DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE RAMP VAN DE „ITALIA". I*o. 41 mtSDACii 19 FEBHIARI 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. EEN ITALIAANSCH RAPPORT GEPUBLICEERD. Het ongunstige oordeel over Nobile* Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.56. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groot# letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij Wh. HERMs. OOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directenr: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET MINISTERIE-TARDIEU AFGETREDEN! De ruimere geldmiddelen de oorzaak van den crisis. De kwestie van vertrouwen gesteld. Den laatsten tijd gingen in Frankrijk weer «enige geruchten rond over een mogelijke regeeringscrisis. Tardieu, die eerst deel nam aan de Tweede Haagsthe Confei entie en thans aan de Vlootconferentie te Londen, Ijlde zoo spoedig mogelijk van en naar Parijs om daar de zaken in goede banen te houden. Het bleek echter, dat zonder de leiding van Tardieu de politieke meerderheid niet geheel standvastig was. Vooral de begrootings- debatten en wel in de allereerste plaats de financiëele vraagstukken, maakten het de re geering moeilijk. De financiën waren in han den van Chéron, en deze was dus verantwoor delijk voor den goeden gang van zaken. Men zal zich herinneren, hoe Poincaré in dertijd de Fransche schatkist van een alge- heele plundering redde. In plaats van een crisis kwam er nu geld genoeg in 't laadje De Fransche schatkist zat thans dan ook dik in het geld. Juist die ruime hoeveelheid bracht een cri sis. Er gingen stemmen op, om nu eindelijk eens met belastingverlaging te komen. Chéron meende, dat men daar nu nog niet mee moest aankomen. Hij wenschte voorzichtigheid, ook al kon men op 't oogenblik wel meer doen dan vroeger. Hetzelfde meende Poincaré en deze heeft Chéron dan ook flink gesteund in ver schillende krantenartikelen. 't Was tevergeefs. De stemmen om belas tingverlaging zwegen niet. Maar ook Chéron bleef onverzettelijk. Hij gaf reeds te kennen, dat hij de kwestie van vertrouwen zou stellen. Deze is nu gesteld. Bij de behandeling van art. 3bis van de wet op de middelen in de Kamer wees Chéron er met nadruk op,, dat het artikel terugwerkende kracht zou hebben, waardoor er een gat van 450 millioen in de begrooting zou ontstaan. Hij verzette zich daarom tegen de tweede alinea van art. 3bis. Bij handopsteken keurde de Kamer de eer ste alinea goed. Zij verwierp vervolgens de door den minister geeischte „disjonction" (uitschakeling ter latere afzonderlijke behan deling) van de tweede alinea. Blijkens een N.T.A.-bericht uit Parijs be trof de alinea, waartegen de minister zich verzette, een algemeene verlaging van de be lastingen op winsten uit industrie en handel voor de in de zaak van haar man werkende vrouw en had de minister naar aanleiding daarvan de kwestie van vertrouwen gesteld. De desbetreffende alinea vond haar oor sprong in een voorstel van het tot de groep- Marin behoorende Kamerlid Denais. Met 286 stemmen tegen en 281 voor leed de regeering de nederlaag. Wat nu? Zou het kabinet zijn ontslag aan vragen? De minister van financiën Chéron en de minis ter van oorlog Maginot hebben den premier Tardieu over het gebeurde in de Kamer inge licht, terwijl alle overige te Parijs aanwezige ministers in een zijkamer wachtten. Tardieu stelde een ontslagbrief op en tegen half tien gisteravond begaven zich alle ministers, met uitzondering van den premier, die het bed moet houden, van den te Londen vertoevenden minister van marine Leygues en van den te Genève verbliivenden minister van handel Flandin naar het Elvssée, waar zij den pre sident der republiek Doumergue den ontslag brief van het geheele kabinet overhandigden Het kabinet-Tardieu gaat dus heen? De vraag is nu, wie thans kabinets-formateur zal worden. Waarschijnlijk zal president Dou mergue Tardieu weer met de vorming van een nieuw ministerie