DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De onderwereld van Chicap. De Kerkvervolging in Rusland. Een aantal ernstige verkeers ongevallen. De Oostenriiksch-ltaliaansclie Hit nieuwe Spaansche Bewind. E i\ü. 34 MA iXDAG lO FEBRUARI 1930 132e Jaargang. Dagelijksch. overzicht. Buitenland £en razzia met 917 gearresteerden. Communistische betoogin gen in Frankrijk. Bloedige botsingen. Een groote betooging te Parijs. De zaak Koetepof. Primo's afscheidsbrief aan Mussolini. De commissie Sklarek. Burgemeester Böss aan het woord. Binnenland COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voorafbetaling voor Alkmaar 2.-, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directenr: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nnmmer bestaat uit 2 bladen. DE PAUS TEGEN SOVJET-RUSLAND. Een brief gericht tegen het bolsjewisme. Een mis om redding uit den nood te vragen. De misstanden in Rusland, waarover schier dagelijks bericht binnen kommen, hebben logisch ook de aandacht van de katholieke kerk getrokken. En als gevolg daarvan heeft de paus Zaterdag een brief gericht aan kardi naal Pompili, den vicaris-generaal van Rome en hiermede het sinds eenigen tijd aangekon digde offensief ^van de katholieke kerk tegen het bolsjewisme en in het bijzonder tegen het bolsjewistisch Rusland geopend. De correspondent van de V o s s. Z t g. te Rome seint, dat de onderhandelingen, die te Rome in stilte gsvoerd zijn tusschen het Vati- caan en Moskou, als definitief mislukt dienen te worden beschouwd. De brief dan, waarvan we hierboven mel ding maakte, heeft ongeveer dezen inhoud: „De vreeselijke en Godslasterende misdaden, die eiken dag opnieuw tegen God en tegen de zielen van het Russische volk worden ge pleegd en zich voortdurend verscherpen, heb ben ons gemoed diep getroffen". De Paus her innert er voorts aan steeds te hebben getracht het Russische volk te beschermen. Tevens deelt hij mee, dat tot nu toe niet bekend was, dat hij tijdens de conferenties van Genua aar. de daar vertegenwoordigde regeeringen had voorgesteld, de Sovjet-regeering alleen te er kennen, indien deze zich bereid verklaarde de godsdienstige vrijheid en het bezit van de kerk te eerbiedigen. Een dergelijk besluit zou ook andere kerken dan de katholieke ten goede zijn gekomen. Men heeft deze punten echter geof ferd aan wereldsche belangen, die intusschen beter beschermd waren geweest, indien de ver schillende regeeringen met de rechten Gods rekening hadden gehouden. Helaas, vervolgt de Paus, is men niet in een interventie getreden. Het is intusschen toch gelukt den patriarch Tychon te redden van de doodstraf en met behulp van giften uit de heele wereld 150.000 kinderen te redden van den hongersnood, totdat onze medewer kers gedwongen werden hun werk van barm hartigheid te staken, daar men liever duizen den onschuldig in den dood dreef, dan ze te laten redden door christelijke naastenliefde De brief wijst er voorts op, dat het bolsje wisme voornamelijk de jeugd bedreigt en be derft, laster verspreidt en tegen de mensche- lijke natuur indruischt. De Russische kerk heeft nooit nagelaten te bidden voor verbete ring van dezen toestand. Zij heeft zelfs een bijzondere commissie benoemd, die de werelo moet inlichten over de afschuwelijkheden, die het bolsjewisme pleegt. Nog tijdens het jong ste Kerstfeest heeft men in Rusland honder den kerken gesloten, honderden heiligenbeel den verbrand, de feestdagen afgeschaft. Men is zoover gegaan de arbeiders te dreigen hun de brood- en woonkaarten te ontnemen, indien zij geen afstand deden van hun geloof. In alle Russische steden zijn goddelooze carnavals- feesten gehouden, waaraan