Wekelijksch Overzicht t DE NIEUWE SPAANSCHE REGEERING. Communistische journalisten Buitenland Uit de Fransche kamer. Filmnieuws. EEN LIEFDE IN HET VREEMDELINGENLEGIOEN. Theater Cinema Americain. DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Japan en het Amerikaansche Geldschieter ontvoerd. Na negen dagen vrijgelaten. De pensioenkwestie van Boss. HET ROODE LITTEEKEN. Alkmaarsch Bioscoop Theater. De communistische partij in Duitschland. Gaat zij zich opzettelijk, in op dracht van Moskou, onmogelijk maken? De directeur van de „Humanité*- gearresteerd. De redacteur van de „Rote Fahne" gearresteerd. De winter is in aantocht! van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. en de •Vrede", prof. mr. A. Anema, lid van de (Eerste Kamer, hield hierbij een rede. Daarna ■erzocht hij minister Ruys de Beerenbrouck de tentoonstelling officieel te willen openen. Minister Ruys, aan dit verzoek gehoor ge vende, sprak daarbij een korte rede uit. ROME1NSCH KERKHOF GEVONDEN. Onder de gemeente Elsloo nabij Beek (Lint. iurg) is Donderdag na een langdurige afgra ving gevonden een Rcmeinsch kerkhof, waar in een half dozijn graven met rijken inhoud werd opgedolven. \ien heeft o.a. munten en fibula's gevonden. Al ceze voorwerpen wij zen er op, dat men hier te doen heeft met een kerkhof van aanzienliike personen uit den Romeinschen tijd. De afgravingen, die geleid worden door dr. Beckers uit Beek, worden voortgezet. VERBETERING VAN HET REGGE-GEBIED. Een groot en kostbaar werk. Gistermorgen heeft oud-minister Kan bij sluis V in het kanaal Zwolle—Almelo het eerste gedeelte der verbeteringswerken, uitge voerd in het Regge-gebied, officieel in ge bruik gesteld. „De Regge" behoort, met zijn 114.000 H.A., tot de grootste waterschappen van ons land en is voor Overijsel niet alleen het grootste, maar ook verreweg het belangrijk ste, 'omdat hierin gelegen is het geheele Twentsche industrie-gebied. De totaalkosten der Regge-verbetering zijn begroot op ruim zestien millioen. Thans zijn bij het waterschap in beheer 305 K.M. hoofd leiding; overgenomen zullen worden 1450 K.M. waterleidingen, thans in beheer bij de gemeentende verbetering hiervan alleen is al geraamd op negen millioen. Het geheele werk zal een jaar of acht vor deren. i Thans is het eerste gedeelte gereed. De uitvoering van dit werk vroeg 1144 ^eritdagen, waarin 3800 arbeiders voor kor ter of langer tijd werk vonden, n.1. 600 werk- looze Drentenaren, 100 uit Den Ham en Vriezenveen, 1609 werkloozen uit Amsterdam en Rotterdam en 1430 vrije arbeiders. De kosten bedroegen in totaal 1.472.000. f VERKEERSONGEVAL. De auto van de Corneliastichting te Beetster- zwaag is tegen een boom gereden. De chauffeur kreeg geen letsel, doch zijn passagier, jonkvr. Le Fèbre de Montigny, directrice van genoem de stichting, werd vrij ernstig gewond; zij is naar het ziekenhuis overgebracht. De chauffeur reed van achteren een fietser op, die op den rechterkant van den weg reed, maar, meenende dat de tram naderde, opeens naar links over stak. De man werd eenige meters meegesleurd, doch kreeg geen noemenswaardig letsel. De auto was zwaar beschadigd. DE EIERUITVOERCONTROLE. Een alg. maatregel van bestuur te wachten. Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren meldt wordt er thans in de regeering- bureaux met voortvarendheid gewerkt aan de aamenstelling van een algemeenen maatregel van bestuur, regelende de controle op eieren, dit op grond van de Landbouwuitvoerwet. Zoodra het concept gereed is, zullen alle ge organiseerde groepen, die belang bij dezen maatregel hebben, tot een bespreking worden uitgenoodigd. Behoudens onvoorziene omstandigheden kan deze bijeenkomst reeds vrij spoedig tegemoet worden gezien. KORTE BERICHTEN. f Te Arnemuiden werd dezer dagen uit een auto van een reiziger uit Goes een biscuitdoos. waarin geld geborgen was, ontvreemd. Het is de politie gelukt de daders, vier jongens van twaalf tot veertien jaar, op te sporen. Te Baarn is overleden, 58 jaar oud, da- beer E. N. Carpentier Alting, gepens. luitenant kolonel van het Indische leger. Gistermiddag heeft de marechaussee te Grave den landlooper R. v. H. uit Hoorn aan gehouden wegens dronkenschap. Later bleek, dat deze man uit den auto van den heer Van Erk uit Wychen een jas had gestolen. Voorts bleek, dat hij in het bezit was van een dames- taschje, waarin een buitenlandsche pas zat. De financieele commissie van de Kamer heeft er zich in principe voor uitgesproken om de vroegere frontstrijders een pensioen te verleenen. De noodige bedragen worden reeds in de begrooting voor 1930 opgenomen. Deze kwestie is dezer dagen door Tardieu met de partijleiders besproken. Tardieu heeft geweigerd dit voorstel reeds nu te aanvaar den en opschorting voor eenige jaren ge- We moeten beginnen met een fout in ons vorig nummer te herstellen. Deze film is n.1. niet toegankelijk gesteld voor personen bene den 18 jaar. Op grond hiervan moest gister avond aan verschillende personen de toegang ontzegd worden. Overigens willen wij constateeren dat de ze geluidsfilm van de N.V. City-Film een druk bezoek verdient, niet alleen omdat het geluid van het gesproken woord zoo goed overkomt, maar bovenal om het inderdaad goede spel van de artisten. Een jonge man verneemt eenige uren na zijn echtverbintenis, op de huwelijksreis zijnde, dat hij niet de eerste man is die het ad zijner jonge vrouw kruist en dit trekt ij zich zoo erg aan, dat hij nog denzelfden avond heengaat om niet meer terug te kee- ren. Wij zien hem dan weer als soldaat van het vreemdelingenlegioen in Noord-Afrika, waar hij na een langen marsch in de woestijn aanvankelijk weigert gehoor te ge ven aan de uitnoodiging zijner makkers, die bij wijn en vrouwen vergoeding willen zot ken voor hetgeen zij zes maanden lang heb ben gemist Maar tenslotte komt hij toch in het café en dan maakt één der kellnerinnen, toevallig het liefje van den adjudant, groo- eischt. Het besluit van Je financieele com missie van vandaag zal de regeering dwin gen een compromis te zoeken, daar 36 van de 44 afgevaardigden, die tot de commissie behooren. zich voor het pensioen hebben uit gesproken. In de Vrijdagmiddagzitting van de Kamer hebben 2 afgevaardigden de regeering ge ïnterpelleerd over de maatregelen, die zij denkt te nemen om de wetten betreffende de sociale verzekering in werking te doen gaan. De eerste interpellant was de tot de groep- Marin behoorende afgevaardigde Guerin, die zich tegen de sociale verzekering uitspreekt en als voornaamste argument aanvaart, dat het aantal ambtenaren met 20,000 zou moe ten worden uitgebreid. De socialist Ramadier komt als tweede in terpellant voor het onmiddellijk in werking stellen van de sociale verzekering op Hij eischt van minister Loucheur de beloften te vervullen, die hij in 1928 als minister in het kabinet Poincaré gedaan heeft. Hierna verdedigde Loucheur zijn stand punt. Hij constateerde, dat de landbouw te gen de sociale zekeringen heeft geprotesteerd. De Senaat zal binnenkort het wetsontwerp met veranderingen toegezonden krijgen. E>e regeering blijft echter trouw aan de wet, die door de mogelijkheid van eenige vergissingen niet veroordeeld mag worden. Loucheur betoogt vervolgens, dat de wet op algemeen