Bal-lHasqué I T.O.P. AGENDA 1 Radirirafisch Weerbericht. Toeschouwerskaarten uitverkocht Oe collectieve aröeids'veisenkomsl ie liet Kleeimakevsbediijf. I Maart A M STER i> i II C II E 15 E U 35 S roofoverval in hamburg. elf vleeschlooze dagen per maand in rusland. duitschland. china. Rechtszaken Stadsnieuws Stopzetting van de bedrijven op ISFeb. van 8 Februari 1930 Opgave va» üTo«',rt»»«llaniNeh ■iiniflitomvrrciiicl. ï.V, Zaterdag 8 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Een liefde in het vreemdelingenlegioen (boven 18 j.) tijden). 7.30 uur, A. B. T.: Het roode litteeken (boven 18 jaar). 1 7.30 uur, Victoria Theater Adrienne Lo- couvreur (boven 18 jaar). 7.30 uur, Harmonie, uitvoering De Hal ter. 7.30 uur. 't Gulden Vlies, jaarverg. en feest Ned. Reisvereeniging. Zondag 9 Februari. i In Cinema Americain van 2 uur af door loopende voorstelling van: Een liefde in het 1 vreemdelingenlegioen (boven 18 j.) In A. B. T. van 2 uur af doorloopende voorstelling van: Het roode litteeken (boven 18 jaar). In Victoria Theater: van 2 uur af door loopende voorstelling van Adrienne Lecou- yreur (boven 18 jaar). 2 uur, Sportpark, voetbalwedstrijd Alcma ria II—D. E. C. II (Amsterdam). 8 uur, Harmonie, propaganda-uitvoermg Ned. Ver. t. afsch. v. alc. dranken. 8 uur, 't Gulden Vlies, optreden van den goochelaar Bellachini. Zaal van ter Burg te Schoorldam, uitvoe ring dilettantenclub Ons Genoegen. Maandag 10 Februari. 7.30 uur, Cinema AmericainEen liefde In het vreemdelingenlegioen (boven 18 j.) 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer; Haar tweede jeugd (dram.), hoofdrollen Maria (jacobini, Franz Lederer en Helene Hallier (toegang boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Adrienne Le «ouvreur (boven 18 jaar.) 8 uur, 't Gulden Vlies, optreden van den goochelaar Bellachini. i 8 uur, De Unie, Volkszangavond Dinsdag 11 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Een liefde tn het vreemdelingenlegioen (boven 18 j.) 7.30 uur, A. B. T.: Haar tweede jeugd (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Adrienne Le eouvreur (boven 18 jaar.) 8 uur. Stadhuis, verg. vereeniging Kin- iderkleeding. Woensdag 12 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Een liefde In het vreemdelingenlegioen (boven 18 j.) 7.30 uur, A. B. T.: Haar tweede jeugd (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Adrienne Le eouvreur (boven 18 jaar). 8 uur, Rustende Jager te Bergen, voor dracht van den vogel fotograaf R. Tepe. Donderdag 13 Februari. T.SO uur, Cinema Americain: Een liefde in het vreemdelingenlegioen (boven 18 j.) 7.30 uur, A. B. T.: Haar tweede jeugd (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Adrienne Le- eouvreur (boven 18 jaar). Vrijdag 14 Februari. 8 uur, 't Gulden Vlies, concert Soli Deo Gloria. Zaterdag 15 Februari. 't Gulden Vlies, bal-masque Alkm. Operet teclub. Woensdag 19 Februari. 8 uur, *t Gulden Vlies, voordrachtavond Sven Scholander voor het Comité voor too neeluitvoeringen. Zaterdag 22 Februari. De Rustende Jager te Bergen carnavals bal. Zaterdag 1 Maart. Harmonie, bal-masque T. O. P. De „Regenmaker" doet zijn best, 't Succes komt misschien later; Maar „Heneo" maakt voor Uwe wasch Het zachtste regenwater. Vrijdag heeft te Hamburg een ernstige roof overval plaats gehad. Een 63-jarige meester knecht van een slagerfirma had 4300 Mark voor de uitbetaling van loonen ontvangen. Hij werd op weg naar het Tiede-kanaal door roo vers overvallen en van zijn geld beroofd. Het is gelukt een der daders te arresteeren. Deze bekent. De politie stelt een onderzoek in naar de an dere bandieten, die per motorfiets zijn ontko men. