llkinlt Gurait. ZIJN LUIE NL ntRëtfé twn IR éirtlfsti Jaargang, Provinciaal nieuws 1980 I JU VrUdaK 3 Februari Radio-hoekje Zaterdag 8 Februari. Hilversum, 1875 M. 10.10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A. V. r O-Ensemble. 2.—2.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.304.— Aansluiting van het Tuschinski-Theater te Amsterdam. 4.4.30 Lezing door F. H. Weller over: De gassen en apparaten bij het autogeen lasschen. 4.30— 5 Sportpraatje door H.Hollander! 5. 5 30 Gezondheidshalfuurtje. Spreker: Dr. F Delhez, arts over: Genotmiddelen. 5.30 6 Duitsch: Gevorderden en Conversatie. 6.017.45 Concert door het Omroep-orkest. Het Tokkel-Octet 8.V. A. R. A. Toespraak. 8.15 V. A. R. A. Orkestconcert. 9.— V. A. R. A Orgelconcert. 9.30 V. A. R. A. Concert door Mandoline Orkest. 10— Persberichten. 10.10 V. A. R. A. Concert door Jazz-Orkest. U.V. A- R A.-Varia. Gramofoonmuziek. Huizen, 298 M. (Na 1 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 11.3012.Gods dienstig haltuurtje. 1.2.Concert door het K. R. O.-Trio. 2.3.15 Kinderuurtje. 4.—4.30 Esperanto. 4.30—5.Engelsche les. 5.—6.Gramofoonmuziek. 6.016.15 Lezing. 6.156.40 Gramofoonmuziek. 6.40 __7.Journalistiek weekoverzicht. 7.7.30 Gramofoonmuziek. 7.308.Lezing over: Wijkverpleging ten plattelande. 8.8.30 Op treden van een humorist. 8.30—9.Orkest concert. 9.10 30 Concert. Orkest en knapen koor. 10.3011.30 Vervolg Orkestconcert. 11.30—12.Optreden van humorist. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.0511.20 Lezing. 1202.20 Orkestcon cert. 3.45 Verslag van een voetbalwedstrijd 4.45 Concert. D Bennett, sopraan. H. Briddle, bariton. 5.05 Concert op cinema- orgel door R New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Sportberichten. 7.05 Piano-recital door Laffitte. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. Koor, orkest en vocale solisten. 9.20 Nieuws berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Vaudeville. 10.55 —12.20 Dansmuziek. Parijs .Jtadio-Paris", 1725 M. 9.20 Con cert. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Concert. 6.55 Gramofoon muziek. 8.35 Piano-les. 9.05 Concert. 9.50 ■Gramofoonmuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Con cert. Sopraan, piano, viool en cello. 4.50— 5 50 Örkestconcert. 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 11.20: Dansmuziek (gramofoon- opnamen). Kalundborg, 1153 M. 12.05—12.35 Gra mofoonmuziek. 2.202.50 Kinderuurtje 2.504.50 Orkestconcert en declamatie. 7.35 9.30 Feestconcert van de Deensche Soc. Democratische jeugdorganisatie. Zang, viool en toespraken. 9.45—10.25 Örkestconcert 10.2511.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. Zeesen, 1635 M. 6.1511.20 Berichten en lezingen. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 1.50 —3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. Orkest en solisten. Daarna: Be richten en tot 11.50 Dansmuziek. EGMONDBÏNNEN. De afd. van den Volksbond hield Woens dagavond haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer C. Orij. De boeken van den penningmeester waren in orde bevonden; ontvangen was 425,69,' uitgegeven 334,48. batig slot f 91,21 E>e penningmeester werd onder dank gedechar geerd De heer G. Tervoort bracht verslag uit over de kas van Hulp in Nood. Ontvangen was 37.10, uitgegeven f 20.47. Daarna las de secretaris, de heer J Lief- ting, een keurig jaarverslag. De drie aftredende bestuursleden, de heeren C. Orij. A. Tervoort en F. Verhoogt werden 'herkozen, waarna eerstgenoemde ook weder ils voorzitter werd benoemd. Voor de aanbesteding van het bezorgen van De Volkskrant werden ingeleverd 5 bil jetten. Laagste inschrijver C. Weijers voor 23.25 Den heer S. Abbo werd dank ge bracht voor zijn werkzaamheden in het afge- loopen jaar. FK|!