de buitenlandsche diplomaten moesten deelnemen. Men zag in de carnavalsoptochten wagens, waarop jonge lieden in trieste gewade het kruis bespotten en bespuwden. Op andere wagens stonden kerst boomen, waaraan poppen, die priesters voor stelden, waren opgehangen; weer elders werd het kruis door jongelieden op walgelijke wijze bezoedeld. De brief sluit met de mededeeling, dat d; Paus oo IQ Maart, den dag van den Heili gen Jozef, in de Sint Pieterskerk een mis zal lezen om de Heiligen te bidden voor redding uit den grooten nood. Tevens wordt de hoop uitgesproken, dat de katholieken van de heele wereld den Paus dien dag door hun gebea zullen steunen. De brief, die natuurlijk specifiek kerkelijk is, werpt een scherp licht op de toestanden in Rusland. En de inhoud er van is zeker niet overdreven. Er zijn al Zbo dikwijls ontstellen de berichten uit het Sovjet-Rusland gekomen, die wantoestanden, waarvan in den brief mel ding worden gemaakt, vermeldden, dat het ons niet verwonder*, dat de katholieke kerk in grijpt. Echter vreezen we, dat de brief weinig of geen verbetering zal brengen in Rusland. De politie heeft een reusachtige razzia ge houden in de onderwereld van Chicago. Tal \an schuilhoeken van bekende misdadigers werden onderzocht en in totaal werden 917 personen gearresteerd, o.w. zich 275 bek.nde ®'Sdadigers bevinden, die nog straffen te goed hebben en die allen in het bezit van wapens werden gevonden. De autoriteiten beweren, vast besloten te 2hn, den strijd tegen de misdaad voort te zetten totdat de misdadigers-terreur, waar onder Chicago gebukt gaat. gebroken is De leiders der verschillende roovers- en moordenaarsbenden wisten zich echter tijdig in veiligheid te brengen en konden voorloo- pig nog niet gevat worden. Gisteren werden wederom twee automobi listen door 4 personen doodgeschoten, die er met de auto van doorgingen. In de afgeloopen week zijn in Chicago 10 moorden gepleegd. Te Belfort kwam het gisteren tijdens een communistische betooging van de stakende textielarbeiders tot een bloedige botsing met de politie. Talrijke personen werden gewond, o.w. ook het communistische kamerlid Ca- chin. 20 communisten werden gearresteerd. Ook te Rijssel kwam het tot botsingen tus schen politie en communisten, aangezien laatstgenoemde een openluchtmeeting wilden organiseeren, hetgeen door politievoorschrift verboden is. Gisteren werd te Parijs een groote protest- betooging gehouden van de protestantsche gemeente tegen de kerkvervolging in Rus land. Ongeveer 2000 personen namen aan de betooging deel. De voorzitter van de protestantsche ver- eeniging in Frankrijk wees er op, dat de Rus sische anti-kerkelijke organisatie in Rusland, die ongeveer één millioen leden telt, zich niet tegen een bepaalden kerk keert, maar alle religies van welken aard, met bruut geweld onderdrukt. Behalve tal van protestantsche predikan ten nam ook een verte; opper-rabbinaat van tooging deel. De Fransche bladen merken als bijzonder heid op, dat dit de eerste maal is, dat de rab bijn in functie een christelijke kerk betrad om daar deel te nemen aan een plechtigheid van kerkdijken aard. egenwoordiger van het Frankrijk aan de be- De politie is weer eens door een anonieme meedeeling op een valsch spoor gelokt in de zaak Koetepof. Nu heette het, dat de generaal gevangen gehouden werd in een landhuis te Tamaris sur Mer bij Toulon. Het onderzoek in die streek heeft echter niets opgeleverd. Intusschen blijkt de politie ook haar voelho rens buitenslands uit te strekken. Te Berlijn is een hoofdambtenaar van de Parijsche po litie aangekomen om overleg te plegen met de Berlijnsche politie over nadere onderzoe kingen. De