DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De beteekenis van het volksbod. Buitenland KOFFIE en THEE. KIND MEEGENOMEN. Ao. 39 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930 132e Jaargang. Het is een goed teeken als een badhuis vergroot moet worden. Dagelijksch overzicht. DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. De bepaling der tonnage-cijfers- Alleen om de kwaliteit drinkt men ■hb BAKKER's De Kerkvervolgingen Stappen van een drietal mogendheden AARSCHE OURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, lranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. „Het is een kruis", zeggen de menschen wel eens en zij willen daar dan mee uitdrukken, dat er iets buitengewoon onpleizierigs ge beurd is. Maar tegenwoordig kan dat gezegde ook een heel andere beteekenis hebben, want het kruis is het symbool geworden van tal van vereenigingen, die zich juist op het gebied van de volksgezondheid en van hulpbetoon bij in- rijpende gebeurtenissen buitengewoon ver- fienstelijk maken. Er zijn heel wat organisaties, die een kruis als herkenningsteeken voor haar maatschap pelijk werk kozen, er zijn groene, rooae, oranje, gele en geel-witte kruizen, maar hier in onze provincie interesseeren wij ons in het bijzonder voor het witte kruis, omdat de Ver eeniging, die dit als symbool heeft gekozen, in Noord-Holland reeds zoo heel veel tot stand gebracht heeft, dat in het belang van de volksgezondheid van groote beteekenis kan genoemd worden. Wij zullen hier niet meer uitvoerig het ont staan, de werkwijze en de conduite-staat van de Prov. Noord-Hollandsche Vereeniging Het Witte Kruis bespreken. Toen deze organi satie in 1925 hier ter stede haar vijftig jarig bestaan gevierd heeft, hebben wij dat alles uit voerig de revue laten passeeren en we kunnen nu dus volstaan met de mededeeling, dat de Vereeniging overal magazijnen voor verple- gingsartikelen heeft opgericht, tentoonstellin gen georganiseerd heeft, wijkgebouwen, ver pleeghuizen en badhuizen heeft gopend, dat zij zich met de zuigelingenbescherming heeft ingelaten, huisverzorging en tuberculosebe strijding ter hand heeft genomen, de malaria bestrijding heeff aangepakt, cursussen geor- gjatjiseerd heeft in eerste hulp bij ongelukken, moedercursussen en bakercursussen, bet zie ken vervoer heeft geregeld en belangrijke her stellingsoorden heeft geopend. Daaruit blijkt afdoende, dat deze door Rijk, Provincie en Ge meenten gesubsidieerde vereeniging in alle op zichten een bewijs is, dat door particulier initiatief op het gebied der volksgezondheid prachtige resultaten kunnen verkregen wor den. Van die groote moeder-vereeniging is dc 'Alkmaarsche afdeeling een der oudste doch ters, een dochter waarvan de moeder heel veel pleizier beleeft en die in haar snellen groei gunstig bij de andere kinderen afsteekt. Naar verhouding van haar zielental telt de Alk maarsche afdeeling het grootste aantal leden en dat is een bewijs, dat men hier ter stede ten volle van haar groote beteekenis is doordron gen. In Alkmaar is niet alleen een der modern ingerichte ontsmettingsovens gebouwd, maar bevindt zich een zeer goed gesorteerd maga zijn van verplegingsartikelen en bovendien treffen wij hier een badhuis aan, dat reeds vele tientallen jaren in de rij der Alkmaarsche sanitaire inrichtingen een pJaats van bijzon dere beteekenis heeft ingenomen. Wanneer wij lezen, dat in gemeenten van eenige beteekenis, zooals b.v. in Goes, her haaldelijk, maar tot dusver nog tevergeefs, op het stichten van een badhuis wordt aange drongen, dan is men in Alkmaar toch zeker bijzonder actief geweest, toen men reeds bijna veertig jaar geleden aan het Kweerenpad een dergelijke instelling voor het publiek heeft open gesteld. Zeer