lllmmli (limit. ZIJN LMS1E WENSEN. Hendird twee en dertigste Jaargang. Radio-hoekje Provinciaal nieuws milLLKTON. jfo "96 1930. oen "«lag 1'i Februari Donderdag 13 Februari. Hilversum, 1875 M. 10.—10.15 Morgen wijding12.15—2.— Concert door het A V. r O-Ensemble. 2.3.Gramofoonmuziek. 3 —3.30 Halfuur voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Mej. E. Plate spreekt over: Onderhoud en kwaliteit keukengereedschap. 3.30—4.Gramofoonmuziek. 4 5.— Zie- lienuurtje. 5.306.45 Concert door het Om roeporkest. 6.45—7.15 Landbouwhalfuurtje. Spreker: Ir. J. H. Jager Gerlings over: Boschbouw en Natuurschoon. 7.157.45 FranschGevorderden en Conversatie. 8.01 —8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw Orkest onder leiding van Hermann Abendroth. Alfred Hoehn, piano. Na afloop persberichten. Daarna Dansmu ziek uit cabaret „La Gaité" te Amsterdam. 12.— Sluiting. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 AA.) (Uitsluitend N. C. R.' V.) 8.159.Mor genconcert 10.—10.30 Zang door Dames- koortjè. 10.3011.Ziekendienst. 11. 11.30 Lezen. 11.3011.45 Gramofoonmu ziek. 11.4512.30 Voor de Landbouwers 12.30—2.— Concert. Viool, cello en piano 2.2.35 Uitzending voor scholen. 2.45—3.45 Cursus Fraaie Handwerken. 4.5.Zieken- uurtje. 5.5.30 Gramofoonmuziek. 5.30— 6.30 Orgelconcert. 6.306.40 Koersen. 6.40 7.10 Literaire lezing. 7.107.40 Cursus Maleisch. 7.40 Uitzending van Evangelisatie samenkomst te Deventer. Sprekers, sopraan, orgel en Dubbelkwartct. Na afloop persbe richten. Daventry, 15544 AA. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. Zigeuner-Ensemble. 1.20— 2.20 Orgelconcert door R. Foort. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.10 Lezing. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. Orkest. W. Ransom, sopraan. C. Smith, bariton. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsberichteri. 6.55 Marktberichten. 7.Piano-trio's. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 tlsie en Doris Wa ters in hun repertoire. 8.20 Concert. M. Brunskill, alt. Orkest. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing. 10.— „Love in Greenwich Vil- lage". 11.12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 12.50 2 20 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gramofoenmuziek. 8 20 Conecrt. Orkest en solisten. Langenberg. 473 AA. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.35 Gramofoonmuziek. 11.3011.50 Orgelconcert. 11.50 Gramo foonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 2.20 2.50 Kinderconcert. Koor en Mond-har monica Orkest. 4.50—5.50 Kamermuziek. Strijkkwartet en sopraan. 7.20—8 20 Lezing met muzikale illustratie. 8.20 „Leben in die- ser Zeit". Hoorspel met muziek. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 AA. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.4.Orkestconcert en declamatie. 7.359.35 Conceit. Orkest, vocale- en instru mentale solisten. 9.5012.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 Al. 5.20 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8 20 Her-uitzending van het concert uit het Concertgebouw te Amster dam. Zeesen, 1635 AA. 6.1510.05 Lezingen en berichten. 11.20—12.15 Gramofoonmuziek. 12.1512.50 uit Berlijn. 4.506.55 Lezin gen. 6.55 Concert uit D'-esden. 8.20 „Bar" Hoorspel van O. H. Jahn. Uit Leipzig 9.05 Concert door Strijkkwartet. Uit Leipzig. Daarna berichten. 9.50 Dansles en tot 11.50: Dansmuziek. WIERINGEFWAARD. Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden op Maandagmiddag 2 uur ten Polderhuize onder leiding van EHjk- graaf Haringhuizen. Na het lezen der notulen kwam eene com missie, bestaande uit de heeren Nobel, Hoog land en Scheffel, ter vergadering om namens de Kamer van Koophandel te Alkmaar nog eens over het Kanalenplan te spreken. De openbare vergadering werd nu geschorst om in comité de heeren gelegenheid te geven deze kwestie naar veren te brengen. Na ongeveer 1 uur werd de vergadering her opend. De voorzitter wil nu direct deze zaak maar behandelen. De commissie van Aalst heeft gevraagd om 400 gedurende 40 jaar, terwijl reeds is besloten een bedrag van 200 te geven. van ^I]p zeide dat bÖ de toekenning sfLiiK re,kvemn2 gehouden met het Votvi a"g' ^ieringerwaard geeft z.i. door 1 200 gedurende 40 jaar al weldoende blijk m*fwcr'Hn8 01 zou 'n geen geval hoó- ger willen gaan. De voorzitter was momen teel ook niet voor verhooging. doch zou, 'n de toekomst mocht blijken dat de totstandkoming er van afhing, er nader op terug willen komen. Verschillende stemmen gingen evenwel op om nu maar definitief de zaak af te handelen Aü-reerst werd dan in stemming gebracht of oe gevraagde verhooging van de bijdrage zal worden gegeven. Met algemeene stem men werd afwijzend beschikt. Een persoonlijk voorstel van den voorzit ter om er eventueel later op terug te komc werd niet ondersteund, zoodat het bezoe van de heeren der commissie van de Kame. van Koophand:l geen succes heeft gehad. Alsnu volgden eenige mededeelingen o.a. dat er schoeiinghout is aangekocht tot een bedrag van 1560.75. Dit bedrag is ge bracht op het jaar 1930. Medegedeeld werd dat de hinderwet-ver gunning voor de reserve-bemaling verleend is geworden, zoodat we zoo noodig met deze reserve kunnen malen; dat ten opzichte van de leening overeenstemming is verkregen met de Boerenleenbank alhier, behoudens goedkeuring van Ged. Staten en dat het on derzoek naar den toestand van het Polder huis nog niet is geschied. De heer Groneman wilde, indien verzak king van het vierkant plaats heeft, dit her stellen. De voorzitter wilde eerst onderzoeken in welke mate de verzakking plaats h-:eft. De stoker Rietvink heeft door het overlij den niet kunnen profiteeren van zijn pen sioen. Voor zijn weduwe zal dit nu 12 be dragen. Het bestuur stelde voor dit aan de weduwe voor te schieten, totdat de pensioen regeling is geschild. De voorzitter vroeg nog wat we nog meer kunnen doen in verband waarmee 't dagelijksch bestuur voorstelde om haar gedurende nog een half jaar in het huis te laten wonen, tenzij de Polder dit zeif noodig heeft en haar te ontheffen van de ver- plichtig om den inkoop ad 32 per jaar voor haar pensioen te betalen. Algemeen goedgevonden. Van het Hoogheemraadschap is de mede- deeling ontvangen dat de bijdrage van staat A en B respectiev.lijk is bepaald op 1000 en 1641.86. De heffing voor gebouwd en ong.bouwd was voor 1929 6.6 en is nu 6.4. Van het Urovinciaal bestuur werd een schrijven ontvangen, waarbij werd beves tigd dat over 1928 6250 zal worden uitge keerd voor het wegenonderhoud of wegver- betering. Verder werd door het Prov. be stuur verzocht om voor 1 April in kennis te worden gesteld met 't bedrag dat in 1929 is uitgegeven. De dijkgraaf lichtte toe dat dit ongeveer 20.000 zal zijn. Tenslotte waren, naar aanleiding van het in een vorige vergadering door den heer Groneman naar voren gebrachte, aan de Hei de Mij. inlichtingen gevraagd of de boomen ook last kunnen krijgen van de wegbehar- ding zooals dit thans gebeurt. Uit de ontvangen toelichtingen van de Heide Mij. blijkt evenwel niet duidelijk of de wegen er al of niet onder zullen lijden. Het bestuur heeft zich daarna nog in verbinding gesteld met den heer Reigersma, van wien ook een uitgebreid rapport werd ontvangen. Ook daarin kon nog niet met