DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenland DE STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST. De communistische agitatie in Duitschlanil. Xo. 31 DOXDEHDAG 13 FEBRUARI 1930 Dagelijksch overzicht. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.56. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37000. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 132e Jaargang. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 12 Febr. 1930. Minister De Graaft heeft in de heden ge houden vergadering der Tweede Kamer niet verder stilgestaan bij zijn afwijzing van het denkbeeld om tot een algemeen plan tot op heffing van Suriname te komen en de Kamer heeft daarin berust. Aan hetgeen hij verder mededeelde in antwoord op de door de le den gemaakte opmerkingen ontleenen we nog, dat de regeering met belangstelling volgt de proefnemingen van den heer Fer- nandes ten opzichte van de koffiecultuur. De regeering wacht nu eerst de komst van een Iandbouwconsulent af om dan een deskundi ge op het gebied van irrigatie naar de West te sturen. De vruchtencultuur, met name de verbouw van sinaasappelen, heeft de bijzon dere belangsteling van de regeering. Een groot mechanisch landbouwbedrijf, waar voor van verschillende zijden was gepleit, zou de minister wel willen bevorderen als de proeven in die richting genomen, niet op een mislukking waren uitgeloopen. Voor een grensregeling is thans een gemengde com missie aan het werk, maar resultaten mag met niet eer dan over een of twee jaar ver wachten. Omtrent de toestanden in de ge vangenis, waarover de heer Van Boetselaar had geklaagd, zal de minister inlichtingen vragen. Wat betreft de gelijkstelling van bij zonder met openbaar onderwijs, de bijzon dere scholen mogen niet bij het openbaar onderwijs worden achtergesteld, doch de be- grootingswetgever heeft de beslissing, of er gelden zijn toe te staan voor nieuwe bijzon dere scholen. Na eenige replieken is de Kamer overge- faan tot de behandeling van de artikelen, lechts enkele artikelen gaven aanleiding tot een opmerking, intusschen van weinig be- teekenis. Alleen vermelden wij, dat, toen de minister op een klacht van mevr. De Vries— Bruins (S.D.A.P.) over den slechten hygië- nischen toestand in Suriname, verklaarde, dat bij de zorg op dat punt de bevolking zich absoluut onverschillig gedraagt, dit er gernis wekte bij den heer Wijnkoop. Een der gelijke beschuldiging achtte hij niet juist en toen het op stemmen aankwam over de be grooting vroeg hij hoofdelijke stemming aan ten einde tegen te stemmen en hij moti veerde zijn stem met de bewering, dat het Suriname eerst goed zou gaan, wanneer het los zou zijn van zijn overheerschers, ofte wel van Nederland! Jammer, dat hij die al lerwonderlijkste bewering niet nader kon toe lichten. De begrooting is goedgekeurd met den heer Wijnkoop, de Sociaal-Democraten en de Vrijzinnig-Democraten als tegenstem mers. Hierna kwam de Indische Begrooting aan de orde. Eerste spreker was de heer Cramer, de Indische specialist van de S.D.A.P. en hij heeft de rest van de vergadering in beslag genomen met een requisitoir tegen den mi nister De Graaff en de Indische regeering, hetwelk hij besloot met de indiening van twee moties. De heer Cramer zette uiteen, dat bij het emancipatieproces, dat op het oogenblik vol gens hem in Indië gaande is, de minister al lerminst de persoon is om leiding te geven. Daarvoor is hij veel te reactionnair. Boven dien geeft hij de voorkeur aan een politiek van afwachting, waarbij hij er naar streeft van Indië een Polizeistaat te maken. Hij voert een machtpolitiek in plaats van eer. welvaartspolitiek en stuurt aan op een on gebreidelde ontwikkeling van de particuliere industrie, een kapitalistische politiek, waar tegen de heer Cramer met kracht