MIJNHA J&Ktem T Stadsnieuws tabletten VERSTOPPING Londensch aanteetoenboek. DE CITROENVLINDER. Raadselhoekie. -rrr,. en noord-schermer. /Vervólg Raadsvergadering). is mevr. Slooten het er niet mede N a,{ dit werk niet aan den timmerman eens. a- ;aar het werk heeft, moet iegeven. Zij zeide, ook te Groot- *rorVmer ziin ten vorigen jare aan een enke- «2man werkzaamheden opgedragen, die ,efl lr.rr veel grooter bedrag voor de gemeente ^nwoordigden. ven?voorzitter zeide, dat B. en W nu een- van oordeel zijn, dat, bij de door hen Ürffpnomen wijze van doen, de goedkoopste VWring zal worden verkregen. Mevrouw Slooten persisteerde bij haar Iiu.iize en maakte daarvan een voorstel. Z'ne heer van der Laan stelde voor, „ii+aan alle werkzaamheden, die, naar het rdeel van B. en W. voor aanbesteding vat baar zij"' aan te besteden> als de kosten ervan 200 te 'boven gaan. De heer de Boer vroeg het voorstel wat ruimer te stellen. De heer Smit adviseerde, het voorstel te deen luiden, zonder het noemen van een be- ^De heer Molenaar vroég, of niet alles kan wilden aanbesteed, welke vraag de voorzitter ontkennend beantwoordt, daarvoor zijn er in gemeente te veel kleine werkzaamheden, die dadelijk moeten worden gedaan en zich overigens niet voor aanbesteding leenen Spr. voelde trouwens alleen wat voor aanbe steding. als men een vaste opzichter heeft. De heer Kan is alleen belast met het bouw- en woningtoezicht, voor zijn. daarvoor zelfs nog te oeringe salaris van 50 per jaar. Het voorstel-van der Laan geamendeerd 4oor den heer de Boer werd aangehouden wegens staking van stemmen. Vóór stemden del eden: de Boer, van der Laan en Smit. Tegen de leden: Slooten—Smit, Heinis en 'Molenaar. Na velerlei discussies formuleerde mevrouw Slooten haar voorstel aldus, dat, als het be stek klaar is. den heer Keetman prijs zal worden gevraagd. De voorzitter en de heer Smit vroegen, wat er dan gebeuren moet als de prijs dan met de geheime raming verschilt. Mevr. Slooten—Smit handhaafde haar voorstel, dat eveneens wegens staking van stemmen aangehouden blijft. Voor stemden de leden Slooten—Smit, Heinis en Molenaar. Tegen de andere leden. De voorzitter zeide, met al deze aangehou den voorstellen komen we niet verder. B. en W. wilden doorwerken en moeten nu toch weten wat de raad eigenlijk wenscht. Daarom zeide déze spreker, nu doe ik het voorstel te handelen, zooals B. en W voornemens zijn, n.1. op grond van het te maken bestek, aan alle timmerlieden in de gemeente prijsopgave te vragen en dan het werk aan den laagsten opgever te gunnen. Voor dit voorstel stemden de leden de Boer, van der Laan en Smit. Teren de andere leden Aldus eveneens aanhouding. Nu stelde de heer Heinis voor, wèl te han delen, als door den burgemeester voorge steld, maar dit eerst dan te doen, als Keetman eerst in de gelegenheid is geweest prijson gave te verstrekken en zijne opgave boven de raming is. Dit voorstel werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, voor de leden Slooten—Smit, Heinis. van der Laan en Molenaar. Tegen de leden de Boer en Smit. Eenige leden vreezen, dat men nu all'cht iet de voordeeligste op gave zal krijgen. Smit, of het niet gewenscht zou zijn, om een advies te vragen aan de Gezondheidscommis sie over een vervuild slootje te Driehuizen De voorzitter meende, dat dit overbodig is want dat men van vuile slootjes toch zelf wel genoeg af weet. Mevr. Slooten vr„eg dit