economie des lands zoo spoe dig mogelijk moet worden aangenomen. De moreele, financieele en administratieve te genwerpingen van vroeger kunnen niet ge handhaafd worden. Het feit, dat de sterfte in Frankrijk 25 pCt. hooger is als in Engeland en Duitschland, die sociale verzekeringen be zitten, moet elke tegenwerping te niet doen. Een rumoerige nacht in de Kamer. De nachtzitting in de Fransche Kamer is in groot tumult geëindigd. De laatste spreker, de soc. leider Léon Blum, werd herhaaldelijk door de dicht bezette Kamer onderbroken. Toen minister-president Tardieu daarna het spreekgestoelte wilde bestijgen om het woord te nemen, maakte de leden der soc.-fractie uit ergernis, dat men Léon Blum het spreken on mogelijk had willen maken, met de deksels van hun inktkokers zulk een lawaai, dat de voorzitter zich genoodzaakt zag, tengevolge van het algemeene rumoer de zitting te 5 min. voor twee op te heffen. De indruk van het Engelsche memorandum. Indien de voorstellen van het Engelsche memorandum worden aanvaard, dan zal dit ten gevolge hebben, dat in 18 maanden 5 schepen afgedankt zullen worden. De meening van de Britsche deskundigen is, dat dit meer is dan Engeland kan lijden met het oog op de veiligheid en de handhaving van het evenwicht in de strijdmacht. In gezaghebbende kringen verluidt, dat in een bijeenkomst van deskundigen heden over eenstemming is bereikt om een speciale methode voor de beperking van de tonnage aan te bevelen. Naar verluidt is dit een compromis tusschen het eerste Fransche voorstel en het Engelsche voorstel. Italië blijft zijn voorbehoud handhaven. De Japansche delegatie weigert ieder com mentaar, zoowel ten aanzien van de verkla ring van Stimson als van het Engelsche memorandum. Hoe de andere delegaties er over denken. De Italiaansche delegatie verklaart, dat zij het Engelsche memorandum bevredigend acht, in de eerste plaats omdat het de confe rentie vooruit helpt en tot werkelijke feiten komt, in de tweede plaats, omdat de grond slagen overeenkomen met de Italiaansche op vattingen van contingenteering en pariteit. In de kringen der Fransche delegatie ter vlootconferentie wordt verklaard, dat er na de Amerikaansche en Engelsche voorstellen geen sprake meer van kan zijn van een toe geven in de duikbootkwestie. In Italiaansche kringen daarentegen is men voldaan, daar de Amerikaansche kringen voorstellen stroken met de door Italië gevolgde principes. Naar de Associated Press uit Washington meldt, heeft senator Hale. de voorzitter van de marinecommissie uit den Senaat, ver klaard, dat het door staatssecretaris Stimson te Londen gepubliceerde program klaarblijke lijk niet overeenkomt met de Amerikaansche vlootbehoeften. Kritiek in het Amerikaansche Congres. Uit Washington wordt gemeld, dat een groep afgevaardigden onder leiding van den republikeinschen senator Frederik Hall, de z.g. Big-Navy-groep, in het Congres ver klaard heeft, dat de voorstellen door Stim son op de Londensche vlootconferentie ge- ten indruk op hem. Het gelukt hem ook hars liefde te winnen, maar juist als hij haar ge wonnen heeft, komt de order tot een nieuwen marsch, wat dus scheiding beteekent Hij zoekt haar nog op na de sluiting van het café, maar ook de adjudant wil den laatsten avond bij haar doorbrengen. Om een ont moeting tusschen beidtn te voorkomen, laat Rose den jongen Jim vluchten, hem den raad gevend langs het haar bekende pad te deser- tceren. Dan laat zij den adjudant in de ka mer om hem daar te houden, totdat Jim ver genoeg uit de buurt zal zijn. De spanning en ontroering schokken haar echter zooda nig, dat zij na eenige