PUROL Radirgrafisch Weerbericht AGENDA Rechtszaken Stadsnieuws Maandag 10 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Een liefde in het vreemdelingenlegioen (boven 18 j.) 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer: Haar tweede jeugd (dram.), hoofdrollen Maria ♦Jacobini, Franz Lederer en Helene Hallier (toegang boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Adrienne Le touvreur (boven 18 jaar.) 8 uur, De Unie, Volkszangavond. Dinsdag 11 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Een liefde in het vreemdelingenlegioen (boven 18 j.) 7.30 uur, A. B. T.: Haar tweede jeugd (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Adrienne Le couvreur (boven 18 jaar.) 8 uur, Stadhuis, verg. vereemging Kin- derkleeding. Woensdag 12 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Een liefde ln het vreemdelingenlegioen (boven 18 j.) 7.30 uur, A. B. T.: Haar tweede jeugd (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Adrienne Le couvreur (boven 18 jaar). 8 uur, Rustende Jager te Bergen, voor dracht van den vogel fotograaf R. Tepe. Donderdag 13 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Eeti liefde in het vreemdelingenlegioen (boven 18 j.) 7.30 uur, A. B. T.: Haar tweede jeugd (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Adrienne Le- louvreur (boven 18 jaar). Vrijdag 14 Februari. 8 uur, 't Gulden Vlies, concert Soli Deo Oloria. Zaterdag 15 Februari. *t Gulden Vlies, bal-masque Alkm. Operet teclub. Maandag 17 Februari. 8 uur, De Unie, ledenvergadering van Het tyitte Kruis. Woensdag 19 Februari. 8 uur, 't Gulden Vlies, voordrachtavond Sven Scholander voor het Comité voor too neeluitvoeringen. Zaterdag 22 Februari. De Rustende Jager te Bergen carnavals bal Zaterdag 1 Maart. Harmonie, bal-masque T. O. P. ScAraZa ^itpar. al» vember 1929, waarbij de bekende eisch tot schadevergoeding door het Rijk wegens het doodschieten van haar man door marechaus sees werd afgewezen, hooger beroep worden aangeteekend. mar verdediger is thans mr. Nijsingh te Den Haag. HET PENSIOENFONDS IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Een procedure in rechtsgeding royement. Naar bekend is, heeft het comité van actie tegen het pensioenfonds in de grafische vak ken stappen ondernomen om een rechtsgeding aanhangig te maken over artikel 35 der sta tuten van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond, volgens welk artikel, aldus oordeelende tegenstanders, de aansluiting van den A. N. T. B., bij 't fonds op onwetti ge wijze is geschied, n.1. met 2/3 meerderheid. Het bestuur van den bond heeft reeds aan ongeveer 120 weigeraars van premiebetaling voor het bedrijf pensioen fonds de royements aanzeggingen verzonden, waarbij voorop ge steld werd, dat de royementen, indien alsnog binnen 14 dagen de premie worden betaald, ongedaan zullen worden gemaakt. Naar wij vernemen, heeft de heer O. D. Clausing, voorz. van het comité van actie, aan mr. S. de Jong, rechtskundig adviseur van dit comité, opdracht gegeven om met den meesten spoed de rechtbank te verzoeken de opschorting te bevelen van het royement van den heer Clausing totdat door de rechtbank over de principiëele kwestie uitspraak is ge daan. De procedure zal dus moeten geschieden in den vorm van een kort geding voor den president der Am«terdamsche rechtbank. De betreffende dagvaarding zal heden door mr de Jong worden opgesteld, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat de zaak in den