DE OFFICIEELE IN DIENSTSTELLING. Rechtszaken 1 fc GrI«P tabletten Provinciaal nieuws Binnenland Hedenmorgen tegen half twaalf arriveer den met een extra-trein uit Amsterdam vele genoodigden te Medemblik om bij de offi cieel* in dienststelling van de beide ge malen te Medemblik en Wielingen tegenwoordig te zijn. Van het station begaf het gezelschap zich onmiddellijk naar het bemaüngsgebouw op ongeveer vijf minuten afstand gelegen. Hoog steekt het in wit beschilderd gewapend beton opgetrokken gebouw 10 M. boven en thans nog 20 M. onder den waterspiegel boven de grauwe omgeving uit. Aan beide zijden spoelt het water nog tegen den af sluitdijk: links de Wieringermeer, waar wij over eenige jaren vruchtbare akkers verwach ten. rechts de Zuiderzee, over eenige jaren het IJsselmeer geheeten. Ir. D. Roosenburg is er door het weglaten van elke overbodige versiering in geslaagd van dit bij uitstek tech- rlsch gebouw een stijlvol geheel te maken, «vaarbij zelfs de zeven bovengrondsche sterk stroomdraden, die de 30.000 volt stroom uit Alkmaar aanvoeren, niet storend optreden. In de groote machinehal, van waar uit één man in staat is het geheele complex van pom pen te bedienen, had de plechtige officieele indienststelling plaats. Onder de vele aan wezigen merkten wij op de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, ilhr. A. Röell, de voorzit! en griffiers van de beide Kamers der Staten Generaal, de leden van den Zuiderzeeraad, vele leden van de Staatscommissie-Lorentz, van de com- missie-dr. Lovink. van de Commissie-mr. G. Vissering, vele ingenieurs van de Zuiderzee werken. de directies van de maatschappijen, die de werken uitvoeren, het gemeentebestuur van Medemblik en vele anderen. Nadat ververschingen waren rondgediend, ram eerst de Directeur-Generaal van den dienst der Zuiderzeewerken. Ir. V. J. P de Blocq van Kuffeler het woord, die in het kort een overzicht gaf van de tot stand gekomen werken. Spr. wees erop. dat het aanvankelijk in de bedoeling lag eerst de afsluitingen te maken en daarna tot de inpolderingen over te gaan, dit standpunt is gewijzigd na het on derzoek van de Commissie- Lovink, die in haar rapport sterk het hier te lande be staande gebrek aan cultuurgrond voor den landbouw naar voren heeft gebracht. Na de bezwaren hiervan naar voren te hebben ge bracht, gaf spr. een overzicht van de werk zaamheden voor de afsluiting van de Wie- ringermeer. Spr. verzweeg niet, dat de kos ten van de bedijking belangrijk hooger zijn geworden dan deze eertijds waren geraamd. Bij een werk dat een kwart eeuw duurt, is het echter niet mogelijk met het oog op de wisseling van het prijsniveau de begrooting absoluut vast te stellen. De prijzen der grondwerken waren b.v. over 1929 8'A pCt lager dan over 1928- Reeds voor de droogmaking zijn in den pol der de noodige hoofdkanalen gebaggerd, welke het water naar de gemalen zullen voeren. De sterkte der gemalen is bepaald door de eischen van ontwatering, welke de landbouw stelt. Het polderpeil is in ver band daarmede vastgesteld op 140 M on der het laagst gelegen land, terwijl verder in de periode van het grootste waterbezwaar geen grootere verhooging dan enkele deci meters wordt toegelaten. Het nieuwe gemaal te Medemblik met zijn 3000 W.P.K. is het machtigste gemaal in ons land en, voorzoo ver spr. bekend, ook in het buitenland. Na een overzicht te hebben gegeven van de geschiedenis van het gemaal stelde de Directeur-Generaal den Minister van Water staat