oogenblikken sterft. Jim wordt door woestijnbewoners gegrepen en naar den troep teruggebracht, maar 'ook hij gec kort daarop den geest, na te heb ben ervaren dat geluk slechts mogelijk is als men geleerd heeft te vergeven. Rose was het meisje, waarmee hij eens in het huwelijk was getreden. Meesleepend en ontroerend was vaak het spel van Rose en Jim en dan de wijze waar op de adjudant zijn vermeende rechten op het meisje verdedigde! Opvallend waren ook de mooie woestijn-opnamen. Het programma wordt aangevuld met een paar kluchten, die danig op de lachspieren werken en een interessant journal. daan, in strijd zijn met de behoeften ter zee van Amerika. Ook de voorzitter van de Vlootcommtssie van het Huis van Afgevaardigden, Fred. Britten, heeft zich tegen Stimson's voorstellen verklaard. voorstel. Het Japansche kabinet heek zich gisteren uitvoerig bezig gehouden met de Ameri kaansche vlootv oorsteilen In officieele kringen toont men zich zeer terughoudend met de beoordeeling dezer voorstellen, terwijl de bladen kt verband er mee getallen publiceeren van de a'zonder- liike schepen, waaruit het Japansche aandeel zal zijn samengesteld. Volgens de meeste dezer berichten zal Japan het recht krijgen op een aantal van 60 van het Amerikaansche aandeel, met uitzondering van het duikbootwapen waar van aan Japan slechts 56,6 van de Ameri kaansche tonnage zal worden toegestaan. De waarnemende Japansche minister van Marine woonde gisteren de kabinetszitting bij en legde de vergadering een voorloopig critisch rapport over de Amerikaansche voor stellen voor. Het ministerie stelde 'instructies voor de Japansche delegatie op en seinde deze vervolgens naar Londen. De censuur; studenten. Donderdagmiddag heeft generaal Beren- guer, de minister-president, een onderhoud gehad met de leiders van dagbladen te Madrid, waarbij de minister van binnen- landsche zaken en de onderstaatssecretaris van het presidentschap tegenwoordig waren. De dagbladleidcrs drongen op afschaffing van de censuur aan. Berenguer zegde toe het verzoek te zullen inwilligen zoodra de om standigheden dat zullen toelaten. Middeler wijl zal de regeering een lijst opmaken van de onderwerpen, die niet aan censuur zullen 'kunnen worden onderworpen. Te Valladolid is een groep studenten naar het gebouw van de Vaderlandsche Unie ge trokken. waar zij den boel kort en klein heb ben geslagen. Een gedenkplaat voor Primo de Rivera, aan den voorgevel van het stad huis aangebracht, wordt dag en nacht door politie bewaakt uit vrees dat de studenten hem anders zullen beschadigen. Een 62-jarig geldschieter, Max Price, uit New Haven in Connecticut, werd een dag of tien geleden ontvoerd; voor zijn vrijlating werd een som van 60.000 geëischt. Hij is Woensdag tegen middernacht in zijn woning teruggekeerd. Volgens hem had hij al dien tijd gebonden in een en dezelfde kamer vertoefd en was hij geblinddoekt zelfs als hij at. Woensdagavond had men hem in een auto ge stopt en een uur of meer snel met hem ge reden. Nadat degenen die hem ontvoerd had den. hem de belofte hadden afgeperst om hen 25.000 te betalen, duwden zij hem een biljet van een dollar in de hand. zetten hem op een eenzamen landweg uit de auto en reden weg. In zijn verzwakten toestand had hij 4Vo uur noodig om naar het oo 8 K.M. afstands ge legen station van Bridgeport te loopen waar hij den trein nam naar New Haven. Zijn vrijlating volgde op de arrestatie dien- zelden dag van twee personen te New York, zeven te New Haven en vier te Bridgeport, die volgens de politie leden waren van de bende, die hem ontvoerd had. Een der te New Haven gearresteerde