van woor den opkwam. Ook met de staatkundige politiek van den Minister was de spr. weinig ingenomen en hij deed woorden van scherpe kritiek hooren onder meer tegen de plannen der regeering om een Sumatra-provincie in het leven te roepen met een Sumatra-raad als regeerings- lichaam. De houding van de regeering tegenover de inlandsche bevolking droeg ook in geene deele de instemming van den heer Cramer weg en hij toornde zeer tegen het optreden van de regeering tegen de Partij Nasional Indonesië. De huiszoekingen bij de leiders daarvan in West-Java waren geschied op berichten van onbetrouwbare spionnen en zij hadden niets positiefs opgeleverd. Maar het doel van de regeering er mede was ter reur uit te oefenen, de P. N. I. plat te slaan cn behoorlijke motieven kunnen niet worden aangevoerd. De heer Cramer besloot, gelijk we reeds zeiden, zijn langdurige rede met de indie ning van twee moties, beide mede-ondertee kend door sociaal-democratische medeleden. In de eerste wordt afkeuring uitgesproken «ver de houding der Indische regeering, die geweigerd heeft aan den Volksraad de door deze gevraagde inlichtingen te verschaffen De tweede en voornaamste motie dringt aan °P vrijheid van drukpers, vrijheid van verga- teren, vrijheid van staken, opheffing van de Jg. exhorbitante rechten, opheffing van het Kamp bij de Boven-Digoel enz. DE TOESTANDEN IN RUSLAND. De strijd tegen de Koelaki. Gruwelijke wreedheden aan de orde van den dag. Voor de zooveelste maal houden we ons weer bezig met de toestanden in Rusland En steeds weer komen de overzichten op het zelfde neer: de meer dan droevige omstan digheden, waarin het Russische volk ver keert. We zullen thans weer eenige voorbeelden noemen, die karakterestiek zijn en weer voor zich zelf spreken. En dan beginnen we met de campagne van de bolsjewistische overheid tegen de Koelaki, dit zijn de welgestelde boeren. Deze campagne neemt steeds scherpere vormen aan. In het geheele land worden de bezittingen der Koelaki in beslag genomen en onder die boeren verdeeld, die bereid zijn lid van een „Kolchoz" (gecollectiviseerd boerenbedrijf) te worden. De Koelaki slachten nu hun vee, om het niet kosteloos aan de overheid te moeten af staan. In vele plaatsen vernietigen zij hun werktuigen en doen in het algemeen al het mogelijke om hun have, die de sovjetoverheid hun ontneemt, waardeloos te maken. Nu worden de Koelaki ook uit hun huizen gezet, waarna de huizen, met al het huls- raad aan de „Kolchozen" worden afgestaan De sovjet-bladen bevatten veel bizonderhe- den over deze uitzettingen van de Koelaki uit hun huizen. Bizonder scherpe vormen heeft de uitzetting in de Oekraine, vooral in Zuid-Oekraine, aangenomen. Naar de „P r a w d a" mededeelt, zijn daar in elk district vele honderden koelaki uit hun huizen gezet, waarna de huizen en al de have aan de kolchozen werden overge dragen. Deze uitzetting geschiedt onver wachts en de koelaki krijgen in den regel slechts eenige uren om het allernoodzakelijk ste van kleeren en ondergoed mede te nemen In één streek zijn in den loop van drie da gen 100 koelaki-gezinnen op straat gezet. De positie van de ongelukkige koelaki is verschrikkelijk. Niemand durft hun onderdak te verschaffen, zij hebben geen middelen van bestaan en moeten van honger omkomen Duizenden menschen worden op deze wijze 's winters op straat gezet, vele kinderen zuï- len van oude en honger omkomen. In vele huizen van koelaki zijn communistische clubs ingericht. Uit het Don-Gebied vernam de „P r a w d a", dat daar begin Februari alle boerenbe drijven gecollectiviseerd zouden worden en dat alle koelaki uit hun huizen zullen gezet worden. Dat deze tactiek bij de koelaki feilen haat tegen het sovjet-bewind wekt, ligt voor de hand. De boeren antwoorden in vele streken op de gedwongen