belasten. En even waar schijnlijk zal deze ook wel weer een regeering samenstellen, die zeker niet veel van het thans heengegane zal verschillen. Alleen zal Chéron dan niet meer terugkeeren en het is dus voor- loopig slechts de vraag, wie diens opvolger zal zijn. In het Italiaansche tijdschrift voor de ma rine is het materiaal gepubliceerd, dat de minister van marine van Italië had ontvan gen van de commissie van enquête naar den ondergang van de „Italia". Een afzonderlijk nummer van het tijdschrift is aan de publi catie gewijd. Uit de stukken blijkt in de eerste plaats, dat slechts een voorloopige toestemming was verleend om met de „Italia"'proefvluchten te ondernemen boven Rome. Hoe het is geko men, dat Nobile toch verlof heeft gekregen voor de proefvlucht, is niet bekend gemaakt. In het rapport wordt daarna uitgeweid over de lichtvaardigheid, waarmede de vlucht werd voorbereid, op het niet rekenen met bet uithoudingsvermogen van de equipage Zelfs wordt gezegd dat de chef-machinist nog nooit in een luchtschip had gevaren en de fotograaf aan boord nog nooit opnamen had gemaakt. Bedoeld zal dan wel zijn, dat hij niet speciaal bekend was met het maken van foto's uit de lucht. Ook maken de stukken melding van het ongunstige tijdstip, waarop de „Italia" lucht koos, terwijl teveris het schip niet luchtwaar dig was. Een groote scheur in het omhulsel werd in haast hersteld. De catastrophe. Het ongeluk wordt in het rapport toege- ichreven ten deele aan oververmoeidheid van leden der bemanning, ten deele aan onacht zaamheid De man aan het hoogtestuur zou in slaap zijn geraakt, 't geen de eerste ge vaarlijke daling van het luchtschip tengevol ge heeft gehad. Door ballast uit te werpen liet men de „Italia" weer stijgen en om haar toen weer, toen zij op duizend meter hoogte was gekomen, omlaag te dwingen, werd gas uitgelaten; te veel gas om op goede hoogte te kunnen blijven toen het schip later in kou dere luchtlagen kwam. Toen men de motoren liet aanslaan ver gat men de luchtventielen op sterke tegen wind te regelen. De luchtballonets, die bij het halfstarre systeem aan'het schip de noo- dige vastheid' verleenen, werden overvuld, zoodat zij nog meer gas uit de gascellen wegdrukten en het schip nog meer van zijn stuwkracht verloor. Ten slotte heeft niemand zijn best gedaan de „Italia" toen zij zonk met den kop tegen den wind te brengen, zoo- <iat zij haar vaart had gematigd en althaas niet met een snelheid van honderd kilometer °P het ijs zou zijn neergekomen. Nobile's redding Met betrekking tot de redding van Nobile merkt het rapport op, dat Nobile na zijn ge sprek met den Zweedschen vlieger tot zijn metgezellen heeft gezegd: „Hoe denkt gij hierover, dat ik het eerst mee moet gaan. De andere antwoordden hierop alleen dit. «Gij zijt de commandant, gij ®°et weten wa u te doen staat". la den conduite staat luidt het oora over Nobile: Deugt niet voor de leiding van een luchtschip; men kan niet op hem aan; middelmatig aviateur. Malmgren's dood. Naar de meening der commissie zijn Malmgren, Zappi en Mariano met volle in stemming van Nobile op tocht gegaan om te trachten land te bereiken. Malmgren drong er op aan niet te wachten, daar men nu nog in staat was den tocht te onderne men. Zappi was de krachtigste van de drie. Malmgren was naar men meende in goeden staat. De verstuiking van zijn rechter arm was aan 't beteren. Men liet hem maar lichte lasten dragen. Dat hij een hartkwaal had, wist toen niemand. Het pakijs legde den drie mannen ongelooflijke hindernissen in den weg. Men schoot maar weinig op. Malmgren's rechter voet ging bevriezings verschijnselen vertoonen. Er deed zich een zenuwcrisis bij hem voor zoodat hij onsa menhangende taal ging spreken. Met war men drank en door hem te masseeren trach ten zijn metgezellen zijn toestand te verbete ren. Hij knapte inderdaad weer wat op Maar op den duur kon hij niet meer verder. Hij verzocht den anderen hem met een bijl