhopige op een terrasje, waar hij zelfmoord pleegde. Het ge- heele geval had zich in tien minuten afge speeld. ITALIË. STERKE VERHOOGING VAN EEN MARINE-BEGROOTING. Gisteren zijn in de kamer de begrootingen ingediend voor het jaar 1930/3, voor de mi nisteries van Volsopvoeding en Marine. De begrooting voor de Volksopvoeding wordt met rond L£2 millioen lire verhoogd en gebracht op anderhalf milliard lire. De begrooting van Marine wordt met rond 243 millioen verhoogd en op 1 milliard 700 luizend lire gebracht. Spanje en de joden In een officieuze nota, wordt het in de bui- Jnlandsche pers gelanceerde bericht, vol gens het welk Primo de Rivera- de afstamme lingen van de Spaansche Joden uitgenoo- digd zou hebben zich in Spanje te vestigen, onjuist genoemd. Primo de Rivera heeft slechts, aldus de nota terzake verklaard, dat hij deze aangele genheid met de grootste interesse zou be handelen. Daarom dient dus de aandacht te worden gevestigd op het feit, dat de wetge ving, volgens welke de komst in Spanje wordt geregld, geen onderscheid maakt tus- ichen religieuse opvattingen. De Joden wor den dus op voet van gelijkheid behandeld, met personen welke andere godsdiensten belijden. Rede van den nieuwbenoemden minister Estrada. Ter gelegenheid van een bij zijn ambts aanvaarding door Estrada gehouden rede, heeft de nieuwe minister van Justitie ver klaard, dat hij onmiddellijk de constitutie van 1876 in aandachtige studie zou nemen, alsmede alle door het ministerie van Justi tie in de afgeloopen bestuursperiode aange nomen beschikkingen. Hij voegde daaraan toe, dat hij voornemens is de autoriteit van de rechterlijke macht te reorganiseeren en ♦e vergrooten. Uitgebreide amnestie aangekon- di«d- Naar verluidt, zal de nieuwe minister van bnderwijs binnen korten tijd de door de dic tatuur tegen de studenten genomen maatre gelen opheffen, den gearresteerden voorzit ter der algemeene studentenvereeniging in vrijheid stellen en tevens de een jaar geleden vrijwillig afgetreden 5 professoren opnieuw aanstellen. Verder wordt een uitgebreide amnestie voor studenten en militairen aangekondigd, benevens een algemeen herstel in functie van de in het voorjaar 1929 ontslagen artillerie officieren, zonder dat tegen hen een proces zal worden gevoerd. Zooals wij reeds hedenmorgen vroeg bulletineerden, hebben Ged. Staten het Raads besluit tot vaststelling van het aantal re genten van het Stads-Ziekenhuis op 12 en tot benoeming van een geneesheer-directeur, tevens chef van den Oem. Oeneeskundigen Dienst, goedgekeurd. Nader vernemen wij, dat het besluit als volgt geformuleerd is: Woensdag, 29 Januari 1930. Ged. Staten der Provincie Noord-Holland; Gelezen een adres van Mr. A. J M. Lees berg, wethouder der gemeente Alkmaar en zes anderen, houdende bezwaren tegen de door den Raad der Gemeente Alkmaar in zijn vergadering van 5 September 1929 vastge stelde verordening van het Stadsziekenhuis aldaar; gezien de daaromtrent ingewonnen ambte lijke berichten; gehoord den vertegenwoordiger van recla manten in zijn toelichting op het bezwaar schrift en den Burgemeester van Alkmaar in zijn uiteenzetting van het standpunt van het Gemeentebestuur; gelet op de bepalingen der Armenwet; besluiten: aan reclamanten te doen weten, dat in het door hen aangevoerde geen aanleiding is ge vonden aan de bedoelde verordening de goedkeuring te onthouden, welke goedkeu ring bij hun besluit van heden is verleend. HET EERSTE ALKMAARSCHE GOUDEN ECHTPAAR IN 1930. Het echtpaar J. Pander en D. Panderv. d. Brink, Oudegracht 144, herdenkt heden den dag waarop het voor 50 jaar door den echt werd verbonden. Wij