Kunsten en Wetenschappen. Stadsnieuws Onze Koloniën- Rechtszaken Kerk en school Sport broek op langendijk. Vpreadering &r begrafenisvereeniging rv laatste Eer" op Dinsdag 4 Febr. 1930, Javonds half acht, in het lokaal van den ^tj/he^verslag van den secretaris bleek a t hat ledental bedraagt 913 personen arvan S38 betalende en 75 niet-betalende, beorafenissen zijn uitgevoerd, waarvan fn voor leden der vereeniging en 18 voor -t leden. 1 leden- en bestuursvergadering ïan gehouden. Verder werd nog dank ge bracht aan het personeel en adviseur voor de teeds zorgzame en correcte uitvoering der verafenissen. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek dat de ontvangsten heb- vn bedragen 944.19 en de uitgaven f 919.42, saldo 24.27, gevoegd bij het kas- root 1591.24. werd een bezit op 1 van 1615.51. Opgemerkt werd saldo groot Tan. 1930 v, La dat onder de uitgave ook begrepen zijn de somma van 101.24, voor het aanschaffen van S nieuwe hoeden met doozen. Bij monde van den heer De Groot werd medegedeeld de boeken en bescheiden in orde ie hebben bevonden en adviseert tot goedkeu In verband hiermede werd door den heer pe Groot gevraagd, of de mogelijkheid ook bestond dat de penningmeester een geldkistje kon krijgen omreden dat deze nogal eens veei geld onder zijn bereik heeft. Zulk ook al met het oog op brandgevaar. De heer Kok daarentegen achtte het beter een loopende rekening te nemen bij de Boe renleenbank. Gezien het belang der vereeniging werd jlzoo tot het laatste besloten Tot kasnaziener werd toegevoegd de heer K Slot. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren L. Molenaar, F. v. d. Molen en Alb. Schoon met groote meerderheid van stemmen herkozen. Punt 8 der agenda bevat te een voorstel van den heer P. Borsten Az. om de adviseur telefonisch aan te sluiten iroor rekening der vereeniging, opdat de ad viseur in verband met eventueele sterfgeval len in het ziekenhuis en anderszins, spoe dig te bereiken zij. Door het bestuur werd prae-advies uitge bracht om de adviseur de helft van het jaar lijks abonnement te vergoeden. Zulks ook mede in verband dat deze zakenman is en de telefoon alzoo ook meermalen voor zichzelve jioodig heeft. De heer Borsten zegt dat nu de toestand wel even veranderd is bij verleden jaar, daar inmiddels de adviseur al telefonisch is aange sloten, waar hem niets van bekend was. Hij wijzigde zijn voorstel dan ook in dezen zin, dat naast de te vergoeden helft van het abon nement, evenzoo nog de helft betaalt worde aan de aanlegkosten, opdat we altijd zekere rechten hierop blijven behouden. De opmer king werd gemaakt dat wanneer daartoe overgegaan wordt, getreden wordt op het particuliere terrein van een gevestigd per ceel, waar men nooit geen recht op kan doen gelden. Bij stemming werd besloten tot vergoeding van de helft der onkosten van het jaarlijks abonnement. Door den heer Biersteker w:rd hierna ver slag uitgebracht over de gehouden bondsver gadering te Noord-Seharwoude. In verband daarmede werd door spr. nog medegedeeld, dat op die vergadering ter sprake is gebracht de kwestie St. Pancras, betreffende het over nemen van katholieke leden naar Hensbro:k of H.H.-Waard. Gezien art. 25 der bonds- statuten hetwelk luidt dat de afdeelingen verplicht zijn elkanders leden bij te nemen, werd besloten dit onverzwakt te handha ven Mocht het gebeuren dat een katholiek lid kemt te overlijden en door de nabestaan den worden bijzondere eischen gesteld bij de begrafenis, dan komen deze voor rekening der betrokkenen. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering werden benoemd de ieeren P. de Boer Kz. en H. de Graaf. De rondvraag niets van b:lang opleve rende werd door den voorzitter met woorden van dank de vergadering gesloten. Vergadering van het bestuur der Langen- dijker groentenveiling te Broek op Langen dijk op Maandag 3 Februari 1930. Tegenwoordig 26 personen, waarvan één lid van „Koophandel". De voorzitter, burgemeester Slot opende pet een welkom de vergadering en heette in iet bijzonder wekom den heer A. Hoogland die als nieuw bestuurslid voor het eerst tegenwoordig was. De voorzitter sprak zijn leedwezen uit over den slechten toestand van heden, en ook van het geheele seizoenjaar 19291930 Spr. zeide dat de uitkomsten voor de tuin ders wel zeer wisselvallig zijn, daar slechte €n goede jaren elkaar steeds opvolgen Hij wenschte dan ook den leden toe. dat 1930 nog een goed tuindersjaar mag worden. Daaina volgde het rapport over het na zien van het betaalkantoor en werd medege deeld dat alles in goede orde was bevonden, öt dat er in de maand November gevebd was voor een bedrag van 149311,41 waar van voor Broek op Langendijk 28288 16; Zuidscharwoude 12915.29; Zuidscharwoude *yK 610.68; Heer-Hugowaard 7094.05; neer-Hugowaard R.-K. 20258.10; Hens- brode 13254; Koedijk f 18039.01; St. Pan das 17483.90; St. Pancras R.-K. f 2701.13, JJrsem f 11679.26; De Schermer f 8763 33; Uterleek 1603.57; Diversen f 6615 93. In de maand December was er geveild voor een bedrag van 137062.36, waarvan i°Pr Broek op Langendijk f 29952.28: Zuid- ocharwoude 20019 50; Zuid-Scharwoude Ij' f 1925.20; Heer-Hugowaard 9959 22; neer-Hugowcard R.-K f 14634.24; Hens- broek f 1980 81;.Koedijk 34138.49; Sint- ^ancras 11038.01; Sint-Pancras R.-K. 7 3676 86; Ursem f 1999.01; De Schermer f SS 72! Oterleek 1006.63; Diversen 1 2402.39. Op de keurlijsten over November en Decem- .welke resp. 2 en 5 keuringen bevatten u i-a ®een °P' aanmerking gemaakt. Nog i^'pccegedeeld dat de omzet in Januari I i heeft hedr.-i^n "dobaal 196000 en in rÊfiv19*? 396000. .ankbetuigingen ween ingekomen van de ontvaPerSvere?ni?i"g -De IJsploeg" voor de rangen bijdragen, ecni? drijven was ingekomen van de ver- _Ringen te' Zuidscharwoude, Broek op Lan- na']k en Koedijk, allen met het verzoek om 00 te veilen onder het merk van het U. C. WW te stellen- Van ver- eenigmg te Zuidscharwoude was er 'evens nogeen verzoek bij; dat, als hetaan^e IwS'ï? h^handhtafd bl€ef. het dan in te„bren?.en ten Vierbond, op DSecmar Jei ZOu ziin' inrS'MM me®' dat>toen het pas oefd k h A ^Cr 601 weini2 °wr gemop- pe d is, doch thans is dat reeds heel wat be- kool Jfe S u* *emaakt wordt voor hoogeT? van b* U' C' B ?eide d** het thans noodzakelijk ïêlk?i„hSiw YerzendinS naar Amerika, welke in hoofdzaak gaat onder het merk van V 00 kooplieden zijn thans in de gele- koopen 0111 °P <te veiling U. C. B.-kool te De vrees bij de menschen voor het U. C. B.