HllMistii Cmrait. ZIJN IMEIKH Radio-hoekje «iiëird twee ie d»rti?ite Jaargang. Donderda? O Februari Provinciaal nieuw» uir. f 1930 Vrijdag 7 Februari. Hilversum, 1875 M. 10.10.15 Morgen wijding- 12.15—2.— Concert door het A. V o O -Trio. 2.05—2.45 Uitz. voor scholen. Een reisje naar China met Gerard Pilger. 453.Gramofoonmuziek. 3.-4. Maak het zelf, cursus. 4.305.Gramo foonmuziek. 5.—5.30 Lezing door C. E. G. 'Hogendijk over: De vrouw bij de politie. 5.30 __6 Concert uit cabaret „La Gaité" te Am sterdam. 6.01 Voortzetting concert 6 30— 6 45 Gramofoonmuziek. 6.457.15 Spaansch voor beginners 7.15—7.45 Radio-cursus vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. Spreker: R. C. van Ree. Onderwerp: Gloeikopmotoren. 8.01—9.— Vereenigings- uurtje uit Breda. De Kon. Zangvereen. „Bre- da's Mannenkoor" en de Orkestvereeniging Smetana". 9.—11.— Concert door het Om roeporkest. 10.— Persber. 11.— Gramofoon muziek. 12.— Sluiting. Huizen, 298 Al. (Na 6 uur 1071 M.) 10.30—11.N. C. R. V. Ziekendienst. 11. 11.25 N. C. R. V. Voor de jeugdige Zieken. 11 3012.— K. R. O. Godsdienstig halfuur tje i._2.— K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. 2.-3.— K. R. O. Gramofoonmuziek. 3 N. D. O. Bijzondere uitzending van de Ópenings-plechtigheid der Vredes- en Volken bondstentoonstelling te 's-Gravenhage. (Deze uitzending duurt vermoedelijk tot 5 uur). 4.— 5._ N. C. R. V. Gramofoonmuziek. 5.—6.50 N. C. R- V. Concert. Sopraan, viool, dames koor, piano en orgel. 6.30—6.40 K. R. O. Koersen. 6.40—7.— K. R. O. Tuinbouwhalf- uurtje. 7.—7.30 K. R. O. Cursus Schriftver betering. 7.30 V. P. R. O. Pers- en politieber. 7.50 V P. R. O. Lezing over: Kerk en kerk- gaan. 8.25 V. P. R. O. Concert door Instru mentaal Trio. 8.55 V. P. R. O. Lezing over: Reorganisatievoorstellen in de Ned. Herv. kerk. 9.35 V. P. R. O. Vervolg concert. 10.05 V. P. R. O. Voordracht uit eigen werk door Dr. H. Gerverman. 10.25 V. P. R. O. Vervolg concert. Daventry, 1554-4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. J Hoek, cello. B. Hewitt, piano. 2.50 Orgelconcert door L. H. Warner. 1.20 2 20 Gramofoonmuziek. 2.50 Uitz. voor scho len. 4.05 Concert voor scholen 4.50 Orkest- concert 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing 6.35 'Nieuwsberichten. 7.— Piano-recital door Laffitte. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing 8.05 Concert dooi Instrumentaal Kwintet. 8.20 „The Tragedy of Pompey the Great" 10.05 Nieuwsber. 10.25 Lezing. 10.40 Cello recital door Suggia. 11.05 Verrassing. 11.20 12.20 Dansmuziek. 12.2012.40 Proef- uitz. Televisie. Parijs .Jtadio-Paris"1725 M. 12 20 Con cert. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 6.55 Gramofoonmu ziek. 7.40 Gramofoonmuziek. 9.05 Orkestcon cert. Langenberg, 473 M. 6.207 20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Con cert. Orkest, fluit en harp. 4.505.50 Con cert. 7.20 Concert. Orkest en tenor. Daarna tot 11.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.4.— Concert. Orkest en concert zanger. 4.5.Kinderuurtje. 7.359.35 Concert. Orkest en Operazanger. 9.5012.20 Dansmuziek. Brussel, 5083 Al. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert. Orkest en vocale solisten. Zeesen, 1635 M. 6.15—11.20 Lezingen en berichten. 11.20—12.15 Gramofoonmuziek 12.15—1.20 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 1.50—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert uit Leipzig. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Uit Hamburg. Carnavalsconcert. Orkest, koor en solisten. Daarna: Berichten en con cert. Orkest en tenor. UITGEEST. Tweede wedstrijdavond „Kunst en Sport". Maandag werd in het hotel de Ooievaar de tweede wedstrijd uitgeschreven door „Kunst en Sport" gehouden. Was de zaal bij den eer sten wedstrijdavond goed bezet, dezen avond was de zaal tot in alle hoeken gevuld Te ruim half acht opende de voorzitter, de heer D. Buijs, den avond en heette allen har telijk welkom. Het deed hem genoegen te zien, dat de belangstelling voor dezen avond Militu.KTON. („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W H. C. Bollaard. 82' „Ja, maar dat is toch niet mogelijk", me vrouw Berner's trekken versomberden zich, „dat is toch een vergissing". „Ik moet u ronduit bekennen, mevrouw, dat ik ook verwacht had een hooger bedrag te ver- nemenhij wilde doorspreken, maar me vrouw Berner viel hem in de rede: „v elnu, in dien men u dat bedrag noemde, dan heeft de b ankbeambte, die het telegram zond, zich ver- list'*. .«Het telegram is van den bankdirecteur „Dan werd het telegram door een telegraaf- beambte verminkt, dat gebeurt meer. De advocaat maaktte een beweging, als wil- de hij zeggen: dat kan ik nauwelijks aanne men, maar zei, dat hij voor alle zekerheid een tweede telegram zou zenden. Tegen zeven uur des avonds, juist op het *Ur. waarop Zernikow bij vrouw Retter was, ®eldde de advocaat zich ten tweede male aan villa in de Alleestraat. Mevrouw Berner ont- hem in bijzijn van Else en vroeü b»»«ti<«: zoo buitengewoon groot is en het was voor het pestuur van Kunst en Sport prettig te kunnen medcdeelen, dat, niet zooals bij vele wedstrij- ae" prijswinnaars eerst na weken de medailles in hun bezit kregen, doch de bij den verleden week gehouden wedstrijd uitgeloofde Medailles reeds hedenavond zouden worden uitgereikt. Tot zijn spijt moest hij mededeelen, aat in het program noodzakelijk een wijziging moest worden gebracht wegens het verhinderd zijn van mej. S. Rab. Daarna heette spreker in het bijzonder de jury welkom. Hierna volgde no. 2 van het program. In des midse, van M. Boddeart door den heer J de Haas. De voordracht was goed, doch de houding iets stijf. 2e prijs met 47 punten. No. 3 De Slapende zwerver, van Adama van Scheltema door den heer G. Berghuis Gz. Het scheen dat genoemde heer zich het stuk niet genoeg had ingeleefd en als gevolg daar van ook de klemtoon niet steeds oo de goede plaats legde. Uitslag geen prijs, 33 punten. No. 4. (Uitgevallen.) No. 5. a. Gebed te Waalwijk van Collum en b. De biezenvlechters van Collum door mevr. OomsJongsma. Zoowel voordracht, uitspraak en houding waren zeer goed en zij behaalde dan ook een len prijs met 51 pun ten en tevens den eereprijs voor het hoogste aantal punten. No. 6. a. Het Jurkje van D Wertheim. b. Inkt van J. BoudierBakker door den heer A. Winkelman. De voordracht was goed, doch jammer is het, dat achter in de zaal veel on verstaanbaar was. Toegegeven moet wel worden, dat het publiek, door het lachen en praten, ook veel onverstaanbaar maakte, doel. de uitspraak van genoemden heer was onvo'- doende. 3e prijs, 41 punten. 7. Schoonheidswedstrijd van K. Laarohf en no. 10 Schoonmaakvriendinnen van H. Smits gespeeld door de dames T. StammesIJff, M IJff en T. Bonkenburg werden heel aardig en viot gespeeld. 3e pr.s met 49 punten Na no. 7 vond de prijsuitreiking plaats van de behaalde medailles bij den vorigen wed strijd. Hierbij vermelden we nog even, dat het dubbel-mannenkwartet van „Kunst na Ar beid" voor den zang nog een 'n extra hulde werd gebracht, waarmede het publiek met een hartelijk apolaus instemde No. 9 Ook een minnebrief door de nceren J. de Haas en J. jileeker werd wel aardig ge speeld, doch kon geen prijs verwerven. 