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Raad van Volkscommissarissen van de Sow- jetunie besloten tot invoering van elf vleesch looze dagen per maand voor het geheele land Op deze dagen zal het verboden zijn vleesch te verkoopen. De Gepeoe werd belast met de controle op de naleving van deze verordening, welke onmiddellijk onder het Volkscommis sariaat van handel ressorteert. De invoering van vleeschlooze dagen wordt gemotiveerd met de mededeeling, dat Sowjet Rusland geen voldoende slachtvee meer bezit om te voorzien in de dagelijksche behoeften. Voortaan zal vleesch slechts op vleeschkaarten verstrekt worden. I OM EEN BELGISCHE ERFENIS. Een familie te Sopron in Hongarije voert een proces over een erfenis van 180 millioen Belgische francs en een landgoed van 7000 H A. Deze familie, Trappl genaamd, ver keert thans nog in bescheiden omstandighe den. De geschiedenis van deze erfenis is als volgt: Ongeveer veertig jaar geleden vertoefden eenige Belgische officieren in Hongarije op een studiereis. Het was juist in den tijd van den wijnoogst en het Belgische gezelschap nam deel aan een oogstfeest in den omtrek van het Madenmeer, in de gemeente Cso- banc. Martin Raposa. een van de Belgische officieren, werd daarbij verliefd op een mooi Hongaarsch meisje, Eva Horvath geheeten. Spoedig huwden de jongelieden met elkaar tn vertrokken naar België Martin Raposa werd toegevoegd aan den dienst van het hof van koning Leopold II De koning heeft hem in zijn nalatenschap be dacht met 180 millioen francs en een land goed van 7000 H.A., wegens zijn uitmunten de diensten. Eenige jaren voor den oorlog VDAARTTER INZAGE OE NIEUWE VMMMV3I PRAGHTCOLLECTIE BEHANGSELPAPIER EN. SIMON J. MOLENAAR v.h. Gebr. MOLENAAR, Tel. 333 overleed Raposa en liet zijn heele vermogen na aan zijn vrouw. In 1913 volgde zij haar man in het graf. Haar familieleden in Hon garije hebben toen toestemming gekregen van den Belgischen staat om de erfenis in ontvangst te nemen. Een gedeelte daarvan is ook in het bezit gekomen van de familie Horvath en de van moederszijde verwante Trappls. Het grootste gedeelte is echter we gens den oorlog in België achtergebleven. Na den oorlog deed men pogingen om in het bezit daarvan te komen. Intusschen echter lieten de familieleden van Raposa ook aanspraken op de nalaten schap gelden. De rechtbank te Brussel heeft de Hongaarsche familieleden in het gelijk gesteld, waarvan de Raposa's in hooger be roep gegaan zijn. Men ziet nu in Hongarije met groote span ning de uitspraak van de hoogere instantie tegemoet. MOORD OP HAAR SCHOONMOEDER. De 29-jarige vrouw Ella Mariens uit de Waldstrasse te Berlijn heeft bij een heftige woordenwisseling haar 60-jarige schoonmoe der gewurgd. Bij haar verhoor heeft de moordenares verklaard, dat de oude vrouw haar ten on rechte had gekrenkt, toen zij met haar vrien din was thuisgekomen. Zij geraakte in twist met haar schoonmoeder, waarop haar vrien din het huis verliet. De oude vrouw wilde aan de ruzie een einde maken en maakte aan stalten om naar een buurvrouw te gaan. Vóór dat zij bij de deur was, vloog haar schoondochter haar naar de keel en wurgde haar. Toen de moordenares tot bedaren was gekomen, kleedde zij zich aan, deelde haar man het gebeurde mede