IIHMit l'inrant. ZIJN LU WENSCH7 yy,rn i.kton. Landbouw en Veeteelt. m^rd twei en dertigste aargang. Iï3i»*rtaa 4 Februari Radio-hoekje hinderwet! Provinciaal nieuw» O a IVOKJ O- Woensdag 5 Februari. Hilversum, 1875 M. 10.10.15 Morgen wijding 12.15—2.— Concert door het A V. r O.-Tric 2—3 Radio Kinderkoorzang. __4Naaicursus. 4.—4.30 De voornaam ste studiemuziek voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 51-5.30 Lezing door L. Bloemsing over: „De openbare bedrijven, tarieven en reclame 5.30 Concert uit cabaret „La Gaité" te Amsterdam. 6.01 Voortzetting concert. 6 30— 6 45 Gramofoonmuziek. 6.457.15 Ita liaans^ voor beginners. 7.157.45 Itali- aansch voor gevorderden. 8.0110.30 Fran- sche avond. Hélène Cals, sopraan. Herman Leijdensdorff, viool. Het versterkte Omroep orkest. Intermezzo: A. V. R. O-Radio-Too- neel. Studio-opvoering van het eerste bedrijf van „Romanesk". Blijspel in verzen door Fdmond Rostand. Daarna: Voortzetting con cert. 10.— Persberichten. 10.30 Gramofoon muziek. 12.— Sluiting. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 Af.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15—9.— Concert. 4030li.Ziekendienst. 11.11.30 Gra mofoonmuziek. 11.3012.30 Harmoniumbe speling. 12 302.Concert. Viool, cello en piano. 2.2.45 Concert. Sopraan, viool en piano. 2.453.15 Lezen. 3.154.15 Voort zetting concert. .4.155.— Gramofoonmu ziek. 5.-6.— Kinderuurtje. 6.—6.30 Lezing over: „Het forceeren van bolbloemen". 6.30 —6.40 Koersen. 6.40—7.40 Cursussen Tech niek. 7.40-^S 10 Lezing over: „Iets over grasland en over het winnen van hooi". 8.10 —8.40 Mededeelingen door den voorzitter. 8 4011.Concert. Instrumentaal Solisten- Kwartet en orgel. Sprekers. 10.Pers berichten. Davenlry, 1554 4 Af. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12 20 Concert. R. Verne, alt. L. Huws, tenor 12 50 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Orkest concert. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.45 Con cert. J. Nolan, sopraan. Kwartet. 5.05 Con cert op cinema-orgel door R. New 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberich ten. 7.Piano-recital door Laffitte. 7.20 7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Ivy St. Heiier, liedjes aan de piano. 8.20 Concert. V. Hely IHutchinson, piano Symphonie Orkest. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Voortzetting concert 10.20 Nieuwsberichten. 10.25 Lezing. 10.40 Dansmuziek. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-P' ris"1725 Af. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gra- tncfoomnuziek. 8.20 Orkestconcert Langenberg, 473 Af. 6.207.20 Gramo- fconmuziek. 9.35—10.30 Gramofoonmuziek. 10.4011.20 Muziekuitz. voorscholen. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Concert. Or kest en alt. 4.505.50 Concert door Instru mentaal Trio. 7.20—9.20 Orkestconcert uit Parijs. Zeesen, 1635 Af. 6.15—11.20 Lezingen en berichten. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15—1.20 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Berlijn. 4.507.50 Lezingen. 7.50 Orkestconceit. 8.40 Concert. Prof. Gus- tav Havemann, viool. H. M. Theopold, piano. Daarna: berichten. 9.50 Dansles en tot 11.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—12.35 Or kestconcert. 2.50—4.50 Orkestconcert en de clamatie. 7.35—9.20 „Reijsen til Kina" Zangspel in 3 bedrijven van Adolf Recke. 9 3510.35 Fransche avond. Concert en de clamatie. Brussel, 508J Af. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. 