RHEUMATIEK Burgerlek© StamT ganisaties, die begrepen dat 't voor bun voordeel zou kunnen brengen En toen de minister door die tegenkanting geen kans zag zijn ontwerp in dezen zin on gewijzigd erdoor te krijgen, is hij gezwicht, daar hij tot eiken prijs zijn naam wenschte te verbinden aan de totstandkoming van dc wet. Het zal echter voor hem zelf veel strijd hebben gekost. De wet toch had alle stem men van de Christelijk Historische partij, zijn partij, tegen. Nu de wet er echter is, zooals zij is, heb ben we ons er bij neer te leggen. De zieken kassen zijn van de uitvoering uitgesloten, doch er is, vooral in Noord-Holland, strijd genoeg voor gevoerd. Spreker denkt aan het protest, onderteekend door 73 van de 125 burgemeesters in Noord-Holland. De onder teekenaren, waren allen wel burgemeesters die de weldadige werking van nabij kenden, doordat in eigen gemeente zulk een vereeni- ging werkte. En nu de wet zelve. Artikel 1 zegt dat elke arbeider, in loondienst bij een onderneming verzekeringsplichtig is. Wat is een onderneming? Een zaak die gedreven wordt om winst te maken, dus elke boerderij, elke tuinderij en elk landbouwbe crijf e. a Buiten de wet vallen zij die in dienst zijn van een particulier, b.v. dienstboden, naai sters, chauffeurs enz. Die weken niet in een bedrijf. Ook leerlingen op ua bedrijf vallen er buiten daar zij niet in loondienst werken. Ook arbeiders die meer dan 3000 per jaar verdienen, geen zeevaarders, daar dezen teeds uithoofde van andere bepalingen ver zekerd zijn. Hierbuiten valt echter de kust vaart; die is weer verzekeringsplichtig. Zij die werken aannemen zijn ook verplicht om te verzekeren. Die menschen zijn geen werk gevers, doch met de bepaling hunner uitkee ring bij ziekte wordt een ristrictie gemaakt. Het gewone arbeidsloon in dat werk wordt als grondslag genomen en niet het hoogere of lagere bedrag wat de aannemers beuren uithoofde van het risico van het door hun aangenomen werk. Ook bij werkverschaffing wordt, evenais bij de Invaliditeitswet, rekening gehouden met dc nooden der menschen. Niet verzekeringsplichtig is de losse arbei der, indien hij niet langer dan 2 dagen per ■week bij zijn baas werkzaam is. Onder loon wordt verstaan het bedrag aan geld wat men beurt voor gedane arbeid, en bovendien worden fooien onder het loon inbegrepen (kellners, chauffeurs, enz.). De ongeschiktheid tot werken is o.a ziek te, doch zij die wegens onzedelijkheid en an dere onoorbare dingen ongeschikt tot werkeii zijn, krijgt geen uitkeering. Ook bij een ongeval of bij beroepsziekten ■wordt niet uitgekeerd. Daarin voorziet de Ongevallenwet. Rijzen daar echter moeilijk heden, dan voorziet onmiddellijk de Ziekte wet in de uitkeering der gelden. Het duurt soms lang, eer bij een ongeval de Ongeva lenwet het feit bewezen acht. Radicaal heeft men hierin voorzien doordat binnen 8 dagen de Ziektewet betaling gelast. Later moeten de uitvoeringsorganen der beide wetgevingen dit maar met elkander vinden. Het kan voorkomen dat een arbeider lang ziel. is en van zijn patroon ontslag krijgt. Hij is dan niet meer in loondienst en zou krach tens de bepaling geen ziekengeld meer ont vangen, doch de wet heeft hierin voorzien, en de uitkeering gaat zoolang door als het ziek tegeval duurt, ongeacht het ontslag. Bepaald is. dat SO pCt. van het loon als ziekengeld zal worden uitgekeerd. Was van te voren in elk ontwerp dit bedrag op 70 pCt. gesteld hier is een compromis getroffen en is de norm verhoogd tot 80 pCt. Als uit sondering zal echter gelden, dat de uitkee ring nooit hooger zal zijn dan 8.per f)e uitkeering zal