Werkloozenrelletjes te Madrid. Rechtszaken HOOGER BEROEP SALOMON LIEBERMANN. Kerk en school Sport Luchtvaart Gister hebben zich de werkloozenbetoogin- pen tc Madrid herhaald, waarbij het tot ern- s-ktc botsingen met studentengroepen kwam Teneinde de menschenmenigte uiteen te drij ven meest bereden politie gerequireerd wor den' die met de blanke sabel chargeerde en revolverschoten in de lucht loste. Er werden twee politie-officieren door steenworpen ge wond. De vleeschschaarschte te Madrid duurt voort. ONVEILIG NEW YORK. Overval op hooldkantoor Wes tern Union. Op het hoofdkantoor van de Western Union Telegraafmaatschappij te New York, waarop ook de vorige-week reeds een overval werd ge pleegd, is opnieuw een overval gedaan. Het kwam hierbij tot een revolvergevecht, waarbjj een der misdadigers doodgeschoten werd, een tweede werd gewond en verscheiden politie beambten zwaa# gekwetst werden. De roovers ontkwamen in een auto, die zij aan twee offi cieren ontnamen. In twee der misdadigers werden degenen herkend, die een week ge leden 2000 dollar buit maakten. Bekend speler vermoord. Een in zekere New Yorksche kringen zeer bekend speler is gisteren met zijn gezellin ver moord gevonden. De omstandigheden herin neren aan het geval van den speler Rothstein. Bom gevonden. Op het station van den New Yorkschen centralen stedelijken spoorweg werd gister een buitengewoon groote bom gevonden, die door een gelukkig toeval niet ontplofte. DOLLARVERVALSCHINGEN. Drie valschemunters vervolgd. Het O. M. heeft volgens de „B. B C." een vervolging ingesteld tegen drie leden eener wijdvertakte internationale bende van dollar vervalschers, n.1. den Roemeen Jeremias, dep. Hongaar Katz en den Tsjech Weiss, die zich allen sedert October te Moabit in hechtenis bevinden. De vervalsching bestond in het veranderen van biljetten van een en vijf dollar in biljet ten van 100 en 500 dollar. De „fabriek" der vervalschers schijnt te Antwerpen gevestigd te zijn. EEN ARTIKEL VAN POINCARE. Optimistische beschouwing van den oud-minister-president over den financieelen toestand. In de „Excelsior" publiceert Poincaré wederom een artikel, dat ditmaal gewijd is aan den financieelen toestand van Frankrijk Indien Frankrijks financieele positie thans, dank zij de genomen stabiliseeringsmaatrege- len voortreffelijk is, schrijft de oud-premier, moet men zich in de Kamer er niettemin rekenschap van geven, dat de geëischte maat regelen tot belastingverhooging niet van gis ter op heden kunnen worden uitgevoerd zon der het evenwicht der begrooting ernstig in gevaar te brengen. De belastingen zijn reeds met drie milliard verlaagd en men kan zeer wel van jaar tot jaar n deze richting voort gaan. De discussies in de Kamer wekken ech ter den indruk, alsof men het koren wil eten voordat het rijp is, en Chéron heeft volkomen gelijk indien hij zich daartegen met alle kracht verzet. Men mag zich echter niet laten bedriegen door den rijkdom van de schatkist, want zonder deze ruggegraat zou Frankrijk nooit een begrooting van 50 milliard kunnen dragen. De financieele toestand is ongetwij feld uitstekend en zal onder de werking van het plan-Young nog beter worden, althans wanneer Duitschland de aangegane verplich tingen nakomt. De Duitsche betalingen zijn voldoende om de Fransche schulden aan Amerika en Engeland te dekken en om 2 Yt milliard francs jaarlijks ter voorziening in al- gemeene behoeften van Frankrijk zelf te ge bruiken. Indien het financieel beleid in verstandige banen blijft zal Frankrijk binnen eenige jaren een