HEUPJICHT ALCMARIA VICTRIX I ZEEBURGIAI De moord aan tiet jzuidenhaut te den Haag. Binnenland AMSTERDAM Aanvang 2\ uur.' Sport Rechtszaken I* „SU Jaar geleden kreeg ik ten havigen aanval van heupiicht. Drie of vier toeken moest ik te bed blijven. doek de pijnen toerden steeds erger. Een specialist ried mij aan naar een ziekenhuis te gaan. hetgeen ik deed. maar eonder eenlg belanc-ijk resultaat Na het ziekenhuis verlaten te hebben, hoopte ik. dat de pijn op den duur zou verdwijnen, doch deze verergerde opnieuw en ik moest naar het giekenhuis terug voor 12 maanden. Ik had alle hoop opgegeven ooit beter te zullen morden. Eenige maanden later kreeg ik iveer een aanval. Ditmaal besloot ik Kruschen Salts te pro- beeren. Ongeveer ees weken lang nam Ik lederen morgen Kruschen Salts in een glas warm water en sindsdien ga ik er mee door de kleine dosis tn een kop thee te nemen. Ik ben nu volkomen bevrijd van pijn en ik kan werken en loopen zooveel ik maar wil." t. C. (Origineels brief ter inzage). Heupjieht zoowel ais rheumatlek worden ver oorzaakt door het urinezuur. Het onfeilbare mid del voor deze belde aandoen'"--en ls Kruschen Salts, dat het urinezuur oplc u verwijdert. Het houdt het organisme volkomeu zuiver, zoodat geen enkele glftstcf zich meer kan vormen. Kruschen Salts ls verkrijgbaar DU alle apothekers en dro gisten a 0.80 en 1.80 per flacon. BESTRIJDING DER IEPENZIEKTE. Eert belangrijke vergadering te U(recht. Woensdag is op initiatief van de Vereeni- ging van deskundige hoofden van gemeente lijke beplantingen in Nederland te Utrecht een vergadering gehouden ter bespreking van de vraag, wat verder gedaan kan worden te gen de zoo gevreesde iepenziekte. Er werd besloten, zich tot de regeering te wenden, om op grond van de boschwet maat regelen in het leven te roepen, om doode en ernstig aangetaste iepen te doen rooien, ter wijl een kleinere commissie zal- beramen, om aan regeering, provinciën, gemeenten, polder besturen, de Ned. Heide-Mij. en verdere be langhebbenden subsidie te vragen, om gedu rende vijf jaar de kosten van een onderzoek ter bestrijding der iepenzekte te kunnen be strijden. DE VERDWIJNENDE OOIEVAAR. In 1929 nog slechts 209 bewoonde nesten. In „Ardea", het orgaan der Nederl. Orni thologische Ver., publiceertTr. Haverschmidt een onderzoek naar den stand van den ooievaar in 1929. Helaas moet hij tot sombere conclusies komen. In het afgeloopen jaar wa ren er in Nederland slechts 209 ooievaarsnes ten bewoond. De meeste kwamen voor in Friesland (47), Drente (35), Z.-Holland (34) en N.-Brabant (31). Zeeland en Limburg schijnen in 't geheel geen bewoonde nesten meer te bezitten, N.- Holland slechts 3, Utrecht 8 en Groningen 13. Verder noemen we nog Gelderland met 22 en Overijsel met 16 bewoonde nesten. De achteruitgang van den ooievaarsstand blijkt verder uit het feit, dat sinds 1920 ten minste 98 nesten ir. den steek gelaten zijn, waarvan 24 die in 1928 nog bewoond waren. In België is de ooievaar reeds als broed- vogel verdwenen, evenals in het grootste deel van Frankrijk. In Duitschland wordt aller wegen een sterke achteruitgang waargeno men. In het algemeen komt onderzoeker tot de conclusie, dat de achteruitgang niet zoo zeer aan den mensch, als aan „de dieren zelf" te wijten is, zoodat men er machteloos tegenover staat en het nog slechts korten tijd zal duren, dat de ooievaar tot de Ned. broedvogels be