||.LKTON. werc* vastgesteld op Woens dag 19 Februan. De heer F. Vaikering bracht den zomertijd ter sprake. Hij zou wenschen, dat het geheele dorp althans denzelfden tijd aannam De pas- mCTkte op, dat de meeste ouders voor zonnetijd waren. De heer Verhoogt oefende critiek uit op het woonwagenkamp onder Castricum. Besloten werd aan den Volksraad te Cas- mcum te verzoeken te trachten daarin ver betering te krijgen. Hierna sluiting. De collecte voor Hulp in Nood bracht 1-37H op. TEXEL. In t dorp Oosterend alhier wordt op 't oogenblik een hevigen strijd gevoerd Wel vallen er geen dooden en wordt geen bloed vergoten, doch de strijd er er niet minder hevig om en zet bijna het geheele dorp in beroering. De reden tot dezen strijd is de benoeming van een onderwijzeres aan de school met den Bijbel aldaar 't Zeer bijzondere geval doet zich voor, dat deze school, die feitelijk een stichting is der Gereformeerden, ook be zocht wordt door Hervormde kinderen en kinderen van Geref H. V. 't Schoolbestuur bestaat uif 9 leden, waaronder 7 Geref. en 2 Geref. H. V. De Hervormde Predikant Ds Groenen- berg. had verzocht een Herv. leerkracht aan te stellen, doch aan dit,verzoek werd geen gevolg gegeven. Nu verlangden de Hervormd n uitdrukke lijk. bij een volgende vacature a ïstelling van een Herv. leerkracht. 't Schoolbestuur wenscht echter die toezegging niet te geven. Nu is een hevige strijd ontstaan. Een der Geref. leden heeft Ds Buskus, den predikant van het H. V. toegevoegd: „Als ik in het schoolbestuur had gezeten, had jij nooit lid geworden, want je bent niet te vertrouwen, en al zet je je naam onder de statuten, dan vertrouw ik je nog niet"'. De kerkeraad van 't H. V. heeft bedoeld lid verzocht, de beleedigende woorden terug te nemen. Daar deze echter hier niet tot bereid is, heeft de Kerkeraad thans openlijk in de beide op Texel verschijnende kranten tegen deze beleediging geprotesteerd. Daar het grootste gedeelte der bewoners van Oosterend tot één der drie genoemde partijen behoort, is de toestand daar thans veire van aangenaam, terwijl 't eind van den strijd nog niet te overzien is. CASTRICUM. Dinsdagavond had in de zaal van W. de Groot te Bakkum de jaarvergadering plaats van de bekende vereeniging Onderlingc- Hulp, onder voorzitterschap van den heer Hemmer. Een 40-tal leden buiten het bestuur had aan den oproep voldaan, zoodat de vergadering aardig bezet was. De notulen van de vorige jaarvergadering, tevens vie ring van hef 25-jarig bestaan, werden goed gekeurd. De kascommissie adviseerde tot goedkeu ring van het financieel verslag van den pen ningmeester terwijl voor het volgende jaar daartoe werden aangewezen de heeren D. de Winter en F. Limmen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het aantal leden was gestegen van 300 tot 345. Het financieel verslag van den penning meester .was niet zoo hoopvol. Aan contributie is ontvangen 1630, aan rente 142.82, waar tegenover staat aan uit keeringen een bedrag van 2540.75 en een extra uitkeering van 101, totaal derhalve ontvangsten 1772.82 en uitgaven 2641.75. Zou men ge enreservefonds hebben, dan zou niet op den bestaanden voet kunnen worden doorgegaan. Gelukkig is dit