Xltmaarsclie Courant. m ZIJN IK WENSCH Overal ^W-afdrukken De Drinker of Rietvink Honderd twee en dertigste Jaargang. Vnjdasr 14 Februari Radio-hoekje Provinciaal nieuwe KKPIM.KTON. OF WEER K-PAT ONTSIERT VREESElW MAR...., EIGEN SCHULD! JOHNSON'S GEPREPAREERDE VLOEIBARE WAS 5.C.JOHNSONftSON (fo 88 1930. Zaterdag 15 Februari. Hilversum, 1875 At. 10.10.15 Morgen wijding- 12.15—2.— Concert door het A. V. P O-Ensemble. 2.—2.30 Lezing door Gerard Pilger over: China in 't algemeen en over Chineesche huwelijksgebruiken in 't bij xonder. 2.304.Concert door de Stafmu- zjek van het 5e Regiment Infanterie. 4.30— 5 Sportpraatje door H. Hollander. 5. 530 Gezondheidshalfuurtje door Dr. F. Delhez, arts. Onderwerp: Genotmiddelen. II. 5 306.DuitschGevorderden en Conver satie. 6 01—7.45 Concert door het Omroep orkest m. m. v. Stella Fontaine. 8.— V. A. R. A. Toespraak. 8.30 V. A. R. A. Cabaret avond. 10.V. A. R. A. Persberichten. 11. V. A. R- A. Varia en Gramofoonmuziek. Huizen, 298 At. (Na 1 uur 1071 At.) (Uitsluitend K. R. O.) 11.3012.Gods dienstig halfuurtje. 12.15—1.Gramofoon muziek. 1.—2.— Concert door het K. R. O.- Trio. 2.—3.15 Kinderuurtje. 4.4.30 Cursus Esperanto. 4.30—5.Cursus Engelsch. 5. 6.Gramofoonmuziek. 6.7.30 Concert uit Bioscoop-theater. 7.30—8.Lezing. 8.—8.30 Gramofoonmuziek. 8.30—9.30 Orkestconcert. 9.309.40 Nieuwsberichten. 9.40—10. Gramofoonmuziek. 10.11.Vervolg con cert. 11.12.Gramofoonmuziek. Daventry, 1554.4 At. 10.35 Morgenwij ding. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Or- kestconcert. 3.10 Verslag van een Cup-wed strijd. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 7.Sportberichten. 7.05 Piano-trio's. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Studentenliedjes. 8.20 Concert. H. Fry, bari ton. L. Henry, voordrachten. M. Thomas, sopraan. A. Brown, orgel. M. Balfour, alt. E. Vaugham, piano. A. Clayton, tenor. 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing. 10.Vaudeville. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs ,JïadiG-Paris"1725 At. 9.20 Con cert. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Concert. 6.55 Gramofoon muziek. 8.35 Piano-les. 9.05 Concert. 9.50 Gramofoonmuziek Langenberg, 473 At. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.45 Gramofoonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 C:n- cert. Orkest en tencr. .505 50 Concert Koor en solisten. 7.20 Vroolijke avond. Daar na tot 12.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 At. 11.0511.35 Gra mofoonmuziek. 2.504.50 Concert. Orkest en viool. 7.207.50 Cello-recital. 8.35—10.20 Cabaret. 10.2011.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 At. 5.20 Gramofoonmuziek. 6 50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Orkest en piano. Zeesen, 1635 At. 6 1512.50 Lezingen en berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 1.50 —3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.507.50 Lezingen. 7.50 „Gegen das Seine". Hoorspel uit Breslau. 