financieele positie hebben als slechts wei nige landen, die door den oorlog geleden heb ben, zoo besluit Poincaré. De elfde dag. Na de pauze. Als na de pauze de president met een ha merslag het woord geeft aan mr. F. A. Ko- kosky voor het houden van zijn dupliek, blijkt dat dezeer nog niet is. Ook mr. Duys is niet in de zaal, zoodat bode en deurwaarder in het gebouw op onderzoek uitgaan. Tr vol gen eenige minuten van prettig niets doen, totdat eindelijk de verdedigers in gezwinden pas komen aangerukt. Even later is de zaal gevuld van mr. Kokosky's stemgeluid PI. stelt voorop dat z.i. de advocaat-gene raal er niet in is geslaagd om pl.'s argumen ten te ontzenuwen. PI. wil nogmaals trach ten aan te toonen dat Liebermann in al zijn handelingen te goeder trouw is geweest. Niemand heeft hem gewaarschuwd dat ge vaarlijk was, hetgeen verd. deed, integendeel hebben zoowel mr. Van Gigch als mr. Schür- man hem voorgehouden dat, hetgeen hij deed, een schitterende transactie was. Beide heeren hebben dat onder eede bevestigd. De bewering van den procureur-generaal, dat het „Atlas"-plan van de baan was, is aller minst juist, ook Paardenkooper beoogde met het koopen der „Veendammer" soortgelijke doeleinden als Liebermann met zijn wereld hypotheekbank had. In dit verband merkte pi- op dat hij graag wil toegeven dat Paardenkooper, toen hij de aandee'.en kocht, voor geen cent goed was, maar dat doet niets terzake. Want Paarden kooper zou betalen in hypotheken, die hij verschaffen kon. Zoo staat het in het con- tract. Liebermann was heusch niet de groote zwendelaar, waar heel Nederland hem \oor gehouden heeft" in de laatste maanden is trouwens in de publieke opinie een wijziging te zijnen gunste gekomen, aldus pl- Mr. Jolles: Dat is dan een zeer mooi succes voor u. (Gelach). Mr. Kokosky: En ik vertrouw dat de verdediging er in geslaagd is den twijfel aan de goed trouw van Liebermann bij uw Hoi WeK te nemen. tn nu het rekensommetje. In de veertien dsgen die de procureur-generaal tijd nee Ü^had om over zijn dupliek na te denken, zij5 nm/r 4 ton °P v°ortuitgegaan. De procureur-generaal geeft dus al toe dat Lie bermann deze som in Juni 1927, dus vóór de „Veend a m mer"-transacti es, bezat nip?eKadv?c1a\t-generaai: Ik heb met beweerd dat hij niets had. 'r. Kokosky: Dat heb u wel. Maar ik wil mijn eigen rekensommetje nog eens voor- zaJ, blijken dat we komen tot dicht bij het millioen. President: Gaat u weer rekenen, dan lach) miJtl g en er °°k biJ halen- (Ge" Mr. K o k osk y slaagt er niet in den pre sident met dit millioen te doen accoord gaanmr. Jolles blijft vasthouden aan zijn berekening, dat Liebermann vier tot vijf ton meer heeft uitgegeven dan ontvangen. Mr. Kokosky: Nu goed dan, een half millioen vind ik ook best, het is in ieder ge val meer dan het „niets" van den procureur- generaal. Uitvoerig verdedigt pl. dan zijn in eerste instantie gehouden juridisch betoog. In geen opzicht, aldus zegt pl. tenslotte, ben ik in mijn overtuiging inzake de goede trouw van Liebermann geschokt, ook niet door hetgeen de getuigen verklaard hebben, die na de pleidooien door het Hof gehoord zijn. Dupliek mr. Duys. Als dan te tien minuten voor drie mr. Duys in de gelegenheid wordt gesteld om te dupliceeren, vangt pl. aan met een woord van protest te laten hooren over het feit dat enkele advocaten zich, hangende de strafzaak, in de dagbladpers in de zaak mengden en een oordeel uitspraken over de wijze waarop pl. zijn pleidooi heeft gehou den. Pl. vindt dat op zijn minst genomen on behoorlijk, zoo onbehoorlijk