Sltaistt! tam. Zijn UUISTE WEHSCH. ïiüfH twee tn dertigste Jaargang. baandag 3 Februari Radio-hoekje Provinciaal nieuws 2i 1930 Dinsdag 4 Februari. Hilversum, 1875 M. 10.1015 Morgen wijding 12.15—2.— Concert door het A. V. R (O.^nsemble. 2.-3.— Gratnofoonmuziek 34Knipcursus 4.4.15 Gramofoon muziek. 4.155.Solisten-concert. Agaath Tolk. piano. Sis6y Kalker, zang. Aan den vleugel Betsy van Praag. 5.30—6.— Concert uit café „Moderne" te Amsterdam. 6 01 Voortzetting concert uit „Moderne". 6.30— 6 45 Gratnofoonmuziek. 6.457.15 Engelsch conversatie. 7.15—7.45 Engelsch: Gevorder den. 8 019-Concert door het Omroep orkest. Geza Frid, piano. 9.-9.45 A. V. R. O -Nutslezingen over Indië: Het Inheemsch en Europeesch Bestuur. Spreker: Mr. H. A. Kindermann. 9.45—11.— Voortzetting con- cert. 10.Persberichten. 11 Het Ensemble iistnonde uit het Carlton Hotel te Amster dam. 12 Sluiting. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 11.3012.— Gods dienstig halfuurtje. 1—2.— Concert door het K. R- O -Trio. 2.3.Vrouwenuurtje. 3.— 3.30 Kniples 4.-5.— Gramofoonmuziek. 5.5.50 Lezing over: Moderne controversen over de belijdenissen van Augustinus. 5.50 __6.Gramofoonmuziek. 6.016.15 Gra mofoonmuziek. 6.156.40 Voetbalpraatje 6.306.40 Zakenzepder Scheveningen. 6.40 7.Gramofoonmuziek. 7.7.30 Cursus kerklatijn. 7.30—8.15 Tweede rondwandeling door de fabrieken van de N.V. Rademaker's Cacao- en Chocoladefabrieken te Den Haag 8.15 Bijeenkomst van het Alg. Ned. Verbond (Groep Nederland). Sprekers en vocale so liste. In de pauze en na afloop: Gramofoon muziek. 11.30 Sluiting. Daventry, 1554.4 m. 10.35 Morgenwijding f U'20 Gramofoonmuziek. 12.20 Russell—Fergusson, sopraan n ^P^geleiding. F. Allen, bariton. o on ^rgdconcert 0007 E CfHenrv. 1.20- 2 20 Orkestconcert. 2.50 Uitz. voor scholen 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestconcert. 4.35 ezing. 4.50 Orkestconcert en cinema-orgel. m- Kmdcruiji-tje. 6.20 Lezing. 6.35 hten. 7.Piano-recital door e ac £e' 7 2(>—7 40 Lezing. 7.45 Lezing. q-va Geneert. R. Henderson, bariton Orkest a TA Lezing. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing. 10.— Vaudeville. 11.05 Dans- 11 -3512.15 Dansmuziek. 12.20— 12.50 Proefuitz. Televisie. Parijs Radio Paris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramo foonmuziek. 8.20 Concert. Orkest en so listen. Langenberg. 473 .ff. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.30 Gramofoonmuziek. 11.3C Gramofoonmuziek. 12.25—1.50 Con cert. Orkest, viola en piano. 4.505.50 Con cert. Orkest en pianist. 7.20—9.20 Orkest concert. 7.508.20 Uit Breslau: Concert. Or kest, piano en vocale solisten. Daarna: Voortzetting orkest concert. Koor, orkest, vocale- en instrumentale solisten. Kalundbcrg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest- concert. 2.20—4.20 Concert. Orkest en violist. 4.204.50 Kinderuurtje. 7.208.35 Concert. Orkest en instrumentale solisten. 9.2010.20 Concert. Balalaika-Ensemble en vocale solis ten. 10.2012.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dar. ïuziek. 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Orkest en vocale soliste. 8.35 Op Golflengte 338.2 M. Concert door de Soc. Arb. Radio-Omroep in Vlaanderen (S.A.R.O.V.) Zeesen, 1635 M. 6.1511.50 Lezingen en berichten. 11.5012.15 Gramofoonmuziek. 12.1512.50 Berichten. 1.201.50 Gramo foonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.5flv~4.50 Concert uit Leipzig. 4.507.50 Lezingen. 7.50 Piano-recital door Egon Petri. 