en ging naar haar vriendin Zij beweert, dat de oude dame zich nog heeft bewogen toen zij de deur uitging. EEN ZENDELING ONTVOERD. Het Amerikaansche Staatsdepartement heeft uit China een officieel bericht ontvan gen, dat op 5 Febr. j.1. een lid van het Ame rikaansche missie-station in de nabijheid van Soetsjar in Zuid-China door bandieten ge vangen genomen en ontvoerd is. Aansluit. Braz. aanslag op president. Nog drie personen zwaar gewond. Omtrent den aanslag op den Braziliaan schen vice-president dr. Mello Vianna word. nog nader gemeld, dat behalve dr. Vianna ook zijn particulieren secretaris en twee leden van het stemcomité zwaar werden gewond. Onmiddellijk werd het vuur van de aan vallers beantwoord, waarbij verscheidene per sonen op slag gedood werden. in ons kleine landje weer naar boven te ko men, waar de haute finance me tegenwerkt Op 21 September is het contract gesloten. Ik nam bij dit contract de schuld van d; Discontobank aan de Veendammer over. Ik wist niet, hoe groot de schuld was. Een maand later deelde mr. Denekamp mij met, dat die schuld 200,000 bedroeg. Ik vroeg een rekening-courant aan mr. Denekamp, die me deze nooit deed toekomen. P r e s i d e ut: Heeft Liebeftnann u aan geboden den koop ongedaan te maken? Getuige: Geen concreet voorstel. President: Meynema had 6*4 ton gevraagd. Hadt u den indruk, dat Lieber- mann dat wel wou geven? G e t u i g e: Ik heb den indruk, dat als Liebermann niet omringd was geweest door zoo'n samenscholing van juristen, hij heel anders gehandeld zou hebben en de zaak anders zou zijn geloopen. President: Waarom zijn die aandee- len overgeschreven op de Maraboe, die voor geen cent deugde. Wilde u zich onttrekken aan het obligo van een millioen, dat op die aandeelen rustte? Getuige Paardekooper: Niet direct. Nooit is er sprake geweest van décharge voor mij. President:U wist, dat de pandbrieven niet veel waard waren en dat de Nederland- sche bank ze niet wilde beleenen. Ter sprake komt voorts het feit, dat een Russische dame op haar bezit in Duitschland hypotheek wilde nemen, maar er van af zag, toen ze vernam, dat de pandbrieven niets waard waren. Maar getuige merkt op, dat het wat anders is of een Duitscher, aie geld nöodig heeft, pandbrieven ontvangt, of een Russin, die er niet direct om verlegen zit. Zoodat hij nog in de mogelijkheid gelooft en vertrouwt. Wat de vordering op het Vaticaan betreft, verklaart getuige het volgende: Ik ben door den officieelen vertegenwoordiger van de Nederlandsche Landbouwbank in contact ge komen met prof. Cesare Badi, verbonden aan het Vaticaan, die 10 millioen dollar wilde opnemen op allerlei goederen. Een New- Yorksche firma verklaarde zich, door bemid deling van getuige, bereid die 10 millioen te verschaffen. Intusschen bleken de taxaties te hvVg en nu is er een proces gaande t.gen den professor. En zoo heeft getuige nog recht op 1 pCt. provisie, zijnde 250 000. Inderdaad had getuige ten tijde der trans actie geen beschikking over vele liquide mid delen. Dan vraagt mr. Duys opheldering over de tegenspraak van Meypma's verklaring .lat hij Paardekooper een zwendelaar vond en dat hij toch naar Brussel is gegaan om geld te vragen aan Liebermann voor dien zelfden zwendelaar. Getuige kent Meynema sinds 1914 Meynema heeft er veel gelogeerd. „Ik ben een goed vrind voor hem geweest gedurende al Je Jfitma Je Jange 8c Je Jfloraaz te ^Alkmaar berFjuurt in t|aar onbergropèscl)( hluieinrtcljling