voor, na dit gemaal in oogenschouw te hebben genomen, order te geven tot het in bedrijf stellen van de gemalen te Medemblik en Den Oever, teneinde een aanvang te maken met het droogleggen van den eersten Zuider- zeegrond. De voorzitter van den Zuiderzeeraad, de heer H. C o 1 ij n voerde vervolgens het woord Hij wees op het groote belang van de Zuider zeewerken voor ons land. Hierop hield de Minister van Waterstaat, mr. P. R e y m e r een rede. Spr. schetste hoe hij bij de woorden van den Directeur-Gene raal onder den indruk was gekomen van de beteekenis der onderneming, waatvan dit werk een onderdeel vormt. Wij weten ons, al dus de minister, gedragen door den wil van het volk om dit werk tot verhooging van c volkskracht tot een goed einde te brengen. Het geheele Nederlandsche volk zal medewer ken om dit grootsche cultureele monument te voltooien. Uitvoerig stond spr. hierna stil bij de ge schiedenis van de droogmaking van de Zui derzee. Reeds in 1849 werden hiertoe de eer ste plannen gemaakt, plannen die na vele ver anderingen en wijzigingen leidden tot de thans geldende wet van 1918. Spr. herinnerde in dit verband aan het optreden van minister Lely, die van den aanvang af de ziel en de stuwkracht van het werk is geweest. In 1913 trad Ir. Lely ten derde male als minister op en toen kwam de groote voorbereiding in de eindphase, doordat het Kabinet bij zijn optre den in de troonrede indiening van een wets ontwerp tot uitvoering der afsluiting en ge deeltelijke droogmaking van de Zuiderzee aankondigde. Ir. Lelv heeft met nimmer fa lende energie de eindpaal weten te bereiken en werkte nog op hoogen leeftijd als voorzit ter van den Zuiderzeeirad van nabij mede, aan de vraagstukken, die nog waren op te los sen. Kan het verwonderen, aldus de minister, dat, nu wij op het punt s'aan het eerste vol tooide werk in gebruik te stellen, de regeering daaraan den naam wil verbinden, van dezen man van initiatief en daadkracht? Zoo zal het gemaal bij Den Oever de „Leemans'' heeten, tot dank voor hetgeen beiden voor tijd genoot en nageslacht hebben verricht. Hierop bracht de minister dank aan de Directie en de aannemers en aan a'len, die hun beste krachten aan den bouw van het werk hebben gewijd. Hierna werd door de aanwezigen in groepen het gebouw bezich tigd, waarna allen zich vereenigden aan den koffiemaaltijd. Na het gebruik hiervan stelde de minister liet gemaal in werking. Thans heb ik, zoo zei hij daarbij, nog de aangename taak te vervullen, om het werk, dat wij zooeven bezichtigd hebben van zijn rust tot leven op te wekKen. Hij, wiens naam het draagt, volbracht zijn taak met rustelooze volharding, steeds op hetzelfde doel gericht en wat in en door het grootsche werk dat hij stichtte, een geest, die boven zijn tijd uitstak, zoo zal dit werk dat beeldgetrouw als groot ste stichting van dien aard op dit oogenblik zijn bestemming volgen van dag tot dag, van jaar tot jaar, om vruebtkweekende gronden aan onzen vaderlandschen bodem toe te voe gen. In het vertrouwen dat dit zoo zal zijn, stel ik de „Lely" in gebruik. De minister gaf het sein tot het in werking stellen van de pompen. Telefonisch werd dit doorgegeven naar Wieringen en terwijl op beide gebouwen en de gemeentehuizen de vlaggen werden geheschen, werden onder het luiden der klokken de pompinstallaties in wer king gesteld om in continu-bedrijf in zeven a acht maanden der Wieringermeerpolder leeg te malen. