Tijdschriften Rechtszaken Onze Koloniën. Binnenland DE DENNENSCHEERDER. vwhiilo van Hendrik, die voor zijn stil de* t^ee duizend gulden uit den dikken, z*li liik gevonden, portefeuille krijgt. neemt dit geld aan, maar weet tegelij dat ziin ziek lichaam er zelf niet van prcfiteeren zal en het alleen voor 15 vrouw en kinderen zal dienen. Terwille z'jQ ,L gezin heeft deze kunstenaar in den va^d om zijn ziel den duivel ten slotte de stnlTil-inning gelaten. °Vrv armoede waarin dit kunstenaarsgezin Ylrt de absolute afwezigheid van eeni- menschelijke hulp in zulke droevige om- handigheden, lijken ons wel een beetje over donder de vele papieren juweeltjes, die deze uitgeverij afkomstig zijn is dit berkje zeker niet een der meest begeerens- l aardige-IL_ Spert in Beeld. Dit sportweekblad bevat thans de laatste jakjes van de jongste R. A. I., die nu weer haar deuren gesloten heeft. De serie is nog weer heel uitgebreid ge worden en met de vorige nummers mee heeft men een prachtig overzicht van de bizonder- j eden der geheele R. A. I. De voetbalcommentaren leveren een be schouwing over de spelers, die in al de jaren, dat de K- N. V. B. bestaat een rol hebben espeeld. Daarnaast bevat de rubriek Hoe de voetbal rolde een verslag van de ontmoe ting Ajax—A. D. O., terwijl de foto's van dezen strijd natuurlijk niet ontbreken. Dan noemen we nog de vaste rubriek der fi'msterren, kiekjes uit de wintersport enz, CI1En we eindigen deze keer met het noemen van de lectuur, waarvan vooral dat over Het' Paard, De geheime dagboekbladen en het Sportfeuilleton de aandacht trekken. t Panorama In Panorama beschrijft J. Ingram Bryan den afkeer der Japanners tegen het kussen. Jo Ooms behandelt in de damesrubriek het interessante onderwerp „De vrouw en de uitverkoóp" en Koolhaas Revers maakt met de lezers een Expresse over de R. A. I. Dr P. F. van Hamel Roos waarschuwt in „Ver gift op het hoofd" tegen verschillende haar- iniddelen. Deze aflevering brengt novellen van Augustus Muir, Paola Lombroso, Tr. Kooger en Victor Rakos. Van het geïllus treerde nieuws noemen wij de kieken van de begrafenis van Edward Bok, van de Niaga- ra in den winter, van den afgetreden dicta tor Primo de Rivera, van majoor Van Slob be, van Vera Bondam in „De Heilige Vlam", /an New York in den mist, van een schietend Amerikaansch sportmeisje en van de be langstelling voor de Waddinxveensche ■noordzaak. Een alleraardigste kiek is die an de meest op elkaar gelijkende tweelin gen te Berlijn. Alcmar ia-Nieuws. Het clubblad van Alcmaria blijft steeds aantrekkelijk. En zoo hebben wij ook thans weer met genoegen kennis genomen van den inhoud van het jongste nummer. Allereerst behandelt Bram Elte aan de hand van vier portretten de heeren Sietsma (de nieuwe voorzitter), Bischof, het lid, dat naar Curacao vertrekt, de kleine man Klink hamer, die in het ziekenhuis op zijn genezing ligt te wachten en ten slotte Sylvain Bastin, den schrijver van de Antwerpensche brieven Met maandoverzicht is weer heel uitgebreid en geeft een duidelijken stand van zaken. Siem Bak zorgt weer voor de adspiranten en de trainer W. E. Kaine houdt een theoretische beschouwing over het half-back-spel. Verder staan in dit nummer nog enkele gedichtjes, een Heil aan het jubileerende A. F. C. en een mededeeling over de schooiwedstrijden. Men ziet dus, dat ook dit nummer weer fraai voor den dag is gekomen. ,„De Wandelaar". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoond.rbeek te Laren, het Februari-num- mer van „De Wandelaar", maandblad, ge wijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. De redacteur, Rinke Tolman, heeft een paar jaar geleden met een vriend het vogel- rijke Kampereiland bezocht en geeft een uit voerig relaas van de daar beleefde avontu ren. Jan R. Th. Camp.rt zet zijn „Walchersche Beelden" voort en schetst het contrast tus- schen de steden Veere en Vlissingen. Den strengen winter van 1925 gedenkt N. Tinbergen in een artikel, waarin de toe stand op de Zuiderzee in dien tijd voor «ogen wordt getooverd. an 't echo-verschijnsel geeft dr. M. Min- naert een boei.nde en heldere verklaring, terwijl B. Stoffel opnieuw een lans breekt voor den modernen vorm van boschbouw. Leerzaam is h:t beschouwinkje, dat J. Cor- nelissen aan voetverzorging, voor den wan dlaar van zoo groot belang, heeft gewijd. Twee Brabantsche medewerkers, Cor San ders en Wil kim ter Haer, weten er ons van te doordringen, dat ook de winter vele en fijne bekoringen heeft. P- J- Schenk laat een waarschuwend Woord hooren in verband met het gevaar, dat dreigt van de zijde eener bepaalde rup sensoort: die van den bastaardsatijnvlinder 'n de rubriek „Van en voor de lezers" wordt o.a. gewaagd van „verdwaalde gas ten waarondir hoog-Noordelijke vogels «loeten worden verstaan, vooral kleine al ken, die door den storm naar Nederland zijn gestuwd. lu«'S S(!je€Ck' z9n de artikelen rijkelijk geil- lijk stelde voor een naar zijn meening ten on- i ccnte afgewezen aanvrage om ondersteuning en dien hij gevolgd hac, om daarna een moordaanslag op hem te plegen. Ter terechtzitting was het arsenaal, waar mede verdachte zijn slachtoffer te lijf is ge gaan, aanwezig, en wel bestaande uit een boksbeugel, een ploertendooder, een kleine re volver, een zware parabellum en een lange dolk. De uitspraak is bepaald op 20 Febr. VERSPERRING VAN DEN OPENBAREN WEG. Met een stoomwals dwars voor een auto gereden. Voor den kantonrechter te Hoorn stond gisteren terecht en uitvoerder van wegwerken aan den Zeedijk te Hocrn, door den arts Barghorn te Oester-Blokker aangeklaagd wegens poging tot doods'ag. De Zeedijk was afge sloten met twee schragen, waarover een plank „afgesloten rijweg"; de dokter ging er dagelijks een eindweegs langs ten einde een patiënt in den Onderdijk te bezoeken. Op ze keren dag in Augustus kwam hij weer aan rijden, toen een technisch ambtenaar van het Hoogheemraadschap Noordholl. Noorder kwartier hem een stok tusschen de spaken van zijn auto stak; door vol gas te geven, liet de dokter den stok breken. Daarop trachtten twee arbeiders, door tegen den radiator te drukken, de auto in de sloot te krijgen. Weer met vol gas werkende, voorkwam de dokter ook dat. Verontwaardigd over deze behandeling, reed de geneesheer door en bezocht zijn patiënt. Hij keerde niet over Hoorn terug, zooals zijn gewoonte wa», maar reed over den afge- zetten dijk, waarlangs dien dag en ook andere dagen vele wagens mochten rijden en ook de autobusdiensten geregeld gingen. Bovendien was de weg vrij, doordat de stoom wals vlak aan den kant van den weg werkte. Toen de beheerder van die wals den dokter zag aankomen, stuurde hij de wals op tien meter afstand dwars over den weg. Het ge lukte den arts nog op hel nippertje er achter langs te rijden, waarbij zijn spatbord geheel werd vernield. De officier van justitie te Alkmaar had in deze zaak geen poging tot doodslag gezien. De bedienaar van de wals stond alleen terecht wegens versperring van den openbaren weg. Het O..M. wraakte de gevolgde practijken, daarbij constateerende, dat de afzetting door het Hoogheemraadschap niet geschiedt vol gens de bepalingen van de Motor- en Rijwiel- wet, en vroeg veroordeeling tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter jvr mr. dr. Van den Brandeler, overwoog, dat de uit voerder een algemeene opdracht had, het ver keer te remmen en veroordeelde hem tot 15 boete of vijftien dagen hechtenis. het gebeurde uitsluitend aan zich zeiven te wijten. Een wapen tegen het Gezag is eruit niet te smeden WRAAK VAN MALEIERS. Een inlandsch chauffeur reed in de nabij heid van Laboehanroekoe, gelegen in de on- derafd. Batoebara, afd. Asahan, gouverne ment Sumatra's Oostkust, een tweetal fiet sende jongens aan, waarbij de laatsten zeer licht werden verwond. De chauffeur stapte na het gebeurde uit, waarna twee Maleiers, die van de aanrijding ooggetuige waren ge weest, in dreigende houding naderden. De