- merk verdwijnt al meer en meer, omdat wij nu ondervinden dat goede kool goed is voor net merk. Zoolang wij nu veilen onder het me j'|s er n°g geen aanmerking gemaakt, zoodat het vertrouwen komt dat het wel uit voerbaar is. De heer Wagenaar (Koophandel) juichte het ook ten zeerste toe, dat het besluit van de alg. vergadering thans uitgevoerd wordt Spr. zegt veel kool wordt er gevraagd onder het merk, niet alleen voor Amerika, maar ook voor andere plaatsen. Spr. zou gaarne zien dat het voorstel bij den Vierbond gebracht werd. De voorzitter zeide, als wij besluiten uit voeren en het in de practijk niet best gaat, dan moeten wij als bestuur niet schromen het anders te doen. Het veilen onder het merk van het U. C. B. heeft bij enkelen ontevredenheid gewekt, vandaar het verzoek: het is goed als thans de vergadering uitspraak doet, dan kunnen wij daarnaar handelen. Het bestuur achtte het beter om op den in geslagen weg voert te gaan, daar men wel van oordeel was ten eerste dat het voor de toekomst een gebiedende eisch is, en ten twee de dat men er eerst aan moet gewennen, en als het zich in den prijs uitdrukt, zou dat heel spoeciig gaan. Opgemerkt werd dat het ver zoek van Zuidscharwoude om het bij den Vierbond in bespreking te brengen wel over weging verdient. De voorzitter meende dat dit thans meer op den weg ligt van de Vereeniging „De Koop handel''. De heer Wagenaar zei, dat „Koophandel" het misschien wel doen zal, maar onze leden klagen steeds dat er zoo weinig goede kool aan de veiling komt. Spr. was er van over tuigd, dat, als het zoo doorgaat om steeds in de eerste maanden slechte kool aan te voeren, er zeker andere maatregelen genomen moeten worden. De voorzitter zeide, dat de koopman het merk niet meer kan missen omdat verschillen de afnemers het verlangen. Daarom is het noodzakelijk dat wij goede kool voor het merk aanvoeren. Besloten werd om het besluit te handhaven en alle goede kool onder het merk U. C. B. te veilen. Het nieuw ontworpen keurregle- ment werd nadat enkele vragen waren ge steld, goedgekeurd. Besloten werd dat de vierbond het gelijktijdig zal invoeren. Voorgesteld werd om op 14 Febr. a.s. een voorveiling te houden van bloembollen. Dit werd goed gevonden. Ook werd voorgesteld om voor het regelen der bloembollenveiling drie leden van de afd. Langendijk in de commissie daarvoor op te nemen. Ook dit kon de goedkeuring van de verga dering wegdragen. Nog werd voorgesteld om dit jaar de bloembollen te veilen tegen 3 Medege deeld werd dat een zeer voorzichtige bereke ning gemaakt is en dat met 3 pet de onkos ten wel gedekt zullen zijn. Na deze uitleg ging werd het door het bestuur goedgekeurd. Het houden van de algemeene vergadering werd vastgesteld op Donderdag 6 Maart 's morgens ha'f elf'te Hensbroek. De voorstellen werden behandelt en in hoofdzaak van prae-adviezen voorzien. De agenda zal zoo spoedig mogelijk bij alle le den gebracht worden. Bij de rondvraag werd naar voren ge bracht dat er bij de laadplaats aan het spoor weer veel fooien gegeven worden en dat de arbeiders er ze'fs om vragen. Gezegd werd dat als het waar is het heel dom en verkeerd is van de aanvoerders om iets te geven, maar dat de arbeiders hoog spel spelen, want als het van iemand ont dekt wordt, krijgt hij onherroepelijk zijn ont slag. Een onderzoek hiernaar zal ingesteld wor den. Gevraagd werd waar de voorveiling van bloembollen gehouden zal worden, daar er vrij zeker veel belangstelling zal zijn. Hiervoor zal het nieuwe gebouw gebruikt worden. Herna sluiting. BERGEN. Naar wij vernemen is in 1929 aan d? gas- verbruikers in Bergen in totaal 233120 M3 gas geleverd. Dit tofaa' was over 1928 222925 M3, over 1927 197161 M3 en o\^er 1926 150152 M3. Wij vernemen dat de Ouder-commissie voor de openbare lagere school onder de aan dacht van den Raad h eft gebracht dat, wat betreft den bouw eener openbare lagere school, nog drie terreinen voor scholenbouw beschikbaar zijn n.1. een terrein ten Noorden van de begraafp!