jllMfstkü tioiirant. ZIJN HITSTE «EISEN. inden! twee en dertigste Jaargang. Hoeii!>daK 19 Februari Radio-hoekje Provinciaal nieuws heiloo. wieringerwaard. 42 1930 ^ggg==== Donderdag 20 Februari. Hilversum, 1875 M. 10.10.15 Morgen wijding- 12.15—2— Concert door het A. V. r CX-Ensemble. 2.-3.— Gratnofoonmuziek. 33.30 Halfuur voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Spreker: Dr. Ir. A. M. de Wild. Onderwerp: Het restaureeren van schilderijen. 3.30—4.— Gratnofoonmuziek. 4 __5.Ziekenuurtje. 5.306.Concert uit Café „Moderne" te Amsterdam. 6.— Tijdsein. 6 01 Voortz. concert. 6.306.45 Gratnofoon muziek. 6.457.15 Landbouwhalfuurtje. Srreker: L. Weijer. Onderwerp: Hoe komen we het snelst tot een massale verbetering van ons grasland. 5.177.45 Fransch: Gevorder den en conversatie. 8.018.15 Gramofoon- muziek. 8.15 Aansluiting van het Concert gebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw orkest onder leiding van Pierre Monteux. Solist: Emil Telmanyi, viool. Na afloop: Persberichten. 10.40 ca. Vacantie-Reisfilm. Daarna: Gramofoonmuziek. 12.Sluiting. Huizen 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15—9.— Concert 10.—10.30 Zang door Dameskoortje. 10 30 11.Ziekendienst. 11.11.30 Lezen. 11.30 —1.45 Gramofoonmuziek 11.4512.30 Voor de landbouwers. 12.302.Concert. Alt, viool, piano en orgel. 2.-2.35 Uitz. voor scholen. 2.453.45 Cursus Fraaie Handwer ken. 4.-5.Ziekenuurtj6.6.30 Orgel concert. 6.306.40 Koersen. 6.407.10 Ver volg concert. 7.10—7.40 Lezing over: Nieuwe mystische waarden. 7.408.10 Cursus Ma- leisch. 8.10 Uitzendavond. Zangkoor. Mu ziekkorps, soli en piano. Spreeksters. Na af loop persberichten. Daventry, 1554-4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12 20 Concert. Kwintet. 1.20—2.20 Orgel concert door R. Foort. 2.50 Uitz. voor scho len. 3.20 Vesper uit de Westmipster Abbey. 4.05 Concert. M. Ouayle, alt. P. Manchester, tenor. Trio. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Marktber. 7. Zang door G. Parker, bariton. 7.207.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 C. Weber en M Dixon, piano-duo. S.20 Concert- Koor, M Brunskill, alt. P. E. Underwood, bariton 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 ca. Lezing. 10 „New Songs for O'd". Koor, orkest en solis ten. 10.55—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris". 1725 M. 12.50-2.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Her-uitz. uit mofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Instrumentale- en vocale solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.45 Gramofoonmuziek 11.30—11.50 Concert op Wurlitzer-orgel. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Con cert. Orkest en vocale solisten. 4.505.50 Concert. Orkest, sopraan, en viola d'amore. 7.20—8.20 Orkestconcert. 8.20 „Pygmalion' van Bernard Shaw. Daarna tot 11.20: Or kestconcert. Zeesen, 1635 M- 6 15—10.05 Lezingen en berichten. 11.20—12.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.50-^-4.50 Concert uit Berlijn. 4.507.50 Lezingen 7.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. Viool en piano. DaarnaBerichten en tot 11.50 Dans muziek. (Gramofoonplaten). Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.50—4.50 Orkestconcert en decla matie. 7.35—9.35 Concert. Orkest, Prof Ar nold Foldesy; cello. 9.50—11.20 Dansmuziek. Brussel, 508-5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Her-uitz uit het Concertgebouw te Amsterdam. De afd. „Het Witte Kruis" hield Maandag- ivond haar jaarvergadering in café Helder Tegenwoordig 28 leden. De voorzitter, ds. Eilerts de Haan opende, heette allen welkom en zeide, dat men de be langstelling voor deze vergadering niet moet afmeten met de bloei der vereeniging. Spr. noemde 't een verheugend verschijnsel dat in het afgeloopen jaar het ledental met ruim 200 Avas vermeerderd en thans boven de 900 was Het jaarverslag van de secretaris, de heer F. J. Jonker, was in opgewekte toon gesteld Een 'vensch was dat elk gezinshoofd lid van het Vitte Kruis was. Dank werd gebracht aan den heer Keesman die een ligtent aan de vereeniging had gegeven. Het verplegings- materiaal is 417 maal uitgegeven, 1 patiënt KKlil I.I.KTON. is 6 weken in een sanatorium verpleegd. De w ijkwerpleegster lag 341 huisbezoeken af, een w-oord van dank werd gebracht aan het be- stuur van de L. E. T.T. voor de belangrijke De penningmeester, de heer W. Balk Wz., bracht het financieel verslag uit. De ontvang sten en uitgaven waren 1339.55, voordeelig van 1 c.