ook, omdat zij meende, dat er dan althans iets aan gedaan zal worden. De voorzitter zeide, dat dit slootje aan den Eilandspolder toebeho—t en vroeg aan den dijkgraaf, den heer f It, of deze daaraan misschien eens aandacht wil wijden. De heer C. Molenaar verwonderde zich er over, dat het geen gemeentelijk object is. Spr heeft het wel eens zien uitdiepen door een ge meentewerkman. De voorzitter zeide. dat dit zeer wel moge lijk is, daar B. en W. soms moeten zoeken naar werk voor een of meer werkloozen en dat dan nuttige bezigheden worden verricht, al is nu precies de eigendom van een te reinigen of uit te diepen slootje niet van de gemeente. De heer Molenaar merkte op, dat het slootje, zoo vuil is. doordat de rioleering van de school er in uitkomt. De voorzitter betwijfelde dit. toch zal aan dacht aan verbetering schenken Op een vraag van den heer Heinis gaf d voorzitter een zeer globaal voorloopig over zicht van de bedijfsuitkomsten van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf over 1929. Naar de thans beschikbare gegevens te oordee'en zijn dit uitkomsten gunstig. Er zal nog wel eenig verlies zijn, doch bij vorige jaren ver geleken zal het gering wezen. De voorzitter lichtte een p'an tot conversr van eene leening toe, waaruit, mede in ver band met de verbeterde rentabiliteit van het Ci.E.B., naar zijn gevoelen in het volgende jair eene stroomprijsverlaging voor a'le stroomverbruikers zal kunnen volgen Hierna sluiting der vergadering. BERGEN. Op Woensdag 12 Febr. as. zal de bekende vogelfotograaf, de heer R. Tepe. een voor dracht geven met talrijk: lichtbeelden uit het Natuurleven, inzonderheid vogelopnamen. Niemand verzuime deze gelegenheid, die uitgaat van de Vereeniging „Ontwikkelings avonden" waar te nemen, want hier zal men het beste zien vertoonen, wat er op dit ge- g-geven kan worden. En genotvol is het 2°o in den winter eens te doorleven het ®Qoie, dat lente en zomer ons weldra weer kunnen brengen. UITGEEST. Woensdag 5 Februari werd in het hotel de Ooievaar de zevende veiling gehouden van Ranonkels, Anemonen, Gladiolen enz. onder h'rectie van de heeren D. Krijgsman, H. ka- A. V. der Eng en W. Twisk. De koop lust was bij de aanvang der veiling stug even later werd dit bet r en viel voor de me'-st" soorten en goede kwaliteit een g°ede prijs te bedingen. De volgende prijzen *erden o a. besteed «rersiscne Ranonkels Fireball 0.90, idem m di ldem Hert°S Karei 0.90, fOw C i U0' tóem Barbaroux J Z.W, Idem Jaune Supreme 3, idem Queen BrilW L^alles 10°; 'dem Orange nrnitT P," f,22! Turksche Ranonkel Grootvorst 1.25, idem Grootvorst II j 0.70 bransche Ranonkel Emperor of Chine 0.85, o,011 \?,roillca f V2® a'les per 100; idem Bloemrijk 4.25, idem Mahony 3, idem Gemengd 3.50 alles per KG.; Anemoon Hol land ia per liter 3.50, Anemoon De Caen (import) per liter 4, Anemoon St. Br.dged per liter 3.60. De laatste veiliiff' is thans aangekondigd op 12 Februari. Nog enkele dagen mooi weer en de crocussen laten hun kleuren weer aan de oppervlakte zien. Naar wij vernemen zal dezelfde directie ook een crocussen-veiling houden waarvoor reeds flinke opgaven zijn ingekomen. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werk zoekenden zijn ingeschreven: 2 bakkers, 2 banketbakkers, 2 betonwerkers, 2 bloemisten, 1 boekbinder, 1 bouwkundig opzichter, 4 chauffeurs, 2 drukker-zetters, 19 grondwer kers, 1 kellner, 2 letterzetters, 2 loodgieters, 1 machinist, 2 mach. houtbewerkers, 9 metse laars, 1 monteur, O opperlieden, 3 pakhuis knechts, 1 rijwielhersteller, 1 reiziger, 9 schilders, 1 schipper, 4 sigarenmakers, 3 stu kadoors, 13 timmerlieden, 66 losse arbeiders, 1 tuinman, 1 dagmeisje, 2 werksters, 2 vrouwelijke kantoorbedienden. Geplaatst: 2 grondwerkers, 1 koetsier, 1 metselaar, 1 opperman, 2 schilders, 1 tim merman, 9 transportarbeiders, 15 losse arbei ders, 1 dagmeisje. Alkmaar, 8 Februari 1930. De Directeur voernoemd, Ed. v. d. HEUVEL. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 9 Februari is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mienc 11geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags is, wordt gedurende de daarop week de nachtdienst waargenomen. geopend volgende TEGEM Apotb es Drogisten genstraat 18 nahr Castricum. J. M. S. van Thienen, wed. van J. W. Echeffer, R.K., van Baansingel 26 naar Haarlem. T Harms, ambtenaresse Raad van Arbeid, G K., van Geesterweg 17 naar Hoorn. C Barhorst, winkelbediende, R.K., van Tulp straat 17 naar Egmond aan Zee. N. Rob, fabrieksarbeider, R.K., van Klein Nieuw- land 2 naar Den Helder. L. M. G. Bak ker, R.K., behanger en stoffeerder, en echtg. E. A. H Klünnen en kinderen van Keet gracht 8a naar Amsterdam. N. C. Rezel, echtgenoote van Pieter Bakker, H. Ap., van Ritsevoort 25 ov. naar Amsterdam. C. J. Hoogervorst, huishoudster, R.K., van Breedstraat 9 naar Rotterdam. J. P. Kruijsveld, schoenmaker, R.K., van Eikelen bergstraat 21 naar Bergen (N.H.). INGEKOMEN PERSONEN. W. Mulder, dienstbode, R. K-, Tuinstraa! 31 van Heiloo. M. E. Bruins, dienstbode, R.K., Grensstraat 16 van Beverwijk. B. Bijlsma, stoker, N.H., en echtg. N.H. en kind geen, Rochdalestraat 14 van Oudorp W. Janszen, los werkman, R. K., Oude gracht 209 van Amsterdam. J. G. Everse, dienstbode, N.H., Overdiestraat 34 van Utrecht. M. Kuiper, leerl. verpleegster, R. K., Van E verdingenstraat 18 van 's Gra- venhage. M. Spaans, zonder beroep, D G., Kennemerstraatweg 93 van Barsinger- horn. L. Groen, dienstbode, O. C., Lange- slraat 82 van Egmond aan Zee. P. N Molenaar, arbeider, R.K., Oudegracht 74 van Uitgeest. C. Gorter, weduwe van F Platzer. R.K., Sliksteeg 9 van Amsterdam S. Wiedenhoff, zonder beroep, en echtg. G. Roos en kinderen, Baansingel 43a. van Oudorp. T. de Groot, monteur, R.K., en echtg. M. M. Molenaar, Dahliastraat 15 van Grootebroek. K. Kroon, ziekenvader, N.H., en echtg. W. Jimmink en zoon Jacob, Veerstraat 1 van Soest. H. W. Gerritsen, loodgieter en electricien, R.K., Dahliastraaf 21 van Breda. A. van Willigen, kantoor bediende, N.H., Metiusgracht 2 van Amster- cam. J. Swart, vergulder, N.H., St. An- thoniusstraat 17 van Amsterdam. J. N Zandvoort, bakkersknecht, R. K., Snaar- manslaan 18 van Bergen N.-H. A. Azier, kapit. L. d. H., Limmerhoek 40 van 's Gra- venhage. A. H. Meiier, slagersknecht, R.K., Lindegracht 29 van Purmerend. B Visser, dienstbode, G.K., Houtweg 8 van Haren (Gr.). J. Laan, slagersknecht, N H., Hoogstraat la, van Oosthuizen. G Bakker, zonder beroep, R. K., Nieuwpoorts- laan 162 van Venhuizen. J. E. de Jong. winkeljuffrouw, R.K., Luttik Óudorp 78 van Amsterdam. J. Flinck. los werkman. R.K., Oudorperdijkie 53 van Be'gië. F. B. de Swart, gérant, N.H., en echtg. M. J. Wel bergen. R.K., en kinderen geen, Verl. Land straat 36 van Hilversum. P. Pover, boek binder, R.K., 2e Kanaa'straat 6 van Leiden