collectivisatie met moord aanslagen op communisten en ambtenaren, waarna executies volgen. In vele streken wreken de boeren zich op de voorstanders van het sovjet-regime, waar bij opnieuw gruwelijke wreedheden plaats vinden. Zoo bijvoorbeeld vertelt de officiee- le „I z w e s t i a", dat er talrijke gevallen zich hebben voorgedaan, waarbij de boeren de „kolchozniki" (boeren, die zich bij een kol choz hebben aangesloten) met water hebben besproeid, hun de kleeren van het lijf hebben gerukt en hen daarna in onverwarmde ge bouwen hebben opgesloten. In vele plaatsen onderwierpen de boeren de kolchozniki aan ware martelingen, rukten hun de haren uit het hoofd enz. In het dorp Karpowskoje von den deze wreedheden in tegenwoordigheid van den voorzitter van den sovjet plaats, die partij heeft gekozen tegen de communis ten In Siberië worden de kolchozniki geran seld en daarna worden aan hun kleeren pa pieren met hoonende opschriften vastgenaaid In het district Tarnowo hebbefl de boeren in het sovjet-huis een plakkaat opgehangen met het opschrift: „Wij voeren het plan niet uit". De sovjet-overheid stuurt naar het platte land z.g. „brigades", d. w. z. groepen arbei ders, die voor de oprichting van kolchozen moeten zorgen. Naar de „Prawda" mede deelt, worden deze-brigades in veel plaatsen door de boeren overvallen en afgeranseld. In sommige plaatsen worden zij met steenen be kogeld en alleen de hulp van de Gpoe-afdee lingen stellen hen in staat heelhuids uit de dorpen te ontsnappen. Typisch is de volgen de bizonderheid. In vele plaatsen doen de boeren, alsof zij niet gelooven, dat de „col lectivisatie" door de sovjet-overheid voorge schreven is en alsof zij de mannen, die de collectivisatie doorvoeren, als vijanden van den sovjet-staat beschouwen. Zij ranselen hen en maken aan hun kleeren papieren met zulke opschriften vast: „vijand van den sov jet-staat", „vriend van de kapitalistische im perialisten" enz. Het is dus een herhaling van hetgeen zich m Rusland tijdens de boerenopstanden van de XVIIIe eeuw afspeelde, toen de boeren deden als waren de ambtenaren tegen den tsaar en zij door hun oproeren den tsaar n- den beschermen tegen de ambtenaren. De aartsbisschop van Canterbury heeft zich voor de consecratie van Canterbury uit gelaten over een strijd tegen den godsdienst in Rusland. Hij diende een motie in tegen de godsdienstvervolging en door de Sovjetre geering, waarin de sympathie van alle ge- loovigen met de vervolgden wordt tot uiting gebracht. De leden van de Engelsche kerk worden opgeroepen zich aaneen te sluiten. Verder wordt in de motie gezegd, dat de Sov- jetregeering de principes van een rechtvaar dige en humane beschaving in het oog moet houden, wanneer zij bevredigende relaties met Groot Britttannië wil onderhouden. De ze motie werd met algemeene stemmen aan genomen. De koning had een boodschap gezonden, waarin gezegd wordt, dat de kerk de regee- ringen essentieel behulpzaam kan zijn bij he' zoeken van eene oplossing voor de hangende kwesties. De aartsbisschop van York behandelde hetzelfde thema en zeide, dat een beslist op treden ter verhindering van het leed der door de Sovjet vervolgdé geloovigen noodzakelijk was. Voor de katholieken van Groot Brittannië verklaarde kardinaal Bourne te Hatfield, dat voortzetting van de geloofsvervolgingen in Sovjet Rusland niet alleen voor Rusland doch voor de geheele wereld tot ruïneuze ge volgen moest leiden en dat derhalve alle krachten moesten worden ingespannen ter voorkoming van voortzetting daarvan Poging tot het bezetten van een fabriek. Uit Rüsselsheim a/Main meldt men: Sinds gistermorgen is het werk neergelegd in de Opelfabriek. Een deel der arbeiders heeft geprotesteerd tegen het ontslag van een communistischen bedrijfsraad. Naar verno men wordt is gistermorgen