9p35£»' Onze Koloniën, De assistenten Binnenland Indien uw spijsver tering verstoord is, gebruik dan eenige Foster's Maagpillen. Zachte, afdoende wer king,zonder eenige kram pen. f0.65 per flacon FOSTER'SMAAGPIUEN Ook de voorzitter was deze meening toe- jedaan. De heer Schenner: Als er gebouwd wordt, dan vind ik de opzet te groot. De voorzitter las een schrijven van den in specteur voor, waaruit bleek, dat het niet kleiner mocht. De gezamenlijke kosten zul len 21900 bedragen; het gebouw alleen y 14500. Wethouder Bijl meende, dat Ged. Staten nooit goed konden vinden, dat er twee gym nastieklokalen zouden komen. Hierna werd dit tweede gedeelte in stem ming gebracht en aangenomen met vijf stem men tegen twee. Tegen stemden de heeren Bijl en Kaag. Het derde lid van dit vrorstel, n.1. om aan den architect Zuurbier de verdere voorberei ding, uitvoering enz. op te dragen onder na dere goedkeuring, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tenslotte was aan de orde een voordracht van B. en W. tot aankoop van grond ter ver breeding van het Achterpad tegen den prijs van 1 per over te dragen perceel, der eige- C. H. Ki en C. Beemsterboer. naren D. Duin, C. (ager, D. J. Kager De voorzitter zeide, dat het Achterpad te smal was; de gemeente kan voor deze weg wel het onderhoud betalen. De heer Stam zeide, dat de eigenaren dan later niet moeten aankomen met verharden. Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Bij de rondvraag vertelde de heer Scher mer de volgende vergadering te komen met een voorstel tot wijziging der verordening op onze zomerwoningen, t De heer Schermer dankte den voorzitter eok voor de woorden, die hij bij het begin 'der vergadering tot de raad gesproken had. ^Namens de raad wenschte spr. den voorzit ter alle goeds voor 1930 toe. Ook uw echt- genooté vervolgde spr. die zoo zeer met deze gemeente meeleeft en in zooveel duistere ge zinnen licht brengt, wenschen wij van harte alle goeds toe. De voorzitter zegde den heer Schermer voor deze woorden dank. Wethouder van Lienen had ook over de zomerwoningen willen spreken, maar hij za' nu wachten tot het voorstel van den heer Schermer op de volgende vergadering ter sprake komt. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. CASTRICUM. Raadsvergadering. Vrijdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. De gemeenterekening en balans en verlies rekening van de bedrijven, alsmede van het Armbestuur en Tehuis voor ouden van dagen werden in orde bevonden. De gemeenterekening werd vastgesteld met een voordeelig saldo van rond f 4200 dat op de begrooting 1930 is gebracht. Het kohier rioolbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van 190. B. en W. vroegen een verhoogd crediet van 500 voor het aanbrengen bij aankoop van een nieuw torenuurwerk met electrische verlichting op de wijzerplaten. Een debat volgde tusschen de heer Schipper eenerzijd6 die het uit een kunstzinnig oogpunt niet ge- wenscht vindt dat verlichting wordt aange bracht en zijn partijgenoot den heer Hellinga, terwijl ook B. en W. aantoonen dat juist door de verlichte wijzerplaten, wat eigenlijk maar wijzerringen zijn, op de spits van den toren geen schade wordt gebracht aan den stijl. Aan B. en W. is medegedeeld dat juist het aanbrengen van dichte wijzerplaten met ver gulde uurcijfers op de hoogte van de galm gaten daaronder of daarboven het karakter van den toren zal aantasten. Zoo de wijzer platen thans zijn aangebracht is niet toe te staan B. en W. stellen juist op grond van de bezwaren van Monumentenzorg voor om de ■wijzerringen waarvan alleen de cijfers en ■wijzers zichtbaar zullen zijn op de spits aan te brengen. De heer Res was tegen het voorstel. In de winteravonden hebben we meestal niets aan verlichting in verband met den dampkring. De kosten van verlichting zullen f 60 per jaar bedragen. De voorzitter verdedigde uitvoerig het voorstel dat aangenomen werd met 5 tegen 5 stemmen Tegen mevr. KuijsPiepers