troffen het gouden paar in zijn woning te midden van de voorbereidingen voor de feestelijke viering van het heugelijke feit in den familiekring. Beide oudjes zijn Alkmaarders van ge boorte. De man is 73, de vrouw 71. Geduren de 65 jaar woonde de heer Pander aan de Egelenburgerlaan, waar hij van af zijn jeugd het warmoeseniersvak uitoefende en met zijn vrouw veel arbeid heeft verricht. Toen hij, hetgeen hij jaren deed, zijn groen ten voor een groot deel afleverde aan de Hel- dersche Marine, werd er jaren lang zomers van 's morgens half 5 tot 's avonds half ne gen gewerkt en toch denken beiden met vol doening aan die dagen terug. Dit echtpaar heeft dus wel in de eerste plaats de rust verdiend. Het was een vreugde heden te mogen ondervinden, dat zeer velen blijken van belangstelling in hun gouden feest toonden door het zenden van gelukwen- schen, bloemen en taarten. Wij bieden den heer en mevr. Pander ook gaarne onze geluk- wenschen en die te mer omdat ze in hun lange léven steeds tot onze abonné's hebben behoord De heer Pander toonde ons nog een Alk- maarsche Courant van 64 jaar geleden, waar in het overlijden van zijn vader stond ver meld. VERANDERING IN DE POSTWISSELS. Met het oog op een verandering in de werkwijze voor ter verzending aangenomen binnenlandsche postwissels wordt met in gang van 1 Febr. 1930 het vermelden van naam en adres van den afzender bovenaan op het middenstuk verplichtend. ER KOMT BAARS IN HET WATER. Vrijdagmorgen arriveerde hier een groote hoeveelheid pootbaars, welke door den Alk- maarschen Hengelaarsbond, in medewerking van de Nederl. Heidemaatschappij, op ver schillende" plaatsen in de Schermeer zijn uit gezet. Het ligt in de bedoeling met deze eerste uitzetting ook al de anderen gepachte wate ren in en om Alkmaar met een groote hoe veelheid baars te bevolken. VOOR HET DIERENASYL. De afdeeling Alkmaar en Omstreken der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, ontving voor het hier te stichten dierenasyl wederom de volgende bijdragen: Mevrouw d. F. 5.—; Van Cor 0.50; voor plaatsing van dieren 2.50 en van Mej. H. 1—, DRUKKERIJ OVERGENOMEN. Men verzoekt ons te melden dat de drukkerij van den heer Bonsema is overgenomen door de N. V. Boekhandel v/h. K. ter Burg. DE KINDERPOSTZEGELS. Mevr. PrinsVlessiner verzoekt ons nog mede te deelen, dat ook de firma Met zich door het afstaan van een auto voor deze actie verdienstelijk heeft ge maakt. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door v. d. Graaf Co.) Gerbrand van der Eng, Uitgeest, doch verblijvende in het gebouw van het Leger des Heils aan het Spaarne 92 te Haarlem. R.c. Mr. A. M. Ledeboer. Cur. Mr. A. J. M. Leesberg, Alkmaar. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 2 Febr. is de apotheek van H. J. F. Wanna, Ritsevoort 5 geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. COLLECTE VOOR DE ISRAËLITISCHE ARMEN. Het Israël. Armbestuur verzoekt ons een aanbeveling te plaatsen voor de jaarlijksche collecte ten b?*e der Israël, armen alhier, welke zal gehouden worae., c; w{««n«dag Condities worden op aanvrage verstrikt. 