loop van deze week dienen zal. Zaterdagmiddag zonk. De Nederlandsche kapitein, genaamd Tulp, uit Groningen en de Duitsche kok Walter zijn verdronken De lijken zijn nog niet gevonden. Een ander lid der bemanning, een Nederlander, van der Ley, bekwam een hoofdwonde. Voor het gezellige haardvuur van een klein hotelletje kalm zijn pijpje rookend, ver telde den 20-jarige stuurman aan den ver slaggever van De Crt. het dramatische ver loop van het vergaan van den schoener. „Je moet weten", ving de jonge Gronin ger, die men eerder op 30 dan op 2C jaar zou schatten, zijn geschiedenis aan, „dat ik den laatsten Januari aanmonsterde op den jl20 ton metenden motorschoener, die in Ant werpen cement aan het laden was voor Lon den. De bemanning bestond behalve uit ka pitein Tulp, uit mijzelf en Walter, een Duit- scher, die zijn eerste reis maakte. Al dadelijk merkte ik, dat de „Oranje" lek was, ik denk bij de zwaarden. Ook de motor werkte niet goed, ja eigenlijk deugde er heel weinig aan de schuit, hetgeen geen wonder is, als ik u nog vertel, dat het schip minstens 25 jaar oud was. Het was gedurende de reis hard werken voor den kapitein en mij, want Wal ter zijn achternaam weet ik niet eens was zoo zeeziek als maar eenigszins moge lijk is en bovendien kwam er nog een flinke storm opzetten, die ons hadden vol werk gaf. Tot overmaat van ramp sloegen onze zeilen kapot. Tegen Zaterdag waren wij nog een paar mijlen van de Theems-monding verwij derd, maar het ergste was, dat wij zooveel water hadden binnen gekregen, dat het voor schip en ons logies heelemaal blank stonden Nu heb ik al 7 "jaren gevaren en ik weet dus wel iets van de vaart af. Ik had dan ook al spoedig in de gaten, dat wanneer er water in het ruim zou komen, het met ons gedaan zou zijn. Daarom ried ik den kapitein aan, de noodvlag te hijschen, maar daarvan wil de aanvankelijk niets weten: het was zijn eigen schip en zijn eerste reis daarmee, be grijpt u. Hij dacht nog wel voor den storm en op eigen kracht binnen te kunnen loopen. Ten slotte ging het schip echter zoo diep liggen, dat de kapitein voor mijn overreding bezweek. Een marine-radersleepboot kwam ons te hulp en nam ons op sleeotouw met het doel de „Oranje" op een zandbank te zet ten. Ook een ander Hollandsch schip, de „Geertruida", verleende assistentie. Wij ston den intusschen tot de borst in het water. Maar zoo weinig dachten wij san gevaar, dat wij nog wat rauwe eieren aten. Plotseling echter werd onze toestand uiterst hachelijk; het voorschip begon te zin ken; even later een schok: de voorsteven had den grond geraakt. Het was een verschrikke lijk oogenblik; direct sprong ik overboord, gevolgd door den kapitein en den Duitschen jongen. Ik zelf ben een goed zwemmer en geholpen door een stuk hout kon ik mij drijvende hou den. De arme Walter kon zich echter bijna ge enoogenblik boven water houden; ik zocht nog naar hem, maar hij moet onmiddellijk in de diepte verdwenen zijn. Ook kapitein Tulp verging het niet beter; ik zag alleen nog maar zijn naar boven geheven armen, voordat ook hij in de diepte verdween. Door den stroom werd ik naar de „Geer truida" gedreven; die lag het dichtst bij mij, want de Engelsche boot had zoodra ons schip begon te zinken, den kabel doorgesne den om zelf niet meegetrokken te worden. Na een kwartier in het ijskoude water te zijn Seweest, werd ik aan boord geheschen, waar i door middel van een warme groc en droge kleeren snel opknapte. Toen ik aan land stapte, bood