en de heeren Res, Twisk, Kuijs en Schipper. Voorgesteld wordt om, in afwijking van het leveringscontract van gas aan het pro vinciaal ziekenhuis te bepalen dat bij af name van de aantallen M3. gas boven de 25000 per jaar een mindering op den con tractprijs zal worden toegepast van 2 'A cent per M3. De heer Hellinga vond dit een be duidende verlichting voor het ziekenhuis. De voorzitter zeide, dat de heer Hellinga gelijk zou hebben indien de provincie gelijk kon gesteld worden met een gewone afneem- ster, hetgeen niet juist is omdat indertijd bij het maken van een overeenkomst door de gemeente een installatie is overgenomen voor een prijs van ruim 8000. De heer Aukes vroeg of de gegarandeerde afname 25000 M3. per jaar is. Wethouder Louter deelde mede. dat geen garantie in de overeenkomst is opgenomen. £>e te berekenen prijs hangt af van den kolenprijs en indien dus deze naar de hoogte of laagte gaat. wordt de berekening van den gasprijs in rekening gebracht. De voorzitter zeide, dat hier de gemeente een voorstel doet en dus wat de heer Hel linga meent niet door de provincie gebruikt kan worden als argument. Juist de houding' van het gemeentebestuur wettigt de ver wachting dat bij afloop van het contract besde partijen rustig in onderhandeling kun nen treden Na nog eenig debat werd het voorstel goedgekeurd. Z. h. st. werd besloten tot verleening van een crediet van 6300 voor electrificatie van N. Bakkum. waar een aantal personen voor tuinbevloeilng een pompinstallatie moeten bouwen die electrisch gedreven zal worden De provincie zal naar dat gedeelte van de gemeente een hoogspanningskabel leggen, terwijl de kosten van huur van het trans formatorgebouw door de aansluitingen zul len worden gedragen. Nu zullen de bewoners van dat gedeelte der gemeente binnenkort van electrisch licht kunnen worden voorzien. Bij de rondvraag vroeg de heer Aukes ter inzagelegging van de stukken van de Ver eeniging van Ned. Gem. over de school artsendiensten, hetgeen werd toegezegd. De heer Twisk sprak over een aanschrijving tot verwijdering van een mestvaalt, waarop de burgemeester antwoordde. De heer Res wilde de palen in den Kra mersweg die meer in den weg dan langs den weg staan, verwijderd zien. hetgeen in onderzoek is. Over de wegen in Noord- Bakkum kreeg hetzelfde raadslid de mede- deeling dat ter zake zoodra mogelijk verbete ring zal worden aangebracht. Ook den heer Kuijs werd medegedeeld dat de Bleumerweg te zijner tijd zal worden ter hand genomen. Op de vraag van den heer de Nijs tot toe zending van de belastingverordeningen zegde de voorzitter dit toe. HEILOO. Heiloo gaat met zijn tijd mee. De firma Geelen en van der Berkhoff, ondernemers van de Stadsautodienst, zal aan den Rijkstraatweg Zevenhuizerlaan een moderne garage bou wen, waarin plaats voor 12 autobussen. Blijk baar heeft de firma groote plannen, daar het personeel wordt uitgebreid. Aan den archi tect Veldkamp alhier is het plan opgedragen. Naar we vernemen, is het zeer waar schijnlijk, dat het nieuwe ziekenhuis waar van 2 paviljoens zijn gebouwd de volgende week in gebruik wordt genomen. LIMMEN. In een onder presidium van wethouder Pep ping gehouden spoedvergadering van den ge meenteraad werd mededeeling gedaan van de ziekte van den burgemeester en hem spoedig herstel toegewenscht. De voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school luidde: 1. Mej. S. Jager, alhier; 2. mej. J. G. van Ooijen, Alkmaar; 3 Mej. S. E. J. Teerink, Alkmaar. No. 1 der voordracht werd met algemeene stemmen gekozen. Door de bouwvakpatroons alhier was een adres ingekomen om wijziging bouwverorde ning en te mogen bouwen met muren van kafsteen, met z.g. klamp en Spauw. B. en W. hebben geen bezwaar en het ver zoek werd z.h st. aanvaard. Vrijdagmiddag deed de nieuwe pastoor, de heer P. W. de Wolff, zijn intrede in de parochie. Om 7 uur werd een plechtig lof gehouden, waarbij de heer Lucassen van Beverwijk den nieuwen herder