8.25 Concert. Orkest, Joseph Schmidt, zang. Daarna: Lezing en berichten. SCHOORL. Gemeenteraad. Donderdagmiddag vergaderde de raad de zer gemeente onder voorzitterschap van den burgemestër, Baron von Fridagh. De voor zitter heette de leden welkom op deze eerste vergadering in 1930. Dit is een zeer gewich tig jaar: de verhouding tusschen rijk en ge meenten zal worden gewijzigd; maar spe ciaal voor Schoorl zal dit jaar van veel be lang zijn, want er zijn belangrijke beslui ten genomen, (het wegenplan, de gasvoorzie- ning) die in dit jaar zullen worden uitge voerd. Spr. hoopte, dat de raadsleden met dezelfde toewijding de belangen van de ge meente, die hun dierbaar is, zullen blijven be hartigen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een dankbetuiging van Ged. Staten voor het geschenk aan het nieuwe gouvernementsge bouw. De architect Kok deelde in een schrijven mede, dat het oude raadhuis zeer waar schijnlijk vóór het seizoen zou zijn verrold en gerestaureerd. Ged. Staten hadden eveneens medegedeeld, de Koggelaan en de Waakkrweg niet voor motorverkeer te sluiten. B. en W. adviseerden de ondergrondsche electrische kabel aan den Molenweg op grond van financieele moeilijkheden nog niet te leggen, met welk advies de raad instemde. Het voorstel van B. en W. om de pensioen grondslag van den burgemeester, secretaris en den ontvanger onderscheidenlijk vast te stellen op 3000, 2800 en 700 per 1 Jan. 1930, werd na toelichting door den voorzit ter zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Evenzoo het voorstel om het raadsbesluit van 22 December 1926, waarbij van nieuw aan te stelen gemeenteambtenaren een pen sioensbijdrage van 5 pCt. wordt geheven, in te trekken. jaarwedde ambtenaren O.E.B. B. en W. stelden voor om de jaarwedde van den administrateur van het G.E.B. te bepalen op 1200 per 1 Januari 1930, met een grondslag van 600 gewone aansluitin gen, te verhoogen tot wederopzeggens toe met 50 voor iedere 25 aansluitingen meer. Wethouder Bijl vond 2 per aansluiting wel wat te hoog; z.i. was 1.75 per aan sluiting voldoende betaald. De heer Schermer achtte dit een kwestie van appreciatie van het werk, dat in ver schillende gemeenten zeer verschillend be- „1III MÏIN („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W H. G Bollaard. M) „Bent u blij Nederland weer terug te zien?" vroeg von Weiden, terwijl hij op een stoel ging zitten, die het meisje hem aanbood „Onbeschrijflijk!" riep Ada uit en een glim lach van zaligheid vertoonde zich op haar mooi gelaat. Slechts dit eene woord had zij geantwoord, maar een wereld van gevoelens wist ze daarin te leggen. O, als die dikke man met zijn zelfgenoegzaam gezicht eenig begrip had van hetgeen zij bij dien uitroep dacht! Achter een prachtig, purperkleurig gordijn zag zij haar naaste toekomst liggen en zoodra haar voet den dierbaren vaderland- •chen bodem zou betreden, dan vloog het gordijn wijd uiteen en de heerlijke vervulling van haar innig verlangen lag voor haar. Von Weiden keek met aandacht naar Ada s mooie, zielvolle trekken en onwillekeurig vond bij, dat de natuur, toen zii dit meisje gescha pen had, zich zelf eigenlijk een klap in het gezicht had gegeven. Had bij dit hoofd een welgevormde gestalte behoord, dan ware Ada de Ruyter de mooiste vrouw geweest, die ooit op aarde was. Arme Ada' moest von Weiden denken en «en oogenblik rustte zijn bük medelijdend op Vaar. Ada ving dien Hik op en begreep dien. Een oordeeld wordt. Spr. voelde niet veel voor het standpunt van den heer Bijl: als de ge meente met 2 de