Binnenland Provinciaal nieuws Administratiën - Belastingzaken Contrdle - Balansen A. DE WAAL, Alkmaar, Geestersingel 51, Telef 683. EGMOND AAN ZEE. Kerk en school Onze Koloniën. Luchtvaart Sport TijdschrSfteBi Pluimveeteelt -^ÏOÖRD TE HENGELO. Zijn schoondochter met een hamer gedood. r- ctermorgen heeft een 63-jange man, wo- ölf f„ de Reitzstraat te Hengelo (O.), in 1011 „Innen toestand zijn bij hem inwonende ^nccchter met een hamer gedood. vheeft bekend de daad te hebben „j»ped. Hij liep reeds enkele dagen t b®t Plan rond' zi^n schoondochter J11 ..prmoorden. vanochtend om 10 uur zou dr. Hulst uit Leiden dc sectie op het lijk verrich- Une dader heeft zich uit eigen bewe en* aangemeld. Hij zegt dat hij zich thuis den laatsten tijd zeer gedupeerd ^ne^aanleiding tot den moord is waar- cfhi'nlijk een kwestie over de betaling van successierechten van een erfenis. Uit het voorloopig door de politie inge heid onderzoek moet zijn gebleken, dat er geen worsteling heeft plaats gehad. Pe vrouw werd achter op het hoofd met den hamer getroffen en was bijna op slag dood. Toen de daad gepleegd werd, was de man van de verslagene naar zijn werk. een aardig reclameboekje. De firma Burgers, Rijwielfabriek te Deventer, heeft een aardig reclameboekje uitgegeven, de leerzame geschiedenis van Bennie Burgers. Harry van Piggelen teekende er alleraardigste gekleurde plaatjes voor en Clinge Doorenbos eorgde voor toepasselijke versjes. Het boekje wordt gratis beschikbaar gesteld. DE OVERVAL OP DE BLOEMGRACHT TE AMSTERDAM. De vierde kamer der Amsterdamsche recht bank heeft P. V., los werkman, recidivist, een der verdachten van den gemaskerden overval op een winkelier op de Bloemgracht, veroor deeld tot een gevangenisstraf- van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van drie maanden voorloopige hechtenis. De eisch was 5 jaar gevangenisstraf. Zijn mede-dader is reeds eerder veroor deeld, doch de rechtbank deed een psychia trisch onderzoek instellen naar de geestever mogens van verdachte V., waarbij werd ge constateerd, dat V. niet volkomen toereke ningsvatbaar mag worden geacht. DE ZUIDERZEESTEUNWET. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist: Js de minister bereid het advies van de generale commissie Zuiderzeesteunwet be nevens dat van den Zuiderzeeraad, voor de herziening van de Zuiderzeesteunwet inge wonnen. en waarvan op blz. 1 van de memo rie van toelichting van het wetsontwerp Wij ziging der Zuiderzeesteunwet wordt gewag gemaakt, aan de Kamer, vóórdat het onder zoek in de afdeelingen over het wetsont werp plaats heeft, over te leggen? heeft de minister van waterstaat geant woord Het antwoord op de gestelde vraag iuidt ontkennend, aangezien het niet gebruikelijk is adviezen van dezen aard over te leggen en voor afwijking van het gebruik in dit geval geen aanleiding wordt gevonden. VERDRAG MET LETLAND. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Kamer overlegd den tekst van het op 27 Januari j.1. in Den Haag onder- teekende verdrag met Letland betreffende uitlevering en rechterlijken bijstand. BRAND. Pakhtdsbrand te Zaandam. Gisteravond om elf uur is te Zaandam de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de fourageopslagplaats van de N.V, Fouragehandel H. Groen Jzn. aan de Oost zijde. Dank zij haar krachtig optreden is het vuur tot het van hout opgetrokken pakhuis beperkt. Omtrent de oorzaak van den brand, waar bij een groote partij van den voorraad ver loren ging, tast men in het duister. Twee auto's heeft men in