zekerheid wor den gezegd, dat de wegen met wegbeharding schade zullen doen aan de boomen. Persoonlijk was de dijkgraaf van meening dat aan onze wegen nog yoldoende groene berm overblijft om de boomen van lucht te voorzien. Om evenwel veilig uit te gaan werd voorgesteld om een van de heeren van de Heide Mij. uit te noodigen naar hier te komen om een en ander in cogenschouw te nemen. Dit werd goedgevonden. In verband met de nieuwe ziektewet moet ook voor een paar arbeiders premie worden betaald. Op voorstel van 't Dag. bestuur werd besloten toe te treden tot de bedrijfs- vereeniging. De directeur-generaal van de Zuiderzeewerken verzocht een kleine wijzi ging te brengen in het ontwerp contract. Dit betreft een toevoeging aan artikel 2 betref fende duikers welke achterwege kunnen blij ven. Besloten werd deze wijziging aan te brengen. Van Anna Paulowna was de me- dedeeling ontvangen dat d; sluis nabij de Nieuwesluis gereed is, zoodat ter gelegener- tijd het water uit het kanaal aldaar kan worden geloosd. De voorzitter zeide, dat, in dien we eventueel een hoogen waterstand mochten krijgen, wat niet waarschijnlijk is, we nog tot evereenstemming moeten komen met Anna Paulowna, omdat de kade nog niet tot 1.50 M. is opgehoogd, wat door An na Paulowna zal worden gedaan. Daarna volgde behandeling der begroo ting 1930. („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W. H C. Bollaard. 87) Hij kwam dichter bij Walter staan en voegde er op fluisterenden toon, waarin zich angst mengde, aan toe: ,,Nu moogt u natuurlijk tegen mijnheer von Weiden ook niets' ondernemen, want anders zou ik er toch nog in betrokken worden." ..Ik heb u immers gezegd, mijnheer de Ruyter, dat er niets openbaar zal worden; het gerecht laat ik er buiten", en met een dreigend lichten ln zijn oogen besloot hij, „maar wel zal ik mijnheer von Weiden een zeer, zeer ernstige 'es toedienen." He tooneelspeler maakt een beweging van mstemming. Het was hem op eens zoo licht cn gelukkig om het hart en geen spoor van den Vreeselijken, martelenden angst, die daar zoo- als een ijzeren band om hem heen lag, bl«ef achter. ■.Ada! riep hij plotseling met luide stem. "Het misverstand is opgelost, kind; ik had mijnheer geheel verkeerd begrepen, later zal ik Ge wel uitleggen. Deze heer heeft mij een 1'ooten dienst bewezen, spreek ook iii daarom **a woord van dank tot hem. „Maar mijnheer de Ruyter", zei Walter af werend, doch Ada stond reeds heel dicht bij hem. Een fijn dooraderde hand lag in zijn rech ter en een diepe, klankvolle stem sprak warm; „Mag ik u danken, mijnheer!" Dicht voor hem glansde het roodgouden, kos telijk mooie haar. de diepzwarte oogen keken een oogenblik inlde zijne en de kleine mond glimlachte liefelijk.. Wat was 't, dat zoo plotseling als een gloei ende stroom van den krachtigen man scheen ie vloeien naar het arme, mismaakte meisje? Wat was 't, dat haar een fractie van een seconde een zwijmel van zaligheid gaf? Een gloeiend rood trok plotseling als een sluier over Ada's heerlijk mooie gezicht en tegelijk voelde zij in haar binnenste een plotselinge pijn. Zacht trok ze, met een beweging als van een schuw verschrikt vogeltje, haar hand terug. Instinctief had Walter gevoeld, wat er in het meisje omging, en bijna verlegen onder den warmen gloed, die de zwarte oogen naar hem uitstraalden, nam hij met een snellen groet af scheid. Lang nog moest hij aan dit heerlijke hoofd denken, dat zoo betooverend en hemels mooi was. Indien dat op een slank vrouwenli chaam stond, hoe veel mannen zouden dan niet ziel en zaligheid opofferen, om Ada de Ruyter s liefde te winnen. Maar veel, heel veel later