DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Pokkenepidemi in Br.-lndië. Na den val van de Dictatuur, Sir Conan Doyle ernstig ziek. fco. 29 DIXSDAG 4 FEBRUARI 1930 132e Jaargang. Haoelijksch overzicht. Buitenland DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. De Fransche Ministerraad bijeen. De ziekte breidt zich snet uit. Berenguer aan den arbeid Oproer in een metaal- fabriek te Warschau. De directeur door de arbeiders aangevallen. AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET FASCISTISCH ITALIË MOET BEZUINIGEN. Een toespraak van Massolini tot de burgemeesters. De tering naar de nering zetten. t In het laatst van de vorige week heeft 'Mussolini de verschillende burgemeesters van de hoofdplaatsen der provincies op een bij eenkomst toegesproken. In die toespraak heeft Mussolini eenige belangrijke mededeelingen gedaan. Zoo heeft hij de opheffing der huurwetten besproken. iMen weet, dat deze in Juni a.s. zullen worden opgeheven. De minister-president verwacht daarvan geen nadeelige gevolgen. Wel zal er eerst wat verwarring en huuropdrijving ont staan, maar het aanbod overtreft hier de vraag, zoodat de prijsopdrijving slechts een kwestie van zeer korten tijd is. Voorts dient er bezuinigd te worden. Zie, dat is iets wat we in Italië voor bijna onmogelijk hielden. Maar ook een Mussolini kan niet regeeren zonder geld. En daarom moet er een oplossing gevonden worden die de schatkist vult. Om te beginnen moeten alle werken die niet strikt noodzakelijk zijn, uitgesteld wor den, teneinde de belastingbetalers de gele genheid te geven wat op adem te komen. Dan kunnen we het later weer beter volhouden, denkt Mussolini. Wat de Itaiiaansche staatshuishouding be treft beschikt men over positieve elementen, de verbetering van de handels- en de be talingsbalans. de vermeerdering van haven en spoorwegverkeer, de vermeerdering van de electriciteitsvoorziening. Deze positieve elementen overtreffen de negatieve, n.1. de toeneming van het aantal faillissementen en van de weigeringen tot betaling, die voor een groot deel het gevolg zijn van de onbe raden oprichting van banken en fabrieken door leden, die in de eerste jaren na den oorlog groote winsten hadden gemaakt Zoo dra het een organisme betreft, dat recht van bestaan heeft, komt de regeering tusschen- beide. Zoo heeft" zij tal van reederijen, banken, fabrieken en landbouwbedrijven op de been gehouden. Zij heeft voor meer dan 400 millioen spoorwegmaterieel besteld, 400 millioen uitgegeven voor de vloot. Bovendien hebben de werven voor ongeveer 200 mil lioen buitenlandsche opdrachten gekregen. De regeering heeft een syndicaat gevormd om de zijde industrie te verdedigen, zij houdt zich ook met de katoenindustrie bezig, kort om zij steunt aHe nationale ondernemingen, die recht van bestaan hebben. Mussolini wees nog op de openbare wer ken, die in uitvoering zijn en op de bescher ming van de hennep, de olijfolie, de wijn. Hij 'bestreedt, dat de huidige crisis een gevolg is van het peil, waarop de lire is gestabiliseerd Alle landen, zoowel die welke hun munt op 100 pCt. stabiliseerden, als die welke tot het nulpunt gingen, gaan onder soortgelijke of erger moeilijkheden gebukt als Italië De minister-president volgt de oeconomische toestand zorgvuldig. Dat is op het oogenblik voor de regeering het eenige binnenlandsche vraagstuk. Hij vertrouwt echter, dat na den onvermijdelijken terugslag van den winter in het voorjaar de symptomen van herstel steeds talrijker zullen worden. Tot zoover de uitlatingen van Mussolini. Zij zijn zeer merkwaardig. Tot nog toe was werkverschaffing, d.w.z. de uitvoering van steeds meer en steeds grootere openbare werken