terecht heeft men toen reeds begrepen, dat geregeld baden, een voortdurende verzor ging van lichamelijke reinheid, een krachtig voorbehoedmiddel tegen allerlei ziekten kan genoemd worden. Destijds heeft de oud-directeur van gemeen tewerken, de heer Looman, die in 1889 bij de oprichting der Alkmaarsche afdeeling als haar secretaris optrad, een ontwerp voor een badhuis gemaakt en de gemeente toonde dit particuliere initiatief zeker te waardeeren dooi en stuk grond af te staan, dat voor een 50- jarige erfpacht slechts een rijksdaalder per jaar behoefde te kosten. De moedervereeniging gaf 2500 subsidie, «r werd bijna 700 aan giften ontvangen, bijna 4000 aan een renteloos voorschot, 1350 aan obligaties en 1300, die men voor den bouw toen nog te kort kwam, werden op ^er billijke voorwaarden door den penning meester der afdeeling, den heer H. J. vonK, voorgeschoten. In het laatst van 1891 werd de bouw voor 5999 gegund aan den heer van der W aal en de inrichting voor de badafdeeling werd voor f 2568 aan een Amsterdamsche firma opge dragen. In Juli 1892 werd het gebouw reeds ge opend en het heeft daarna in den loop der laren een lange reeks commissies van toezicht gehad, waarvan wij alleen de tegenwoordige jollen noemen, die uit Mevrouw Zijlstra ui - beeren P. de Lange P-Bz-, D. Saai, M. J Lutterot die de plaats van het actieve be stuurslid den heer Nannes Gorter heeft inge nomen en H. W. Frese bestaat. Dat ook de heer Frese van deze commissie deel uitmaakt, behoeft eigenlijk niet eens te worden medegedeeld, want zijn groote werk kracht ten bate van het Alkmaarsche Witte Kruis is de traditioneele kurk waarop de af deeling reeds vele jaren veilig over heel wat woelige wateren is gedreven. Men stelde den heer Stokkink als badmees ter aan en begon daarna aan een ideaal te werken. Men wilde het namelijk zoo ver zien te brengen, dat in Alkmaar elke man en elke vrouw minstens éénmaal per week een bad zou nemen. Dat was het ideaal en dat bleef natuurlijk een ideaal, want vooral in de negentiger jaren waren er nog heel wat men schen, die absoluut niet inzagen waarvoor het dienstig kon zijn om elke week in een badkuip te verdwijnen of onder een douche te staan. Maar toch viel de exploitatie nog al mee, want in 1893 werden er per dag gemiddeld al 42 baden genomen. Dat dit aantal in 1913- dus twintig jaar later, nog maar tot 53 was gestegen, mag wel eenige verwondering wek ken, maar het bestuur constateerde toch een vooruitgang en in den loop der jaren moest zoo nu en dan zelfs een kleine uitbreiding plaats hebben. Brandstof, zeep, handdoeken, onderhoud enz., het is natuurlijk alles veel duurder dan vroeger en het gevolg is geweest, dat ook d° badprijzen verhoogd werden, die nu voor een kuipbad op 0.55 en voor een regenbad in de eerste, tweede en derde klassen resp. op 0.35, 0.25 en 0.15 gesteld zijn, terwijl abonne menten van 25 baden belangrijk goedkooper zijn. Leden der afdeeling kunnen op vertoon van hun contributiekaart een abonnement tegen verminderden prijs verkrijgen. De financieele resultaten bleven gunstig en op de balans van 31 December 1914 is de post gebouwen, inventaris en meubilair nog slechts voor een bedrag van 1 geboekt ter wijl toén reeds een reserve van ruim 2500 aanwezig was. Water en vuur zijn altijd vijanden geweest en het is daarom niet te verwonderen, dat een gebouw waarin zooveel water gebruikt werd ook eens een prooi der vlammen is ge worden. Op 5 April 1914 werd een groot deel van het badhuis door het vuur verwoest, maar het bestuur pakte de zaak dadelijk flink aan en herbouwde in zoo mogelijk nog beteren toestand wat toen verloren is ge gaan. Langzaam maar zeker groeide de beteeke nis van deze nuttige instelling en in het vo rige jaar