veiligheid weten te brengen. Te Drunen is brand uitgebroken in het huis van den heer Cox. De belendende wo ning van den heer De Leur vatte eveneens vlam. Beide woningen zijn tot den grond toe afgebrand. TREINVERTRAGING. Luchtleiding onklrar gemaakt. Trein nummer 1130, die gisteravond te 5 u. 57 uit Den Haag in de richting Leiden was vertrokken, bleef even voor het station Voorschoten door het in werking komen van de Westinghouse-rem stil staan De remmen van de twee achterste rijtuigen bleken te zijn vastgeloopen. Met een vertraging van ®en half uur kwam de trein te Leiden aan. Daar werd vastgesteld, dat de luchtleiding der achterste rijtuigen door onopgehelderde oorzaak defect was geraakt. De reizigers zijn te Leiden overgestapt in den trein, die om zes uur van daar in de richting Haarlem vertrekt. De defecte wagens zijn te Leiden achtergebleven; het overige gedeelte van trein, waaronder een postwagen, heeft 7 u. 16 de reis voortgezet. met den inhoud van het vlugschrift kennis te W\m€e,nen lezing ten zeerste te kunnen aanbevelen. KORTE BERICHTEN. De Belgische justitie heeft Woensdag te ,°°fendaal uitgeleverd den reiziger E. V. Vlierden, verdacht van te Helmond en tindhoven ten nadeele van zijn patroon ge- Pleegde verduistering van gelden. V. is te roermond opgesloten. De gemeenteraad van Zandvoort heeft een verordening op de winkelsluiting vast gesteld en ds. N. Padt herkozen als wethou- CARBOLINEUM EN ANDERE SPROEIMIDDELEN TEGEN DIEREN. trschenen is de nieuwe druk van een w-?r ^cn Plantenziektenkundigen dienst re i, ageningen uitgegeven vlugschrift „Carbo- eum en eenige andere sproeimiddelen te- ^4? dleren" Daar het thans juist het ge- j^nikte tijdstip is voor bespuitingen met car- 'neum, is het voor de praktijk van belang, WATERSCHAPPEN. ten0OTd i0 O™"1' a. tot dijkgraaf van het hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Kenne merland en Westfriesland, den heer W I Kernkamp te Edam; b. tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland, den heer D. Govers Jzn., te Alkmaar, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; c. tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland, den heer P. A. de Lange te Heiloo; d. tot heemraad van den Prins Hendrik polder op Texel, den heer A. de Visser te Texel. WIERINGERWAARD. Vrijdagavond vergaderde de afd. Wie gerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw in het lokaal van den heer H. van der Woude onder leiding van den heer Daan Kaan. Bij de opening zeide de voorzitter dat deze vergadering in hoofdzaak is belegd naar aanleiding van een verzoek van het Gemeen tebestuur om advies in zake voor wratziekte vatbare aardapp: lensoorten. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.m. een circulaire van de centrale pluimvee commissie. De voorzitter was met het bestuur van meening dat dit voorloopig hier nog niet van toepassing is. Van het H.B.S. een circulaire inzake het voeren van aardappelen. Er bestaat een commissie welke bemiddelend optreedt om uit de bouwstreken aardappelen te transpor teeren naar veehouders als voeders. Ook was een circulaire over rattenverdel- ging ingekomen in verband waarmee de heer P. J. Visscher meedeelde dat bij een land bouwer in den Groetpolder hiermede een schitterend resultaat was bereikt. Niet min der dan 250 ratten waren daar gedood. Ook deed de heer Visscher eenige mededeeling over een gehouden excursie naar Halfweg, alwaar men een bietenbladroogerij heeft be zichtigd Ook is een lijst van sprekers ingekemen. Het bestuur wil