altijd het parool. Thans moet Mus solini op beperking aandringen! En nog wel in een tijd, dat de werkloosheid steeds toeneemt en z.g. productieve werkverschaf fing voor velen een zegen zou zijn. Er is echter geen geldEn zonder dat doet men ook in Italië niets. Dus zit er niets anders op dan de tering naar de nering te zetten. Nog in een ander opzicht zijn de uitlatingen merkwaardig en wel om de erkenning van den slechten gang van zaken in het Itaii aansche bedrijfsleven. Waar groote onder nemingen als de autofabriek Itala en de ree- derij Cosulich, om maar eens twee heel be kende te noemen, den strijd om het bestaan te machtig werd, kon men de zaak moeilijk meer verbloemen. Volgens Mussolini zijn de oorlogswinstmakers schuld aan de ontred dering, maar deze treft dan toch maar in stellingen, „die recht van bestaan" hebben en daarom van staatswege gesteund moeten worden. Wij zullen hier nu niet nagaan in hoeverre het fascisme zelve aan vele dier faillieten schuld is (bijvoorbeeld door den bouw aan te moedigen van snelvarende "uxueuse passagiersschepen voor de iva^rt °P Noord- en Zuid-Amerika, die bij het be perkte vervoer van landverhuizers en het ge- ®is aan uitgaande lading niet commercieel te exploiteeren zijn), doch meenden goed te doen even te wijzen op deze crisisverschijnse len, nu zjj zoo ernstig blijken te zijn, dat e Leider zelf een woord van waarschuwing "^nt te moeten spreken. Een Engelsch bemiddelingsvoorstel Vandaag komt op het Paleis van St. James de eerste commissie van den vlootconferentie bijeen, die bestaat uit alle afgevaardigden. Daar Tardieu en Briand dan nog niet te rug zijn, zal Leygues als eerste Fransche af gevaardigde optreden. Het voornaamste do.1 der bijeenkomst is de bespreking van de voor stellen tot een vergelijk inzake de twee mid delen van vlootbeperking, n.1. volgens cate gorieën van schepen, of volgens de alge- meene tonnemaat. De Engelsche afvaardi ging heeft een voorstel ingediend, dat van middag bij de andere delegaties heeft gecir culeerd en dat beschouwd kan worden als c-en tegenvoorstel op het Fransche bemidde lingsvoorstel, waarvan het afwijkt, doordat het de groote schepen en de duikbooten uit zondert van alle overdracht van tonnage, terwijl het Fransche voorstel een beperkte overdacht mogelijk wilde maken. De kruisers worden verdeeld in twee klassen, kruisers met kanonnen van 20 c.M. en, kruisers nut kanonnen van 15 c.M. geschut en de torpedo- bootjagers zou een onbeperkte overdracht van tonnage worden toegestaan. Men verwacht, dat het voorstel een vol doende basis voor verdere bespreking zal worden geacht en dat de conferentie spoedig tot andere kwesties zal kunnen overgaan. Gisteravond hebben MacDonald en Hen- derson Stimson en de andere Amerikaansche afgevaardigden ontvangen in de kamers van den premier in het Lagerhuis. Amerikaansche verklaring. Uit betrouwbare bron wordt verklaard, dat de Amerikaansche delegatie in de bijeen komst van heden geen schriftelijk commen taar of tegenvoorstellen ten aanzien van het Fransche compromis-voorstel zal indienen. De Amerikaansche woordvoerder zou ver klaren, dat er nog verschillende inlichtingen over het Fransche voorstel gegeven dienen te worden voor men aan commentaar of te genvoorstellen kan denken. Het is waarschijnlijk, dat de door Stimson voorgestelde speciale commissie, die het Fransche voorstel zou onderzoeken, geheel vervangen zal worden door de technische zoogenaamde eerste commissie. Onder voorzitterschap van den President der Republiek Doumergue werd gisteren op het Eiysée een ministerraad gehouden. De Minister-President en de Minister van Bui tenlandsche zaken Briand brachten verslag uit over de