8.50 Or- kestconcert*uit Breslau. Daarna: Berichten. Vervolgens tot 11.50: Dansmuziek. EGMOND AAN ZEE. Prins Hendrik Stichting De Tooneelvereeniging „Ons Vermaak" uit Bakkum viert dit jaar haar lö-jarig bestaan. Geregeld heeft zij de verpleegden der Prins Hendrik Stichting met haar tooneelspel aan gename uurtjes verschaft, waarbij zij de laat ste jaren trouw werd bijgestaan door „The Willy Band" met hun opgewekte muziek. Dit 10-jarig jubileum heeft zij herdacht in onze stichting op j.1. Dinsdagavond, en daarbij de verpleegden op een extra versnapering ont haald. De oudjes van hun kant stellen dit ge regeld wederkeeren van „Ons Vermaak" met haar vaak dolle kluchten, op hoogen prijs en hebben van hun genegenheid blijk gegeven door het aanbieden van een mooi bloemstuk, eenigszins opgemaakt in den vorm van een schip met vlaggen en bloemen in de Egmond- sche kleuren. In de pauze werd het gezelschap verzocht zich op het tooneel te begeven en kwamen twee der oudjes het bloemstuk na mens alle verpleegden overreiken. Een var. hen hield een kernachtig^ toespraak tot den voorzitter van „Ons Vermaak" en zei hem hartelijk dank namens al zijn kameraden voor alle prettige uurtjes, die de tooneelvereeni ging hun reeds zoo veel jaren had geschon den en hij sprak de wensch uit. dat het de ver- eeniging met hare leden goed moge gaan tot („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W H C. Bollaard. 391 „Ongetwijfeld", bevestigde Pohl. „Ik kan met den besten wil niet begrijpen wat hij met het geld heeft gedaan", vervolgde zij. „Laten wij nog een recapituleerenver leden week Woensdag kwam hij bij u, niet waar? Donderdag hebt u hem het geld uit betaald en denzelfden dag reisde hij, na met u te hebben gegeten, naar Schneiditz terug". „Ja, mevrouw". „Maurer haalde hem van het station af", vervolgde zij, „en hij ging dien dag niet meer uit. Den volgenden morgen ging hij met zijn dochter naar het schilderijenmuseum, Zater dag ontving hij den heer Zernikow aan het station en bracht hem 's avonds laat naar diens hotel". Opstaande schoof zij haar stoel achteruit en sprak op meer opgewonden toon „Het was zijn laatste uitgang, bewusteloos werd hij thuisgebracht, midden in den nacht wekte Maurer mij en toen lag mijn man al in JJlende koorts Hij is niet meer tot bewustzijn gekomen." Zij bracht haar hand voor de °°?en. „In al die feiten kan ik onmogelijk een aanwijzing vinden, waar het geld zou kunnen gebleven zijn". Langzaam liet ze haar hand weer zakken »«k heb mijn hoofd al zoo gemarteld met het in lengte van dagen. Door een daverend ap- p aus en een driewerf „Hoezee" lieten de ver- p egden merken, dat zij het volkomen eens waren met hun woordvoerder. De voorzitter over,handigers van het huldeblijk j wlze voor deze verrassing en de woorden tot de vereeniging gesproken en zich tot de oude zeelui in de zaal richtende, dank+e ntj nen allen voor dit mooie bewijs van ge negenheid en hoopte nog vele malen met zijn \ereemging bij hen te mogen komen Hierop volgde weder een spontaan „Hoezee" Opgevoerd werd „Vadertje Langbeen", een vroolijke geschiedenis in vier bedrijven. Het was wel een beetje erg laat voor de oudjes toen het scherm voor heit laatst dien avond werd dicht getrokken, maar zij gingen toch weder opgewekt naar kooi, tevreden over het genotene. Het is ons van deze plaats een behoeft* „Ons Vermaak" hartelijk dank te zeggen voor haar zoo vaak betoonde daadwerkelijke sym pathie met onze verpleegden en hierbij dp wensch te uitten, dat zij na deze periode van 10 jaar, nog in groei en bloei moge toenemen en nog dikwijls in de gelegenheid mag wezen, zooals steeds het geval was op zoo'n onbaat zuchtige wijze prettige afleiding te verschaf fen aan onze oude zeelui. BERGEN. Uitslag van de publieke verkooping ten overstaan van notaris de Lange van Alkmaar op 12 dezer gehouden in café Hilbrand alhier. 