dit aanhouden tot den herfst aangezien het nu al wat laat wordt. Dit is ook het geval met een circulaire over een boekhoudcursus, welke later zal worden be handeld. Het bestuur vond het boekhouden een zeer goede zaak. In verband met een in gekomen vragenlijst over pachtwet zeide de voorzitter dat deze kwestie al zeer vee) stof heeft doen opwaaien. Het H.B.S. vraagt om qua afdeeling een lijst op te zenden. Het be stuur vindt 't praktisch moeilijk uitvoerbaar cm die 21 gestelde vragen te beantwoorden. Het bestuur heeft zich inmiddels met deze zaak bezig gehouden. De vergadering kon goedvinden dat het bestuur dit zal afwer ken. De rekening van den penningmeester (de 39ste van den heer P. Schenk! nagezien door de heeren V. de Wit en Cor Waiboer werd in orde bevonden. Ontvangsten met inbegrip van 21.44 saldo vorig jaar waren ƒ365.64, uitgaven 349.21 alzoo 'n saldo ad 16.43 De rekening wordt onder dank goedgekeurd, terwijl ook dank wordt gebracht aan de com missie voor hun bemoeiingen. Van het Gemeentebestuur is een verzoek in gekomen om advies inzake het invoeren van een bouwverbod voor aan wratziekte vatbare aardappelsoorten. De voorzitter zeide dat over deze kwestie te Alkmaar ook reeds een vergadering is ge houden, alwaar alle afdeelingen waren uit- genoodigd. De heer P. Visser gaf eenige in lichtingen over het op die vergadering be handelde. Na eenige bespreking werd besloten aan de gemeente te adviseeren om een gemeente-verordening in te voeren. Het betreft een viertal soorten. Verder werd op voorstel van den heer P. J. Visscher bsloten tevens te adviseeren om dit jaar als overgangsjaar te nemen. Het verbod werd wel een algemeen belang geacht. Het volgend punt was een bespreking over den aanleg van proefvelden in 1930. De voorz. deelde mede, dat het vorig jaar een commissie was ingesteld be staande uit de heeren r. J. Visscher, Jb. Sleutel en Daan Kaan. Door deze com missie zijn bemestingsproeven gehou den. In '29 is van 9 stukken weiland en 7 stukken bouwland grond opgezonden alzoo 16 monsters. Daaruit is gebleken dat van het oude weiland 5 eenigszins zuur was, de overige waren bijna allen goed kalkhoudend. Dit onderzoek gaf natuurlijk geen geheele zekerheid en de commissie stelde zich voor op deze ma nier door te gaan. Het werkplan bestaat in de eerste plaats aanleg Rijksproef veld, wat over 5 jaar looot, dit betreft een onderzoek of na 't gebruik van stik stof 't land ook gebrek heeft aan andere meststoffen en ook op wei- en bouwland controleveldjes aan te leggen. Er volgde nog een breedvoerige bespreking over diverse bemestingsproeven. De heer P. J. Visscher deed aan de hand van het stenografisch verslag uit gebreide mededeelingen over de gehou den vergadering te Bodegraven. Tevens werd door hem verslag uitgebracht van de vergadering van Holl. Noorderkwar tier. Bij de rondvraag bracht de heer P. Visscher ter sprake: vruchtwisseling en zou gaarne zien dat, wanneer iemand iets bijzonders ondervindt dit aan het bestuur mede te deelen. De heer V. de Wit gaf ieder den raad al het water uit het land te houden, ter wijl de heer Jb. Kaan Kz. nog vertelde dat hij in Anna Paulowna prachtige re sultaten heeft gehad door haver te be mesten met super en kalksalpeter. Bij de sluiting betuigde de voorzitter zijn dank voor de prettige bespreking en aan de pers voor zijn aanwezigheid en hoopte in 't vervolg een flinke opkomst. BEEMSTER. Bij beschikking van den Minister van Defensie, is aan den dienstplichtige C. J. Terra, uit deze gemeente, vrijstelling