tot dusverre plaats gehad heb bende besprekingen ter vlootconferentie. Naar medegedeeld werd is de aanneming van het Fransche overgangsvoorstel van. 1927, als basis van de voorbereidende be sprekingen tot beperking van de bewape ning ter zee ter Londensche Conferentie, in overeenstemming met de these, welke vast gelegd werd in het Fransche memorandum van 20 December 1929. Deze beslissing der Conferentie beteekent voor Frankrijk een dubbel voordeel: eenerzijds een directe ver binding tusschen de Geneefsche en Londen sche besprekingen en anderzijds de verdere beraadslagingen betreffende de kruisers en lichte oorlogsvaartuigen los te maken van de stroeve wiskundige formules, die voor de pantserkruisertonnage dienen. De Ministerraad keurde de houding der gedelegeerden goed en wenschte hen geluk met de b;reikte resultaten. Uit Bombay wordt gemeld, dat de pokken epidemie in dit district met groote snelheid toeneemt. Terwijl zich in den loop van de vorige week 2640 ziektegevallen voordeden, waar van 662 met doodelijken afloop, steeg het aantal ziektegevallen in den loop van den afgeloopen week tot 3645, waarbij 716 ge vallen met doodelijken afloop. Herziening van den arbeid der Dicta tuur. Politieke vrijheid hersteld. In een na afloop van den ministerraad gepu bliceerd communiqué deelt de regeering mede, dat zij besloten heeft dat alle ministers nauw keurig de gedurende de laatste jaren door bun departementen ingevoerde maatregelen op nieuw zullen bestudeeren teneinde ze hetzij te wijzigen, hetzij ze aan te passen aan de huidige 'behoeften, onder voorbehoud van goedkeuring door het parlement der nieuwe besluiten. De regeering zal de wet op de Rekenkamer herstellen en tevens de mogelijkheid van een opheffing of vereenvoudiging van alle bestuurs organen in elk departement bestudeeren met het oog op een verlaging van alle niet volstrekt onmisbare uitgaven. De verplichting voor exporteurs om 80 pet. van de buitenlandsche deviezen, welke zij in betaling ontvangen voor verkochte goederen, in peseta's te wisselen, wordt ingetrokken. In den loop der volgende week zullen de lei ders der politieke partijen ervan in kennis wor den gesteld, dat zij de volle vrijheid hebben om de propaganda voor de komende verkiezingen te organiseeren. De regeering zal de door de Dictatuur aan ambtenaren opgelegde buitenge wone boeten en sanctws onderzoeken, ten ein de ze zoo noodig in te trekken indien ze niet gerechtvaardigd zijn. Het uitvoerend comité der socialistische partij en dat van het algemeen vakverbond hebben een manifest aan het land gericht, waarin het zijn wantrouwen uitspreekt in de mogelijkheid van een algeheel herstel van het normale regi me. In geval echter het normale regime mocht worden hersteld, zullen de socialistische partij en het algemeen vakverbond een omvangrijke politieke campagne organiseeren. Contact met vroegere leiders. Berenguer heeft zijn wensch kenbaar gemaakt al het mogelijke te doen om de gemoederen te kalmeeren. Hij zal met dit doel in den loop van de volgende week bezoeken afleggen bij alle oud-ministerpresidenten en leiders der politie ke groepen. Alle bladen, o.a. de linksche, leggen den na druk op den gunstigen indruk, welke is gewekt door het communiqué van den gisteren gehou den ministerraad. De regeering en de militairen. In den loop van een bezoek, dat tal van dele gaties van het garnizoen van Madrid Zondag aan Berenguer, den minister-president, hebben gebracht, heeft deze het leger geluk gewenscht met de discipline in het leger tijdens de ver vanging der Dictatuur door een normaal regi me, hetgeen zonder de minste stoornis der openbare orde is geschied. Primo de Rivera. Tot een