DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. EEN NIEUWE SERIE MOERDEN IN HONGARIJE De nieuwe Spaansche fepering. Schip aan den grond geloopen. DE COMMUNISTISCHE AGITATIE IN DUITSCHLAND. Ho. 2» 191A AH DAG 3 FEBRUARI 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overwicht. de communistische agitatie in duitschland. Buitenland Fransche Vlootplannen Groote hoeveelheid arsenicum ontdekt Een neger gelyncht. De Zaak-Sklarek. Tardieu weer naar Londen terug. DE VLOOTCONFERENTIE De schipbreukelingen van de Monte Cervante aan land gezet. Weer botsingen in Weenen. Binnenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De betoogingen van de communisten mislukt. De politie uiterst waakzaam. De Zaterdag, die zoo met angst en vreeze Werd tegemoet gezien, is voorbij! En de gebeurtenissen zijn al heel weinig belang wekkend geweest. Van groote oetoogingen was niets te bespeuren, dank zij vooral de waakzaamheid van de politie. Een Berlijnsche journalist geeft een aardige beschrijving van den Zaterdag, waarvan hij het volgende vertelt: De communistische leiders hadden zich de gebeurtenissen van Zaterdag zeker heel an ders voorgesteld. Ze hadden zeker niet ge rekend op de arrestatie van 78 van hun beste medewerkers, die nog Vrijdagavond laat heeft plaatsgehad en zeker hadden zij niet verwacht, dat hun actie tot het houden van betoogingen zoo jammerlijk zou mislukken. We hebben Zaterdag een tamelijk langen tocht gemaakt door de wijken, waar de ra dicale elementen gewoonlijk te hoop loopen, zoodra de Rothe Fahne hiertoe het signaal geeft. Er viel echter weinig te zien. In het Noorden heerschte nauwelijks de gewone Zaterdagsche drukte, de omgeving van de Biilowplatz, waar de communistische cen trale is gevestigd, lag verlaten. Drukkei was het wel in Neukölln, maar hier waren de menschen aan het winkelen zooals gewoon lijk. Bedenkelijk zag het er eigenlijk alleen een oogenblik uit in de Hermannstrasse met het plein aan den voet waarvan het nieuwe warenhuis van Karstadt is gelegen en dat het centrum van Neukölln vormt, dat nog steeds het geliefde concentratiepunt is. Hier ston den tamelijk veel jeugdige communisten op de hoeken van de op het plein uitloopende straten, maar zij liepen steeds rustig door als ze hiertoe door de agenten werden gesom meerd. Ze begrepen wel, dat van verzet geen sprake kon zijn Op het groote plein stonden de agenten verspreid en niet minder dan drie patrouilles bereden politie trokken voort durend over het plein .en door. de omliggende straten. Tegen het invallen van de duisternis werden ook nog een paar auto's met schijn werpers naar Neukölln gestuurd. Voor zoo ver op het oogenblik bekend, is de orde echteb noch hier, noch elders gestoord. De communistische voormannen, die voor de actie de leiding in handen hadden, waren Vrijdagavond bijeengekomen in een herberg in de Lange strasse. De politie had sinds lang het oog gevestigd op dit lokaal en be sloot nu een inval te doen. Geheel onverwacht drongen agenten binnen en arresteerden alle aanwezigen. Een aantal van hen waren in het bezit van dolken, boksijzers, revolvers. Do cumenten werden echter niet in beslag ge nomen. Alle gearresteerden werden terstond naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar onmiddellijk het verhoor begon. Hierbij bleek, dat zich onder hen tal van leden van den verboden rooden frontstrijdersbond be vonden en ook personen die bij de politie be kend staan als leiders van communistische betoogingen. Het verhoor duurde tot in de ochtenduren van Zaterdag, slechts drie der gearresteerden werden in vrijheid gesteld, de overigen werden vastgehouden om hen te be letten heden in actie te treden. De gearres teerden verzekerden overigens, dat hun bijeen komst van Vrijdagavond niet in het minst met de plannen om heden te betoogen, zou te maken hebben. De politie denkt er echter anders over. Zoo was het dus in Berlijn. En in Hamburg? Hoe ging het in de stad. waarheen de „hongermarsch" zou gaan? Ook daar was de geheele beweging gedoemd om tot een fiasco te leiden. Kleine groepen van communistische demon stranten, 50 a 100 man sterk, die zich des Vrijdagsavonds te Hamburg op verschillende punten der stad verzamelden, vluchtten bij het