chauffeur sloeg bi hun komst op de vlucht en wilde zich in een inlandsch huis in veiligheid brengen, hetgeen hem echter niet gelukte, aangezien de bewoner de deur voor zijn neus dichtwierp. De chauffeur werd daarop door zijn achtervolgers met parangs afgeslacht VOEDSEL-SCHAARSCHTE. In de afd. Zuid-Bali. Op het eiland Noesa Penida, gelegen in de afd. Zuid-Bali heerscht sedert enkele maan den voedselschaarschte. Het B. B. zond ach tereenvolgens 500 zakken riist, 60 ton mais en wederom 200 zakken rnst derwaarts, terwijl de regeering telegrafisch 25 000 gulden ter beschikkng stelde van de B. O. W. voor den bouw van waterreservoirs. MOORDAANSLAG. Ue officier van iustiiie bij de 5de Kamer van de Rechtbank te Amsterdam eischte gis- zooals reeds in een deel onzer vorige op- gemeld, een gevangenisstraf van 3 jaar aftrek van 3 maanden voorarrest wegens gu^ng tot moord r. et voorbedachten rade, DIEFSTAL. Voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank stond gister een 35-jarige los werk man terecht, verdacht van diefstal. Verdachte had in April 1.1. een huis schoon gemaakt in de Haringvlietstraat. Het huis was gemeubeld, doch werd door den eige naar nog niet bewoond. De schoonmaker, die het volkomen vertrouwen van zijn last gever genoot misbruikte dit echter, door ver schillende gebruiksvoorwerpen en sieraden weg te nemen en te verpanden voor 150. Verd. bekende het hem ten laste gelegde. Hij was vroeger caféhouder geweest, zijn zaak was echter verloopen. De ziekte van zijn vrouw had hem veel gekost.. Hij was nog nooit met den stadrechter in aanmerking geweest. De officier van justitie noemde het feit zeer ernstig, temeer daar verd. op zoo grove wijze misbruik van vertrouwen had gemaakt. Voor een voorwaardelijke veroordeeling acht te het C. M. geen termen aanwezig, boven dien luidde het reclasseeringsrapport niet onverdeeld gunstig. Eisch: Zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak op 20 Februari. °uos poging tot doodslag, subs. zware mis- «andebng, subs. bedreiging tegen het leven, Jïen een 28-jarig los-werkman, die op 15 1 jl. een ambtenaar van den dienst van maatschappelijk en Steun, dien hij aansprake- ONTSNAPTEN UIT BOVEN DIGOEL. Naar Aneta verneemt, zijn eenige maan den geleden enkele geïnterneerden uit het onverzoenlijken-kamp van Boven-Digoel ont snapt. Na de Digoelrivier te zijn afgezakt, zijn zij op de een of andere wijze op Thurs- day Island beland, alwaar zij w.der zijn op gepikt door een gouvernetnentsstoomer. Een week of twee geleden ontsnapte we derom een groepje geïnterneerden uit het zelfde kamp. De vluchtelingen trokken in Oostelijke richting door de oerwouden. Een deel hunner werd, met pijl- en andere ver wondingen overdekt, door Papoea's terug gebracht. De beruchte communist Dachlan, die deel uitmaakte van een dezer groepen, moest door zijn kornuiten in het oerwoud worden achtergelaten wegens uitputting. Omtrent zijn lot is niets definitiefs bekend. Vermoedelijk vertoeft een groepje vluchte lingen uit h.t onverzoenlijke-kamp nog in de buurt van de Fly River, welke voor een deel de grens vormt tusschen Nederlandsch Nieuw-Guinea en het Britsche deel van het eiland, en wel op Britsch gebied. Het Hbld. teekent hierbij aan: Nu verlieze men één ding niet uit het oog: er wordt aan den Digoel geen appél gehou den Alleen bij d. maandelijksche uitbetaling van den onderstand kan worden geconsta teerd of er afwezigen ziin, doch aangezien velen het hun toekomende laten ontvangen door vrienden, kan het vele weken duren voor wordt ontdekt of er absenten zijn. Want: de geïnterneerden zijn geen gevange nen, zijn slechts bannelingen, die volkomen vrij zijn, die op de rivier mogen gaan vis- schen bijv. indien zij dat verkiezen,, zoodat hun verblijfplaatsen dan ook niet met prik keldraad zijn omgeven. De eenige „gevangenen" aan den Boven- Digoel zijn feitelijk de militairen, armzalig gehuisv:st in door prikkeldraad omgeven kampementen, die zich