hoogstens 26 weken per jaar'duren, de Zondag wordt als zieken geld niet geteld. Bij intrede van een ziekengeval worden 3 wacktdagen gesteld, d.w.z. de eerste drie dagen van 't ziektegeval geven geen recht op uitkeering. Hierover is van de Kamer veel gesproken, doch aan dip termijn is vastge houden, en spreker kan 't zich indenken. Niet-uitkeering voor de eerste dag is van belang, doch we! een zoolang mogelijke uit keering. De uitkeering van die 3 eerste ziekendagen kosten zeer veel geld. De groote adviseur van onze ziekenkassen, mr. EelinckSchuur man, heeft eens uitgerekend aan de hand van fegevens van de Ziekenwet van Engeland en witserland, dat onmiddellijke uitkeering, 13 weken lang, precies gelijk staat met een uitzondering van de drie eerste ziekendagen, doch daarna een uitkeering van 26 weken duur. De arbeider heeft aan dit laatste meer, en 't gevolg is geweest dat de ziekenkassen in Noord-Holland 't standpunt der 3 wacht- dagen en uitkeering gedurende 26 weken bijna algemeen hebben aanvaard. Een heel mooi idee van de wet is de uit keering bij zwangerschap van de gehuwde vrouw, indien ze arbeidster in loondienst is. Zes weken voor en zes weken na de beval ling krijgt ze haar volle loon uitgekeerd; is ze daarna nog niet hersteld, zoo zal haar nog 26 weken na de bevalling 80 pCt. van dat loon worden uitgekeerd. De vrouw in loondienst krijgt de volle beschikking over haar ziekengeld. De wet maakt nog dat verschil ziekenkassen en hare uitkeeringen. een gedeeltelijk herstel kent. Verdiend iemand b.v. 50 pCt. van zijn loon als hij bij gedeeltelijk herstel aan den arbeid gaat, dan vult de ziekenwet dit aan met 30 pCt. De ziekenkassen willen hare menschen geheel hersteld zien. en keeren tot dat algeheele herstel 't volle ziekengeld uit. De uitkeering bij ziekte, indien de arbeider zich behalve door de wettelijke voorschriften, ook nog elders heeft verzekerd, mag nooit meer bedragen dan 100 pCt. van "t loon Daar zal zeer streng de hand aan worden gehouden. De duur van een zielcteuitkeenng zal znn 26 weken. Is de ziekte op 't einde van t jaar niet her steld. dan gaat de uitkeering in 't volgende jaar nog 90 dagen door. nuts het dezelfde ziekte is. t>ü een andere ziekte gaat de uit- keeriu in 't tweede jaar weer 26 weken door. /tfïef besprak de heer Visser nog de werkwijze der ziekenfondswet, waarvan i^r Sktfemaker Bruine ook een ont- ..Sinds 1922 neem (k lederen morgen Kruschen Salts en mijn gezondheidstoestand is totaal ver anderd. Vroeger was ik eigenlijk altijd ziekelijk; ik leed aan rheumatiek en zenuwen. Sedert twintig jaar had ik ook vreeselijk met constipatie te kampen. Ik kan U nu gelukkig mededeelen, dat ik van al die pipilijke kwalen genezen ben. Mijn hart was ook niet in orde, maar Kruschen Salts heeft mij uitmuntend geholpen. Ik kan nu werken en uitgaan zonder bang oe hoeven te zijn voor een hartaanval zooals vroeger. Ik zou nog liever mijn ontbijt missen, dan mijn Kruschen Salts." Mevrouw U. S. (Orïgineele brief ter Inzage). Constipatie beteekent, dat de afvalproducten der spijsvertering zich ln ons lichaam ophoopen, gaan gisten en zoodoende allerlei soorten gift- stoffen vormen. Een van deze glftstoffen la net inezuur. de bekende oorzaak van rheumatiek i zenuwaandoeningen. De andere glftstoffen ten het hart aan en belemmeren zijn werking, l.ruschen Salts voorkomt constipatie en loet de urlnezuurkristallen op. Kruschen Salte ls verkrijg baar bi) alle apothekers en drogisten k f 0.90 en 1.60 per flacon. met dat de zij werp klaar had. Dit was een mooi ontwerp, waardoor men vrije doktersbehandeling, vrije