VERTROKKEN PERSONEN. E. G. Cortie, zonder beroep, R. K., van Laat 96a naar Grootebroek-Lutjebroek. A. Hout. zonder beroep, geen, van Oude gracht 142 naar Heiloo. J. Donker, arbei der, N.H., en echtgen. R. Vogelpoel, en zoon van Compagniestraat 7 naar Hilversum. M. Hoogervorst, aannemer, R. K., en echt- penoote A. M. Kestens en kinderen van C W. Bru'ovisstraat 1 naar 's Hertogenbosch A. M. Boeije, zonder beroep, D. G., van 1 oussamtstraat 4 naar Haarlem. M Niks, dienstbode, N.H.. van Langestraat 82 naar Naa' iwijk. S. Overtoom, zonder he roën. R.K., van Nassauplein 13 naar Am sterdam. W. P. J. Beemster, plaatwer ker, R. K., van Eilelenbergstraat 58 naai 7aandam. A. M. Hartog, zonder beroep, R.K., van Nassauplein 11 naar Amers foort. L. A. Commandeur, slagersknecht, R. K.. van Achterstraat 37 naar Heerhugo- waard Middelweg. R. F. Jansen, geen, van Westerkolkstraat 20 naar Haarlem. P. Oudt, timmerman, N.H. en echtgen. G Moor en dochter van Mient 31 naar Wie- ringen, den Oever. W. P. H Maaren, echtg. van J. de Boer R.K., en kinderen, geen, van Geestersingel 14 naar Amster dam. K. P. Kremers, winkelchef, R.K., en echtgenoote B. M. Kup, van Scharloo 13a naar Amsterdam. S. Hoogland, electri cien D. G., van Geest 19 naar Utrecht. C G. Straakenbroek, monteur. N.H., van Kenn.straatweg 94 naar Haarlem. C. P van Leeuwen, tuinarbeider, R.K., en echtge noote A W. van der Zalm, en zoon var. Dijkgraafstraat 62 naar Naa^wijk. J. de I angen, echtg. van P. van Dijk, werkster. R.K., van Achterwezel 12a naar Amster dam. V. Gross, dienstbode. R.K., van Lombardsteeg 19 naar Amsterdam. M Poel, verpleegster, R.K., van Van Everdin Van onzen Londenschen Correspondent. Wat goed voor hen is in radio. De directeur-generaal van de British Broad- casting Corporation, Sir John Reith heeft deze week, in antwoord op veel kritiek over het karakter der programma's, verklaard dat het de plicht was van de B.B.C. het publiek te geven, niet wat het verlangde, maar wat naar het oordeel van het bestuur van de B.B.C. goed voor dat publiek was, dus wat het zou moeten verlangen. Dit klinkt zeer autocratisch. Maar deze Sir John Reith is van aard een zeer autocratisch man. Zijn argument is eenvoudig. Indien hij, zegt hij, de keuze van het radio-vermaak en de ontspanning zou baseeren op de over weging: wat heeft het publiek het liefst?, dan zou hij onwillekeurig de geestelijke kwalitei ten van dat publiek onderschatten en het peil van zijn intellectueel vermogen lager en lager gaan stellen, zeer tot nadeel van het volk, dat lettend op de machtige inwerking van radio op de geesten der menschen in ver stand en waardebesef achteruit zou gaan. Daarom vond Sir John het beter de men schen te geven „wat zij behooren te waar deeren en wat zij na virloop van tijd ook zouden waardeeren." Deze machthebber-leverancier van onze nieuwste ontspanning roerde een principieele kwestie van het hoogste gewicht aan Dat wist hij natuurlijk zelf ook wel. En het is niet te stoutmoedig te veronderstellen dat hij, sprekend zooals hij sprak, in gedachten ver wijlde bij dat wellicht invloedrijkste deel van de Britsche dagbladpers, dat „the public gives what it wants". Er is geen redelijk mensch in Engeland, dat aanspraak maakt op eenige cultuur, dat niet met verontrusting of zelfs afgrijzen waarneemt wat het publiek (op de leuze: geef de menschen wat zij graag heb ben) opgediend krijgt, en hoe uiterst laag