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR Zitting van Vrijdag 7 Februari. (Vervolg.) AFLEVERING VAN VERONTREINIGDE MELK. De melkveehouder Corn. A. R. te Heiloo die ïeeds de vorige week bij verstek werd veroor deeld tot 30 boete of 30 dagen hechtenis wegens het in consumptie brengen van veront reinigde melk, had zich thans op nieuw te ver antwoorden op grond van het feit, dat op 11 Dec. door den Keuringsdienst rn de door hem afgeleverde melk werden gevonden de ge vreesde streptococcus masticis, als gevolg van de in zitn veestal heerschende uierontsteking. De heer R, pas hersteld van een ondergane maagoperatie, gaf van de kwaliteit der melk een heel wat gunstiger getuigenis dan het rapport van den Keuringsdienst. Hij gaf ook voor absoluut geen tegenstander te zijn van hygiënische zuivel- en melkbehandeling en beweerde voorts, dat de onaangenaamheden, gesproten uit zijn relaties met den Keurings dienst gevolg waren van het feit, dat bedoelde Keuringsdienst de gemaakte afspraken niet was nagekomen en hem vergeefs had laten wachten op de resultaten van het gehouden onderzoek. Zijn minder hoffelijk optreden was hieraan en ook aan zijn ongunstigen gezond heidstoestand, die schadelijk werkte op zijn gelijkmatig humeur, toe te schrijven geweest. Dat de door hem gewonnen melk van goede kwaliteit was, trachtte de heer R. te bewijzen uit de omstandigheid, dat hem een Vi cent per Liter boven den gewonen prijs wordt betaald De heer Beets. adj. keurmeester bij den keuringsdienst voor waren, gaf evenwel een veel minder gunstig recentie en deelde mede. dat verdachte zelf had erkend, een koe te hebben die melk gaf, welke veel op troet (een dikke boerepap, vervaardigd uit tarwe bloem in Karnemelk) geleek. Voorts schilderde hij verdachte als een veehouder, die weinig medewerkte en onwel willend tegen de ambtenaren optrad. Ook de ambtenaar gaf weinig blijk van waardeering en vorderde 100 boete of 100 dagen hechtenis, welke ernstige straf echter door den kantonrechter werd terug gebracht op 30 boete of 30 dagen hechtenis. EEN GEZELLIGE CONFERENTIE OVER KOEMEST EN STRAATREINIGING. Het belangrijke sensatieproces contra den heer J. B. E., landbouwer te Akersloot, werd heden ook in optima forma voortgezet met het hooien van den verbalisant Rijks veldwachter Gorter en den gem. veldwachter C. Hoogland als getuigen, benevens de heer Putten, de broodbakker, die verdachte eenige malen per week van mondvoorraad voorziet, als getuige a décharge. Deze laatste ver klaarde, dat zijn dorpsgenoot na de straat in casu hevig verontreinigd te hebben met koemer onmiddellijk met prijzenswaardigen ijver reiniging aan het werk was ge togen. De ambtenaar evenwel nam op gezag van den verbalisant aan, dat de reinigingskuur te laat was aangevangen en niet behoorlijk ten einde was gebracht, reden waarom hij 5 boete of 5 dagen hechtenis requireerde. De heer E., allerminst voldaan, begon de geheele zaak nog eens opnieuw te ensce- neeren en gewaagde van nog vele getuigen in zijn voordeel, die hij wenscht dat alsnog zou worden gehoord, doch de kanton rechter, opmerkende, dat verdachte van een mug een olifant had gemaakt, beëindigde de behandeling door den door tegenspoed be- mpten koemestexpediteur te veroordeelen tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. DE REPRESENTANTEN VAN GEMEENTEWERKEN IN 'T ONGELIJK GESTELD. De heeren H. H. S. en S. Bbeiden losse werklieden in dienst van gemeentewerken, afdeeling Hout en Plantsoenen, die op 24 Januari terecht stonden wegens het