middenweg bewandelt, do;t zij een goed werk. De heer Duin meende, dat de gedane aan vraag om loonsverhooging eenigszins an ders luidde en de oorspronkelijke zou moeten worden gehandhaafd. Spr. vond, dat de ge noemde opslag niet per 25 aansluitingen, maar per enkele aansluiting moest worden gegeven. Als er dan b.v. 23 aansluitingen meer waren, zcu de administrateur een jaar moeten wachten. Dit oordeelde spr. onjuist. Men had daarenboven bij veel gewichtige kwesties immer gesteund op de adviezen van de administrateur, die daarvoor nooit eenige vergoeding had gehad. Op deze wijze kon de waardeering worden getoond. De heer Kaag sloot zich bij den heer Duin aan en achtte het ook billijker om zuiver naar het getal der aansluitingen te werk te gaan. Ook de heer Stam sloot zich hierbij aan. De leiding van den directeur is goed; dit is wel wat waard. .Spr. was het eens met het billijke voorstel van den heer Duin. De voorzitter beantwoordde de verschil lende sprekers. Het bedrag van 2 achtte spr. juist gekozen; in dit opzicht was spr het niet met den heer Bijl eens. Spr. had net daarentegen wat kinderachtig gevonden om een hoofdambtenaar per aansluiting te sa- larieeren en had daarom het getal 25 geno men. De heer Gutter vroeg, of dit getal dan niet op 10 zou kunnen worden teruggebracht. De voorzitter had dit juist ter sprake wil len brengen. De heer Schermer vroeg, wat er feitelijk te gen was, dat deze toeslag per aansluiting zou worden uitgekeerd. De uitkeering per 25 aansluitingen zou, in het algemeen gespro ken, wellicht kunnen leiden tot corruptie. Als er b.v. 22 waren zou er worden gezocht tot 25. De voorzitter achtte het onnoodig' het voorstel van B. en W. nog in stemming te brengen. De raadsleden waren voor hetgeen door den heer Duin was naar voren ge bracht: de toeslag per aansluiting. Dit voor stel werd dus aangenomen met vijf stemmen tegen twee: de wethouders v. Lienen en Bijl stemden tegen. Het twewle lid van dit voorstel, n.1, afwij zend te beschikken op het verzoek van den meter-opnemcr-geldophaler G. E. B. om het tijdvak tot het opnemen en afrekenen der maandelijksche administratie te verlengen met 7 dagen, ontlokte eenige discussie. De spotachtige glimlach krulde haar lippen, maar met geweld drong zij de woorden, die in haar opkwamen, terug. Die plompe man, wiens medelijdende blik haar bijna lichamelijk pijn deed, zou haar waarschijnlijk niet eens begrepen hebben wanneer zij nem had toege roepen: ik heb je medelijden niet noodig, want benijden moest je mij, omdat ik een groot ge luk tegemoet ga- Een geluk dat zoo groot is. dat jou verstand het niet eens zou kunnen be vatten. Het meisje verloor zich in de toekomstdroo- men en vergat, terwijl haar handen mecha nisch den inhoud der schrijftafel ordenden, volkomen dat zij niet alleen was. De deur van de aangrenzende kamer ging zachtjes open en de oude tooneelspeler trad binnen. Hij gaf vandaag von Weiden niet zooals gewoonlijk een hand en scheen de hem toegi stokene heelemaal niet te zien. De bezoeker kreeg slechts een korten groet en zich tot zijn dochter wendend zei hij: „Wil je ons alleen laten, kind, ik heb m£t mijnheer von Weiden over zeer gewichtige dingen te praten". Met een stillen groet ging Ada de kamer uit. „Wat wilt u nog bij mij?" begon de tooneel speler op scherpen toon in het Duitsch en keek von Weiden met donker, gefronst voorhoofd aan „Maar mijnheer de Ruyter", klonk het ma teloos verbaasd, „waarom bent u zoo onvrien delijk?" „Dat is toch waarlijk niet moeilijk te ra