apotheker enz. zou krijgen, doch een te hooge premie en moeilijke bepalingen hebben dit ontwerp opgeschort. Bovendien kwam mi nister de Geer aan 't bewind, en waar 't Rijk een gedeelte van de premie zou dragen, stuitte dit af op 't financieel inzicht van deze minister. Bij de behandeling van de Ziektewet is voor de ziekenfondswet echter een compromis getroffen en zullen de werkgevers, door storting van 4 0/00 van 't loon een fonds hebben ie vormen, waardoor ook de zieken fondswet in de toekomst kan komen. Bij werkloosheid kan ook nog voorzien worden in de uitkeering van ziekengeld. De arbeider heeft dan aan te toonen. dat hij de laatste 2 maanden, welken vooraf gingen aan het stadium van werkeloosheid, in loon dienst is geweest. 't Rijk. zoo zegt art. 57 van de Ziektewet, stelt zich algemeen aansprakelijk voor de uitkeering. Dit is een mooie bepaling. Dit is van veel belang. De premie wordt betaald door de patroon, doch deze kan die voor ten hoogste 50 pCt, op den arbeider verhalen. De Raden van Arbeid en bedrijfsvereeni- gingen worden de organen van uitvoering. Indien de werkgever niet bij de bedrijfsver- eeniging is aangesloten, wordt hij automa tisch lid van de Raad van Arbeid in zijn district. Bij de bedrijfsvereenigingen, welke op on derlinge grondslagen berusten, is de premie natuurlijk een voorschotspremie, en wordt op 't laatst van 't jaar de zaak verrekend door bijpassing of terugbetaling. De premie van den Raad van Arbeid is vast en zal 2.30 per 100 loon bedragen. Dit lijkt weinig doch dat schijnt slechts zoo, want de R. v. A. betaald slechts 80 pCt. van het loon als ziekengeld, dus indien men dit gaat omzetten in ICO pCt. loon wordt dit pl.m. f 2.95, en gelijken ze op de premiën, zooals wij die berekenen. Er zijn in de wet diverse bepalingen, die de premie hoog maken, b.v. door stortingen in 't z.g. proselactenfonds, in de ziekenfonds kas. en ook door de gunstige bepalingen bij zwangerschap. En nu onze ziekenkas: m. Wat blijft voor hen over? Dom zou 't zijH van den arbeider als hij oor uitkeering van de resteerende 20 pCt. van zijn loon, zijn ziekenkas niet be hield. Geen enkele arbeider kan ook positief vooruit profeteeren dat hij arbeider zal blijven. Als hij later kleine baas wordt en hij heeft zijn ziekenkas vaarwel gezegd, dan is daarmee alle contact verloren. Hij zou dan gaarne terug willen doch dit zal op bezwaren stuiten, b.v. de leeftijdsgrens enz. Blijft hij voor zijn 20 pCt. loon verzekerd, dan is hij echter veilig. Hij is dan lid gebleven. De ziekenkassen zullen hiervoor hunne tarieven moeten wijzigen, doch dit is niet zoo erg. De arbeider zal zeer wijs doen om die z.g. 20 pCt. verzekering met twee handen vast te houden. En dan blijft nog over de ver ziering voor hen die buiten de wettelijke be palingen vallen. De kleine baasjes, de dienst boden, chauffeurs, enz. Voor hen behoudt de kas zijn volle waarde, alsook voor de losse arbeiders en dit zijn er velen. Spr. hoopt, dat uit deze geschiedenis ge boren zal worden de zelfstandige werkers om zich te verzekeren bij de plaatselijke ziekenkassen. Voor hen beteekent ziek zijn al een even grooten ramp als voor zoo menig arbeider. Hun bestaan is vaak even moeilijk Ze zijn zoo heel vaak de gelijkwaardigen van die arbeiders, wier ziekte door wettelijke maatregelen worden gedekt. 