werden daar in totaal 19459 baden genomen, wat in een jaar een aantal van 65 baden per dag beteekent. Wij hebben kort geleden een pleidooi ge houden voor een nieuwe bad- en zweminrich ting, die hier ter stede op het terrein van het 'oude Stadsziekenhuis zou moeten gebouwd worden. Daarnaast is het tegenwoordige badhuis aan het Kweerenpad zeker van te groote be teekenis om het ook na de stichting van een bad- en zweminrichting niet op dezelfde wijze als tot dusver te blijven exploiteeren, vooral omdat het in een geheel ander stads deel is gelegen en dus voor velen gemakkelij ker bereikbaar zal blijven. Ondanks alle nog in de lucht hangende maar toch reeds bijna den grond rakende plannen voor de stichting van een nieuw gebouw, heeft het bestuur van het Witte Kruis onlangs besloten de bestaan de inrichting aan het Kweerenpad te moder niseeren, met een aantal douchebaden te ver grooten en er een tweetal wachtkamers bij te bouwen, die bij het drukke bezoek niet lan ger gemist konden worden. Wij hebben van die verbouwing, die onder leiding van het lid der commissie van toe zicht den heer Saai tot stand is gekomen, onlangs reeds in het kort melding gemaakt en willen er nu gaarne nog even uitvoeriger op terug komen. Het aantal kamers voor douchebaden Is op de plaats waar tot dusver de wasscherij was, nog met een drietal uitgebreid, zoodat nu drie kamertjes voor kuipbaden en 19 voor douchebaden gelijktijdig m gebruik kunnen worden genomen. Vóór de eerste klas baders is een fraai wachtkamertje ingericht waarvan de stoel tjes levendig aan de dit jaar gehouden G. A. M. I. T. doen denken en voor de tweede klas badlustigen is een nog grootere wachtgele- cenheid beschikbaar, waar een twintigtal bezoekers op twee'lange banken hun beurt kunnen afwachten en zich intusschen met een courantje en een sigaartje kunnen ver maken al wordt dit laatste natuurlijk niet door het bestuur van het badhuis aangebo den. Waar men tot dusver óf in de gang óf in het kleine kamertje van den badmeester een plaatsje moest zoeken, mag deze wachtgele- genheid zeer zeker een groote verbetering genoemd worden. Naast dat alles is een ruime keuken voor den badmeester en badmeesteresse verrezen, waar electrische wasch- en mangelmachines gelegenheid geven tot een gemakkelijke be werking van de gebruikte doeken. Daarnaast heeft men voor den badmeéster, den heer Rietbergen, die met zijn vrouw da gelijks voor een vlot verloop van het baden zorgt, een woonhuis gebouwd, dat een flin ke, groote voorkamer en drie bovenkamers bevat en dat het bewijs levert, dat men met betrekkelijk geringe kosten een practisch en degelijk huis kan bouwen. Door den bouw van de wachtkamers moest het ketelhuis ver dwijnen, maar de heer Saai heeft dit raadsel heel eenvoudig opgeiost, door de geheele ke telinstallatie in een kelderverdieping onder te brengen waar ook voldoende ruimte ge maakt is om in den daarvoor gunstigsten tijd van het jaar een groote hoeveelheid giet- cokes te kunnen opslaan. Alle badkamertjes zijn door het aanbren gen van tegels of door het aansluiten der kuipen tegen de muren verbeterd en alles getuigt van het streven een sanitaire inrich ting te maken, die in alle opzichten aan d? in dezen tijd te stellen eischen voldoen kan Men heeft zelfs aan schoolbaden gedacht en, in verband daarmed e, in het kamertje van den badmeester een installatie aangebracht, waardoor hij vanuit een centraal punt de warmte van het water in verschillende ka mertjes kan regelen en het den kinderen dus onmogelijk wordt door het willekeurig open zetten der mengkranen te heet of te koud wa ter uit de douche te krijgen. Wordt van overheidszijde en door de hoof den der scholen invloed uitgeoefend waar door een geregeld gebruik van