zelfs dat hij zich van eenig antwoord aan deze heeren zal onthouden. Tot de repliek van den procureur-generaal komende, merkt pl. op dat hij daarin niets gehoord heeft, waardoor ook maar een en kele van zijn argumenten is omver ge worpen. Zoo begrijpt pl. niet hoe de advo caat-generaal eenige waarde hechten kan aan de verklaringen van een getuige als de heer Meynema. En bij al zijn beweringen vergeet de advo caat-generaal dat Liebermann geen enkelen pandbriefhouder van de „Veendammer" een cent heeft te kort gedaan, dat hij alles wat hij had, heeft teruggegeven En het b 1 ij f t de humor van het geval, dat zonder Lie bermann er voor de aandeelhouders niets zou zijn overgebleven, gezien de wijze waar op Wolfman met de Bank omsprong. Pl. wil toegeven dat Liebermann zich te veel door zijn droomerijen heeft laten lei den, maar daarmede is zijn kwade trouw niet aangetoond. Laat men dat toch goed bedenken. Als men van Liebermann's kwade trouw uitgaat, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat alles wat Liebermann en de an deren indertijd gedaan en geschreven heb ben, gekkenwerk is geweest. Pl. wenscht dan even te antwoorden op de vraag van den advocaat-generaal, waar om hij (pl.) niet in de andere „causes célè- bres", waarvan hij kennis draagt, een ver volging heeft bewerkstelligd. Welnu: het antwoord is gauw te geven. Wel degelijk heeft pl. in een kwaliteit, die hij van die van advocaat gescheiden wil houden, op vervol ging in zaken aangedrongen, waarvoor het bewijs gemakkelijker te vinden zou zijn, dan dat van de door pl. te berde gebrachte ge vallen. Ook anderen dan pl. hebben dit ge daan en wel bij den minister. Maar het re sultaat bleef nihil. Het komt pl. daarom voor dat zonder dat hij wil insinueeren het niet mogelijk is om in ons land een ge rechtelijke vervolging te verkrijgen, indien hierdoor de namen van groote families in den lande in opspraak zouden worden ge bracht. En daarom ook werd Liebermann wèl vervolgd, want wat zegt de naam Sa- lomon en wat zegt de naam Wolfman....? Ten zeerste bevreemdt pl. ook de bewe ring van de procureur-generaal dat er tegen mr. van Gigch niets strafbaars te bewijzen valt. Het geven van inlichtingen, het ver schaffen van middelen zeggen deze dan niets? Waarom probeert de justitie niet of er wat te bewijzen valt? Waarom opent men geen instructie tegen mr. van Gigch? Weet men wel zoo heel zeker dat hieruit niets zal voortkomen? Pl. acht dit onaannemelijk. Concludeerende betoogt pl. dat eerder Lie bermann's goede trouw, dan zijn schuld is aangetoond. Pl. hoopt dan ook dat het Hof Liebermann zal vrijspreken of, mocht het hiertoe niet kunnen overgaan, hem een mini male strai zal opleggen en aat in dat geval de rol der advocaten hem ten volle ten goede zal worden gerekend. Pl. blijft er echter in zijn ziel van overtuigd dat in geval van een veroordeeling Liebermann een groot on recht en een groot leed zal worden aange daan. Nóg blijkt het Hof zich, als mr. Duys heeft uitgesproken, niet volledig ingelicht te ach ten, want voor de zooveelste maal wordt Möhring voor het hekje geroepen om op eenige punten opheldering te geven. Dan krijgt Liebermann gelegenheid voor het laatste woord. Moeten we daar een aparte dag voor ne men? vraagt de president. Liebermann: Neen, meneer de presi dent, met twintig minuten hoop ik klaar te zijn, want U kent de zaak nu heusch wel. President: Gaat u dan uw gang maar Liebermann treedt dan voor het hekje, waarna hij, een lijvig dossier voor zich op net tafeltje uitspreidend, van wal steekt en