neer te slaan. Den twaalfden dag nu hun vertrek verklaarde hij niet verder mee te kunnen gaan. Hij deed zijn schoenen uit en wees op zijn ellendig verscheurde voeten. Hij wilde -niet dat de anderen levensmiddelen voor hem zouden achterlaten. Hij vroeg hun alleen maar een soort van groeve met sneeuw bedekt voor hem gereed te maken en hem daarin te leggen met kleine stukken ijs naast het hoofd. Zappi maakte met den vinger het teeken des kruises boven Malmgren's voor hoofd en sprak de doopformule uit. Enkele tientallen meters van de plek af bleken Zap pi en Mariano nog wachten, hopende, dat Malmgren op zijn besluit zou terugkomen. Twintig uur bleven zij daar. Malmgren richtte zich nog eens op en riep met luide stem, dat zij toch verder zouden gaan. Daar- tientallen meters van de plek af bleven Zap- na liet hij zich niet meer zien. DE VLOOTCONFERENTIE EN DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. Briand, die zijn vertrek naar Londen van gisteren had uitgesteld tot heden, verkladde gisteravond, dat na den val van het kabinet- Tardieu terugkeer naar de vlootconferentie te Londen onmogelijk is. In politieke kringen te Parijs is men van meening, dat de bespre kingen te Londen als gevolg van de Fran sche kabinetscrisis uitstel zullen moeten on dergaan, aangezien de conferentie juist op t oogenblik op een punt is gekomen, waar zij geheel afhangt van de discussies over de Fransche eischen. Het gevallen kabinet-Tardieu heeft zich bij de vorming in de allereerste plaats de rege ling van de herstelkwesties ten doel gesteld. Naar de meening van het overgroote deel van het Fransche volk is het daarin te Den Haag volkomen geslaagd. Tot het tweede gedeelte van de taak van het kabinet behoort het verleggen van den aanvangsdatum van het begroot!ngsjaar van 1 Januari naar 1 April, alsmede een pro gram van nationalen opbouw voor de komen de 5 jaar tot een bedrag van ongeveer 5 mil- liard francs. Tenslotte was Tardieu gewikkeld in een moeilijken strijd tegen Engeland en Amerika om de erkenning van Frankrijk als groote zee- en koloniale mogendheid. Daarbij was T hem reeds gelukt t.a.v. de kwesties van aan schaffing of handhaving van onderzeëers een voor Frankrijk gunstige beslissing te verkrijgen en een Franschen vlootmemoran- dum te doen aanvaarden als basis voor de komende discussies ter conferentie. Geen stagnatie op de Conferentie. De Fransche kabinetscrisis heeft in alle politieke kringen gioote verrassing gebaard. Niettemin gelooft men niet, dat de werk zaamheden der Vlootconferentie er op bij zondere wijze door beïnvloed zullen worden, hoewel de Fransche minister van Marine, Leygues, het laatste lid van het kabinet in de Fransche deleagtie, dat nog te houden was, eveneens naar Parijs is teruggekeerd. Men heeft echter voorloopig nog wel voor een week werk. waarbij de aanwezigheid van de leiders der Fransche delegatie niet beslist noodzakelijk is, zoodat, wanneer de Fransche crisis binnen korten tijd is opgelost, de confe rentie er nauwelijks eenige vertraging van zal hebben ondervonden. Men rekent er echter min of meer op, dat het afgetreden kabinet niet of zeer weinig gewijzigd terug zal keeren. Een nieuw denkbeeld. Tijdens de politieke onderhandelingen ter conferentie is een nieuw denkbeeld opge komen, dat inhoudt, dat de vertegenwoordi gende mogendheden een verdrag zullen on derteekenen, waardoor zij zich verplichten, zich in dringende gevallen met elkaar in ver binding te stellen. Men verwacht, dat een formeel voorstel van deze strekking zal wor den gedaan. De hieraan verbonden moeilijkheden zijn echter aanzienlijk, aangezien het voorstel zich in de eerste plaats tot Amerika zou wenden, dat geen lid van den Volkenbond is en ook niet onder de arbitrage-overeen komsten van den Volkenbond valt, terwijl anderzijds de Franschen een dergelijke over eenkomst waarschijnlijk niet voldoende zullen achten. De Times schrijft wel-is-waar, dat de Britsche regeering