-ats groot plm. 4000 M2, een terein ten we. en van de begraafplaats grcot p'tn. 6500 M2 en een terrein begrensd dcor Studler van Surcklaan en Meerweg ach ter Rampen, groot plm. 5000—7000 M2. Het wil der ouder-commissie voorkomen dat het tw.ede genoemde terrein wat vorm, ligging en grootte aangaat, voor het doei het meest geschikt is Door de Wijkverpleegster der gemeente werden n den loop van 1929 in totaal 2277 bezoeker 'n 85 verschillende gezinnen afge legd. KOEDIJK. Geboren: Johannes Cornelis z. v. Th. de Goed en J. C. M. Kuilboer. Overleden: Antje Ffelder, wed van M. de Waal, 83 i. Klaas Beets, echtg. van Tr. Volder, 75 j. Getrouwd: Cornelis Oud en Theodora Verduin. Ingekomen personen. Cornelis Schrijver van Hoogwoud Maartje Delver van Barsingerhorn. Aaltje Boon van Broek op Langendijk. Tjerk Terpstra van Warder. Dina Koning van Bergen. Vertrokken personen Willem de Jong naar Alkmaar. Gerar- dus Jacobus van Velthoven naar Amster dam. Trijntje Nieuwenhuizen naar Krom menie. Gevonden voorwerpen 1 schroevendraaier, 1 paar witte glacé handscho:nen, terug te beketnen bij Meijer, bruggenbaas a.d. Vlotbrug te Koedijk. BOVENKARSPEL. Bij beschikking van den Minister van Defensie, is aan den dienstplichtige J. Bijlsma. uit deze gemeente, voor goed vrijstelling van den militairen dienstplicht verleend. AANBESTEDING. Voor de heden door gemeentewerken gehou den aanbesteding voor het leveren van bouw materialen, ijzerwaren, etc., waren ingekomen 17 biljeten, terwijl 2 te laat waren ingekomen Perceel I. Levering van metselmateriaalN.V. Bouw materialen Bedrijf, alhier, 344.75. Stoel en Zoon, Bouwmaterialen Bedrijf, Alkmaar, 330.25. Perceel II. Levering van ijzerwaren: Fa. R. J. Hou wing, Alkmaar, 118.05. Fa. de Wild,-Alk maar, 102.03. Perceel III. Levering van houtwaren: D. Kaayk, Alk maar, 1757.52. Fa. J. Eecen Gzn., Alk maar, 1845.98. Fa. G. A. Conijn en Zn., Alkmaar 1834.05. Perceel IV. Levering van verfwaren: N.V. Sociëteit tot vervaardiging van vernissen en verfwaren, Rotterdam, v.h. Molijn Co. 99.80 N.V. Lak en Vernisfabrieken te Loosduinen, v.h. Gebr. Verhey 307; N.V. Groninger Lak fabriek, Groningen 295.85; fa. v. d. Doelen Fraay te 's-Gravenhage 292.20; N.V Vernis- en Verfwarenfabriek, v.h. J. Wagen makers Zonen, Breda 293.95; D. Graaff Baas, Alphen a/d Rijn 303; Storm van Benthen Kluiver, Wormerveer 301.75; G. Groot, Alkmaar 304. Perceel V. Levering van glaswaren: N.V. Noord-Hol- landsche Glashandel, Alkmaar, 71.80 NV A. T. Kerrebijn's Glashandel, Alkmaar, 66.65. Perceel VI. Levering van schoonmaakartikelen: Vroom en Dreesmann, Alkmaar, (geheele perceel 6, gedeelte van perceel 2), te laat ingekomen, 157.93. Gunning wordt nader bekend gemaakt. (Reeds in een deel der vorige oplaag opge nomen). BOND VAN GEITENFOKKERS. De Kring Alkmaar van den Bond van Geitenfokkers hield Dinsdagavond jaarver gadering in café Switzer te Alkmaar. De secretaris, de heer G. Smits te Heiloo, opende met een woord van welkom en ver heugde zich over de groote opkomst. Spr. heette bijzonder welkom het nieuwe be stuurslid voor Heiloo, den heer Wasterval. Van het Departement van Landbouw was