1. Een perceel weiland in het Oudburg, groot 0.79.60 H.A., in bod gebracht op 1000. 2. Een perceel weiland, gelegen als voren, groot 1.18.10 H.A., in bod gebracht op 2373. 3. Een perceel weiland, gelegen als voren, groot 1.18.50 H.A. in bod gebracht op 1659. Totaal van de 3 pereeelen, eigendom van den heer J. H. Köhne, 4830. Bij afslag op 800 gemijnd door den heer H. Dapper te Schoort Hierna werd geveild een huis met erf en bouwterreinen, eigendom van den heer K Smit, en gelegen aan de Spoorlaan. 1. Huis en erf, in bod gebracht op 1935 2 Bouwterrein, groot 500 M2., in bod ge bracht op 235. 3. Bouwterrein, groot 470 M2., in bod ge bracht op 350. 4. Bouwterrein, groot 870 M2., in bod ge bracht op 630. 5. Bouwterrein, groot 840 M2., in bod ge bracht op 635. De pereeelen 12 en 3 werden bij combina tie op 10 gemijnd door den heer L. J. Fillet, alhier. De pereeelen 4 en 5 werden niet gemijnd. Aan den dienstplichtige uit deze gemeen te F. H. Dijk, der lichting 1930, is bij beschik king van den Minister van Defensie van 8 Februari 1.1. vor 1 jaar uitstel van eerste oefe ning verleend. WINKEL. Voor rekening van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging werden in 1929 opge nomen 24 patiënten met 544 verpleegdagen of gemiddeld 22.66, tegen gemiddeld 17 in 1928. De kosten van verpleging bedroegen 1823 bij een ontvangst aan contributie van 1160.75. In het tekort is ten deele voorzien door een vrijwillige bijdrage van de leden en voorts door contributie-verhooging. Tot bestuurslid werd benoemd mevr. A. de VeerSchenk. Besloten werd voortaan kosten van ver pleging van zenuwpatiënten niet meer voor rekening der vereeniging te nemen. Het salaris van den administrateur werd' gebracht op 100. De contributie werd verhoogd van 0.25 op 0.35 per lid per kwartaal. UITGEEST. Deze week heeft de tooneelclub van den r.k. Vrouwenbond 2 avonden een tooneeluitvoe- ring gegeven in het Gezellengebouw alhier. Beide malen was de zaal geheel bezet. Op gevoerd werd het drama in 3 bedrijven „Zie- lestrijd" en het kluchtspel „Bekroonde Kaatje". Ofschoon de vereeniging nog zeer jong is hebben de spelenden goed spel gege ven en hebben de aanwezigen ten volle ge noten. Woensdagmiddag heeft er in het hotel de Ooievaar een kindervoorstelling plaats gehad, gegeven door den bekenden gooche laar Mullens. De benoodigde gelden waren door inteekening van een lijst bij elkaar ge bracht en de voorstelling was voor alle kin deren toegankelijk. De groote zaal van ge noemd hotel bleek veel te klein om alle kin deren te kunnen bergen en er moesten dan nadenken daarover, 't Is om gek te worden". Zwaar ging haar adem en met horten en stoo ten vervolgde zij: „Maar toch is 't me, of ik iets zie, dat me verdacht voorkomt ze hield op alsof zij bang was door te spreken Pohl had mevrouw Berner nog nooit zoo mooi gevonden als juist nu. Een licht rood vertoonde zich onder haar teere huid en haar oogen lichtten eigenaardig. De onberispelijk gemaakte rouwjapon verhoogde dfe bekoring, die van haar blondheid uitging en hij moest zich beheerschen om de opgewonden vrouw- niet in zijn armen te sluiten en haar toe te roepen: breek jij je mooie hoofd maar niet lan ger, wordt mijn vrouw en wentel alles, wat je kwelt, op mijn schouders, ik zal je levensweg effenen, ofidat