bui ten noodzaak berijden met een handwagen van het fietspad aan den Schermerweg, waar voor agent Gerritsen hen het gebruikelijke bonnetje had uitgereikt, hadden hun nutti gen arbeid heden moeten onderbreken, ten einde de voortzetting hunner respectieve zaken bij te wonen. De verbalisant, als getuige gedagvaard en gehoord, verklaarde de verdachten, per fiets achteroprijdend, geruimi tijd te hebben gadegeslagen, waarbij hij constateerde, dat er geen aanleiding bestond tot uitwijken, doch dat zij voortdurend met hun handkar over het rijwielpad hadden gereden- Deze verklaring werd in krachtige bewoordingen bestreden door den eersten verdachte, den heer H. S., waarop de kantonrechter hem nog eens duidelijk onder het oog bracht, dat men op het rijwielpad buiten noodzakelijkheid niet mag rijden, hem welwillend en belang loos adviseerde dat hij, bijaldien het vonnis zijn tevredenheid niet kon wegdragen, in hooger beroep kon gaan en hem ten slotte veroordeelde tot 5 boete of 5 dagen. Zijn lotgenoot in de verdrukking, de heer S. B.. die zijn protest wat meer pianissimo had gecomponeerd, ondervond daarvan de directe voordeden, aangezien voor hem de straf werd bepaald op f 3 boete cd 3 dagen hechtenis. HET VERMAARDE HEILOOER DIJKJE DEED WEER VAN ZICH SPREKEN. Langen tijd werd van de onrust, die ge woonlijk was waar te nemen onder de be woners van den Heilooërdijk. voor de recht bank althans niet veel meer vernomen, doch het bleek helaas de onheilspellende stilte, die de tornado voorafging, daar heden een der meest actieve bewoners, de beer J. de V., landbouwer aldaar, was gedagvaard om zich te verantwoorden ter zake het feit, hem ten laste gelegd, dat hij op 25 /"g. 1929 een hem toebehoorenden auto zoodanig op den openbaren Loodpolderweg had geplaatst, dat het den heer J. A. Konijn, tuinder aldaar, niet mogelijk was, ongehinderd met zijn aan gespannen voertuig, waarop een aantal krat ten bloemkool, wegende '28 4 2900 pond. voorbij te rijden. Toen de heer Konijn toch dit gevaarlijke experiment beproefde, zakte zijn wagen dan ook in den weeken weg berm en was hij genoodzaakt, daarbij wel willend geassisteerd door een jeugdig land bouwer Jan Frans, de geheele vracht af en weer op te laden, welke oefening in lijdzaam heid helaas geen verheugend effect sorteer de. Hij deed althans aangifte en smaakte de satisfactie deze zaak, hoe wel laat, toch nog behandeld te zien. De heer de Vr. was niet aanwezig om te gen te spreken de insinuatie, dat hij een las tig persoon was en de bedoelde auto gevoe gelijk op vele andere plaatsen had kunnen deponeeren, waar het verkeer niet werd be lemmerd. Door den ambtenaar werd vervuld de taak van den vriend, die de feiten toont en vordert 25 boete of 25 dagen hechtenis, welke straf echter door den kantonrechter werd gereduceerd tot 16 boete of 16 dagen hechtenis. EEN KIESPIJNAANVAL MET FUNESTE GEVOLGEN. De heer H. Konijn, landbouwer te Wijde Wormer, had in den nacht van 15 op 16 September per motor zijn uitverkorene te Limmen bezocht en bij het huiswaarts keeren het ongeluk op den Vischweg in aanrijding te komen met een handkar, die daar geheel onverlicht ter zijde van den weg was ge plaatst. De motorrijder raakte met zijn machine aan den kant van den weg, liep eenige ontvellingen op aan de beenen en be kwam de noodige schade aan zijn motor en kleederen. D« indirecte verwekker van dit nog goed afloopende ongeval, de 24-jarige veehouder P. J. K. stond heden te dier zake terecht