bericht ontvangen d.d. 31 Januari 1930, dat de rijksveeteeltconsulent de Vries begrijpt, dat de belangen van de geitenfokvereenigin- gen niet onder gerezen geschillen mogen lijden, doch dat hij het verloop van de ver gadering van de H. M. van Landbouw te Alkmaar had willen afwachten. In over weging werd gegeven om met den heer de Vries de aangelegenheid te regelen. De voorzitter had zich tot den consulent gewend, doch nog geen antwoord ont vangen. Egmond aan den Hoef (Hof) vroeg in lichting over de kwestie-Groot te Heiloo en de tentoonstelling te Alkmaar. Spr. was zeer ontstemd dat de secretaris op spoed aan drong en ter elfder ure de tentoonstelling niet doorging. Egmond aan den Hoef (Dekker) zeide, dat Heiloo voor de groep van Egmond geen bok mocht afstaan, dat was bedrog om met een anderen bok uit te komen. De voorzitter wilde over de kwestie-Groot liever niets zeggen, hij liet hét liever aan het bestuur van Heiloo over. Dat Heiloo een bok aan Egmond zou af staan. was volkomen in den haak. De bok was ons eigendom, dus niet van den inspecteur. Dat Egmond denzelfden bok van den inspec teur kocht was heel gewoon, de distributie gaat toch altijd over den Kring. Heiloo (Wasterval) wilde wel wat over den oud-voorzitter zeggen. De rol die hij bij de inzending op de landbouwtentoonstelling te Alkmaar had gespeeld, kon spr. niet be wonderen. Ook kwam hij niet op de verga deringen in Heiloo. Dat geeft den indruk, dat er iets niet in den haak is. Dat de inzending te Alkmaar mislukt is, lag niet aan den secretaris, aan wie het wel lag. zou wel uitkomen. De voorzitter meende dat de kwestie vol doende besproken was De rekening en verantwoording sloot met een nadeelig saldo van f 9.86 en werd goed gekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer W de Vet Jbz. werd herkozen en gekozen de heer .1. Dekker te Egmond aan den Hoef De laatste wilde zijn benoeming in beraad houden tot de voorzitter gekozen Egmond aan den Hoef wilde een poging wagen om den oud-voorzitter terug tt krij gen. Wij kunnen hem niet missen daar hij voorzitter is van het hoofdbestuur. Spr wilde het persoonlijk doen. De heer Wasterval vroeg hoe de heer Dekker die zaak dacht te regelen. Hij zou dan eerst lid moeten worden en daarna be stuurslid, anders kwam hij niet terug in den Kring. Spr. geloofde ook niet dat hij het deed. De heer Dekker meende dat hij dan be stuurslid moest worden, dat was gemakkelijk genoeg. j De voorzitter wilde er geen woord over zeggen, doch merkte op. dat de leden van Heiloo zelf hun bestuursleden kiezen, dat kan Egmond wel aan ons overlaten. Spr wilde geen oogenblik de vergadering beinvloeden en stelde voor de verkiezing van een voor zitter aan te houden tot den volgenden keer.. Aldus besloten. Inzending tentoonstellingen Alk maar en Hoorn. De voorzitter stelde voor om in Alkmaar in te zenden en had uit de pers vernomen, dat in Hoorn een Centrale Fokveedag wordt ge houden. Spr. steide voor om ook daar uit te komen. Hoe dit zou geschieden was van latere zorg. doch het leek spr. noodig zich nu in principe uit te spreken. Heiloo en Eg mond aan den Hoef waren er voor, Oudkars pel (de Vet) wat, er ook voor als men den bok kon houden, wat in Oudkarspel niet ge makkelijk is. Aldus besloten. De contributieafdracht gaf stof tot veel discussie. Egmond hield vol dat het voorstel was om de kosten gezamenlijk te dragen. Heiloo gaf zich