personen is een clairvoyante. De twee te New York gearresteerde mannen moeten bekend hebben leden te zijn van de „Blauwe Purperen Bende", die onlangs met succes een soortgelijke ontvoering pleegde te Detroit. Zij werden in een publiek telefoonstation ge knipt door rechercheurs, die er achter waren gekomen dat de meeste telefoongesprekken van de ontvoerders met de verwanten van den heer Price uit openbare telefoonstations in de middenstad van New York gevoerd werden Zooals men weet, heeft Böss, d? eerste bur gemeester van Berlijn, zich bereid verklaard ontslag te nemen als hem een pens oen van 28.000 mark wordt gewaarborgd. De natio- naal-soeialisten en communisten hebben mo ties bij den gemeenteraad ingediend, waarin het gemeentebestuur wordt uitgenoodigd stap pen te doen om het disciplinaire onderzoek tegen Böss zooveel mogelijk te bespoedigen Mocht het met een ongunsig resultaat voor Böss eindigen dan zou deze zonder pensioen Deze sensationeele, dramatisch film vormt het hoofdnummer van het eerste programma van deze week. Het voert ons naar een afge legen eiland in de oceaan, dat gebruikt wordt als bergplaats voor gevangenen. Ontvluchten is daar natuurlijk al heel moeilijk. Het is er een bijzonder wereldje op dit eiland. Een der gevangenen, een bekend Parijsch zakkenrol ler, Bibi Ri genaamd, ontvangt op zekeren dag het bericht van gratie. Zijn blijdschap is groot. Maar hij zou Zelse, een lief meisje, dat bij haar tante woont, gaarne meenemen als hij weggaat. En misschien zou alles goed gegaan zijn als de beul, een ge vreesd type op het eiland, eveneens zijn oog niet had laten vallen op Zelie. De beul, De Now geheeten, deinst voor niets terug en hij weet door list en bedrog Bibi Ri wegens moord opnieuw in de gevangenis te brengen en ten slotte zal hij zelf het doodvonnis aan de ongelukkige voltrekken. Nu is de tragische bijzonderheid, dat al jaren naar de zoon van de Now wordt gezocht. Deze had n.1. een rood litteeken aan de hals. En als de Now nu zijn vonnis voltrokken heeft en hij ziet het litteeker. om den hals van het slachtoffer, begrijpt hij alles. Wij hebben in verschillende films reeds de aandacht kunnen vestigen op den acteur Gustav von Seiffertitz. Een zeer knap karak terspeler. In deze film staat zijn scherpe beuls-creatie ook bovenaan. Hij is echt de ver uit zijn functie moeten worden ontslagen. In de eerstvolgende zittingen van den raad zul len deze moties in stemming worden gebracht. De communistische partij, die zich den laatsten tijd weer „verzweifelt wild" aan stelt, doet dat volgens de Düsseldorfer Mit- tag op grond van een zachten of liever on- zachten wenk uit Moskou, om „naar den toe stand van illegaliteit" te streven, mj.w. het zoo bont te maken dat de partij, evenals de roode frontstrijdersbond, verboden en ont bonden wordt. Tot dat doel moet een geheim directorium zijn ingesteld, bestaande uit Thalmann, Münzenberg, Remmele en Heinz Neumann. Aangezien bij verbod de eigen dommen der partij in beslag zouden worden genomen en men bovendien geld noodig heeft voor de atie, die tot de begeerde illega liteit moet leiden, zoekt het geheime direc torium sedert eenigen tijd een kooper voor de onroerende partij-bezittingen, die het op een waarde van 15 millioen mark schat. Daartoe behooren 19 drukkerijen en 15 ande re gebouwen, o.w. het Karl-Liebknecht-huis te Berlijn. De bemiddelaar, die in opdracht van het directorium handelt, heeft zich eerst gewend tot een consortium in de papier-industrie, waarvan Hugenberg een der leiders is. Dat consortium vond echter den gevraagden prijs te hoog. Daarop heeft men bij