jlpaariokeiteit, foaarban öe fyuur bebraagt bier gulberi per jaar HOOGER BEROEP SALOMON LIEBERMANN. Na de peuze deelde mr. Duys mede, dat hij mr. Boon als een „outsider" beschouwt, in zooverre, dat hij niet behoort tot de advo- catengroep, die direct belang bij de Veen dammer hadden. Dan rekent de president Liebermann voor, dat hij van de Veendammer 1.942.000 in ontvangst heeft gencmen, waarvan hij 2 ton kasgeld heeft afgetrokken. Liebermann betoogt, dat uit een brief door van Dam overgelegd, blijkt, dat hij zijn eigen geld in pandbrieven van de Veendam mer wilde beleggen om het later in het bui tenland uit te zetten. Op 25 Augustus werd de prijs van ver koop aan Paardenkooper gesteld op 5 mil lioen, die Liebermann dacht over een half jaar te krijgen. Liebermann déchargeerde de Discontobank en stelde zich zelf dus verantwoordelijk voor het geld door Paardekooper te betalen. Juridisch was Liebermann gedekt door décharge van de Discontobank en van hem zelf, maar, betoogt mr. D u y s, Liebermann was te goeder trouw en heeft geen gebruik van deze décharge gemaakt noch willen ma ken. Liebermann verklaart voorts, dat v. d. Toorn geen hal ven cent in verband met de Veendammer van hem heeft ontvangen Dan begon het verhoor van getuige L. W S. Paardekooper, bankier. Deze is nog nooit onder eede gehoord. Liebermann heeft hem geschreven, dat hij belang had bij verschillende Nederlandsche naamlooze vennootschappen. Daarvan wild? getuige wel kennis nemen, niet van den in houd van L.'s brandkast, welke waardeloos kon ziin, waartoe Liebermann hem had uit- genoodigd. Liebermann heeft aan getuige niet ver teld, dat hij aandeelen van de Veendammer had. Getuige dacht, dat Liebermann belang bij de Veendammer had, zooals hijzelf had bij de Buitenlandsche Bank. Als koopprijs werd 5,000,000 genoemd; de balans van de Veendammer wees een passief van 5 milli oen aan. Ik had de Veendammer noodig, omdat ik geen geld had, maar menschen had, die hy potheken noodig hadden en genoegen na men met pandbrieven. Terwijl de Veendam mer twintig jaar bestond en ter beurze ge noteerd was. Ik had kunnen saneeren, als er niet 7/8 van de Veendammer zoek was ge weest. President: Hoe is het mogelijk, dat u thans failliet bent? Paardekooper: Het is heel zwaar die jaren en ik begrijp niets van de woorden, die hij gesproken heeft". President: Dat moet Meynema dan maar eens in uw gezicht zeggen. Meynema: Dat heb ik gedacht, van het oogenblik, dat hij een hypotheekbank kocht voor 5 millioen, waar nog 3millioen in zat. Want ik wist, dat hij geen cent had. Meynema bemerkte, dat er slechts 1 mil lioen inzat, terwijl Paardekooper dacht, dat er 3Yt millioen in was. Toen heeft Meyneina Spaargaren telefonisch of telegrafisch ont boden en erover gesproken. „Laat Paarde kooper den boel aan maar weer terugge ven!", riep Spaargaren uit. Dat kon Paarde kooper niet, die de 90.000 reeds gebruikt had voor zijn surséance. Kloppenburg deelde mee, dat Liebermann gepakt en gezakt stond. Daarop ging Meyne ma naar Brussel, met mevr. Paardekooper, omdat deze mevr. Liebermann kende. President: Hebt u te Brussel dan maatregelen genomen om de vluht van Lie bermann te beletten? Meynema: Och, Paardekooper en Klop penburg zeide: „Dat zal zoo'n vaart niet loopen". Dan interrumpeert getuige zichzelf en zegt: Mr. Duys zegt nu, dat Lieb.rmann zoo betrouwbaar is, maar eenige jaren gele den heeft hij gezegd, dat Liebermann een knappe schooier is. Meynema: Ik