hoort. MINISTERIEEL BEZOEK AAN DRENTHE. - De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, mr. J. Th. Verschuur, en de hem ^vergezellende autoriteiten, die Woensdag in de gemeente Schoonebeek vertoefden, hebben, ina aldaar den nacht te hebben doorgebracht, gister verschillende instellingen te Emmen bezocht. De minister bezocht verschillende kleuter scholen, die door deze vereeniging worden 'gesteund, het Oosting Instituut voor Klein- Weeteelt, een speciaal voor dit doel opgestel de tentoonstelling op het gebied van Groene \K ruis-werk in Drente, het consultatiebureau 'voor misvormden, alsmede de verschillende jv. de veenstreken voorkomende buurthuizen -pok werd op het zg. Klein-Rusland een kijk je genomen in enkele krotwoningen, terwijl 'tevens een bezoek gebracht werd aan de met regeeringssteun te Emmer-Compascuum tot stand gekomen woningbouw. Voorts werd ;riog een bezoek gebracht aar een tweetal katholieke instellingen, nl. het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis te Barger-Compas- cuum en het zusterhuis te Klazinaveen. t Uit Emmen vertrok het gezelschap naar Witteveen, om zich vandaar naar Assen te begeven, waar de excursie eindigde. OUDE VROUW VERBRAND. In perceel Overtoom 316 te Amsterdam kwamen de kleeren van de 77-jarige mej. T >an Rossum in aanraking met een brandende kachel, tengevolge waarvan ze vuur vatten De vrouw kreeg zware brandwonden over hei geheele lichaam. De brandweer verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Tesselschade-ziekenhuis vervoerd werd. Daar is de oude vrouw in den loop van den avond overleden. KIND VERBRAND. Een tweejarig kindje uit een gezin in het Knuttedorp te Deventer kreeg een kan i»et kokende koffie over het lichaam, met het nood lottige gevolg, dat het spoedig daarna in het 5t. Josephgesticht is overleden. EEN BENZINEVLAM. Een man in hel water gesprongen Gistermiddag is, zooals wij in een deel onzer vorige oplaag nog konden opnemen, in de dntkkerij „De Hoop" van den heer A Kor ten aan de Oudezijds Voorburgwal 136 te Afitfgfdas* brand mtiwoken. Een fleseti. inhoudende ongeveer 5 liter benzine,viel op den grond. De uitstroomende benzine raakte toen zij in de nabijheid van de brandende kachel kwam, plotseling over de geheele op pervlakte in vlam. Ook de chef van de drukke rij, de 56-jarige heer G J. Grijn, over wiens broek en schoenen benzine was gemorst, stond plotseling in vlam. Hij rende door het aan de voorzijde van het gebouw gelegen kantoortje en sprong zonder te aarzelen in het water van de Oudezijds Voorburgwal. Toen zijn bran dende kleeren waren gedoofd, wist hij zich zelf weer op het droge te brengen. De brand weer was het vuur met 'een straal spoedig meester. DE 75O,O0OE INWONER VAN AMSTERDAM De 750.000ste inwoner is heden te dezer stede in den burgerlijken stand ingeschre ven. Waar dus zoo lang naar werd uitge zien. is thans een feit geworden. Echter nog niet administratief uitgemaakt wie de gelukkige is. Ook staat niet vast of dit wef zal kunnen gebeuren. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, is dit met een omvangrijk be- Hkingsregister, met bovendien nog eenige 1 ilpsecretarieën, zooals hier wordt bijgehou den. uiterst moeilijk, wellicht onmogelijk, om dat ook nog aan verschillende loketten wordt gewerkt. Deze 750.000ste kan een pasge borene, doch kan ook iemand zijn. die zich als „verhuisd" heeft laten inschrijven. ONTPLOFFING TE HAARLEM. Geen persoonlijke ongelukhen Gisteravond omstreeks 6 uur heeft een gas ontploffing plaats gehad in perceel Ursula- straat 6 te Haarlem, dat verbouwd wordt en bewoond zal worden door G. H. van Dam, aardappelhandelaar. Deze verklaarde, een persgaslamp gehuurd te hebben, welke door den verhuurder om streeks 5 uur 15 is opgehangen, daar in de kamer nog geen verlichting aanwezig was. Om 6 uur heeft Van Dam het perceel verlaten en zich begeven naar de woning van zijn va der aan de Nassaulaan, en na een kwartier is hij weer naar het perceel aan de Ursulastraat gegaan. Onderweg daarheen hoorde hij een geweldige slag; het bleek, dat de persgas lamp ontploft was. Van de twee voorkamers van het perceel zijn de ruiten en het plafond stukgeslagen; in de achterkamer zijn de ruiten weggeslagen Hat plafond en het behang van deze kamer zijn geschroeid. Van Dam constateerde bij aankomst dat de hoofdkraan van den muntgasmeter open stond, deze heeft hij dadelijk afgesloten. Ver der zag hij dat verschillende gasaansluitin- gen in de woning niet waren afgesloten, zoo- EERSTE KAMER De leden der Eerste Kamer zijn in verga dering bijeengeroepen tegen Dinsdag 25 Februari, des avonds om half negen. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gistermorgen is tengevolge van den dichten mist op den onbewaakten overweg nabij het station Bijster (Dr.) een paard en wagen bij het oversteken van de rails door een naderen den trein aangereden. De wagen is geheel verbrijzeld. Voerman en paard bleef onge deerd. ZOXDAfi a.s.' Voetbal. ALCMARIA—ZEEBURGIA. Om toch niet drie weken achter elkaar van voetbal verstoken te blijven, had Alcmaria een vriendschappelijken wedstrijd tegen Zee- burgia op touw gezet. Deze wedstrijd zal Zondag te half drie op het Alcmaria-terrein gepeeld worden. Het elftal van Alcmaria is voor deze ge legenheid als volgt samengesteld Ou des Kuiper Ooms Rootring Burger Michels Peereboom Bos Homan Lengers Hamsira Men ziet, dat het elftal nog al iets ver schilt met de gewone opstelling. Vooral de voorhoede is voor deze gelegenheid grondig gewijzigd. Of het een verbetering zijn zal? Dat zullen we moeten afwachten. Intusschen is Michels weer in de half-linie teruggebracht, waar hij beter op zijn plaats is dan in de voorhoede. Lengers is nu links binnen geworden en Burger spil. Tenslotte hebben Peereboom en Bos van plaats ver wisseld. We hebben zoo'n idee dat de voorhoede sterker geworden is in c.ze samenstelling, terwijl de halflinie niet verzwakt is. Alleen zal Burger moeten toonen, dat hij yolhouden kan. We zien met belangstelling den kamp van Zondag tegemoet, al zouden we de elftal commissie willen waarschuwen, om voor de andere competitie-wedstrijden het elftal niet ai te zeer te veranderen, ook al zou deze nieuwe opstelling voldoen! We schreven, dat Alcmaria drie weken niet zou spelen. Echter, de Sportkroniek van heden vermeldt, dat Alcmaria den 23sten Februari naar V. V. A. moet. Dat wordt dus ae laatste uitwedstrijd. DE STRAFSCHOPREGEL. De doelverdediger mag zich op de doellijn verplaatsen! In overeenstemming met een besluit van het uitvoerend comité van de F. I. F. A. zal aan de wijziging van regel 17 der spelregels, zooals deze is gepubliceerd in de officieele mededeelingen in de „Sportkroniek" van 12 Sept. 1929 no. 73, zoodanigen uitleg wor den gegeven, dat de doelverdediger bij het nemen