niet gewonnen en zeide dat een omslag van 3 cent per geit werd ge heven. Daar niemand het tekort kon overzien, werd dit punt aangehouden ter bespreking in de afdeelingen. In de rondvraag vroeg Heiloo (de Vries) hoe het stond met de motie van wantrouwen in het beleid van den oud-voorzitter. Heeft de afdeeling Heiic. die bij het hoofdbestuur in gediend? De heer Wasterval zeide dat het voorstel- Brand-Admiraal met algemeene stemmen was aangenomen. De voorzitter antwoordde ontkennend, doch vóór de vergadering zou het worden ingediend, daar het een besluit was der vergadering. Daarna volgde sluiting. AFSCHE1DSTOURNEE BELLACHINI JR Naar wij vernemen zal Zondag 9 en Maandag 10 Februari telkens des avonds ten 8 uur Bellachini Jr. de beroemde illusionist en toovervorst, voor zijn vertrek naar het buitenland in ,,'t Gulden Vlies" alhier enkele populaire afscheidsvoorstellingen geven. Bij zijn laatste optreden alhier (begin Oc- tober van het vorige jaar) had dit wonder- mensch' een buitengewoon groot succes en wij zijr. er van overtuigd, dat Bellachini ook ditmaal, nu hij nieuwe experimenten aan zijn programma heeft toegevoegd, eveneens volle zalen zal trekken. De Alkmaarsche Courant van 5 Oct. geeft onderstaand zeer enthousiast verslag over zijn eerste optreden in Alkmaar: Wij weten niet heelemaal zeker of de mijn heer, die gisterenavond in het Guiden Vlies optrad al dan niet een professor is, maar als hij zich niet zoo noemt, dan zou hij toch ver dienen er een te zijn, want hij kan een heele- boel dingen, die zelfs de knapste professor hem niet nadoet Hij verschijnt op een keurig gearrangeerd tooneel, waarvoor hij eigen décors heeft meegebracht en hij geeft al da delijk een staaltje van zijn bijna ongelooflijke handigheid als hij een heele reeks kleine bil jartballen als 't ware uit de lucht grijpt. Alles op te noemen is onmogelijk, want zijn repertoire is onuitputtelijk. O.m. goochelt hij op mysterieuze wijze volle waterschalen uit zijn jaspanden, toovert daarna een reeks vlaggen en zulk een ontzettende hoeveelheid bloemen en bouquetten, dat het geheele too neel er mee vol staat. Dan komt het groote moment van de zwe vende dame. Een bekoorlijke medewerkster wordt in „hypnotischen" slaap gebracht en als zij hee lemaal stijf geworden is op een rustbed ge legd. Een drapperie gaat over haar heen en even later zien de verbaasde toeschouwers de dame langzaam maar zeker omhoog gaan tot zij ter hoogte van het hoofd van den too- venaar roerloos in de lucht blijft hangen. De toeschouwers hebben de verklaring natuurlijk voor de hand, zij hangt zoo genaamd aan zwarte koorden, die tegen het donkere ach- lergordijn niet zichtbaar zouden zijn, maar Bellachini neemt allen twijfel weg door een houten hoepel, dien hij eerst in de zaal heeft laten onderzoeken om de zwevende dame heen te halen en hij laat zien, dat deze volkomen om het lichaam heen gaat en nergens tegen stand ontmoet. Het blijft een raadsel hoe dat alles in zijn werk gaat, maar een succes nummer is het zeker. Wij zouden zoo door kunnen gaan, maar men moet het zelf gaan zien. Wie aan hekserij gelooft kunnen wij echter geen griezelavond voorspellen en wie dit niet doet zal gelegenheid te over hebben de bui tengewone handigheid van deze blanken ma giër te bewonderen. Helpers, décors en instrumenten, het ziet er alles keurig verzorgd uit en wij kunnen een bezoek aan het Gulden