geen steentje je teeren voet oo:t zal hinderen. Maar een man als Pohl deed zoo iets niet Rustig en zacht zei hij: „Schenk mij uw ver trouwen en wat u mij ook zult vertellen, ik zal er over zwijgen als een priester doet met het geheim van de biecht." Nog weifelde zij, of zij wel zou spreken over dat, waarop zij zooeven doelde, maar ten slotte behaalde de behoefte om haar hart te luchten de overwinning. Zij ging weer zitten en begon: „Aanstaanden Zondag zal het en gagement van mij dochter met mijnheer Zer nikow publiek worden, een verbintenis, die mijn man gaarne zag. en thans verkeer ik in grooten twijfel of ik Else's engagement met een man, tegen wien ik een ernstige verden king koester, wel mag toestaan". „Mevrouw, u bedoelt toch niet. dat Stamelde de bankdirecteur verbluft. ..Bedoelen", zei ze glimlachend en op ge- seizoen niet bepaald gunstig waren te noe men. Ook \verd gewezen op het groote prijs verschil tusschen Noord-Hollandsche kaas en die uit andere provincie's en de daaruit voortspruitende strijd om de letters N.-H. in ons kaasmerk. Het is voor Noord-Holland van groot belang, dat deze letters er in blij- ook velen teleurgesteld worden. De kinderen hebben van de goocheltoeren, alsmede van de hekserij en tooverij benevens het marion- netten-theater ten volle genoten. CASTRICUM. Woensdagavond hield de afdeeling Castri- cum van het Witte Kruis hare jaarvergade ring in De Rustende Jager. Evenals vorige jaren was de opkomst van leden zeer gering. Slechts een 5-tal hunner hadden aan de op roep om ter vergadering te komen gehoor gegeven. Een gewoon verschijnsel als een vereeniging te Castricum het volle vertrou wen van de leden heeft. Het is wel wat al te karig voor een vereeniging met ruim 500 le den. De voorzitter wees in zijn openings woord terecht op dit mankement bij de leden. De heer Hemmer, voorzitter, bracht ver slag uit van de algemeene vergadering van de hoofdvereeniging te Amsterdam, waar hij met den heer Res de afdeeling heeft verte genwoordigd. Even vermelden we dat het Witte Kruis in Noordholland 115 afdeelin- gen heeft in 125 gemeenten. De secretaris, de heer Nijsen, deed verslag over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de vereeniging steeds in ledental toeneemt Iets anders is dat voortdurend klachten bin nen komen over het slecht terugbezorgen van de verplegingsartikelen. Men houdt ze, terwijl de patiënt, waarvoor ze noodig ge weest zijn, ze niet meer noodig heeft, in huis. Men moet er aan denken dat andere leden deze ook noodig kunnen hebben. Voorts wees de secretaris er op dat de artikelen vaak ongereinigd worden terug bezorgd, dat is veel erger en hiertoe ging ook van hem een waarschuwing uit. Indien niet aan deze klachten tegemoet wordt gekomen dan zal het bestuur met maatregelen daartegen moe ten komen, daarom wordt nogmaals aange drongen op wegnemen van deze klachten, wat met eenigen goeden wil zeer goed kan. Uit het verdere gedeelte van het jaarver slag bleek dat er drie patiënten in sanatoria worden verpleegd, die uitgezonden zijn door de afdeeling. Waar zooveel gedaan wordt in het belang van de T.B.C.-bestrijding kan het geen verwondering wekken dat de reke ning met een nadeelig saldo sloot van on geveer 130. Dit wat de afdeeling T.B.C.