en deelde ter opheldering mede, welke verkla ring door zijn vader werd bevestigd, dat een jongere broeder, gekweld door kiespijn, had nagelaten, de kar op het erf te zetten. Natuur lijk mocht echter zulk een laakbaar verzuim niet ongestraft blijven en de verantwoorde lijke persoon werd dan ook veroordeeld tot 6 boete of 6 dagen hechtenis, benevens schadevergoeding aan het slachtoffer ten be drage van 30. EEN ONBEVOEGD BESTUURDER. De 57-jarige heer R. R., groentenhandelaar te Alkmaar, gaf op 29 Jan. zijn nog geen 14 jaar oud zijnde zoontje toestemming uit te gaan met de hondenkar, ten einde een vrachtje te halen en bedacht daarbij niet dat het besturen van een dergelijk voertuig aan een nog zóó jeugdigen man niet veroorloofd was. Het feit ontsnapte echter niet aan der politie alziend oog en het gevolg was dan ook veroordeeling van den verantwoorde lijken vader en hondenrijder tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Bij Gevatte Koude Conapirin- Koorts; Rheumatiek Wettig beschermd tegen Vervalsdimgto Hoofdpijn en Kiespijn Pm. <o Dro,,,,,. MOORD TE 'S-GRAVENHAGE. Zaterdag heeft de Haagsche rechtbank be handeld de Donderdag uitgestelde zaak te- §en den Duitschen stucadoor te Rotterdam, eschuldigd van poging tot moord, subs doodslag, op den minnaar van zijn geschei den echtgenoote, gepleegd op 29 Ocfober in een perceel aan ae Ripperdastraat in Den Haag. Verdachte heeft het slachtoffer met een dolkmes eenig steken in den buik toege bracht, waardoor deze levensgevaarlijk Is gewond. Hij is geruimen tijd in een zieken huis verpleegd, doch als hersteld daaruit ontslagen. De eisch was twee jaar gevangenisstraf. UITGEEST. Jaarvergadering VJ.O.S. Vrijdagavond had in het hotel de Ooie vaar de algemeene jaarvergadering plaats van de brandstoffenvereeniging V.I.O.S. te Uitgeest. Voorzitter was de heer P. van Heijst. Overgegaan werd tot de gebruikelijke ver loting. Uit de rekening bleek dat de ontvangsten in totaal over 't afgeloopen jaar hebben be dragen 5262.19 en de uitgaven 5224.69, batig saldo 37.50. De rekening werd goed gekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren G. J. Bornebroek en A. Winkelman werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. De heer Van Egmond bracht het bestuur dank voor haar uitstekend beheer en de heer Kabel deelde mede dat het in den vervolge beter zal zijn voor de vereeniging om op ontract te koopen, dat het groote voordeel met zich brengt dat de vereeniging er ver zekerd van kan zijn de kolen te ontvangen die ze hebben wil, hetgeen tot dusverre nog vrijwel steeds is gelukt maar steeds meer moeilijkheden met zich brengt. Met algemee ne stemmen werd besloten in het vervolg bij contract te koopen. Lichtbeeldenavond. Vrijdag hield de heer Voorbrood, ambte naar bij de Arbeidsinspectie te Haarlem in het Gezellenhuis zijn eerste voordracht. In het eerste gedeelte, hetwelk voor de ar beiders in de bouwvakken bestemd was, za gen wij de onveiligheid van niet goed ge maakte steigerwerken en de daaruit voorko mende ongevallen zoowel als het hoe deze wel behooren gemaakt te zijn waardoor on gevallen kunnen worden voorkomen; het verdere gedeelte der voordracht was grootendeels bestemd voor het machinale houtbedrijf en diverse machines. HEER-HUGOWAARD. Met als voorzitter den Burgemeester ver gaderden op bet raadhuis vertegenwoordi gers der alhier bestaande organisaties op het gebied van land- en tuinbouw. De uitnoodi- ging aan deze organisaties was een gevolg