herinnerde Ada zich den flink gebouwden man; zij dacht nog aan hem, toen zij al lang in haar vaderland tri omf na triomf in het stuk van haar vader had gevierd, toen uitbundige bijval haar deel iserd, en waaneer zij zich eenzaam gevoelde, dacht zii Een suppletoire begrooting over 1929 werd na toelichting goedgekeurd. Over de begrooting 1930 wenscht niemand een aige- meene beschouwing, waarna tot artikeisge- wijze werd overgegaan. Bij volgnummer 7, waarbij een post werd uitgetrokken ad 18195 voor aankoop materialen voor het stofvrij maken der wegen en verdere kosten van verbetering der wegen, werd door den heer Groneman opgemerkt dat er nu z.i. al te veel haast wordt gemaakt. Ook weten we nog niet den uitslag aangaande de boomen. Ik vraag me af, aldus ae heer Groneman. of nu bepaald de geheele Polder in eens meet worden gedaan. Laten we niet al te haastig zijn en goed onderzoeken. De voorzitter zeide, dat het bedrag in r geval is toegestaan. Het Dag bestuur ie zich ook de vraag of misschien vol- an kon worden met b.v. keislag of grint ,n de wielslagen of wel dat alleen teer wordt aangebracht. We zijn ook nog steeds aan t onderzoeken. Vorig jaar hebben we 33000 K.G. van Schagen gehad en nu is weer 20.000 K.G. aangekocht, wat over een ter mijn voor 3 maanden zal worden geleverd. Er was wel uitvoerig over gedacht welke teer we zullen nemen, 't Zal wenschelijk zijn die teer te gebruiken die voldoet aan de Rijks voorschriften. Ook bij den post van 41.000 ten behoeve wegverbetering werd door den heer Gro neman opgemerkt, dat deze post toch is toe gestaan ond^r voorwaarde, dat wegen zich goed zullen houden en dit weten we nu nog niet. Ook de heer C. J. Blaauboer was van 't zelfde idee. De Dijkgraaf zeide. dat wc nu terugkomen op een reeds genomen besluit, doch dit doet toch aan de begrooting qiets af. Na eenige discussie werd ook deze post goedgekeurd. De overige posten werden ook na uitvoerige toelichting zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De begrooting welke sloot op 'n eindbedrag van 115370.32 met een post van 13167.12 voor onvoor zien, werd nu goedgekeurd. Het volgende punt was bespreking loon regeling. De dijkgraaf zeide dat in een vori ge vergadering reeds machtiging is verleend aan 't Dag. bestuur, om een regeling met de arbeiders te treffen. Dit was gesteld op 30 cent per uur, doch daar wenschen de arbei ders niet meer voor te werken. Het Dag. be stuur heeft nu een en ander overwogen en men is overeen g' omen om aan de verga dering voor te stellen het loon vast te stel len op 40 cent (uitgezonderd de 2 los-vaste arbeiders), voor hen die voldoend werk kun nen do.n en aan hen die als werkloozen in dienst worden genomen 30 cent. Het is wel gewenscht om het werk in dezen tijd te la ten uitvoeren. Na eenige besprekingen werd met dit voorstel accoord gegaan. Het kohier waarin enkele kleine wijzigin gen zijn aangebracht werd vastgesteld op een bedrag van 23635.50, berekend naar 14 per H A. Hierna moist een voordracht worden op gemaakt voor Heemraad wegens aftreding van den heer P. Visser Azn. Als no. 1 werd de heer Visser gekozen. Deze liet zich deze keuze welgevallen en betuigde zijn erkente lijkheid voor het in hem gestelde vertouwen. Als no. 2 en 3 werden gekozen resp. de hee ren R. Bakker en F. A. F. Groneman. Daarna werd door het Dag. bestuur machtiging gevraagd tot uitvoering van het verlagen van den weg bij den Notweg, waar van de kosten worden geraamd op 475. Door ongeveer 47 c.M. te verlagen wordt een greote verbetering aangebracht. De brug wordt in overeenstemming daarmede onge veer y« meter verlaagd. De heer Groneman zag de