-be strijding betreft. De rekening van de afdee ling sloot met een batig saldo van 48. De rekeningen waren door de controlecom missie, bestaande uit de leden D. de Winter en D. C. Twisk, ten huize van den penning meester nagezien en alles was in de beste orde bevonden, zoodat een en ander werd vastgesteld en de penningmeester gedechar- cheerd. Vervolgens kwam de begrooting 1930 aan de orde waarbij een salarisverhooging werd toegekend aan den magazijnbediende, omdat deze zooveel extra werk heeft, doordat de le den de verplegingsartikelen niet in zindelij- ken staat terugbrengen. Van de leening werden eenige nummers uitgeloot. De aftredende bestuursleden de heeren J. F. Rommel, B. A. Res en D. de Winter wer den herkozen. Nog werd hulde gebracht aan het gemeen tebestuur door de ruime subsidie voor de T.B.C.-bestrijding. OPMEER. COOP. ZUIVELFABRIEK „AURORA". Deze vereeniging hield heden haar voor jaarsledenvergadering. Er waren ruim 100 leden aanwezig. De voorzitter opende te 10 uur de vergadering met een woord van wel kom aan alle aanwezigen en zeide zich te verheugen in de vrij groote opkomst, omdat hij dit beschouwde als 'n bewijs van belang stelling. Hij hield verder een korte beschou wing over het beurs- en zakenleven en sprak den wensch uit, dat de verhoudingen spoedig weer meer normaal zullen worden. In de periode van 1 Mei tot 1 Februari was ruim 11 millioen K.G. melk ontvangen, hetgeen 2 millioen K,G. meer was, dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Voor deze melk was gemiddeld ruim 9 cent per K.G. betaald, terwijl een groot saldo aan wezig was, waarmede een goede einduit komst van het loopende boekjaar vrijwel ver zekerd was. De kwaliteit van de gefrabiceerde produc ten was goed en de verkoop, ondanks de minder goede handel en de lagere prijzen, zeer bevredigend. Er werd op gewezen, dat de handel in oude kaas slecht was, waar- dwongen toon, „ik zou durven beweren, dal het verdwijnen van het geld uitsluitend ver band kan houden met Zernikow en niemand anders." „Maar mevrouw-" Pohl keek eenigszins onthutst. „Ik heb van den aanvang af geen bijzon dere sympathie voor dien man gevoeld", sprak zij en keek daarbij naar haar mooie, welver zorgde handen, die in haar schoot lagen. „Ik was zeer tegen dit engagement, maar mijn man steunde de jongelui en door deze hulp moest ik zwichten. Goed, ik gaf toe en wilde Else's geluk niet in den weg staan. Maar toen kwam mijn man te overlijden. Bewusteloos bracht men hem thuis, als gevolg van een zenuwtoeval, zooals de dokter constateerde" Toen gleden langzaam de volgende woorden van haar liopen: „Niemand anders dan Zer nikow kan vertellen wat mijn man zoo ontzet tend heeft opgewonden, hij alleen", en voor zichtig fluisterend: „Misschien weet hij odk wel waar 't geld is gebleven". Pohl zweeg; hij wist niet dadelijk wat hij 7.cu kunnen inbrengen tegen hetgeen hij zoo even vernam. Hij wist niet veel van den in genieur, had hem op den dag der begrafenis slechts vluchtig leeren kennen en de jonge man maakte toen een allergunstigsten indruk op hem, zooals hij trouwens mevrouw Berner reeds had gezegd. Hij bewoog het hoofd een paar maal heen en weer. „Naar mijn meeening doet uw vooroordeel tegen mijnheer Zernikow u dingen zien, die heelemaal niet bestaan." „Volstrekt niet", onderbrak hem mevrouw Berner, „ook zonder mijn vooroordeel zou ik door de vooruitzichten voor het komende ven, maar ook, dat wij ons uiterste best doen, om een prima, goed afgewerkt product te kunnen blijven leveren. Het onderzoek van alle vee van aangeslo ten leden en leveranciers voor de T.B.C.