medewerker van de „Intransigeant" verklaarde Primo dat de Patriottische Unie, welke hij heeft gesticht, een macht is gewor den. Hij heeft met het oog op de a.s. verkiezin gen niet het recht zich aan het vertrouwen van de leden dezer vereeniging, welker leider hij is, te onttrekken. Voorts sprak hij het gerucht tegen, dat hij voornemens zou zijn uit het leger te treden. De heropening der academies. Vandaag zullen de colleges van de vijf uni versiteiten van Madrid worden heropend. De universiteit van Barcelona zal tevens worden heropend. De internationale politiek. Berenguer heeft tot een medewerker van de „Matin" verklaard: Ik ben voorstander van een samenwerking op alle zeeën en in de lucht. Ge kunt met ons samenwerken voor een toenade ring, hetgeen voor Spanje, voor u en voor Europa van groot gewicht is. In de metaalfabriek van de Gebrs. Henn- berg te Warschau is gisteren een formeel oproer ontstaan. Naar aanleiding van een conflict ontsloeg de directie 3 arbeiders, waartegen door de overige arbeiders geprotesteerd werd. De ongeveer 150 arbeiders wierpen zich op den directeur Nowowiejski, wierpen hem een zak over het hoofd, waarna men hem op een wagen laadde en het fabrieksterrein met hem rondreed. De directie waarschuwde onmiddellijk de politie en sloot de fabriek. De bekende schrijver van de Sherlock Hol mes-verhalen, en sedert del aatste jaren pro pagandist voor het spiritisme, Sir Arthur Conan Doyle, is lijdende aan een ernstige hartkwaal. Zijn toestand is op het oogenblik zoodanig, dat hij niet in staat is, zijn kamer te verlaten. ENGELAND. TWEE STOOMSCHEPEN IN NOOD Volgens een bericht uit Lissabon is gisteren het 12858 ton metende Britsche s.s. „Avelona- Star" aan den mond van den Taag op den grond geloopen. Met behulp van twee sleep- booten gelukte het na twee uur het schip weer vlot te brengen. De „Avelona-Star" was op de thuisreis van Brazilië naar Londen. Het 1188 ton metende Britsche s.s. „Wil- low-Park", dat op 600 mijl ten N.W. van Spanje in nood geraakte, kon zijn reis naar West-Indië voortzetten, nadat het gelukt wa«. het roer weer te herstellen. Een van Queens- town uitgezonden sleepschip begeleid het schip. DE COMMUNISTISCHE PROPAGANDA In het Lagerhuis werden gisteren aan Hen- derson, den minister van Buitenlandsche Za ken, eenige vragen gesteld met betrekking tot de communistische propaganda in Engeland Henderson gaf opnieuw een uiteenzetting van de positie der regeering. De regeering was ten volle de meening toe gedaan, zich in deze aangelegenheden niet tot eenige overhaast oordeel te laten meesleepen. Mochten zich gevallen voordoen van ernsti ge klachten, dan zal de re^eering niet aar zelen het Lagerhuis in vertrouwen te nemen, maar zij moet in de eerste plaats te beoordee- len hebben of eenige daad, welke wenschelijk of noodzakelijk zou kunnen zijn in het belang van het land. Henderson werd gevraagd of hij de in de „Isvestia", het orgaan van de Sovjet-regee ring verschenen verklaring tegensprak, vol gens welke het futiel zou zijn eenige verande ring te verwachten in de werkzaamheid van de cominterns, als gevolg van de Engelsch- Sovjet Russische overeenkomst en of het niet een feit was, dat sinds de overeenkomst was geteekend deze voorwoorden metterdaad wa ren overtreden? Hnderson zeide, dat hij niets had ontkend Sir Austen Chamberlain, de vorige minister van Buitenlandsche Zaken, herinnerde er aan, dat bij een vroegere gelegenheid door Hender son was gezegd, dat hij stappen had gedaan bij de Sovjet-ambassadeur, ten aanzien van propaganda door de Derde Internationale ge voerd en dat Henderson toen verklaard had, dat hij geen antwoord had gevraagd. Cham berlain vroeg waarom door