9.Fran sche avond. Orkest, piano en zang. RADIO OP REDDINGSBOOTEN. Zij, die des avonds bij het haardvuur ge- Boegelijk zitten te luisteren naar de vroolijke wijsjes, die uit hun luidspreker springen, den ken er doorgaans niet aan, dat de radio ook in minder rustige omstandigheden haar taak heeft te vervullen o.a. door de veiligheid te bevorderen in de lucht of op zee en zelfs aan moeilijk reddingswerk actief deel te nemen. Zoo heeft Je Neder'andsche Seintoestellen Fabriek te Hilversum pas op de reddingboot „Dorus Rijkers" van de N.- Z.-Hollandsche Reddingmaatschappij een radio-ontvangtoe stel geplaatst, dat de bemanning in staat stelt, van den wal af aanwijzingen te krijgen („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. L'it het Duitsch door W H. C. Bollaard S0 „Schreeuw toch zoo niet", von Weiden was krijtwit geworden. „Maar ik bezon mij nog bijtijds", vervolgde de andere, zonder op de interruptie acht te slaan, „ter wille van mijn kind mocht ik met den rechter niet in conflict komen. Een eer lijk, geregeld leven ligt achter mij, ik durfde iedereen recht in de oogen te zien en dat moet *oo blijven, althans voor het oog der werek. Aan den wereldlijken rechter wil ik mij niet onderwerpen, want Ada moet het geloof in heren vader behouden, maar de rechter velen", die in mijn binnenste woont, zal nnj do* te onbarmhartiger veroordeelen trad nader or) von Weiden toe. „En om- d' ik ter wille van mijn kind niets met den r iter te maken mag hebben, moet ik zoo mogelijk weg, want toen de oude Thomas tweede male verscheen, bevond de profes- *.ch niet alleen. Er is dus nog een rnensch, c t de scbool zon kunnen klappen' ïn zou hem uitlachen", viel von Weide n de rede, „hovend en heelt die persoon 5 tien niets gezien", vo ^de hik nadenken S aan toe en toen beslister: „Zeker heer du niets gezien, anders zou hij zich wel tegen- ov«r mii o«uit hebben, want behalve hu, was omtrent de ligging van het schip, dat in nood is. Binnenkort zal de N. S. F. ook op een tweede boot van de maatschappij op de „Brandaris" eenzehde installatie plaatsen. Het hier gebruikte type ontvangtoestel is in hoofdzaak gelijk aan het omroepontvangtoe- stel N. S. F. 4. met dit verschil, dat het golf- bereik ligt tusschen 150—350 M. Verder werkt het geheel op een 6 volts accu-batterij, in dier voege, dat een omvormer hierbij voor de 200 volt anodespanning zorgt. Er is gele- wel voor luidspreker als hoofdtelefoons gele genheid tot aansluiting, terwijl het toestel veeren<j in een metalen frame is gehangen. HINDERWET. Heden is op de Gemeente-Secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van JAC MET te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzine-bew aarplaats met aftapinrichting, vóór en ten behoeve van het perceel ACHTER WEG No. 21 Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op Dinsdag 18 Februari e k's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht op de Secretarie dezer gemeente van de terzake in gekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 4 Februari 1930 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. Heden is op de Gemeente-Secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van PETRUS JOHANNES LOGGER te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten van een mc ffelinrichting, met plaatsing daarin van een mcffeloven, in het perceel KITSTEEG No. 8. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op Dinsdag 18 Februari e.k's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen tóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht op de Secretarie dezer gemeente van de terzake in gekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 4 Februari 1930 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. SCHOORL. Zondagavond gaf Schoorl's Kinderkoor, onderd irectie van den heer Corn. Jonker uit Alkmaar een zeer goed geslaagde uitvoering. De ruime zaal van den heer Schuijt was zoo gevuld, dat verschillende zich met een staan plaats moesten vergenoegen. Dit was ook oorzaak dat de atmosfeer van zoodanigen aard werd, dat 't verblijf niet bepaald een genoegen zou zijn geweest, ware het niet dat de kinderzang alle verdere ongemakken deed vergeten. De kleintjes gaven zich geheel in eenvoudi ge leutige versjes. We denken daarbij aan: „Wat de breipot vertelt" en „Heuschelijk ge slapen", nummertjes welke zeer in de smaak vielen. De grooten deeden 't ook uitstekend, voor al 't mooie „Die Engelein" van Abt, ofschoon de uitspraak hier natuurlijk voor velen moei lijkheden bood. Over het algemeen hadden we in beide klassen meer genoegen van de nieisjeszang dan van die der jongens. Die dienen, enkelen natuurlijk uitgezonderd, zich nog vrijer te uiten. Heel aardig was het zangspelletje: Het kleine huisje", uitgevoerd door meisjes uit de le klasse. Na de pauze werd de operette in drie be drijven: „Lentebloemen" ten tooneele ge bracht, onder regie van den heer Prins uit Alkmaar. Dit zang- en dcclamatiespel viel in goeden smaak. Mooi waren vooral de costuüms der bloemen, welke door een viertal dames wa ren gemaakt. Deze hadden eer van hun werk. We denken vooral aan het snoezige fluite- kruid. Minder gelukkig was de costumeering van de insecten. Dezen kwamen heel wat te kort bij de bloemen. We voegen er dadelijk bij dat d:ze costumes echter geimporteerd waren. Zcnneprins, evenzoogoed als koning Win ter en koningin Lente een pluim en we ver geten daarbij de anderen niet. vooral 't flui- tekruid niet met haar helder stemmetje. 't Geheel is goed geslaagd en de beloonin gen bleven niet uit. De heer Jonker kreeg bloemen, den heer Prins werd g:complimen- teerd door mej. v. d Burg, d:e een „tastbaar" compliment daaraan toevoegde. ook ik er bij, toen de bewuste'ooze professor naar huis werd gedragen". „Dat stelt me een beetje gerust", zei de Ruyter als tot zich zelf sprekend en zich toen weer tot von Weiden wendend: „En nu wil ik u ook nog zeggen, waarom of u mij voor die zoogenaamde grap noodig had". „Von Weiden dwong zich tot een glim lach. „Wel, als u lust daartoe gevoelt, ga dan voor mijn part uw gang. Ik merk wel, dat ik hier toch niet weg kan, voordat u al uw fan tasieën aan mij gelucht hebt. Nogmaals moet ik er u echter op wijzen, dat mijn tijd zeer, zeer beperkt is". „Dus dan maar snel, mijnheer von Wei den". Het was of de kleine man grooter werd en zijn cogen boorden zich in die van den an der. „Eerstens was processor Berner lijdende en zeer nerveus, een schrik kon zijn dood ver oorzaken dat wist u. Tweedens: de pro fessor was directeur van het schildermuseum, een post waarop u al lang voor uw schoon zoon hebt geaasd. Toen de orofessor stierf, werd die post vacant." Hij wachtte even „Zoo, nu ziet u, dat ik alles weet. Had ik alles vroeger geweten, dan ik mij met die zaak wer kelijk niet ingelaten. En nu", klonk het scherp en helder, „hebben wij met elkaar afgerekend: wat ik noodig vond te zeggen heb ik gezegd en thans verzoek ik u onnrddelüjk mijn wo- nin" te verlaten". „Dwaas", m"m-e!d" von Welden en ginrr h°en zonder een tweede womd t" zengen Hii was blij er zoo