llkintsttt CouraiL De droogmaking van de Wi :ringarmeer. U LAATSTE MCI. Hsndird twee en dertigste Jaargang. Maandag: lO Februari Radio-h oekje Een gedenkwaardig feit in de geschiede nis van de afsluiting en de droogmaking der Zuiderzee. FKULLKTON. FOSTER'S MAAG PILLEN 34 1330. Dinsdag 11 Februari. Hilversum, 1875 M. 10.10.15 Morgen wijding. 12.152.Concert door het A. V. r. O.-Ensemble. 2.3.Gramofoonmuziek. 3 __4.Knipcursus. 4.4.15 Gramofoonmu ziek. 4.15—5.Solisten concert. W. de Beus Willemse, zang. Bep Tjomsma, piano. 5.30— 6 Concert uit het cabaret „La Gaité" te Amsterdam. 6 01 Voortzetting concert 6.30 —6.45 Gramofoonmuziek. 6.457.15 En- gelsch: Conversatie. 7.157 45 Engelsch: Gevorderden. g.01—9.— Gpera-fragmenten, uitge voerd door solisten van de Italiaansche Opera. Het Omroeporkest onder leiding van Vincent Marini. 9.9.45 A. V. R. O. Nuts lezingen over Indië. Het Inheemsch en Euro- peesch Bestuur II Spreker: Mr. H. A. Kin- dermann. 9.45 Voortzetting Opera-fragmen ten. Na afloop persberichten. Daarna: Aan sluiting van het Carlton Hotel te Amsterdam. Het Ensemble Lismonde. 12.— Sluiting. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O 11.3012.Gods dienstig halfuurtje. 12.15—1.15 Concert door het K. R- O.-Trio. 1.15—2.— Gramofoonmu ziek. 2.3.Vrouwenuurtje. 3.3.30 Knip jes. 4._6.Gramofoonmuziek. 6.156.30 Sportpraatje over: Schaatsensport. 6.01 6.15 Gramofoonr uziek. 6.306.40 Beurster. 6,407.Gramofoonmuziek 7.7.30 Cur sus Kerklatijn. 7.30—8.Lezing ever: Een burgerlijk proces I, 8.018.30 Gramofoon muziek. 8.3011.Concert. Orkest en koor 11.11.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Slui ting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12 20 Concert. F. Long, mezzo-sopraan M. Ste- wart, tenor. 12.50 Orgelconcert door E O'Honry. 1.202.20 Concert Orkest. 2.5' Uitzending voor scholen 4.20 Orkestconcert 4 35 Lezing. 4.50 Cirema-orkest en -orgel. 5.35 Kinaeruurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Piano-trio's. 7.20— 7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Or kest. M. Balfour, alt. 8.208.50 Lezing 8 50 Voortzetting concert. 9.20 Nieuwsber 1005 1105-12 20 Parits ..Radio-Faris", 1725 M. 12 50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 7i'»v Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmu- ziex. e.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.20-7.20 Gramo foonmuziek. 9.35-10.30 Gramofoonmuziek. li.JO Gramofoonmuziek. 12.25—1.50Orkest concert. 4.50—5.50 Concert. Strijkkwartet en vocale solisten. 7.20 Concert. Orkest en so praan. 8.55-9.20 Otto Erich Hartleben- herdenking. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Orkestconcert m. m. v. pianist. 7 209.20 Concert. Orkest, koor en vocale solisten. Spreker. 9.35—1120 Her- uitz. van buitenlandsche stations. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6 50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert en soli. 9.50 Harmonica-muziek. 8.35 Vlaamsehe uitz. op golfl. 338.2 M. Concert georgani seerd door de S. A. R. O. V. Opvoering van de Opera „La Bohème" van Puccini. Zeesen, 1635 M. 6.1511.50 Lezingen en berichten. 11.5012.15 Gramofoonmuziek. 12.1512.50 Berichten. 1.201.50 Gramo foonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert uit Leipzig. 