Vlies dan ook ten zeer ste aanbevelen. Uit het' feit dat in October de voorstelling door een 1000-tal personen bezocht zijn. kan men terecht concludeeren, dat dit inderdaad iets zeeg bijzonders moet zijn. GROOTE BRAND. Op den passer te Bandar Poelau, gelegen in de onderafdeeling Batoebara, afdeeling Assahan, gouvernement Sumatra's Oostkust, brak een brand uit, welke twee uur duurde en als gevolg waarvan 23 kedeh's en drie kamponghuizen in de asch werden gelegd, zoodat het plaatsje voor de helft is afge brand. De schade wordt geraamd op 100.000. Blussching was onmogelijk we gens het ontbreken van een brandspuit. De politie heeft een viertal kedehbewoners aan gehouden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor.' BELASTINGONTDUIKER. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft zich een landbouwer uit Zuidland te verantwoor den gehad, die zich heeft schuldig gemaakt aan ontduiking van de Vermogens- en In* kcmstenbelasting. Voor het jaar 1 Mei '2® tot 1 Januari 1927 had verdachte 99.694 als vermogen opgegeven, hetgeen veel te laag was. Als inkomsten was J 6721 opgegeven, hetgeen eveneens te laag was. Verdachte bekende. De notaris had de bil jetten ingevuld naar de getallen, welke ver dachte had opgegeven. Verdachte's effecten bezit was 142.000, terwijl hij 28 000 had opgegeven. Na getuigenverhoor eischte het O.M., een geldboete van 3000, subsidiair zes maan den hechtenis. In een volgende zaak, ter zake te lage aan gifte over het belastingjaar 1927—1928, luid de de eisch 10.000 boete, subsidiair zes maanden hechtenis. Uitspraak 18 Februari. - AANRIJDING VAN EEN POLITIE AGENT MET DOODELIJKEN AFLOOL Gistermiddag heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan de 38-jarige koop- man L van der E. uit 's-Gravenzande terw zake van het veroorzaken van dood door schuld. In den nacht van 9 op 10 October van het vorige jaar heeft verdachte op den Naaldwijkscheweg onder Naaldwijk met een door hem bestuurden automobiel gereden zonder voldoend licht, terwijl hij verkeerde onder den invloed van alcoholhoudenden drank. Voorts zou hij slingerend over den weg, met een snelheid van 40 tot 60 K.M., gereden hebben en niet behoorlijk rechts ge houden hebben, niettegenstaande niets hem dit belette. De van de tegenovergestelde rich ting komende agent van politie der gemeente Naaldwijk J. Bakker, die zich per fiets en in uniform bevond, is door den auto aange reden en zoodanig gewond, dat hij kort daarop aan de gevolgen is overleden. In de tweede plaats was aan den verdachte tenlas- tegelegd, dat hij na de aanrijding is door gereden, hoewel hij wist, althans moest be grijpen, dat de aangeredene gedood of in ieder geval gekwetst was. Een uitvoerig getuigen- en deskundigen verhoor had in deze zaak plaats Het O.M. uitte in zijn requisitoir, naast woorden van deelneming met de nabestaan den van den aa'figereden politie-agent, woor den van hulde jegens de politiebeambten, die er aan hebben medegewrkt om den auto, waarmede de aanrijding is gebeurd, op te sporen. Spr. eischte tenslotte tegen den verdachte maanden gevangenisstraf met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van een jaar. 1 Uitspraak 18 Februari. Mr. B. van den Temp.1, leeraar in Staatshuishoudkunde aan de Rijks H.B.S. te Enkhuizen, heeft eervol ontslag gevraagd wegens zijn benoeming tot adjunct commies ter gemeente-secretarie te Haarlem. Te