een vroegere landdagafgevaardigde uit Frankfort met eenige lieden naar Rüsselsheim getrokken Zij drongen de fabriek binnen en verlangden dat de arbeiders het werk zouden neerleg gen. Er werd een vergadering belegd, waar geëischt werd, dat de ontslagenen dadelijk weer zouden worden aangenomen. Er zijn be sprekingen begonnen. t Nadere berichten. Volgens „Der Abend" hebben ongeveer 700 communisten in de uniform van den rooden frontstrijdersbond onder aanvoering van den communistischen landdagafgevaar digde Müller de fabriek bezet. Zij zouden de machines stop gezet en zelfs gedeeltelijk vernield hebben. De politie tracht de indringers te verwij deren. Een tegenspraak. Door de Opelfabriek wordt gemeld, aat het bericht als zou het werk stilliggen, geheel onjuist is. Verklaard wordt, dat tengevolge van het ontslag van drie arbeiders Dinsdag morgen vroeg ongeveer 350 arbeiders van het bijna 7 H duizend man sterke arbeiders corps in staking zijn gegaan en een vergade ring hebben gehouden. Het bedrijf gaat nor maal voort. Een officieel bericht omtrent het gebeurde bij Opel. Naar van officieele zijde wordt medege deeld, zoo meldt het W. B. nog uit Rüssels heim, zijn Dinsdag drie communistische ar beiders in de Opelfabrieken ontslagen omdat zij gedurende den werktijd de andere arbei ders aanspoorden het werk neer te leggen. Gisterenmorgen verschenen op vrachtauto's, motorrijwielen en te voet ongeveer 200 com munisten van buiten de stad voor de fabrie ken, die zij binnendrongen, waarna omstreeks 400 communistische arbeiders van Opel zich bij hen aansloten. Onder de indringers be vonden zich de Pruisische landdagafgevaar digde Oskar Müller en het Hessische land daglid Sumpf. Met geweld beletten zij de arbeiders het werk voort te zetten en mis handelden velen hunner, waarna zij poogden de machines stop te zetten. De geheele be drijfsraad werd ernstig bedreigd. De niet- communistische voorzitter van dien raad, wiens afzetting de betoogers eischten, werd door een communist met een dolkmes aange- vallen. Om 1 uur arriveerden 200 man Schutzpolt zei uit Darmstacft, die de fabriek omsingel den en acht leiders der betoogers in hechte nis namen, o. w. de beide afgevaardigden. De Pruisische politie zette de Pruisische grens in de richting Wiesbaden-Frankfort a. d. Main af. Het fabrieksterrein bleef afge zet om bij het uitgaan der fabriek alle perso nen. die zich niet als leden van het personeel konden legitimeeren, aan een onderzoek te onderwerpen. Naar de directie van Opel mededeelt, heb ben 6000 arbeiders niet aan de agitatie deel genomen. De rust te Rüsselsheim hersteld. Bij het uitgaan der Opelfabrieken was de zou hierin rust volkomen teruggekeerd. De arbeiders verlieten in volmaakte orde de fabriek. De politie trok zich daarop terug. REGEERINGSCRISIS OP KOMST? Verdeeldheid in het kabinet over de beschermende rechten. We lezen in het Hbl. De Lobby-correspondent van „Star" zegt, dat er in het kabinet geschillen zijn gerezen over de safeguarding-rechten. Snowden ze wel willen opheffen en hij wordt door verscheidene zijner collega's gesteund, doch Thomas wenscht ze te behouden, die ofschoon hij minder aanhangers heeft in het kabinet, er meer heeft in de Lagerhuisfractie Thomas vreest, dat plotselinge opheffing de werkloosheid zal verergeren. Waarschijnlijk zal Snowden bereid zijn eenige concessies te doen en de MacKenna-rechten op ingevoerde auto's te handhaven. Veel verder echter zal hij waarschijnlijk niet gaan. Zijn tegenstau ders zullen, naar men meent, den strijd niet opgeven, die waarschijnlijk verscherpt zal worden tegen den tijd, dat Snowden zijn mil- lioenenrede zal uitspreken. Intusschen ver wacht men thans spoediger algemeene ver kiezingen dan de partijleiders willen toegeven. Zoolang de vlootconferentie aan den