4.50—7.20 Lezingen 7 20 Her-uitzerding van diverse stations. Daarna: Berichten GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 5, 6, 7 en 8 Februari 1930: slinger van een gramafoon, kinderportemonnaietje met inhoud; portemonnaie met inhoud, rijzweep, schoolrapport, kerkboekje, belastingmerk in etui, paar pantoff.ls, handschoenen, sleutels, banden van mantels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 5, 6, 7 en 8 Fe bruari 1930: heertnhandschoen, P. Boll, Varnebroek 40; ijsmuts, H. Venverloo, Hof dijkstraat 7; tasch met schoolbehoeften, J. A. Serpenti, Wi!d:manstraat 21, (na 6 uur n.m. te bevragen); rozenkrans, B. Veeris, Druiven'aan 29; handwarmer, J. Mulder, 'Jrsem A97; bruine handschoen, A. Oude- .nan, Varnebroek; vulpenhouder, J. Vlug, St Anthon'usstraat 6 ketting, G. Kaai, Voge lenzang 19. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van po litie. Heden is het de dag, waarop officieel de Minister van Waterstaat, mr. Paul Reijmer, in tegenwoordigheid van tal van autoritei ten, in het eiectrisch gemaal te Medemblik het teeken geeft, waardoor de gemalen te Medemblik ^n te Den Oever, gedurende 7 tot 8 maanden nacnt en dag in werking worden gesteld om de Wieringermeer, die een opper vlakte heeft van rond 20.000 H.A., droog te malen. In de gescheidenis van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee, werd hierme de een gedenkwaardige dag bereikt. Vanaf heden zullen be.de gemalen per et maal, gedurende 7 tot 8 maanden, 4 3/4 mil- lioen M3 water vanuit de Wieringermeer, 6 meter hoog op voeren en in het toekomstige IJselmeer, thans nog Zuiderzee, storten. De Diretie van de Zuiderzeewerken, die de goede g woon te heeft om bij het bereiken van belangrijke mijlpalen in het afsluiten en droogmaken van de Zuiderzee, via den Ne- derl. Journalistenkring de dagbladen uit te noodigen om 't werk te aanschouwen, onder voorlichting van de ingen.eurs en de tech nische ambtenaren, was ook ditmaal deze goede gewoonte trouw gebleven, zoodat Za terdag om 12 uur een 40-tal journalisten zich vereenigden in een groote lokaliteit van de Directie der Zuiderzeewerken te Medem blik om de voorlichting te genieten van den hoofdingenieur Ligtenberg en de ingenieurs Monhemius en Verhey, waarna onder leiding van g. noemde heeren en de heeren G- van den Berg, hoofdopzichter bij den bouw van het gemaal te Medemblik, A. Jager, opzich ter, Kok, chef-machinist, de Leeuw, inspec teur van het P.E.N., het stoomgemaal te Me demblik werd bezichtigd. De hoofdingenieur Ligtenberg gaf vooraf („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W H C. Bollaard. 35) De oude man voegde voortdurend zijn ge zicht met een zakdoek af; hij had het zoo warm gekregen alsof hij uren lang in den brandenden zonneschijn had geloopen. „Waarom ik dat deed?" herhaalde hij en ziin oogen hadder. een verstrooide uitdruk *!ng, „hoe moet ik dat verklaren, hoewel het toch zoo eenvoudig is, zoo doodeenvoudig" Hij trachtte niet meer te loochenen. Sinds bij den knoop in de handen van dezen onbe kende, wiens naam nij weer vergeten was, had gezien, wist hij dat het doelloos zou zijn lan- te ontkennen. Hij had gemeend het de gedachte, dat hij het in dien nacht was knoopje in de kamer te .hebben verloren op kwijtgeraakt, was hij niet gekomen. In de Ruyter's hoofd renden de gedachten fond, botsten tegen elkaar aan, vielen om. stonden weer overeind er h rderden eikaar. ^'Jn gezicht zag er op "ens rit als van een vervallen, medelijden opwekkenden grijsaard. Als overweldigd door den gedachtenchans wankelde hij naar den leunstoel en naar eer. °aarnaa9t