installeerde. Pastoor Wolff is een vriendelijke verschij ning, nog in de bloei van zijn leven en voor heen rector te Haarlem. BERGEN. In het Oranje-Hotel had dezer dagen onder voorzitterschap van den heer P. Besse de jaar vergadering plaats van de Vereeniging „Helpt Elkander". Van den burgemeester was bericht van verhindering ingekomen. Uit het jaarverslag r er 1929 bleek, dat op 1 Januari 1929 het a;.atal leden bedroeg 1728 In den loop van het jaar werden 11 jong; .borenen ingeschreven en 7 kinderen wegens overlijden afgeschreven. Voorts wer den afgeschreven 59 personen wegens ver trek uit de gemeente, 3 wegens royement en 12 wegens bedanken en toetreding tot eene andere vereeniging, terwijl 81 nieuwe leden werden ingeschreven. In 1929 werden 40 personen in ziekenhui zen verpleegd met een totaal aantal ligda gen van 597. In 1928 werden 43 personen met 617 ligdagen verpleegd. Voor 16 perso nen werd het maximum aantal ligdagen uit betaald. Het grootste deel der verpleegden had van 12 tot 17 ligdagen. De commissie tot nazien der rekening en erantwoording over 1929 bracht bij monde van den heer D. Smit verslag uit en werd de rekening overeenkomstig het advies onveran derd vastgesteld. Uit de rekening bleek, dat over 1929 aan contributie en inleggelden werd ontvangen 2405.06, aan rente 54.22, totaal 2459.28. De uitgaven bedroegen wegens liggelden f 1669.10, overige uitgaven 577.91, totaal 2247.01, zoodat het batig saldo over 1929 bedroeg 212.27. In kas was 1791.08, zoodat op 1 Januari 1930 het saldo bedroeg 2003.35. De contributie werd vastgesteld op hetzelf de bedrag van het vorig jaar. De heer Besse werd bij acclamatie tot be stuurslid herkosen. Hierna werd besloten aan art. 6 van het reglement toe te voegen: „onder overlegging van een verklaring van den betrokken genees heer, waaruit blijkt, dat c!c opname noodzake lijk is". Bij de rondvraag vroeg de heer D. Smit of aan de vereeniging niet kon worden toege voegd een onderafdeeling voor de bestrijding van operatiekosten, zooals reeds in Heiloo, Schoorl en Castricum bestond. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd deze zaak van te ingrijpenden aard geacht om eene beslissing te nemen en werd het bestuur uitgenoodigd deze zaak te onderzoeken. De heer K. van den Berg vestigde de aan dacht op het ziekenvervoer. hetwelk duur is, en vroeg of het niet mogelijk was met auto verhuurders voor do leden een contract af te sluiten. Aan het bestuur werd opgedragen te trachten met een van de ziekenautobezitters een contract aan te gaan. Hierna sluiting. Toen de veehouder K. V. Donderdag morgen naar zijn aan den Heerenweg ge legen land ging, kwam hij tot de minder aan gename ontdekking, dat niet al zijne schapen aanwezig waren Bij onderzoek bleek, dat een 19-tal schapen vermoedelijk door een hond of door meer hon den was aangevallen en daardoor in de sloot was geraakt. Een 13-tal schapen had zichzeif op het droge weten te brengen, doch 6 scha pen stonden nog in het water en werden met moeite uit de sloot getrokken. Verschillende schapen hadden min of me-r ernstige verwondingen. Enkele mllen vermoe delijk moeten worden afgemaak. De politie stelt een onderzoek in naar de moordlustige daders. ST. PANCRAS. Vrijdag had in het lokaal-Gerritsen een al gemeene ledenvergadering plaats van de be grafenis vereeniging „Memento Moi" alhier. De voorzitter, de heer A. Schuur, memo reerde dat het afgeloopen jaar zich niet gun stig had onderscheiden, doordat het sterfge- vallencijfer niet laag is geweest, waardoor in veel gezinnen leed is gebracht, waarbij ons personeel zooveel mogelijk heeft getracht ver zachting te brengen, waarvoor hun zeker een woord van lof toekomt. Met het uitspreken van de hoop dat 1Q30 zich in dien zin gunsti ger mag onderscheiden opent spr. de vergade ring. Medegedeeld werd da als R.K. adviseur inplaats van den heer Beers was benoemd de heer J. Tamis, terwijl de Ongevallenverzeke ring van het personeel thans in orde is. Hierna volgde het jaarverslag van den secr.