Zaterdag en Zondag hebben weer hun traditioneele slechtoffers geëiccht. Zoo heeft Zaterdagavond tegen 8 uur in de buurt van Reims een ontzettend auto-ongeluk plaats ge had, waarbij zes personen het leven lieten. De auto kwam met groote snelheid voor een spoorwegovergang, waar de boomen wa ren neergelaten. De boomen werden wegge rukt en juist zou <k wagen over de rails rijden toen een D-trein uit Parijs naderde met een snelheid van 80 K.M. Een vreeselijke botsing had plaats waarbij de auto vele meters door den locomotief werd weggeslingerd en geheel verhrijzeld. De inzittenden, twee heeren, twee dames en twee kinderen werden deerlijk ver minkt. De lijken der kinderen werden op een afstand van 50 tot 70 Meter teruggevonden, terwijl die der vrouwen 100 Meter ver werden geslingerd. Het lijk van een der mannen, was aoor de locomotief opgevangen. De machinist had onmiddellijk na de bot sing den trein tot stilstand gebracht en red dingspogingen ondernonen, welke evenwel niet mochten baten. Door politiebeambten uit omliggende plaatsen werden de dooden verza meld en in een wachtkamer van het dichtstbij zijnde station opgespaard. De verbrijzelde boomen werden later op 200 Meter afstand teruggevonden. Vier kinderen door autobus over reden en gedood. Volgens berichten uit Oslo heeft daar Za terdag een ontzettend verkeersongeval plaats gehad, dat aan vier schoolkinderen het leven koste. De kinderen begaven zich n.1. op weg naar school per slede, waardoor zij geen aan dacht wijdden aan een naderende autobus. Zij werden overreden en gedood. De chauffeur had van het ongeluk niets bemerkt en reed door totdat hij door voorbijgangers op het ge beurde werd opmerkzaam gemaakt Botsing tusschen twee sneltreinen. Eén doode, twintig zwaar ge wonden. Uit Madrid wordt gemeld, dat op de lijn der Zuider Spoorweg Mij. twee sneltreinen, komend uit Sevilla en uit Allicante, op elkaar zijn geloopen, waardoor één persoon werd ge dood en twintig reizigers zwaar werden ge- wo; 1 De toestand van eenige zwaargewon den is hopeloos. Tsjecho Slowakije weet haar te billijken. Er zijn geruchten verspreid, dat de Oos tenrijksch-Italiaansche toenadering van den laatsten tijd, die ten slotte zijn uitdrukking heeft gevonden in Schobers bezoek aan Ro me, in de landen der kleine entente en in Frankrijk met leede oogen zou zijn aange zien. Dat zulks voor wat Tsjechoslowakije betreft zeker niet het geval is, is onzen Weenschen correspondent gebleken bij een bezoek te Praag. Onze correspondent ont moette daar prof. dr. Krofta, politiek direc teur van het departement van buitenland sche zaken en oud-gezant te Weenen, die hem meedeelde, dat naar zijn meening de buiten landsche betrekkingen van Oostenrijk met alle landen uitstekend zijn en dat men over al begrijpt, dat Oostenrijk zich zij het alleen al op economische en financieele gronden met Italië moet verstaan, welks vriendschap voor Oostenrijk van het hoogste belang is. Ook de heer Marek, de Oostenrijk- sche gezant te Praag, verzekerde onzen cor respondent, dat de oorspronkelijke bezwaren van de Tsjechoslowaaksche regeering over de richting van de Oostenrijksche politiek volkomen overwonnen zijn en dat, zoo er nog misverstanden mochten bestaan hebben, deze in Den Haag geheel uit den weg zijn ge ruimd. De Popoio d'Italia te Milaan publiceert een brief van generaal Primo de Rivera, den ex-dictator van Spanje, aan Mussolini, waar in de markies van Estella zijn onvoorwaar delijke vriendschap betuigt aan den Leider, zoowel als aan het Italiaansche fascisme, dat gegrond is op den geestdriftigen wensch van de jongekrachten, krachtig geleid dooi den geest van den Leider en gesteund door