naderen van de politie. De politie arres teerde eenige rustverstoorders, maar verder bleef het volkomen rustig. Ondanks het verbod heeft een groot aantal communisten uit Lübeck getracht met partij- genooten uit den omtrek langs omwegen naar Hamburg te komen Zij zijn evenwel door de politie tegengehouden en wegens overtredinf van hei manifestatieverbod ge arresteerd. Thans zijn opnieuw 50 personen, o.w twee leden van den gemeenteraad van Lübeck in arrest gesteld. Te Schwargenbek werden vier menschen aangehouden, die er van verdacht werden, eveneens naar Hamburg te zullen gaan. Tot zoover'de betoogingen van Zaterdag. Uit alles blijkt wel duidelijk, dat de geheele beweging voor de communisten een strop is geweest. En tevens, dat de Duitsche bevolking nu n'et bepaald veel van de communisten weten wil- Toch zal men ook in het vervolg nog op "loeten passen, want we kunnen niet geloo- dat de aanhangers van Moskou het bij oeae poging zullen laten De Parijsche editie der Chicago Tribune bevat een bericht uit Londen, volgens 't welk Frankrijk voornemens zou zijn een groot deel van de 175.000 ton aan kapitale oorlogssche pen, waarop het aanspraak maakt, te bezigen voor den bouw van groote kruisers naar het model van de „Ersatz Preusen", welke bewa pend zouden zijn met geschut van elf of twaalf duim. Deze schepen zouden vermoede lijk 15.000 ton meten, aangezien men in Frankrijk het geheim van het maken van aluminium 't welk bestand is tegen zeewater en zouthoudende lucht, niet kent, evenmin als de technische verbeteringen, die op den Dutt- schen pantserkruiser zijn aangebracht. Aan gezien Duitschland krachtens het verdrag van Versailles zes kruisers van deze klasse mag bouwen, zou de Fransche regeering voornemens zijn ten minste zes van deze sche pen en zoo mogelijk zeven of acht te bouwen. De bouwplannen daarvoor moeten reeds in voorbereiding zijn. Nog is het groote proces tegen de giftmeng- sters van Szolnok niet afgeloopen, of er to men berichten over de ontdekking van nieuwe soortgelijke gevallen in dezelfde streek van het land. Een boerin, Juliana Nadas, is dezer dagen gearresteerd op grond van beschuldigingen in twee anonieme brieven, waarin stond, dat zij medeplichtig was aan den raadselachtigen dood van haar schoonvader, die onlangs ge storven is. Bij de sectie van het lijk is een groote hoeveelheid arsenicum gevonden. Het heet, dat deze man trouwens niet het eenige slachtoffer moet zijn. Een der ter dood veroordeelde giftmeng- sters heeft den ambtenaar van het O. M. ver klaard, dat haar vrijgesproken vriendin even' schuldig is als zij, en dat zij de justitie volle dige inlichtifigeh zal verstrekken. Tenslotte wordt gemeld, dat in het stadje Bekescsaba in een winkel, waarvan de eige naar spoorloos was verdwenen, bij de inven tarisatie een groote hoeveelheid arsenicum, verborgen in een vat suiker, is ontdekt, ge noeg om honderden menschen te dooden. Het is neg een raadsel, hoe de winkelier zulk een groote hoeveelheid in zijn bezit kan hebben verkregen. schrifte. De curator had zich dientengevolge verplicht gezien Lehmann onmiddellijk te ont slaan. Lehmann heeft, nadat hij uit de voor- loopige hechtenis is ontslagen, twee zaken gekocht. Lehmann verzekerde van zijn kant in op dracht van zijn patroons te hebben gehandeld. Persoonlijk voordeel heeft hij hiervan nimmer gehad. De zaken waarvan de curator spreekt, bezit hij reeds lang. Deze zaken komen niet hem, maar zijn broeders en zusters ten goede De rechtbank besloot na een kort debat de stukken betreffende Lehmann nader te onder zoeken daarop werd de zitting verdaagd tot 20 Februari. Het lijk verbrand. Een jonge neger, die ervan werd beschul digd een blank meisje te hebben gedood, is door de menigte doodgeslagen. Verscheidene honderden mannen gingen daarna over tot verbranding van het lijk, dat vooraf met pe troleum was begoten en in stukken gesneden. De menigte trok daarna kalm naar huis. Een N. T. A.