44 punten. No. 11 Intermezzo van J. B. Schuil door mej. G. Zoet en de heer G. Berghuis Gz. en M. H. de Vries. Over het algemeen werd goed spel gegeven, vooral door mej. Zoet en den heer de Vries. De heer Berghuis scheen ons toe niet zoo in tact te zijn. 2e prijs met 56 punten. No. 12 Artistenrevue, een comische voor dracht, waaraan deelnamen de dames Smit- Vet, G. Berghuis, M. Bleeker en J. de Vries en de heeren De Vries. G. Berghuis Hz., J. Bleeker en J- de Haas. Hier werd uitstekend spel gegeven en vooral vond „Flipje", de heer G. Berghuis Hz., bijzonder veel bijval. 2e prijs met 61 punten, terwijl den heer Berghuis voor zijn voortreffelijk spel een persoonlijke priis werd gegeven. Vervolgens werd de uitslag bekend gemaakt en een verloting gehouden met bal na. Collectespeldjes ten bate van de K- R O. De op Zondag j.1. gehouden collecte ten bate van de K. R O. door middel van speld jesverkoop heeft in totaal opgebracht de som van 43.53. BEVERWIJK. Ten gevolge der dikke mist is Maandag ochtend de passagiersboot der fa Kooiman tusschen de Hembrug en Amsterdam aan den grond gevaren. Met een sleepboot is het vaartuig naar Amsterdam gesleept. De stemming onder de passagiers bleef er nog al in, men nam het kalmpjes op. OOSTHUIZEN. Door de Militaire Politie is te Arnhem aan gehouden en naar zijn garnizoen te Amers foort overgebracht de dienstplichtige T. V., uit deze gemeente, die gesignaleerd stond als deserteur in het Algemeen Politieblad. HEILOO. Gemeenteraad. De gistermiddag gehouden raadsvergade ring werd door alle leden bijgewoond. Na opening en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering sprak de voorzitter een woord van dank aan het dres der V.V.V. Heiloo Vooruit, die aan alle raadsleden een ets stuurde naar de schilderij, aangeboden aan den predikant der herv. gemeente bij zijn 40-jarig ambtsjubilé Spr. zegde toe namens den raad een schrijven met dankbetuiging te zullen zenden. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten was ingekomen: a. mede- deeling van goedkeuring der geldleening tot het aangaan waarvan in de vorige zitting was besloten, met verhooging van den rentevoet van 43/» pet. tot 5 pd. b. Bericht dat de be- „Niet waar, de vergissing is opgehelderd?" „Het spijt mij, mevrouw, het was helaas geen vergissing. Het antwoord op mijn tweede tele gram was gelijkluidend aan het eerste." „Maar dat kan niet." Oe woorden van de mooie vrouw gingen vergezeld van een blik van ontzetting. „Dat is onmogelijk aan te nemen". Zenuwachtig liep ze in de kamer heen en weer. „Een paar weken geleden lagen er op de Spreebank nog tweemaal honderdvijftigdui zend mark; ik las dat geval op de laatste af rekening, die mijn man werd toegezonden". „Weet u dat zeker, mevrouw?" „Absoluut zeker", sprak zij, „en juist daarom kan de zaak niet in orde zijn. Er moet bij de bank een vergissing zijn en om die op te helde ren ga ik met den nachttrein zeli naar Berlijn, ik wil zekerheid hebben", haar stem begon lichtelijk te beven, „want met de rente van honderd duizend mark zou ik niet ver komen en wij zouden ons zeer moeten bekrimpe-i Zij lachte even. „Het kan niet zijn; 't is on mogelijk". Zij begon weer door de kamer te loopen. „Indien u een paar dagen geduld hebt, me vrouw, behoeft u die reis niet te maken, want ik kan mij dadelijk per brief tot de Spreek ank wenden en als het antwoord daarop niet be vredigend is, zou