niet voornemens is, de Fransche cijfers als onherroepelijk te erken nen, doch dit schijnt slechts waar te zijn in negatieven zin om de conferentie niet op een dood punt te brengen. Andere bladen maken reeds duidelijke toe spelingen op het ernstig alterrnatief van de Fransche houding, n.1. een nieuwe wedstrijd in bewapening tusschen Engeland en Frank rijk. Aman Oellah naar Konstantinopel. De ex-koning van Afghanistan, Aman Oellah, is gisteren in gezelschap van zijn broer, uit Rome te Venetië aangekomen. Donderdag a.s. zal Aman Oellah vandaar per stoomschip naar Constantinopel vertrek ken. Briand in de haven van Genua. In de hoofdopslagplaatsen van de haven van Genua is gisteravond een groote brand uitgebroken. Het vuur woedde in de opslag plaatsen van hout en in de katoenpakhuizen. De schade wordt geschat op 3 millioen lire. ONDANKS IS 'S-WERELDS LOON De Echo de Paris heeft in Juli van het af- geloopen jaar een bericht geplaatst over een verkeersongeluk, waarbij een arbeider, een vader van drie kinderen, werd gedood, en de chauffeur, zonder herkend te worden de vlucht had genomen. Eén van de lezers van dit be richt zond de weduwe anoniem een klein geld bedrag. Zonder den naam van den gever te kennen, dankte de weduwe in een brief dien zij poste-restante liet bezorgen, en waarin zij om nog meer steun verzocht. De anonymus vol deed aan dit verzoek. Thans is echter de poli tie, die nog steeds naar den chauffeur zoekt, het adres van den weldoener te weten geko men en heeft de rechtbank een aanklacht tegen hem ingediend wegens het veroorzaken van dood door schuld. Door het steun verleenen aan de weduwe toch, verdenkt men hem er n 1. van, dat hij de automobilist is geweest. Te ver geefs heeft de menschenvriend er op gewezen, dat hij geen auto heeft, ja zelfs niet eens een rijbewijs bezit. COMMUNISTISCH COMPLOT IN GRIEKENLAND ONTDEKT- Een circulaire van Stalin. De politie te Athene heeft volgens den cor respondent aldaar van de „Times" meege deeld, dat zij een communistisch complot heeft ontdekt om oo 28 Februari onlusten te veroor zaken en op 12 Maart een algemeene staking te doen uitroepen. Er moeten verscheiden be zwarende documenten in beslag zijn genomen, o.a. een circulaire van Stalin aan alle Euro- peesche communistische oentra, waarbij aan de communisten opdracht wordt gegeven tot grooter krachtsinspanning om „het maat schappelijk stelsel omver te werpen door het verwekken van onlusten". Twee communistische agenten, die onder valsche namen te Athene waren aangekomen met nagemaakte paspoorten, werden ge arresteerd eveneens drie leden der partij, die de raddraaiers blijken geweest te zijn bij een aanval op de Joegoslavische legatie, eenige dagen geleden. De politie heeft eveneens een lijst van betalingen in beslag genomen aan leden der comunistische partij in Griekenland, zoomede documenten en plannen betrekking hebbend op een aanstaande poging tot op stand, van Weenen uit geïnspireerd. DE HOOGE HALZEN EN LANGE ROKKEN. Een nieuwe aanschrijving van de Roomsche kerk inzake de vrou- wenkleeding. De heilige congregatie van het concilie heeft een brief tot de bisschoppen gericht, waarin deze en de lagere priesters, alsmed; vaders en moeders en hoofden van scholen en andere opvoedingsinstellingen herinnerd wor de aan hun plicht om te bevorderen, dat de kleeding van vrouwen en meisjes zal voldoen aan de eischen der zedelijkheid. Vrouwen, die niet behoorlijk gekleed zijn, dienen niet te wor den toegelaten bij de H. Communie en niet op te treden als peet bij doopplechtigheid. Zoo noodig moet haar den toegang tot de kerken worden ontzegd. Deze regel dient vooral streng gehandhaafd te worden bij groote ker kelijk feesten. De circulaire adviseert den diocesanenraden jaarlijks een bespreking te houden over de beste methode, wlke men denkt te kunnen toepassen ten einde een mode te be vorderen, die in overstemming is met den christelijken geest. Naar men weet, acht men in kerkelijke krin gen de huidige vrouwenkleeding, die in Italië al niet veel van die in Nederland en andere West-Euroj>eesche landen verschilt, niet in overeenstemming met den christelijken geest DE VERDEDIGING DER NOORD GRENS. Maginot over het inundatiestelsel Maginot, de minister van oorlog, die ver gezeld van generaal Weygand en de leden van de legercommissies van Kamer en Se naat, een bezoek aan de noordgrens heeft gebracht, ontving na afloop een aantal jour nalisten, tot wien hij zeide: Wij zullen doen wat wij kunnen om de verdediging der N.