desocialistische partij aangeklopt en daarmee schenen de besprekingen beter te zullen opschieten. Er was reeds een koopprijs van 8Y- millioen mark overeengekomen, met onmiddellijke storting van 2 millioen. Er kwam evenwel een kink in den kabel, toen den socialisten bleek dat er schromelijk wanbeheer in de hun aangeboden communistische bedrijven heerschte. Tengevolge daarvan zijn de on derhandelingen, waaromtrent de ministers Severing en Grzesinski en verder de leiders Wels, Ludwig en dr. Paul Hertz volkomen op de hoogte waren, te elfder ure afgespron gen. De Rote Fahne, het communistische or gaan, spreekt deze lezing van het Dussel- dorfsche blad in zeer voorzichtigen vorm te gen. Zij bestrijdt voorshands alken den ge noemden koopprijs en ontkent voorts dat de partij haar eigendommen aan de socialisten heeii willen overdoen. De socialistische Vorwarts is nog voorzich tiger en merkt slechts op dat de socialistische partij natuurlijk nooit voornemens is geweest drukkerijen te koopen om daarin communie tische bladen te laten drukken. Dat zal oot wel niemand uit de mededeelingen van hft Duseldorfsche blad lezen. De halve tegen spraken wettigen echter het vermoeden dTt deze mededeelingen althans voor een d«] juist zijn. Een Berlijnsch persbureau meldt in dit ver band dat het communistische partijbestuur thans weer in overleg is met een bankconsor- tium, dat in hypothecair verband op de be zittingen der partij een bankcrediet van een half millioen mark ter beschikking zou wil len stellen. De drukkerijen zouden dan over. gaan in handen van het consortium. De directeur van het communistische blad „Humanité", Bécret, is te Parijs gearresteerd wegens het aansporen van militairen tot on gehoorzaamheid. Gistermiddag werd te Berlijn de redacteui van de „Rote Fahne", Fritz Hampel, toen hij zich in verband met een gerucht, dat er een bevel tot arrestatie tegen hem was uitgevaar digd, bij de politie vervoegde om inlichtingen, gearresteerd. Hem wordt ten 1aste gelegd in een in Januari j.1. verschenen artikel in ge noemd blad de wetsparagraaf op het hoog- verraad te hebben overtreden. De gearresteer de wordt heden naar Leipzig overgebracht. In het noorden begona^, Gisteren is met een plotselinge tempera tuursdaling te Stockholm de eenige maanden verlate winter ingetreden. In de omgeving van Stockholm daalde de thermometer tot 12 gra den onder nul, terwijl in Stensele (Dalekar- lien) een vorst van 27 graden genoteerd werd. In Denemarken. Donderdagavond heeft, nadat de eigenlijke winter in Denemarken eerst deze week ingezet heeft in Noord-Jutland de eerste sneeuw storm gewoed, die het verkeer lichtelijk be moeilijkte. Op verschillende plaatsen van het land moesten de autobusdiensten hunnen dienst staken. Op een plaats bleef een auto zoo vast in den sneeuw steken, dat het Vrij dagmorgen nog niet gelukt was hem los te maken. Ook het spoorwegverkeer ondervond vertra ging, daar gister verschillende treinen in den sneeuw waren blijven steken. FONDSEN. 1 Febr. 3 Febr. i 4 Febr. 5 Febr. 6 Febr. 7 Fêbr. 6 5 4'JS 4 4K 6 6 5* 5 obl. N.W.S. 1000 idem f 1000 idem idem O.-Ind. idem 1000 1000 1000 1000 100 1000 1000 idem idem idem Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Fransche Banken (Drie) Berkel's Patent Holl. Kunstzijde Margarine Unie Alg. Kunstzijde Unie Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Anaconda Beth. Steel C. v. A. Comm. Studebaker Comm. Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij. Oostkust Senembah South Pacific Union Pacific Prolongatie «H-idend. 