5 Februari e.k. Natuurlijk voldoen wij daaraan gaarne en wij hopen, voor de ijverige collectanten dat het door hen ingezamelde bedrag weer be duidend grooter dan verleden jaar zal mogen zijn. OUD PAPIER. Niet uit onverschilligheid, maar door on wetendheid werpt menigeen het oud papier, waartoe ook gelezen couranten en tijd schriften gerekend mogen worden weg, zon der eraan te denken Welk nuttig werk men kan steunen, wanneer men het bewaart en af staat aan het te dezer stede bestaande Liefde werk „Oud Papier". Dat is een liefdewerk, waaraan ieder kan meedoen omdat het niets kost, integendeel ons op gemakkelijke wijze met een dank woord op den koop toe afhelpt van wat wij graag kwiit willen zijn. Dit liefdewerk beoogt in de voornaamste plaats werkverschaffing. Door aan dit werk bij te dragen verruimt men derhalve'de werkgelegenheid en stelt men de gelegenheid open voor meerdere huis vaders wellicht een behoorlijk stuk brood te verdienen voor zich en hun gezin. In 1929 werd voor dit liefdewerk alieen in deze stad f 3000 loon uitbetaald terwijl het uitgekeerde loon in dat jaar over het geheele land gesteld mag worden op 130000, De hier bestaande Centrale afdeeling van dit liefdewerk heeft ongeveer 30 afdeelingen verspreid in verschillende dorpen in deze omgeving onder zich, die zich eveneens be lasten met het ophalen en verzenden van het oud papier naar Alkmaar, waar deze zendin gen verwerkt worden. Zoo werden in 1929 niet minder dan 240000 Kilogrammen oud papier verwerkt. Dit liefdewerk is dus wel bij uitstek veel omvattend en wie zou niet gaarne vooral nu dit op zoo gemakkelijke wijze geschieden kan, willen bijdragen tot instandhouding van dit werk. In zoo'n heel klein verloren hoekje bergt men het oud papier op en wanneer de voor raad te veel wordt stuurt men even een kleine waarschuwing naar het pakhuis Laat No. 42 en dankbaar komt men U ervan ontlasten. Niet alleen het gewone scheurpapier dat in den regel in den snippermand verzeilt maar ook en vooral oude couranten, tijdschriften en zelfs overbodige archieven worden dank baar aanvaard en worden wanneer dit ge- wenscht of verlangd wordt, onder toezicht vernietigd. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van het hier bestaande liefdewerk om bij de loopers, die thans belast zijn met het op halen van oud papier in de stad nog een man in dienst te nemen, die huis aan huis zal gaan om papier in te zamelen. Zoo wordt getracht het werk uit te brei den en meerderen een bestaan te verzekeren. dat een door hem onder hypnose gebrachte dame, mej. Adinda, o.a. steeds zonder falen wist te zeggen, wat op een willekeurige door iemand uit het publiek genoemde regel, in een willekeurig boek geschreven stond. Óok het contact tuschen den heer Hirston en eenige personen die uit de zaal op het tooneel kwa men, was na eenige moeite spoedig gélegd, zoodat de menschen alle bevelen van hun hyp notiseur opvolgden; ja, een werd zelfs tot vermaak van het publiek gedwongen, over het tooneel te fietsen. Een andere persstem meldt: Minerv a-Theater. Optreden van Hirston. Een zeer zeker interessante, hier en daar sensationeele voorstelling, heeft de fascina- teur, illusionist en telepathist Hirston gister avond in het Minerva-Theater gegeven voor een zaal, die tamelijk goed bezet was. Met een serie kleine wonderen, waaronder verbazingwekkende „spelletjes" met kaarten leidde Hirston het programma in, om dat te vervolgen met een parodistische explicatie van de onthoofding. Bij het Chineesch degen-mysterie werd een kist, waarin zich een levend persoon bevond, met ettelijke degens doorstoken, alhoewel men even later toch op zintuigelijk-waarneembare wijze dezelfde persoon weer in levende lijve terug zag! Een dame, in een goed verzegelde kist ge sloten, was enkele minuten later vervangen door een manspersoon. Hoe? Tja, er stonden menschen uit het publiek op 't tooneel bij. En niemand heeft iets bizonders in, bij, naast of in de omgeving van de kist zien gebeuren! Dat geschiedde bij ieder experiment: ieder een mocht op het tooneel komen om te con troleeren en toch kon niemand begrijpen hoe