staanden stoel wijzend, zei hij kort: «Neem plaats, mijnheer, dan zal ik u uit Sgen, hoe eenvoudig de zaak er uitzag, die aanleiding gaf mij het afschuwelijkste in het vereenigingslokaal van de Zuidirzee- werken een korte uiteenzetting, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst en er op wees, dat men thans een gedenk waardig moment in de geschiedenis van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee had bereikt. Thans toch was men een nieu we phase van het werk ingegaan. De bema- lings-werktuigen zouden n.1. in dienst wor den g.steld om de eerste Zuiderzeepolder droog te maken. Door de afsluitdijk van Hol land naar Friesland zal er een groot meer ontstaan, waarin groote rivieren, waarvan de IJsel de voornaamste is, zullen uitstroo- men, met het gevolg, dat binnen korten tijd het water in het IJselmeer uit zoet water zal bestaan en er bovendien een gunstige ontwa teringstoestand voor den landbouw verkre gen zal zijn. Dit meer zal vermoedelijk in den loop van '32 tot stand zijn gebracht. Dc stand van het werk van den afs'uitdijk maakt het n.1. zeer waarshijnlijk, dat in 1932 de sluiting van den grooten dijk naar Friesland voltooid zal zijn. Het spreekt van zelf, dat de omstandig heden, waaronder men dan zal kunnen in polderen, belangrijk gunstiger zijn dan waaronder de Wieringermeer moest worden ingepolderd. De afsluitdijk van Medemblik naar Den Oever moest n.1. in volle zee wor den gemaakt en men had daarbij dus eb en vloed en stormen te overwinnen. D; Wieringermeer is de kleinste van de droog te maken polders, hetgeen duidelijk wordt als men weet, dat de vier droogmake rijen welke binnen de afsluiting der Zuider zee zijn geprojeteerd, een totale oppervlakte hebben van 224.000 H.A. De afsluitdijk voor den Wieringermeer- woord dat er bestaat naar het hoofd te.slin geren". Tegen wil en dank werd Wal ter met mede lijden vervuld; er was iets in de houding en in de wijze van spreken van den ouden man, die hem ontroerde. Dat ergerde hem, toen hij zich weer duidelijk voor den geest haalde, dat die nietige man, die in den breeden, diepen stoel meer la gdan zat, toch de schuld was van den dood van Else's vader Toen begon de oude man te verteilen, dat zijn geloefde dochter een ernstig lichaamsge brek had, deelde de reden mee waarom hij naar Duitschland was gedaan, dat hij zich voorloopig in Schneiditz vestigde, omdat men daar rustig en in vrede kon leven en het stadje zooveel interessants bood, dat uitstekend bruikbaar was voor tooneelstuk. Hij sprak over zijn kennismaking met den heer von Wei den, in wiens huis hij woonde en ten 3lotte ver telde hij den scherp toeluisterenden ingenieur, dat het von Weiden was geweest, die hem op een dag lachend had gevraagd zijn medewer king aan een kleine grap te verleenen, die uit sluitend ten doel had een goeden kennis een beetje te laten schrikken. Zonder dit verzoek zou hij het nooit in zijn hoofd hebben gekre gen zich in een theatercostuum te steken, dat in werkelijkheid anderhalve eeuw geleden was gedragen". „En waarvan een knoopje losliet", viel Walter hem in de rede, „dat ik bij den ingang van het schilderijmuseum vond, toen ik daar in den vrcegen ochtend trachtte iets van den ouden Thomas te ontdekken en dat daar in den afgeloopen nacht misschien was achter gelaten"- polder, die loopt van Medemblik naar Den Oever, en een lengte heeft van 18 K.M. en een volwaardige zeedijk is, is thans gereed. De kosten