een Engelschman mij zijn pijp en tabak aan en toen voelde ik mij weer ge heel de oude". HET DRAMA TE ZUNDERT. De weduwe van den caféhouder gaat in hooger beroep. Door mej. de wed. C. van Meer, geb. Bil let. te Zundert, zal tegen het vonnis van de sechtbank te Den Haag, gewezen op 21 No- BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Hendricus Obe, z. v. Johannes Cornelis van Gijzen en Maria Elisabeth Agatha van der Klei. Clasina Petronella, d. v. Johannes Gerardus Veel en Trijntje Blok. Evert, z. v Pieter den Otter en Dirkje Rietbergen, Jan Cornelis, z. v. Cornelis van Twuijver en Trijntje Kroon. Johanna Jacoba, d. v. Wil lem van der Meijden en Sophia Visser. Fre- derikus Petrus Marie, z. v. Hermanus Anto nius Maria Jacobse en Josephina Jacoba Wühelmina Maria de Jong. Jacobus Simon, z. v. Jacobus Antonius van Riel en Lamber- ta Vrijhoeven. Theresia Anna, d. v. Anne Tuinier en Anna Therisia Ooort. Alida Wo- tje Gretha, d. v. Dirk de Groot en Grietje Beers. OVERLEDEN: Pietertje Kramer, gehuwd met Pieter Schoen, 51 jaar. Jacob Beets, 80 jaar. Reina Petronella Bierman, 1 maand Elisabeth Douwes Bakker, wed. Foeke de Boer, 84 j. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. (Mondelinge uitspraak 7 Februari 1930.) C. A. R. te Heiloo, overtreding Melkbesluit, 30 boete of 30 dagen hechtenis. H. de M. te Uitgeest, overtreding Leer plichtwet, 12 boete of 12 dagen hechtenis. T. J. K. te Limmen, overtreding Arbeids wet, 12 boete of 12 dagen hechtenis. R. R. te Alkmaar, overtreding Trekhonden- wet, 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. K. H. te Alkmaar, K. H. te Koedijk, dronkenschap, ieder 2 boete of 1 dag hech tenis. C. Z. te Bergen, N. S. te Hugowaard, over treding Spoorwegwet, de 1ste 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e 6 boete of 6 dagen hechtenis. W. K. te Limmen, T. P. te Warmenhuizen, D. 't V. te Anna Paulowna, J. B. E. te Akersloot, J. v. d. H., H. G. C., S. H. K„ J de V. te Alkmaar, overtreding Politieverorde- ning, de lste, 6e en 7e, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 2e en 5e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e 3 boete of 3 dagen hechte nis en de 8ste 16 boete of 16 dagen hechte nis. J. F., G. A. M. te Haarlem, J. H. te Sant poort, J. L. te Koedijk, J. S. te Oudorp, A. S. te Rustenburg, J. S. te Oterleek, P, B. te Hugowaard, J. N. te Purmerend, A. M. te Hoogcarspel, W. S. te Hoorn, W. K. en J. O. te St. Pancras. R. E., W. K., J. A P., B. E. J., T. K., C. F. K., N. L., A. v. W., J, K., B. A., S. B. en H. H. S. te Alkmaar, over treding Motor Rijwielwet, de lste, 2e^l2e, 13e, 15e en 25ste ieder 5 boete of 5 «kgen hechtenis, de 4e en 24ste ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 2 X 5 boeten of 2 X 5 dagen hechtenis, de 5e, 6e, 7e, 11, 14e, 16e, 17e, 18e, 21ste, 22ste en 23ste ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis de 8ste 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 9e, 10e, 19e en 20ste, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. GEVAARLIJK SPEL. Dat het spelen van kinderen op schuiten, die in het Kanaal liggen, heel gevaarlijk is, ondervond hedenmiddag de jeugdige M. E die al spelende in het water viel, doch ge lukkig spoedig op bet droge kon worden gebracht. AUTO VAN DEN DIJK GEVALLEN. De gladde weg Tengevolge van de gladheid van den weg is hedenmorgen in de buurt van Schoorldam een vrachtauto van den heer J. Volder, ge laden met koeien voor de