laatste het ge val, al is de reserve van ruim 5000 door deze abnormaal hooge uitkeeringen, in geen jaar zoo vertoond, verminderd tot 3800. De rekening en verantwoording werd hierna vastgesteld Vervolgens werd besloten om dit jaar we derom ter beschikking van het bestuur te stel len 100 voor het doen van noodzakelijke extra uitkeeringen. De voorzitter en 2e secretaris werden bij acclamatie her kozen. Hierna werden de voorgestelde regle- menswijzigingen, welke alleen redactiewijzi gingen betroffen, goedgekeurd. Met een dankwoord van den voorzitter voor de aangename discussiën werd deze vergadering gesloten. NOORE SCHARWOUDE. Instituut voor Arbeidersontwikke ling. Dinsdagavond sprak voor de afd. Langen- dijk de heer K. de Boer van den Bond van („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W H. C. Bollaard. 83 Else trachte Walter te verdedigen, maar dat ging haar niet zoo gemakkelijk af, want zij had zelf het gevoel, dat er in dien nacht iets gebeurd was, waarover Walter zweeg maar wat? Tevergeefs brak zij zich daarover het hoofd. Den morgen, nadat Walter vrouw Retter had opgezocht, deed hij Else het voorstel met hem naar het museum te gaan; hij wilde zoo graag het portret van den overledene zien Feitelijk gold zijn bezoek het portret van *>aron Thomas. Graag ging Else mee en samen stonden zij tegenover het goed gelijkende portret van haar vader, die nog maar kort geleden met laar hier in de directeurskamer was geweest, »m toezicht te houden op het ophangen van rijn beeltenis. Haar blauwe oogen vulden zich Pet tranen, toen zij naar de geliefde trekken feek en een luid snikken met moeite onder drukkend, ging ze op de met roode stof over lokken rustbank zitten, waarop haar vader »o? geen week «zeieden had plaats genomen. Voortreffelijk is de gelijkenis getroffen", f61 Walter en ging naast haar zitten, ,,wie deeft het portret geschilderd". De kunstschilder Welschmann" antwoord- zij. ..de schoonzoon van mijnheer von Wei- 5? Welschmann zal waarschijnlijk vaders Verbruikscoöperaties over het ontstaan van de coöperatie. In 1820 was het de Engelsch-fabrikant Robert Owen, die het idee van gemeenschap pelijke kolonies propageerde en in 1844 wa ren het een aantal wevers uit het stadje Roch- dale, die een winkel openden, teneinde van de verkregen winsten kolonies te stichten, zooals Robert Owen had aangegeven. Hieruit is de coöperatieve beweging gegroeid, zooals wij die tegenwoordig kennen, zoowel in Engeland als in alle andere landen der wereld. Spr. wekte de aanwezigen op de coöperatie te steunen in het belang der arbeidende klasse. Het gesprokene werd met lichtbeelden geïl lustreerd. Een aandachtig gehoor volgde den spr. in zijn duidelijke rede. OUDKARSPEL. Om half acht vergaderde de ziekenvereeni- ging „Hulp in Nood" in het lokaal van den herr C. Vis. De voorzitter, de heer G. IJff, opende met een kort woord van welkom de vergadering. Gevraagd werd door het bestuur de herstel- briefjes zoo spoedig mogelijk bij de commis saris in te leveren. Uit den aard der zaak zorgt de patiënt zelf wel voor het zieken- briefje, doe dit evenzoo met het herstelbriefje. Daar de heer K. Bakker vanaf de oprich ting der vereen, penningmeester is, had het bestuur besloten dezen dag niet zonder hul deblijk te laten voorbij gaan. Door den voor zitter werd hem een mooi plateel rookstel en sola zilveren lepel en vork aangeboden. De heer Bakker dankte hiervoor met geroer- des tem. Verslag penningmeester. De ontvangsten waren 3317.46, de uit gaven 4279.80, alzoo een nadeelig saldo van 962.34. 