-bericht meldt nog, dat de ne ger, die met behulp van bloedhonden was opgespoord, voor den sheriff een bekentenis had afgelegd. De menigte maakte zich daar na van den neger meester. Primo ter beschikking gesteld. Uit Madrid wordt gemeld, dat het Spaan sche .legerbLad 'n besluit publiceert, waarbij generaal Primo de Rivera, de afgetreden dic tator. en generaal Martinez Anido ter be schikking worden gesteld. Zij moeten te Madrid woonachtig blijven De bemanning omgekomen? In de Finsche zeeboezem tusschen helsing- ferd en Kotka werd door de wachtpost in den lichttoren Soederskaer waargenomen, dat een schip aan den grond was vastgeloopen. Het is waarschijnlijk het Deensche stoom schip „Nelly", dat Vrijdag uit Helsingford is vertrokken, doch nog niet te Kotha is aange komen. Twee bergingsvaartuigen voeren uit, doch konden vanwege den storm weinig uitrichten Echter is daarbij komen vast te staan, dat zich niemand meer aan boord van het ge strande schip bevindt. Men vreest thans als het meest waarschijn lijk, dat de geheele uit 20 koppen bestaande bemanning, bij haar pogingen om zich in vei ligheid te brengen, om het leven is gekomen. Een eBch van den boekhouder Lehmann. Lehmann, de boekhouder van de gebroeders Sklarek, heeft onlangs een klacht ingediend tegen zijn gewezen patroons, daar deze hem nog een paar mai.r.den salaris schuldig zou den zijn. In het geheel eischt hij 7880 mark Lehmann verklaart in de motiveering van zijn eisch, dat hij sinds het aanvragen van het faillissement der Sklareks geen salaris meer heeft ontvangen en bovendien in Oct. op staanden voet ontslag kreeg. Daar hij negen jaar in dienst der Sklareks heeft gestaan, meent hij op een salaris tot eind Maart aan spraak te kunnen maken. De zaak kwam heden voor de Berlijnsche rechtbank. De curator, die als getuige werc. gehoord, herinnerde er aan, dat Lehmann tijdens de instructie bekend had medeplichtig te zijn aan het plegen van valschheid m ge Geen communistische demonstra ties te Hamburg. Men kreeg Zondag te Hamburg den in druk, dat de communistische leiders den af- marsch geblazen hadden. Gisteren zou de aangekondigde „Hongermarsch" door Ham burg plaats vinden, doch nergens m de stad viel gedurende den geheelen dag ook maar iets te bespeuren. Integendeel heerschte in de straten volslagen Zondagsrust. Het „Ham burger Fremdenblatt" verneemt, dat de com munistische Rijksdagafgevaardigden Schu- mann uit Leipzig en Vogt, afgevaardigde voor Westfalen, speciaal naar Hamburg wa ren gekomen om de actie te leiden. De com munistische centrale zou het parool hebben uitgegeven, het Zaterdag en Zondag de po litie slechts door kleine acties moeilijk te ma ken en zich van groote demonstraties te ont houden. Binnen eenige dagen zou men ech ter voornemens zijn een nieuwe groote be tooging te organiseeren. Rust te Berlijn. Zondagnacht is te Berlijn zonder noe menswaardige incidenten verloopen. Hier en daar kwam het tot kleine botsingen tusschen verschillend gezinde groepen doch bij geen enkele gelegenheid werden personen gewond, terwijl geen arrestaties plaats vonden. Botsingen tusschen communisten en politie. Zondagavond is het tusschen communisten en politie te Cleve tot een botsing gekomen. Ongeveer 150 communisten, grootendeels van buiten, die in een lokaliteit in de boven stad een Leninfeest hadden gehouden wil den in optocht, onder meevoering van tran sparanten naar het station trekken. Toen de politie dit wilde verhinderen kwam het tot een vechtpartij, waarbij de communisten de transparanten uit elkaar trokken en de stok ken als wapens gebruikten. De politie maak te hierop van de vuurwapenen gebruik, waar op de communisten uiteenstoven. Het is nog niet bekend of er gewonden zijn gevallen. Gevecht tusschen anti-iascisten en nationaal-socialisten. Zaterdagavond kwam het te Pforzheim tot een botsing tusschen leden van een anti fascistische organisatie en nationaal-socia listen, waarbij hevig gevochten werd en twee schoten vielen. Twee nationaal-socialisten en één anti-fascist moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Zondagmiddag ontstond een vechtpartij tusschen nationaal-socialisten uit Pforzheim en Karlsruhe en leden van de Reichsbanner te Dietlingen. Ook hier werd geschoten en de leider der Reichsbanner werd door een schot aan het been gewond. Gearresteerde communisten weer vrijgelaten. De Vrijdag gearresteerde 76 communisten zijn allen weer op vrije voeten gesteld. Van de Zaterdag gearresteerde 26 communisten zijn 18 weer vrijgelaten en 8 