vond Paardenkooper een misdadigen optimist. Mr. Duys verklaart nog, dat hij toenter tijd Liebermann voor het eerst ontmoette. Hem was gevraagd nanuns een accountants bureau om toezicht op een instelling te wil len uitoefenen en daarvoor was hij meege gaan naar Liebermann. Toen ze er vandaan kwamen zei een van de heeren, dat de poli tie gewaarschuwd had tegen Liebermann. „Dan", zei Duys, „neem ik 't jullie hoogst kwalijk, dat jullie me hebben meegenomen, zonder me van tevoren te waarschuwen. En daarna heeft mr. Duys Liebermann nooit meer gesproken. Tenslotte verklaart Paardekooper, dat hij overtuigd is, dat Liebermann veel en veel meer voor de Veendammer zou gedaan hebben, als hij niet aldoor al die advocaten om zich had gehad, die hem steeds terug hielden. „Ik heb zelf", verklaart Paardekooper, „tof van Gigcli in een vergadering g-zegd: ,,'t Lijkt wel of u op een strafzaak aanstuurt, waar u nog eenige tonnen aan kunt verdie nen!" Dan wordt de zitting gessloten en wordt de verdere behandeling bepaald op Vrijdag 14 Februari a.s. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Februari Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste baromterstand 779 9 te Storno- way. Laagste baromterstand 758.0 te Boeda pest. Verwachting, geldig tot den avond van 9 Februari: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Noord- Oostelijken wind; helder tot licht bewolkt, droog weer; lichte tot matige vorst. STORWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bildt hedenmorgen om 10.05 uur aan alle posten: Attentiesein neer! MET ZOUTZUUR GEWORPEN. De rechtbank te Assen heeft M. T. te Rou- veen (gem. Staphorst), die te Meppel H. Pen- terman een hoeveelheid zoutzuur in het ge zicht heeft geworpen, tengevolge waarvan de ze aan zijn oogen verwond is en zijn gezichts vermogen belangrijk is verminderd, veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf, over eenkomstig den eisch van het O M. GELDLEENING. Naar wij vernemen is de 4'/i leening van de Gemeente Alkmaar ruim overteekend. VRIJSTELLING VOOR GOED. Bij beschikking van den Minister van Defen sie, is aan den dienstplichtige G. Alders, uit de gemeente Alkmaar, voor goed vrijstelling van den militairen dienstplicht verleend. BAL-MASQUE T. O. P. Men verzoekt ons te melden, dat de to; schouwerskaarten uitverkocht zijn. INLIJVING VAN DIENSTPLICHTIGEN UIT DE PROV. NOORD-HOLLAND. Op 13 Maart a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der lichting 1930 plaats hebben uit de Provincie Noord-Holland, PAARD OP HOL. Op den Westerwe Gistermiddag is op den Westerwee J' paard, gespannen voor een tweewielig! kir beladen met stroo, van den heer Smit, 0p hni geslagen. De heer S. wist er tijdig af springen. Na eenige dolle caprioles raakt* de kar onwrikbaar vast tusschen een naa! boomen. Het paard wist zich los te rukVn waarop het zich kalmpjes verwijderde, om spoedig door den bestuurder te worden e*. grepen. De kar bekwam weinig schade. i t Over de vernieuwing van het collectieve contract in het kleermakersbedrijf, dat op 15 Febr. a.s. afloopt, hebben de betrokken par tijen het tot nog toe niet eens kunnen worden De Bond van Kleermakerspatroons en de Ver^ eeniging van werkgevers in het heerenklee- dingbedrijf hadden den tekst der overeenkomst onveranderd willen vernieuwen, uitgezonderd natuurlijk de clausule omtrent de uitkeerin<r van loon bij ziekte, die gewijzigd moest wor^ den in verband met de invoering van de ziekte- wet 