Alkmaarsche markt, van den dijk getuimeld. Het mag een wonder heeten, dat het vee er goed is afgekomen. Per schuit werden de dieren verder ver voerd naar Alkmaar. De auto zal door per soneel van de werf Kuiper te Schoorldam weer op den dijk terug gebracht worden. PAARD OP HOL. Hedenmorgen omstreeks kwart over twaalf is het paard van den heer P. O. dat op den bakwagen bestuurd werd door een knecht, op hol geslagen waarbij de wagen tegen dc Srhermerpoort reed. Van den wagen brak een wiel af. Het paard werd weldra tot stil stand gebracht. De voerman kwam met den schrik vfij. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING AFD. ALKMAAR. Zaterdagavond was de tooneelzaal van het Gulden Vlies weer eens een en al vroo- lijkheid. Dat kwam, omdat de N.R.V. natuur lijk haar jaarvergadering hield. We schrijven met opzet „natuurlijk", om dat de traditie nu eenmaal wil, dat de afd. Alkmaar steeds van die ongedwongen, ge zellige en toch intieme jaarvergaderingen houdt. Zoo was het ook Zaterdagavond, 't Begon al bij de entree waar bloemetjes in je knoops gat werden bevestigd, zoodat de fleurigheid aer damestoiletjes nog verhoogd werd door 'n bloemenpraalEn dan waren de tafeltjes los jes door elkaar gezet, zoodat elk zijn eigen vriendenkringetje kon vormen En ten slotte beijverde het strijkje zich, om er de stemming in te brengen bij diegenen, die nog niet zoo vergevorderd waren. Dat waren er gelukkig heel weinig. De N.R.V. vierde feest. En daarom deed het prettig aan, dat de oud-voorzitter, de heer C. Names—Gorter, op zijn oude plaats aan de bestuurstafel zat. Hij hoort er toch eigenlijk bij; deze mede-oprichter van de af- deeling, die een zestal jaren de afd. heeft ge dragen, haar tot bloei heeft gebracht. Maar het eigenlijke feest ging vooraf door een jaarvergadering, met stemmen, jaarver slagen e.d. D? waarnemende voorzitter, de heer v. d. Meulen, opende met een hartelijk welkoms woord, daarbij speciaal den heer C. Names Gorter en de oud-presidente, die beiden ter vergadering waren. De secretaressfe, mej. Roldanis las daarna het jaarverslag voor, waarin zeer uitvoerig het vereenigings- leven vermeld werd. De vele tochten en tocht jes werden gememoreerd, de bezoeken aan de fabrieken van Ringers en Hoogenstraaten werden genoemd, het bezoek aan de Italiaan- sche Opera, de lezingen enz. enz. En niet vergeten werd de tooneelvereeniging Ulva- dero, die een paar uitstekend ges'aagde uit voeringen gaf. Hulde werd tenslotte gebracht aan den vertrokken oud-voorzitter, den heer C. Names Gorter. Het jaarverslag werd met applaus ontvan gen en mej. Roldanus kreeg bloemen voor het werk, dat ze ook dit jaar weer zoo keurig heeft geleverd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer S. J. Mo lenaar, bleek, dat de ontvangsten en uitga ven over 1929 resp. 1303.61% en 1105.75 hadden bedragen, zoodat het saldo over dat jaar was 197.86^. Dit maakt, dat er met het saldo van het vorige jaar thans 247.47 V> in kas is. De heer Kuiper (lid kas-commissie) bracht verslag uit en stelde voor den penningmees ter décharge te verleenen, aangezien alles in de beste orde was bevonden. De voorzitter bracht den heer Molenaar dank voor zijn arbeid en betreurde het, dat dit het laatste "jaar geweest is, dat de heer Molenaar penningmeester was. (Applaus). Daarna had de verkiezing van een voorzitter plaats. De vice-voorzitter, de heer v. d. Meulen heeft sinds het verhuizen van den heer Names Gorter, de taak van voorzitter op