ik zelf naar Berlijn kunnen gaan. Morgen en overmorgen kan ik helaas niet wegens dringende andere zaken. „Laat u dat maar, mijnheer Stern, die onze kerheid kan ik niet langer verdragen. Ik most en zal weten of er niet meer op de bank aan- slissing over de gemeentebegrooting 1930 was verdaagd, met mededeeling, dat over de uit gaafposten zoo noodig tot de helft kan wor den beschikt. c- Bericht dat eveneens is ver daagd de beslissing over het raadsbesluit tot ruiling van grond met de Ned. Spoorwegen d. Prov. Blad van 18 Dec met vaststel ling van de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger en mededeeling dat Heiloo is geplaatst in de vijfde gementeklasse e. Van de gemeente Alkmaar de mededee ling dat het gasverbruik in Heiloo over 1920 heeft bedragen 164987 M3., zoodat volgens art. 3 der overeenkomst de prijs over 1930 met Vt cent per M3. zal worden verlaagd tot 12 cent. Devoorzitter verheugde zich hierover en constateerde, dat het gas door het stijgend verbruik sinds den aanleg der leiding nu al 2K per M3. is verlaagd. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Geldleening. Devoorzitter deelde mede, dat het mogelijk is gebleken de leening van 12600 voor verbouw van de r.k. jongensschool a pari te sluiten bij de Groot-Noordholland- sche vereeniging van Levensverzekering en Lijfrente te Amsterdam tegen een rente van 4 3/4 pet., met bepaling dat binnen vijf jaren niet tot versterkte aflossing mag worden overgegaan op straffe van 1 pet. boete. Spr. geloofde nu wel niet, dat de gemeenteraad zou besluiten tot vervroegde aflossing, maar de bepaling dient in het raadsbesluit te wor den opgenomen. Hiertoe werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Uitvoering Landarbeiderswei Verzoek van de Stichting volgens de Land- arbeiderswet voor den kring der gemeente Heiloo om een voorschot van 3600 ten dienste van een plaatsje voor F. Hollenberg. Werd ingewilligd. Kindertoeslag werkloozen Adres van het bestuur der afa. Heiloo van den r.-k. Volksbond inzake het verleenen van kindertoeslag aan te werk gestelde werkloo zen. B. en W. meenden, dat dit adres voor ken nisgeving dient te worden aangenomen, omdat de commissie voor werkverschaffing altijd het eerst en het langst die gezinnen ondersteunt, die het meest behoefte daaraan hebben. Spr achtte het dus niet op den weg van den raad te liggen een toeslag als gevraagd te geven. Bo vendien heeft hei college van B. en W. aan de genoemde commissie gevraagd naar haar oordeel en zij adviseerde om niet te voldoen aan het verzoek. Overeenkomstig dit advies stelden B. en W voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer S c h u y t dankte voor de werk zaamheden der commissie en Zei, dat de frac tie zich met het advies kan vereenigen, ook al omdat inwilliging van het verzoek niet direct verbetering voor de betrokkenen zal brengen. Het verzoek werd hierop voor kennisgeving aangenomen. Verzoek om verbetering van den Bolerdijk. Van den K. op den Kelder was een verzoek ingekomen om verbetering van den Boterdijk. De commissie van bijstand voor de wegen, door B. en W. om advies gevraagd, deelde mee, dat na eenig te verrichten onderhoud de weg in voldoenden toestand zal zijn. Dat on derhoud is inmiddels verricht, zoodat B. en W. voorstelden het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besloten. Verbetering Westerweg. De heeren C. Kieft e.a. vroegen om verbete ring van den Westerweg. Ook dit adres is door B. en W. in handen gesteld van de commissie van bijstand voor de wegen. Deze adviseerde den weg te behandelen zoo als geschiedde met de Kuillaan. B. en W. meenden het best te doen aan adressanten te berichten, dat de verbetering ter hand is genomen. Alzoo werd besloten. Bouwrekening gasvoorziening Voorstel tot goedkeuring van de bouwreke ning der werken voor de gasvoorziening per 31 December 1928. Deze rekening was onge veer gelijk aan die van verleden jaar en werd op voorstel van B. en W. goedgekeurd. Wratziekte en bloembollenexport. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning houdende verbod tot het telen van be paalde soorten aardappelen, ter voorkoming van wratziekte. Devoorzitter herinnerde, dat dit punt ook in de vorige vergadering reeds is besproken en toen werd aangehouden met het oog op een te houden vergadering over die aangelegenheid. De heeren Vahl, van 't Veer en Schuyt hebben als deskundigen de gemeente op die vergade ring vertegenwoordigd en zij adviseerden daarna, dat het wenschelijk zal zijn een ver bod als bedoeld in te stellen. wezig is." Else had tot nu gezwegen, maar thans meng de zij zich in het gesprek. „Moeder, laat u de regeling van die zaak toch aan mijnheer Stern over". „Graag natuurlijk, maar je hoort zelf, dat mijnheer Stern morgen en overmorgen niet kan gaan. „Wacht", viel zij zich zelf in de rede, „ik ben er. Ik zal mijnheer Pohl verzoeken bij mij te komen, want hij bood mij zijn hulp aan, indien ik die voor wat ook nocdig mocht heb ben". „Maar moeder, u kunt toch niet verlangen, dat mijnheer Pohl alleen daarvoor naar Schnei- ditz zal komen", bracht Else in 't midden. „Zeker zal ik dat", zei de moeder snel, „overigens moet hij Zaterdag waarschijnlijk toch voor zaken hier zijn, herinner ik me, dus komt dat goed uit. „Zaterdag zou vader zijn jubileum gevierd hebben", zei het meisje zachtjes het klonk alsof ze een snik onderdrukte. „Ook daarvoor had mijnheer Pohl willen ko men", vervolgde mevrouw Berner. „In elk ge val zal ik hem dadelijk schrijven". „Doe dat, mevrouw, dan zal, denk ik, de zaak spoedig tot klaarheid zijn gekomen." De advocaat ging heen en mevrouw Berner begaf zich naar haar kamer om Pohl te schrij ven. Zij legde daartoe een vel papier van groot formaat en voorzien van een breeden rouwrand gereed. Walter had hiervoor ge zorgd; hij beijverde zich zeer om voorkomend jegens haar te zijn, in de stille hoop hierdoor Spr. meende, dat, gezien het groot belang dat de gemeente Heiloo bij den export van bloembollen heeft, niet geaarzeld mag worden aan dit advies te voldoen. De heer V a n d e V a 1 1 vroeg of het in de bedoeling ligt de politie een cursus te laten volgen in kennis van aardappelen, opdat zij kunnen beoordeelen, welke aardappelsoorten geteeld worden. Devoorzitter antwoordde, dat de plantenziektekundige dienst en de kweekers zelf wel voor controle zullen zorgen. De heer van't Veer wilde over die kwes tie niet licht denken, omdat de controle inder daad zeer noodig is. Samenwerking ook met omliggende gemeenten is noodig, omdat im mers de besmetting zich verbreidt tot op be trekkelijk grooten afstand van het besmette perceel. Devoorzitter was het hiermee eens en betreurde het, dat het hier een kwestie geldt, die door de gemeenten wordt uitgemaakt' Beter zou het zijn als het Rijk zich er mee be moeide. Maar nu het eenmaal zoo is, zal de gemeente toch moeten overgaan tot het instel len van het verbod, omdat er anders niets van komt. Het kan echter ook nu nog zijn, dat Heiloo de dupe wordt van een niet-nemen van eenzelfde besluit door b v. Egmond-Binnen Tot instelling van het vertod werd