413 uitkeeringen zijn gedaan met een bedrag van f 3651. Op de spaarbank- geplaatst 4974.44, in kas 131.81, alzoo een achteruitgang van 962.34. Den penningmeester werd een woord van dank gebracht voor zijn accuraat beheer. In 't afgeloopen jaar werden 4 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen gehouden. 16 nieuwe leden werden ingeschreven, 5 over gekomen uit andere gemeenten, vertrok ken 13 leden, overleden 4 en bedankt 1 lid. Bestuursverkiezing. Herkozen werden tot bestuursleden de hee- den K. Bakker met 45 stemmen, Herm. de Geus 40 stemmen en L. de Wit 38 stemmen De herbenoemden nemen onder dankzeg ging voor het vertrouwen in hun gesteld, hun benoeming aan. Loting vrijstelling 3 maanden contributie De gelukkigen zijn H. Oudhuis en Jn. Blom. Rondvraag. Voor de rondvraag memoreerde de voorzit ter nog het een en ander over de ziektewet, maar daar dit reeds meerdere malen is opge nomen, slaan we dit maar over. De voorzitter ried den leden aan om voor- loopig bij de ziekenkas te blijven, wanneer dan de wet in werking treedt, een nieuwe rege ling te treffen voor hen die onder deze wet vallen. Daar de rondvraag niets op leverde, ging de voorzitter over tot sluiting met een kort woord van dank voor de aangename bespre king en de goede opkomst. Ook een woord van dank werd gericht tot de pers. Voor de betrekking van machinist aan de Derg- en Kerkmeerpolder te Oudkarspel zijn op het drietal geplaatst de heeren C. de Boer, Oudkarspel; E. Broekema, Oudkarspel en C. Petiët, St. Pancras. Door zuster Leegwater werd hier een cursus gegeven in „Eerste hulp bij ongeluk ken" aan een 15-tal dames, welke deze met zeer veel animo volgen. VEENHUIZEN. Kon het grasgewas langs onzen polderweg het vorige jaar geen voldoende pacht opbren gen en werd de weg later onderhands ver huurd aan den heer K. de Boer voor 65, thans werd bij openbare verpachtig het gras gewas voor den tijd van 3 jaren verhuurd aan den heer K. de Boer voor 75 per jaar WARMENHUIZEN. Het vervoeren en lossen der steenkolen benoodigd voor het Gem. Gasbedrijf (over 1930) is gegund aan de laagste inschrij vers de heeren P. Put en W. Buiter. Ziekenhuisver pleging. De plaatselijke vereeniging voor Zieken- huisverpleging, hield hare jaarvergadering Dinsdag 4 Februari, 's avonds 7 uur in het lokaal van den heer K. Wit. De opkomst der leden was zeer beschei den. De voorzitter, de heer H. Dijken, opende deze vergadering en zeide: Als voorzitter, opvolger zijn als directeur van het museum''. „Zei je niet zooeven, dat hij de schoonzoon is van mijnheer von Weiden?" vroeg Walter. „Ja". Zonderling toch, dacht hij, telkens komt die naam von Weiden bij mij aankloppen. In Schneiditz wonen toch werkelijk menschen genoeg, maar voor hem dook altijd die eene naam weer op. Von Weiden was het, die den professor had verteld, dat de oude Thomas weer aan 't spoken was. Toen hij Zaterdag den professor een eindweegs naar huis bracht, herkende deze een hem voorbijsnellenden heer als von Weiden. Het huis in de Slotsteeg, waarover de overledene in zijn koortsfantasie had gesproken, behoorde von Weiden toe. De ambteopvolgers van den doode was een schoonzoon van von Weiden. Altijd en altijd weer von Weiden! Else onderbrak zijn gepeins. „Ik zal later met moeder er over spreken, om vaderts portret uit het museum terug te vragen", en zij vertelde Walter, dat haar moeder daartoe het recht bezat. „Het moet bij ons thuis