noodzakelijkheid niet in om aldaar den weg te verlagen, doch ging na de toelich ting door den Dijkgraaf accoord. De machtiging werd verleend, waarna in bespreking werd gebracht om het hek bij het gemaal, dat toch vernieuwd had moeten worden, nu ook wat achteruit te plaatsen, opdat de weg ter plaatse kan verbreed wor den. De bedoeling is betonnen palen met ijze ren bussen. De vergadering ging ook hierme de accoord. Verder werd door dien Dijkgraaf naar voren gebracht een voorstel van 't Dag. bestuur om in verband met de laad- en los plaats aan de Nieuwesluis een nieuwe kluft te maken in overleg met het Hoogheemraad schap. Er is aan de Nieuwesluis reeds een schip aangekomen en gelost en door den Polder is ook al bazalt besteld, wat aldaar gelost zal worden. Allen waren van de wenschelijkheid overtuigd, zoodat ook daarvoor machtiging 1 werd verleend. Ook is door 't Dag. bestuur overleg ge pleegd met Zuiderzeewerken over 't lossen aan de Nieuwesluis. Rondvraag De heer Jb. Waiboer vroeg of het bord maximaal-gewicht voor bruggen, staande bij den heer C. Spaans, niet beter geplaatst kan worden aan de tweewegen. aan den man, door wien haar hart een enkele minuut liefde en verloochening had gekend tot aan het einde harer dagen. Maar al te graag had de bankdirecteur Pohl jan mevrouw Berner s verzoek om te komen gehoor gegeven. Die twee telegrammen van den advocaat hadden hem reeds voorbereid, dat er met het geld iets niet in orde scheen te zijn, de briei van de mooie weduwe versterkte hem natuurlijk nog meer in zijn vermoeden. Zooals altijd besteedde hij de meest mogelij ke zorg aan zijn toilet, voordat hij de reis naar Schneiditz ondernam. In den coupé kwamen allerlei gedachten in hem op, die hij aanvankelijk van zich af tracht te te zetten, maar die zich toch weer opnieuw aan hem opdrongen en hem allerlei dingen toe fluisterden. En hij schonk aan die influisterin gen meer en meer een willig oor, want zij was toch zoo mooi, zoo verleidelijk mooi. Zoolang hij kon terugdenken, was hij altijd een harde werker, een plichtmensch geweest. Nadat hij zijn eindexamen gymnasium had ge daan, kreeg hij een plaatsing bij een bank en vanaf den eersten dag, dat hij op de kantoor kruk zat, nam hij het door hem gekozen be roep met den meesten ernst op. Eerzuchtig noemden hem zijn collega's en ook later te Pa rijs, waar hij voor zijn verdere vorming werkte, noemde men hem eerzuchtig. De jonge Franschen, die ook gedurende de bureau-uren van elke gelegenheid gebruik maakten over hun verschillende avonturen te Draten. maakten zich over den correcten Dnil- Dit werd toegelicht dat de borden bij den toegang der wegen zeer goed op hun plaats zijn. De heer R. Bakker wees op een leuning aan de Kreil, die zoodanig naar binnen over helt, dat de bocht moeilijk is te nemen. Dit zal in orde gemaakt worden. De heer K. K. Kaan merkte op. dat aan den Sluizerweg een partij steenen ligten, welke successievelijk in 't water verdwijnen. De voorzitter lichtte toe dat weer spoedig met de werkzaamheden aldaar wordt begon nen. Tevens wilde de heer Kaan den Zuidelij ken berm met graszaad bezaaien, opdat deze eerder groen zal zijn. Ook dit zal geschieden. Verder wees de heer Kaan op de wensche lijkheid van een ophaaldienst. Het is meer dan erg als men ziet wat hier en daar uit de slooten komt. Zij, die een en ander op hun erf moeten ontvangen, zijn er slecht aan toe. Het zou zeer wenschelijk zijn wanneer b.v. eenmaal per maand de rommel werd opge haald Hoiwel het feitelijk een gemeentebelang is zou toch de Polder misschien kunnen mee werken. De voorzitter zeide, dat ook in het Gemeen tebestuur over deze