jo:dkooo af te komen. Eerst op straat werd hij zich bewust welk een jam merlijke rol hij zooeven had gespeeld maar dadeliik daarop glimlachte hij wee? Tot slot werden artisten en leiders harte lijk toegesproken door den burgemeester, die de A.V.R.O. in 't geding bracht, voor 't koor echter omgezet in de zinspreuk: „Altijd Ver der Roemvol Omhoog". Tenslotte, na allen te hebben bedankt voor de genotvollen avond, schonk spreker namens de beschermvrouwe, mevrouw Baronesse van Fridaghvan Kaat- hoven. aan elk der dames die hadden mede gewerkt aan alle voorbereidende dingen, een mooie kamerplant. HEILOO. B. en W. zullen in de Woensdag te hou den raadsvergadering voorstellen doen om te komen tot verhooging van de jaarwedden van het personeel in dienst der gemeente en tevens voorstellen om de pensioenbijdrage niet meer te verhalen op de betrokken perso nen, doch voor rekening der gemeente te ne men. E>e loonschaal, met periodieke verhoogin gen, geeft een billijke loonsverhooging aan. Zooals bekend, was het reeds eenigen tijd de wensch van B. en W. om 'n andere loon regeling in te voeren, doch het wachten was op de beslissing van Ged. Staten inzake de jaarwedde voor burgemeester, secretaris en ontvanger. Van betrouwbare zijde vernamen we. dat in het college geen eenstemmigheid is over de verhooging der jaarwedde voor die amb tnaren die een diploma hebben (n.1. mej. M. C. Bakker en Th. Geertsma). Zijn we goed ingelicht dan is er van een der wethouders een verdediging te wachten voor een verhooging van j 100 voor mej. Bakker, terwijl de verdediging voor de ver hooging voor den heer Geertsma (verhoo ging 100 voor diploma) wel aan den raad zal zijn. Het is een verheugend verschijnsel dat B. en W. met voorstellen komen voor verhoo ging van het salaris van het lager personeel, daar dit vooral voor het technisch personeel aan den lagen kant is. Voorts vermeldt de agenda nog o.a.: Voor stel tot aankoop van grond ter verbreeding van wegen en een voorstel tot aankoop van grond ten dienste van een in de toekomst aan te leggen weg. OOSTHUIZEN. De polder Zeevang heeft besloten tot den aanleg van een wr'erkeering langs de ring vaart achter den dorpsweg alhier, omdat de bewoners dezer gemeente bij hoogen water stand hiervan in hunne woningen steeds veel hinder ondervinden. D;- kosten zijn ge raamd op 40.000, waarin de gemeente een kwart gedeelte tot 'n maximum van 10.000 zal bijdragen. CASTRICUM. Auto in de sloot. Door nog niet opgehelderde oorzaak ge raakte in de wegsloot langs den Rijksweg ter hoogte van den Kooiweg een lichte vrachtauto in de sloot. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar toch moest een kraanwagen uit Alkmaar worden ontboden om het vehikel op den weg en daarna naar een garage te slepen. Met belangrijke materieele schade liep dit ongeval af. Men vermoedt, dat de chauf feur de bocht ter plaatse te krap heeft geno men en toen het stuur niet meester is gebleven Rijwielstalling aan Zee. Naar wij vernemen, is door Ant. Gorter, toe voor kort alhier wonende en die van den aan vang af de rijwielstalling aan zee exploiteer de, welke oorspronkelijk van hout is opgericht, met den heer Biesterbos van Limmen in erf pacht verkregen een terrein aan den Zeeweg, ter hoogte van de bestaande rijwielstalling, waarop voor het a.s. zomerseizoen een groote en modern ingerichte garage met rijwielstal ling zal verrijzen van steen opgetrokken. Met de voorbereidende grondwerken is reeds aan gevangen. Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer T. Res, thans 2e stuurman ter groote vaart, slaagde dezer da gen voor het examen 1ste stuurman. DIRK3HORN. Onder leiding van den heer C. de Vries werd Zaterdag ten huize van den heer Bruin een progapanda-vergadering van de afdee- ling Harenkarspel van den Bond van Staats- pensionneering gehouden. De voorzitter heette (ie zeer talrijke aanwe zigen welkom en sprak de tevredenheid van het bestuur uit over de goede opkomst. Deze vergadering is trouwens het eenige contact, dat het bestuur der afdeeling met de leden heeft, daar de huishoudelijke vergaderingen slecht worden bezocht. Aan de burgerij van Harenkarspel werdt dank gebracht voor het verschaffen van de gelegenheid, om met de ouden van dagen een mooien tocht te maken In 't bijzonder worden verwelkomd de da- tevreden. Goddank, dat die stapelgekke Neder lander niet aan zijn eerste ingeving had ge hoor gegeven en naar den Kadi was geloopen. Wat een schandaal zou dat veroorzaakt heb ben! Morgen vertrok de Ruyter voorgoed uit Schneiditz en dan was hij van den man m.-t het nauwe geweten af. Nauwelijks was von Weiden weg, of Ada kwam zachtjes de kamer binnen en vroeg angstig: „Waarom sprak u zoo luid en opge wonden met mijnheer von Weiden? En nu bent u zoo ernstig". „Wij hadden een bespreking, niets van be lang, kindlief", ontweek de vader. Hij trok Ada naar zich toe. „En morgen gaan we weg; ik zou de uren, die ons nog scheiden van het mement dat wij in den trein zitten, wel willen wegkijken." Ada glimlachte. „Mijn ongeduld heeft u zeker aangestoken, vader". „Dat is niet onmogelijk, kind". 's Avonds, toen Ada al lang naar bed was was de tocneelspeler in zijn kamer druk bezig Hij had een bruin fluweelen jas op zijn schoot zooals voorname heeren in de achttiende eeuw droegen en kniote daarvan kleine knoop jes af, die als versiersels dienden Lang zaam legde hij die een voor een op de tafel Het waren sierlijke gouden knoopjes, met in het midden een steentje en als het lamplicht daarop scheen flikkerden er groene en rood? lichtjes uit op. Een oogenblik keek hij er pein zend naar en dacht er aan dat de gravin van Genderen. die hem op een dag na de uitvoe ring van Molières „Tartuffe" dat stel knoop jes met edelgesteente had gezonden, met ver zoek dit geschenk te willen aanvaarden als mes Marie Dam en Tr. IJff, die deze bijeen komst met muziek willen opluisteren en, last not least, de heer Daan Pool, de voordracht kunstenaar. Hierna gaven de dames een paar mooie nummertjes voor piano en viool, waarvan vooral het tweede, „Serenade van Braga" naar we meenen, zeer lief klonk. Vervolgens trad op de heer Daan Pool met een uitgebreid repertoire, beurtelings ernst en luim Wist de heer PooTzijn gehoor hartelijk te doen lachen met den „Huwelijks-barometer", op uitsteken de en roerende wijze gaf hij ook: „Moeder geef mij uw zegen" en „Aansluiten". Bij deze beide ernstige voordrachten was bovendien de mise en scène voorbeeldig Tot slot Jaap naar de Alkmaarsche kermis een lachsucces in 't kwadraat. Met de gewone plichtplegingen werd de goed geslaagde avond door den voorzitter ge sloten. BERGEN. Vermeldden w ij een dezer dagen, dat de schapen van K. V. aan den Heerenweg alhier vermoedelijk door een hond waren aangeval len waardoor deze meer of minder ernstige kwetsuren opliepen, Vrijdagavond heeft de zelfde hond, verondersteld wordt dat het meer dan één hond is geweest, de Bergermeer als operatie-terrein uitgekozen, en moesten de schapen van de veehouders W. C. Sch en J. v. W. het ontgelden. Een vijftiental