-penningmeester, de heer G Booij Az. De rekening sloot, bij een eindbedrag van 1620.16 van uitgaven, met een nadeelig saldo van 245.33 op 1 Jan. 1930, terwijl het geldelijk bezit sedert 1 Jan. 1929 was ver minderd met 73.80. Er werden in het afge loopen jaar 29 begrafenissen verricht, waar van 10 bij niet-leden. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1195 betalende leden uit 335 ge zinnen. De boeken waren door de rekening commissie in volkomen orde bevonden. De voorzitter dankte den heer Booij voor zijn accuraat beheer en wees de leden op den post van 20 als vergoeding aan den admi nistrateur voor het gebruik van zijn rijwiel, hetgeen algemeen werd goedgevonden. Ver der wees spreker op de gebleken achteruit gang der kasmiddelen, als gevolg van het vele werk dat in het afgeloopen jaar moest worden verricht, en vertrouwd dat het evenwicht in het komende jaar zou kunnen worden her steld. In verband hiermede volgde eenige dis cussie over de wenschelijkheid tot het vormen van een reserve voor het geval de uitrusting zou moeten worden hernieuwd. Hieruit volg den echter geen concrete voorstellen. Tot leden der rekening-commissie 1930 werden aangewezen de heeren W. Keijzer en W. Dekker, die deze benoeming aanvaardden. De aftredende bestuursleden de heeren C. Vcs, D. Bruin en A. Verduin werden met algemeene stemmen herkozen. De heer Booij bracht verslag uit van de vorige Bondsvergadering, waaruit duidelijk bleek, dat onze afdeeling een zoodanig ruim standpunt heeft ingenomen, dat een ieder hier lid kan zijn. Een enger standpunt van enkele andere afdeelingen van den Bond, bracht echter het nadeel, dat bij verhuizing naar deze plaatsen onze R.K. leden in een enkel geval niet kunnen worden overgeschreven, het geen toch een der hoofdvoorwaarden voor een Bond moet zijn. Algemeen was de verga dering dit hiermede eens. Dezelfde afgevaar digden van de vorige keer, nl. de heeren Booij en Verduin, werden weer als zoodanig met algemeen goedvinden aangewezen, vooral ook in verband met deze onderhavige besprekin gen. De vereeniging „Volksonderwijs" alhier heeft Donderdagavond bij den heer Gerritsen een gezellige bijeenkomst gehouden. Welwil lende medewerking werd hiertoe verleend door eenige leden van de tooneelvereeniging welke een aardig tooneelstukje ten beste ga ven, getiteld: „Een knap stel". Hiernevens volgden verschillende aardige voordrachten Een en ander viel bij de aanwezigen wel in den smaak en werd opgeluisterd door een 'n goed stukje muziek van de heer Deutekom, bij welk opwekkende tonen na afloop nog een poosje werd getoefd. Medegedeeld werd dat in het beschikbare lokaal der openbare school op 14 Februari een ouderavond zal worden gehouden waarbij de heer Klaas de Vries welwillend heeft toe gezegd te zullen komen spreken over het doe! dezer ouderavonden. Tevoren zal hier voor de kinderen een kleine attractie aan worden ver bonden. HEEMSKERK Voor de leden van onze tuinbouwdub trad Donderdagavond de heer Balk op die op be vattelijke wijze in woord en beeld de financi- eele uitkomsten op tuin- en landbouwvelaen liet zien na het gebruik op oordeelkundi ge wijze van kali als meststof. De heer Balk was nog niet bang voor over productie al wordt deze wel eens de oorzaak genoemd voor den thans heerschenden luste- loozen handel in vele tuin- en landbouw- voortbrengselen. Op komische wijze werd op het doek het verschil aangetoond tusschen de opbrengsten van akkers welke met kali of uitsluitend met stalmest bestrooid waren. Volgens spr. waren het vooral de tomaten cn druivencultures welke het meeste behoef te hadden aan deze hulpmeststoffen. Hij zei, dat bij een goed gebruik voor tomaten 12002000 Kg. en voor druiven zelfs tot 3000 Kg. alles per H. A. benoo- digd was. Ook gras- en hooilanden, zei spr., wer den nog veel te stiefmoederlijk bedeeld me: kali. Spr. eindigde deze leerzame voordracht met de bewering dat den