van een strafschop op zijn doellijn moet blijven, doch dat hij zich hierop wel mag verplaatsen. Deze beslissiDT treedt dadeljjfc i? wering. Aldus luidt de officieele mededeeling in de Sportkroniek van 13 Febr. 1930, no 13. dat het gas zich vrijelijk in de woning kon verspreiden. Daardoor is dan ook de ontplof fing ontstaan. Een gasfitter van d? gemeente, die in de nabijheid woonde, heeft direct een pijpje van de gasleiding bij de lamp afge draaid, hetgeen door de politie in beslag is genomen. De politie heeft verder geconsta teerd, dat ongeveer een kwart M3. gas in den muntmeter aanwezig was Daar zich bij de ontploffing niemand in de woning bevond, zijn er geen persoonlijke on- gelukken gebeurd. Zoodat aan het gekke geval nu een einde gemaakt is. Het was trouwens wat al te dwaas, dat we in Nederland nog een regel in eere hielden, die andere landen reed* lang hadden afge schaft. Hoeveel doelpunten er gemaakt zijn met behulp van deze bepaling, is niet te zeg gen Evenmin, hoeveel critiek er op den regel uitgeoefend is. Eindelijk heeft de K. N. V. B. zijn besluit genomen. Wel wat laat, maar toch nog! En we begrijpen de redenen niet, die er geweest zijn, om de bepaling zoo lang van kracht te doen zijn! Schaatsenrijden. DE WINNAAR VAN DEN ELFSTEDEN TOCHT. E>e „Leeuwarder Crt." van 12 dezer schreef Het is vandaag juist een jaar geleden, dat bij een temperatuur van 18 gr. C. onder nul bij krachtigen oostelijken wind, de Elfste dentocht op schaatsen werd gehouden met 10 mededingers. De eerstaankomende was K. Leemburg. Wij zien hem nog binnen komen in de ach terzaal van de „Klanderij". Krachtig en fit was de stoere rijder tot de laatste streek. Nu is het even anders. Leemburg was de laatste weken niet lekker, klaagde over moe heid en het minste werk \YJ hem zwaar. Het gevolg was, dat hij op advies van zijn ge neesheer in het St. Bonifaciushospitaal voor verder onderzoek werd opgenomen, waar we hem hedenmiddag een bezoek brachten. Hij geveelde zich al aardig beter dan toen hij er kwam. Dat men hem niet vergeten had, bleek uit een prachtige mand azalea's die op een tafeltje bij zijn bed stond, hem gezonden door de Elfstedentocht-commissie. Wegens ziekte van een getuige de verdere behandeling geschorst tot 22 Febr. Na de schorsing werd het getuigenverhoor gister voortgezet. Het eerst kwam voor de groene tafel de boekdrukker Verlee Deze heeft zich in den middag van den 5en Septem ber op den Bezuidenhoutschenweg bevonden. Door het plotseling remmen der tram en het hooren gillen is getuige opmerkzaam gewor den, dat er iets aan de hand was. Getuige heeft toen een man uit perceel 395 zien komen, gekleed in een blauw pak. Deze man vertoont veel overeenkomst met verdachte; met zeker heid herkennen ka" getuige hem echter niet De man is de Corn.lis van der Lijnstraat in- geloopen, getuige heeft gezien, dat de man iets over een tuinmuur wierp. E>ezelfde man is later door de tramconducteurs aangehouden. Getuige Plaat, chauffeur in den Haag, is op de zelfde wijze als de vorige getuige attent gemaakt op het gebeurde. Hij zag een man den hoek van de van der Lijnstraat omgaan en is dezen achterna gegaan. Hij heeft dien man daarna in die straat aangehouden. De president: Weet u zeker, dat u den man hebt aangehouden? De tramconducteurs heb ben verklaard, dat zij het gedaan hebben. Getuige houdt vol. dat hij den man heeft aangehouden. Er is later