van deze dijk zijn belangrijk hooger dan die van een meerdijk, die voldoende zou zijn geweest, wanneer met de droogmaking van de Wieringermeer zou zijn gewacht, tot de afsluitdijk van Holland naar Friesland gereed was. Men heeft des ondanks de Wieringermeer eerder ingedijkt, omdat men daarmede groote voordeelen voor den landbouw hoopt te bereiken. Gelijk met den dijk zijn een aantal rand werken tot stand gekomen ten dienste van de scheepvaart langs de kust en ten behoeve van de afwatering van de polders, die in de Zuiderzee loosden. Die randwerken bestaan in een kanaal langs de kust en een groot re servoir voor het uitmalen van het water uit de oude polders. Mei de droogmaking van de Wierin germeer kan thans worden aange vangen. Bovendien is in de Wieringermeer reeds gereed gekomen een net van waterwegen, dat dient voor de toekomstige afwatering van de Wieringermeer en voor scheepvaartkanalen. Men heeft deze gemaakt, voordat het water was uitgemalen, omdat daardoor een werk wijze met onderlossers mogelijk was en men tevens gemakkelijk een plaats kon zoeken voor de vrij komencgronden. Het zand uit die kanalen is op depóts gebracht om later dienst te doen voor wegenbouw en andere werken. Vijftien millio:n kub. meter grond is op deze wijze verzet. De beide gemalen, het eene te Medemblik, in den Z.-O. hoek van den Polder, het andere bij Den Oever, in den N.-O. hoek van den Polder, zijn thans gereed gekomen en bij het mak:n van die gemalen is uitsluitend ge bruik gemaakt van de Nederlandsche indu strie De pompinstallaties zijn, zoowel wat de opbrengst als de inrichting be treft, de voortreffelijkste, die er op de wereld bestaan. Wij mogen er trotsch op zijn, dat de Ne derlandsche industrie in staat is gebleken, deze opgave op zoo'n buitengewoon goede wijze op te lossen en uit te voeren. Aangencmen mag worden, dat met deze installaties de polder in 7 tot 8 maanden droog zal zijn. Aanvankelijk zal dan de vlakte bestaan uit een weeke slib en modder van een -«oo groot zoutgehalte, dat daarop geen enkele plant in het leven zou blijven. Bij een gun stige behandeling van den grond, bestaat er desalniettemin de redelijke verwachting, dat binnen betrekkelijk korten tijd deze grond in vruchtbare akkers zal zijn omgezet. De Wieringermeer is a.h.w. een proefpol- der voor de droogmakerijen binnen de af sluiting van de Zuiderzee. Aan de Wieringer meer is echter de proefpolder bij Andijk voor af gegaan. De bod.m van dezen proefpolder toonde ongeveer dezelfde geaardheid als die van den Wieringermeerpolder. Toen de Anna Paulownapolder en de Waard en Groet waren drooggemaakt had men groote moeilijkheden te overwinnen, om dat men toen nog niet de nieuwere inzich ten op landbouwgebied aan de praktijk kon toetsen. D.ze nieuwere inzichten werden in den proefpolder schitterend bewaarheid. In het afgeloopen najaar heeft men zich kun nen verbazen over het aantal verschillende gewassen, dat in dien proefpolder reeds een behoorlijke oogst opleverde. Dat op een op pervlakte van 40 H.A. (de oppervlakte van den proefpolder bij Andijk) mogelijk bleek, zal op een opp.rvlakte van 20.000 H.A. (die van de Wieringermeer) niet in hetzelfde tem po mogelijk zijn. Toch heeft de proefpolder wel de overtuiging geschonken, dat het ge lukken zal, door deze bemaling de Wieringer meer tot een vruchtbare vlakte te maken, waarop menschen kunnen leven en gelukkig zijn. Spr. gaf hierna hst woord aan de inge nieurs. Verhey en Monhemius, voor het doen van bizondere mededeelingen over de gema len. Ingenieur Verhey merkte op, dat hem bij het rondleiden van vele bezoekers was ge bleken, dat er over de bemaling nog al eenige verwarring bestaat. In den afsluitdijk van N.