gang is, zal geen crisis worden geforceerd, maar na afloop daarvan kan volgens den correspon dent van de „Star" de ontbinding van het par lement vrij spoedig worden verwacht. DE BRAND AAN BOORD VAN DE MUNCHEN. Het vuur gebluscht. Ondanks groote inspanning kon men er gis ter niet in slagen de schade, die door den brand aan boord van het Duitsche stoomschip München is ontstaan, op te nemen. Het vuur woedde nog steeds voort in 't gedeelte van het schip, dat boven water uitsteekt. In ieder ge val schatte men toen reeds de schade op onge veer 10 millioen mark. Naar Reuter uit New York meldt, is de brand aanboord van de München thans na 21 uur gebluscht. Er zijn twee dooden en 8 gewonden; 5 brandweerlieden zijn naar een ziekenhuis ge bracht. Officieel wordt medegedeeld, dat de oorzaak van de ontploffing en van den brand onbekend is. Een Lloydsbericht meldt nader: De Mün chen is vlot gebracht. Het voorschip rust op een diepte van 18 voet op de modder. Het ach terschip ligt bij laag water 45 voet diep. De ruimen 1 en 2 zijn naar verluidt droog geble ven. Ruim 3 heeft eenige lekken. Ruim 4, de machinekamer en alle achterruimen staan vol water. De lading in de achterruimen, de pas- sagiersverblijven en de bovenbouw midscheeps en achter zijn beschadigd of vernield. De los sing begint heden Donderdag. De oorzaak van den brand nog onbekend. Na een lang nauwkeurig onderzoek van de scheepsramp van de „München" door een duiker, heeft men besloten het schip in den loop van de komende week te lichten en naar een droogdok te sleepen. Tot nog toe is men er nog steeds niet in geslaagd, de oorzaak van den brand vast te stellen. Een scheur in den wand heeft de dui ker bij het onderzoek nog niet kunnen ont dekken. De met het onderzoek belaste autoriteiten nemen zelf-ontbranding aan als oorzaak van de ramp, doch de deskundigen achten dit zeer onwaarschijnlijk en vermoeden eerder brandstichting. De Norddeutsche Lloyd kan dan ook nog geen enkele verklaring van het ongeval ge ven. vertragen en alle voorstellen tot nieuwe uit gaven nauwkeurig te ziften. Kunnen wij ons voortaan, aldus vervolgt hij, beschouwen als ontslagen zijnde van elke financieele zorg? De uitbreiding van de metro echter, de aanleg van onder- en bovengrond- sche wegen om het verkeer in het centrum der stad te ontlasten, en de restauratie der Hallen zijn slechts mogelijk als de begrooting stabiel wordt. Edoch, deze stabilisatie lijkt niet zeer waarschijnlijk, zelfs indien de schuldenlast, die met 28 op de begrooting drukt, door dt komende conversies der leeningen wordt ver licht, want er dient reeds met 1260 millioen. d.i. 42 van het budget, voor het personeel rekening te worden gehouden. Bezuinigen,dat moet gedurende 1930 de beheerschende gedachte van den gemeente raad zijn, zoo besluit de rapporteur. LOCOMOTIEF TEGEN SEINHUIS GESLINOERD. Twee dooden. Dinsdagavond toen de express Parijs—St Etienne het stationnetje van Veauche-Saint- Galmier was genaderd, reed hij op de loco motief van een goederentrein, die aan het ran geeren was. De locomotief werd met zulk een kracht tegen het baanwachtershuisje aange- slingerd, dat dit geheel instortte. Het negen jarig dochtertje van den baanwacher werd op slag gedood. De moeder wist zich uit de puin- hoopen los te werken. s De machinist van den goederentrein werd gedood; zeven reizigers uit den express wer den gewond. DE BEOROOTING VAN PARIJS. Ofschoon in evenwicht, toch bezui nigen. Niettegenstaande de begrooting der stad Parijs voor 1930, voor de eerste maal sedert den oorlog, in evenwicht is, heeft Franqois Latour, algemeen-rapporteur der begrooting, zijn collega's in den gemeenteraad een nota doen toekomen, waarin hij zich vrij pessimis tisch over den financieelen toestand uitlaat. De financieele toestand van de stad Parijs, zoo zegt hij, vereischt groote voorzichtigheid. Wij hebben in de maand December eremeten goedgekeurd voor groote openbare werken (bouw van woningen, van scholen en hospi talen), doch tegelijkertijd dienen wij het hoofd te bieden aan uitgaven voor personeel. Er is dus aanleiding om het rhythme van de uitvoe ring der reeds goedgekeurde programma's re HUIS INGESTORT. 