zonder order van den commandant niet naar de verblijfplaatsen der gein terneerden mogen begeven. Nog eens dus: beide categorieën van geïn terneerden zijn volkomen vrij! En weten dat het oerbosch gevaar oplevert, ondervonden dat reeds te voren aan den lijve. Men kan dus het thans aan h:t licht ge- komene in geen enkel opzicht wijten aan de regeering van Ned. Indië of aan de bewa kers van den Boven Digoel. Hun treft geen schuld. De slachtoffprs van thans hebben telenden burggraaf, den vertegenwoordiger van den Duitschen Keizer, zoodat hij later zelf door een eed aan de stad verbonden, met de schepenen het rechtsgebied voerde, zoowel in crimineele (in eerste instantie), als in ci viele (in appèl) zaken in het geheele Rijk van Nijmegen. Algemeen wordt aangenomen, dat Nijme gen de oudste stad van Nederland s. Het is nauwelijks aan eenigen twijfel onderhevig, dat men daarin het Oppidum Batavorum te rugvindt, waarvan Tacitus gewaagt. De naam (Novimagum of Noviomagum) wordt het eerst opgegeven in de kaart van Peutin ger. De schrijver Victorinus, ten tijde van Keizer Gallienus (260268) gewaagde van Neomagi urbis (stad Nijmegen). In ieder geval staat vast, dat Nijmegen reeds sinds het begin van onze vaderlandsche geschiede nis een rol van beteekenis vervuld heeft, waarvan wij slechts behoeven te gewagen van het feit, dat keizer Karei de Groote dik wijls in de stad vertoefde, bij voorkeur in de Paaschweek, waartoe hij een Hof- of Rijks paleis stichtte, waarin hij in 808 een Land dag hield, waarop o.a. de van den troon ge- stooten Koning van Northumberland Eari- dulphus zijn hulp kwam vragen. Ook de na komelingen van Karei den Groote vertoefden dikwijls in Nijmegen. Het is de Roomsch Koning Hendrik VII geweest, die op 31 Augustus 1230 aan Nij megen de stadsrechten verleende. HOE HONDEN „GESLACHT" WORDEN. Aan een staaldraad worden de die ren opgehangen. De heer H. G. IJzerman Jr., eerste secre taris van den Bond van daadwerkelijke Die renbescherming te Amsterdam schrijft aan de Tel.: In een onzer groote steden schijnt een wonderdokter te zijn, die pastilles verkoopt tegen de zoo gevreesde tuberculose. De pil len b.staan uit een stuk aardworm waarom heen een laagje hondenvet is aangebracht! Omdat er een groote categorie van men- schen is, die ondanks waarschuwingen van professoren en doktoren, toch nog aan de geneeskracht van hondenvet gelooven, heb ben zich verscheidene menschen op de leve rantie hiervan toegelegd. Te weten hoe zij dit schandelijk bedrijf uitoefenen, was de bedoeling van den tocht, welken ik in ge zelschap van een bekend dierenarts op een prachtigen Januaridag maakte. Van een hond:nkoopcnan (hij noemde zich pension houder van kleine dieren) had ik tevoren in lichtingen ingewonnen en het adres verkre gen van een slager. Het was in een klein dorpje in de omgeving van Amsterdam. Om niet te veel argwaan te wekken hadden wij onzen auto bij het begin van het dorp laten wachten en liepen wij het dorpje door. Bij informatie bij een politieman vernamen wij dat het bedoelde adres een tamelijk eind bui ten het dorp was, zoodat wij nog een stijf kwartiertje moesten loopen. Toen echter werd het ons al ras duidelijk waar de slage rij moest zijn, want een overdonderend ge blaf en klagend gekerm werd steeds duide lijker hoorbaar. Naderbij gekomen konden wij door de kie ren van de oude vermolmde schuur het ge heele schouwspel volgen. Het klinkt onge loofwaardig doch een twintigtal honden wa ren in hokken in cirkelvorm naast elkaar op gesloten om hun lot te ondergaan. Twee mannen hadden juist in het midden der are na een prachtige dobbermanpincher onder- handm. Het arme beest had vermoedelijk het gruwelijk lot van zijn voorganger gezien want hij beet naar alle kanten. De kerels hadden hun handen echter in dikke leeren handschoenen gestoken, waardoor zij zon der gebeten te worden, het dier een metalen ring om den bek konden doen. Achteraf bleek ons dat die ring diende voor bescher ming tegen het bijten. Aan den zolder hing een dunne staal draad met een lus en zonder den minsten weerzin staken zij den kop van het dier door de lus en lieten 't losHulpeloos hing de hond aan den staaldraad, waarvan de lus niet meer zichtbaar was, doordat zij zich in het zachte vel had geperst. Groote vlok ken schuim kwamen uit den bek van het ar me spartel :nde dier. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was staken de lafaards een sigaret op en wachtten kalm totdat de trouwe en dankbare huisvriend van den mensch gestikt wasNadat alle andere slachtoffers hetzelfde lot hadden ondergaan, werden de lijken in groote ketels uitgekookt ten einde het „geneeskrachtige" vet te ver krijgen. Zonder dat wij dit gruwelijke bedrijf kon den verhinderen moesten wij huiswaarts kee- ren, omdat de burgemeester van het dorpje deze slachting niet als een mishandeling be schouwt en hij dus geen proces-verbaal wil de laten opmaken. Doordat hondenvet minder ranzig is dan rundervet, kunnen de wond.rdokters hun ge neesmiddel zeer langen tijd bewaren en dus een behoorlijken voorraad in huis nemen. Kenmerkend voor de duurzaamheid van het vet is het feit dat de slagers in verschillende kleine plaatsen onder den rook van Amster dam depothouders hebb:n, die het vet in jampotjes, welke keurig verpakt zijn, voor een rijksdaalder per potje ten verkoop aan bieden. Zelfs is er een leverancier die zijn verpakte potjes stempelt met het opschrift: „Eerste Nederlandsche Medicinale Honden- vetsmelterij". Ofschoon men herhaaldelijk lieden ont moet, die dieren ziekelijk verafgoden, en de dierenbescherming in de oogen van anderen bespottelijk maken, zal ieder weldenkend mensch het met mij eens zijn dat de eischen der wet, gesteld bij het slachten van runde ren, ook van toepassing dienen te zijn op andere dieren. Indien men zich het recht veroorlooft een dier te dooden, laat het dan ten minste hu maan gedaan worden! NIJMEGEN 700 JAAR IN HET BEZIT VAN STADSRECHTEN. Op 31 Augustus a.s. zal het 700 jaar gc leden zijn, dat Nijmegen in het bezit kwam van de stadsrechten, welke de conglomera tie, die zich in den loop der tijden gevormd had aan den voet van den burcht op het Valkhof, min of meer onafhankelijk maakte van het onbeperkte gezag van den daar ze MEISJE VERBRAND. Gisterochtend is een vijfjarig meisje in de Jacob Catsstraat te Den Haag tegen een brandende kachel aangeloopen en in brand geraakt. Met brandwonden aan haar lichaam is het meisje naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. in ZON- EN MAANECLIPSEN IN 1930 Een gedeeltelijke maaneclips Nederland zichtbaar. In „Hemel en Dampkring" van Februari deelt dr. J. Stein S. J. mede, dat in 1930 twee zons- en twee maansverduisteringen plaats hebben. 1. Een gedeeltelijke maaneclips op 13 April, in Nederland onzichtbaar. Grootte der eclips is 0.111 der maansmiddellijn. 2. Een centrale zoneclips op 28 April, in Nederland onzichtbaar. De centrale lij loopt van even boven San Francisco tot La brador over Noord-Amerika. In Californië wordt de eclips even totaal, voor de rest is zij ringvormig. 3. Een gedeeltelijke maaneclips op 7 Octo ber, tusschen 19 li. 6 min. en 19 u. 47 min., in Nederland zichtbaar. Slechts een veertig ste der maanmiddellijn wordt verduisterd. 4. Een totale zoneclips op 21—22 Octo ber. De zone der totaliteit valt geheel binnen de Stille Zuidzee; de grootste duur der to taliteit is 1 min. 55 seconden. natuurlijk nog niet vast, in hoeverre van deze vrijheid gebruik zal worden gemaakt, doch het thans genomen besluit doet vermoeden, dat de meerderheid van de leden der A. J. V. het ook in practijk zal brengen. De zagers en snijders kunnen met ingang van heden weer onbeperkt werken, ten einde den noodi- gen voorraad gereed te hebben, wanneer de slijpers weer aan het werk gaan. Het bestuur der A. J. V. deelde mede tot zijn voorstel te zijn gekomen, doordat zij van meening is, dat de noodtoestand die hun tot