schapen werd ernstig verwond. Enkele lagen met ge kneusde pooten, verschillende met afgerukte ooren in het land, zoodat deze moesten wor den afgemaakt, wat voor de betrokkenen een groote schade beteekent. Door de politie wordt naar de daders een nauwgezet onderzoek ingesteld. Aan den heer J. van Exter is op diens verzoek door B. en W. eervol ontslag ver leend als brandmeester van het Vrijwillig Brandweercorps. Blijkens het verslag over den cursus on derwijs, in de plaats tredend van het open baar vervolg-onderwijs werd de cursus 1929/ 1930 aangevangen met 17 leerlingen, waar van 9 jongens en 8 meisjes. In den loop van den cursus werden nog toegelaten 4 meisjes en 1 jongen, terwijl werden afgeschreven 1 jongen en 1 meisje. Van de leerlingen had van de jongens 2/3 en van de meisjes 1 /3 ge deelte reeds eerder den cursus bezocht. Door Ged. Staten is aan de autobus ondernemers A. Scnalkwijk te Bergen en Jb. de Jong te Schoorl tot wederopzegging onder bijzondere voorwaarden ontheffing verleend van het bepaalde ten aanzien van de breedte der autobussen, en toegestaan hun diensten uit te oefenen met autobussen van een geringe grootere breedte dan is voorgeschreven. NOORE SCHARWOUDE. „Het kleine Tooneel". De tweede uitvoering heeft Zaterdagavond plaats gevonden in Ccncordia met de opvoe ring van het bekende tooneelstuk „Over schotje", gevolgd door de verrassende één- acter „Baas boven Baas", van Defresne. AI was de groote zaal niet zoo bezet als met Kerstmis, toch was een talrijk publiek aanwezig, dat met alle aandacht het mooie spel volgde. KOEDIJK. Zaterdagavond werd dcor de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereeniging Koedijk, de Jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer H. K. de Weert, ondtr leiding van den heer P. Zwetsman. De kunstmeststoffen voldoen aan de ver wachting en de coöperatie is een belang voor de leden. De handel houdt er rekening mee daar wij vaste prijzen hebben, terwijl bij den handel wel eens verhooging plaats heeft. Spr. wekte de aanwezigen op de coö peratie te helpen bevorderen. Het werk der E. N. C. K. te Vlaardingen is gunstiger dan het vorige jaar. Spreker gaf hierbij eenige cijfers. Met den administrateur, den heer Beets, is weer voor een jaar een over eenkomst gesloten. Door voorzitter en se cretaris is een vergadering bijgewoond van den Kring Amste' dam van het Centraal Bu reau waar de voc -.besprekingen plaats had den voor de groote vergadering van het Cen traal Biufeau te Utrecht, waarheen de voor zitter is geweest. Hierbij gaf de voorzitter verschillende cijfers van het Centraal Bureau waarbij een absolute betrouwbaarheid en een krachtige organisatie voor de coöpera tieve vereenigingen naar voren komt. Deze uiteenzetting werd met applaus begroet. De rekening geeft als eindcijfers in ontvangst en uitgaaf f 56347.62, met een winst van 709.15 De balans wijst als eindcijfer aan 18001.19. Goedgekeurd werd de winst op de reserve te plaatsen. De secretaris gewaagde in zijn jaarver slag van den gedrukten toestand in het tuin- T 1 1 =S—St dank voor het onvergetelijke genot, dat zijn kunst haar in het stuk van den spotter Jean Baptiste Poquelin, genaamd Molière, had ge sch'onkend. Hij was toen nog jong en de gravin een heele oude dame, om wier lippen zich de voorname glimlach plooide der achttiende eeuwsche dames uit de groote wereld Hij had de knoopjes met vreugde en ontroe ring in ontvangst genomen en deze op het cos- tuum, dat op zijn knie lag, laten naa:en, het costuum, dat hij voor het