den Sovjet-am bassadeur deze vragen niet waren beant woord. Henderson antwoordde, dat er omstandig heden waren, waarin het algemeen welzijn bij stilzwijgen gebaat was. EEN WILDE JACHT OP AUTO DIEVEN. Londensche rechercheurs, die gistermor gen een beschrijving hadden gekregen van een in Leeds gestolen luxe auto zagen gister middag den betrokken auto reeds in de wijk Hammersmith in het Zuid-Westen van Lon den. Zij volgden den wagen en de inzitten den, die later bleken drie in getale te zijn, zagen spoedig dat ze gevolgd werden en be gonnen als razenden door de drukke straten te rijden. De rechercheurs, die aanvankelijk te voet waren geweest en een passeerende luxe auto gerequireerd hadden, hadden een grooten achterstand in te halen, die er niet op verminderde. Hun bleek dat de dieven op geen enkel stopsignaal letten en hun vaart steeds vergrootten. Daardoor namen echter andere wagens ten slotte aan de vervolging deel en eindelijk gelukte het op Notting Hill ten Noorden van Hyde Park den gestolen wagen van drie kanten te blokkeeren en tot stilstand te nopen. De drie mannen werden opgesloten en de politie denkt een goede vangst te hebben gedaan. FRANKRIJK. DORP DOOR ROTS BEDREIGD. Het dorpje Grèze in Frankrijk, bestaande uit ongeveer 30 huizen en met ruim 400 be woners, wordt door een reusachtige rots be dreigd. De bewoners houwen reeds sedert ja ren hun bouwmateriaal uit den berg, zoodat de berg langzamerhand ondergraven begon te raken. Na den hevigen regenval van aen laatsten tijd is het reusachtige rotsblok voor over gaan hangen en vreest men het ergste voor het dorpje. De huisjes, die in de gevaar lijkste positie liggen, zijn reeds ontruimd. Men wil thans trachten de rots bij gedeelten door middel van dynamiet te doen springen, om zoo het gevaar voor Grèze af te wenden. DUITSCHLAND. ROOFOVERVAL OP EEN POSTWAGEN. Tusschen de plaatsjes Hutten en Rueckers, in de nabijheid van Schluechtern is een post wagen door 2 op den weg loopende knapen aangehouden en beroofd. Volgens de verkla ringen van den voerman, die zonder geleide was, hebben de knapen hem onder bedreiging met vuurwapenen gedwongen te stoppen en de sleutels af te geven. De jeugdige bandieten maakten ongeveer 8000 Mark buit. HONGARIJE. HET DECOLLETE VAN EEN ACTRICE IN HET HONGAARSCHE PARLEMENT. De affaire van de Hongaarsche operette diva Irene Palasthv, die tijdens een operette première te Boedapest door een politie-agent uit de schouwburg werd verwijderd omdat de agent van meening was, dat het décolleté van de actrice te diep was, za'. thans nog een na spel hebben in het Hongaarsche Parlement. De democratische afgevaardigde Gal heeft namelijk vragen gesteld aan den Minister van Binnenlandsche Zaken waarin het optreden van den betrokken agent wordt gelaakt en aan den minister wordt verzocht, maatregelen te treffen opdat dergelijke gebeurtenissen zich niet herhalen. EEN STILLE RIJKAARD. Dezer dagen stierf in Békès in Hongarije op 90-jarigen leeftijd een keuterboertje, dat voor het oog in armelijke omstandigheden verkeerde. Des te grooter was de verrassing, toen men bij zijn dood laden vol met zilveren kronen vond. De Hongaarsche nationale bank stuurde een paar ambtenaren, om het vele zilvergeld in ontvangst te nemen, die nadat zij een paar uur met tellen van de buiten omloop gebrachte munten waren be zig geweest, de erfgename 40.000 pengö er voor uitbetaalden. ROEMENI& OVERVAL OP DEN TREIN BOEKAREST—TEMESVAR. Maandag is een brutale overval gep!e«^ op den personentrein BoekarestTemesvar Toen de trein het station Calesti uitreed, werd aan de noodrem getrokken. De trein stopte en verschillende personen riepen de passagiers toe uit te