verschillende punten toelicht, welke z.i. nog opheldering behoeven. Ik ben onschuldig zegt verdachte ten slotte dat weet iedereen, die het dossier kent. Een veroordeeling tot drie jaar hier barst hij in snikken uit staat voor mij ge lijk met levenslang. Als ik nog langer in de cel moet blijven, zal dat mijn dood zijn President: U begrijpt, Liebermann, dat wij naar recht en billijkheid zullen oor- deelen en dat wij met uw gezondheidstoe stand rekening zullen houden. Liebermann (zich herstellend): Dat wéét ik, meneer de president. Mijn ve. <- gers hebben u dank gebracht voor uw lei ding, ik sluit mij daarbij geheel aan. President: Ik kan niet anders zeggen, dan dat de zaak van de zijde van de verdedi ging zeer aangenaam is behandeld. Het onderzoek wordt dan gesloten, waar na de uitspraak wordt bepaald op Vrijdag 28 Februari, des morgens te 10 uur, VERDUISTERINGEN IN DIENSTBETREKKING. De vierde Kamer van de Rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in de strafzaak tegen den ongeveer 20-jarigen quiuntieloo- per, die zich ten nadeele van de firma N.V. Expeditie Mij Van Gend Loos, te Amster dam, schuldig maakte aan verduistering in dienstbetrekking, meermalen gepleegd. De Rechtbank veroordeelde hem te dezer zake tot een jaar gevangenisstraf. VOLSTORTING VAN AANDEELEN. Voor de rechtbank te Den Haag zijn giste ren de pleidooien gehouden in een procedure tusschen curatoren van de N.V. Crediet Hy potheekbank en twee aandeelhouders van die Bank. Dit proces werd gevoerd als een proef proces. De rechtbank zal over vier weken vonnis wijzen. VERDUISTERING. Voor de rechtbank te Middelburg heeft Vrijdag terechtgestaan de 30-jarige K. W, tijdelijk klerk bij de directe belastingen te Sluis, die bekende door moeilijkheden in zijn gezin, daar zijn vrouw ziek was. door be lastingschuldigen gestorte geldsbedragen te hebben verduisterd. De eisch luidde 4 maan den gevangenisstraf. E>ezelfde rechtbank heeft den 29-jarigen boekhouder L. K. van de coöperatieve meel fabriek Walcheren wegens verduisteringen tot f 15,000 toe veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De ych was één jaar. Prins Hendrik heeft een bijdrage ge schonken voor den bouw der tweede kerk ten behoeve der herv. gem. te Oegstgeest. Morgen bestaat de synagoge te Zaan dam 65 jaar. De opperabijn van Noord-Hol land, de heer A. S. Onderwijzer, is uitgenoo- digd Zondagmiddag een feestrede uit te spreken. De gemeenteraad van Katwijk heeft be sloten tot opheffing van de openbare' lagere school te Katwijk aan Zee en tot eervol ont slag aan het onderwijzend personeel. De school werd slechts bezocht door een twintig tal kinderen. Prof. dr. J. H. Scholte, hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit, is benoemd tot lid van de wetenschappelijke sectie voor Duitsche taal- en letterukunde der „Deutsche Akademie" te München. SCHOOLBESTUUR CONTRA ONDERWIJZER. Geen propaganda voor dienstwei gering en ontwapening. Het bestuur der Christelijke school te Lem mer heeft aan den onderwijzer aan die school F. Schurer onder bedreiging van ontslag een verklaring ter teekening voorgelegd, zulks naar aanleiding van diens brochure: „Chris tendom en oorlog" en zijn medewerking aan de vereeniging Kerk en Vrede en zijn politiek optreden in de Chr. Democratische Unie, waarbij deze zich moet verbinden in en bui ten de school af te zien van propaganda voor ontwajDening en dienstweigering en alles t» zullen vermijden, wat in de harten en hoof den der kinderen de overtuiging omtrent de positie van het overheidsgezag, gelijk