in hechtenis gehouden. Deze acht zullen morgen voor den rechter verschijnen. (Men zie ook het Dagelijksch Overzicht). Dc ochtendbladen berichten, dat minister president Tardieu Woensdagmorgen weer naar Londen vertrekt. Vrijdag zal hij weer voorloopig te Parijs terug keeren om deel te nemen aan de zitting van de Kamer, wa>" het wetsontwerp op de soc. verzekering in 1 behandeling komt. Bevrediging in Amerika. De New York Herald meldt uit Washing ton dat de twee weken gedurende welke men te Londen bijeen is ter bespreking van de ontwapening ter zee te Washington een alge meen gevoel van bevrediging hebben gewekt Men heeft den indruk, dat de werkelijke ar beid te Londen in vollen gang is. Hét meest opvallend acht men de houding der Ameri kanen tegenover Frankrijk. Het Fransche compromisvoorstel is vol gens het blad met groote warmte ontvangen. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de „Monté Selento" te Buenos Aires is aange komen met aan boord de 1200 passagiers en leden der bemanning, die gered zijn van de onder de kust van Vuurland vergane „Monte Cervante". Eenige gewonden. Vannacht ontstond een bloedige vechtpar tij tusschen soc. democratten en Heimwehrie- den te Eggenberg, een voorstadje van Graz, doordat de Heimwerhrleden propagandabi! jetten plakten op een volksgebouw. Er werden eenige schoten gelost. 4 Heim- wehrleden en 4 soc. democraten liepen daar slagen en eenige messteken en ernstige ver wondingen op. DUITSCHLAND. MECKLENBURG STR.ELITZ WIL BIJ PRUISEN KOMEN. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de regeering van Mecklenburg Strelitz onderhandelingen voert met Pruisen over aansluiting van Mecklenburg Strelitz bij het Pruisische Staatsgebied. Het zou er nog slechts om gaan onder welke voorwaarden Pruisen bereid is Mecklenburg Strelitz fe annexeeren. In officieele kringen te Meck lenburg Strelitz is men van oordeel, dat op den duur de autonomie van dergelijke kleine staatjes, zelfs ondanks een houtrijkdom, zoo als Mecklenburg Strelitz die heeft, niet ge handhaafd kan blijven. ITALIË. AUTOVERKEER IN DE VATICAANSCHE STAD. In de Vaticaansche stad is Zaterdag de ver ordening op het houden van auto's en motor fietsen afgekondigd. Ieder, die een motorvoer tuig bezit, moet een rijvergunning vragen, die slechts aan inwoners van de Vaticaansche stad wordt uitgereikt. Een Italiaansch rijbe wijs is echter voldoende voor het verlof tot besturen. De nummerplaten worden in twee soorten verstrekt en wel met roode letters op witten achtergrond voor de kardinalen, hooge geestelijkheid en leden van het diplomatieke korps en zwart op wit voor de officieren der Zwitsersche garde en civiele personen. Alle auto's moeten bovendien het merk S.C.V. (Stato Citta Vaticano) dragen. Een zeer bij zondere bepaling is, dat niemand meer dan twee auto's in eigendom mag hebben behalve de paus zelf, die er drie heeft. zonderlijk ruhn 7 millioen Kg. ijzer en beton gebruikt. De belangstelling voor de opening van het viaduct was zeer groot zeker een paar duizend menschen verdrongen zich op de beide opritwegen. DE ANTI-DANSCOMMISSIE. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw en de minister van justitie, heb ben: A. een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen de regeering van voor lichting'te dienen over de vraag in hoeverre van Overheidswege met betrekking tot het dansen maatregelen dienen te worden ge troffen. B. benoemd: tot lid en voorziter der commissie mr. H„ de Bie, rechter bij de arrondissemensrechfr. bank te Rotterdam; tot leden: mr. G. van Baren, burgemeester der rneente Delft; mej. J. M. J. A. Meijer, van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam; G. van Veen, adjunct-directeur van het nutsseminarium voor paedagogiek aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam, te Amsterdam; H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam; tot secretaris mr. R. J. Th. 4. d. Heijden, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. C. Bepaald, dat de leden het recht hebben afzonderlijke nota's bij het uit te brengen rapport te voegen. HET VERWEKKEN VAN REGEN. De „echte" regen als concurrent. De proeven uitgesteld tot vandaag. Alles was Zaterdagmiddag op Schiphol gereed om de