de flinkheid van den Koning, en dat een groote geschiedkundige beteekenis heeft en een overwinning is van de staatspolitiek. welke hij, Primo, gedurende zijn regeering in Spanje heeft trachten na te volgen. meerderheid van het college en de gemeente raad waren echter voor uitbreiding geweest, daar men de in de buitenwijken wonende be volking in staat wilde stellen snel en gemak kelijk naar het werk te gaan. Samen met dr Lange heeft Böss voorts getracht het open bare bouwbedrijf te beperken. Hij heeft echter ingezien, dat tal van overeenkomsten over het bouwen van scholen enz. moesten worden uit gevoerd, daar anders nog veel meer schade aan de stad zou worden berokkend. Begin 1Q2Q, besloot Böss zijn mededeelin- jen, was de financieele toestand nog goed. Dit Ylijkt wel hieruit, dat de stad. die 25 pet. van het bij de spaarbanken gedeponeerde kan op- eischen, slechts, 10 pet. van dit geld noodig had. De moeilijkheden ontstonden eigenlijk eerst nadat in verband met de zaak-Sklarek de financieele toestand der stad in het open baar publiek werd besproken, waardoor het crediet van Berlijn ernstig werd geschokt, zonder dat hiervoor redenen bestonden. Tal van credieten werden opgezegd en daar ze moesten worden gedekt, ontstonden de moei lijkheden van December j.1. Ongeregeldheden te Sevilla. De marine weer tevreden. Nieuwe partijen? Te Sevilla is het, naar de correspondent te Madrid van het „Berliner Tageblatt" meldt, Donderdag tot ongeregeldheden gekomen. Een groote menschenmenigte trok naar het stadhuis om tegen het aanblijven van den alcalde (burgemeester) te protesteeren. Er werd „leve Spanje" en leve Berenguer" geroe- f>en en onder tumult werd het aftreden van den burgemeester geëischt. Deze liet mededee- len, dat hij al lang zijn verzoek om ontslag had ingediend. In een stadje der provincie Valencia, Mar- calcazar, stak de bevolking het huis van den door de regeering van Primo de Rivera aan- gestelden burgemeester in brand, daar deze nog geen ontslag had genomen. De ministerraad heeft voor de marine de oudé, voor ongeveer een jaar door Primo op geheven promotieregeling weer ingevoerd, volgens welke bevorderingen alleen volgens anciënniteit geschieden. Een aantal marine officieren, die indertijd door verlaging van de leeftijdsgrens uit den actieven dienst werden verwijderd, zijn weer in dienst gesteld De thans opgeheven decreten hebben er in dertijd veel toe bijdragen, de marine tegen Primo in het harnas te jagen. De ontstem ming in het corps zee-officieren heeft, naar de correspondent van het „B. T." nog mee deelt, tijdens de groote manoeuvres van den jongsten nazomer tot potsierlijke voorvallen bij de vloot geleid. Het kwam destijds tot wei geringen van gehoorzaamheid en ook tot het opzettelijk verkeerd begrijpen van bevelen van hoogerhand tot er ten slotte een vreeselijke wanorde op de vloot moet zijn ontstaan. Sedert eenige dagen vertoeft Cambó te Madrid voor .het houden van voorbereidende de In de cor 'ssie-Sklarek van den Pruisi- schen Lam is Zaterdag Böss, de opper burgemeester van Berlijn, aan het woord ge weest. Bij de opening der zitting werd eerst dr. Lange, de Berlijnsche wethouder van financiën, gehoord. Deze dient niet te worden verward met zijn naamgenoot, die Vrijda" aan de beurt is geweest en als waarnemen wethouder van financiën optreedt. Dr. Lange is sinds geruimen tijd met ziekteverlof. Hij had dit verlof Zaterdag onderbroken om voor de commissie te verschijnen. Ook hij stelde zich op het standpunt, dat de stad Berlijn zich alleen tengevolge van het gemis aan liquidi teit in moeilijkheden gevond. Berlijn heeft niet te groote schulden. De stad is er echter bij de