zich geno men. Thans op de jaarvergadering moest een nieuwe voorzitter gekozen worden. Het bestuur had een candidatenlijst sa mengesteld, om de verkiezing te vergemakke lijken. Echter, ofschoon niet op die lijst staande, werd de vice-voorzitter door de alg. vergadering tot voorzitter gekozen en wel met zoo'n spontaan gebaar, dat hij zich ge noodzaakt zag, de benoeming aan te nemen. Andere verkiezingen. Bij de verdere stemmingen werd de heer Mosk alsb estuurslid herkozen, terwijl de heeren Cloeck en Sietsma benoemd werden tot bestuursleden, zulks wegens uitbreiding van het bestuur. Toen zou de voorzitter dit officieel gedeel te der vergadering sluiten, maar de heer Na mes Gorter vroeg nog even het woord. In een kort speechje, waarin hij zijn sym pathie voor de afdeeling toonde, overhandig de hij den voorzitter een nieuwen, fraaien voorzittershamer, hetwelk een donderend ap plaus ontlokte. De voorzitter bracht den heer Gorter dank voor dit cadeau en sloot toen de vergadering Feestelijke voortzetting. Dadelijk daarop nam de feestcommissie de taak van den voorzitter over en liet allereerst het N.R.V.-lied zingen. Een uitgebreid programma volgde nu, ge heel samengesteld door leden van de N.R.V. We kregen muziek te hooren van mevr. G Ohlen—Bosman (piano), en de heeren P. A Blaauw (viool) en C. v. d. Bijl (cello), we hoorden zang van mevr. J. Priester—Meule- mans, de heer P. Kroon ontpopte zich als een prima cabaretier en tenslotte gaven de heer en mevr. v. d. BogaerdeMooy een alleraardig ste één-acter: 3e gouden bruiloft van Hein er» Trui. Het succes was groot en verdiend. De da mes kregen bloemen. Na de pauze voerden eenige leden van „Ul- vadero" een tooneelstukje op, „Arme Rijken", een één-acter van Nono. 't Was een alleraar digst stuk met vroolijke tafreelen en goed spel der spelenden. Alleen het tempo kon iets vlug ger geweest zijn. Maar al weer bewees L'l vadero, dat zij best een heelen avond kan vul len en de stemming er in kan brengen. Er zijn zeer goede krachten onder de leden en we zijn benieuwd naar een volgende uitvoering. Tenslotte had een verloting plaats van tal van aardige voorwerpen. Deze verloting was zeer geanimeerd. Van de prijzen noemen we den eersten, een schemerlamp, gemaakt door een verpleegde van Castricum. Een fraai voorwerp, dat meteen eens weer bewees, dat ook die ongelukkigen in het gesticht toch nog iets kunnen maken, dat nuttig is. Voor den gelukkigen bezitter heeft de prijs er des te grooter waarde door! Toen kwam het bal, dat nog lang duurde. Een prettige avond, een vroolijke avond, een bijzonder goed geslaagde avond was het HOOIWAGEN OP DE RAILS OMGEVALLEN. Op den Omval is hedenmorgen op de rails van de Noord Hollandsche tram een wagen hooi van den heer F. S. uit Oudorp omgeslagen doordat de lading scheef hing De tram moest stoppen. Spoedig werd het verkeersobstakel weer opgeruimd. DE HALTER. 21aterdag gaf de gymnastiekvereniging de Halter haar tweede uitvoering, die zich ook nu weer in groote belangstelling mocht verheugen. De heer Molenaar, de voorzitter, sprak daarover in zijn openingswoord zijn groote waardeering uit Hij vond thans ook nog gelegenheid om in 't kort de groote be- teekenis voor ieder van de lichamelijke ont wikkeling in 't licht te stellen, vooral in den steeds moeilijker wordenden strijd om het be staan. Onder leiding van ded directeur, den heer Ran werd daarna het programma met zijn vele keurige turnnummers vlot afge werkt. Op verzoek was