die in Gereformeerde confessioneele kringen wordt beleden, zou ondermijnen. GEEN LIEFHEBBERS Het Chr. schoolbl. „Onze Vacatures" schrijft: Te Rijssen meldde zich na den oproep voor de betrekking van onderwijzer met hoofdakte (Ned. Hervormd van Geref. be ginselen) aan de Julianaschool (hoofd de heer T. Spanjer) slechts één sollicitant aan. Na een oproep, waarbij het bezit van de hoofdakte facultatief gesteld werd, meld de zich geen enkele sollicitant aan! En dat voor een vijfde leerkracht in een prachtige nieuwe school, staande in een flinke plaats met mooie omgeving. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Februari. Ned. Hervormde Gemeenten. ALKMAAR, Ger. Kerk, 10 uur, ds. Th Delleman, van Giessen-Nieuwkerk. 5.30 uur, ds. Th. Delleman. CALLANTSOOG, vm. 10 uur, Ds. van Dijk. DIRKSHORN, vm. 10 uur, ds. de Leeuw. NIEUWE NIEDORP, vm. 10 uur, ds van Baaien. Bevestiging van een diaken. OUDKARSPEL, 's avonds 7 uur, Ds. Boeke. DE RIIP. vm. 10 uur, ds. Rooker. SCHOÖRL, 10 uur, Ds. Boeke. 1.30 uur. Zondagsschool. URSEM. nm. 7 uur, ds. Reddingius. WINKEL, geen dienst. Doopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER, geen dienst. BURGERVLOTBRUG, vm. 10 uur, ds. v d. Veen. NIEUWE NIEDORP, vm. 10 uur, ds Haars. DE RIJP, geen dienst. ROODE DUIVELS—DE ZWALUWEN. Voor den wedstrijd te Brussel op 4 Maart a s. (Mardi Gras) op het terrein der Daring Club is het volgende Zwaluwen-elftal samen gesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Van Run (Philips) en Van Loon (Willem II). Midden: Schemm^es (Go Ahead), Wolf (D.F.C) en Remeyer (Deventer). Voor: Lust (Z.F.C.), Hoogmoed (Z.F.C.), Hofman (Fortuna). de Koning (V.S.V.) en Homburg (Blauw Wit). Reserves: de Boer (Ajax), Prévost (R.C H de Leeuw (Willem II) en de Kreek (Go Ahead). Schaatsenrijden. N. PRONK IN WARMENHUIZEN TERUGGEKEERD. Woensdagavond heerschte te War- menhuizen een niet alledaagsch voor komende drukte. Oorzaak daarvan was dat de bekende hardrijder N. Pronk uit het buitenland was teru~ ekeerd. De officieele huldiging had plaats in de kolfbaan van den heer Slikker. Tal van sportliefhebbers waren aanwezig en ook verschillende bestuursleden van ijsclubs uit omliggende gemeenten. De heer H. G. Rijs, voorzitter van de Warmenhuizer ijsclub, heette den hoer Pronk hartelijk welkom en sprak zijn genoegen uit, dat hij onder de vier beste Nederlandsche rijders werd gerang schikt en van die vier beste rijders de derde plaats innam. Spr. bracht "»en woord van dank aan den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond voor het finan cieele offer aan dit doel besteed en aan den heer van Laer, die zich ook hiervoor zooveel werk en moeite getroost heeft Voor de kranige prestatie werd aan Pronk als blijk van waardeering een armbandhorloge uitgereikt. De heer Eecen, bestuurslid van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond en voorzitter van de ijsclub Volharding te Oudkarspel, voor welke vereeniging hij eigenlijk naar hier was gekomen, omdat de heer Pronk bij aankomst in Amster dam al door de voorzitter van de K. N. B is verwelkomd en toegesproken Spreker memoreerde in het kort de prachtige tijden die Pronk in het buiten land heeft gemaakt en dat ói ook wel zijn oorzaak vindt in het vele trainen waaraan Pronk zeer veel doet Want. zei spr., wanneer zomers iemand aan of over ijs denkt, heb ik meermalen verno men dat U maar gteeds met sport en trainen bezig is om de spieren maar zooveel mogelijk te sterken. Uit nar n van Volharding wenschen wij U succes. Vervolgens sprak de heer Cloeck. be