financieele regeling met het rijk bekaaid afgekomen en bovendien bij het sluiten van buitenlandsche leeningen steeds stiefmoeder lijk behandeld. Andere steden hebben veel minder moeite te overwinnen gehad bij hei sluiten van dergelijke leeningen. De communist Schwenk, voorzitter van de commissie, gaf daarop te kennen, dat het in zijn bedoeling lag om dr. Schacht te raadple gen over de redenen, die de betrokken instan ties hebben bewogen zich te verzetten tegen het sluiten van buitenlandsche leeningen door de stad Berlijn. Dr. Lange verklaarde nog eveneens tegenstander te zijn geweest van het snelle tempo, waarin het net van den tunnelspoor werd uitgebreid. Opperburgemeester Böss kwam na de mid dagpauze aan het woord. Reeds in 1928 zei- de hij, had hij begrepen, dat het evenwicht van de financiën van de hoofdstad slechts kon worden gehandhaafd, indien de vlotten de schulden door binnen- en buitenlansche leeningen in een schuld op langen termijn konden worden veranderd. Toen men bij de beraadslagingen over de begrooting 1Q2Q zag op welken tegenstand men bij het sluiten van buitenlandsche leeningen had te rekenen, had men de buitengewone uitgaven gereduceerd van 273 tot 162 millioen en dit bedrag werd niet eens geheel besteed. Ook Böss heeft zi<$ toen in overleg met den wethouder van finan ciën uitgesproken tegen een al te selle uitbrei- ding van het net van den tunnelspoor. De FRANKRIJK. FOCH'S NALATENSCHAP. Maarschalk F och heeft in Engeland voor een waarde van 625 nagelaten. In zijn 16 November 1928 gedateerd testament ver-, maakt hij al zijn bezittingen aan zijn echtge- noote met uitzondering van verschillende uniformen en eereteekenen, die aan het Mu seum te Tarn zijn geboorteplaats in de Pyreneën moeten vermaakt worden ter herin nering „aan den stadgenoot, die het gebracht heeft tot maarschalk van Frankrijk, Enge land en Polen". PERZIK TER DOOD VEROORDEELD. Een buitenlander voor een Perzisch rechtbank. Een Rus, die een Grieksch echtpaar ver moordde, is ter dood veroordeeld. Dit is het eerste geval waarin een buitenlander voor een Perzische rechtbank tot de straf des doods werd veroordeeld. MEXICO. DE AANSLAG OP DEN PRESIDENT. Familie van den dader gearresteerd De vader, moeder en twee broers van den dader van den aanslag op president Rubio zijn aan de militaire autoriteiten overgele verd. Zij werden te San Luis Potosi gearres teerd en naar hier gebracht. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, is de rust in Monte Claros waar Donderdag de aanslag op den vice-president van Bra zilië werd gepleegd, nog niet hersteld. Het staat thans vast dat bij de schietpartij in totaal 7 personen werden gedood en 25 ge wond. De president van Brazilië is Zondag ft Rio de Janeiro teruggekeerd en heeft lang durige besprekingen gehad met de ministers van oorlog en verkeer. Ook in Natal in den Staat Rio Grande del Morte zijn onlusten uitgebroken waarbij tot nu toe 2 personen werden gedood en 9 gewond. AMERIKA. EEN KRAS VONNIS. In den staat New York geldt de wet-Bau mer, die bepaalt dat recidivisten op het ge bied van eigendomsdelicten na eenige ver oordeelingen levenslang kunnen krijgen. Die straf is thans uitgesproken over een 28-jari ge vrouw, die vroeger reeds drie maal was veroordeeld. De vier diefstallen samen had den de vrouw een waarde van nog geen 100 opgeleverd. Wij zijn niet bekend met de bijzonderheden van het geval maar de straf lijkt toch wel overdreven. zou gematigd conservatief worden er, naar decen tralisatie streven. Anderzijds wordt aan San- chez Guerra het voornemen toegeschreven een liberale partij te willen stichten. DUITSCHLAND. DE FINANCIEELE HERVORMINGEN In de