beperking der productie noopte, niet meer bestaat. BRANDSTICHTING? In den polder Stuifakker, bij Rockanje, heb ben Zondagavond eenige personen vernie lingen aangericht in en aan de woning van A. R., die zich tegenover zijn vrouw zou hebben misdragen. Later, in den nacht, zijn do schuur en de woning van R. geheel afge brand, nadat het vee en wat huisraad wa ren buitengebracht. Wijl vermoed wordt, dat de bewoner dezen brand heeft gesticht, is hij door de politie naar Rotterdam ver voerd. DE CRISIS IN DE DIAMANT INDUSTRIE. De algemeene ledenvergadering van de Amsterdamsche Juweliersvereeniging heeft gisteravond op voorstel van het bestuur be sloten de beperking der productie te besten digen tot 16 Februari a.s., met dien verstan de dat zoo noodig zagers en snijders het werk eerder mogen aanvangen. Dit beteekent dus, dat tot het einde der volgende week de regeling geldt, dat slechts drie dagen per week door de diamantbewer kers mag worden gewerkt ter beperking van de productie. Met ingang van Zondag 16 Februari krij gen de werkgevers dus weer de vrijheid om de geheele week te laten werken. Het staat DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN VERMORZELD. Vanmorgen werd te Valkenburg op het rangeerterrein van de Ned. Spoorwegen bij een wissel der hoofdlijn MaastrichtAken het bijna geheel vermorzelde lijk gevonden van den ploegbaas D. uit Valkenburg. Aan gezien bij den wissel ook een bezem werd aangetroffen, wordt verondersteld, dat D. den wissel heeft willen schoon vegen van in den nacht gevallen sneeuw. De oorzaak van het ongeval, dat blijkbaar in de vroegte gebeurd moet zijn, is niet be» kend, daar het door niemand is bemerkt. D. was 45 jaar en laat een vrouw en twee kinderen achter. TULPEN PER VLIEGMACHINE NAAR ENGELAND. Naar het Weekblad voor Bloembollencul tuur verneemt, is de proefneming met het ver voer" van afgesneden tulpen, afkomstig van de West-Friesche bloemenmarkt, geslaagd. De bloemen, die 's aaM dnasgvteeriTu De bloemen, die 's Maandags ter veiling kwamen, werden 's middags vervoerd en 's Dinsdagmorgens vroeg op de markt in Co- vent-Garden gebracht, waar zij opvielen om dat door het ontbreken van de Maandagsche boot, de Hollandsche zendingen 's Dinsdag morgens altijd mankeeren. De verkoop le verde zeer bevredigende resultaten op. Ver wacht wordt dat de proefneming aanleiding zal zijn om deze zendingen regelmatig te doen plaats vinden SERENADE AAN CORNELUS DOPPER. Ter gelegenheid van het feit dat de beken de componist en Concertgebouwdirigent Cor- nelus Dopper vandaag te Amsterdam zijn 60sten verjaardag herdenkt, heeft de Bond van Amsterdamsche Dilettanten-, Harmonie- en Fanfarevereenigingen den jubilaris gis teravond met een serenade gehuldigd. Te acht uur stelde de stoet, bestaande uil de corpsen der verschillende vereenigingen en een groot aantal fakkeldragers zich op het Museumplein op en trok naar de woning van den heer Dopper aan de Johannes Ver hulststraat. De muziek speelde een marsch, waarna de heer Dopper op straat verscheen, waar hij werd toegesproken door den voorzitter van den Bond, den heer Schalkwijk, die den jubi laris dankzegde voor wat hij voor het Neder landsche muziekleven heeft gedaan en hem namens den Bond gelukwenschte met zijn komenden verjaardag. De heer Dopper dank te voor de hem gebrachte serenade. Hierna ontving de heer Dopper in zijn woning het bestuur van den Bond, alsmede den heer Schuitmaker, den dirigent, die de serenade ge leid had. Bij deze ontvangst waren ook aan wezig eenige leden van het Concertgebouw- bestuur, de administrateur, baron van Ha- rinxma thoe Slooten en dr. Rudólf Mengel berg. TWEE METSELAARS GESTIKT. Twee metselaars M. de Geer en N. van Schijndel wonende te Nistelrode, waren Woensdag begonnen om een boerenhofstede te Lieshout te verbouwen. Zij bleven des nachts in de hofstede slapen en hadden een geïmproviseerde kachel (een bak met gloeien de kolen) laten branden. Gisterochtend onge veer negen ontdekte men beide mannen in de hofstede, gestikt in den kolendamp. Zoowel de G. als van S. waren getrouwd en ieder was vader van drie kinderen. De vei gen heid in Nistelrode is groot. DE PHILIPS' LICENTIES. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, heeft heden achtereenvolgens de gevol machtigden van de N.V. Philips en van den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren en den Bond van Radio-ondernemers ter be spreking bij zich genoodigd inzake de be kende licentiekwestie. Nadat beide partijen haar standpunt had den toegelicht is onder leiding van den minister een gemeenschappelijke bespreking gevolgd. Daarna hebben op verzoek van den minis ter partijen de bespreking in den namiddag voortgezet. Deze bespreking zal, naar wij vernemen, begin der volgende week worden vervolgd. KORTE BERICHTEN. In een adres aan den minister van water staat wijzen de besturen van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. op de wenschelijkheid van een sneller tempo van uitvoering van de we genverbetering. 't Zijn niet alleen zwammen en rupsen, die veel schade kunnen aanrichten in naald- en loofhout, doch ook heeft de boomkweeker acht te geven op veel torren, die heel wat nadeel aan zijn boomen kunnen aanbrengen. En dan moeten als zeer gevreesd gekwalifi ceerd worden de schorsxavers, vooral at Ypen-spintkever en de Dennenscheerder. Deze familie vormt de schadelijkste dieren voor de houtteelt, daar vooral door de voortplan ting ervan veel boomen tot kwijnen gebracht worden. Wanneer men van een dergelijken, door schorskevers geplaagden, boom een stuk schors los maakt, dan vindt men een moeder gang en larvengangen. In het voorjaar bijt de vrouwelijke kever met haar scherpe kaken een gaatje in de schors, totdat zij grootendeels in het zoogenaamde „boorgat" is verdwenen. Alleen het achterlijf blijft er buiten steken, totdat de paring heeft plaats gehad. Daarna gaat het wijfje voort met een gang, die naar boven loopt, te bijten, doch op kleinere en grootere afstanden worden naar beide zijden kleine holletjes gemaakt, in ieder waarvan een eitje wordt gelegd Het fijne hout, „boormeel" genoemd, sluit ae openingen weder. Uit ieder ei komt weldra een larve te voorschijn, en deze voedt zich met de schors en beweegt zich, al knagende, in de richting, die door de moeder aangegeven is. Zoo blijven de larven van- elkanders terrein en kunnen ze onge stoord doorgroeien. De larvengangen wor den, van de moedergang uitgaande, al wijder, daar de diertjes grooter worden, en heel aan het einde is de verwijding aanmer kelijk. Daar gaat de larve in den poptoestand over, en in die „wieg" heeft ook de overgang tot volwassen kever plaats. En dan willen de torretjes naar buiten, en daarom moeten er gaatjes door de schors geknaagd worden. Zoo ziet men meermalen boomen, waarvan men zou zeggen, dat er met hagel in geschoten was. De Dennenscheerder is maar een heel klein torretje van nauwelijks 4 m.M. lengte tame lijk donker gekleurd en met gestreepte schil den; de pooten zijn geelachtig. De aanwezigheid van dergelijke kevertjes komt men gewoonlijk te weten, door acht te geven op de hedoelde ronde gaatjes in de schors der stammen, maar ook kan men zulks weien aan uitgeholde twijgjes, die op den grond liggen. Want de kever van de Hylesi- nus piniperda, zooals de wetenschappelijke naam van den Dennenscheerder luidt vreet het merg uit de jonge loten in den top, die daarna afvallen. Waar dit kleine wezen menigvuldig op treedt, daar zullen veel denneboomen ten doode worden opgeschreven, of weldra tee kenen van verminking vertoonen Zoo spoedig de dennenbosschen zuiveren van ziekelijk en dood hout, mag als een goed voorbehoedmiddel aangeprezen worden, daar dit toch de kweek- en bewaarplaatsen bevat van dit hoogst schadelijk gedierte Ook de gevelde boomen dienen ten spoedigste ontschorst of verwijderd te worden. J. DAALDER DI,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7