in derdaad die pers de geestelijke kwaliteiten van de massa aanslaat. Met dit voorbeeld voor oogen is men ge neigd de opvatting van het hoofd van de B.B.C. toe te juichen, hoe bureaucratisch, hoe autocratisch en hoe arrogant zijn op merking ook klonk. Deze man heeft in zijn vaderland veel tegenstanders. Ik behoeft wel niet te zeggen dat hij die pers, die de massa geeft wat zij verlangt, met al haar milli- oenen en al haar andere machten tegen zich heeft. Zijn dictatoriaal optreden heeft hem ook in zijn naaste omgeving, Savoy Hill (waar de radioprogramma's worden ge maakt en uitgevoerd) tegenstanders zoo niet vijanden bezorgd. Maar men behoeft slechts intelligent luisteraar te zijn van de radio ontspanning, die onder de hoofdleiding van dezen man wordt uitgezonden, om te be seffen dat hij met de riemen die hem ter beschikking staan, en om in deze beeldspraak te blijven het beste vaarwater heeft ge kozen. Wat den buitenlander telkens opvalt is de volstrekte afwezigheid van elk symptoom zelfs van dat hinderlijk jingoisme, dat in pers en menschen van dit land nog zoo sterk leeft. Het is duidelijk dat Sir John Reith studieus in alles wat de B.B.C. geeft voor stellingen en pleidooien van en voor deze oude en leelijke geestesgesteldheid vermijdt. Daarvoor alleen verdient hij de hartelijke waardeering van de besten onder zijn eigen volk en van de volken van Europa en de rest van de wereld. En wat meer zegt, de hand des meesters is niet alleen merkbaar in deze negatieve van oude en geliefde Britsche superioriteits- opvattingen, ze is ook positief te bespeuren in zooveel program-nummers, waarin zoetjes aan maar zeer effectief het Britsche volk een beter en wijzer en juister begrip wordt bij gebracht van de beteekenis, het leven en den arbeid van andere naties. Ook ten aan zien van het karakter der Britsche samen leving, politiek, maatschappelijk en econo misch. verschaft het radio-ontvangtoestel den menschen hier voorlichting en uiteenzettin gen en argumenten, die hun in staat stellen alle kanten van vraagstukken en levensbe schouwingen te hooren en te bestudeeren. Dat is heel wat anders dan de zeer onrechtvaar- dig-eenzijdige voorlichting (vaak verdraaid) die het grootste deel van de pers haar lezers verschaft. Maar dat is meer een zaak van binnenlandschen aard, die den buitenlander weinig aangaat of treft. Wat hem zulk een reden tot verheugenis geeft is het feit dat de B B.C. zulk voortreffelijk werk verricht om het inzicht van de Britten in het leven en de beteekenis van andere voiken te ver- breeden. De dagbladen, die nagenoeg zonder uit zondering de in het begin genoemde uit spraak van Sir John Reith met bijtend com mentaar hebben behandeld, hebben öf de hier geschetste opbouwende en heilzame tendentie in de programma's niet opgemerict öf haar genegeerd overeenkomstig 4e leuze dat men het publiek moet geven wat het verlangt (en het verlangt in het algemeen niet er aan te worden herinnerd dat andere volken even goed zijn als de Britten). Zij hebben de ge legenheid aangegrepen te verklaren dat de uitspraak van den directeur-generaal bewijst dat deze in ongelukkige onwetendheid ver keert over de werkelijke bezwaren, die tegen zijn radio-politiek bestaan. De zin van die uitspraak was natuurlijk dat de B.B.C. be tere programma's geeft dan het publiek ver kiest. De kranten zeggen dat het publiek betere programma's wenscht dan het krijgt. Hoe