het badhuis voor schoolkinderen kan worden verkregen, dan zal dit zoogenaamde eommandobad ze ker zijn goede diensten bewijzen. Het Kweerenpad is niet een van onze hoofdstraten en waar het badhuis bovendien nog achter het struikgewas van het plant soen schuil gaat, is het te begrijpen, dat ve len van het bestaan van deze nuttige inrich ting tot dusver onkundig zijn gebleven. Het is eenigszins een puzzle hoe men pre cies voor de deur van het badhuis terecht komt, maar de directeur van Plantsoenen heeft beloofd, dat hij vanaf het bolwerk, waar het struikgewas ter plaatse verwijderd zal worden, een directe ingang naar de voor deur zal maken. Waar het badhuis daar door aan een vooral des Zondags druk be zochten wandelweg komt te liggen, zal het door meerderen opgemerkt worden, wat op het bezoek van invloed kan zijn, vooral nu men op ruime schaal de uren van openstel ling bekend maakt. Woensdagavond heeft het bestuur van de Afd. Alkmaar van Het Witte Kruis, zicb met de Commissie van toezicht en eenige be langstellenden in het gebouw vereenigd en heeft de ijverige voorzitter, dezer commissie, de heer P. de Lange PBz. met een sympa thiek speechje op de beteekenis van de uit breiding gewezen en daarbij voornamelijk dank gebracht aan het gemeentebestuur, door welks bemiddeling men op gemakkelijke wijze het geld voor de verbouwing had kunnen verkrijgen. De voorzitter van het Alkmaarsche Witte Kruis, Dr. J. H. Pameijer heeft daarna de gelukwenschen der afdeeling uitgesproken en in het licht gesteld waarom het inderdaad wenschelijk mag genoemd worden, dat de li rtancieele resultaten van dezen nieuwbouw in alle opzichten gunstig zullen zijn. Dat er daarna niet meer in het licht ge steld werd was iets, dat alle aanwezigen en ook de badmeester van harte betreurd hebben, want bij den aanvang van den rond gang door het vernieuwde gedeelte kwam er een plotselinge storing in den stroomtoevoer waardoor een gedeelte van de inrichting van alle licht verstoken is gebleven. Toen zelfs een ijlings geroepen electricien er geen licht in zag hebben we een fantasti schen rondgang bij kaarslicht gemaakt en omdat de verbouwingswijn den aanwezigen evengoed in het donker als in het licht smaakte kreeg de bijeenkomst toch nog een eenigszins feestelijk en gezellig karakter. Laten wij ten slotte de hoop uitspreken, dat de onvoorziene tegenslag op den ope ningsavond geen voorteeken van minder gun stige bedrijfsresultaten zal mogen blijken, dat integendeel het vergroote badhuis steeds in het volle licht der publieke belangstelling zal mogen staan. POLITIEKE MOEILIJKHEDEN IN FRANKRIJK. De talrijke „groepen" m de Fransche Kamer. Een crisis aanstaande? Zooals men weet, telt de Fransche Kamer tal van groepen, die bepaalde belangen of liever belangen van bepaalde menschen voor staan. Men heeft er groepen voor luchtvaart, voor maatschappelijk hulpbetoon, voor belangen van de oud-strijders, enz., enz. Er is haast geen categorie van menschen op te noemen, die niet een afgevaardigde in de Kamer heeft, en die natuurlijk steeds maar weer opkomt voor zijn groep (vooral als de verkiezingen naderen!) Thans staat een groep op het punt te wor den gesticht, die zien zal bezig houden met de verdediging van de belangen van de kommie zen ter Posterijen en Telegrafie Deze eischen salarisverhooging en betere arbeidsvoorwaar den en hebben daar een aantal Kamerleden weten voor te spannen. De „T e m p s" keurt deze groepsvorming in hooge mate af. Het blad meent dat het parlement tegen zich zelf is. De eerste functie van het parlement is immers: wetten maken, d.w.z. de rechten en plichten van elkeen vast stellen, de tegenstrijdige belangen met elkaar in overeenstemming brengen. Kan nu een par lementslid zich verbinden