-Holland naar Friesland komen twee complexen sluizen, die moeten dienen om bij eb het water uit het IJselmeer in zee te laten. Het IJselmeer wordt dan ook niet bemalen. De eenige be maling is de bemaling van polders die loo- zen om het IJselmeer. Spr. wijst erop, dat met het maken van den dijk voor de Wieringermeer een bizon der stuk werk is geleverd. Nederland kent vele zeepolders. De meeste lagen echter bo ven laag water en men behoefde dus alleen ==g=B== I I I I „Die knoop wees u den weg hierheen, naar mij", zei de oude man hoofdschuddend, „dat begrijp ik niet goed". „Neen, dat niet. De knoop was eigenlijk slechts een soort bewijsstuk", antwoordde Walter, „de eerste vingerwijzing had de pro fessor mij eenige oogenblikken voor zijn dood reeds gegeven". Met wijd opengespalkte oogen staarde de Ruyter den man aan, wiens testaan hij nog geen uur geleden zelfs niet vermoedde en die daar nu als een vreeselijke aanklager in zijn kamer zat. „Gaf de professor u een vingerwijzing", stamelde hij. „Ja, de stervende zelf", verzekerde Walter met plechtigen ernst. „Toen ik, kort voordat hij de oogen voor eeuwig sloot, naar een zijner handen greep, maakte hij die los en riep met ontzetting: „laat mij los, mijnheer Thomas. U bent al lang dood en woont in de Slotsteeg Ik heb u gezien, daar waar de mismaakte met het mooie gezicht aan hen venster zit." De tooneelspeler kreunde zachtjes. „Ont zettend". Lang zat hij toen in een dof gepeins verzonken. Ook Walter zweeg; er heersehte een diepe stilte in de lage kamer. Eindelijk zei de Ruyter langzaam voor zich heen: „Nu weet ik, hoe de doode er toe kwam, op zoo'n zonderlinge manier over mij te spre ken. Het was kort na het hofbal, na aen nacht waarin de oude Thomas voor de eerste maal verscheen, toen ik op een middag in deze ka mer aan een raam stond, terwijl aan het an dere mijn dochter zat. Toen liep de professor, dien ik van aanzien kende, door de Slotsteeg maar om ondiep water dijken te leggen. Groote gemalen waren daarvoor niet noo- dig. De Haarlemmermeer, de Beemster en de Schermer waren wél diep, doch men behoef de daar niet, zooals voor de Wieringermeer- dijk in volle zee dijken te maken. De gemid delde diepte van het water, waarin de af sluitdijk voor de Wieringermeer werd gc legd, is 5 meter, maar in de diepe geulen was het 12 meter en in het Amsteldiep moes ten zelfs geulen van 16 meter diepte worden overwonnen. Voor een behoorlijke in cultuur brenging moet het water in de slooten van den a.s. pol der overal ongeveer gelijk beneden de opper vlakte van het land worden gehouden. Nu !s de hoogste ligging van den bodem in den polder verschillend en daarom zijn er vier afdeelingen gemaakt, n.1. één met een voor loopig polderpeil van 4.60 N.A.P., één van 5.30 N.AP., één van 6 N.A.P. en één van 6.70 N.A.P. De verschillende pol- derafdeelingen zullen na het droogvallen, ten behoeve van de scheepvaart in den pol der, door schutsluizen in hun hoofdkanalen met elkaar er in verbinding worden gebracht. Het gemaal te Den Oev.r maalt tegelijker tijd op twee polderafdeelingendat te Me demblik is opgericht voor drie polderafdeelin gen; dit gemaal beschikt over drie