't Is niet als een grief tegen den arbeider bedoeld, doch zij zijn door vele sociale wet gevingen gedekt, en ze zijn aan alle kosten en voor alles verzekerd. De andere staan in alles naast die sociale maatregelen. Spr. hoopt van ganscher harte dat die menschen zullen begrijpen, dat de plaatselijke zieken kassen voor hun een uitkomst zijn. Dat ze er allen lid van worden, dan hebben onze ziekenkassen zeer zeker reden om te blijven voortbestaan, en is hoopt spr. de veel ge stelde vraag, of een voortbestaan wel noodig zou zijn, meteen beantwoord. (App'aus). Na deze duidelijke uiteenzetting werden door de aanwezigen nog vele vragen gesteld, welken in hoofdzaak onderdeden betrof, vol doende in 't voorgaande besproken. De voorzitter re: neerde dat Hulp in Nood moest doorwerken. J/e moeten pro paganda maken zooveel we kunnen en ieder helpe hieraan mede. om die menschen tot lid te krijgen, die in de rede van den heer Visser op de ziekenkassen zijn aangewezen. 't Bestuur zal de dingen onder de oogen zien. Door de duidelijke uiteenzetting zijn de menschen wakker gemaakt en weten we nog zeer veel goed werk te kunnen doen in 't belang van velen. De ziekenkassen moeten blijven voortwerken. Spreker dankte allen, vooral den geachten spreker van den avond, die zooveel bij draagt voor 't goede werk van de kassen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. UITGEEST. Jaarvergadering Begrafenisfonds ..De Sterf bos". Dinsdagavond hield de Sterfbcs haar aan gekondigde jaarvergadering we"- slecht be zocht was. Na opening door den voorzitter den heer P. van Heijst brachten de admini strateur en de secretaris hun jaarverslagen uit. Uit het financieel verslag van den admi nistrateur vernamen we dat het aantal le den thans gedaald is op 926 leden op 31 Dec. 1929 met een verzekerd kapitaal van 49000. In 1929 waren 40 uitkeeringen ge daan bij overlijden met een totaal bedrag van 2000. Slechts 7 nieuwe leden waren de afnemende gelederen komen versterken. De bezittingen van het Fonds bedroegen per 31 Dec. 1929 in totaal 24986.131/2- Op eerste hypotheken was in het geheel uitgezet 18892 50, terwijl het onkostencijfer over 1929 slechts 403.26 bedroeg. Voorts bezit de Sterfbos nog een perceel weiland aan den Langendijk getaxeerd op 3900 met een bruto huur van 228. Hierna had de verkiezing plaats van 2 be stuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren P. van Heijst en C. van den Kom mer welke beide met groote meerderheid werden herkozen. Van de commissarissen was de heer K. Daan aan de beurt van aftre den. Ook deze werd met algemeene stemmen herkozen. Voorzitter bracht dank aan den secretaris en administrateur voor hun ver richte werkzaamheden in het afgeloopen jaar en mocht tot zijn genoegen constateeren dat al was de toeloop van nieuwe leden niet groot, de Sterfbos er financieel goed voor staat. Vervolgens werd besloten ook dit jaar wederom drie maal contributie te heffen. Daarna werd er vooral de nadruk op geves tigd dat ook zij die buiten onze gemeente gevestigd zijn, lid van de Sterfbos kunnen worden en wel geheel op dezelfde voorwaar den. De rondvraag leverde niets op. Een aardige verrassing. Donderdag hoorden we in de straten van ons dorp de vroolijke en welluidende klan ken van het draaiorgel van den heer Meer kerk uit Haarlem. Gevolgd door een troep kleine jongens trok het straat in straat uit, zoo ook door het Westergeest, waar de Radio-centrale ten huize van den heer Slecht is opgesteld. Dit gaf laatst genoemden heer het lumineuse idee om het orgel eens voor de radio te laten draaien. Hij stelde het den heer eMerkerk voor en deze was direct hiertoe bereid. Het venster werd opengezet, een loudspeaker er voor geplaatst en weldra klonk in de huizen van de aangeslotenen de stem van den heer Slecht: Hallo hier Slecht Uitgeest! muziek van een draaiorgel in de straat en klonken de prettige