de kranten aan die wetenschap komen is een raadsel. Het doel van een radio- program dat door eenige millioenen men schen wordt gehoord is natuurlijk er de grootste gemeene waardeering voor te krij gen Om dit te bereiken stelt zich de B.B.C. aan den eenen kant op het standpunt dat voor het publiek niets goed genoeg kan zijn (vandaar de lezingen van de meeste eminente geleerden en denkers van het land, die de luidspreker zoo nu en dan geeft), maar aan den anderen kant ook weer op het standpunt dat het publiek alles kan slikken (vandaar de hoogst onbeduidende praatjes en onbenullige humor en slechte muziek) In net algemeen gesproken steekt echter het radio-beleid in Engeland ongetwijfeld gunstig af bij dat van vele andere landen. Dat ligt aan de consti tutie van h.t bedrijf en meen ik aan zijn dictator Een monopolie, dat begint om zich niets aan te trekken van sektegeest en partij zucht (O, Nederlandsche radiomenschen), en dat voorts met verkwikkende breedheid van opvatting in haar uitzendingen alle stand punten aan het woord laat (met uitzondering van puur-destructieve als Communisme en Jingoisme) en alle smaken, mits ze niet al te onmogelijk zijn, bevredigt, en daarbij de dui delijke tendentie toont van de stijgende lijn die loopt naar een hoogere, breedere, meer universeele cultuur, een monopolie, dat zoo haar taak opvat, kan een voorbeeld worden voor de rest van de wereld. Waar men de vloten vermindert. Het opschrift klinkt optimistisch. Maar ik twijfel er niet aan of de vloten zullen wor den verminderd. De vraag is slechts hoe ver men in vermindering zal gaan. Daarvan zal afhangen of wij over vier maanden (zoo lang, voorspelt men, zal de conferentie min stens duren) verdrietig of blij zullen zijn. Het officieele huis. waar de gedelegeerden voor het doel hun plenaire zittingen nouden, heet St. Jaraes's Palace. Zoo moet het ge schreven worden Het schijnt wel noodig dit nadrukkeiijk vast te stellen. Want in een Nederlandsch dagblad stond dezer dagen een artikel over dit St. James's Palace, waar in de schrijver buitenlandsche dagblad-cor respondenten op de vingers begen te tikken, omdat zij de letters van „Buitenhof" in hun artikelen over de Haagsche Conferentie zoo door elkaar hadden gegooiden die daarop „St. James's Palace" onjuist spelde Dit paleis werd oorspronkelijk gebouwd voor dien Blauwbaard onder de koningen, Hendrik VIII. Dat was al in de zestiende eeuw. Van dat gebouw, dat naar men meent Holbeir. hielp ontwerpen, is nog slechts een deel over, o.a. het poortgebouw, het indruk wekkendste deel. De geschiedenis van het paleis (sedert Buckingham Pa'.ace is gebouwd wonen de vorsten des lands er niet meer, maar de Prins van Wales heeft er in Yoék House, een vleugel, nog zijn officieele resi dentie) is, als alle geschiedenis, een menge ling van vreugde en verdriet, vooral verdriet De ongelukkige Karei I overnachtte er den nacht vóór zijn onthoofding en begaf zich door de poort te voet naar het schavot in Whitehall. In de eerste jaren van zijn be staan moet St. James's Palace veel tranen en geween hebben gezien van de schoone vrou wen. die Hendrik VIII slechts zoo angstwek kend kort wist te waardeeren. De grond waarop het paleis staat, werd aanvankelijk bezet door een asyl voor lepralijders Een groot deel van het paleis brandde af in het begin van de vorige eeuw. De herinnering aan de oorspronkelijke bestemming van het