2 dooden. In een dorp in de nabijheid van Kasbah in Marokko stortte tengevolge van den hevigen regenval van de laatste dagen een huis in. dat bewoond werd door een uit twee per sonen bestaand gezin. Beide werden dood onder de puinhoopen vandaan gehaald. RUSSISCHE OVERVAL IN CHINA? Verschillende zwaar-gewonden Van officieele Chineesche zijde te Shang hai wordt medegedeeld, dat een groep Rus sische sovjet-soldaten op 9 Febr. j.1. de grens heeft overschreden en een aanval heeft ge daan op Chineesche wachtposten bij Mands- joeli. Verschillende Chineesche soldaten zouden hierbij zwaar gewond zijn. Men slaagde er in drie Russen gevangen te nemen. DE 8E VERJAARDAG VAN DE KRONING VAN DEN PAUS. Talrijke gelukwenschen. Onder de talrijke gelukwenschen, welke de paus ter gelegenheid van den 8sten verjaar dag van zijn kroning uit alle deelen der we reld heeft ontvangen, bevinden zich o.a. tele grammen van den Duitschen rijkspresidenf von Hindenbrg en van den Italiaanscher koning. Na de kerkelijke plechtigheid van gister morgen bood de Fransche ambassadeur bij den Heiligen Stoel namens de Fransche re geering aan kardinaal Gasparri het groot kruis van het legioen van eer aan. De Roe- meensche gezant overhandigde hem de keten van de Roemeensche Orde van de Ster. DE BENOEMING VAN KARDINAAL PACELLI TOT STAATSSECRETARIS. De Osservatore Romano van gis teravond publiceert den pauselijken brief van 7 Febr. over de benoeming van mgr. Pa- celli tot kardinaal-staatssecretaris. De paus verklaart, dat hij tot de benoe ming van kardinaal Pacelli tot deze niet makkelijke, arbeidsrijke en delicate functie is gekomen door Pacelli's vromen geest en de kundigheden en begaafdheid, die God hem geschonken heeft en waarvan hij bij alle hem opgedragen werkzaamheden en vooral als nuntius in Duitschland en Beieren tot glorie van God en in dienst der kerk blijk heeft ge geven. Het schrijven besluit met den pauselijken zegen. WOLKBREUK BOVEN SARDINIË. Talrijke instortingen; doodeft Sardinië is geteisterd door een hevige wolk breuk, die groote schade heeft aangericht. De rivieren zijn vele meters gestegen en groote stukken land zijn overstroomd. In verschillende plaatsen zijn huizen inge stort o.a. te Sarrend, waar de toren en de frontmuur van een kerk, de kazerne en het gemeentegebouw instortten. In de nabijheid van Lanussei werd een brug door een gezwollen rivier weggespoeld. Bij Nuero werden twee personen door het water, dat buiten zijn oevers trad, meege sleurd. Ook van Sicilië komen berichten binnen over het noodweer, dat daar heeft gewoed. In de nabijheid van Cesenze werd eveneens een brug weggeslagen en een auto, die korten tijd daarna den weg passeerde, stortte in de rivier. De chauffeur werd gewond en de tweede inzittende vond den dood in de gol ven. DE VERDWIJNING VAN GENERAAL KOETJEPOF. Verrassende onthullingen ver wacht- In justitioneele kringen te Parijs is men sinds gisteren iets optimistischer gesterad tei aanzien van eventueele opheldering van hs geval Koetjepof. De rechter van instructie verklaarde giste ren tegenover eenige journalisten, dat he< onderzoek reeds zoo ver is gevorderd, dai men hoopt binnen 48 uur verrassende mede- deelingen te kunnen doen. Men zou n.I. op het spoor zijn van politie-beambten met val- sche identiteit, die reeds weken voor de onri voering alle gangen van deo veid^en^n ge neraal nagingen

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1