laatsten tijd he: gebruik van kali met 41.000 wagons alleen in ons land is toegenomen. Tusschen de be drijven door maakte de voorzitter der tuin bouwdub propaganda voor aanwerving van leden. De club zei hij telt thans 87 leden terwijl voor het lOOiste lid een fraaie aschbak welke op de bestuurstafel stond, beschikbaar grateld wordt. De bloembollenveiling 't Centrum is Vrij dag eigenaresse geworden van een bouw ter- iein grenzende ten Noorden onmiddellijk aan haar bestaand complex met 't doel voor nog verdere uitbreiding. WARMENHUIZEN. Woensdag had in het patronaat een feeste lijke bijeenkomst plaats van de leden van het zangkoor. De zangers die reeds drie jaren gespaard hadden, en een aardig potje hadden gevormd, hadden in hur. laatste jaarvergade ring besloten, om in gezelschap van dames een feestavond te geven. Om vier uur was het aantreden, en prompt op tijd, vulden zich de twee groote zalen van het patronaat met de genoodigden. Dat het er echt gezellig is toegegaan, zal wel niemand ontkennen. De avond werd ruimschoots gevuld met muziek, zang en vooixlracht. Men kon merken in gezelschap van zan gers te zijn. De nummers van het dubbelmannenkwartet, dat geheel uit koorzangers bestaat, vielen erg in den smaak. Ook de liederen van het ge mengde kwartet, dat bestond, alleen uit de familie van Baar onder leiding van den heer Th v. Baar werden goed uitgevoerd. Ook aan tooneelspel ontbrak het niet. Door een 10-tal zangers werd een tooneelstuk, getiteld Baas Jansen in de brand van Rome (klucht in 1 bedrijf) opgevoerd. De rollen werden goed vertolkt, doch zaten er niet te best in. Door mej Mosch en mej. Hoogeboom en den heer Th. Reenders werd een lied gezongen, toepasselijk op het feest en de zangers. Een tombola zonder nieten en tot slot de vroolijke Frans. Zoo werd de stemming er den geheelen avond ingehouden. Een woord van dank van den ceremonie meester aan den conciërge was dan ook wel verdiend. De leiding, in handen van den heer Molenaar, was ook in goede handen. Kortom, er is recht gezellig feestgevierd en dcor velen werd de wensch geuit het een volgend jaar te herhalen. KOEDIJK. Vrijdagavond werd door de afdeeling Koedijk van de maatschappij tot nut van het algemeen in het lokaal van den heer Jb Groot een openbare bijeenkomst gehouden waar als spreekster optrad mej. Nelly Me nagé Challa. Burgemeester Kikkert opende ae bijeenkomst door het welkom toe te roe pen aan de aanwezigen en inzonderheid aan de spreekster, die voor ons geen onbekend? is, daar nog aangename herinneringen zijn overgebleven van de vorige gelegenheid dat zij voor ons is opgetreden. Hij hoopte op een even mooien avond. Het woord was hierna aan de spreekster, die fragmenten gaf uit „Van 't Westelijk front geen nieuwe". Hetbe hoeft haast niet gezegd, het werd met adem- looze stilte aangehoord en verwekte een machtigen indruk. Na de pauze werd ten beste gegeven „het Model", „De Boksleeraar' „Bootsman drie". Zoowel in ernst als luim was het een genot naar de spreekster te luis teren. Een luid applaus was haar loon. Bij het sluitingswoord was de voorzitter met volle de tolk der aanwezigen toen hij mei waardeerende woorden de spreekster dank zegde voor het gebodene. Hét was een prach tigen avond met een dankbaar publiek. DE MOORDAANSLAGEN IN DE BUITENGEWESTEN. Een statistiek van de arbeidsin spectie. Verschillende oorzaken aan gegeven. Een door het Kantoor van Arbeid te Wel tevreden ingediende nota over de aanslagen in de buitengewesten geeft een overzicht over bet eerste half jaar 1929, waaruit blijkt, dat ter Oostkust van Sumatra, 19 aanslagen hebben plaats gehad op Europeesch perso neel, w.o. één met doodelijken afloop en 50 aanslagen op Inlandsch personeel, w.o. eveneens een geval met doodelijken afloop. Een analyse van de aanslagen in de pe riode 1926—1928 toont aan, dat bij 27 een klap de aanleiding is geweest, terwijl bij 12 pet. ontactvol optreden oorzaak is geweesi tn bij 32 geen andere aanleiding