den"; toornig bliksemde het in de oogen vho den Nederlander. „Ja, toen ik u onlangs bezocht, was t» ook niet erg vriendelijk, omdat gij u allerlei dra- voorzitter lichtte de afwijzende beschikking van B. en W. nader toe: de administratie zou anders zeer veel last ondervinden. De heer Schenner achtte dit niet juist. Als de gelden dadelijk worden afgedragen, heeft niemand er hinder van. De heer Duin zeide, dat dit in de electri- citeitscommissie eveneens ter sprake was ge bracht en dat deze de termijn van 21 dagen ruimschoots voldoende vond. Het onmiddel lijke gevolg van het toestaan der verlenging zou, volgens spr., het aanstellen van twee meteropnemers zijn, een voor het noordelijke en een voor het zuidelijke gedeelte der ge meente. De heer Stam merkte op, dat ieder raadslid wel wist, dat voor het opnemen geen maand noodig is. Maar het salaris is niet groot, zoodat de man bijwerkzaamheden moest ver richten. Hij kan zijn bedrijf niet verwaarloo- zen. Er zou geen bezwaar tegen zijn om de bedragen maandelijks iets later te boeken. De heer Gutter stemde hiermede in. Wethouder v. Lienen was van meening, dat het dan niet bij één maand blijven zou, maar dat het er twee zouden worden. De voorzitter vond dat. als de administra teur er moeilijkheden aan verbonden achtte, het wel zoo zijn zou. Daarop moest dus maar worden vertrouwd. De heer Duin antwoordde de heer en Stam en Gutter. dat het salaris ook gebaseerd was op 14 dagen werk. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 5 stemmen tegen 2. Het derde lid van het voorstel n.1. om de jaarwedde van den meteropnemer-geldopha- ler G.E.B. te bepalen op 600 per 1 Januari 1930 met een grondslag van 600 gewone aansluitingen, te verhoogen tot wederopzeg gens toe m:t 25 voor iedere 25 aansluitin gen meer, werd gewijzigd in den zin van het eerste lid en daarna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Verder werd aangenomen, dat de verhoo gingen, in het eerste en derde lid bedoeld, zullen ingaan op den eersten Juli van ieder jaar, waarin de toename is geconstateerd Ook werden de pensioensgrondslagen voor den administrateur en den meteropnemer- gcldophaler respectievelijk vastgesteld op 1200 en 600, zulks per 1 Jan. 1930. Het voorstel van B. en W. cm den amb tenaren ter secretarie, F. Mosk en W. K. Be- lonje over 1929 ieder eene gratificatie toe te kennen van 75 wegens meerdere werk zaamheden terzake van de voorbereiding tot verbetering der hoofdwegen en de gasvoor- ziening. De voorzitter voegde hieraan toe, dat ook de wijziging in de verhouding tus schen rijk en gemeenten deze twee ambtena ren zeer veel werk zou bezorgen. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aan genomen. Uitbreiding gasbuizennet. Hierna was aan de orde het voorstel van B. en W. om te bepalen, dat het gasbuizen- net, vastgesteld bij besluit van de vorige ver gadering, alsnog zal worden uitgebreid met enkele gedeelten te Groet en Schoorl, mits het aantal aansluitingen voor ieder gedeelte daarvan de kosten dekt, of de belanghebben den bereid zijn het ontbrekende bedrag jaar lijks bij te betalen. De heer Schermer oordeelde deze maatre gel niet juist. Zij zou wel goed zijn geweest, als het bedrijf een paar jaar had bestaan. Nu verkeeren wij echter in een eigenaardig stadium. Er zijn nog wel meer huizen, die in een ongunstige positie liggen. Maar alle aansluitingen moeten wij over één kam sche ren. Het laatste gedeelte van het voorstel (vanaf het woord: mits) moet absoluut ver vallen. Wij scheppen anders