Leiden zal een studentenvereniging ter beoefening van de Friesche taal- en let terkunde, geschiedenis enz. worden opge richt. Dr. G. Gosses, leeraar aan het Ned. Lyceum en aan de eerste gemeentelijke Fl.B.S. te Den Haag is een lectoraat aange boden in het Friesch aan de Groningsche Universiteit. Dr. Goss s heeft echter voor deze benoe- ming bedankt. Worstelen. SUCCESSEN VOOR EEN OUD-STADGENOOT. Maandagavond werden te Den Haag wor stelwedstrijden gehouden om het kampioen schap van Zuid-Holland. De heer H Boersen, een oud-Alkmaarder, wist bij deze wedstrijden twee tweede prijzen in beslag te nemen, n.1. een zilveren lauwer krans voor worstelen en een vergulde zilve ren kruis voor gewichtsheffen. Dank zij het schitterend werk op deze wedstrijden ontving de heer Boersen een uit- noodiging, om den 24sten Februari te Leiden een demonstratie te geven, KAMERMUZIEK. Toen het bekend werd dat het Budapester strijkkwartet voor de kamermuziekvereeni- ging een Beethoven-avond zou geven, kon men er op rekenen dat de heeren Hanser Roismann, Ipolz en Son, kwartetten uit ver schillende tijdperken in des meester's loop baan zouden geven. Dit is ten deele gewaar- heid want men kwam met twee werken uit opus 18 en een der laatste kwartetten. Opus 18 heeft er 6 en daarvan voerde men uit het vijfde en het zesde. Men begon dus met jeugdwerk, als men het zoo no.men mag, want zij zijn ontstaan tusschen 1798 en 1800 en in 18011802 uit gegeven. We zaten direct in de uitgelaten vroolijk- heid, want het eerste Allegro van opus 18 no. 5, klinkt van begin tot eind onbezorgd. Eenvoudig is het Menuet, benevens het Ada gio, dat een thema met variaties is en even eens zonder complicaties de finale. De musici speelden het doorzichtig en klaar en gaven aan het werk de volle 100 procent, evenals aan het kwartet opus 132 dat op 18 volgde. Doch hoeveel anders is dit werk van inhoud. De indeeling wijkt al zeer i van het voorgaande af. De onderdeelen, be halve het Allegro, manon tanto, loopen in een en de aanhef van het Assai Sostenuto laat heel andere klanken hooren. Melodie vorming kan in geen enkel opzicht vergele ken worden met het eerstgenoemde en het Moeto Adagio is van een aangrijpende schoonheid. Zóó kon Beethoven in zijn opus 18 nog niet schrijven, daarvoor moest hei leven hem eerst vele teleurstellingen ge bracht hebben. En even ontroerend hebber, de Budapesters het gespeeld. Wat zij in dit Adagio voelden bracht hun spel op de tal rijke toehoorders over, er heerschte een adem- ïooze stilte en het is wel het hoogtepunt van den avond geworden. De daarna volgende twee deelen loopen weer ineen en sluit het werk met een Allegro appassionato. Na de pauze bracht men ons weer naai Beethoven's jeugd terug door opus 18 no. 6 te geven. Het eerste Allegro zou bijna geheel van Haydn kunnen zijn en in het korte Ada gio dat met de finale afwisseld, hoort men ondanks de jeugd, klanken, die als 't ware het Adagio van opus 132 eenigszins voorbe reiden. Het heele werk werd magnifiek gespeeld, frisch en vroolijk met waar noodig een ge- voeligen toon ontlokt aan de prachtig klin kende instrumenten die te samen zulk een grooten eenheid vormen. Geestdriftig heeft men de kunstenaars ge huldigd door applaus en terugroepingen Wat verwacht werd is bewaarheid gewor den, het was gisteravond een muzikaa festijn. A. K. i

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7