was dan wellicht een aanmerking op geleverd werk In meer dan de helft der gevallen kan wor den vastgesteld, dat door den meerdere in min of meer ernstige mate aanleiding was gegc ven tot den aanslag, nl. in het jaar 1926 bii 49 in het jaar 1927 bij 63 pet. en in het jaar 1929 bij 51 pet., terwijl voor het jaar 1928 bleek, dat in 24 pet. der gevallen de aangevallene door den rechter was veroor deeld, dan wel door zijn chef of den ambte naar der arbeidsinspectie was berispt, we gens het uitlokken van het incident. Uit de nota blijkt dat het totaal der aan slagen voor de gezamenlijke buitengewesten in het eerste half jaar 1929 eerst is vermin derd, nl. met een totaal van 77 gevallen te gen 157 gevallen in het geheele jaar 1928. Voor de Oostkust van Sumatra afzonder lijk is het cijfer echter gestegen, gezien het totaal van 69 gevallen in het eerste half jaar 1929 tegen 116 gevallen in het geheele jaar 1928. Het aantal aanslagen op Euro peesch personeel is evenwel sterk verminderd, zoowel voor de gezamenlijke buitengewesten bij een totaal van 24 (in het eerste half jaar 1929) tegen 79 (in het geheelé jaar 1928) als voor de Oostkust van Sumatra waarvoor de resp. cijfers 19 en 49 bedragen. Opinies van de residenten. De resident van Benkoelen noemt als grondoorzaken voor de aanslagen de politie ke stroomingen en de groote uitbreiding der cultures, waardoor vele slechte elementen worden aangetrokken. De resident van Sumatra's westkust meen de, dat voor de aanslagen meestal geen of slechts zeer geringe aanleiding bestaat. De oorzaak ligt z.i. in de verkeerde wijze van werving der koelies, waarvoor hij een centra le regeling noodig acht. De gouverneur van Atjeh somt een aantal factoren op als het losser worden van den band tusscheu assistent en arbeider, en voorts de totaal gewijzigde mentaliteit van den koe lie, welke hem het slachtoffer doet zijn van destructieve propaganda. De resident van Riouw, evenals de gou verneur der S. O. K., heeft bezwaar tegen het uitschakelen van den administrateur en de assistenten bij het hooren der koelies. De resident van Palembang is van oor deel, dat de noodtoestand een gevolg is van een complex van oorzaken. De resident der Lampongsche districten noemt als grief van de andere planters alleen het rondgaan van tolken, die de koelies slechts wijzen op hun rechten, doch niet op hun verplichtingen, als gevolg waarvan de houding der koelies na elke inspectie ver slechtert. De resident van de Zuider en Ooster ai- deeling van Borneo merkt op, dat de grief der planters is dat de inspecteerende ambte naren.. door onvoldoende kennis van zaken, te veel afhankelijk zijn van de tolken, terwin bij de inspectie een vaste lijn ontbreek! waardoor de eene ambtenaar afkeurt wat 0» ander goed vond. De resident van Menado noemt alleen al» wenschelijkheid het toezicht op de immigrant ten. De nota merkt ten aanzien van de assisten ten op, dat het een ernstig bezwaar is dai de jongelieden met veel te weinig ervarm-r en onvoldoende kennis van de Javaansche taal en het volkskarakter reeds binnen het jaar een zelfstandige afdeeling krijg€a Voorts zou het beter zijn indien bij aanstel, ling van assistenten meer werd gelet op ont. wikkeling en beschaving dan tot dusver het geval is geweest. Ook wordt nog opgemerkt dat daar, waar de overplaatsingen van as- sistenten het talrijkst zijn, een misstand ont staat. En de hcogere leiding. De nota vestigt verder de aandacht op d» ongunstige gevolgen welke kunnen voort vloeien uit het toekennen van te weinig in. vloed op de arbeidstoestanden aan den assis tent, zo'oals het overplaatsen van mandoers buiten hem om, dan wel het niet acht slaan op voorstellen zijnerzijds inzake de verwijde ring van slechte elementen. Ten aanzien van de gewijzigde mentaliteit van de arbeiders wordt erop gewezen, dat op een deel der koelies van heden de lang durige werkdag, het geringe aantal rustda gen, de noodzaak van stipte opvolging der