een groote on billijkheid. De gasvoorziening is voor de ge- heele gemeente gelijk. Wethouder v. Lienen merkte op, dat de hoofdweg was aangenomen. Het gasbedrijf zou anders een groote strop worden. De heer Duin vond, dat nu te ver werd gegaan. Het z.g. groote plan bestond en de uitkomsten daarvan zouden waarschijnlijk toch al niet meevallen. En zullen de aanslui tingen in de nieuwe gedeelten wel allen se rieus zijn? De voorzitter meende, dat het zeker se rieuze aansluitingen waren. De heer Duin merkte op, dat er in het N. van de gemeente geen serieuze aansluitingen waren. Men had daar tegen de menschen gezegd, dat ze het gas voor niets in huis kregen. Den heer Stam bevreemdde het zeer, dat deze kleine uitbreiding aan het groote plan niet kon worden toegevoegd. Spr. was sterk tegen het werken op deze „kleine" manieren. De voorzitter merkte op, dat dit voorstel inderdaad onbillijkheden schept. In het col lege van B. en W. had spr. het andere stand gen in 't hoofd hebt gehaald, die heelemaal niet bestonden". Von Weiden streek met de hand lang zijn kortgeknipten baard. „Niet bestonden?" stoof de kleine man op en deed een paar snelle passen. „Durft u werkelijk zoo iets te beweren? Een arglistig, gemeen spel hebt u met mij gespeeld, en ik, oude domkop, liet mij door u aan den leiband nemen." „Indien u uit uw humeur bent, mijnheer de Ruyter, dan ga ik liever heen"; von Weiden wilde opstaan. „Blijf zitten", klonk de Ruyter's stem als het verre rollen van den donder, „eerst zult u vernemen, dat ik precies weet, welk een nette meneer u bent". Von Weiden sprong op: „lk verzoek u be leefd „U hebt niets te verzoeken en moest u schamen, een oude man als mij als medeplich tige in een daad, die het daglicht schuwt, te hebben betrokken". Over zijn gansche lichaam bevend en zachtjes sprekende vervolgde hij: „Natuurlijk wist ik niet, waar het om ging; dat is de eenige verontschuldiging, die ik kan aanvoeren om mijn geweten, zij het ook slechts ten deele, te zuiveren. Anders zou het leven mii ondragelijk zijn". Von Weiden stond met samengetrokken wenkbrauwen en nerveus speelden zijn handen met zijn baard. „Mijn waarde mijnheer de Ruyter. u bent ziek en weet niet wat u zegt; ik begrijp er geen woord van." Hij haalde de schouders op. Indien u echter de kleine grap bedoelt" hij trachtte te glimlachen, maar dat gelukte hem niet, want de kleine man stoof op hem af en plaatste zich vlak voor hem. terwijl hij hem toesiste „Een kleine grap! Ja, ja, een allergeestigst punt ook verdedigd, maar de wethouders waren van meening, dat men voorzichtig moest zijn. Het gaat hier tusschen de voor- zichtigen en degenen die tegen de onbillijk heid zijn. De heer Schermer meende, dat het groote voorstel veel onvoorzichtiger was als dit. De heer Duin zeide, dat van de geheeie zaak nog niets vast stond. Alles was geba seerd op veel gebruik en misschien wordt er wel zeer weinig gebruikt. Spr. was het eens met wat den heer Stam zeide, maar de risico van het gasbdrijf wordt hoe langer hoe grooter. De voorzitter bracht het voorstel in stem ming. De heer Stam: Waarom moeten wij die menschen door een stemming buitensluiten? Wij hebben het groote plan aangenomen en nu is dit toch te gek om los te loopen? Er werd eerst gestemd over het voorstel van B. en W., het welk werd verworpen met vier tegen drie stemmen. Vóór stemden de heer Bijl, v. Lienen en Duin. Hierna werd gestemd over het voorstel van den heer Schermer, d.w.z. het voorstel van B. en W. zond:r de restrictie. Dit werd aangenomen