en vroolijke toonen van het orgel in de huiskamer. Over al in het dorp was het goed waar te nemen, zoowel op Assum als aan den anderen kant. Naar we vernemen deed de heer Slecht dit tevens als proef en ligt het in diens voor nemen dat wanneer er nog eens b.v. een har monica-virtuoos in onze straten gaat, ook deze er voor te laten spelen. Ofschoon het nu nog door middel van 'n loudspaeker gaat zal hij mettertijd de beschikking krijgen over een microfoon, opdat het mogelijk is dat tus- schen de verschillende zendtijden in van uit de Centrale grainofoonmuziek wordt uit gezonden. Diefstal. Naar we vernemen zijn er van de Electri- ficatie werken van de spoorwegen, 8 rollen koperdraad die langs den spoorweg waren gelegd, gestolen, terwijl van den heer Van den Kommer alhier een fuik is gelicht. HEILOO. Naar we vernemen, heeft mej. Dik, onder wijzeres aan de O. L. school, haar ontslag aangevraagd, wat een groot verlies is voor de O. L. scnool. Aan den heer W. Mossel alhier is op dracht verleend voor de bouw van een kerk orgel te Noord-Scharwoude. LIMMEN. Naar we vernemen, is de toestand van bur gemeester Nieuwenhuissen van dien aard dat hij binnen enkele dagen het ziekenhuis kan verlaten. Een operatief ingrijpen is gelukkig niet noo dig geweest. ZWAAG. Door den Raad dezer gemeente is besloten een bepaling in de Politieverordening te lasschen, waart>ij het spuiten met vergif in den bloeitijd van kruis- en aalbessen verboden is, zulks in verband met het feit, dat juist in dien tijd hier verschillende bijenvolken worden geplaatst. DE STREEK. De telers van uien maken hier wel bijzon der slechte zaken; het product is vrijwel on verkoopbaar. Voor de beste kwaliteit wordt slechts 50 cents per baal betaald. VENHUIZEN. De coöperatieve aankoopvereeniging (afd. L.T.B.) heeft in het afgeloopen jaar een om zet gehad van 58.984.44. HOOGKARSPEL. Tot voorzitter van de Commissie tot we ring van schoolverzuim is gekozen de heer M. v. d. Kuur; tot Secretaris de heer C. G J. Maas. URSEM. Bij beschikking van Ged. Staten d.d. 29 Januari 1930 is aan deze gemeente vrij stelling verleend van onderwijs in lichame lijke oefening aan de openbare lagere school te Ursem tot Mei 1930. ZUID- EN NOORDSCHERKER. De Raad dezer gemeente vergaderde op Dinsdag 4 Februari 1930, des namiddags 3 uur. Aanwezig met den voorzitter, alle leden, behalve de heer F. Posch. De voorzitter deelde mede, dat deze verga dering op zoo korten termijn is moeten wor den belegd, omdat de noodzakelijkheid was gebleken, de rekening 1928. die bereids was vastgesteld, alsnog te wijzigen en opnieuw vcorloopig vast te stellen. Dit moest, in ver band met de opgaven inzake de wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten, vóór 5 Februari geschieden, wilde de gemeente geen kaps loopen, dat met cfee wij ziging bij de beslissing over meergenoemde opgaven door Ged. Staten geen rekening meer kon worden gehouden. Op voorstel van B. en W. wordt nu met algemeene stemmen, terwijl weth. Smit zich volgens de Wet van mede stemmen onthoudt, de gemeenterekening 1928 gewijzigd als volgt: In afdeeling I, Hoofd stuk XII, op volgnummer 129, Belasting naar het inkomen, a. betreffende het in het dienst jaar aanvangende belastingjaar, wordt het verantwoorde bedrag van 11940 verhoogd met 1326, zijnde het vc-rschil tusschen het geen aan voorschottennijnen werkelijk in 1928 van het Rijk is ontvangen en hetgeen volgens art. 9 der rekeningsvoorschriften 1924 had Ixhooren te worden verantwoord en hetgeen dat jaar als voorschot is ontvangen. Het genoemde bedrag wordt nu afgevoerd van de ontvangsten