z.h.st besloten. Verbetering en verbreeding van den hoek Stationsweg—Heerenweg. In een uitvoerig prae-advies stelden B. en W. voor over te gaan tot verbetering van en nabij den hoek Stationsweg-Heerenweg, waar voor van de heeren Drijver, Westeroo en ter Horst grond kan worden aangekocht. Detotale kosten zullen bedragen 3400, waarvan de heer Oud 100 voor zijn rekening neemt. De woning van den heer Drijver zal zoo spoedig mogelijk worden afgebroken. De voorzitter meende dat na de vele onderhandelingen het verkregen resultaat bevredigend kan worden geacht. De heer V a n d e V a 1 1 constateerde, dat de transactie aan de gemeente 1000 zal kos ten. De secretaris gaf nadere uitleggin gen, waaruit bleek, dat de kosten voor de ge meente 800 bedragen (na aftrek van de ge raamde voor opbrengst van de te verkrijgen bouwterreinen). De voorzitter meende, dat de gemeen te zich die uitgave wel mag getroosten. De entree in de gemeente wordt er veel door ver fraaid en verbeterd. Grondaankoop aangehouden. Voorstel tot aankoop van grond ten dienste van een in de toekomst aan te leggen was Het gaat hierover het aanleggen van een weg van Tuindorp naar den Stationsweg met twee wegen naar den Rijkstraatweg, waarvan één ongeveer tegenover de wasscherij (oude boerderij Apeldoorn). Om nu te voorkomen, dat ook dit terrein bebouwd wordt, stelden B. en W. voor den voor den weg benoodigden grond reeds nu te koopen tegen den prijs van 5 per M. De heer V a n d e V a 1 1 verzocht aanhou ding van dit punt, opdat hij zich nog eerst eens ter plaatse kan oriënteeren en de gevol gen van het te nemen besluit kan overwegen. Dit voorstel, gesteund door den heer Van 't Veer, werd aangenomen z.h.st. Herziening salarissen der ge meente-ambtenaren en toekenning van premievrij pensioen. Voorstel tot wijziging der verordening, re gelende de bezoldiging der ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente. De Voorzitter verwees naar de re geling van de salarissen voor burgemeester, secretaris en ontvanger, waarbij die ambte naren premievrij pensioen krijgen. Bij het bespreken van die regeling was in den raad gezegd, dat het wenschelijk zou zijn ook voor de andere gemeente-ambtenaren een zelfde gunstige bepaling te nemen. Een mo tie in dien geest, voorgesteld door den heer van de Vall, werd toen aangenomen en B. en W. zegden toe om de salarisschaal der amt> tenaren na te gaan en zoo noodig te herzien Zij hadden in verband met die belofte geïn formeerd bij andere gemeenten van de 5e klasse (waarin ook Heiloo geplaatst is), ea uit de verkregen antwoorden werd geconclu deerd, dat hier de salarissen lager zijn dan in de meeste van die gemeenten. Naar aan leiding van die antwoorden meenden B. en W. te mogen voorstellen de salarissen der ambtenaren te herzien en in de meeste geval len te verhoogen en bovendien de pensioen premie voor rekening van de gemeente te nemen, zooals ook in verschillende van de bovengenoemde gemeenten reeds het geval was of zal worden. Spr. wenschte het voorstel van B. en W. in tweeën te splitsen: 1. premievrij pensioen en 2. salarisherziening. Het eerste deel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wat het tweede deel betreft, gaf spr. ge legenheid tot bespreking. vmmm de toekomstige schoonmoeder voor zich te winnen. Mevrouw Berner had beslist, dat het engage ment der jongelui aanstaanden Zondag in alle stilte publiek zou worden gemaakt en het hu welijk na afloop van het jaar, dat zij in de rouw zouden zijn, kon plaats hebben. Walter had hiermede ingestemd. Hij zou