om steeds en a priori de eene groep tegen de andere te verde digen, de eene categorie ambtenaren tegen de andere, de eischen van de postbeambten tegenover die der onderwijzers? De député is de natuurlijke verdediger van den belasting betaler. Doch thans komt er een groep, die vóór elke discussie bij voorbaat verklaart de eischen van een bepaalde groep te zullen in willigen. Deze groep parlementsleden sluit een pact met een groep dienaren des lands, die openlijk verzet tegen de hiërarchie en de openbare orde hebben aangeteekend. En ze zeggen tot hen: Indien uw chefs niet toege ven, indien uw minister weerstand biedt, dan zullen wij hem weten te interpelleeren of des noods omverwerpen. Men vraagt zich af, zegt de „T e m p s", wat onder deze omstandigheden niet alleen van het parlementair regime, maar zelfs van het eerste beginsel der regeering terecht komt. De in de wandelgangen van het parlement sedert eenigen tijd steeds weer gestelde vraag hoe lang het kabinet-Tardieu nog aan het roer zou kunnen blijven, is sinds het eergiste ren tussehen de Kamercommissie van finan ciën en de regeering ontstane conflict weer in beteekenis toegenomen. Het nieuwe conflict loopt over de kwestie van de verhooging van de pensioenen der rijksambtenaren, welke de Kamercommissie heeft voorgesteld en waartegen de minister van financiën, Chéron zich heeft verzet. Aan dit conflict is dat over de pensioenen der voor- ma'ige frontstrijders voorafgegaan. Aller eerst wees de regeering de pensioenen geheel van de hand, later kende hij ze echter van het 55ste levensjaar af toe, terwijl de financieele commissie een pensioen vanaf het 50ste levensjaar eischte. Volgens de „M a ti n" gaat het er nu om te weten of de partijen, welke tot dusver aan de zijde der regeering stonden, haar positie zullen behouden, of dat zich een nieuwe partijgroepeering zal vormen. Ook de „Echo de Paris" houdt zich met de onbehagelijke stemming in het parlement be zig. Het blad, dat de buitenlandsche politiek der regeering goedkeurt met de klaarblijke lijke bedoeling de rechtsgeoriënteerde regee ring te steunen, schrijft o.a.De regeering van Tardieu beschikt over een meerderheid, doch zij staat voortdurend aan zooveel heftige aanvallen en intriges bloot, dat ze moeite heeft haar meerderheid te behouden. Want ze moet zich zoowaar tegen haar vrienden verde digen. De parlementaire tegenstand, die zich nu eens in stilte, dan weer luid toont, wordt alle dagen krachtiger. Onder deze omstandig heden is regeeren eenvoudig onmogelijk. Telefoon 730. Op de Vlootconferentie is men thans druk bezig met de belangrijkste opgave, n.1. die van de bepaling der tonnage-cijfers, zooals aan de verschillende mogendheden in de on derscheidene categorieën schepen zullen wor den toegekend. Hiertoe is door de deskundi gen, die onder leiding van de eerste commis sie werken, een schema voorbereid. Voor de beschouwing hoe deze cijfers verschaft moe ten worden, heeft men een grooten steun door de, in de afgeloopen acht dagen, door de Amerikaansche, Britsche, Fransche en Ja pansche delegaties gepubliceerde memoran da. Deze week zijn de verschillende verkla ringen aan een grondige studie onderworpen geweest. Erkend wordt, dat wanneer over eenstemming zal worden bereikt ten aanzien van deze cijfers, het werk der conferentie practisch vrij zullen komen voor andere op te lossen vraagstukken. Het werk verloopt vlot. Het door de Fransche delegatie aan de andere delegaties overhandigde memoran dum, vormde gisteren het hoofdpunt van be spreking tussehen de voornaamste leden der Amerikaansche, Britsche en Fransche dele gaties. Ramsay Mac Donald was vergezeld van Henderson, den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, en Alexander, den