verleend van de verplichte herhalings oefeningen. OUDE NIEDORP. Door den voorzitter van het centraal stembureau alhier is tot lid van den raad benoemd, de heer C. de Boer te 't Veld in de plaats van wijlen den heer Th. Tromp. OUDKARSPEL. Door het bestuur van de Derg- en Kerkmeerpolder alhier is benoemd tot machinist de heer C. de Boer Fz. alhier. AKERSLOOT. Gras- en rietverpachting van de Groote en Kleine Uiterdijk gehouden door het Burger' armbestuur alhier. De noord..helft van" de Groote Uiterdijk bracht op 86, pachter P. Leering. Zuid. helft Groote Uiterdijk bracht op 93, pachter A. A Buur. Kleine Uiter dijk bracht op 57, pachter Joz. Kerssens Rietgewas bracht op 36, pachter P. Schou ten. De afd. Volksonderwijs „De drie Egmonden" vergaderde Woensdagavond in het café van dien naam te Egmond aan den Hoef onder voorzitterschap van den heer Bosschaart. De aftredende voorzitter werd herkozen. Re kening en verantwoording werden goedge keurd, waaruit bleek, dat er een aardig batig saldo was. Na uitbrenging van het jaarverslag werd be sloten dat zoo mogelijk een lezing zal worden gehouden over de geschiedenis van Arkel, Eg- mond en Brederode met lichtbeelden. De vergadering was slechts door 13 personen bezocht. LIMMEN. Onder presidium van den vice-voorzitter, den heer C. Pepping, hield het Witte Kruis een jaar vergadering in café Kraakman. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze en betreurde de afwezigheid van den voorzitter, burgemeester Nieuwenhuizen, die door ziekte afwezig was. Hij hoopte op spoe dig herstel. Vervolgens herdacht de voorzitter wijlen den heer Jb. Louter, die het secretariaat met plichtsbetrachting vervulde. Daarna bracht dr. van Oppen verslag uit van den inhoud van het magazijn, dat in goede con ditie is. Het materiaal is voldoende. Zuster Adema, wijkverpleegster, bracht rap port uit. Hieruit blijkt dat bij 112 patiënten bezoeken zijn afgelegd, bij 9 is hulp verleend bij bevalling en 7 maal bij overlijden, waardoor bewezen is dat haar arbeid omfvangrijk was. Dit gold ook voor de t. b. c. bestrijding, het aantal bezoeken was pLm. 290. De voorzitter bracht haar een woord van warmen dank. De aftredende bestuursleden, dr. van Oppen en J. Schermer, werden herkozen, en in de va cature Louter de heer G. Blauw. Uit het financieel verslag bleek dat de ont vangsten en uitgaven waren; Witte Kruis 370.55 en 252.96, saldo 117.59, wijkver pleging resp. 1582.54 en 1920.01, nadeelig saldo 337.30, t. b. c. bestrijding resp. 1705.8634 en 1515.15, saldo 190.7134. De begrooting voor 1930 werd als volgt vast gesteld voor Het Witte Kruis: ontvangsten en uitgaven resp. 492.59 en 192.45, saldo 300.14, Wijkverpleging resp. 1603.51 en 1964.15, nadeelig saldo 360.64, t. b. c. be strijding resp. 949.7134 en 725.65, saldo 224.0634. Conform vastgesteld. Bij de rondvraag vestigde Zuster Adema de aandacht op de ligtenten, die aangevuld en ge schilderd moeten worden. De voorzitter zeide met de opmerking rekening te zullen houden. Daarna sluiting. Tot onderwijzeres aan de nieuwe R.K school in de Schermer (Zuidervaart) is be noemd mej. J. A. A. M. Bernards te Alk maar. Voorloopig zal 't lokaal van deze school in gebruik worden genomen, zoodat de kin deren uit de Schermer de R.K. school in Aker- PREDIKBEURTEN. Zondag 9 Februari. Ned. Hervormde Gemeenten. BEEMSTER, vm. 10 uur, ds. de Jager Meezenbroek. BROEK OP LANGENDIJK, Hervorm de Kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. van Baaien. Geref. Kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Don- ner. Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 3 uur, Ds. Drenth. Doopsgez. Kerk, 9.45 uur, Ds. de Jong. DIRKSHORN, geen samenkomst. EENIGENBURG, vm. 10 uur, ds. Tin- holt. NOORD SCHARWOUDE, Hervormde Kerk, 9.30 uur. Ds. Staal. OUDE NIEDORP, vm. 10 uur, ds. Jel- lema. ZUIDSCHARWOUDE, Hervormde Kerk, 9.30 uur, Ds. Boeke. Doopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER. vm. 10 uur, dr. Kuipers. NIEUWE NIEDORP, nm. 7 uur, ds. Haars. DE RIJP, vm. 10 uur, ds. Keuning. DE TOESTAND IN ONZE WEST- FLORES. Nader nieuws. De hulppriester R. H. Wolfs, s. v. d., van het missiegebied Sika, onder-afd. Maoemere, West-Flores, Residentie Timor en Onderhoo- righeden, meldt in een nadir schrijven aan het te Bandoeng verschijnende dagblad „De Koerier", dat door hem werd opgemerkt, dat na de eerste hulpverleeningen in het door hongersnood geteisterde Manggaraische op West-Flores, reeds nieuwe tuinen zijn aan gelegd, welke tegen Maart een goeden oogst beloven Juist in het centrum der van hon gersnood te lijden gehad hebbende streek, staat echter de maïs op de velden nog slechts één voet hoog. Ondanks die duizenden, aan de bevolking gegeven injecties, maakt de dysenterie nog veel slachtoffers. Te Netjak, een kampong van slechts 140 zielen, stierven in de laatste twee maanden 9 mannen en een gelijk aantal vrouwen. In kampong Laraba stierven in to taal el! personen, waaronder vijf van honger, vier aan longontsteking en twee aan dysen- trie, terwijl in Kampong Wantal zeven per sonen aan dysentrie bezweken. De aanblik is nog dezelfde. Overal ziet men broodmagere menschen. Toen de eerste hulpvoorraden aangekomen waren, kwamen de menschen van twee, ja soms van drie dag- marschen ver opdagen om rantsoenen te ha len. HET VLIEGWEZEN IN INDIE. De Volkskr. meldt dat de twaalf technische menschen, die voor de marine komende van de landmacht naar Indië gaan voor den vliegdierst, metaalbewerkers zijn. Voor onder officieren met 4 jaar dienst bedraagt het sala ris 9.90 per dag, met een twee-jaarlijksche verhooging van 1 tot een maximum van 14.90. Gegadigden waren er genoeg, n.1. 56; 13 zijn er uitgekozeneen der echtgenooten werd afgekeurd, zoodat cr 12 beschikbaar bleven. Deze menschen loopen in de „bovenrol", zoo als dat bij de marine heet, d.w.z. ze zijn boven de sterkte en kunnen dan cok geen aanspraak- maken op bevordering. Het blad vernam voorts dat de regeering tot deze uitzending van technisch personeel overgaat omdat er in Indië een tekort is aan sergeant-vliegtuigma kers. EGMONDBINNEN. Dammen. Donderdagavond werd de derde Ne derlaagwedstrijd gespeeld tusschen Cas- tricum en Egmondbinnen. De stand was aldus: Castricum: Egmondbinnen: A. Horzijes 20 Jos. Liefting. V. Koeman 20 H. de Goede. Juffermaus 02 B. Deen. J. Boot 11 J. de Goede. P. Schenk 02 P. Houtenbos. W. Beentjes 20 J. P. Deen. B. Kuilman 11 P. Swartt. C. Brakenhof 02 A. Alleman. A. de Zeeuw 11 Cor Liefting. G. Sprenkeling 20 Jb. Groen. C. Peperkamp 02 H. Duinmeyer. L Strik 02 P. Apeldoorn. P. de Ruiter 20 C. van den Berg. H. de Haan 20 M. Tromp. R. Stet 20 J. Baltus. Hieruit volgt, dat ook deze wedstrijd door Egmondbinnen werd verloren. Daar Noordscharwoude en Zaandam zich hebben teruggetrokken zou thans beslist moeten worden aan welke partij de be ker zou worden uitgereikt. Nu doet zich echter het eigenaardige geval voor, dat Alkmaar en Castricum met een gelijk aantal punten de wedstrijd van Eg mondbinnen wonnen. Daarom werd het besluit genomen, dat Castricum en