wel iemand bijgeko men, maar of dat iemand was in een tramuni form, kon getuige zich niet herinneren. De man zou nog tegen getuige gezegd hebbenIk heb niets gedaan. De president: De conducteurs verklaren, dat de man niets gezegd heeft. U fantaseert toch niet iets. Getuige ontkent dit. Getuige Laakes, die vlak bij het huis, waar het misdrijf heeft plaats gehad, woont, heeft een man in een donker pak uit het perceel zien komen. Die man ging de van der Lijnstraat in. Hij heeft den man ook iets zien wegwerpen Toen de man naderhand was aangehouden, is getuige er bij geweest, dat de huishoudster hem definitief herkend heeft als dengene, die gestoken had. Getuige van den Berg, kellner in het café Overbosch, heeft „moord" hooren roepen Daartoe opmerkzaam geworden, is getuige gaan kijken en heeft toen verdachte met eenigszis versnelden pas de van der Lijnstraat zien ingaan. De aanhouding heeft getuige niet gezien. Hij heeft zich meer bemoeid met de menschen, die direct daarop in het café kwamen telefoneeren. Een volgende getuige heeft eveneens een manspersoon uit het huis zien komen, die eer; pakje in zijn linkerhand had en welk pakje in een courant was gewikkeld. De man ging de van der Lijnstraat in. Getuige Goemans, barbier in Den Haag, verklaart, dat verdachte hem een half jaar voor het gebeurde gevraagd heeft, of hij geen oud scheermes voor hem had. Getuige heeft aan dat verzoek gevolg gegeven. Het gevon den mes komt, zoowel wat kleur en merk als wat ouderdom betreft, geheel overeen met het mes. dat getuige aar. verdachte heeft ver strekt j u. Getuige Abbenhuis deelt mee, dat verdachte den dag voor het misdrijf tegen hem gezegd heeft, dat hij op bezoek moest bij ece oude dame op het Bezuidenhout. Hij zekle daarbij Ik moet zien, dat ik wat geld van dat oude wijf achterover trek. Verdachte bestrijdt deze verklaring. Hij heeft die woorden niet gebezigd en ook niet gezegd, dat hij naar het Bezuidenhout moest, maar naar Wassenaar. Getuige heeft hem toen nog gevraagd een briefje voor zijn ge tuige s meisje mee te nemen, omdat hij daar dicht in de buurt kwam. Volgens getuige is dit echter op een ande ren dag geweest. Getuige juffr. Blom, bij wie verdachte in huis gewggt verklaart, dat er meerpalen over gesproken is, dat mevr. O. in het Bezui denhout een tante van het echtpaar Blom was en dat zij zeer rijk was. Ook is wel aan ver dachte verteld, dat de tante de familie Blom wel eens geldelijk geholpen had. Als getuige de brief wordt getoond, welke bij het lijk is gevonden, zegt zij daarvan niets af te weten. Wel weet zij, dat er een tekort was bij de firma Hus, voor wie haar man en zij werkten, maar dit tekort was door een borg tocht gedekt en was daarmee geheel verzekerd Nooit heeft de getuige een brief als den in be slag genomene in handen van haar man ge zien. Vrijdag 30 Augustus is verdachte uit ge tuige'* huis vertrokken. Een paar dagen tevo ren heeft verdachte nog eens uitdrukkelijk ge vraagd of die tatne in het Bezuidenhout wer kelijk zoo rijk was. Getuige heeft dit toen nog eens bevestigd. Verdachte heeft tegen getuige en haar man altijd verhalen gedaan over een bedrag van 30.000, dat hem in Januari 1930 te wach ten stond. Toen hij den 30en Augustus weg ging, gaf hij voor, dat hij voor die zaak naar zijn advocaat te Arnhem moest. Getuige Blom. thans kellner, bevestigt in hoofdzaak de verklaringen van zijn echtge- noote. Hij