van een besluit der laatstgehouden raadszit ting betreffende de uitvoering der verorde ning op de teelt van eenige aardappelsoor ten met het oog óp de wratziekte. Alle orga nisaties hadden aan den oproep gehoor ge geven, waarover de voorzitter in zijn ope ningswoord zijne waardeering betuigde. Spr hoopte, dat deze bijeenkomst tot een gunstig resultaat zou mogen leiden, waarna in het kort werd meegedeeld, wat het gemeentebe stuur met deze bijeenroeping betoogde. Hier na werd voorgelezen het rapport van den Plantenziektenkundigen dienst, betreffende de te Hoorn en Alkmaar gehouden vergaderin gen; in dit rapport werd gewezen op het groote gevaar voor een land- en tuinbouw streek bij een eventueel optreden der wra*- ziekte en op de middelen 'welke er toe zou den kunnen leiden om dit gevaar zooveel mo gelijk af te wenden. Waar nog niet het mid del was gevonden tegen deze ziekte, zou men zich voorloopig moeten bepalen te trachtei de vatbare soorten door onvatbare te vervan gen. Na deze inleiding werden de vertegenwoor digers der organisaties in de gelegenheid ge steld, hunne meening kenbaar te maken. Hier door ontstond egn zeer geanimeerd debat, waarbij bleek, dat men algemeen overtuigd was van het groote gevaar, als gevolg der be palingen, in verschillende landen vastgesteld, zooals het dan heet, om besmetting te voorko men. Betreu d werd, dat omliggende gemeen ten geen maatregelen troffen, waardoor de verordening onze gemeente maar ten deele verordening onze gemeente slechts ten deele doel kon treffen. Groot bezwaar werd er ge maakt tegen het teeltverbod van Bintje, ook wel Geldersche Schot geheeten, althans reeds voor het loopende jaar. Het bleek, dat ook door den raad dit bezwaar was gevoeld, zoo dat voor deze soort dan ook de verordening pas het volgend jaar van kracht zou zijn Overigens verklaarden allen zich bereid me" te helpen om de verordening tot haar recht te doen komen. Uit de discussie bleek, dat De Wet en Kampioen hier niet worden verbouwd, zoodat voor dit jaar de strijd aan gebonden dient te worden tegen de Bravo, welke in de Bevelander, naar het oordeel van verschillende aanwezigen, een zeer goed: plaatsvervanger heeft. Besloten werd dan ook van deze soort pootgoed beschikbaar te stellen, waarvan dan de prijs niet hooger behoefde te zijn dan 4 ct. per Kg. Waar dit voor minder bedeelden nog bezwaarlijk mocht zijn, zullen ze voor enkele kleine tuin tjes desnoods gratis beschikbaar worden ge steld. Vervolgens werd een werkprogramma op gemaakt. Door het gemeentebestuur zal aan de ingezetenen een circulaire worden ver strekt, waarin gewezen wordt op het verbod der teelt van Bravo's, De Wet's en Kampi- oen's en op de gevolgen van overtreding; dat ter vervanging van de Bravo beschikbaar ge steld zal worden pootgoed van de Bevelan der, hetwelk vóór 1 Maart aangevraagd kan worden bij de organisaties. Mede namen de organisaties op zich deel te nemen aan de controle op naleving van het verbod. Door den voorzitter werd de vergade ring gesloten met den wensch, dat de te ne men maatregelen gunstige resultaten zullen mogen opleveren en een woord van dank voor opkomst en voor de betoonde en toege zegde medewerking. DANSEN IN ROOSENDAAL, PASPOORT MEEBRENGEN. Bij de jongste wijziging van de Algemeene Politieverordening van Roosendaal werd be paald, dat het verboden is voor personeel be neden ahttien jaar, te dansen in openbare gelegenheden. Aangezien de politie herhaaldelijk voor het feit gestaan