met vier tegen drie stemmen. De voorzitter vroeg namens B. en W. om crediet boven de vastgestelde 86000 Zonder hoofdelijke stemming aldus beslo ten. Het tweede lid van dit voorstel n.1. de ont werpovereenkomst omtrent de gaslevering en het onderhoud met de g:meente Warmen- huizen vast te stellen, had, na de uitvoerige besprekingen in de gecombineerde vergade ring met den raad van die gemeente op Woensdag, weinig toelichting noodig. De besprekingen hadden een zee: bevredigend resultaat gehad. Alleen voor het vaststellen van de termijn werd de keuze nog aan de ge meente Schoorl gelaten: twintig of dertig jaar. Na enkele opmerkingen van den heer Schermer werd de termijn op dertig jaren bepaald, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Het derde lid van dit voorstel luidde: Voorstel van B. en W. om den heer S. G. Rijpma op te dragen het nader voorbereiden, uitvoeren, enz. van den aanleg van het gas buizennet tegen een belooning van 1000, alsmede te gelegenertijd een dagelijksche op zichter aan te stellen tegen een belooning van ten hoogste 40 per week. De voorzitter zeide in zijn toelichting, dat er in Camperduin met den aanleg zou wor den begonnen en dat het groote plan voor Juli af zou kunnen komen. Voor den gasaan- leg stond vier maanden, voor den wegen aanleg honderd dagen. Misschien zou de opzichter tweeledig dienst kunnen doen: voor het gas én den weg. De heet; Schermer had hooien mompelen in de gemeente, dat de weg er nog niet kwam. Het is de bedoeling, dat gas en weg gelijk op marcheeren. Het is ook de manier. De steenen zijn in voorkoop, maar ze moes ten er feitelijk al zijn, want door vorst zou er te ongelegenertijd stagnatie in het vervoer kunnen komen, waardoor het werk niet op tijd afkwam. De heer Gutter sloot zich hierbij aan. Als er iets tusschen kwam vóór Juli, zou het werk dan wofden opgegeven? De voorzitter verzekerde, dat het zou wor den doorgezet. Er zou in het N. worden be gonnen, want daar is maar één weg. De heer Duin merkte op, dat de weg in het N. niet langer wachten kon. De steenen moesten er al zijn. Wij komen met Juli vast niet klaar. In het N. is de weg op het oogen blik reusachtig slecht, de toestand is onhoud baar. De voorzitter: L trapt een open deur in. Het is precies evenzoo de meening van B. en W. Wethouder Bijl zeide, dat Camperduin ze ker klaar komt. Wethouder van Lienen :Als je wist waar de weg komt, kon je de buizen leggen, maar dat weet je nog niet, want de grondaankoop is nog niet voor elkaar. De heer Schermer is er niet bij geweest. De heer Schermer: Het heeft mij inderdaad bevreemd, dat ik niet ben uitgenoodigd. De voorzitterLaten wij het daar niet meer over hebben. Het college is er op uit geweest om te onderhandelen over den grond en als wij klaar zijn, zullen wij weer bij elkaar ko:.ien om te spreken over de leening van het benoodigde geld. Ik sluit het debat, want wij praten toch recht tegen elkaar in. De heer Duin: De raad wordt overal sy stematisch buitengehouden. Als het voor el kaar is gebracht, dan moeten wij het maar goedkeuren. En per slot van rekening heeft de raad het toch te zeggen. grapje was 't, dat u met mijn hulp hebt ge maakt". Hij kneep zijn handen in een als om zich zelf te beletten von Weiden een klap in zijn gezicht te geven, „maar die grap kostte het leven van een mensch!" „Zoo?" zeide de ander onverschillig. „Ja! Professor Berner stierf, nadat de oude Thomas hem ten tweeden male was ver schenen". „Louter toeval-" klonk spottend het ant woord. „De professor