ontkent echter ten stelligste, dat hij zich wel eens tegenover den verdachte zou hebben uitgelaten, dat hij uit den financieelen nood zou zijn, wanneer de tante maar eens kwam te overlijden. Zoo intiem was getuige niet met verdachte. Mr. Rijkens: Zo, zoo, jullie zijn anders sa men nog al eens uit geweest en samen dron ken geweest Oetuige: We zijn slechts één keer samen '„op tap" geweest, op zijn Hollandsch ge sproken. De president: Julli hebben elkaar anders dronken leeren kennen in de Wagenstraat. Ook deze getuige heeft den bij het lijk ge vonden brief nooit tevoren gezien. Het tekort bij Hus was echter al geregeld. De presidentIs er tusschen u geen overleg gepleegd over den moord? Getuige ontkent dit. President: Kunt u het den verdachte dan misschien in dronkenschap gesuggereerd heb ben? Getuige. Ook dat niet. Wanneer ik dronken ben, weet ik toch nog wel wat ik doe. Volgens verdachte zou het geld, dat getui ge van zijn tante kreeg, steeds door hen samen verdronken zijn. Wanneer getuige geld ging halen, ging verdachte wel eens mee en wachtte dan in de buurt. Getuige bestrijdt dit. Hij kreeg nooit recht streeks geld van zijn tante, dit ging altijd door bemiddeling van zijn moeder. Getuige is er door de misdaad veel minder op geworden. Hij krijgt nu geen steun meer en geërfd heeft hij niet. Trouwens daar mocht hij niet op rekenen. Belang bij het gebeurde had hij dan ook niet in het minste. Mr. Bekker: Houdt u vol, dat u den ver dachte na den 30en Augustus niet meer ge sproken heeft? Getuige: Ja, zeer zeker. Getuige Pietersen, procuratiehouder bij de firma Hus, kent evenmin den bij het lijk ge vonden brief. Blom is als filiaalhouder ont slagen wegens een kastekort. Dit tekort is ver haald op een borgtocht. Dit klopt dus niet met een kantteekening op den brief, dat mevr. O het tekort zou aanteekenen. Verdachte verklaart, dat hij den brief over geschreven heeft van een concept in potlood- schrift van de hand van Blom. Een- inspecteur van de firma Hus legt een ongeveer geluidende verklaring af als de pro curatiehouder. Twee volgende getuigen deelen mede, dat zij verdachte op den morgen van den 5en September ontmoet hebben op het Konings plein. Hij is met de getuigen opgeloopen en vertelde, dat hij naar het Bezuidenhout moest. Het kwam er niet precies op aan, of hij er om 10 of 11 uur of om halftwaalf kwam. Een vrouwelijke getuige verklaart, dat zij omgang met den verdachte heeft gehad, die haar huwelijksplannen voorstelde. Verdachte vertelde haar, dat hij een bedrag van 30.000 te goed had, maar dat hij nog niet aan dat geld kon komen. Na 29 Augustus heeft ge tuige verdachte niet meer gezien; op dien dag heeft getuige een bankbiljet van 100 ver mist. Behalve getuige en haar moeder is er niemand anders in huis geweest dan de ver dachte. Verdachte maakte de familie Blom altijd zeer zwart tegenover deze getuige. Getuige d. décharge. Hierna wordt overgegaan tot het hooren van de getuigen a décharge. Het eerst komt naar voren een ingenieur, bij wien verdachte als huisknecht in dienst is geweest. Getuige heeft toen eens een briefje ont vangen, waarin hem aangeraden werd den verdachte te ontslaan, anders zou er wraak op zijn vrouw en kinderen genomen worden. Ge tuige vertrouwde de zaak direct al niet. Ver dachte deed hem toen allerlei verhalen over familiekwesties e.d. Getuige heeft verdachte toch maar ontslagen, omdat