heeft, dat deze bepaling werd overtreden en zij niet kon constateeren, of de ouderdom d:r betrokkenen boven of beneden de achttien jaar was, is thans bepaald dat de dansliefhebbers en -liefhebsters in het be zit van een paspoort of bewijs van Neder landerschap moeten zijn! WEER VLUCHTELINGEN. Het psychopathen gesticht niet aan trekkelijk. Zaterdagmiddag zijn uit het Rijkspsycho- pathen-asyl te Leiden weer drie verpieegden ontvlucht. Op welke wijze en wanneer zij ontsnapt zijn, is niet bekend. Op het avond appèl ontbraken een 35-jarige en een 27-ja- rige Amsterdammer, benevens een 24-jarige Arnhemmer. Laatstgenoemde is nu voor de tweede maal ontvlucht. PAARDEN OP HOL. Landbcuwersknecht verongelukt. Zaterdag is ten landbouwersknecht nabij Veenendaal een doodelijk ongeval overkomen. De man, in dienst bij een landbouwer te Im- mikhuizen, onder Amerongen, reed met een wagen, waarvoor twee paarden waren ge spannen, nabij den Slaperdijk, toen de die ren op hol sloegen. Voorbijgangers vonden nabij den spoorwegovergang de twee paar den en even verder den wagen, die in tweeën was gebroken. Verderop vond men het li chaam van den knecht op den dijk liggen. Hij gaf nog eenige teekenen van leven. De on gelukkige werd met zware inwendige kneu zingen in een in de nabijheid staande woning binnengedragen, waar hij na eenigen tijc! overleed. DE RELLETJES TE MAASTRICHT. Openbaarmaking van eenige beschei den verzocht. Het Tweede Kamerlid de heer Albarda heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, het verslag van het onderzoek, door den advocaat-generaal te 's- Hertogenbosch ingesteld naar de gebeurte nissen van 16 October 1929 te Maastricht, van welk verslag de minister in zijn missive van 30 Januari 1.1. aan de Tweede Kamer een samenvatting heeft gegeven, in zijn ge heel openbaar te maken; en, zoo hiertegen overwegende bezwaren mochten bestaan, dat verslag te doen nederleggen ter griffie van de Kamer ter inzage voor de leden? Is de Minister voornemens, ook de uitkom- sten van de nadere correspondentie, die hii met den procureur-generaal te 's-Hertogen bosch heeft geopend, ter kennis van de Ka mer te brengen? ZIEKTEWET. In een Vrijdag gehouden vergadering vai de afgevaardigden van zeven patroonsveree- nigingen, aangesloten bii erkende centrales van het bestuur van de „Nederlandsche Vak- centrale", is opgericht een volwaardige Be drijfsvereniging in den zin der Ziektewet art. 91. Ie lid. De Bedrijfsvereniging zal den naam tfra gen van „Nederlandsche Vereeniging voor Ziekteverzekering (N.V.Z.)". DE MOORD OP DEN JACHTOPZIENER TE STOUTENDIJK. Verhooging der premie. In een buitengewoon „Politieblad" komt de volgende nadere bekendmaking voor: De officier van justitie te Utrecht looft uit, boven en behalve de ter zake reeds op 17 Januari j 1. namens het hoofdbestuur der Nederl. Vereen, van Jachtopzichters uitge loofde 300 gulden, een van andere zijde als nog ter beschikking gesteld bedrag van 500 (thans in het geheel dus 800) als be looning voor degenen, die ter beoordee ling van den officier zoodanige aanwij> zingen of inlichtingen geeft of geven, welke leiden tot veroordeeling van den dader of de daders van den doodslag, in den nacht van 17 op 18 Dec. j.1. onder Stoutenburg ge pleegd op den jachtopzichter Johanue' Kuijt. HET CONFLICT BIJ DE NEDERL SCHEEPSBOUWMAATSCHAPPIJ TE AMSTERDAM. Staking uitgesteld. Partijen, betrokken bij het conflict aan de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, hebben