was al jaren lang lij dend". „Daarvan hebt u geen woord gezegd, toen u mij verzocht „de kleine grap" te enscenee -°n, anders zoudt u mij daartoe nooit heb ben kunnen overhalen. O mijn God, wat heb ik gedaan!" De oude man zonk in den naast bij staanden stoel neer en staarde voor zich uit, „een moordenaar ben ik in mijn eieng oogen, een moordenaar". Von Weiden voelde zich onbehaaglijk te moede. „U hebt u in de laatste dagen met pakken zeker te veel vermoeid, uw zenuwen zijn overspannen, daarom zal ik vergeten wat u hebt gezegd. Ik vernam reeds van uw doch ter, dat u morgenavond zult vertrekken", voegde hij er op eenigszins vragenden toon aan toe. De Ruyter keek op. „Ja, morgenavond ver trekken wij als vluchtelingen gaan wij heen, want de grond brandt mij hier onder de vo '"en, waar mij reeds een blik uit het venster herinneri aan „de kleine grap". Op de laat ste woorden legde hij den klemtoon. „Gewe tenswroeging drukt me". Plotseling werd zijn stem heel rustig en belieerscht; „Ik verzoek u weer te gaan zitten, mijnheer von Weiden, ga3rr.e zou ik eens herhalen, hoe de geheeie zaak zich heeft ontwikkeld". De voorzitter: Dan hebt u geen idee van de werkzaamheden van B. en W. De heer Duin: Daar merken wij ook niets van en het gaat veel te langzaam. Ook de heer Schermer wordt er buiten gehouden. De voorzitter (tot de wethouders): Wij kunnen deze pluim op onze hoed steken; wij hebben te weinig stuwkracht. Heeren, hier mede sluit ik de discussie. Het vierde lid van dit voorstel: Te bepalen dat de gemeente aan hen, die van 30 Januari 1930 af tot het oogenblik waarop de hoofd buis in 1930 vóór hun woning wordt gelegd, alsnog daarop aansluiten, een dienstleiding van ten hoogste 10 meter kosteloos beschik baar stelt, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Gemeentelijk gymnastieklokaal. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om ingevolge de opdracht bij raadsbesluit van de vorige vergadering van den heer M. J. Lau, kunstschilder alhier, als gemachtigde van den heer Heesterman, aan te koopen enkele perceelen in de buurtschap Brengtdorp aan den Smeerlaan, met inbegrip der daarop staande woning, voor de somma van 5000 .alsmede een vergoeding van 100 aan de huurders wegens afstand. De voorzitter voegde hieraan toe, dat men in opdracht van hetgeen door den raad was gezegd een p:rceel had gezocht, dat in het centrum was gelegen. De heer Kaag achtte dit in het algemeen geen gelukkige oplossing. Op deze grond staat een huis, dus het is zeer duur. De voorzitter antwoordde, dat dit perceel er zich buitengewoon goed toe leende, want het was vierkant. De heer Duin vond het verschil van 5000 te groot. Eerst zou het gebouw immers op- gemeentelijken grond worden geplaatst, waarvoor dan niets zou behoeven te worden betaald. De voorzitter merkte op, dat het rooien en egaliseeren van het perceel aan den Mtin- nikenweg ook zeer duur zou zijn. De heer Schermer vroeg, of* men bij dit voorstel de centrale school niet in gedachten had gehad. Bij eventueele stichting van een dergelijke school, zou het gymnastieklokaal er prachtig dichtbij gelegen zijn. Maar het andere perceel was toch niet zoo bezwaar lijk. De groote afstand van Groet zou gemak kelijk kunnen worden overwonnen. Er is hier ter plaatse wel een autobusonderneming, die de kinderen één- of tweemaal per week te gen zeer billijken tarieven zou kunnen ver voeren. De heer Duin achtte door hetgeen de heer Schermer opmerkte, de situatie niet verbe terd. De 5000 zouden misschien ook een