Fngelschen minister van Marine. De andere aanwezigen waren Stimson, se nator Robinson en Dwight Morrow voor de Vereenigde Staten en Tardieu en Briand voor Frankrijk. Deze bespreking was een voortzetting der onderhandelingen, welke Woensdag zijn aangevangen en gisteren gc- iesumeerd. Bovendien werd de algemeene stand der conferentie, op het punt der vraagstukken welke voortvloeien uit de sa menstelling der tonnagecijfers en de classifi catie opnieuw onder oogen gezien In het be gin der volgende week zullen deze besprekin gen worden voortgezet. Intusschen zetten de experts heden hun werkzaamheden voort In zake de schepen, welke, naar wordt voorge steld, niet onderworpen zullen worden aan beperking. Naar verluidt, is practisch reeds de beslissing genomen, om met eenige kleine wijzigingen in de categorieën van vrijgestel de schepen, aan te nemen, het op de confe rentie in Genève van 1927 voorloopige aan genomen schema. Vervolgens gingen de ex- p>erts over tot de behandeling van de stelling ten aanzien van schepen voor speciale doel einden bestemd, als bijvoorbeeld patrouille vaartuigen, watervliegtuig-moederschepen, welke niet, zooals de vliegtuigmoedersche pen, uitgerust zijn voor het voor anker ne men van schepen. Waarschijnlijk zal het on derzoek naar den toestand van deze speciale schepen, een aanzienlijken tijd vereischen. Gedurende het week-end worden geen be langrijke verwikkelingen verwacht ter Vloot conferentie. MacDonald is gistermiddag naar de Chequers vertrokken. Tardieu en Briand zijn naar Parijs vertrokken. Stimson zal het week-end doorbrengen op het buiten verblijf der Amerikanen, terwijl de Italiaan- sche afgevaardigde Grandi naar Brighton is vertrokken. In buitenlandsche diplomatieke kringen verluidt, dat een drietal groote mogendheden, welke te Moskou Ambassades bezitten en goede betrekkingen met het Vaticaan onder houden, voornemens zijn het protest van de.n Paus tegen de kerkvervolgingen in Sovjet- Rusland te ondersteunen. De drie diplomatieke vertegenwoordigin gen zouden de Sovjet-regeering erop wijzen, dat de huidige politiek der Sovjet-regeering tegen de kerken in het buitenland geen weer klank vindt en dat zij uiteraard zal leiden tot een terugslag in de sympathieën voor de Sovjet-Unie. Deze stap zou op officieuze wij ze ondernomen worden, aangezien de drie mogendheden zich niet wenschen te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Sovjet-Rusland. Er zou echter op gewezen worden, dat de maatregelen tegen de kerken van internationale beteekenis zijn geworden, waaraan de mogendheden de moreele plicht ontleen en overeenkomstige voorstellen te Moskou te doen. Tot dusverre is te bevoegder plaatse in Duitschland, alsook in Sovjetkringen te Ber lijn, nog geen bevestiging van het boven staande verkregen. Omdat het haar aan haar eigen overleden kind deed denken. Te Londen is een 19-jarige jonge vrouw tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld omdat zij een kinderwagen met een zuigeling er in had weggenomen. Haar 27- jarige man, die al vroeger veroordeeld was en samen met haar den kinderwagen had meegenomen, kreeg zes maanden. De kin derwagen werd zes uur na de verdwijning des nachts teruggevonden op de binnen plaats van een hotel. Het kindje lag er hui lend van de kou het sneeuwde juist in. De man vertelde dat hun een kind gebo ren was, terwijl hij in de gevangenis zat. Niemand wilde de moeder helpen en ten slotte moest het kind naar het ziekenhuis gebracht worden, waar het tengevolge van de doorgestane ontbering stierf. De moeder was er door aan het-tobben gegaan en toen zij het andere kind in den kinderwagen had zien liggen, had z,j aan haar eigen kind ge-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1