-grens te organiseeren De maatregelen zijn niet gemakkelijk om te verwezenlijken, want onze grens is tegenover België gelegen, en het is niet mogelijk met fatsoen een defen sieve grens aan te leggen tegenover deze be vriende natie, en voorts omdat het grootste gedeelte van het gebied gelijk is aan een firoote straat, die door bepaalde gebieden oopt en het niet gemakkelijk is een defensie ve linie te trekken door volkrijke streken. De minister beoogt echter voor de streek be noorden Rijssel tot Duinkerken het inundatie stelsel toe te passen. Ten besluite verklaarde hij dat de bestu deering van het vraagstuk van de verdedi ging der grenzen door inundatie binnen drie maanden voltooid zal zijn. Hij hoopte aan het einde van het jaar te kunnen overgaan tot een algemeene proefneming, bestaande in het hanteeren der sluizen op een bepaald uur. EEN KOUDEGOLF. Vele dooden. De ongewone koudegolf in de oostelijke sta ten van Amerika houdt aan en veroorzaakt veel ongemak. De scheepvaart wordt ernstig belemmerd. Uit Nieuw Engeland, waar tem peraturen van 22 tot 34 grad n heerschen. worden 10 sterfgevallen gemeld. In den staat New York komen temperaturen van 37 tot 40 gr. onder nu voor. Uit Cape May (N J.) wordt gemeld, dat vier man der equipage van een in den storm vergaan kolenschip in de reddingboot doodgevroren zijn gevonden, nadat den heelen nacht naar hen was ge zocht Ook koude in Zwitserland In Zwitserland is sinds Zondag een aan merkelijke temperatuurdaling ingetreden. Het geheele Noorden en Westen des lands zijn met een sneeuwlaag van 20 tot 25 c M bedekt. Terwijl in het Berner Oberland de temoeratuur tot ongeveer 9 graden en in En gadin tot 11 en 12 graden onder nul is ge daald, heerscht in het gebergte een tempera tuur van zelfs 13 graden onder nul. Het Zui delijk deel der Alpen is nog sneeuwvrij, doch ook hier werden reeds een temperatuursda- ling en toenemende bewolking waargenomen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. 70 passagiers gewond. Gisteravond is in de nabijheid van Glas- gow een trein tegen een ervoor rijdenden trein gebotst, waarbij ongeveer 70 passagiers wer den gewond. De gewonden zijn zoo snel mo gelijk deels in auto's, deels met een extra- trein naar de naastbij zijnde ziekenhuizen ver voerd. Verdere berichten ontbreken voorals nog. 6 personen in levensgevaar. Bij het spoorwegongeluk te Glasgow wer den 51 personen gewond, waarvan zich op het oogenblik nog 6 in levensgevaar bevin den. De meeste gewonden zijn vrouwen. De laatste wagen van den trein werd bij de botsing letterlijk in tweeën gesneden. Een tweede wagen werd geheel ingedrukt, terwijl van den anderen trein in hoofdzaak de lo comotief beschadigd werd. De botsing is waarschijnlijk het gevolg van den hevigen mist. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN SOVJET-RUSLAND. Hoe Sovjet-Rusland de berichten tegenspreekt. Nog steeds komen de berichten binnen over de godsdienstvervolging in de sovjet republiek En nog steeds wordt de toestand als absoluut onhoudbaar beschreven. Onhoudbaar! Ja. En dat schijnen de Sov jet-ambtenaren zelf nu toch ook eindelijk eens in te zien. Of beter gezegd, men schijnt daar in Rusland wel wat schichtig te zijn geworden door de berichten, die in de Wes- tersche landen rijkelijk verspreid worden. Dat blijkt wel uit de rede, die Rykof, de voorzitter van den Raad van Volkscommis