nog een nummer aan het programma toegevoegd n.1. een herhaling van den „Oosterschen dans", het nummer dat op den feestavond zooveel succes had. Deze aardig gevonden fantasie gaf naast keurige en fleurige costumes, niet minder mooie dansen te zien. Mevr. Jonker—Jonker, de leidster, zich cp dit gebied kranig bleek te hebben ontwik keld. Mej. To. Botterman zong als inleiding heel goed „Stanchen" van Schubert. Een luid applaus beloonde de uitvoerenden. De turnoefeningen der dames en heeren vonden luiden bijval. De gezellige Halterstemming bleef tot het einde der danspartij, die den avond besloot. Het bestuur en de directeur kunnen over het door de Halter behaalde succes meer dan tevreden zijn. PROPAGANDA-AVOND VAN DE NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Gisteravond hield de afd. Alkmaar van bovengenoemde vereeniging een propaganda- feestavond in „I>e Harmonie" met mede werking van de gemengde zangvereeniging ..De Stem des Volks", directeur de heer P. A. Blaauw. De voorzitter, de heer J. Koelman, hield een openingsspeech waarin hij begon met te constateeren, een belangrijke stijging van het ledental. Wij waardeeren de belangstelling zei spr., en nog meer Jiet actief deelnemen aan de drankbestrijding natuurlijk ten zeerste en dit te meer, waar onze strijd nog lang niet ge streden is en wij den krachtigen steun van velen niet kunnen ontberen. Ongetwijfeld is het alcoholgebruik de laatste jaren zeer afgenomen en in 't bijzonder het gebruik van sterk alcoholische dranken. Maar helaas moeten wij constateeren dat in de allerlaatste iaren het gebruik van z.g. zwak-alcoholische dranken, b.v. bier en wijn, eer toe- dan afneemt, weliswaar gedeelte lijk ten koste van het jenevergebruik. Maar des te zorgwekkender is dit verschijnsel, waar het zich bepaaldelijk afspeelt in de kringen der jongere generatie. Vervolgens wees spr. op twee verschijnse len, die hij zeer onaangename verrassingen noemde, welke de drankbestrijding onlangs te incasseeren heeft gehad. De eerste is het verschijnsel, dat verschil lende gemeenten en voornamelijk die welke een historisch raadhuis bezitten, z.g. Raads- kelders gaan oprichten Dit verschijnsel is in het buitenland meer vertakt Vele gemeente besturen subsidieeren daar de raadskelders, die naar het schijnt een speciale aantrekke lijkheid voor vreemdelingen moeten hebben. Overheidszorg voor den vreemdeling dus. Verplaatsen we ons nu even met onze ge dachten naar ons Alkmaarsche Raadhuis, dan zien we, dat dat nog zoo'n ongeschikte ge legenheid niet bieden zou voor een raads- kelder. De overheid zou dan haar zorg voor den vreemdeling eerst kunnen uitstrekken on der den grond en daarna zou die overheid ook bovengrondsch voor die menschen kun nen zorgen, want daar bevindt zich hef politiebureau, dat helaas reeds al te vaak een geschikte plaats tot ontnuchtering heeft geboden. Laten wij echter hopen, dat onze goede stad voor zoo iets bespaara moge blijven. Een gemeentebestuur als dat van Utrecht geeft overigens wel eenige aanleiding tot de plastische vergelijking van de beste melk gevende koe, die de melkemmer omschopt, want aan den eenen kant subsidieert het de drankbestrijding, terwijl het aan den anderen kant zelf gelegenheid schept tot alcohol gebruik. De tweede onaangename verrassing is de drankwetsherziening, welke dit jaar zal plaats vinden en waaraan door min Ver schuur reeds thans alle waarde ontnomen is. Het ontwerp is ontzield, zooals de pers on langs