Alkn .ar te Egmondbinnen tegen elkaar zouden spelen om de wedstrijd te beslis sen. Deze Week. Bij een merkwaardig portret van den in Parijs werkenden Spaanschen Schilder Pi- casso opent Deze Week van 8 Februari met een artikel over „Nieuwe Kunst", waar in op de essentieele verschillen tusschen kunst en schoonheid wordt gewezen. Naar aanlei ding van de opening der Vredes- en Volken bondstentoonstelling in de Residentie is een artikel „Tien Jaren Volkenbond" opgeno men. Zakenlieden zullen zich interesseeren voor de bijdrage „Combinatie van Zaken", waarin sprake is van een nieuwen vorm, de „circulaire" combinatie. Geld en schepen te Londen" geeft een beeld van het geldelijk belang, dat de te Londen ter Conferentie vertegenwoordigde mogendheden bij de be wapening hebben. Bij een gevoelige krijttec kening wordt Just Havelaar herdacht. Een groot artikel bespreekt het vraagstuk van de Engelsche werkeloosheid in verband met den zoo juist ingestelden Algemeenen Economl schen Raad. Noemen wij tenslotte een inte ressant opstel over „Beperking van brandge vaar". Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. De Wintertijd. Dure geheim middelen en adressen van Fokkers. Onlangs schreef ik over een middel dat aanbevolen werd tegen snot. Ik heb er reeds op gewezen dat de proeven te Barneveld daarmee genomen niet bevredigend verloopen zijn volgens de berichten in de couranten, doch we moeten daaromtrent nog het offi- cieele rapport van den dierenarts, die de proef leidde, afwachten. Deze zaak is we! in teressant als men hoort hoe velen vaak flinke sommen aan allerlei geheime middelen be steden en daarmede een hoop geid kwijt raken en geen succes hebben. Juist deze week ontving ik een brief uit Axel, die ons een waarschuwing kan zijn. De schrijfster zegt: „Ik heb twee hokken elk met 100 kippen. Nu kwam twee maanden geleden de reiziger van ochtendvoer bij mij en zei dat een zijner afnemers ook zieke kippen had gehad en een middel gebruikt had en daarmede prachtige resultaten had bereikt. Nou dacht ik, ik zal er ook eens om schrijven. Ik schreef dan ook en dat grapje kostte mij 37.50. Verschrikkelijk, dacht ik, maar ik ben een echte liefhebber van mijr hoenders, dus ik aan het voeren. En toen die 37.50 op was, was het nog het zelfde. Daarna heb ik een veearts geraad pleegd en gisteren zijn al mijn overige dieren ingeënt tegen diphtherie. Van morgen twee dood. de anderen zijn nog al vinnig Wat denkt U, zou ik nu van deze kippen ook kui kens mogen kweeken? Indien niet, kunt IJ mij dan geen vertrouwd adres opgeven waar ik mijn kuikens kan koopen?" Ziedaar nu een brief uit het volle leven, een voorbeeld voor velen. Het geld voor een ge heim middel weggegooid en toen het niet hielp pas den dierenarts gehaald. Vraag nu eens wat dat alles gekost heeft, terwijl, ais direct de dierenarts de kippen ingeënt "had, de kosten veel lager geweest zouden zijn en de ziekte waa.schijnlijk geen dooden gekost zou hebben. Er zit in deze vraag echter nog veel meer. Ten eerste lijkt het mij voor een •eerste klas voederfabriek zeer gevaarlijk als haar reizigers zich op dergelijk glad ijs be geven, waar de officieele wetenschap thans diphtherie en pokken met vrij groote zeker heid kan voorkomen en behandeien, de klan ten aan te raden geheimmiddelen te nemen. Daarmede zijn de klanten niet gebaat en zal dit op den duur op den fabrikant terugslaan. Ten tweede raad ik de schrijfster niet aan van deze dieren kuikens te fokken, want waar de kippen omstreeks November en December ziek