deswege in 1929. Waar ech ter het voordeelig saldo 1928 door deze wij ziging stijgt en dit saldo gebracht wordt in den dienst 1929, maakt de wijziging ook gel delijk voor het dienstjaar 1929 geen werke lijk verschil. De voorzitter deelde in verband met een en ander mede, dat een adviesbureau te 's-Gra- venhage al de bescheiden heeft gecontroleerd en dat deze deskundige zich geheel met spre kers arbeid heeft accoord verklaard. Echter waren er eenige kleine posten, die spreker meende, dat niet voor vergoeding in aanmer king konden komen en waarvan men in Den Haag van oordeel was, dat zij allicht wel door de beslissende instanties zouden kunnen wor den toegelaten. B. en W. hebben deze postjes nog in de opgaven opgenomen, in afwachting van de besli: ïg van het hooger bestuur. Keurt dat bestuur de bedoelde posten goed, dan is dit in het voordeel der gemeente, ter wijl in het tegengestelde geval, daar geen na deel uit kan voortvloeien. De Raad vereenigde zich hiermede. De voorzitter deelde mede, dat van den ge neesheer directeur van het Provinciaal Zie kenhuis te Medemblik bericht is ingekomen, dat de patiënt Dirk Kan. die voor rekening der gemeente wegens krankzinnigheid gedu rende ongeveer 25 jaar is verpleegd, op 10 Januari j.1. is overleden. Voorts deelde spreker mede, dat het Hoofd der School te Groot-Schermer, de heer S. van Stralen, wegens ziekte nu reeds circa drie weken afwezig is uit de school en dat, waar zijn herstel nog wel zekeren tijd zal duren, door B. en W. pogingen worden gedaan, een geschikt tijdelijk vervanger te vinden, waar toe de medewerking is ingeroepen van den Inspecteur te Alkmaar. Dat niet eerder in de vervanging is voorzien geworden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de patiënt zelf meen de, dat'hij spoedig weer zijn werk zou kun nen opvatten en dat dit telkens bleek tegen te vallen. Spr. wenschte den heer van Stralen een spoedig herstel toe. De Raad vereenigde zich met de genomen maatregelen. Alsnu bracht de voorzitter ter tafel het Prov. Blad, houdende de herziening van de regeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger en zette uiteen, welke beteekenis de nieuwe regeling voor deze ge meente heeft. In aansluiting aan deze mede- deelingen, werd de begrooting der gemeente 1930. die o.m. tot dat einde van Ged. Staten was terugontvangen, aangevuld met de ver hoogde bedragen der genoemde jaarwedden en met de pensioensbijdragen deswege. Mede werd gewijzigd de beerooting voor 1930 van het Eelectriciteitsbedrijf. De beide begrootingen werden in haar ge heel opnieuw vastgesteld. Besloten werd, dat de gemeente een rechts vordering zal instellen tegen zekeren H. Kei zer. Voor zoover noodig wordt de uitvoering van dit besluit aan B. en W. of aan den bur gemeester overgelaten. Op voorstel van B. en W. werd aan J. Swart te Driehuizen tot wederopzegging eene belooning toegekend van 10 per" jaar voor het afgeven namens de gemeente van leiding water aan ingezeteen, die daaraan behoefte hebben en die niet aan de waterleiding kun nen aansluiten, omdat hun perceel niet aan een hoofdbuis ligt. De heer C. Molenaar vroeg of deze beloo ning niet te laag is, waarop B. en W ant woordden, dat zij het bedrag na rijp beraad aldus hebben voorgesteld en voornemens zijn aan het besluit terugwerkende kracht te geven over het tweede halfjaar 1929. De burgemeester zeide, dat het wenscheüjk zou zijn, het gevraagde subsidie aan de mu ziekvereniging Christiaan de Wit te verlee- nen. B. en W. stelden voor, over het jaar 1930 een subsidie te verleenen van 50 als ge vraagd, doch met de uitdrukkelijke