han gen, opdat wij het dagelijks voor onze oogen hebben", zei ze me een teederen blik naar haar vader s beeltenis. Aandachtig had Zernikow naar de drie an dere portretten gekeken en op het eerste van de rij bleef zijn blik het langst gevestigd. „Dat is immers baron Thomas?" vroeg hij Else. Zij knikte. „Het staat er onder vermeld." Walter ging er naar toe. „Wolfgang Franz, Maria Freiherr von Thomas, le museum directeur te Scheiditz 1756-1781", stond er op het smalle plaatje er onder. Dit is dus de spokende mijnheer, dacht Walter, en beschouwde het portret met de uiterste opmerkzaamheid. Ja, zoo heeft de man aan den ingang van het museum er uit gezien, althans over 't geheel genomen. De details kon men in het donker natuurlijk niet onderscheiden. Een klein, mager mannetke stel de het portret voor: een klein mager manneke had hij zelf in den bewusten nacht gezien en een dito heertje schijnt de vader van de mis maakte vrouw te zijn. In elk geval moest hij trachten dien mijn heer de Ruyter te zien. Morgenochtend zou hij eens in de Slotsteeg heen en weer loopen er 't huisje, waarin de Nederlander woont, speciaal in 't oog houden, misschien ging de man uit of vertoonde zich aan het venster, die mijnheer de Ruyter, naar wiens kennisma king hij werkelijk verlangde. Den volgenden morgen volvoerde hij zijn plan. Het kon ongeveer tien uur zijn, toen hij in de Slotsteeg kwam en het verbaasde hem zeer, dat aan alle vensters van het huis, welks be woners hem zoo interesseerden, de gordijnen ontbraken. Groote schoonmaak, dacht hij, want juist trad vrouw Retter buiten de deur, met een pak onder haar arm, een pak, dat bij nadere beschouwing bleek te bestaan uit opgerolde, witte, kanten gordijnen De vrouw herkende den heer, van wien ze eergisteren dat welkome extratje gekregen had, dadelijk. Zij knikte hem vriendelijk en ongedwongen toe en keek alsof zij verwachtte te zullen worden aangesproken. Zerikow raakte even zijn hoed aan en naast de vrouw voortloopend, die naar haar woning ging, vroeg hij losjes: „Wascht u ook voor de familie de Ruyter, vrouw Retter?" „Ja", was het antwoord, „ik heb Voor mijn heer en de juffrouw ook gewasschen, maar dit hier", met haar rechterhand op 't cHcke pak van onze groofe plaatselijke vereeniging. heet ik u allen hartelijk welkom. Het doet mij genoegen, dat u allen de moeite hebt wil len nemen, dezen avond naar hier te komen om met uw bestuur te spreken over eenig- belangrijke aangelegenheden. Als ik mij niet vergis, is dit de 25ste vergadering, welke ik als voorzitter leidde. Moge dit getal en ande re omstandigheden reden tot vreugde geven Thans is dit niet het geval, tenminste als ik denk aan den ongunstigen financieele toe stand, van onze vereeniging. Wij zullen in verband hiermede, straks een verstandig be sluit moeten nemen en reeds nu roep ik uw aller medewerking daarvoor in. Naast deze donkere plek in onze vereeniging, kan ik op mijn 25ste vergadering gelukkig ook een lichtstraal doen schijnen. Bij de oprichting van onze vereeniging zei ik o.a.: „Er moet iets goeds, iets schoons tot stand worden ge bracht, iets goed voor ons zelf, onze gemeen te, onze medemenschcn, iets schoons, dat een heid aantoont onder ons menschen met ge meenschappelijke zorgen en gemeenschappe lijke lasten". Welnu, de groote beteekenis voor onze vereeniging is op verschillende wijzen naar voren gekomen. We begonnen 1 Januari 1926 met 1400 leden, terwijl het thans 1850 bedraagt. Het eerste jaar was het