Ilitwsch Cumul. Geneeskundige brieven. "Jjairde sleden van „de Zuid", Zeetijdingen Marktberichten ^Headers twee en dertigste Jaargang. Vrüday Februari Provinciaal nieuws 1930. VI (Slot). Daar afgesproken was dat ik mij, zoo niet afgehaald werd aan het station, ien volgenden dag naar het kantoor der maatschappij zou begeven, ga ik hier al vroeg heen. Als ik daar kom blijkt het, dat het schip, waarmee ik de terugreis ai maken, juist uit de binnenhaven naar de buitenhaven wordt gesleept, zoodat ik zonder gewetenswroeging nog wat kan blijven rondloopen in de stad. Buenos-Aires beduidt de stad der eoede luchten": dit laatste betrekkelijk op te vatten; voor Argentinië heeft het een goed klimaat, het Zuiden (Patago- nie) is namelijk 's winters Siberisch koud, het Noorden, droog en warm; in het midden met Buenos-Aires, is het wel uit te houden, 's zomers koeler door de zeewinden. De stad is niet zoo mooi ge legen als Rio. Van de rivier af gezien heeft het met zijn hooge, stijve kantoor gebouwen, oprijzend aan den vlakken oever, echt het voorkomen van een nuchtere zakenstad. Dicht bij de havens is een geweldig druk centrum, met de Avenida de Mayo als hoofdstraat; dit is één van de weinige breede boulevards in d? Citv zelf, de andere voorname straten zijn alle erg smal en L.stemd voor één richt'ng-verkeer. Het verkeer is hier weer geweldig druk, omnibussen, auto's, trams (met van voren „schepnetten" om argelooze voetgangers op veilige manier te „wippen") en z.g. „auto collectivo's (taxi's, die een vaste route hebben, en waarmee iedereen, zoo lang er plaats is, voor een klein bedrag kan meerijden) volgen elkaar in een onafzienbare rij. Zelfs heeft deze stad, als eenige van Zuid-Amerika, een ondergrondschen spoorweg Geweldige bankgebouwen, winkels, hotels en kantoren verheffen zich hier. Vooral de banken en hotels wedijveren jnet elkaar in luxe van buiten overdadig jorsierd, van binnen prachtig ingericht. Maar vaak blijkt zoo'n pracht en praal erg loos te zijn. Daar staat b.v. op de Plaza Congreso het nationaal congresge bouw, een imponeerend gebouw, harmo nisch van lijn en volkomen evenredig gebouwd, met er vóór een schitterende fontein ter herinnering aan de „twee congressen". De voorkant is volmaakt „af", de zuilengalerij, de hoofdingang, alles is voltooid, maar de achterkant be staat nog slechts uit ruwe baksteen, het geld ontbreekt nog om ook hier mooien natuursteen aan te brengen! Deze breede metropool van Zuid-Ame rika s ook gebouwd volgens het bloc- systeem, maar de straten zijn niet zoo hinderlijk recht als in de kleinere steden. De stad is geweldig groot: één straat die er dwars door heen loopt, de Riva- davia, is 18 K.M. lang. Die groote oppervlakte is ook weer een gevolg van het hier toegepaste systeem van huizenbouw. De menschen wonen hier niet in kazerne-woningen, maar ieder heeft zijn eigen huis. Deze huizen zijn op typisch Spaansche wijze gebouwdom een binnenplaats of .patio" liggen de woon-, eet- en slaap vertrekken, die allemaal met open slaande deuren op de binnenplaats uit komen. In het midden van zoo'n, met mooie tegels geplaveide, patio is vaak nog een rotspartij of fontein aange bracht. Merkwaardig is hier ook dat er weinig ramen in de vertrekken zijn. Elke kamer heeft aan den straatkant open slaande jalouzie-deuren, die op een klein balconnetje uitkomen. Zijn er ramen, dan zijn deze aan de buitenzijde voor zien van stevige ijzeren tralies, zooals vroeger in Spanje gebruikelijk was te bouwen, waarachter dan zuchtende maagden luisterden naar de zachtge- tokkelde serenade van een vurigen minnaar. Zijn zóó de huizen in de eenvoudige woonwijken gebouwd, in de villaparken Belgrano en Palermo is op meer Wester- sche wijze gebouwd. Als men hier is kan men Buenos-Aires