1922 '18 '17 '16 '26 '22 '23 '21 D '17 103* 102-V,« 100'-V18 96f 965 102 100 223 159 175 180 354* 126- 421 496* 156 103* 451 185* 313* 154 581 405* 381* 399* 440 169* 126* 39 189 380 351* 91* 398 103* 102* 100'i/w 96* 96* 101'Vu 103* 100* 159* 175 179 3494 126' 426 4824 156* 104* 46* 185 153 575» 404 382 399 441 168 124* 40* 1034 189 3794 352 91 398* 223* I 3 103,3/i« 102«/is 100 Vis 96* 96* 102 103* lOUVi, 100'/], 218 159 175 178 349* 126* 421 475* 157* 103 46f 181* 314* 154 576* 401 382 398* 439 165' 120Ï 37 104 189* 180* 381* 348 91 i 399* 10315/16 102'»/), 1001'/,, 96 96-j 102 10 101* 100?/,, 220; 159* 174"/,, 178* 354* 124 420* 474* 158* 103* 47* 1834 314* 151* 574 402 384* 398* 164* 121' 37 103? 188* 1821 385* 352* 89* 402 222* 3 10315/16 104 102iyls 102* 100'/,, 100»/,, 96 96 96| 96* 102 102 103* 103-V,, 101 'VM 101* 100* 175 176 3551 119 420 472* 163* 105 48* 185* 315 153 574 405 397* 167* 124 Sr 37' 1024 189* 181* 385 350 89* 403* 100* 218 158* 174 175* 345* 119 4584 160 4 l03* 47* 1834 313'i4 1534 579* 409 382* 397* 170 126 102 188 isof 378. 347 921 398 222 2* rader uit het romantische drama. Het voorprogramma geeft van Barnstijn de Wereld in beeld. Verder fraaie natuuropna men van het Zwarte Woud met de spoorlijn door het Murgdal, en een komische twee-acter met Lloyd Hamilton in de hoofdrol. De titel - „Het Geheimzinnige huis", zegt reeds alles. ADRIENNE LECOUVREUR. Victoria Théater. De Metro-Goldwijn-Mayer Mij. van Ne derland duidde het ons niet euvel dat we den Hollandschen titel: Adrienne Lecouvreur niet juist gekozen achten. Is de Engeische Dream of Love Droom van Liefde niet veel hoopgevender, niet veel aantrekkelijker dan het weinig zeggende Adrienne Lecou vreur, hoe lief de artiste Adrienne (Joan Crawford) ook moge zijn? Prince Maurice, de koningszoon, die dooi den dictator Mixlin van den troon verdron gen is, tot over de ooren verliefd geworden is op het kermisartistetje Adrienne. De machtige dictator Alexander Mixlin steunde als zoovele van zijn collega's op eeii sterk leger, dat echter door zijn vrouw be taald wordt. Hij heeft helaas een zwak voor vrouwen, hetgeen, naar men zegt, meer moet voorkomen, ook bij niet-dictators Dat is zijn Achilles-kiel. Wanneer zijn echtgenoote bemerkt dat hij haar voortdu rend onttrouw is, dan staat haar besluit vast. Ze zal Maurice (Nils Asther) tot ko ning proclameeren met den steun van haar millioenen. Het zou alles goed gegaan zijn wanneer niet de nu beroemde artiste Adrienne Lecou vreur opgetreden was in de schouwburg van de hoofdstad van het landje waar deze ge schiedenis zich afspeelt. Maurice komt dan in ongeveer dezelfde situatie als destijds de ezel van Bileam ver keerde, met dit verschil dat thans de twee hooibergen, niet precies gelijk zijn; hij weet tenminste te kiezen: tusschen het koning schap en de mooie gravin Mixlin en de nog mooiere Adrienne kiest hij de beide eersten, het landsbelang gaat voorop. Dan volgen de dramatische ontknooping en het voor alle drie, voor den koning, gravin Mixlin en voor Adrienne geluiun» einde, wat den dictator, juist als hij zij grootsten vijand denkt te zien executeer het leven kost. L Wie Jean Crawford op haar besi hij ga en hij zal erOnOe,hij 1 tvsReijeaa hij ga deze week naar het Victoria in en hij zal er nimmer spijt van hebben- het welverzorgde bijprogramma noe!?®"-jv de altijd even amusante Our Gang .-^^che' altijd even amusante vjui w»* r de mooie film van Willy Mullens Jnd»^ cyclus: „Langs Java's mooie wegen geluids-één-acter George Lyons, |aat harpupeler. die verschillende liedjes hooren. o.a. Mother of Mine, en i^rr Days, Lonely nights.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10