paleis het verblijf van het Hof wordt alleen nog in het hedendaagsche bewaard door het feit dat gezanten altijd zijn geaccre diteerd bij het Hof van St. James's. De tra ditie wil dat er voor het diplomatieke korps geen Buckingham Palace bestaat. Nu is het inwendige van het paleis her schapen in raadzalen en kantoren van noes ten arbeid. Waar eens Karei I in beangstigen de stilte den dag afwachtte, die hoofd van romp zou zién scheiden, daar tikken nu de telegraaf-toestellen het zonderlinge -hvthme uit dat onafscheidelijk is van snelle r.ieuws- verspreiding. Waar Hendrik rondstapte in de glorie van zijn gewaad en persoonlijkheid daar staan nu rijen tafeltjes met stoelen, waar journalisten met ruggen, krom van inspanning en concentratie, haastig hun vul pennen of schrijfmachines hanteeren, voedsel in den vorm van commentaar verschaffend aan de ko'ommen (bij gebrek aan nieuws) van hun bladen, over de gansche wereld ver spreid. De ..koning der aarde" heerschte waar de maagdelijke Koningin Elizabeth heerschteEn zoo wordt in St. James's Palace nieuwe historie gemaakt. En wij ho pen vurig dat deze geschiedenis oowekken- der zal zijn dan de meeste geschiedenis, die aan het gebouw is verbonden. bladachtig uit, inzonderheid aan den achter kant, waar vooral de adertjes, zuiver sym metrisch, zoo goed gezien kunnen worden. Op ieder der vleugels val een geelbruin vlekje op, dat op de achtervleugels iets grooter is, dan op de voorvleugels. De wijfjes van den Citroenvlinder, die aan merkelijk lichter gekleurd zijn, vooral in het midden op de bovenzijde der vleugels, laten zich veel minder zien, dan de mannetjes. Zij zitten oo de takjes van Wegedoorn of Vuil boom (Rhamnus frangula), om er voor menigvuldige voortplanting zorg te dragen. Uit de eitjes komen te voorschijn dunne, groene rupsjes, die aan beide zijden langs de pooten een witte streep hebben Die streepje: heeft men reeds aan de kegelvormige eitjes, die niet in hoopjes, maar elk afzonderlijk ge legd zijn, kunnen waarnemen. De kleur van de rups is verder zeer beschermend, daar zij met de bladeren aan den Wegedoon overeenkomt Een aardige mimicry vooral vormen de half wassen rupsen, die. wanneer ze zich opge richt hebben, veel gelijken op jonge, opgerol de bladeren. Aan den overkant der bladeren kan men de groene poppen vinden, die zich kenmerken door 'n bol borstwerk. Deze poppen doen denken aan die van de koolwitjes, doch ze zijn versierd met bruine stipjes en met een lichte lengtestreep langs de beide zijden. Zoo is het wel een genot deze citroentjes un hun fladderend leven na te gaan. Ze be minnen den zonneschijn en dan kunnen ze zich hoog in de lucht verheffen. Dan valt niet op het rood van de tasters en het bruin van het aardige haarbosje op den kop. Die kleuren kan men alleen even waar nemen. wanneer de vlinders rusten op bloem of blad. In het voorjaar treft men ze het eerst aan op de wilgentakies en later den geheelen zomer door op de Rhamnus frangula, de plant, die, als het ware, bestaat voor den Citroenvlinder, wat de soortnaam van dezen vlinder te kennen wil geven. J. DAALDER Dz. Uit de familie der Pierididae of Witjes zijn zeker wel het meest bekend Pieris brassicae en Peris rapae, het Groote en het Kleine Kool witje, die men op alle zomerdagen overal kan vinden, en waarvan de bekende rupsen het den koolboeren zoo lastig kunnen maken. Een lid dezer familie, dat meer geel wan wit