zuigkana- len, drie pompen en drie perskanalen. In beide gimalen liggen de pompen bene den N.A.P. en wel met het hart gelijk met den laagsten polderstand, zoodat de pomp- kelders als waterdicht werk moesten worden uitgevoerd. In Den Oever worden de pompen gedreven door een horizontale as, terwijl in Medemblik de as verticaal is opgesteld. In Medemblik geschiedt d. aandrijving van de pompen door electro-motoren en door den verticalen stand van de as konden de motoren daar volkomen vochtvrij worden opgesteld. De aandrijving van het gemaal te Den Oever geschiedt door een Dieselmotor. De centrifugaalpompen te Medemblik zijn uitgevoerd in gewapend b.ton, omdat in deze afmeting een uitvoering in gegoten ijzer te groote bezwaren opleverde. Ook aan Den Oever is het slakkenhuis in gewapend beton opgetrokken. Beide gemalen zijn gebouwd in bouwput ten, die in den afsluitdijk zijn aangelegd. Na de voltooiing van de gemalen zijn de dijken om d:- bouwputten overgegraven. De fundee ring van de gemalen moest zóó diep gebeu ren, 10 M. 60-A.P.. dat tengevolge van den waterdrang door de zandlaag op die diepte het noodig was, óm den bouwput een bron- bemaling aan te leggen. In Medemblik w,erd en daarvoor 54 filters gekoppeld aan een zuigleiding, waarop zware pompen waren opgesteld.De beide gemalen zijn geheel uitgevoerd in gewapend beton en dank zij den arch tect ir. D. Rosenburg aan gepast aan de technische eischen van de ver schillende ruimten. Mede door het ontbreken van elke overbodige versiering, mogen ze rustig en stijlvol worden genoemd. Het gemaal te Medemblik heeft een hoogte van 30 M., waarvan 20 M. boven N.A.P. Om te voorkomen, dat het gewapende be ton door het zoute zeewater wordt aangetast, is het beton beneden N.A.P. met behulp van hoogovenccment uitgevoed. Ingenieur Monhemius deelde mede, dat het gemaal te Medenblik van electrische drijf kracht is voorzien. Vanuit Oterleek bij Alk maar wordt de stroom door een bovengrond- sche leiding van het P.E.N. in een sterkte van 50.000 volt aangevoerd. De aanvoer geschiedt dubbel. Normaal zijn beide leidingen in ge bruik, maar bij een storing wordt de foutieve leiding automatisch uitgeschakeld. De stroom wordt aangevoerd beven in de hoogspan ningsruimte van 't gehouw en door middel van een schakel overgeladen in een trans'ormator en teruggebracht oo 30.000 volt, aangezien het nog niet mogelijk is, voor een hoogere stroomsterkte motoren te bouwen. Voor het bedienend personeel is het niet mooeliik de on der spanning staande deelen te raken De groote motoren zijn regelbaar ge maakt om te bereiken, dat men het hoogst nuttige effect trekt van de centrifugaalpomo, hetgeen alleen mogelijk is bij een bepaald toerental. Deze regelbaarheid vond voor 't eerst in Nederland toepassing De pompen hebben een normale opbrengst van pl.m. 400 M3. per minuut bij een opvoer- hoogte van 6 M. en een normaal aantal om wentelingen van 107 per minuut. De regelbaarheid van de motoren is nood zakelijk, omdat thans de opvoerhoogte van het water varieert van 2 tot 9 M. Het aantal om wentelingen in de minuut van de pompen moet dus regelbaar zijn, omdat later de op voering van het water regelmatig 6 M. zal zijn. Naast elke motor is opgesteld een regel- machine, volgens het z.g. systeem Scherbius, langs ons huis en keek naar binnen. Ik trad onmiddellijk achteruit, maar zijn zoekende blik, die uitdrukte, ik ken je, maar weet voor 't oogenblik niet waar ik