strep zijn. De heer Gutttr meende, dat het gymna stieklokaal vrij van de school moest liggen. Er zou anders voor de leerlingen te veel af leiding zijn. Wethouder van Lienen sloot zich hierbij aan. De heer Stam wilde vasthouden aan de bedoeling van één gymnastieklokaal in het centrum der gemeente. Wethouder Bijl verdedigde het standpunt der bijzondere school. Deze was in hooger beroep gegaan en zou waarschijnlijk, volgens spr. wel in het gelijk worden gesteld. Als dit het geval zou zijn, dan is spr. tegen dit voorstel. Maar als de bijzondere school geen gelijk zou krijgen, dan achtte spr, dezen grond zeer geschikt. Hierna werd het voorstel in stemming ge bracht en aangenomen met 5 tegen 2 stem men. Tegen stemden de heeren Bijl en Kaag. Het tweede lid van dit voorstel luidde: Op genoemde perceelen een gemeentelijk lokaal voor vrije- en ordeoefeningen te stichten met bijbehoorend te verharden terrein, volgens het ontwerp van den architect K. P. Zuur bier, alhier. Die voorzitter las een schrijven van den inspecteur voor, waarin deze schreef, dat men behoorde te wachten op de uitspraak in hoogste instantie. Het verzoek van ae bij zondere school zou anders wellicht tot ge volg kunnen hebben, dat er twee gymnastiek lokalen kwamen. De voorzitter legde de zaak nu maar in handen van den raad. De heer Schermer meende, dat het plan tot bouwen vast stond. Moest het nu worden uitgesteld? Wanneer de goede bedoelingen van hen die in hooger beroep gaan, worden begrepen, dan kunnen wij wachten. De heer Gutter was het hiermee niet eens. De heer Schermer: Wanneer de raad de consequentie aanvaardt, dat er wellicht twee gebouwen komen, is het mij goed. Wethouder van Lienen meende, dat er meer moest worden gebouwd. „Ik heb geen tijd en moet weg." „Mijnheer von Weilden, wij zien elkaar vandaag voor de laatste maal; een paar mi nuten zullen u dus wel onverschillig zijn", zei de Ruyter, terwijl de ander besluiteloos bleef staan. „Indien u mij liever staande aan hoort, vind ik dat ook goed. Om u niet te lang op te houden zal ik kort zijn'. Hij haalde diep ad»m op en begon: „Toen ik hier uw kleine huis betrok, hebt gij u aanvankelijk weinig om mij bekommerd, totdat u plotseling be lang begon te stellen in uw huurder. U kwam dikwijls en langzamerhand schepte u een ken nelijk behagen in den omgang met ons en u hebt het niet beneden uw waardigheid ge acht, mij op een dag een plannetje te open baren, ja, mij daarin de hoofdrol te laten spelen. Ik moest een ouden, spokenden baron voorstellen, om zooals u zeidet een u bekenden heer, professor Berner, zoo'n klein beetje aan het schrikken te maken. Alles was maar een grapje." Von Weiden knikte. „Zeker, maar u be hoeft dit historie toch nu niet op te rakelen."1 Zonder zich van de wijs te laten brengen, vervolgde de ander: „Ik dacht werkelijk, dat het slechts om een grap ging, ja, ik vond het zelfs vermakelijk zoo'n beetje voor spook spv len. Bij de tweede opvoering van deze klucht echter kreeg ik angst en wel omdat ik den slanken man, wien de grap trof, in elkaar zag zakken. U sprak van een „onschadelijke be wusteloosheid", toen ik u den volgenden dag vroeg wat er eigenlijk was gebeurd, hoewel u o-> dat oogenblik reeds wist wat ik eerst later vernam, dat de professor inmiddels was over leden". Wederom sprong de oude man op. „Toen mij dat ter oore kwam, wilde ik mij aan het gerecht overleveren en ook uw naam noe men, want wij beiden doodden hem." (Wordt vervolgd). J 1

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5