-be strijding is weer in volle gang. Het eerste succes van deze bestrijding is, dat het aantal kalveren, dat dit jaar reageerde, opvallend klein is, vergeleken bij het vorige jaar. Er werd geconstateerd, dat „open-lijders in kor ten tijd een heele stal besmetten. Vanaf 1 Mei 1929 werden 16 openlijders gevonden, waar van 14 voor rekening van de fabriek wer den geslacht. Voor de bestrijding van „Runderhorzels" is aan de fabriek weer zalf te verkrijgen. De verbouwing van de fabriek schiet aar- op, dank zij het gunstige weer. e tramdienst Schagen—Wognum werd per 1 Februari stopgezet. De fabriek verzendt nu per spoor vanaf het station Obdam. Het bestuur heeft nog aangeboden 1000 p. jaar bij te dragen in het exploitatie-verlies van de tram. Dit bedrag en ook meer desnoods had den wij eveneens willen bijdragen, als het gedeelte Wognum—Opmeer was blijven be staan. Bij het punt verkiezingen werden de aftre dende bestuursleden Koorn, Pijper en Stuyt met overgroote meerderheid herkozen, ter wijl in de commissie voor de boekencontrole in de plaats van den heer Rezelman (niet herkiesbaar) werd gekozen S. Grootes te Wogmeer. Bij het punt „toetreding nieuwe leden" werd besloten de voorwaarden van toetre ding gelijk te laten en er per advertentie op aan te dringen, dat eventueele nieuwe leden en leveranciers zich spoedig en in ieder ge val vóór 1 April aanmelden, opdat niet op 't laatste oogenblik nog allerlei gegadigden opdagen, waarop niet was gerekend met ma teriaal, melkvervoer en personeel. Tenslotte werden twee inleidingen gehou den, n.1. door den heer Van Ammers, boek houder van de Coöp. Zuivelbank te Alkmaar over „Landbouwboekhouding" en door den heer Veldstra, directeur van „Aurora" over: „Waarom en in hoeverre bemoeit de over heid, met name de Keuringsdienst, zich met het artikel melk, welk belang heeft de vee houderij bij een geregelde controle op de deugdelijkheid, en hoe denken wij ons een betere controle te moeten en kunnen invoe ren". Beide inleiders werden met groote aan dacht gevolgd en voöral het eerste onder-» werp lokte nogal wat vragen uit. Deze zeer geanimeerde vergadering werd te ongeveer 1 Yt uur door den voorzitter gesloten, die dank bracht aan alle aanwezigen voor de aangename toon, die er ook nu weer had ge- heerscht. BROEK OP LANGENDIJK. De jieer C. Kloosterboer alhier is met f 68.500 laagste inschrijver voor den bouw van een school voor gewoon lager onder wijs op een terrein aan de Herderinstraat te Zaandam ten behoeve van de Vereeni ging voor christelijk schoolonderwijs op ge reformeerden grondslag. Ingekomen waren 20 biljetten. HEILOO. Ingekomen personen. C. B. Koch, N.H., C 2 vaa.Alkmaar. P. C. C. Wiegman en gez., R.K-, B 239 van Thorn (L.) E. A. Wolter, R.K., B 239 van Thorn (L.) W. Renooij en gez., N.H., B 274b van Graft. J. Franken, G.K., C 7 van Uitgeest. G. L. Vrijhoeven, R.K., A 1 van 's-Hertogenbosch. Cath. Bakker, R.K., A 81 van Alkmaar. A. Duijkersloot, R.K., B 68 van Limmen. C. M. Duijkersloot, R.K., B 68 van Limmen. M. van Prooijen, N.H., B 255c van Blaricum. C. Buiten en echtg N.H., B 252 van De Rijp. J. Bak, X H C 21 van Zd. en Nd. Schermer. A. Heilig, R.K., A 79a van Obdam. A. J van de Ven, R.K A 1 van Dongen. A. A. Borst, N.H. C 73 van Gorssel. Wed. G. Huijnink Rezelman, N.H., B 