schreef. Allereerst is de P. K. eruit ge licht, zoogenaamd om een spoedige beslis sing over het wetsontwerp te verkrijgen. De minister meent, dat de P. K. betei als afzon derlijk wetsontwerp te behandelen is. maar ondertusschen is hij voorloopig niet ge neigd om een dergelijk ontwerp in te dienen Zoo zien we dus dat onze P. K., ene als initiatief-voorstel tot 2 maal toe door onze Tweede Kamer is aangenomen en slechts met enkele stemmen door de Eerste Kamer is ver worpen en waarboor de geheelonth. jaren lang gevochten hebben, de genadeslag is in geven. Maar al y enscht de minister geen P. K., wij wenschen haar wel en waar onze beweging blijvend is en waar een minister slechts een zetel in ae regeering heeft, kan het niet anders, dan dat wij wanneer we on nieuw onze schouders eronder zetten zul len overwinnen. Wij zullen ons or nieuw moeten voorberei den op een verwoeden strijd met het drank kapitaal en daarc n heeft onze beweging Uw steun noodig. Spr. wekte op tot toetreding tot de gelederen der geheelonthouders „De Stem des Volks" zong hierna achter eenvolgens: De w erkers der Wereld, Aan den Schoonen blauwen Donau en Aan de strijders, welke liederen een luiden bijval verwierven Hierna werd opgevoerd „Zijn Revanche", tooneelspel in 3 bedrijven van J. van Rand wijk. De inhoud van dit hier meermalen ver toonde stuk achten wij bekend genoeg, zoodat naar waarnemingen, verricht in den m van 10 Februari. 0r««' Medegedeeld door het Kon. Nederi u Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 781.6 te Bl sod. a<* Laagste barometerstand 748.3 te Im»- Verwachting, geldig tot den avond va„°'i. Februari: an Zwakke, in het Zuiden matige, Noordel "t tot Oostelijke wind; nevelig tot half bewoilf weinig of geen neerslag; temperatuur het vriespunt; met lichte dooi in het Non den en lichte vorst des nachts in het Zuide we ons een uiteenzetting besparen. Het ifvT rige clubje onthouders-leden heeft het vrK moeilijke tooneelstuk op een prijzenswaards manier weergegeven. Vooral de vertolker van de hoofdrol de blinde van Es (de heer r Kwadijk) gaf uitstekend spel te zien, terwiii hij door zijn dochter Lena (mej. B. Chatilloni die in deze zeer goede momenten had ver diensteliik werd ter zijde gestaan. Van de ove* rige medespelenden, viel bijzonder te waar" ceeren het spel van den heer J. Koelman als Brandsma, den hr. A. Kesselaar als de fabri kant Boom en N. Kesselaar als machinist Peter Boom Jr, vond in den heer L. van Veen een goede vertolking; terwijl de kleine roll* tjes van mej. SmPs en Lucie Brandsma door mej. E. P. Evers en mevr. Z. v. Veen—van dei Weerd zeer goed werden gespeeld. De heei W. Portegijs gaf als de gemoedelijke huis vriend van van Es in de rol van van Willigen sober spel te zien. Een genoeglijk dansje hield velen nog eeni- gen tijd gezellig bijeen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 5.27 uur licht op. PLAATSELIJK ARBEIDS SECRETARIAAT Men verzoekt ons te meltlen dat in de jaar vergadering van het P.A.S. het bestuur ah volgt is gekozen: H. Wiertz, voorzitter, J. Kelholt, secretaris, Bleekerskade 105; J. van Berkum, penningmeester; P. Willemsen, 2e voorzitter; P. Veen, 2e secretaris; J. Korvet en G. Alders, commissarissen. PROFESSOR BELLACHINI. Een succesvolle avond. De belangstelling, die Bellachini verleden jaar hier voor zijn voorstellingen trof, deed hem besluiten voor een herhaling te zorgen en zonder twijfel kunnen we zeggen, weer met veel succes. Het Gulden Vlies 