Hirston, verzegeld, gebonden aan handen en voeten, in het „geheimzinnige kabinet" zak doeken aan elkander kan knoopen, muziek maken, een bepaald woord op een lei schrij ven enz. enz., terwijl een dame, die gebonden was gezeten op den „wondertroon der Inca's van Peru" even later achter in de zaa! ver scheen. En zoo was er veel meer, waarover men perplex stond en bewondering moest hebben. Na de pauze heeft Hirston zich doen ken nen als een uitstekend telepathist. Hij had al spoedig enkele gewillige „slachtoffers" in de zaal ontdekt, waarmee hij net precies kon doen wat hij wilde. Hij had ze volkomen in bedwang. Ook met zijn medium werkte hij heel ver dienstelijk. Als zijn medewerkers moeten we nog noemen den manager Ben Velmon en Harry Job (laatst overgeblevene van de voor enkele jaren geleden gezonken Amerikaan- sche duikboot). LEZING VAN PROF. GUNNING. Op 6 Februari 's avonds 8 uur, wordt door Prof. Dr. J. H. Gunning Wz. in de Handels school het woord gevoerd over „Moderne Onderwijsproblemen". Deze bijeenkomst, be legd door de Volksuniversiteit, verdient de bijzondere aandacht van het AlkmaarSche publiek. Allereerst van ieder, die iets met on derwijs heeft te maken, dus van onderwijzers en leeraren, maar zeker niet minder van alle vaders en moeders, die schoolgaande kinde ren hebben, gehad hebben en zullen hebben. Bitter zijn de klachten, die allerwege worden geuit over het Nederlandsche onderwijs, dat niettegenstaande de geweldige sommen, die te ^Alkmaar berljuurt tn l]aar anöergronö»cl(e hluiainricl|ling Mogen velen die dit lezen opgewekt wor den om vooral nu de schoonmaak nadert en ook in gewone tijden, oud papier couranten en tijdschriften voor dit werk afstaan, VOORSTELLINGEN VAN HIRSTON EN COMPAGNIE. In de Harmonie worden Zondag en Maan dag twee buitengewone voorstellingen gege ven van Hirston en Compagnie, die myste rieuze experimenten, hypnose, zwarte kunst enz. zullen vertoonen. Het programma belooft allerlei mysterieuze experimenten, o.a. een reuzenspin met een vrouwenhoofd, een geheimzinnig cabinet en een angstwekkend spel met den dood. Wij ont vangen hierover de vólgende persstemmen: Hirston in Almelo. Hirston, de bekende goochelaar en illusio nist geeft op het oogënblik gastvoorstellingen in Almelo. Gisteren Dinsdagavond is met groot succes de eerste voorstelling gege ven, waarbij de heer Hirston allereerst bewon derenswaardige goocheltoeren te zien gaf Zoo wist hij met een spel kaarten, de handig ste trucjes uit te halen, tot verwondering van het jongmensch dat uit het publiek op het tooneel gekomen was om hem te controleeren. Ofschoon ook zijn andere goocheltoeren bewonderenswaardig waren, vormden deze toch slechts een inleiding tot het belangrijker deel van het programma, waarbij verschillen de mysteries werden vertoond. Zoo noemen wij b.v. het „Chineesche mysterie", waarbij een kist, waarin een man was opgesloten aan alle kanten met degens werd doorstoken, zonder dat de man ook maar het minste letsel be kwam. Ook het Tai-za nummer was zeer op merkelijk. Een dame wordt in een kist opge sloten en even later komt zij uit een in de na bijheid staande kast, welke een minuut te vo ren geheel leeg was, te voorschijn, terwijl zich tegelijkertijd in de kist een man bevindt. Zoo zouden wij kunnen doorgaan; wij zou den de prestaties van Dr. Cagriari kunnen beschrijven, die zich aan handen en voeten ge bonden, in een cabinet laat opsluiten en daar ondanks het feit, dat hij gebonden is, de onge looflijkste handigheidjes tot stand brengt, wij zouden kunnen wijzen op het mysterie van den wondertroon, op de prestaties van Harrv Job, doch