waren, daar zal ei van een behoorlijke leg ook niet veel terecht gekomen zijn en zoo zal het resultaat wel zijn, zwakke dieren die pas over een poosje goed gaan leggen. Ten derde weet de eigenares nu in het voorjaar niets omtrent de erfelijke legcapaci- teiten van haar kippen, dus wat zou het voor nut hebben van zulke onbekende grootheden kuikens te gaan fokken? Denk er heusch om als we kippen willen hebben die wat opbren gen. dan moeten we dieren hebben die goed gefokt zijn, d.w.z. waar de fokker met zorg den leg gecontroleerd heeft en alleen van de goede legsters broedeieren neemt. Natuur lijk moet ook de afstamming van den haan prima zijn. Dit brengt mede dal men verre weg het veiligst is als men fokt van tweede legs dieren, waarvan de eerste leg gecon troleerd is en men dus ongeveer weet wat de kippen aan erfelijke eigenschappen kunnen bezitten. Ik raad dus aan dit ziekenhuis, dat nu toch eenmaal er is, maar aan te houden en uit te laten leggen en ze dan op te ruimen en in het voorjaar van eer. goed hoenderpark óf broed eieren te nemen, als men gelegenheid heeft deze uit te broeden, óf eendagskuikens te koopen en deze op te fokken Vrijwel het ge makkelijkst en vaak ook nog het beste is 10 a 12 weeks hennetjes te koopen. De naam van een goed hoenderpark? Dat is moeilijk deze te publiceeren, daar ik geen reclame maak voor het een of ander hoender park, doch wendt U eens namens mij tot den secretaris der algemeene Nederlandsche Pluimvee-Fokkers Vereeniging, den heer Schilt te Groenekan. Dit is een vereeniging van fokkers, die naar het goede streven, al zijn er ook massa's goede fokkers, die ei geen lid van zijn Koopt men echter van een lid dezer vereeniging dan heeft men vóór, dat eventueele klachten nauwkeurig behandeld worden en dat de fokdieren meestal ook op pullorum onderzocht zijn. Deze vereeniging tracht alle handels-leveranties zooveel moge lijk uit te doen voeren en geniet ook in het buitenland een goeden naam en vertrouwen. Vraag 2 uit Biggekerke luidt of ik geen middel wet tegen kaalpikken om door het voer te mengen. Het is niet gemakkelijk daar wat op te zeggen, vooral nu blijkt dat snavel- ringen niet helpen. Kaalpikken kan allerlei oorzaken hebben en de voornaamste zijn wel, verveling en ge brek aan bepaalde stoffen in het voer. Tegen verveling of te dicht opeen zitten kan men waken door wat groenvoer of een biet in het hok te hangen, zoodat de dieren zich moeten rekken om er bij te komen. Niet al te hoog zoodat ze springen moeten, een kip is nu eenmaal geen kikvorsch. Groenvoer kan men in een ruif je van gaas hangen In het voer kan men wat dierlijk eiwit doen of lever traan en gist als dezen er nog niet in zitten. Twee gram levertraan en vijf gram gist per dag per kip is genoeg. Helpt dit alles niet dan is er weinig aan te doen Ik zelf knip wel eens de punt van den bovensnavel af, juist tot op het leven toe. Als ze dan tegen harde, taaie dingen pikken hebben ze pijn en laten dan ook het veeren- pikken. Deze week kreeg ik uit Canada een trio Plymouth Rocks en een trio Wit Leg horn. De eene Plymouth Rock hen was to taal kaal gepikt en hier hadden de dieren dit pikken blijkbaar aangeleerd tijdens de lange zeereis, want het zijn eerste klas stamboek- dieren van een regeerings-fokstation en daar zendt men geen dieren weg waar wat aaij mankeert. Dr TE HENNEPE De vrouw van den oermensch„Laat hem wiaar gaan, lieve, Z'n vei past tocli niet DU dit manster, de ik nu". (Judgei.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 11