hij vermoedde, dat verdachte het briefje zelf geschreven had. Nadat verdachte weg was, heeft getuige ver schillende kleedingstukken vermist. Het staat echter niet vast, dat verdachte daaraan debet is. Naar aanleiding van vragen van mr. Bek ker legt getuige overigens zeer gunstige ver klaringen af omtrent verdachte's werk, op treden enz Het lid der Tweede Kamer, ds. van der Heide, heeft zich indertijd met verdachte be moeid. Getuige heeft ten slotte den indruk ge- kregen, dat er iets aan den man ontbrak, n.b. het onderscheid tusschen goed en kwaad. Mr. Bekker: Hebt u hem tegenover de poli tie een gewetenloos man genoemd? Ds. v. d. Heide: Dat woord heb ik niet ge bruikt, wel misschien een aanverwant woord. Door zijn ervaringen met den verdachte heeft den getuige tenslotte zijn aanvankelijk gunstig oordeel moeten wijzigen. Te Emmen stond verdachte als zeer behulpzaam en mede lijdend bekend. Mr. Rijkens: Wist u, dat verdachte te Em men ook menschen heeft opgelicht voor be langrijke sommen en dat hij daarvan kleine bedragen aan derden gaf? Getuige heeft later wel eens van een derge lijk geval gehoord. Een andere getuige a décharge deelt mede dat Blom zich tegenover hem wel eens heeft uitgelaten in dien zin, dat hij geld zou erven van een rijke tante in fc?t Bezuidenhout Hij zou wel eens gesproken hebben in den geest van: Als die oude heks maar doo^ is, dan ben ijc onder dfik. Getuige Blom, hierover ondervraagd kent, dat hij wel eens los is in zijn woord£" Mogelijk heeft hij zich dan misschien eens in dien zin uitgelaten. we> De getuige zegt, dat Blom dergelijke nu latingen deed, wanneer hij min of meer dr™ ken was. B. werkje niet veel en was vaat dronken Ook zou B. tegen getuige verttia hebben, dat verdachte wel eens met hem met geloopen was, als hij naar zijn tante ginxr Een agent van politie, die verdachte en huishoudster in Cc woning heeft gecoï teerd, verklaart, dat de juffrouw eerst ge?ï heeft: Ja, hij is het. geze8* Wegens ziekte van eenige getuigen werrt daarna de verdere behandeling van do tgesteld tot Zaterdag 22 Februari om H) ui uur. DOOD DOOR SCHULD. Voor de rechtbank te Groningen stond gister terecht de chauffeur, die op den avond van 14 December met een auto onder de ge- meente Kantens in het Boterdiep is gereden" waarbij mevrouw Meinardi uit Zandeweer is verdronken. Verdachte wordt er van beschuldigd on voorzichtig te hebben gereden en tevens met een versleten stuur. Het Onderzoek van de verkeerspolitie te Groningen en van een monteur te Kantens heeft uitgewezen, dat er geen verbinding meer bestond met de voor wielen, daar de stuurstang had losgelaten van den verticalen hefboom. Het O. M. eischte een maand gevangenis- Straf. De verdediger, mr. Breukelaar, betoogde dt mogelijkheid, dat de auto defect is geworden bij den val in het water of bij het ophalen Spreker vroeg vrijspraak subs een geldboete INBRAAK IN EEN KERK. Straf met een jaar verminnderA Het gerechtshof te Leeuwarden heeft een 45-jarigen koopman aldaar wegens inbraak en vernieling in de gereformeerde kerk te Raard veroordeeld tot drie jaar. De recht bank had hem vier jaar opgelegd. EEN VELDWACHTER BEDREIGD. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevev tigd een vonnis der rechtbank aldaar waar- bij twee personen werden veroordeeld tot twee jaar wegens bedreiging met doodslag van een rijksveldwachter. OVERTREDING ART. 251BIS WETBOEK VAN STRAFRECHT. De vijfde Kamer van de rechtbank te Am sterdam veroordeelde gister J. O. Goud consul-generaal van de republiek Domini- cus, terzake van overtreding van artikel 25Ibis van het Wetboek van Strafrecht tot een gevangenisstraf van twee jaar. De eisch luidde drie jaar gevangenisstraf. (Reeds in een deel der vorige oplaag gemeld). BRANDSTICHTING. Als verdacht van brandstichting stondet gister voor de Haariemsche rechtbank te recht een 28-jarige slager en zijn kostganger, een 21-jarige monteur, beiden beschuldigd van brandstichting in een perceel in de Cheribonstraat te Haarlem op 30 Dec. De eerste verdachte, die een verzekering had loo pen van 2000, had dien avond goederen bij een brandende kachel geplaatst en met zijn helper daarbij kaarsjes neergezet, zoodat de goederen moesten vlam vatten. Het O.M. eischte voor ieder 1 lA jaar go vangenisstraf. DIEFSTAL VAN OUDE MUNTEN EN2 Het O. M. bij de Haariemsche rechtbank heeft gister twee jaar gevangenisstraf ge- ëischt, zoowel tegen de 22-jarigen timmer man D. W. V. als tegen den 25-jarigen mon teur A. F. R., die op 8 November 1928 had den ingebroken in een winkel op de Amster- damsche vaart en een trommel inhoudende voor een bedrag aan 2800 aan oude mun« ten, effecten en geldswaardige papieren, hadden gestolen. Uitspraak over 14 dagen. EEN ONVERBETERLIJKE OPLICHTER. In December van het vorige jaar was eel jongeman zonder werk en zonder inkomen naar Amsterdam gegaan met het vooropge zette doel om aan artikelen te komen en die te gelde te maken. Hij huurde ergens in de Kerkstraat een kamer, zeggende Hartman te heeten. Op die kamer zag hij de aansluiting van een antenne en een advertentie van een radio-handelaar. Het denkbeeld kwam toen bij hem op, dezen man een radio-toestel af handig te maken. Hij begaf zich hierop dadelijk naar den radio-handelaar. Vertelde hem, dat hij ver tegenwoordiger voor Amsterdam was van de Stork-fabrieken te Hengelo en Hartman heette; dat hij 's avonds van zijn schoon ouders uit Arnhem een bezoek zou krijgen; dat dezen hem een radio-toestel ten geschen-, ke wilden geven, maar dat zij het eerst wil den zien; dat op zijn kamer de antenne aan wezig was, doch dat er een kleinigheid aan veranderd moest worden en dat hij het toe stel den volgenden dag zou betalen. De keus viel op een drielamps-plaatstroom- apparaat van Philips met luidspreker ter waarde van 230 tot 250 en daar hij een vrij gunstigen indruk maakte, werd het toe stel nog denzelfden dag geplaatst en gele verd. Toen de radio-handelaar echter volgenden dag om het geld kwam, bleef de betaling achterwege. Het radio-toestel blee* door den jongeman aan een koopman aan de St. Jansstraat voor75 verkocht zijn. De politie nam het toestel in beslag™ de opkooper verkocht het aan den oorspron- kelijken leverancier voor 75 terug. De jongeman, die het radfo-toestel en te gelde maakte, stond Woensdag voo den politierechter mr. Briët te Amsteroa*" tineerd wegens oplichting. Hij is thans g tineerd wegens oplichting van een au1t® Zeist en heeft overigens een zeer ongui strafblad. Reeds veertien malen %ver^„ni' van 1916 af, veroordeeld wegens oplich 8> bedrog en verduistering, niet alleen m B land, maar ook in Duitschland, Bel„ Zwitserland gepleegd. Het feit bekende d* Overeenkomstig den eisch legde mr- aj den verdachte zes maanden gevangen«»F op.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6