je heb gezien, is in mijn geheugen gebleven", en sneller spreken de: „Niet alleen mijn figuur, maar ook mijn trekken lijken op het portret van baron Tho mas en daar de fantasie van den stervende met diens persoon wel het meest vervuld was, kan ook de herinner ing aan mij, zooals hij mij aan het venster zag, in hem weer ontwaakt zijn. En wie eenmaal het gezicht van mijn dochter heeft gezien, vergeet dat nooit meer"; trotsch zei hij het laatste. Nu was 't Walter duidelijk hoe de profes sor op de woorden was gekomen, die hem aan vankelijk zoo vreemd aandeden, maar het con- stateeren van iets anders scheen hem voor loopig veel gewichtiger en hij vroeg daarom vlug: „U hebt gezegd, dat mijnheer von Wei den u tot die vermomming heeft overreed?" De tooneelspeler knikte en verzekerde wer kelijk gedacht te hebben, dat het om niets an ders aan een grap ging. „Een andere reden kan het natuurlijk niet hebben gehad", antwoordde Walter, „maar het was een onzinnige, onbekookte grap, waar van de gevolgen zeer ernstig zijn geweest en nu ik weet, wie de beide hoofdpersonen van die grap zijn geweest, zal ik de zaak bij den rechter aanhangig maken". Hij sprong over eind en vervolgde opgewonden: „U zult u wegens grove onbetamelijkheid moeten ver antwoorden." „Grove onbetamelijkheid?" herhaalde de Ruyter. „Ik ken de Duitsche wetten niet en weet dus niet welk artikel hier van toe passim» als gevolg van slechte spijs vertering wijkt onmiddellijk bij gebruik van Foster's Maag- pillen, het ideale laxeermiddel. f0.65 per flacon. het eenige, dat uit Zwitserland komt, waar mede het aantal omwentelingen geregeld kan worden van 88 tot 120 per minuut. De bediening van het gemaal is eenvoudig en kan door één man geschieden. Verder is de g^heele installatie zoo uigevoerd, dat de ma chine automatisch stopt, wanneer de man een verkeerde handel overzet. Binnen in de centri- fugaalpomp bevindt zich een speciaal schoep rad, in waaiervorm van gietijzer, met een as van roestvrij staat. Dit rad is iets zeer bijzon ders en is gemaakt na uitvoerige modelproe- ven, verricht in het waterbouwkundig labora torium te Delft. Het gemaal te Den Oever biedt plaats aan twee gelijke, door 6-cylinder Dieselmotoren gedreven centrifugaalpompen, met dubbele zuigbuis. Als brandstof wordt gebruikt ruwe olie. Voorts staan daar verschillende hulp werktuigen, een reservepomp voor het koel water, die alle eiectrisch gedreven worden met stroom van het P.E.N. Als reserve heeft men daar ook nog een Kromhout-motor om bij stroomstoringen licht en kracht te kunnen leveren. Voorts heeft men daar drie tanks, elk met een inhoud van 209 M3., voldoende om met een normale bemaling gedurende een jaar te kunnen malen. Wanneer de polder droog is, zullen de ge malen ieder ongeveer 2000 uur per jaar ma len. Het zal dan ook met één gemaal mogelijk blijken, den toestand zóó te houden, dat men geen last van het water heeft. Na deze uiteenzettingen vereenigden de ge- noodigden zich aan een gezellige koffietafel, waarna onder bovengenoemde leiding het ge maal werd bezichtigd. Reeds 14 dagen is men aan het t.g.n. proef maten. Nacht en dag hebben de vijf pompen te Den Oever en Medemblik 4 millioen kub M. water uitgemalen, met het resultaat, dat de stand van het water in de Wieringermeer reeds ongeveer 65 c.M. verlaagd is. Ter eere van het instellen van de officieele bemaling werden de pompen Zaterdagavond stop gezet Óp het hedenmiddag om 2 