1913. De werknemersbonden wenschten behalve wijziging op dit punt nog de volgende veran" deringen in het loopende contract: 1. verhoo ging der uurloonen met 5 cent; 2. Alkmaar, Eindhoven en Enschedé te plaatsen in een hoogere gemeenteklasse dit zou voor Alk maar nogmaals een loonsverheoging van 5 cent per uur ten gevolge hebben)3. uitkee- ring van een productie-premie aan de thuis werkers; 4. de premie voor de ziektewet geheel te betalen door de werkgevers, terwijl voorts een regeling zou worden getroffen, waardoor ook ove» de wachtdagen ziekte-uitkeering wordt gegeven; 5. pompiers, die oo Zaterdag middag hebben gewerkt, terwijl in de daar opvolgende week een feestdag op Zaterdag valt, krijgen voor dezen dag 814 maal het uurloon vergoed; 6. een toeslag op de confec- tiestukken voor de atelier-kleermakers die ge regeld maatwerk maken; 7. er wordt een rege ling getroffen, waarbij het ook den hoofdbe sturen van de vakbonden bekend is, naar welke verhouding de stukiconen ingedeeld zijr naar do verkoopsprijzen; 8. er worden stux- loonen vastgesteld voor die confectie, die als z.g. engros-confectie mag worden uitgegeven. Aangezien de patroons van oordeel waren, dat eerder aan loonsverlaging dan aan ver hooging gedacht moest worden, ofschoon zij daartoe nog geen voorstellen zouden doen noch veer verslechtering van arbeidsvoor waarden, noodigden zij de besturen der werk geversbonden uit tot een vergadering op 17 Jan. j.1. in „Kasnopolsky" te Amsterdam, iGutiua^en pet tiiaadooze teleiooo). Kccrs van heden te Vorige koers 1000 102% 174 218 158", 552 302.'/, STAATSLEENINGEN. 5 1918 BANKINSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v. Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Fransche Banken (3) D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie. 119 v. Berkels' Patent175% Calvé Delft Cert1497» Centrale Suiker 53 HolL Kunstzijde91 Margarine Unie 345% Philips Gloeilampen Gem. Bezit 458 INDUSTR. AAND. BUITENL. Am. Smelting76'/, Anaconda .160% Bethleb. Steel103'/, Cities Service32%, Steel comm.183 pl.ni. 10SU 173/, 118 175 14S 344 5 461 pl.in. 10.45 Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. VorstenL Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij, Boeton Redjang Lébong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber. Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lija HolL Amerika Gem. Scheepvaart Unie Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Sencmbah Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Milwaukec Southern Rails Union Pacific Wabash Eig. 'Exdividend. tEx claim. 3131/ie 579% 409 153', 131.80 67% 1900, 171% 122 382% 397% 165 170 101 195 126 5'Vir, 37 33% 188 82% 76% 92% 347 398 378% 61 25'%., 222 59 57S-£0 188 9 170-1 395 168% ICO 127 330 176 148 343 5 461-4 32 pl.m. 11.— 188 90 168 71 92 348 397 377 26 395 6 166-8 168% 341 2 460 ,-2 76 32'/, 578 SO 410 168-9 395-J p'.ra. 11.15 118-% 460%-5 'I 90 349 396 377 9 61 169 190% 167%-Ü 395% 167 169 102 Va PROLONGATIE vorige koers 2% pCt. heden 3) WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 26-i pCt. 5% Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100. Kopenhagen Stockholm Oslo NIET OFFICIEEL. New-York Italië Vorige koers 12-123/1, 59.54 9.77 34.73 48.11 35.10 66.65 66.87'/, 66.55 2.49%, 13.03 Koers op he. en 11 uur 12.12'/, 59.54 9.77 34 73 48 12 35 05 66.65 66.87% 66.55 2-49%! 13.04

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2