stuurslid van da Alkm. IJscub. Het deed spr. genoegen voor deze gelegenheid te zijn uitgenoodigd naar Warmenhuizen te komen om bij deze huldiging aanwe zig te zijn. De heer Cloeck vond het bui tengewoon mooi dat men in Holland ook personen heeft die op het gebied van deze sport wat presteeren en ian één er van zoo kort in de buurt en wel in War menhuizen. Me dunkt, zoo zeide spr., die Zwitsers zullen onder elkaar wel eens gezegd hebben: „Warmenhuizen, waar ligt dat? Nu ja, zal een ander ge zegd hebben, dicht bij Alkmaar en dat is in de buurt van Amsterdam", dan wisten ze het wel. Veelal wordt er gesproken van het klompenland, doch gebleken is, dat, wanneer die klompen eens uitgetrokken worden, dat die personen ook nog wel iets presteeren. Pronk dat u zoo voort gaat, thans 3, volgend jaar 2 en dan 1. Voor uw prestatie in het buitenland kunnen wij niet nalaten, u als blijk van waardeering een krar - aan te bieden. De heer Teerink uii Alkmaar sprak namens den districts-voorzitter van den Ijsbond Holl. Noorderkwartier, dorf. Hoewel spr., zooals hij tt kennen gaf, zelf geen schaatsenrijder is, wilde hij toch nog even in het kort een woord hieraan toevoegen. De uitslagen der wed strijden gehouden in het buitenland zijn altijd met spanning door hem gevolgd. Ook de wedstrijden van verleden jaar, gehouden op de Alkmaardermeer, wer den nog even gememoreerd; men toen hegft kunnen waarnemen met welk een snelheid onze jongens daar hebben gereden. Wij wenschen u geluk Pronk, en maar weer nieuwen moed voor den volgenden keer. De voorzitter dankte de heeren Eecen en Teerink voor de gesproken woorden en in het bijzonder den heer Cloeck voor de enthousiaste rede. (Wel wat heel laat ontvingen we bo venstaande, maar toch meenen we, het te moeten plaatsen. Een iets vluggere berichtgeving zou ook in dit geval wen- schelijk geweest zijn. Sport-Red. A. C.) Schaken. TOURNOOI TE AMSTERDAM. Zondag a.s. begint in de Militiezaal te Am sterdam, het aangekondigde schaaktournooi, waaraan zullen deelnemen Spielmann, dr. Euwe. Weenink, Landau, jhr. Van den Bosch en Addicks. Om kwart voor twee zal de voorzitter der commissie, mr. Max Levenbach, den wedstrijd openen. Het programma van dezen wedstrijd luidt aldus: Zondag 16 Febr. Weenink—Landau, jhr. v. d. Bosch—Spielmann en AddicksEuwe Maandag 17 Febr. WeeninkVan den Bosch, Spielmann—Addicks en Landau Euwe. Dinsdag 18 Febr. eventueel hangpartijen Woensdag 19 Febr. Addicks—Weenink, Landauvan den Bosch en EuweSpiel mann. Donderdag 20 Febr. Weenink—Euwe, Van den Bosch—Addicks en Spielmann—Landau. Vrijdag hangpartijen. Zaterdag 22 Februari. Spielman—Wee nink, Euwe—Van den Bosch en Addicks— Landau. Den eersten en den laatsten speeldag wordt gespeeld van 26, tweeden van 810, de an dere speeldagen van 711. Zondagmiddag 23 Febr. om twee uur geeft Spielmann een simultaanseance. DE VLUCHT VAN VAN LEAR BLACK. De Amerikaansche krantenkoning van Lear Black is gisteren met zijn Fokker-vliegtuig, bestuurd door den Nederlandsche piloten Geyssendorffer en Scholte, te Sevilla aange komen. Hij vertrekt heden naar Algiers De vlucht zal worden voortgezet via Tunis, Tri polis, Kaïro, Jeruzalem en Bagdad naar Tokio. DE K. L. M. EN DF: MIST. Ondanks den mist zijn de Londen- th Parijs-diensten der K. L. M. in bei- de richtingen doorgegaan. De andere bleven thuis. Het is gisteren een merkwaardige dag ge weest voor de vliegerij, zoo vertel het Hol. Den heden dag mist. 