proeven, om kunstmatigen re gen te verwekken, te beginnen. Het ijs, on- derverkoeld met vast koolzuur, van -78 gr. C., stond gereed. Maar het weer was on gunstig. Het was regenachtig en men zou niet kunnen onderscheiden wat „natuurlijke" en wat „kunstmatige" regen was. De heer Veraart besloot daarom de proe ven uit te stellen tot hedenmiddag drie uur. Het ijs zal zoolang op temperatuur worden gehouden. Volgens het Meteor. Instituut zou er vandaag kans zijn op geschikter weer. DE KONINKLIJKE FAMILIE OP REIS. Hedenochtend half zeven vertrokken de koningin, prinses Juliana en hun reisgezel schap uit de residentie ter aanvaarding van de reis naar Beieren. De prins is Zaterdag naar Duitschland vertrokken. EEN VIADUCT TE HILVERSUM. Zaterdagmiddag is het viaduct, dat de In sulindelaan en den Johannes Geradtsweg te Hilversum verbindt, en dat den eersten vas ten overgang over bet spoor geeft in Hilver sum, officieel in gebruik genomen na een toe spraak van burgemeester Lambooy. Het via duct is ruim zes meter hoog, veertig meter treed, met opritten van totaal 250 m. Het brugdek weegt van landhoofd tot landhoofd een millioen kilogrammen, en voor de stutten aan de landhoofden werd nog at- MILICIEN BLINDGESCHOTEN. Pensioen van 4000. Aan den milicien H. Berfelo te Enschede die in Juli 1928 te Oldenbroek bij het ontij dige ontploffen van een granaat zwaar ge troffen werd, tengevolge waarvan hij blind werd en beide onderarmen moest missen, is door de regeering een pensioen van 4000 per jaar toegekend. De tosten van verple ging in de ziekenhuizen te Zwolle en Utrecht had de regeering reeds voor haar rekening. BRAND. In een limonadefabriek. Gisteravond is brand uitgebroken in een bijgebouw van van Es' Limonadefabriek aan de Aalsmeerderdijk. De brandweer slaagde er in, de belendende perceelen te behouden. Een vrachtauto en verscheidene materialen werden een prooi der vlammen. RESERVEKADER. Gewijzigde voorwaarden voor de benoeming tot reserve-officier. Naar het Hbld. verneemt, zal binnenkort een Kon. Besluit verschijnen waarin de uit voeringsbepalingen op de gewijzigde Wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905 zijn opgenomen. Hierin zal o.m. worden bepaald, dat het bezit van een diploma H.B S. 5-j. c. (B), Gymnasium (B) of een daar mede gelijk te stellen diploma, als weten schappelijke eisch wordt gesteld om tot reserve-officier te kunnen worden benoemd. Dientengevolge zullen, na de inwerking», treding van dat Besluit, uit de dienstplichti gen, slechts zij voor de officiersopleiding worden bestemd, die ten volle aan dien eisen voldoen. De eischen voor toelating tot kei reservekader. Het ligt voorts in de bedoeling de niini- mumleeftijdsgrens voor toelating tot het reservekader op zeventien jaar te handhaven. Aangezien vele jongelieden op dien leeftijd nog niet in het bezit zijn van een diploma HBS. 5-j. c. (B) of diploma Gymnasium (B) zal als wetenschappelijke eisch voor toe lating worden gesteld, het bezit van een diploma H.B.S. 3-j. c. (leerling 4e klasse H.B.S. 5-j. c. of leerling 5e klasse Gym nasium) of daarmede gelijk te stellen diploma. Zij, die na hunne verbintenis het voor de officiersbenoeming vereischte diploma niet verwerven kunnen dan niet tot reserve officier worden benoemd. Echter ligt het in het voornemen aan hen, die zich reed6 vóór den datum van inwer kingtreding van het te verwachten besluit bij het reservekader zullen hebben verbonden, dien verzwaarden wetenschappelijker eisch niet te stellen. HR. MS. „HERTOG HENDRIK". De terugkeer uit Curafao uitge steld. Op verzoek van den nieuwen gouverneur van Curagao is de terugkeer van Hr. Ms „Hertog Hendrik" uit West-Indië uitgesteld, totdat de gouverneur zelf den stand van za ken heeft opgenomen en kan beslissen of langer verblijf van dit oorlogsschip' in de West al dan niet noodzakelijk is. Aangezien de gouverneur thans de reis naar Cura^ao heeft aanvaard, beteekent dit bericht, dat het vertrek van Hr. Ms. „Her tog Hendrik" naar het moederland voorloo pig voor ongeveer een maand is uitgesteld. DANSEN OP ZONDAG. De burgemeester van Winterswijk heeft be sloten voortaan geen vergunning meer te ge ven voor bal op Zondag.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1