bepaling, dat deze als een bijzonder onmisbare geval moet worden beschouwd in verband met den aard en den toestand dezer onmisbare vereni ging. Met algemeene stemmen werd het besluit aangenomen. Naar aanieidiny van een vraag van het lid SlootenSmit zeide de voorzitter, dat B. en W. hebben besloten, dadelijk een aanvang te maken met de herstelling van de brug over de Schermerringsloot te Driehuizen. Zij zullen aan een deskundige opdragen een eenvoudig bestek op te maken en dan op grond daarvan aan alle timmerlieden in de gemeente eene prijsopgave vragen. Zij achtten dit werk te omvangrijk om het zonder meer aan den tim merman op te dragen, die dit jaar toevallig het onderhoudswerk heeft. Mevrouw Slooten vroeg, waarom hiervoor een anders deskundige dan de gemeente-op zichter wordt genomen, terwijl genoemde oo- zichter, de heer S. Kan, toch belast is gewor den met het opmaken van een advies en ra ming inzake den toestand en de herstellin gen van die brug. De voorzitter zeide, dat dit nu eenmaal door het college is besloten en dat hij niet ge rechtigd is om daaromtrent bijzonderheden mede te deelen. Het is een besluit'bij stemming in de vergadering van B. en W. opgemaakt. Wie daaraan al dan niet hebben meegewerkt, doet hier niet terzake. De heer de Boer zou dan toch willen ver nemen van B. en W., of hun college iets tegen den heer Kan heeft, om nu een ander te nemen. De voorzitter zeide, dat B. en W., die in deze vergadering niet voltallig aanwezig zijn, zoo maar geen antwoord kunnen geven. Spre kers persoonlijk oordeel is, dat de heer S. Kan al deze jaren is gebleken een bekwaam, ijverig en zeer betrouwbaar ambtenaar en deskundige te zijn. De heer de Boer was hiermede voldaan. Mevrouw Slooten kon zich met het nemen van een anderen deskundige niet vereenigen Haar voorstel om met het werk aan de brug voornoemd, den heer Kan te belasten, werd aangenomen met 5 tegen 1 stem. ZUID-SCHARWOUDE (Januari). Geboren: Jacob, z. van Reijer de Boer en van Geertruida Catharina Petronella Ootjers. Comelia Wilhelmina, d. van Johannes Pannekeet en van Marijtje Snijders Bernardina Margaretha, d. van Jacobus Bekker en van Hiüegonda Schouten. Cecilia Geertruida, d. van Paulus Nan en van Maria Cornelia Kraakman. Janna d van Wolfert Cornelis Kouwen en van Jan He Gutter. Overleden: Gerrit Barten, 83 jaar echtgenoot van Guurtje de Graaf. Getrouwd: Nicolaas Ridder en Marii Anna Jonker. BROEK OP LANGENDIJK. Jan Geboren: Jacob, z. v. C. de Gier en van P. Hoogendoorn. Grietje, d. v. a Glas en van J. C. de Niet. Jan Gerrit, z v. G. Groen en van E. B. van Hooidonk.' Neeltje, d. v. J. Slot en van T. Balder. Harmen, z. v. G. Glas en van IJ. van der Meij. Overleden: Antje de Geus, oud 59 jaar, wed. van Jan Kruk. Overleden te Alkmaar, Neeltje Otsen, oud 35 jaar, echt- genoote van R. Beers. Overleden te Alk- maar, Cornelis Stapel, oud 60 jaar, echtge noot van A. Boot. WINKEL - (Januari). Geboren Elizabeth Ida Lammechien*, d. van Klaas Haan en Trientje Maria Wilde- boer. Sjouke, z. van Klaas Veenbaas en Trijntje Vooistra. Getrouwd: Cornelis Colenbrander en Jantje Beets. Overleden: Cornelis Slikker, 23 jaar. URSEM (Januari). Geboren Cornelis, z. van Gerardua Schaap en Cornelia Groeneveld. Nicolaas Petrus, z. var. Arie Koomen en Aaltje Stuijt. Anna Catharina, d. van Johannes An- thonius Dol en Alida Sombroek. Cornelis, z. van Frederik van der Kooij en Jacoba Talman. B&e«ten Bij De Klijne Librije te Edam waar reeds zooveel litteraire juweeltjes zijn verschenen, is opnieuw een drietal boekskes uitgegeven waarvan Uit di jonge jaren van Jan Baptist, door