stappen, aangezien er gevaar bestond voor een botsing met een goederentrein. Onder de reizigers brak hier op een paniek uit. Eenige sprongen uit de ramen en bekwamen verwondingen. Zij hiel den het personeel van den ttein met revol vers in bedwang en slaagden er in ongehin derd te ontkomen. TSJECHO-SLOWAKIJE. EEN ROOVERSBENDE VOOR T GERECHT. Naar het W. B. uit Praag meldt, is voor da jury-rechtbank te Olmütz het proces begonnen tegen den 30-jarigen slotenmaker Grunt en diens 30 makkers van 16 tot 62 jaar, die tot een beruchte en gevreesde rooverbende behoorden, die in bijna een jaar tijds door inbraken enz. ongeveer een half millioen kronen buit maakte. Daar enkele dagen geleden een complot ia ontdekt voor de bevrijding der gevangenen, zijn de noodige voorzorgsmaatregelen getroffen. SPANJE. GIBRALTAR VAN SPOORWEG- - VERKEER AFGESNEDEN. Door een groote aardschuiving tengevolge van drie dagen onophoudelijke regen is de spoorwegverbinding van Gibraltar zoowel naar Granada als naar Valencia voor ten minste tien dagen volkomen verbroken. Bij het Spaansche grensstation is zulk een ge weldige aardmassa neergekomen, dat beide lijnen over meer dan 200 meter bedolven zijn. De post wordt over zee naar Marseille ge zonden en een gezelschap van 200 Ameri kaansche toeristen die naar Madrid wilden, moest naar Gibraltar terugkeeren en zal met een boot naar Cadiz gaan. y GRIEKENLAND, HET 100-JARIG BESTAAN. Naar het W. B. uit Athene meldt, vierde gis tere^ Griekenland het 100-jarig bestaan vas zijn onafhankelijkheid en bevrijding uit d« Turksche heerschappij, welke ruim 300 jaar ge duurd had. De eigenlijke Grieksche vrijheids oorlog begon in 1821, Na de interventie van Engeland, Frankrijk en Rusland, volgde op 3 Febr. 1930 de proclamatie van Griekenland tot een zelfstandig koninkrijk. De eerste Griek sche koning was prins Otto van Wittelsbach, de zoon van koning Ludwig I van Beieren. In 1924 werd Griekenland bij volksstemming een republiek. ITALIË. MECHALI BIANCHI. f Na een langdurige ziekte is gisteravond de Itaiiaansche minister van Openbare Wer ken, Mechali Bianchi, overleden. i AMERIKA. HEVIGE BOMAANSLAG TE CHICAGO. Naar het„AchtUhrAbendblattH uit Chicago verneemt, heeft aldaar gisteren een nieuwe bomaanslag plaats gehad, welke inderdaad de kroon zet op de misdadige ter reur, die de Chicagosche onderwereld den laatsten tijd heeft uitgeoefend. Dit keer zijn niet minder dan drie winkelzaken opgeblazen. De ontploffing was zoo hevig, dat de uitwer king in het geheele stadsdeel merkbaar was. De straten waren onmiddellijk na de explosie gevuld met schreeuwende mannen, vrouwen en kinderen. Wonder boven wonder schijnen er geen menschenlevens te betreuren te zijn. De ingestorte gebouwen zijn één groote puin hoop. -s EEN AUTO-ONGELUK. Vijf dooden. Een N. T. A. bericht uit Los Angelos meldt, dat een auto met zes jongelui bij San Antonio omsloeg en in brand is geraakt. Vijf der inzit tenden werden gedood, de zesde zwaar ge wond. VULKANISCHE UITBARSTING. De vulkaan San Miguel is plotseling in wer king gekomen. Over de plaatsen San Jorge en San Rafal Oriente is een aschregen neerge daald. De uitbarsting werd door een onder- aardsch gerommel begeleid. KORTE BERICHTEN. De heer Willem Mengelberg, de be kende dirigent, is Vrijdag uit Amerika in Pa rijs aangekomen. Voor het depot van de politietroepen te Nieuwersluis heeft overste Van Dam het mo nument onthuld van den sergeant-majoor L'. Vaas, die bij den beruchten overval op het fort te Cura^ao sneuvelde. Te Assen is overleden de 93-jarige J. Wanning, die Donderdag op de Loonerstraat bij den overweg door een trein is aangere den. v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1