208b van Alkmaar. L. van den Berg en gez., N.H., C 137 van Alkmaar. A. A. W. Karsten, R.K. B 274 van Den Helder. W. C. Karsten, R.K., B 274 van Den Helder. R. C. DekkerBak ker. R.K., E 29 van Schagen. A. Hout, R.K., D 44 van Alkmaar. Vertrokken personen. A. van der OordJes en gez. naar Apel doorn. C. A. Molenaar naar Den Helder J. van Diepen en gez. naar Alkmaar. W. Mulder naar Alkmaar. A. Mulder naar Alkmaar. Joh. P. Bouman naar Alkmaar G. Pastoor naar Tilburg. L. Fisscher naar 's-Gravenhage. A. B. Heileman naar 's-Gravenhage. G. P. Bakker naar Deven ter. C. Tervoort naar Akersloot. C-. van Eunen en gez. naaf Velsen. C. van Balen wantrouwend zijn geworden". Haar stem daalde weer tot fluistertoon. „Wat mijn man van plan was met het geld te doen, weet ik niet. U hebt mij gezegd, dat hij 't ten bate van zijn gezin wilde aanwenden mogelijk had hij de gelegenheid het ergens zeer winstge vend te beleggen hoe ook, mijn man moet het geld, toen hij Zernikow naar 't hotel bracht, bij zich hebben gehad". Zij hield even op, als om het volgende ster ker te doen uitkomen„Had hij het geld thuis gelaten, dan zou ik het ergens moeten vin den". Zij zat recht overeind en kneep haar oogen een beete tezamen, zoodat er een trek kwam in het mooie gezicht. „Had mijn man het geld echter bij zich, dan zou Zernikow de eenige zijn, die zou moeten weten waar het was gebleven. Niet waar, mijnheer Pohl, dat is toch duidelijk?" Diep ademhalend leunde ze weer achterover en besloot rustig: „Maar Zernikow zwijgt over hetgeen mijn man dien nacht zoo opwond en waarom zou hij dat doen, als hij er zelf geen belang bij had?" De bankdirecteur trok een bedenkelijk ge zicht; in elk geval kon hij, wat hij zooeven vernomen had, niet geheel als waardeloos be schouwen. Aan hetgeen mevrouw Berner te berde had gebracht, ontbrak een zekere logica niet, maar ook kon hij zich niet dadelijk bij haar meening aansluiten. Er.delijk zei hij zachtjes: „U denkt dus aan de mogelijkheid van een strijd om het geld tusschen de beide heeren, waarna Zernikow het zich toeëigende?" Zij knikte. „Mijn man sprak hem misschien over het geld dat hij bij zich had misschien kwam het bedrag ter sprake, dat Else mee ten GEEFT r AMERIKAS BEROEMDE SATUB-WASl P(VOOR ALLE SOORTLM VLOEREN EN MEUBUS)» VRAAGT GRATIS Etn jOnnSCN5 BOEKJE OvtB ot WU*l VA» 0*Ot«»»OUO VAM C.me. SPOOT VLOER HOLLANO KANTOOR g~i OLM HAAS JACOB H0PSTRAAT31 I naar Roterdam. H. J. Baerselman naar Hilversum. P. E. W. van der Mandele en gez. naar Bergen (N.H.) H. G. Brinkman naar Hellendoorn. Jb. Berkhout naar Alk maar. M. P. van Veen naar Alkmaar. L. C. Pollé naar Ouder-Amstel. Een rups, waarvoor we ons te wachten heb ben, als schade aanbrengende aan de grassen en aan het riet, dat er toe behoort, is de Bom byx potatoria. 't Is een soort, waarmede men voorzichtig om moet gaan. Zelfs de aanra king levert gevaar op, wat straks zal blijken. Naar een voor rupsen zonderlinge gewoon-' te, wordt zij Drinker of Rietving genoemd. Wie in het voorjaar deze rupsen gadeslaat, op- en afkruipende langs de rietstengels en zich aan de zachte rietbladeren tegoed doende, zal zien, dat zoo'n dier, zich met het achter lijf aan het riet vasthoudend, gedurig den kop onder water steekt, om even te drinken, naar het schijnt. Of het werkelijk vocht in neemt, is nog nie'. gewezen, doch dat de rups het noodig heeft voor haar leven, blijkt, wan