tot Zondag avond in Schneiditz blijven, tot zoolang duurde zijn verlof, en voortaan zou hij dikwijls zijn meisje komen opzoeken. Zoo was een en an der vandaag afgesproken. In Else's hart was door het verlies van haar vader een zeer smartelijke wond toegebracht en elk oogenblik moest zij er aan denken, hoe veel zij in hem had verloren. Zij was hem zoo innig dankbaar, dat hij haar nog met Walter had vereenigd, want ware dat niet zijn uit. drukkelijke wensch geweest, dan zou haar moeder zich er niet zoo spoedig bij hebben neergelegd. Heel goed zag ze, hoe zwaar het deze nu nog viel, zich in het onvermijdelijke te schikken, maar ook wist ze, dat haar moeder een hekel had aan de babbelzucht der men- schen en hoofdzakelijk daarom zou het publiek worden van t engagement reeds den komenden Zondag plaats hebben. Behalve de dokter wisten immers verscheidene menschen, dat er een heer in het hotel „Frankfürter Hof" lo geerde, die dagelijks de villa in de Alleestraat bezocht en ook was het bekend «geworden, dat die heer reeds in Nauheim voortdurend in het gezelschap van de Berner's was -reweest. De gravin Wendel en mevrouw von Grolius had den er we 1 voor gezorgd haar interessant Ambtenaren ter secretaris. Begonnen werd met het salan» Tan dm eersten ambtenaar ter secretarie, bedragende 1500 tot 1800, hetwelk B. en W. voor stelden te brengen op 1700 tot 2000 met 100 verhooging voor het bezit van het di ploma De heer Van de Vall was tegenstan der van het geven van vergoeding voor het bezit van het diploma. Het salaris moet zoo danig zijn, dat de ambtenaren moeten kun nen voldoen aan de aan hen te stellen eischen Spr. had niet veel verwachting van de acten- jagerij en stelde voor het salaris te verhoogen met 100 en te brengen op 2100. De heer Vahl ging accoord met het voorstel van B. en De heer Schuyt vond ook het geven van vergoeding voor het verkrijgen van een diploma een goede aansporing om te pogen een diploma te verwerven. De heer Van de Vall merkte op, dat er omstandigheden kunnen zijn (zenuw achtigheid b.v.), dat iemand nimmer met succes een examen zal kunnen afleggen. En toch zal zoo iemand een uitstekende werk kracht kunnen blijken. En dergelijke ambte naren minder te laten verdienen dan iemand, die wèl een diploma kan halen, maar mis schien een minder serieus werker is, achtte spr. een onbillijkheid. De studie voor het di ploma stelde spr. wel op hoogen prijs. De heer Opdam merkte op, dat de be>. looning beteekent een prikkel te zijn om ziet verder te bekwamen. De heer Vahl bleef een belooning vooi het diploma op prijs stellen. Een geval, zoo als de heer van de Vall bedoelde, zal zich niet vaak voordoen. Zou men handelen, zoo als de heer van de Vall wenschte, dan kow men de examens wel afschaffen. Het voorstel-van de Vall werd verworpett met alleen de voorsteller er vóór. Het voor stel van B. en W. werd hierop z. h. s. aange nomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W werd het salaris van den tweeden ambtenaar ter secretarie, bedragende 10001200, verhoogd tot 1400, met 100 extra voor het bezit van het diploma. De heer Van de V a 1 1Br is op de secretarie iemand werkzaam, die volontair heet. Verricht hij alleen studie-arbeid of ook loonend werk in dienst der gemeente en zou er iemand voor liern in de plaats moeten ko men, als hij er niet was, hetzij iemand in ge- regelden dienst dan wel zoo af en toe? Spr. stelde voor om dien volontair een studietoe lage te geven van 200 per jaar. De Voorzitter stelde het op prijs, dat dit voorstel uit den raad