eindcijfer van de rekening 1829.48, terwijl het thans 3950.99 bedraagt, dus meer dan het dubbele. Al zit er aan dit hooge bedrag een schaduwzijde, toch wijst het op de be teekenis van enze vereeniging, die in de 4 jaren van haar bestaan reeds aan 26, 34, 41 en 46 leden tezamen 147 leden een uitkeering verstrekte, iets dat zeker niet onderschat mag worden en zeker als een lichtstraal kan gel den Mijne heeren, er wacht ons thans ar beid, waarbij wij een beroep doen, ook op u. Voorgelezen werden eenige mededeelingen, o.a. van de federatie met 12 afdeelingen en 12000 leden en binnen enkele weken tot 20000 leden zal opklimmen. Vervolgens dat de federatie een contract gesloten heeft met de firma Met om voor 40 cents per kilometer een ziekenauto beschikbaar te stellen bij nacht, zoowel bij dag, indien dat noodzake lijk wordt geacht en bij eventueele gevallen wanneer een patiënt vervoerd moet worden naar een Gezondheidsoord voor een lagere prijs te willen rijden. Door den secretaris, den heer G. Rijp, werd het jaarverslag gelezen. Hieruit kon worden vermeld dat er 409 gezinnen zijn aangeslo ten met een ledental zooals door de voorzit ter reeds is vermeld met 1850 leden. 46 le den werden opgenomen met 878 verpleeg- dagen. De heer P. Mink, penningmeester, geeft de rekening over 1929 als volgt aan: De inkomsten waren 3950.99 en de uit gaven 3950.99. De heeren Zomerdijk en Mosch. welke de rekeningen hadden nagezien, werd bij mon de van eerstgenoemde medegedeeld, dat alles in orde was bevonden. De voorzitter dankt de heeren voor het nazien der rekeningen en hiermede werd d. rekening over 1929 goed gekeurd. De heer J. van Rijn werd aangewezen als reserve-lid financieele commissie. De heeren H. G. Rijs, J. Strijbis en J. Turkstra werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Bovengenoemde heeren, namen allen de benoeming aan. Het bestuur stelde voor art. 3 van het re- glem:nt te wijzigen in dien zin dat in plaats van 2'A cent wordt gelezen 3'A cents. Na een uitvoerige toelichting door den voorzitter die het zeer gewenscht acht om de contribu tie te verhoogen. Vooreerst om het renteloos voorschot van 600 aan de gemeente terug te kunnen geven niet alleen, maar omdat men moet trachten om een reserve-kas te vormen, werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel tot wijziging van art. 8 en 9 van het reglement. Voorgesteld wordt, aan de eerste alinea van art. 8 eene zinsnede toe te voegen, lui dende: voor observatiegevallen hoogstens 7 dagen en art. 9 sub. b te wijzigen in dien zin dat gelezen wordt b voor verpleging wegens geestesziekten in het algemeen. De voorzitter gaf van art. 8 een zeer dui delijke uiteenzetting, het verschil van de ob servatie- of verpleeggevallen, zoodat door deze mededeelingen, dit voorstel met alge meene stemmen werd aangenomen. Daarna kwam dr. Van Hesteren ter verga dering, die mede den stoot gaf tot oprichting van onze belangrijke vereeniging. Vervolgens werd behandeld art. 9 sub. b van het reglement, dit werd eveneens duide lijk toegelicht door den voorzitter. Ook door Dr. van Hesteren, die het een en ander voor verpleging wegens geestesziekten uiteenzette. kloppend, „heeft de juffrouw mij cadeau ge daan, omdat ze toch vertrekken; 't zijn gor dijnen de vrouw wilde doorpraten, maar Walter viel haar in de rede. „Wat zegt u, gaan ze vertrekken?" „Ja, maar dat is toch niets bijzonders". Zij waren nu bij huisnummer 4 gekomen en met een vriendelijken glimlach vervolgde de vrouw: „De familie de Ruyter schijnt u heel veel belang in te boezemen, maar laat ik u zeggen", zei ze met een knipoogje, „dat ik van uw verhaal van dit mededeeling aan de juf frouw niets meer geloof." Walter gaf door een beweging te kennen, dat hem dat tamelijk koud liet en vroeg snel, of hij nog een oogenblik in haar huis mocht komenhij had haar nog het een en ander te vragen en zijn dankbaarheid zou hij haar toonen. „Als 't maar niets ten nadeele is van den ouden heer en de juffrouw, want die zijn bei den zoo goed voor me geweest." Weer klopte vrouw Retter's hand op de gordijnen en bijna teerder zei ze: „Die zijn nog heelemaal niet stuk .geen gaatje er in. En voor de heele ko mende maand heb ik mijn loon gekregen, gis teren al, toen de juffrouw mij vertelde dat zij en haar vader weer naar Nederland terug keerden. „Hoe zou het hun ten nadeele kunnen zijn, wanneer u mij op een paar doodeenvoudige vragen antwoordt", z°i Walter lachend. Hij bevond zirh weer in de kamer met de bonte oleografieën en den uitdagenden groenen palm. „Dus vader en dochter vertrekken", begor. de ingenieur. „Wat zegt u?" Walter schrok. Dat was een De heer P. Mink. penningmeester, stelde voor in verband met het te kort in kas. cm de niet-betalende leden, welke ongeveer 300 bedraagt, 1 ct. te doen betalen. De voorzitter acht dit niet erg gewenscht, alhoewel de heer Mink daar een goede be doeling mee heeft. Ook door de heer P. Mosch Dzn. en de heer Turkstra, alsmede Dr. van Hcsteren, werden nog eenige wenken gegeven betref fende dit punt, dat tot een volgende verga dering wordt aangehouden. De voorzitter sloot de vergadering met 'n hartelijk woord van dank aan Dr. van Hes- teren. wethouder de Groot en het raadslid van Rijn en vervolgens aan de leden en wenschte hun allen met hun gezinnen het beste toe. De secretaris duidt het volgende nog even aan: De leden worden opnieuw herinnert, dat op grond van artikel 13 van het regle ment, opgave van geborenen, aan den bode wordt gedaan. Indien dit niet gedaan wordt vallen deze buiten de rechten. SCHOORL. Dinsdagavond was door de vereeniging tot steun bij ziekte „Hulp in Nood" alhier hare jaarvergadering belegd in de zaal van den heer Timmerman. Deze bijeenkomst was matig bezocht. De voorzitter, baron van Fridagh, opende met een korte toespraak, waarin hij alle aanwezi gen welkom heette; inzonderheid den heer A. Visser uit Nieuwe Niedorp die was overge komen e.i van de werkwijze van de nieuwe Ziektewet, welke met 1 Maart a.s. in wer king zal treden, mededeelingen zou doen. Met weemoed herdacht de voorzitter het overlijden van het eerelid van de vereeniging, de heer Simon Hoogvorst, die veel voor „Hulp in Nood" heeft gedaan. Uit de goedgekeurde rekening stippen we aan, dat ontvangen is aan contributie 995,60, aan donateursgelden 148. Aan gemeentelijke subsidie 200 benevens nog enkele kleine ontvangsten Aan ziekengeld te uitbetaald een bedrag van 433.09, 'aan salarissen enz. 245. 't Bezit van de vereeniging was op 1 Ja nuari 1929 1637,16, en op 31 December 2264, zoodat dit met 626.84 is vooruit- gegaan. Tot leden van de financieele commissie voor 1930 werden aangewezen de heeren: J. Timmer, D. Groen, J. Kossen en R van Es sen. De beide aftredende bestuursleden, de hee ren A. Zwagerman en J. Kruijf werden met algemene stemmen herbenoemd. Na de rondvraag, sprak de heer Visser, en hield een causerie over de Ziektewet. Door de inwerkingtreding van de Ziekte wet komt de ,;ag naar voren: Moeten de