regeeringspartijen, die het eens trachten te worden over de middelen om uit de financieele moeilijkheden te geraken, is thans het plan ontstaan de verhooging der bierbelasting en van de tarieven voor koffie engthee voorloopig voor een jaar toe te staan. Geschiedt dit, dan beteekent dit te vens dat ook de algemeene financieele her vormingen weder voor ten minste een jaar worden uitgesteld. Tegen het voorstel van dr. Moldenhauer, rijksminister van financiën om het tekort bij de verzekering tegen de werkloosheid te dek ken met de hulp van credieten, die voor een bepaald aantal jaren worden voorgesteld en waarvoor het rijk borg zou staan, hebben zich verschillende groote organisaties van vakvereenigingen uitgesproken. BELGIE. GROOTE BRAND IN EEN BANK. Zondagmiddag is in het gebouw van de Banque Chaudoir, die voor eenigen tijd zijne betalingen heeft moeten staken, een brand uit- ebroken, die het geheele gebouw verwoest eeft De aandeel en korden worden gered. 2 brandweerlieden bekwamen zware verwondin gen. SERVIë. ZWAAR WEER. Uit de Zuidelijxe streken des lands komen vele berichten over een zwaar noodweer en hevige wolkbreuken. Vele plotseling gezwol len beken hebben de spoorijn van Skolpje naar Servisch Metrovitcha overstroomd, zoodat het verkeer eenige dagen moest worden stopgezet. Op de lijn Skolpje-ochrid is een brug door een gezwollen beek meegesleurd. Op de baan Visegrad—BosnisJi—Jagodiua had een aardverschuiving plaats, juist toen een goe derentrein passecide. Een waggon ontspioor- de. Persoonlijke ongelukken hadden niet piaats- OPENING RADIOTELEGRAAF VERBINDING MET ZWEDEN. Op 17 Febr. a.s. wordt een rechtstreek sche radiotelegrafische verbinding geopend tusschen Nederland (Amsterdam) en Zwe den (Gotenborg). Oqpr deze verbinding zullen de telegram men worden verzonden voor Zweden en de over dat land te bereiken bestemmingen, die voorzien zijn van de (kostelooze) aanwijzing „via Hollandradio" of waarvoor geen ver- zendingsweg isi aangewezen. De telegraafdienst is bevoegd tot verzen ding langs anderen dan rechtstreekschen ra- dioweg, indien dit voor een vlugge over komst der telegrammen in bepaalde omstan digheden wenschelijk mocht zijn. VERKEERSONGEVALLEN. Gistermiddag had in de gemeente Oud* Leusden in de nabijheid van de militaire schietbanen een ongeluk plaats, doordat een wielrijder werd aangereden door een daar ter plaatse manoeuvreerenden Engelschen auto. De wielrijder bekwam een breuk aan het linkerdijbeen en werd, nadat een nood verband was aangelegd, naar het Ziekenhuis In Amersfoort overgebracht. Het slachtoffer is de 22-jarige Rengert van der Biezen uit Amersfoort, wiens toestand niet ernstig be hoeft te worden beschouwd. KORTE BERICHTEN. In een drukbezochte bijeenkomst van wege de Volksuniversiteit te 's Gravenhage, heeft mr. D. Fock, oud-gouverneur-genefaat van Nederlandsch-Indië, gistermiddag een voordracht gehouden over de Nederlandsch- Indische Staatsregeling. Een vijfjarig meisje uit de Jacob Cats- ptraat, te Den Haag, dat Donderdagochtend m de ouderlijke woning tegen een brandende kachel was geloopen, is in het gemeentelijk ziekenhuis aan de bekomen brandwonden bezweken. De Alg. Bond van Overheidspersoneel heeft den Amsterdamschen gemeenteraad verzocht, in verband met het steeds toene- mende verkeer en de daaruit ontstaande ver keersstoornissen, niet alleen het Rokin maai ook de Vijzelgracht te dempen. EEN 9CHOENER VEROAAN. Twee menscken verdronken Reuter seint uit Londen, dat, na een moei lijken tocht over het Kanaal, de Nederland sche schoener ..Oranje" in ontredderden toe stand de Theems ia opgedreven «a

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1