zaak is gesproken. Het is nog al ingrijpend. Toch is het meer een ge meentezaak. Voor den Polder bestaat er in ieder geval nog een verordening. Laat men er maar kennis van geven, opdat verbaal kan werden gemaakt. Dit schijnt evenwel ook nog al moeilijk. De dijkgraaf zal een en ander met de Heemraden bespreken. De heeren Groneman en C. Blaauboer wil den nog een en ander vragen inzake de be handeling der wegen, waartoe de Dijkgraaf liever in comité gelegenheid wilde geven. Nadat de heer Wonder nog naar den uit slag van patingvisschen had geinformeerd, werd de openbare vergadering ten ruim half zeven gesloten, waarna de heeren nog een gezellig comitépraatje gingen houden over onze wegen, die nu reeds in vergelijking met omliggende gemeenten zeer goed genoemd kunnen worden. WARMENHUIZEN. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente vergaderde Maandag, 10 Februari 1930, n.m. 2 XA uur ten gemeentehuize, onder voorzitterschap van de heer Nolet. Aanwezig waren alle leden. Ingekomen was o.a. een schrijven van Ged. Staten met de mededeeling, dat hunne beslissing ten aanzien van de begrooting 1930 is verdaagd. Het bestuur van de vereeniging voor zieken- huisverpleging verzoekt voor 1930 wederom een voorschot te willen toestaan van 600. Goedgevonden werd het gevraagde voorschot te verkenen. Ged. Staten deelen mede, dat de besluiten tot het aankoopen van grond ter verbreeding van de Dorpsstraat, nog niet zijn goedge keurd, omdat het onderzoek omtrent deze be sluiten nog niet is afgeloopen. Het R. K. Schoolbestuur verzoekt eene subsidie van 300 tot instandhouding van de R. K. Bewaarschool. Voorgesteld werd de gevraagde subsidie te verleenen. Het P. E. N. zond nader schrijven betref fende het vastrechttarief voor de levering van electrischen stroom. Zal circuleeren. Ged. Staten deelen mede, dat de vrijstel ling voor onderwijs in lichamelijke oefening voor de school in het dorp is verleend tot 1 Mei 1930 en voor de school te Schoorldam tot 1 Mei 1932. Ged. Staten deelen mede, dat zij in prin cipe geen bezwaar hebben tegen de voorge stelde wijze van berekening van het bedrag, dat op de jaarwedden van den burgemeester zal worden ingehouden voor het genot van de te bouwen ambtswoning. Laatstgenoemd schrijven werd door den voorzitter voorgelezen waaruit bleek dat Gedep. Staten voorloopig geen bezwaar heb- hen tegen 't voorgestelde percentage in af wachting van de bouwkosten en dat bij een eventueele opvolger die geen burgemees ter is van twee gemeenten daarop dan nader zou worden vastgesteld. Hierop zei de heer Slot dat uit het schrijven wel weer blijkt dat Gedep. Staten dan weer de touwtjes in han den krijgen en de Raad weer alles goed moet vinden. Verder werd er over. dit onderwerp niet meer gesproken. Het jaarverslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim te Krabbendam wees uit dat er slechts één geval van werkelijk schoolverzuim was voorgevallen in dat jaai. Naar aanleiding van het opnieuw in han den van B. en W. gesteld verzoek van den heer T. Donia, werd medegedeeld, dat B. en W. hun ingenomen standpunt handhaven. Op verzoek was in de vorige vergadering besloten dat deze zaak door B. en W. nog scher vroolijk, maar zij waagden dat niet an ders dan heimelijk, want bij gemeenschappe lijke avond- en nachtfeesten was die correcte Duitscher het meest amusante fuifnummer, een man, die bij de gracieuze Parijsche meisjes met haar mooie figuren, hypermoderne kleeding en kleine voetjes in hooggehakte schoentjes zeer in de gunst stond. Zijn lach was vroolijk, nij was heel sterk in het vertellen van moppen en flirten kon hij als de beste. Toen hij jaren