eerst in een tooneel stuk droeg, dat in den revolutietijd speelde. Lang had hij geen gelegenheid gehad het weer aan te doen, totdat het onlangs te pas kwam, toen hij overeenkomstig het hem gedane ver zoek zich als „oude Thomas" verkleedde en iets onzaligs deed. Toen waren zijn gedachten weer bij die afschuwelijke gebeurtenis. Hoe onschul dig en eenvoudig had von Weiden hem de zaak voorgesteld: „Een plagerijtje, een grap zullen we met den braven professor hebben", had hij hem lachend gezegd en zelf had hij er ook om moeten lachen, want hij vond het een heel kod dig idee. Hij had nooit gedacht dat een Duit- scher zoo iets amusants kon verzinnen. Amusant? Een laagheid was het. Nu kende hij de keerzijde der medaille. „Wacht u, kant en klaar in dit costuum, tus schen elf en twaalf uur op mij; zoodra de pro fessor in zicht is, kom ik u halen; een kloppen op het vensterraam is het afgesproken tee- ken", had von Welden hem medegedeeld, nadat hij eerst nog had gezegd, dat het hofbal mis schien de gelegenheid zon bieden den professor langs het museum te doen gaan. De Ruyter herinnerde" zich nog, hoe hij dien avond in de bouwbedrijf. Het werk van den uitvoerder Beets was als altijd. Hij was op tijd in het pakhuis en zijn administratie was prima in orde. Het ledental is 155. Wij zijn dit jaar lid geworden van het Centraal Bureau. Ver handeld is in 1929 144725 KG. kalizout, 98022 K.G. chilisalpeter, 221500 K G. super- fesphaat, 63400 K.G. Zw. ammoniak, 87700 K.G. kalksalpeter, 4050 KG. Ureum, 33435 K.G. patent Kali, 2600 K.G. kalkstik- stof, 11900 K.G. Thomas-slakkenmeel, 10700 K.G. kalkmergel. 6000 K.G. kalk, 109 K.G. kopersulphaat. 465 K.G. Bordeauxsche pap, 68150 K.G. anthraciet. 66000 stuks koolkra gen, 1711 manden. 267 erwtenruiters, de ver koopprijzen der meststoffen zijn lager dan verleden jaar Met de beste wenschen voor 1930 eindigde dit jaarverslag. Een luid ap plaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter viel den heer Slotemaker ten d:eL De verkiezing gaf tot uitslag dat de heer O Slotemaker werd herkozen als lid van he' bestuur en herkozen werden in het plaats vervangend bestuur de heeren Jb. Brouwer, D. de Waal en Jb. Boldewijn, die allen hur benoiming aannamen De vaststelling van salaris en presentie- elden van het bestuur gaven tot uitslag dat et salaris van den secretaris met 100 is verhoogd. Het plaatsvervangend bestuur wordt per vergadering presentiegeld toege kend. Aangenomen werd het bestuursvoor stel, om op de kunstmest die in den loop der w eek gehaald wordt een half procent korting te geven. Beslcten werd ook huisbrand van het Centraal Bureau te betrekken, hoewel dit Hollandsche kolen zijn. De heer W. de Geus had uitmuntende inlichtingen hierover. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Geus Cz. wat de ni:t-leden voor de kunstmest betalen De voorzitter zegt voor de stikstofmeststoffen 1 voor de patentkali 0.50 en voor de superfosphaat 0.25 meer per 100 K.G. D< lieer P. Zut besprak den aankoop van turf- strooisel. In de maand Augustus zullen be- sielbiljetten rond gezonden worden. Opslaan in het pakhuis komt te duur uit. Hierna sloot de voorzitter en dankte voor de aangename besprekingen. In de hierna gehouden bestuursvergade ring werd de heer Gr. Slotemaker herkozen als secretaris. GRONDONDERZOEK OMTRENT DE CULTUURWAARDE VAN DE WIERINGERMEERGRONDEN EN DE ERVARINGEN IN DEN ANDIJKER PROEFPOLDER. In het Noordhollands koffiehuis te Schagen hield Ir. Smeding uit Schagen gisteren in een vergadering van de