ook wel de stad dei- beelden en monumenten noemen; het aantal beelden van belangrijke perso nen, zooals generaals en minsters is enorm. Buitengewoon smaakvol en royaal zijn de parken aangelegd, doorsneden door breede asphaltwegen. In Belgrano zijn alle sportclubs geconcentreerd, dozijnen tennisbanen liggen er vlak naast elkaar, hockey-velden, renbanen, golf-links, al les kan men hier vinden. En als de ouders hier tennissen of zwemmer' kun nen zij de naby's afgeven in een ideale kinderbewaarplaats met een ontzaglij ken tuin vol schommels, wippen, draai molens, miniatuurvijvers voor bootje- varen, popenhuizen en dergelijke. Met een sightseeing-car is het heel genoegeiijk eens door die luxe-wijken te rijden en alles op te nemen. We komen zoo ook langs den plantentuin, die ech ter la ig niet zoo imponeerend is als die in Rio. Nu tref ik het ook slecht dat het winter is, en veel gewassen dus niet in klad of bloei staan. Nog rijden we langs de nieuwe haven werken, waarop elke Argentijn erg irotseh blijkt te zijn, en langs het beeld v'an Columbus. Fier en grootsch verheft het zich aan de haven; boven óp een zuil 5*aat het beeld van Columbus zelf, aan Óen voet zijn beeldengroepen uitgehou den, die den ondernemingsgeest en de volharding voorstellen. Daar we nog maar twee dagen Euenos-Aires liggen, ben ik niet in gelegenheid om de geheele stad te keken. Hier vind ik eindelijk eens een mu- ««Wö, hei „Musea bellas Artes", dat der sehoone kunsten Het 1 wel mooi, maar toch nog niets, vergelegen bij een mu seum in een Europeesche hoofdstad. ooral bevat het beeldhouwwerk, voor een groot degel uit Europeesche musea afkomstig, en enkele nieuwere beelden \an Argentijnen. De schilderijenver zameling is zeer uitgebreid, vooral de jongere Spaansche school is er goed ver tegenwoordigd, met zijn heldere, vroo- Ifike kleuren en uitstekende techniek. Ook Italiaansche, Fransche en Holland sche schilderstukken prijken hier aan de wanden, zoowel oude als nieuwe. Het doet me goed om weer eens, na drie ma a Men. een Hollandsch riviergezicht te zien, dat aardige dorpje, die onder gaande zon die de rivier in gloed zet, de typisch Hollandsche atmosfeer van vre de en rust, die er van zoo'n landschap uitgaat, herinnert mij weer aan het ■mooie Nederland". Of zoo'n echte „Sa- badc en Hollanda", een boerenvrouw, die het huis de Zaterdagsche beurt geeft, de zwarte rok, het blauwe schort en jak. de witte boerenmuts, de ti ee kinderen, die het belang van de Zaterdagsche beurt al kennen, weten dat zii niet mogen sto ren en nu, geimponeerd en met groote oogen, staan toe te kijken hoe moeder den boel weer schoonmaakt. De gebruiksvoorwerpen van de oude beschaving, die hier ook tentoongesteld zijn, herinneren aan de potten en vazen, die men in Europeesche musea ziet. Ook hier zijn ze gemaakt van bruin aarde werk. versierd met witte en zwarte blok je of bloem- en diermotieven, terwijl bij vele een kop is uitgewerkt in den buik van de pot of beker, koppen van goede en slechte goden. De echte City herinnert in veel opzich ten aan een Europeesche binnenstad. Ook hier geweldig veel winkels en theaters, sommige straten zijn huis aan huis bioscoop of variété-theater. Maar, zooals ik hoor, is er een crisis in het echte nachtleven, ondanks Josephine Baker, die hier met twijfelachtig succes optreedt. Door de langdurige droogte dreigt de graanoogst te mislukken en. daar half Argentinië door middel van - :-aan zijn brood verdient, is het te be grijpen. dat het meerendeel der men schen de lust tot uitgaan ontbreekt. Echt Amerikaansch zijrv hier de z.g. „automatic bar's", waar men, door een 10 centavos-stukje in een automaat te laten glijden, broodjes met ham, vleesch of sardines, limonade, wijn of koffie kan krijgen. De glazen