neer men haar in een Insectarium heeft, waar men haar niet kan opkweeken, wanneer ei- geen water voorhanden is of, wanneer me.i haar niet gedurig natspuit. Slaat men haar gade in het riet, en stoort men de rups in haai arbeid, dan laat ze zich wel heelemaal in het water vallen, om langs een rietsteel weder naar boven te kruipen. Zoo'n Rietvinkrups is wel te kennen. Ze is bijna zwart en geheel harig, met een gele streep langs de zijden en witte haarbosjes bij de jrooten. Zoowel bij den kop als het achter einde heeft ze een haarpluimpje. Als kleine rupsjes kan men ze des winters in het riet aantreffen, binnen de stengels, waar ze het koude seizoen doorbrengen. De Vlinder komt gewoonlijk in Juli te voor schijn en reeds op een afstand zijn mannetje en wijfje uit elkander te kennen. Het eerste is aanmerkelijk donkerder gekleed dan het twee de. Het lichaam van beide is bruingeel be haard en verder is de geheele vlinder bruin, met een drietal donkerder streoen over de voorvleugels, waarvan de middelste van de punt naar het midden van der, binnenrand rechtuit loopt. Op elk der voorvleugels komen twee witte vlekjes voor, die ook kenmerkend zijn. Mocht men de mannetjes nog niet goed kennen aan de mindere grootte en aan de donkere kleur, dan spreken ook de sprieten die langer zijn en veel meer gebaard, dan bij het wijfje. Naar de levenswijze wordt dezi soort de Duitschers betiteld met den naar Grasspinner, en waar ze veelvuldig op treedt daar kan de rups aan gras en riet heel wal schade berokkenen. Als een bijzonderheid wordt er nog van medegedeeld, dat het grijze spinsel Yan deze rups, hetwelk men aa.; stengels, waaraan de poppen zich bevinden, bevestigd ziet, bij aan raking uitslag op de huid kan veroorzaken, zoodat het wel van voorzichtigheid getuigt, wanneer men zich er voor wacht. J. DAALDER Dz. huwelijk krijgt „Maar mijn lieve, beste mevrouw, nu gaat u beslist toch te ver", bracht Pohl in 't mid den, die nu over zijn aanvankelijke onthutst heid heen was. „Als iemand, wien 't om de bruidsschat te doen is. ziet de jonge man er niet uit en evenmin als een straatroover. Ik ben overtuigd, dat u een groote vergissing be gaat en ben er zeker van, dat het geld zal worden teruggevonden. Ik beloof u ernstig na te zullen denken over den weg, dien wij moeten bewandelen om deze zaak tot klaar heid te brengen". Mevrouw Berner zei niets meer, maar aan haar geheele houding was duidelijk te zien, dat ze geen duimbreed week van het door haar ingenomen standpunt. Niettemin glimlachte zij vcriendelijk, toen zij den bankdirecteur ver zekerde hoe gelukkig ze zich achtte, dat hij haar zoo goed hielp. „Het geluk is geheel aan mijn zijde", ant woordde hij. „Laat u door uw wantrouwen niet verleiden, nog op het laatste oogenblik het geluk van uw kind te verstoren. Houd uw meening over Zernikow voor u zelf; alles zal worden opgehelderd. Maar hebt u uw huis knecht al iets over deze geldkwestie ge vraagd?" „Mijnheer Pohl, laat ik u zeggen, dat dat totaal doelloos zou zijn." „Dat ben ik niet geheel met u eens. Voor zoover ik weet is Maurer een oud factotum in uw huis, hij was zeer aan uw man gehecht, die zeker wel eens met hem over dingen sprak, die eigenlijk niet met een huisknecht bespro ken moesten worden, maar toch gebeurt dat dikwijls met oude, beproefde dienaren". f Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5