kwam. Het werk ter secretarie neemt geregeld toe en B. en W. zouden zeker binnen niet te langen tijd met een voorstel moeten komen om sala ris toe te kennen aan den volontair. Nu doo«" de vestiging van het nieuwe groote ziekenhuis binnenkort veel meer werk zal komen, meen de spr., dat dan een voorstel zal moeten ko men tot het aanstellen van een derden amb tenaar. De heer K o o m e n meende, dat het voor stel-van de Vall strijdig was met diens eerst geuite meening over vergoeding voor een di ploma. Spr. achtte die 200 niet anders dan een tegemoetkoming voor het bezit van een diploma. De heer van d e V a 1 1 zei, dat hij de kwestie zoodanig acht, dat de bedoelde jongeman al studeerende toch ook loonen- den arbeid verricht in dienst der gemeente en zich dus ook daardoor bekwaamt. De heer Opdam wenschte, nu de zaak zoo in den breede besproken wordt, haar voorloopig aan te houden De heer V r ij b u r g ondersteunde dit en verzocht daarbij te overwegen of het niet wenschelijk is een derden ambtenaar aan tc stellen. De Voorzitter merkte op, dat de werkzaamheden in verband met het nieuwe gesticht nog niet kunnen worden overzien Spr. zou dus liever nagaan of het voorstel- van de Vall niet beter als een tijdelijke maat regel alleen voor 1930 zal kunnen worden beschouwd. De heer Opdam handhaafde zijn voor stel tot aanhouding. Hiertoe werd besloten. De veldwachter. B. en W. wilden het salaris van dezen functionnaris. thans bedrageade 1150 tot 1350 plus 400 als bod. olus vrij wonen, brengen op 1"?* tot f 1425 enz. De heer va de Vall was van oor deel, dat de politie van nu anders is en moet zijn dan die van voorheen. De belooning dient zoodanig te zijn. dat de betrokken func tionnaris onafhankelijk kan ziin. Dit nu is met het in Heiloo geboden salaris niet mo gelijk. Door het samenkoppelen van de func ties van politie-agent, bode en conciërge, waardoor zooiets van gezinsarbeid ontstaat, kan de man een eenigszins voldoende sala- ris halen. In vele gemeenten van ongeveer nieuwtje natuurlijk onder het zegel van ge heimhouding te verspreiden. Mevrouw Ber ner kon dus niet meer terug het engagement moest publiek worden gemaakt. Daarbij plaagde haar nog altijd de gedachte, dat in dien nacht, toen haar man bewustelooe in huis was gedragen, er toch het een of ander was gebeurd, dat Walter zorgvuldig voor haar verborgen hield. Reeds dikwijls had zij het ge sprek er op gebracht, wat toch wel de directe aanleiding tot het flauw vallen was geweest en telkens scheen het haar toe, dat de ingenieur haar vragen ontweek. Hij vertelde altijd het zelfde: dat de professor tweemaal een schreeuw had gegeven en, naar zijn hart grijpend, in elkaar was gezakt. Steeds werd haar wantrou wen grooter, het fluisterde haar geheimzinnig toe en wilde maar niet verstommen". „Iets, waarover Walter het stilzwijgen blijft bewaren, is er tusschen hem en je vader ge beurd", had ze nog onlangs aan Else gezegd, „dat staat vast. Vader was in een uitstekende stemming, toen hij met Walter uitging en hij! had bijna geen droppel wijn gedronken. Der* ganschen nachi heeft hij toen over den ouden Thomas gefantaseerd en op de vraag van dr. Murtag, of hij over de oude sage had gespro ken, antwoordde Walter met een kort „ja ci* volgens den dokter zou vader dat hebben op gewonden. Maar dat is natuurlijk onzin, ove» zulke dwaze, belachelijke spookgeschiedenissei zou je vader zich niet hebben opgewonden Voor mij staat vast, dat Walter indirect d« schuld is van vaders dood". (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5