voor de dranken kan men zelf omspoelen, terwijl ze bovendien af en toe door bedienden worden gezeepsopt. Voor 20 centavos kan men zelfs warme soep of geheimzinnig uitziende Argentijnsche hapjes krijgen, waaraan ik me maar niet waag, daar er aan verbonden is een uitlegging aan een kellner, in het Spaansch, hoe men het opgediend wil hebben. In de gewone automaten past ook een doodgewone Hollandsche cent, wat ik aan boord reeds hoorde; als rechtgeaard Hollander onderzoek ik natuurlijk een paar keer of het waar is, en met succes. Zoo vertrek ik dan half September weer naar Holland, nu op een grooter en comfortabeler schip. Aan boord van deze boot met „accomodatie voor een beperkt aantal passagiers" is het heel wat beter uit te houden dan op een echt vracht schip We gaan even aan den „overkant" Montevideo aandoen, wat dan nog altijd tien uur varen is, weer over Santos, Rio en Victoria terug naar Holland. Eindelijk, half October, zien we in de verte de „blanke top der duinen" weer opduiken. En zoo eindigt dan, als we 's avonds half zeven voor de kade liggen in Rotterdam, mijn kortstondige, edoch (voor mij) emotievolle loopbaan van zee man. In de be- Gas-oorlcg. Gas in vrede. Door den oorlog is de aandacht veel meer dan vroeger gevestigd op de voor den mensch schadelijke gassen. Het meeste, wat in de laatste jaren over dit onderwerp geschreven is, heeft betrek king on het gebruik in den oorlog. Zon der twijfel is het een hoogst belangrijke kwestie. Wie herinnert zich niet de ontzetting, verontwaardiging en afschuw, waarmee de eerste berichten in 1915 werden ge lezen? Daar werd op den vijand, in plaats van soldaten of projectielen, een stroom van een lichtgroen gekleurd gas losgelaten, dat later bleek chloorgas te zijn. Toen dit gas de rijen der man schappen had bereikt, moesten deze, ge heel onvoorbereid, noodzakelijk met de inademing een gedeelte van dit gas in neus, mond, luchtpijp en longen krijgen. Het gevolg is, behalve de directe plaat selijke verschijnselen van prikkeling en kramp met een benauwd stikkingsge- voel, een heftige ontsteking van de slijn.v lezen; er wordt meestal spoedig bloed opgegeven en in den regel sterft h;slachtoffer na korten tijd aan long ontsteking. De oorlogvoerende machten stoorden zich weinig aan de vrijwel algemeene af keuring van wie niet door de oorlogs psychose verblind was en nog plaats voor menschel ijk gevoel had overgehou den. Integendeel, ook ten opzichte van uit soort moordtuig trachtte de eene partij de andere te overtroeven en wel zelden heeft men in de geschiedenis der menschheid een zoo treurig voorbeeld beleefd, dat de coryphaeen der weten schap werden gebruikt, ten deele er zelfs con animo toe meewerkten, om haar te vernietigen. Er werden steeds andere gassen aangewezen of ontdekt, die nog beter, of zooals een gewoon mensch zou zeggen: nog gemeener zou den werken. Tegenover deze technische vorderin gen zat men van de andere zijde, zooals wel vanzelf spreekt, niet stil om ver weermiddelen tegen de gasaanval len te vinden- Gelukkig heeft de techniek ook in deze richting groote vorderingen te boeken. De vooruitgang der weten schap in beide richtingen vindt ook in vredestijd toepassing en daarover mag wel een geneeskundig praatje gehouden worden, terwijl wij dan de beteekenis voor den oorlog aan deskundigen op dat gebied en aan de politici overlaten. Wat wij op het gebied der gifgassen geleerd hebben is in ieder geval een kleine bate tegenover het ontzettende nadeel van den oorlog. Dat er vergiftige gassen zijn, wisten wii natuurlijk reeds lang. Wij moeten eigenlijk twee soorten onderscheiden; vooreerst die gassen, die ongeschikt voor de ademhaling» zijn, zoodat een mensch, die niet anders tot zijn beschik king heeft, niet kan