Vrijdag geconfereerd met den Rijks- bemiddelakr mr. S. de Vries Czn. Als resultaat der besprekingen hebben de besturen der arbeidersorganisaties den ïeden geadviseerd de uitvoering van het ultima tum staking van ongeveer 300 houtbe werkers, ingaande heden Maandag op te schorten De houtbewerkers en meubelmakers heb ben dit advies opgevolgd. Zij handhaven niettemin de eischen in het ultimatum gesteld. Daarover zal nu nog nader worden geconfe reerd. De eischen betreffen de loonregeling. UIT EEN KOFFER GESTOLEN. Waarschijnlijk in België of Frankrijk gebeurd. Op 22 Januari j.1. werd met den trein uit Beaulieu-sur-mer naar Nijmegen een koffer, inhoudende toiletten èn bijouteri-ën. ver zonden. Deze koffer is op 27 Januari j.1. te Nijmegen aangekomen en werd van daar naar Druten verzonden. Bij aankomst aldaar bleek uit den koffer o.a. verdwenen een win termantel met bonten kraag, twee kostbare avondtoiletten, een fluweelen peignoir en twee gouden damesringen, waarvan één bezet met één groote en tien kleine parels, de andere met negen parels, een rood robijntje en een klein blauw saphiertje. Sporen van braak waren aan den koffer niet te bespeuren, zoodat vermoed wordt, dat deze met een valschen sleutel is ge opend. De politie acht het waarschijnlijk, dat de ontvreemding in Frankrijk of België heeft plaats gehad. PAPEGAAIENZIEKTE? Verdachte gevallen te Amsterdam In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam zijn opgenomen drie leden van een gezin, wonende in de Spechtstraat (Noord) Een der patiënten heeft vermoedelijk longont steking. In hun woning is verleden week een papegaai overleden Daar nu een symptoom van de papagaaienziekte vaak longontsteking is, is het niet uitgesloten, dat het dier aan die ziekte leed en de menschen besmet heeft. Een kat van het gezin is overleden na deo pagegaai. Op die kat is een sectie verricht en het dier bleek aan longontsteking te zijn ge storven, zoodat ook deze besmet zou kunnen zijn. Of mén inderdaad met papegaaienziekte te doen heeft staat nog niet vast. Intusschen is de Geneeskundige Dienst waakzaam. STAND VAN DE ZUIDERZEE WERKEN. Overzicht van het vierde kwartaal 192s 1929. Verschenen is het „Driemaandelijksch Be richt" betreffende de Zuiderzeewerken, waar in een overzicht wordt gegeven van den stand der werkzaamheden voor de afslui ting en droogmaking over het vierde kwar taal 1929. Wij ontkenen aan de uitvoerige mededee- lingen het volgende: Aan het westelijk einde van den ontwor pen beteugelingsdam in de Middelgronden werd eenige uitschuring van den zeebodem waargenomen. Teneinde uitbreiding hiervan te voorkomen werd de aanwezige mtscH!!' ring met keileem volgestort en bezonken. Dank zij de gunstige weersgesteldheid is de helft van het 1000 M. lang gedeelte van den afsluitdijk der Zuiderzee met twee werk. havens op het Breezand, aan bet Oostelijk einde van de werken zoo vroeg in het jaa* beëindigd, dat in onderling overleg besloten werd nug 500 M. dijklengte aan het werk tn oostelijke richting te maken. Dit werk is op het aanbrengen van de kleibekleeding c" eenige bijkomende werken na gereed g®»0 men. Dijkvak Gaatje-Zwfc Dank zij het gunstige weer kon het mj vak GaatjeZwin nagenoeg voltooid den. Beteugelingsdam in de Vliet*''- Bij den bouw van den afsluitdijk zu,'e.llm. de aanwezige diepe geulen, beteugel-ngsd men worden gemaakt, waarop in het van sluiting het dijkslichaam zal worden opgetrokken.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6