ge leden freule Stormberg leerde kennen, juist toen zij Alex Berner's bruid was, was in zijn hart, dat vóór dien tijd slechts begrip had van scherts en flirt, plotseling de liefde ontwaakt. De rustige, voorname schoonheid van Magda Stormberg strookte geheel met het beeld, dat hij zich gevormd had, telkens wanneer hij aan trouwen dacht. Maar geen vrouwelijk wezen had sindsdien zijn levenspad gekruist, dat de vergelijking met haar kon doorstaan. En nu was die vrouw vrij, kon doen en laten wat zij verkoos! Nog altijd was ze mooi, zelfs misschien nu, in den nazomer van haar leven, reeds bij den drempel van den herfst staande, mooier dan vroeger als heel jong meisje. Sinds Pohl op den begrafenisdag van den vriend de weduwe had weergezien, waren zijn gedachten steeds bij haar geweest en steeds werd de af stand kleiner, waarop zijn mannenwenschen haar rijpe, blonde schoonheid omzweefden. Terwijl de trein door het landschap rolde, overdacht Pohl zijn kansen. Hij had zich een algemeen geachten naam verworven en was rijk genoeg om een passend kader te scheppen voor Magda's schoonheid. eens zou worden onderzocht of den heer Do nia werkelijk was toe gezegd dat hij in zijn nieuwe ambtswoning ook 2.50 huur zou moeten betalen. Dit onderzoek had uitgewe zen dat de heer Donia wel een sterke ver wachting had dat de huur zoo zoude blijven Positieve toezegging was niet gedaan. Naar aanleiding daarvan hadden B. en W. beslo ten om de nu vastgestelde huur van 300 per jaar niet te verminderen. Daarop kwam de heer Slot op voor den heer Donia. Al was die toezegging niet ge daan, hij was niet verbeterd met de woning en meende dat hij in ongunstige conditie kwam te staan tegenover zijn collega van het bijzonder onderwijs. Wethouder Swan meende, dat bij den bouw van de woning het grootere plan was verworpen ook al in verband met de huur waarde en nu de woning voor minder was ge bouwd dan oorspronkelijk het plan was daarom de huur zoo was gebleven. Vervolgens voerde wethouder J. de Groot hierover het woord en liet o.a. daaruit voor komen dat 300 voor zoo'n woning lang niet te hoog is en de heer Donia deze huur gemakkelijk van zijn salaris kan betalen en cok toezegging van dezelfde huur niet was gedaan. Tenslotte voegde de heer Molenaar tr nog aan toe dat de meening die wethouder Swan opperde niet juist was en met de bouw plannen de huur in 't geheel niet ter sprake was gekomen en het groote plan was afge stuit op de hooge bouwkosten. Nader volgde nog een opmerking van den voorzitter die mededeelde dat hij over hel voorafgaande niet kon oordeelen maar dat naar zijn meening 300 huur voor een der gelijke woning niet hoog was te achten. Hierop volgde stemming over het voorstel dat met 4 stemmen vóór werd aangenomen. Tegen stemden wethouder Swan en de hee ren Slot en van Rijn. Overeenkomstig het advies van de gascom- missie werd voorgesteld tot het bouwen van een ammoniakreservoir waarvan de kosten zijn geraamd op 1150 te betalen uit het reservefonds. Dit punt gaf eenige besprekingen of de schuit bestemd voor het afhalen van ammo niak wel tot de fabriek zou kunnen komen, waaruit bleek, dat dit toch evengoed zou moeten worden overgeladen waarop het raadslid Molenaar de opmerking deed dat de gasfabriek op een ongelukkige plaats was gelegen en men niet met een behoorlijke schuit daar kan komen. Dit voorstel werd vervolgens zonder stemming aangenomen. Voorgesteld werd over te gaan tot vast stelling van de overeenkomst gaslevering Schoorl volgens het toegezonden ontwerp, behoudens het bepaalde in art. 10, 2e lid, hetwelk zal luiden als volgt: „Ter keuze van Warmenhuizen, wordt de opdracht