blijven leven, ook al zijn die gassen op zichzelf ook volko men onschadelijk. De tweede soort zijn gassen, die inderdaad als een vergif werken, en dus ook nadeelig zijn, als ze in kleine hoeveelheden met overigens goede inademingslucht vermengd zijn. Voor ontsmetting en industrieele doel einden w-orden steeds meer van derge- liike gassen gebruikt. Enkele van de voornaamste wil ik noemen. Een voor beeld van de eerste soort is het kool zuur, koolstof-dioxyde, dat wij zelf uit ademen. in den regel in overeenkomsti ge hoeveelheid als wij zuurstof inade men. Als lucht wordt onderzocht, ge schiedt dit meestal door bepaling van de aanwezige hoeveelheid koolzuur, om dat dit gemakkelijker is dan het percen tage zuurstof vast te stellen. Toch is het koolzuurgehalte een goede maatstaf voor de geschiktheid van bijv. de lucht in een kamer voor de ademhaling. Wan neer het koolzuur langzamerhand ver meel dert, kan een mensch vrij lang in zulk een atmosfeer vertoeven, al is er dan zeer veel zuurstof verloren gegaan. Ik weet van een geval, dat een dames kransje in een klein vertrek bij een pe troleumlampje nog heel gezellig aan het praten was, toen de lamp dreigde uit te gaan, niettegenstaande er nog olie ge noeg in was. Toen een der dames de deur opende, brandde de lamp plotse ling weer goed. De lamp reageerde aldus vlugger op het gebrek aan zuurstof dan de menschen. Een plotselinge overgang in een zuurstofarme atmosfeer werkt veel ongunstiger. Zet men een duif in een absoluut afgesloten klok, dan zal het dier na een bepaalden tijd, zeg 45 minuten, zooveel zuurstof gebruikt heb ben, dat het niet meer kan blijven leven. Brengt men een andere duif, zoo uit de frissche lucht na 30 minuten in die klok, dan kan het gebeuren dat deze tweede duif in eens dood neervalt, terwijl de eerste nog niets bijzonders vertoont. In de bekende hondsgrot bevindt zich op c u nMem een laa" koolzuur, waardoor een hond het in die oTot niet kan uit houden. Een mensch steekt boven die laag, zwaarder dan de lucht, uit en kan er dus ongehinderd zich in bewegen. Ging hij er echter in liggen, dan zou ook hij sterven. Een voorbeeld van de tweede soort is de kolendamp, koolstof-monoxyde. Dit is een bepaald vergif, dat zich met de roode bloedkleurstof verbindt, zoodat deze geen zuurstof naar de weefsels kan brengen. Dit gas is kleur- en reukloos en wordt daardoor niet gemakkelijk ont dekt als het niet met andere riekende stoffen vermengd is, zooals bijv. in het lichtgas het geval is. Dit gas kan in de kamer komen als bijv. een schoorsteen niet goed trekt of de kachelsleutel dicht is. Het dringt zeer gemakkelijk door. Zoo komt het voor dat bij een lek bene den, op de daarboven liggende verdie ping slachtoffers vallen. Het komt ook voor in het zoo beruchte mijngas. Een overeenkomstige werking heeft het b 1 au wzu rgas, dat tegenwoor dig gebruikt wordt ter ontsmetting van schepen en huizen, bijv. om deze van rat ten en ander ongedierte te zuiveren. Ock arseenwaterstof heeft een gelijksoorti- gen vergiftigen invloed. De behandeling van dergelijke patiënten moet bestaan in het onmiddellijk in de frissche lucht brengen en dan direct kunstmatige ademhaling toepassen. Bij vergiftiging met het reeds genoem de chloor- of met het in de uitwerking overeenkomstige p h o s g e e n-gas moet wel frissche lucht worden opgezocht, doch de patiënt mag zoo weinig moge lijk bewogen worden. Zelfs het spreken moet hem verboden worden. De in den oorlog gebruikte stoffen, welke een blaartrekkende werking heb ben of tot oogontsteking ea niesaanval- len leiden, komen in het dagelijksch leven niet zoo veel voor. Van veel belang is, dat men hoe lan ger hoe doelmatiger maskers heeft bedacht, waardoor de menschen zich eenigen tijd in een met zoodanige