bevelen, kortom, het geheele stelsel van ge- dwongen arbeid, onvermijdelijk een ongun- stigen invloed moet uitoefenen, waarbij tei vens als belangrijke factor de politieke be ïnvloeding van den laatsten tijd woekert. MoscotEs invloed staat vast! Dat de destructieve actie, geheel in over eenstemming met de uitspraken en besluiten der grootere Europeesche vereenigingen au de Derde Internationale, de Komintern, Liga enz. ter Oostkust haar invloed heeft doen gelden, staat vast, al kan dan ook de omvang ervan moeilijk worden omschreven. De poenale sanctie. Ten slotte wordt opgemerkt, dat de Poe nale Sanctie bestemd is te verdwijnen en het ten eisch is van eigenbelang, dat belangheb benden zich tijdig indenken in de nieuwe toe standen, die daardoor zullen ontstaan en dat zij zich zonder noodeloos tijdverlies instellen op den overgang naar de nieuwe verhoudin gen, opdat deze met zoo weinig mogelijk schokken gepaard zal kunnen gaan. HET NIET DOORGAAN VAN DE LEZING AN Dr. BORMS IN DEN HAAG. InEchüngen van de regeering. Op de bekende vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Nadat op 17 dezer Jen minister van buitenlandsche zaken ter oore was ge komen, dat dr. Borms op den daarop volgenden Maandagavond een lezing zou houden, heeft hij, den burgemeester Vc.n 's-Gravenhagfc particulier ontmoe tende, dezen daarvan niet onkundig ge laten. De burgemeester heeft zich toen niet den directeur van de inrichting, waar dit zou plaats hebben, in verbin ding gesteld. Zijn doel was, te voorko men, dat op een tiidstip, waaron ook de Belgische regeering vertegenwoordigd was, een anti-Belgische betooging zou plaats vinden. Genoemde directeur deel de hem mede, dat hij zelf pas den vori- gen avond had vernomen, dat dr. Borms als spreker zou optreden en dat hij uit dien hoofde reeds uit z' h zelf had be sloten, de zaal niet beschikbaar te stel len. Een paar dagen later vernam de burgemeester, dat de lezing zou worden gehouden in een andere inrichting te dier stede. De burgemeester heeft zich toen ook tot den eigenaar dier inrich ting gewend, die aanstonds bereid bleek de zaal niet beschikbaar te 3tellen. Men mag mitsdien niet zeggen, dat de Lurgemeester de lezing belet heeft; in beide bovengenoemde gevallen heeft hij zelfs uitdrukkelijk verklaard, dat het niet in zijn voornemen lag de lezing te verbieden en dat hij op een ander tijd stip er ook geen enkel bezwaar tegen had. Eenigen aandrang op den burgemees ter heeft de regeering in deze niet uit' geoefend. De burgemeester heeft de vergadering niet verhinderd en ook kan niet worden gezegd ambtelijk uitgemaakt, wat het belang van het land vordert. Het verloop van de betreffende aange legenheid levert geen motief, dat de re geering maatregelen zou nemen om den burgemeesters te beletten voortaan het vrije recht van vergadering hunnerzijds te belemmeren. STUURLOOS SCHIP OP ZEE. Volgens Later bericht het defect hersteld en alle gevaar geweken. Het Nederlandsche stoomschip „Merope" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. heeft, vol gens een Reuter-telegram, S. O. S.-seinen uitgezonden. Het schip was op 40 gr. 14 ra. N. B en 9 gr. 68 m. W. L. en berichtte, naar in Gibraltar is opgevangen, dat in den storm het stuurgerei gebroken was, de brug- verschansing en de machinetelegraaf waren weggeslagen. De Kon. Ned. Stoomboot Mij. heeft na der telegrafisch bericht ontvangen, dat de stuurinrichting van het s.s. „Merope" B hersteld. Het schip werd gister in Lissabon verwacht en zou de reis voortzetten. VERDUISTERING TE DOETINCHEM In de administratie van het Gasthuisfonda te Doetinchem zijn malversaties ontdekt- "e administrateur, is reeds door B. en w. in ziJn ambt geschorst. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal worden bijeen#*" roepen tegen 25 Februari a s. voor het norc den van algemeene beschouwingen over Rijksbegrooting voor 1930 en de behande ling hiervan.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6