ge kleurd is, zullen we bezien, 't Is de mooie Citroenvlinder (Rhodocera rhamni), waarvan Van Uildirks en \itus Bruinsma zeggen: „Er is iets klassieks, iets streng moois in dezen vlinder, niet enkel door de sobere effenheid van zijn kleur, maar vooral door de edele lij nen van de breede vleugels, zoo fier sikkelvor mig omgebogen aan de voorvleugelpunt, en verder, overigens alle scherpe hoeken mijdend, zich in het midden der achtervleugels, zich tot een fijn spitsountje vereenigt. In zijn keu rige geacheveerdheid in alle onderdeelen, doet hij denken aan Agrostemma githago onde~ de wilde bloemen; maar evenmin als die bol derik, houdt ze de menschen op een afstand" Met het oog op de kleur wordt deze vogel in Duitschiand genoemd Citronenblatt, Ci- tronenvogel, Citronenfalter en Butterfalter De dunbeschubde vleugels zien er dan ook wel KORTE BERICHTEN. Op zijn buiten „Boschoord" te St. Ni- col aasga is, ru m 82 jaar oud, overleden jhr. mr. C. van Eysinga, oud-lid van de Frie- sche Staten, oud-voorzitter van het Paarden stamboek. De heer Van Eysinga stelde levendig be lang in de paardenfokkerij en richtte een eigen stoeterij „de Oorsprong" te St Nico- laasga op. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. Vcor grooteren. 1. Zwitserland. Z uwe vlier kasteel Friesland Zwitserland scharnier weiland kraai A n s d Klaas, Waal, Klaaswaal. Vele kleintjes maken één groote. Geit, gevel, kroos, kant, steen, Jan, leem, leng. Lize mag dan plezier in Duitschiand ge had hebben, ze kwam er ongenietbaar vandaan. (Amerongen). Wist je, dat Jan ten Halve er eiken dag kwam? (Veere). Ik had het je al gezegd: Peter let nooit op den weg. (Teriet). Tante Leni heeft haast, roep Annie dus vlug. (Stroe). Je moet niet zoo hard aan de bel trek ken, Gustaaf! (Rekken), Vcor kleineren. 1. Steenbakker of pottenbakker. 2. Hinde, winde, linde. 3. Sneeuwklokjes. 4. Assen. 4. OM OP TE LOSSEN. Voor grooterec. uit 2. Verborgen aardrijkskundige namen het buitenland. Meneer Duval, u blinkt op oorspronke lijke wijze uit. (2) De vruchten moesten wel in zeven hoop jes verdeeld worden, want zij waren met zijn zevenen bij hun Oom gelo geerd. (2) Liet Hans u ezeltje rijden? Heb je die som meteen in Nora's boekje opgeteekend. (2) Mijn kleine broertje had van letterblokken twee woorden gemaakt. Het eerste was een voorwerp, dat sommige men schen gebruiken bij het leven en het tweede was een werelddeel. Daarna gooide hij alle letters zóó door elkaar dat hij een land in Amerika kreeg?. Welk? Vader had dertien appelen en zou mij de helft daarvan geven. Hoeveel kreeg ik er? Er werd geen ééne appel doorge sneden. Op de zigzag-kruisjeslijr. komt de naam van een stad in het Zuiden van Europa. rij een ander woord voor teeken. een hoogte. een ander woord voor laag water, een meisjesnaam. 3. 4. X X X 1° 2° 3° 5° een natuurverschijnsel. 6° een jongensnaam. 7° een rivier in Duitsch. land. een boom. een vaartuig, een veldvrucht. X - X X X X 7° X 8° 9° 10° Voor kleineren. 1. Welke koning heeft het meest gevlogen? 2. Welke boot kan men eten, als men éési letter wegneemt? 3. Tc Ben een klein klein sterretje. Met een gouden hart. Altijd ben ik licht van kleur, Nimmer bruin of zwart. 'k Ben te vinden in den tuin. Maar ook in de wei, Als de Lenf in aantocht is, Vindt je ov'ral mij! 4. Maak een dorp in Zuid-Holland vao: 4 Hans mes ei S

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7