particuliere ziekenkassen blijven bestaan? Ook aan spreker is dit den laatsten tijd dik wijls gevraagd, en hij zal trachten om dezen avoncl hier een voldoende antwoord op te geven. Het zal wel tot allen doorgedrongen zijn, dat, nu de wet er is, dit groote teleur stelling heeft gewekt bij de bestuurderen der ziekenkassen. We waren zoo vol hoop, toen minister Slotemaker de Bruine 't ontwerp wet in behandeling bracht bij de Tweede Ka mer, dat 't naar wensch zou loopen, doch dit is helaas anders uitgevallen. Spreker zal niet de 25 jaren lange lijdensweg ophalen, we hebben thans te maken met het feit dat de wet er is. Eigenaardig is wel dat, door alle tijden heen, in alle ontwerpen, en er zijn er vele geweest, altijd 't zelfde is gezegd. Bij elk ontwerp stond voorop dat b.v. de uitkee ring bij ziekte 26 weken zou duren, dat 70 van het loon zou worden uitbetaald, dat de premie door werkgever en werknemer zou worden betaald, dat alleen de arbeiders in loondienst verzekeringsplichtig zouden zijn enzoovoort. Vanwaar dan toch dien langen lijdens weg? Eenvoudig door den enormen strijd die men had te voeren overde vraag wie de uit voeringsorganen zouden zijn. Eerst zouden het de Raden van Arbeid zijn die met de uit voering zouden worden belast; later de zie kenkassen. En daartusschen allerhande an dere ideeën. Soms waren 't weer de bijzonde re ziekenkassen welke voorop stonden, met de Raden van Arbeid als aanvullende orga nen. Minister Slotemaker de Bruine had mooie gedachten; hij wilde bij de uitvoering de keuze laten aan de arbeiders. Doch juist dit plan is de doodsteek geweest voor onze kas sen. Want toen zijn ontwerp in de Tweede Kamer kwam, brak een storm van veront waardiging los van de zijde der grootindus- trieelen, die wenschten dat zij den toon zou den aangeven. Zij kregen steun bij de vakor- streep door zijn rekening. Hij had dus slechts tot vanavond den tijd te ontdekken of hem zijn vermoeden, dat de oude Nederlander en het spook aan den ingang van het museum een en dezelfde persoon was, niet bedroog. „En u hebt eerst gisteren gehoord van dit op til zijnde vertrek?" vroeg hij verder. „Ja, dat mijnheer en de juffrouw spoedig zouden vertrekken, wist ik al een paar dagen, maar dit dat dit zoo hals over kop zou gebeu ren. Maar ik zal er wel geen schade doo<* lijden, een ander werkhuis vind ik wel weer. 't Was mooi, mij een maand loon te schenken en de gordijnen er bij". De vrouw keek heel tevreden. „Maar als u nog wat te vragen hebt, doe 't dan gauw, ik heb al den halven morgen vertreuzeld met zoeken naar dat kleine, gou den knoopje. „Waarnaar?" vroeg Walter en toen herin nerde hij zich dat kleine knoopje, dat hij aan den ingang van het museum had opgeraapt met de heimelijke gedachte, dat het hem mis schien behulpzaam kon zijn bij het zoeken naar het spoor van den man, die onder het masker van den ouden Thomas den professor verschrikt en beangstigd had. „Ik moest naar een gouden knoopje zoeken, dat mijnheer de Ruyter had verloren", ver klaarde de vrouw nader, „hij dacht, dat het in zijn kamer moest liggen, maar ik heb het ner gens gevonden; er zit een echt steentje in. Onwillekeurig stak de ingereur zijn hand in de zak, waar in zijn portenunnaie een kleine, gouden knoop met eer. dT.v.-itig steentje was opgeborgen en nu vernr^ hij dat het een echt steentje was. Want het was nauwelijks aan twijfel onderhevig of dit was 't knoopje, dafde Ruyter miste •v. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5