uur door den Minister van Waterstaat gegeven teeken zul ten zij voortaan ruim 7 maanden onafgebro ken nacht en dag malen totdat de Wieringer meer droog zal zijn. Bij het bezichtigen van het gemaal te Medemblik, zagen wij ons waarlijk tegenover de wonderen der techniek gesteld. De rnach'- nekamer heeft een afmeting van 10 bij 30 M. en is 7 M. hoog. De 3 electromotoren, ieder met een middellijn van W<> M.; wegen ieder 30.000 K.G. in hun geheel aangevoerd en in hun geheel opgesteld. Deze motoren hebben elk een maximaal ver mogen van 1000 P.K. Men vindt in deze ma:hinekamer ook nog de door electromotoren gedreven bewegings werktuigen voor de schuifafsluiters in de perskokers. De doorsnee van de persbuizen is, onmid delliik bij de pomp, 1.90 M. bij 1.70 M. en bij de uitmonding in zee 3.50 M. bij 2 M. Elke persbuis heeft 3 afsluitingen, n.1. een houten wachtdeur bij de monding, een schuif in een schuifkoker in het hart van den dijk en een eiectrisch bewogen, gegoten ijzeren afslui ter, direct bij de pomp. In het bovengedeelte van het gebouw vindt men opgesteld alle electrische benoodigdhe- den om den stroom te transformeeren en men staat hier verbaasd over de eenvoudige bedie- ningswijze van dit zeer ingewikkelde mecha nisme. Aan den zeekant, waar het uitgepompte water over de persbuizen in zee stort, was de zee dermate bewogen, als zulks bij zeer ont- stuimig weer het geval is. Het werd ons wel duidelijk dat men bij de Zuiderzeewerken met het in gebruik nemen van de gemalen een zeer belangrijke phase was ingegaan. Namens de journalisten bracht de voorzit ter van de Amsterdamsche Pers, de heer D. Kouwenaar een hartelijk woord van dank voor de welwillende ontvangst Op zijn voor stel hieven alle aanwezigen een driewerf „hoe ra" aan voor de Nederiandsche ingenieurs, de Nederlandsche industrie en de ingenieurs van de Zuiderzeewerken in het bizonder. is, maar wel weet ik, dat mijnheer von Weiden noch aan een grap, noch aan een onbetame lijkheid dacht, toen hij die oude spookgeschie denis weer teven inblies". „Waaraan kan hij anders hebben ge dacht?" vroeg Walter, wiens zenuwen tot het uiterste waren gesoannen, langzaam. „Mijnheer von Weiden wist, dat professor Berner lijdende was en dat een schrik hem gemakkelijk kon dooden", kwam voorzichtig en fluisterend het antwoord, „en na het over lijden van den professor zou de altijd in geld zorgen verkeerende schoonzoon van mijnheer von Weiden directeur van het museum wor den. Aan die betrekking schijnt een goed sala ris verbonden te zijn". Walter kon een kreet niet inhouden. „Maar dat is dat is bija een moord met voorbe dachten rade!" De lippen van den tooneelspeler persten zich oo elkaar, als een volmaakt uitgeputte zat hij daar, slechts zijn oogen volgden elke beweging van den ingenieur, die met groote stappen heen en weer liep. Walter's gezicht drukte toorn, afschuw en verontwaardiging uit en wanneer von Weiden op dit oogenblik de kamer ware binnengetreden, dan had hi' hem in zijn gezicht geslagen, maar tegenovei die zielige, kleine, jammerlijk gestalte in des leunstoel voelde hij zich bijna machteloos. „Een prachtig in elkaar gezette boeven streek!" kwam er eindelijk verontwaardigd over zijn lippen en toen de Ruyter nog steeds niets zei, ging hij' dicht bij hem staan en sprak op ruwen toon: „U had u niet moeten laten vinden om aan zoo'n laagheid deel te nemen."* (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5