Jan van Woensdrecht ons het meest ge slaagde lijkt. Het is dat sappige Vlaamsch van het platteland tesamen met een aange- namen verteltrant, dat aan eenvoudige ver haaltjes als hier bijeen zijn gebracht een bijzondere bekoring geeft. Jan Baptist is de zoon van een dorpsbak ker en wat hij uit zijn jeugd vertelt is niets anders dan een reeks herinneringen aan al lerlei kattekwaad op den kwajongens-leeftijd bedreven. Maar Jan is een echte Vlaamsche dorpsjongen, hij is de vriend van groot en klein, zoowel van den goedigen meneer pastoor als van den boerenburgemeester bij wien hii achter op de fiets op het stepje mag staan Het zijn geen groote avonturen, die Jan Baptist als koorknaap of als lid van de zangvereeniging meemakt, maar de verteller teekent zoo mooi het eenvoudige Vlaamsch? 'even en de gemoedelijkheid van de wat ach terlijke dorpsbevolking en hij doet het op zoo'n onderhoudende wijze, dat men het aan het eind van dit boekje werkelijk betreurt, dat Jan niet altiid dezelfde kwajongen is gebleven maar dat de overgang naar een broederschool aan dit avontuurlijk leventje voorgoed een einde gemaakt heeft. In De Witte Vos geeft ook Eline Mare een Vlaamsche vertelling, het verhaal van Adele Deelman, die als winkelmeisje verliefd was op den knappen jongen patroon Camiel La riviere, die haar een zoo juist voor den ver koop aangekomen witte vos-bont als ge schenk belooft als zij een keertje met hem naar Brussel wil gaan. Maar Camiel's tante, joffer Philomene, verklapt op dat zelfde oogenblik, dat Camiel trouwplannen heeft met een meisje van zijn eigen stand en dan vlucht de ontnuchterde Adele den winkel uit en trouwt, na van een zenuwziekte hersteld te zijn, den eenvoudigen Pol, waarmede ze tegenover Camiel een concurrerende zaa< opent. Het gaat hun zoo goed. dat zij weldra kunnen rentenieren en terwijl Pol in zijn oud ste kleeren i n den tuin werkt, gaat Adele tri omfantelijk naar Camiels winkel om een w't- te vos uit te zoeken, in de hoop den vro rer geliefde ook nu nog te kunnen behagen- Maar weldra blijkt, dat witte vossen niet meer bij haar omvang en leeftijd passen en a's even la'er Camiel a's een verloopen in dividu ha'f dronken in den winkel verschijnt, begrijpt Adele haar groote vergissing en keert naar den eenvoud'gen Pol terug, aan wiens zijde zij verder een gelukkig leven zal slijten. i Van minder gehalte lijkt ons het derde boekske De Kunstenaar en de Duivel, door J. Eigenhuis, de geschiedenis van Hendrik Stein, een beeldhouwer, die getrouwd is met de dochter van een officiers weduwe, maar door gebrek aan bestellingen zoo straatarm is geworden, dat hij nu in een hutje in he. duin woont en leven moet van het zuur ver diende loon van een bruut van een buurman, die hem zoo nu en dan eens meeneemt om aardappels te rooien of schelpen te vischen, wat den zwak gebouwden kunstenaar licha- 1 indijk sloopt. hij een kleine bestelling lenjK sloopt. Door bemiddeling van den pastoor krijgt ij een kleine bestelling voor de kerk, et snijden van een Mariabeeld en hij lef zijn heele kunstenaarsziel in het werk. Jws daardoor wordt het iets zoo afwijkend van het gewone type, dat zelfs de goedige dorps^ pastoor het niet kan bewonderen en er maar een hoeveelheid verf over laat strijken. Jarenlang heeft Hendrik Stein de '''usln eens in marmer een beeld te kunnen houwen van een duivel hij denkt daarbij aan Z'J buurman Dries die een kunstenaar^ ziel uit het lichaam haalt. En eindelijk kon» ae kans, want bij het schelpenvisschen vin Dries een lijk, dat hij berooft en begtia

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6