dat zou ons te ver voeren. Slechts Willen wij nog vermelden, dat de heer Hirston zich ook na de pauze als een uitstekend hypno tiseur ontpopte. Het contact was zoo sterk, er aan ten koste worden gelegd, Jrols den ijver, waarmee z'n dienaren werken, nog altijd niet in staat blijkt te zijn, ieder kind te brengen op de plaats, waar het krachtens zijn capaciteiten recht heeft. Interessante pogingen worden aangewend, hier en elders, om een einde te maken aan elementaire fouten; een nieuwe schoolbe- weging is ontstaan, die niet altijd de bezon nenheid vertoont, absoluut noodzakelijk bij iedere ingrijpende reorganisatie, maar ver kwikkend is door het enthousiasme van haar belijders. Als er één is onder de Nederland sche autoriteiten en paedagogen, die com petent is, om een oordeel uit te spreken over deze beweging en haar principes, dan is het Prof. Gunning. Als schoolopziener heeft hij ons onderwijs door en door leeren kennen, als professor in de paedagogiek zich verdiept in alle problemen, die opvoeding en onder wijs raken. Hij kent tal van nieuwere scholen uit binnen- en buitenland door eigen aan schouwing, hij beheerscht de litteratuur over onderwijsorganisatie als geen ander ten onzent. Schrijver en spreker van ongemeen talent, weet hij de groepen, die naar zijn bewogen woord luisteren, te beïnvloeden zonder ooit te worden tot een demagoog hij is bij al zijn heftig temperament en de kracht van zijn overtuiging van een objectiviteit en een breede visie, die hem kenmerken als een wetenschappelijk onderzoeker van het zui verste water. Alkmaar mag de gelegenheid niet voorbij laten gaan om dezen militanten strijder voor een juistere houding van vol wassenen tot kinderen te gaan hooren. NUTSSPAARBANK ALKMAAR. Maandbericht Januari 1930. In den loop der maand Januari werd op de spaarbankboekjes Ingelegd: 228.567.74 en terugbetaald 169.287.09 derhalve me^r Ingelegd dan terugbetaald 59.280.65 Het aan de Inleggers verschuldigde kapitaal, bij den aanvang van dit jaar 2.371 C54.70 klom dientengevolge tot 2.430.335.35. Het aantal in den loop van Januari nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 195, ingetrokken werden 64 boekjes w.o. 7 schoolspaardere, eene vermeerdering al- zoo met 131. naar waarnemingen, verricht in den mnr„ van 1 Februari. 'ür?eq Medegedeeld door het Kon. Nederl w Instituut te De Bildt. Wet Hoogste barometerstand 769.7 te Ha randa. Laagste barometerstand 723.8 te Bresi Verwachting, geldig tot den avond van Februari: 2 Meest matige, Zuid-Oostelijke tot Oostar ke wind; 'zwaar bewolkt tot betrokken- w»a schijnlijk enkele sneeuwbuien; temwratinm om het vriespunt. ur Het aa.-lal in omloop zijnde boekjes bij den aanvang van het jaar 6781 klom dientengevolge tot 6912. Van dit aantal behooren 5626 aan personen of instellingen te Alkmaar ge vestigd, 945 aan personen elders woon achtig en 341 aan schoolspaarders. Onder de in Januari uitgereikte 193 nieuwe boekjes zijn begrepen 12 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank eei eersten inlp® van 1.—). De lediging in den loop der maand Januari van 317 spaarbusjes leverde een bedrag van 5.342.15 pan kleine bespa ringen op. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 5.14 uur licht cp. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 2—5 uur. Des Zaterdags van 9—1 uur. Voor werk. nemers uitsluitend van 912 en Maandag en Donderdagavond van 7—8 uur. De Directeur van fcovengenoemden maakt bekend dat heden de navolgend werkzoekenden zijn ingeschreven: 1 bakker, 1 banketbakker, 2 bankwerkers, 3 betonwerkers, 2 bloemisten, 1 boekbinder, 1 bouwk. opzich ter, 3 chauffeurs, 2 drukkers, 21 grondwer kers, 1 kantoorbediende, 2 letterzetetrs, 1 loodgieter, 1 machinist, 2 mach. houtbewer kers, 6 metselaars, 1 monteur, 9 opperlieden, 3 pakhuisknechts, 1 pianohersteller, 1 reizi ger, 1 schipper, 1 rijwielhersteller, 12 schil, ders, 1 slager, 2 stukadoors, 21 timmerlieden, 2 tuinlieden, 2 voegers, 55 losse arbeiders, 2 vr. kantoorbedienden, 2 werksters. Geplaatst: 1 grondwerker, 1 loopknecht, 1 opperman, 2 schilders, 1 stoffeerder, 14 transportarbeiders, 24 losse arbeiders en 1 werkster. Alkmaar, 1 Februari 1930. De directeur voornoemd, Ed. v. d. HEUVEL. ZWARE BRAND TE HELMOND. Een hooiperserij totaal afgebrand, In den afgeloopen nacht heeft te Hel mond een hevige brand gewoed. Om streeks 11 uur gisteravond brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de hooiperserij van de firma Welke uit Oss, gelegen nabij sluis 8, even buiten de stad. De brand nam onmiddellijk een groo- ten omvang aan en binnen korten tijd stond het geheel uit hout opgetrokken gebouw, waarin een groote voorraad hooi en stroo was opgeslagen, in lichte laaie De brandweer tastte het vuur met twee motorspuiten krachtig aan, doch moest zich voornamelijk beperken tot het be veiligen van de aangrenzende perceelen, w.o. een groote houtopslagplaats. Den gebeelen nacht heeft de brand voortgewoed en vanmorgen tegen 8 uur was de hooiperserij totaal afgebrand. Dc. brandweer heeft den geheelen nacht doorgewerkt en eerst tegen den morgen kon een gedeelte van het mate riaal worden ingenomen. De brandweer slaagde er in, de aan grenzende perceelen te behouden. De schade, die op beurspolis verzekerd is, bedraagt eenige 10.000 den guldens. LUCHTOORLOG EN VOLKENRECHT De onbeperkte luchtoorlog is int' moreel. Donderdagavond hield de Ver. tot beoefe ning van de Krijgswetenschap eene bijeen komst, welke druk bezocht werd, in het gebouw van de Vrijwillige Burgerwacht te Amster dam. De heer A. J. Maas, kapitein voor speciale diensten bij den staf van het korps Luchtdoel artillerie, als spreker optredende, hield eén voordracht met lichtbeelden over: „Vraag stukken van Luchtoorlog, Luchtverdediging en Volkenrecht". De leer van deii onbeperkten luchtoorlog werd door hem gekarakteriseerd als misdadig, aangezien zij beteekent een ongebreideld ge bruik der luchtstrijdkrachten, ongeacht d.' perken van het oorlogsrecht, zoowel gerichi tegen militaire objecten als tegen de weer looze burgerbevolking. Het reglement 00 den luchtoorlog i« 1922/'23 door de Haagsche juristencommissie ontworpen vormt, zoo zei spr., een afgerond en evenwichtig voorschrift, dat den zelfstan digen luchtoorlog aan practische regelen bindt en den onbeperkten luchtoorlog tot een volkenrechtelijk misdrijf stempelt. Spr. behan delde eenige artikelen hiervan en wees er 0 m op, dat wil men bijv. een stad besparen voor luchtaanvallen, men ook zal moeten vermijden om oorlogsmateriaal in een stad te brengem Spr. sprak dan ook de hoop uit, dat he. Haagsche reglement in alle beschaafde lan den ten spoedigste als verdragsrecht bindende kracht verkrijgt. Tijdens het debat merkte gen.-maj. Schuur man op, dat z.i. niet genoeg alles vermeden kan worden, dat den indruk zou wekken, ais of men in een toekomstigen oorlog zich toen niet aan Volkenbondsregelen zou storen. De idee vóór den oorlog, dat er oorlog moest ko men, heeft, zei spr.,"het ontstaan van den ooi- log bevorderd. Zoo moet ook de idéé overschrijdt de regelen", een overschrijding m de hand werken. Voorts herinnerde hij er aan. hoe tijdens den oorlog een beroep van neutra»

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2