's morgens dik, later wat minder, maar toch heelemaal helder werd het eerst 's avonds. Op den gewonen tijd stonden de machines op het betonnen platform van Schiphol klaar. Maar het teeken tot vertrekken kwam niet. Daar binnen in haar „Commandahut", zat de vliegleiding. Die wikte en woog. Kreeg be richten. dat even over de grens het weer goed werd. Maar Rotterdam zat nog dicht. Wachten. En steeds weer vragen, telefonisch en draadloos van kwartier tot kwartier. Intus- schen krijgsraad met Hondong en met Van Diik, oude beproefde vliegers Een de passagiers er waren er zoowaar zaten al dien tijd rustig in het restaurant en wachtten. Toen kwam de kans. 't Werd ietsje lich ter: een 500 M. zicht. De boomen langs den wee net te zien. Fijn hoor. t' Gaat. Rotterdam intusehen ook aardig goed Daar zelfs een kilometertje zicht. En Hondong en Van Dijk elk in een Fok ker, sleurden lading en passagiers omhoog door den lichten grauwen nevel heen, naar Londen en naar Parijs. En zij kwamen daar keurig neer. Tot ver bazing natuurlijk van de vliegers van andere maatschappijen die. toen het 's morgens ..dik" was. eenvoudig bevel hadden gekregen thuis te blijven. Smirnoff zat in Londen en Jan Duimelaat in Parijs. Daar was 't almede hetzelfde. Die kenden niet weg omdat Rotterdam en Amster dam „dicht" zaten. Maar die gingen toch, toen 't even mogelijk bleek. En .omstreeks vier uur waren deze beide vogels in 't veilige „nest" Schiphol terug. De Farman bleef op le Bouaget; de Luft hansa verliet Croydon niet! De mist is nog steeds de grootste vijand van den vlieger, zooals hij ook de grootste vijand van den zeeman is en altijd geweest is. Maar de ondervinding, die de menschen van den gronddienst en de vliegers van de K. L. M. hebbe nopgedaan, heeft hen toch vele middelen aan de hand gedaan om ds be zwaren van den mist te overwinnen. Starten naar een vliegveld dat „dicht" zit, is natuurlijk onmogelijk. Maar er wegkomen, ja dat gaat zeker. Zoodat. als de weersom standigheden bij het einddoel maar zoo zijn dat geland kan worden, er geen speciaal risico zit in een start in den mist. De vliegers van onze nationale luchtvaartmaatschappij zijn getraind on het vliegen op instrumenten, zocdat zij, zcodra ze bovert den mistbank zijn, eenvoudig op het kompas hun koers vinden. Maar zoo'n dag als gisteren toont met klem aan, hoe actief of alles bij onze K.L.M is. En hoe een elkeen er zich beijvert om de volle 100 vliegzekerheid uit den dienst te halen Het is heel gemakkelijk voor een vlieglei ding om 's morgens uit het raam te kijken, te constateeren dat het „dik" is en dan eenvoudig te decreteeren: „er wordt niet gevlogen". Er zit veel meer waarde in het voortdurend op zijn qui-vive zijn en op het juiste moment beslissen, gelijk dat gisteren weer eens geble ken is. Zulke dagen als dezen mist-Vrijdag geven de K.L.M. zulk een grooten naam als lucht- verkeersmaatschappijzelfs de meest chauvi nistische buitenlander zal dat moeten erken nen. En wij zijn er trotsch op! Voetbal. HET WESTELIJK ELFTAL, Het Westelijk elftal voor de districts wedstrijden te Groningen op Zondag 16 Maart is gisteravond als volgt samenge steld: Van der Meulen H.F.C. Vermetten Van Kol H.B.S. Aiax Jongeneel De Wildt Breitner H.F.C. V.U.C. A.D.O. Gerritse De Koning Hofman Tap Homberg B. Wit V.S.V. Fortuna A.D.O. B. Wit Slager ,Jk vrees dat we O niet zulleti tonnen leveren, dame, indien U Uw rekening niet betaalt". Pas getrouwd vrouwtje „Wel, geel me dan de meest malscne biefstuk die U heelt, dan zal ik de rekening aan mijn man laten zien, wanneer hij die heelt gegeten". «Humorist),

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 11