'was gisteravond goed bezet, toen Bellachini even 8 uur op het keurig gearrangeerd tooneel verscheen. In November gaven wij reeds een uitvoering verslag van zijn optreden, zoodat wij kunnen volstaan door in het kort nog een en ander te memo- reeren. Allereerst demonstreerde hij een zeld zame handigheid met kleine billardballen en de kunstles die hij hiermede verrichtte, ver rieden inderdaad op dit gebied den professor. Eventueel in de zaal aanwezige banketbakkers heeft hij de stuipen op het lijf gejaagd door zonder ingrediënten echte bitterkoekjes te bakken. In een restaurant zou Bellachini een welkom employé zijn, want hij toovert koekjes, koffie en suiker in serviesdcelen, die toch wer kelijk eerst leeg waren. Zijn kunststukjes met guldens deden ieder verbaasd staan en het jongmensch uit wiens neus Bellachini guldens tocverde, meet wel leelijk op zijn neus gekeken hebben, dat er niet gedeeld werd. Kwam er watergebrek, Bellachini was de redder, op on verklaarbare wijze haalt hij volle schalen wa ter uit de panden van zijn jas. Het slotnummer voor de pauze wekte groote bewondering, toen hij het tooneel metamor- phoseerde in een waren bloementuin De ge hypnotiseerde dame, die in de lucht zweefde was één der beste nummers van den avond al zullen velen het wel griezeling gevonden heb- ven. Komisch was het geval toen een der aan wezigen zich wijn liet offreeren en op eiken feestavond of bruiloft zou Bellachini een waardig gastheer zijn. Verbluffend was het staaltje met een kist, die op een stellage stond. Die werd grondig onderzocht en absoluut ledig bevonden, maar toch bevatte hij bij heropening een dame. Hoe dat mogelijk was, zal niemand kunnen vertellen. Het verdwijnen van een spelende pathéfoon en van Bellachini uit een gesloten kist, waren zeker niet minder mysterieus. Het optreden van Cita. de helderziende, had groot succes, zonder aarzelen noemde zij van personen, naam en beroep. Als laatste num mer, het doen verdwijnen van 6 dames en 6 heeren, was een geslaagden truc en aardig bedacht. Dit zijn slechts eenige nummers uit 't zeer uitgebreide programma, dat zeer vlot werd uitgevoerd. Bellachini maakte ook stemming en de genoeglijke causeriën met het publiek waren zeer goed. ,,'T GE BELS KOP» NO AR DEN HELDER. Men schrijft ons: ,,'t Gebelskop", de tooneeolofdailen van de Grönnensche verainen „De Molleboonen", het Zoaterdagoavend veur de tweede keer op- voerd „Gebroeders Kalkoen" (in 't Gr&nj nensch), woar ze op 23 Nov. hier zoo'n gr001 succes mit had hebben. Dizze tweide opvoe ren was in Den Helder veur de verainen van Grönnegers ,,'t Oetende" en loaten we moar op slag zeggen: 't was minstens net zoo goud as dou ze in Alkmoar speuld hebben De zoal van „Musis Sacrum" was dicht w zet dou tegen haalf negen ze kennen i Den Helder ook 't Alkmoarsch haalf uurtje H lag ook aan de Alkmoarders de vetiW" ter, meneer H. Muller, 'n woordje van wei* zee veur de gasten en veur 't aander n 't Molleboonen-clublaid wuir stoande zo en dou ook nog zongen was 't Fraize v laid (omdat er zooveul uit dei zen; dit laid wuir ook stoande zongen) ^U. de 't speulen. 't Stok wuir geven in dez bezetten as doudestieds in Alkmoar, .e-, wel duudelk worden was dat veurt sPy -ze van de verschillende rollen gain beter doan worden kon. Van begun tot ein'(erd ben de luu mit de grootste aandadit en soms wuir d'r bulderd van 't lachen niedege uutvalen van de baide bruii»

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2