vereeniging van oud leerlingen een lezing over het grondonder zoek van de Wieringermeergronden en de ervaringen in den Andijker proefpolder en de beteekenis daarvan voor het in cultuur brengen van de toekomstige Zuiderzeegron- den. De lezing werd door lichtbeelden ver duidelijkt. In verband met het feit, dat wij reeds her haaldelijk uitvoeriger verslagen plaatsten over dergelijke onderwerpen en de lezers van de driemaandelijksche rapporten aer Zuiderzee werken regelmatig op de hoogte worden ge bracht van de werken meenen wij ditmaal te moeten volstaan met de uitvoerige lezing zeer in het kort weer te geven De heer Ir. Smeding ving aan met erop te wijzen, dat de tiende a.s. officieel met het leegmalen van de Wieringermeer aal worden begonnen; het proefmalen had reeds de over tuiging geschonken, dat met de beide groote gemalen dit jaar de Wieringermeer droog zal komen. Uitvoerig stelde spr in het licht, wat in de laatste eeuw gedaan was om ge gevens te verkrijgen omtrent den Wieringer- meerpolder. Het werk van Prof. van Bem- melen, die in de negentiger jaren de Wierin germeer in kaart bracht, beschouwde spr. als een wetenschappelijk werk van groote be teekenis In de Wieringermeer komt een zeer groote verscheidenheid van grond voor en boringen tot op een diepte van vijf meter zijn zelfs verricht. Binnenkort, zoo deelde spr mede, zal het rapport van Prof van Bemmelen met andere rapporten door de p :efpoldercom- missie nog eens worden uitgegeven. De landbouw h Nederland krijgt straks de beschikking ove: t nieuwen polder van 20000 hectaren. aarvan 45 pCt uit klei grond bestaat. 17 pCt. uit zware en lichte zavel, 7 pCt. zavelgrond met zand overloo- pen, 2 pCt. veen en 12 pCt zand. Meer uitvoerig stond spr. nog stil bij de nieuwe monsterneming van de Zuiderzee- gronden in 1914 verricht door h. de Blocq van Kuffcler, den tegenwoordigen iirecteur- generaal der Zuiderzeewerken. Het resultaat van dat onderzoek bevestigde de juistheid van voorkamer had zitten wachten. Plotseling hoorde hij toen een rijtuig naderen tot in d« Slotsteeg liet von Weiden zich niet rijden, daarvoor was hij te voorzichtig. Reeds hoorde hij het wegrijden van het rijtuig, toen er vlug en zachtjes tegen het raam werd getikt. Dat was het teeken. Snel liep de Ruyter, in een langen mantel ge huld, waaronder niets van het costuum te zien was. zijn huis uit; de driekante steek en de pruik had hij aan elkaar bevestigd, zoodat hij die tegelijk op zijn hoofd kon zetten. Voorloo- pig hield hij beiden nog onder zijn mantel, in geval hij iemand zou ontmoeten. De geringste kleinigheid had hij onthouden. Hij had niemand ontmoet en 't was doodstil rondom. Von Weiden was, na te hebben ge klopt, zijn in de nabijheid gelegen woning bin nengegaan en zelf had hij met een vluggen pas van den hoek van de Slotsteeg den ingang van het museum bereikt. In de verte zag hij toen iemand, die alleen was, naderen. Dat zou wel de man zijn, die werd verwacht, de man, wien de grap gold! Vlug stelde hij zich bij den ingang op en toen de persoon voldoende genaderd was om hem in het donker te kunnen zien, liet hij den mantel van zijn schouders glijden en zette fluks pruik en driekanten steek op. Ver bazend komiek had hij dat toen gevonden, en ook vond hij het alleramusantst toen de profes sor want die was inderdaad de naderende persoon geweest het plotseling op een loo- pen zette en toen onder een lantaarn even stil bleef staan om nog eens om te kijken. (Wjtrdt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5