in het le lid verstrekt en aanvaard hetzij voor den duur van 10 jaar, waarbij als uitsluitende vergoeding voor het uitvoeren van deze op dracht door Schoorl aan Warmenhuizen is verschuldigd, voor wat betreft het in het le lid sub a, b en c omschrevene, een vast be drag van 1250, per kalenderjaar, welk be drag vermeerderd wordt met 4 per jaar, voor elke dienstleiding boven 250 stuks, wei- ke op 1 Juli van het betreffende kalender jaar is aangesloten, hetzij voor den duur van vijf jaren, waarbij vorengenoemde ver goeding evenzeer van toepassing blijft, nochtans met dit onderscheid, dat het daar in vermelde vaste bedrag van 1250 per ka lenderjaar wordt teruggebracht tot 1000 per kalenderjaar". Dit werd zonder bijzondere besprekingen aangenomen na dat nog was medegedeeld dat de overeenkomst door de gemeente Schoorl voor 30 jaar was ingegaan tenzij Gedep. Staten dit niet zouden goedkeuren. Het laatste punt van de agenda, de rond vraag, leverde weinig bijzonders op. Weth. Swan zeide, dat het z.g. uitbrel dingsplan van de gemeente dat al eens in de vergadering van B. en W. ter sprake is ge komen ook eens in den raad zal komen. Het kwam hoofdzakelijk hierop neer, dat er meer straten bij komen, die dood loopen, en of daarvoor geen oplossing voor was te vinden. Daarop volgde een gedachtenwisse- ling tusschen de raadsleden, waarop wethou der de Groot aanvoerde, dat men rekening moest houden met zijn water, dat wil zeggen wat om de huizen is gelegen, en daardoor al voor het feit kwam te staan, dat de eene noel wordt geste.- en de andere op een nieuw terrein we dt gegraven, wat voor de ligging van de huizen wel noodzakelijk is. Weth. Swan wilde een straat laten maken vanaf den Oostwal naar de z.g. Fuik waar de heer Slot tegen op kwam omdat door deze laatste straat al bijna geen kip door kan. De nieuwe straat aan den Oostwal en Oudewal werd nog eens opgehaald door den heer Dat was al veel. Hij zag et zeer resp tabel uit en was wat men noemt een forsch gebouw de man. Zijn kansen waren dus zoo slecht nog niet. Hij onderbrak zich zelf in zijn droome- rijen. Waar stuurde zijn fantasie toch op aan? Hij had nog ruim den tijd, alvorens zich met dergelijke ideeën het hoofd te breken. Zijn arme vriend lag nauwelijks onder de aarde en de kransen op zijn graf waren nauwelijks ver welkt. Maar hij was blij mevrouw Berner te zul len weerzien; hij was blij, dat zij zelf hem tot zich riep. Met al zijn krachten zou hij haar ten dienste staan! Hij vond het een genot, dat zi{ hem, zijn raad, zijn bijstand noodig had en hoe meer de trein zijn doel naderde, des te meer ontwaakte in hem een zeker gevoel van onge duld. En toen kwam de herinnering, dat hij zich eenmaal in zijn leven net eender te moede had gevoeld. O, dat was al heel lang geleden. Uit teere sluiers zweefde die herinnering op waarts. De gymnasiastenpet tooide nog zijn hoofd, toen hij op een lentedag tegen schemerdonker uit huis sloop, om in het achterkamertje van een taartjeswinkel zijn eerste rendez-vous te hebben. Het was een klein winkeltje, waar een meisje met bruine krullen op hem wachtte. Hij was zeventien, zij vijftien en haar witte tandjes liet ze bij het spreken zoo aardig tus schen haar roode lippen zien. De taartjes, die de verlepte, bleeke juffrouw met het oude vrijstersgezicht bracht, waren oudbakken oe droog, maar de heimelijke, eerste liefde ae hen beiden was jong en frisch en zalig. D» groene, ver-sleten sofa, waarop bet meisje zat, leek hert een vorstentroon en hij bewees win koningin met de bruine krullen de buWe die haar toekwam. iW.Ofèi VéfiOlgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5