sarissen, pas heeft gehouden en waarin hij verklaarde, dat de Sovjet-wetten volledige godsdienstvrijheid waarborgen en dat nie mand wegens godsdienstige overtuiging ver volgd werd. Er was nog nooit een bedienaar van een geestelijk ambt vervolgd uit hoofde van de uitoefening van zijn bediening. Nee, natuurlijk niet. Het zou ook wel al te dwaas zijn van den Rus, om de eigen wan toestanden te erkennen. Dat past toch niet in het kader van het bolsjewisme! En toch worden de geestelijken vervolgd. Men zie bijvoorbeeld ons nummer van giste ren, waarin weer zoo'n geval is opgenomen. Hoe verklaren de communisten dan die ge- weldadigheid? Als men het boven aangehaalde van de rede van Rykof goed leest, zal men merken, dat niemand vervolgd werd om zijn gods dienstige overtuigingen. Maar er staat niet, dat geestelijken niet vervolgd worden! En nu is het bekend, dat zij, die gevaarlijk voor den staat zijn, opgepakt worden. En nu zullen de geestelijken, wier kerken onteigend en ge sloopt of geplunderd worden, wel niet al te vriendelijk denken over het bolsjewisme. Welnu, als ze het niet eens zijn met de sov jet-regeerders, dan zijn ze gevaarlijk; dus worden ze in „veiligheid" gebracht. Van „kerkvervolging" is dus geen sprake. De geestelijken zijn als zoodanig niet ontvoerd, ze worden ontvoerd als „gevaarlijke parti culieren". Ontkenning dus van Sovjet-zijde. Maar ze ontkent wel meer. Zoo spreekt zij ook het bericht tegen, als zou een „bizonder sterke vervolging der evangelische kerk" te Petro- grad gaande zijn, want, zeggen ze, een St Peterskapel bisschop, die verbannen heette, oefent nog altijd zijn geestelijke bediening uit. Nadat in December twee predikanten in hechtenis genomen waren, zijn er geen an dere aankondigingen gedaan. De Sovjet-bladen zeiven houden ons voor het overige van een aantal terechtstellingen op de hoogte „wegens misdaden tegen de Sovjet-macht" of iets dergelijks. Een paar weken geleden vond men een heel lijstje op gesomd: zes terechtstelling te Atemosfk, drie te Sjademka, elf te Blagowesjtsensk. Onder de slachtoffers in het dorp Sjademka waren twee geestelijken bij wie achtergehouden graan in besiag genomen was. In Rusland een halsmisdaad, zulk een achterhouden van graan, en niemand moet denken dat het mis drijf dien twee menschen zwaarder aangere kend is, omdat zij geestelijken waren. Im mers, tegen geestelijken in hun hoedanigheid koestert de Sowjet-overheid geen haat! De indruk die Rykof's bovenvermelde ver zekeringen mogelijk op goedgeloovigen ge maakt hebben, zal anders wel eenigszins te niet gedaan worden door een radio-bood schap die Jaroslafsky, een van Stalin's tra wanten en hoofdredacteur van het Moskou- sche blad Bezbosjnik (de Goddelooze), uit Moskou verspreidde. Het was een uittarting van de Christelijke kerken en de Christelijke wereld. Hij zeide daarin dat Sovjet-Rusland besloten was, alle geloof aan God en elk spoor van georganiseerden godsdienst weg te vagen. Hij las telegrammen uit tien Russi sche steden voor, waarin kerken en andere bedehuizen gesloopt zullen worden en zeide dat ,sedert de tusschenkomst van den Paus" zes oude kerken „in een puinhoop veranderd waren". Deze mededeeling heeft haar waarde te- genover de vergoelijkende uitlegging van de vrienden der bolsjewiki dat bij den tegen- woordigen veldtocht der kerken in West- Europa oude koeien opgehaald worden en er niets veranderd is in de consequente hou ding der Sovjet-resolutie tegenover den gods dienst. Het lijdt dan ook geen twijfel dat da strijd tegen de kerken den laatsten bjd bizon der felle vormen heeft aangenomen. Anders zou trouwens Henderson, de Britsche minisr ter van buitenlandsche zaken, niet in net La gerhuis gezegd hebben dat „de benditen over den toestand van den godsdienst tn Rusland wijd verbreide en diepe bekomme ring in dit en andere landen gewekt hebben en de ernstige aandacht van Zijner Maje-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1