gas sen bezwangerde atmosfeer kunnen begeven zonder gevaar te loopen. Deze maskers zijn zoo ingericht, dat de ingeademde lucht eerst door een filter (patroon) moet strijken, dat stoffen bevat, waar door het gas wordt ontleed of vastge legd. In bedrijven, waar gevaar dreigt voor een bepaald gas. behoeft de pa troon dus alleen voor dit gas te zijn in gericht. In den oorlog worden uit den aard der zaak andere patronen gebruikt, waarin de verschillende tegengiften ge combineerd voorkomen. Bij brandweer, in de mijnen enz. zijn deze maskers ge regeld in gebruik. Het is echter zeer te wenschen, dat zij ook bij alle mogelijke posten voor Eerste hulp worden aange schaft en dat er dan flink mee geoefend wordt. Want dit laatste is beslist noo- dig om er in geval van nood gebruik van te kunnen maken. H A. S. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Manoeran, thuisr., 4 Febr. v. Port Said. Poelau lello 6 Febr. v. Hamburg te Breinen P_. ,Q. Hoojt 8 Febr. y. B^ivig te IJ^tuden en te 10 uur te Amst verwacht. Simaloer, uitr., 5 Febr. v. Belawan. KON NED. STOOMB. MIJ Agamemnon 5 Febr. v. Livorno n. Napels. Bennekom 6 Febr. v. Anewerpen te Amst. Baarn, uitr., 4 Febr. v. Antofagasta Brielle, uitr., 4 Febr. te Corral. Ganymedes 5 Febr. v. Cura^ao n. Cartagena. Hebe 5 Febr, v P. au Prince n. Cap Haïtiën Ligur 5 Febr. Nörressundby n. Amsterdam. Odysseus 5 Febr. v. Danzig te Stettin. rBion 6 Febr. v. Amst. n. Kopenhagen. Proteus 6 Febr. v. Amst. n. Danzig. Tellus 5 Febr. v. Bari n. Sephalonia KON. HOLL. LLOYD. Maasland, uitr., 5 Febr. Pernambuco. Zaanland, thuisr., 5 Febr. v. Rio Grande. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Patria, uitr., 5 Febr. v. Suez. Sibajak, thuisr., 5 Febr. v. Marseille. Tapanoeli, uitr., 5 Febr. v. Suez. Djambi, thuisr., 4 Febr. te Negapatam. Indrapoera, thuisr., 6 Febr. v. Colombo. Slamat, uitr., 6 Febr. te Southampton. Tjerimai, uitr., 6 Febr. te Belawan. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk 5 Febr. v. Baltimore te Norfolk (verb.) Kinderdijk, Pacifick. n. Rott. 4 Febr. te Cris- tobal. Lochgoil, Pac.'Rott., 5 Febr. te Panama Veendam, Rott. n. New York 5 Febr. v. Hali- fax. Bilderdijk 6 Febr. v. Baltimore te Rotterdam Eemdijk, v. Antw. n/d. Pacifickust, 6 Febr. te Colon. Grootendijk, v. Rott. n. Vancouver 6 Febr. v Londen. Narenta, Pacifickust n. Rott., 6 Febr. v. Bre- men. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 7 Febr. 1930. Op de heden gehouden Kaasmarkt waren in totaal 73 sta pels, wegende 65003 K.G. kaas, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: Kleine 46; Commissie 45; Boerenkaas: Kleine 45.50; Commissie 50, alles met rijks merk. Handel goed. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 7 Febr. 1930. Op de heden gehouden Graanmarkt war enin totaal 1149 H.L.'s als: 135 H. L. tarwe 10—11329 gerst chev. 7.758 50; 531 H.L. haver 5.507.25; 76 H.L. boonen, w.o.: paar- deboonen 9.50; bruine boonen 10—17; duivenboonen 14.75; witte boonen 30— 40; 5 H.L. geel mosterdzaad 18.50; 20 H.L. blauwmaanzaad 32; 1 H.L. spinazie- zaad. 52 H.L. erwten, w.o. grauwe erwten 1416, alles per 100 K.G. Handel stug. NOORDSCHARWOUDE, 6 Febr. 1930. Uien 1.20—1.60; Drielingen 2—2.20; Grove 1.70—2.10; Peen 1.20—1.40; Peen (kleine) 1Roode Kool 2.70 6.20; Gele Kool 4.30—5.90; Deeo- sche Witte Kool 0.80—1.70; alles per 100 K.G. Aanvoer: 15000 K.G. Uien; 5600 K.G. Peen; 156600 K.G. Roode Kool45800K.G. Gele Kool; 123800 K.G. Deensche Witte Kool. WARMENHUIZEN, 6 Febr. 1930. Roode Kool le s. 2.206.10; Roode Kool 2e s. 1.705.70; Gele Kool les3.60- 5.90; Gele Kool 2e s. 3.30-/ 5.50; Witte Kool le s. 1 1.70; Witte Kool 2e s. 0.60-/ 0.06: Uien 1.50—1.90; Bie ten 1.30. Aanvoer: 68500 K.G. Roode Kool; 8100 K.G. Gele Kool; 30100 K.G. Witte Kool; 1300 K.G. Uien; 700 K.G. Bieten. BOVENKARSI EL, 6 Febr. 1930. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Roo de Kool 2—5 60; Witte Kool 0.20— 1.40; Gele Kool 3—5.70; Uien 0.40 0.60; Spruitkool 1.251.50. ZWAAG, 6 Febr. 1930. Veiling Bangert en Omstreken. Winterjan f 45.50; Win terlouw 4.805.40; Giese 6.7(L-/ 7; Comtes 5.5010; resent v. Engeland 918: Goudreinette 5.5015 per 100 pond: Bloemkool 410; Roode Kool 1.70—6.20; Gele Kool 1.80^/ 6 10 per lOOstuks; Spruiten 2.805.50; Wit lof 811 ct.Spinazie 12 cent per pond. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Febr. '30. Langendijker Groentenveiling. Groene Kool 3.805.90 per 100 stuks; Peen 1.20— 1.60; Roode Kool le s. 3.30—6.10; Gele Kool 3.606.10; Deensche Witte Kool 0.90—1 80; U:en 1 1.60; Grove Uien 2.10—2.30; Drielingen 1.10, alles per 100 K.G. Aanvoer: 2000 stuks Groene Kool; 3200 K.G. Peen; 37000 K.G. Roode Kool; 50.000 K.G. Gele Kool; 70.000 K G. Deensche Witte Kool; 10.000 K.G. Uien. SCHERMERHORN. Woensdagavond werd in café Schreuder een vergadering gehouden van het Witte Kruis, welke als gewoonlijk zear slecht was bezocht. De voorzitter, de heer Meindersma. deelde mede dat van de tentjes zijn uitgeloot de nummers 1, 24, 31, 43, 51, 70, 79, 88, 89, 99 en 167, welke aandeelen kunnen worden uit betaald tot 1 Juli 1930. Als leden van het Hoofdbestuur treden periodiek af de heeren Dr Becker te Heem stede, Bos te Wormer en Dibbits te Zwaag. Eventueele candidaatstelling moet voor 1 Juli worden ingezonden. Werd voor kennisgeving aangenomen. Door den secretaris werd het jaarverslag over 1929 voorgelezen. Het ledental bedoeg 1 Jan. 1.1. 184 en is nog gflit jaar met 14 vermeerderd. De gezond heidstoestand was gunstig; besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Door gebrek aan bergruimte, in het bijzonder voor de lig- tenten is besloten tot uitbreiding van het ge bouwtje. In bruikleen werden gegeven 68 stuks goederen; aangekocht werden klein verpl. materiaal. 2 ligstoelen en 1 kinder ledikant met matras. In het afgeloopen jaar is de oude bode P. Blokker overleden en was het bestuur tegenwoordig bij zijne teraarde bestelling. Het saldo bedroeg bij den aan vang van het jaar 88 en op 31 Dec 1.1. 148.50. De zuster verleende in veel geval len ook weder haar oaotóiwe hulp. Uit het versiag van de werkzaamheden tot bestrijding van de tuberculose stipten wij aan: De zuster bracht in onze afd. 52 bezoeken bij 6 gezinnen met 12 patiënten. Er heten zich 12 personen onderzoeken door den consulta tiearts te Alkmaar. Een patiëntje is opgeno men in bet sanatorium te Hoog Laren voor rekening der gemeente. Aangeschaft zijn voor t. b. c.-patiënten 2 ruimborstligstoelen en een icinderledikant. Deze uitgaven beliepen f 97 Het contract voor ijslevering werd betaald met 12.50. De uitgaven werden gedekt door de kas van het Witte Kruis De rekening van den penningmeester gaf aan een bedrag in ontvangsten, groot f 40690, in uitgaven f 258.40, alzoo een batig saldo van 148 50 E>e rekening met bescheiden was nagezien door de heeren J. Ruijter en J. Schreuder. De heer Schreuder verklaarde, namens de commissie deze schitterend in orde te heb ben bevonden, waarna tot vaststelling werd besloten. De begrooting voor 1930 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op een bedrag, groot 394 De heer W. C. van Setten van der Mier deelde mede, dat het zoontje van Buis voor 6 maanden is opgenomen in het sanatorium te Hoog Laren, waarvan de kosten bedragen 425 Deze kosten worden betaald door de gemeente, terwijl de provincie hiervan 50 pCt. vergoed en het Rijk ook nog een gedeelte. Art. 1 van het huish reglement werd ge wijzigd in dien zin, dat ingezetenen, welke geacht kunnen worden lid der vereeniging te zijn, maar dit niet wenschen. wanneer zij goederen moetx gebruiken en dan lid werden aan toetredingskosten moeten betalen f 10. Dit bedraagt thans f 2.50. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur tot vergrooting van het magazijn. De kosten hiervan zijn begroot op 250. waarvoor worden uitgegeven 60 rentelooze aandeelen, groot 5.waarvan ieder jaar zullen worden uitgeloot 10 aandeelen. Hierna werd de vergadering gesloten. HEILOO. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. v. d. Velde, hoofdverificateur van de in- en uit voerrechten te Makassar, is met ingang van 16 Januari als zoodanig benoemd te Balik- papan. Tevens werd hij begiftigd met het 15- jarig officierskruis. ZIJPE. Deze gemeente zal een leening van 100.000 sluiten tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. PETTEN. Alhier werd Woensdagavond een Evange lisatie-avond gehouden vanwege „de Vereeni ging tot Verbreiding der Waarheid". De op komst was heel goed. Schoon was de zang der dames J. v. Groenau en zr. K. de Bruin, onder de begeleiding van den bekwamen or ganist den heer D. Koeman van Egmond aan Zee. Gezongen werd uit de bundels van J. de Heer en Woensel Kooy en „U Onze Vader". De voorganger der vereeniging, de heer J. J. Ruys, hield eenige toespraken over: „Rei zen" en „De weg naar den Hemel". Na afloop werd gratis lectuur uitgedeeld. HEERHUGOWAARD. Gisteravond brak brand uit in de wagen makerij en smederij van H. Koopman. Beide werkplaatsen stonden ai^ spoedig in lichte laaie, doch al gauw vernamen we, dat onzt brandweer was gewaarschuwd. Met het oog op de aangebouwde woning en de panden in de nabijheid was er zeer groot gevaar voor uitbreiding. Daar arriveerde echter on ze motorspuit, welke in een minimum van tijd het hoog op laaiende vuur bestreed. Bin nen enkele minuten was men dan ook het vuur meester, dat hierdoor tot de beide werkplaatsen beperkt bleek. De oorzaak van den brand schijnt onbekend. BERGEN. Gedeputeerde Staten dezer provincie heb ben goedgekeurd de door den heer A. Schalk wijk voorgestelde gewijzigde tarieven voor zijn autobusdienst Bergen—Alkmaar, vol gens welke de enkele-reis prijzen met 1 cent. de retourprijzen met 2 cent en de week- en maandkaarten respectievelijk met 10 en 23 cent mogen worden verhoogd. BEVERWIJS. Dinsdagavond werd de jaar\rgadering gehouden van de tomatenteelers. Hierbij bleek dat geveild werden soort A Kw. 5961 kisten of 149.775 pond voor een bedrag van 7000. B. kw. 2229 kisten of 55.725 pond voor 2076. C. 2493 kisten of 62325 pond voor 2550. C.C. 594 kisten of 14850 pond voor 464. Totaal 11306 kisten wegende 282675 pond voor 12097, doorsneeprijs 4.14. In 1928 was de omzet 306.800 pond voor 19.882. Het punt al of niet invoering van het U.B.C.-merk werd aangehouden. De doorsneeprijs der groene komkommers was 3.42. SCEAGEN. De gemeente Helder heeft zich voor den verwerkingsdienst van afgekeurd vleesch aangesloten bij den kring Barsingerhorn en gevestigd te Schagen. De opbreking van de tramlijn Schagen Wognum begint op 10 Februari te Wog- num. De opzichter Overdijk te Schagen is met de werkzaamheden belast. OTERLEEK. Deze week werden verscheidene inwoners, aangeslotenen aan het electrisch net, ver rast door een wijziging in den aanslag van het vastrecht. Voor de een was het echter aangenamer dan voor den ander, aangezien de een verhoogd en een ander verlaagd was Wij betwijfelen ten zeerste of de aanslagen nu zuiver zijn. Voor enkele beteekent de verhooging maar eventjes 45 ongeveer. Zij betalen in den zomer ruim 1 per eenheid, terwijl in de wintermaanden de prijs per eenheid de wer kelijke waarde benadert. We vreezen, door deze verhoogingen dat «r mepschen zullen zijn die zich laten afsruj-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9