-bestrijding 1801.73, nadeelig saldo 38.12H. De heer ochuitemaker bracht verslag uit namens de financiëele commissie, was vol lof over het ge voerde beheer en gaf het bestuur in overwe ging om 50 op de begrooting te plaatsen voor vergoeding bureaukosten secretaris en penningmeester. De voorzitter stelde voor om het in over weging te nemen, doch geen post uit te trek ken voor deze begrooting. Adus besloten. De heer FJ. Jonker bracht verslag uit van de algemeene vergadering te Amsterdam, waarvoor hij dank ontving. De aftredende bestuursleden, de heeren F. J. Jonker en W. Balk Wz., werden met bijna alg stemmen herkozen. De voorzitter bracht de heeren dank voor het vele werk in de af deeling verricht. (Applaus). Begrooting 1930. De bégrooting werd vastgesteld op een bedrag van 1783.77 V,. Bij de begrooting t. b. c.-bestrijding uitte het bestuur de wenschelijkheid om een be drag uit te trekken voor woningverbetering a 275, de bedoeling is om voor on- of min vermogenden verbetering in de kamer of slaapkamer aan te brengen, daar lucht en licht noodig is. Na eenige discussie werd, de begrooting vastgesteld op een bedrag van 1582 12K. nadeelig saldo 39.12. Daarna werd uitgeloot no. 4 van de Obli gatieleening Magazijn. Stichting Badhuis. Het voorstel aangehouden. De voorzitter herinnerde aan de pogingen die zijn gedaan, doch de commissie durfde niet tot exploitatie overgaan. Thans is een nieuw object ingetreden die de exploitatie wel mogelijk maakt, nl. een subsidie van 500 van de L. E. T. T. Dat is een bron van in komsten die er vroeger niet was, reden waar om het bestuur met een voorstel komt. Ook zou mogelijk zijn een subsidie van de ge meente. Spr. zeide dat een commissie was benoemd bestaande uit de heeren F. J Jon ker, W. Balk Wz., J. van Gemeren, Jac Sengers en J. Schuit. Genoemde heeren stel den ons de volgende exploitatierekening en kapitaalrekening voor: Exploitatierekening voor een op te richten badhuis te Heiloo. Uit te geven: Aan rente van de hypotheek 220. Aan rente voor de aandeélen 100. Aan aflossing 250. Aan onderhoud 80.— Aan belasting, water en licht 250.- Aan brandstoffen 300. Aan bediening 300. Te ontvangen: van woninghuur van subsidie gemeente van subsidie L. E. T. T. van subsidie Witte Kruis van baden (2000 a 15 cent) 1500- 300.- 300.- 500.- 100- 300- 1500. Kapitaalrekening. Uit te geven: aan grond 1000.- voor stichting woonhuis 3000— voor stichting badhuis 2000— voor aanleg centrale verwarming 1000- voor badinstallatie 500- 7500- Te ontvangen: van een te sluiten hypotheek 4000. van 80 te plaatsen aandeelen 2000. bijdrage van de gemeente in de stichtingskosten 1000. idem van de L. E. T. T. 500. („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W H C. Bollaard. 43) Mevrouw Berner had Pohl verzocht bij baar te blijven middageten, welke uitnoodiging hij volgaarne aannam, aangezien hij het een genot vond zoo lang mogelijk bij de vrouw, die hij in stilte-liefhad, te verwijlen. Ja, hij voelde bijna een soort dankbaarheid jegens den overleden jeugdvriend, die hem door zijn laatste, voor iedereen onbegrijpelijke handelwijze als t ware Je gelegenheid had gegeven nader in contact te komen met de mooie, vereerde Magda. Meer en meer begon hij te beseffen, dat zij 4e vrouw was, met wie hij zijn verderen levens- Weg zou vervolgen. Magda Berner hechtte aan uiterlijkheden, had behoefte aan schittering om z'ch heen en hield van een leven van genietin gen. Hij kon haar een bestaan van meer weelde verschaffen, dan de overledene ooit had ver ben te doen. Voor zichzelf had hij nooit veel noodig gehad, voor haar echter zöu hij, wan neer zij bereid was zijn naam te dragen, het *eld met handen vol willen weggooien. Hij be- 2at genoeg en verdiende veeL Bontgekleurde ««omen vlogen als lichtende tropische vogels hem heen en terwijl hij in het salon van -« J TÜ1* in de Alleestraat met moeder en doch/-... 7500. - De voorzitter zeide dat het bestuur zich op het standpunt plaatst dat het W. K. niet de exploitatie ter hand neemt, doch aan een commissie opdraagt. Voor die exploitatie zijn twee mogelijkheden, een vereeniging volgens de wet van 1850 en een commissie die een Stichting vormt, die dus rechtspersoonlijk heid bezit. Genoemde commissie kan het bad huis exploiteeren en is aan het W. K. reken* plichtig. De heer Balk zou graag uitgemaakt zien of de vergadering voor een badhuis was. De voorzitter meende, daar de vergadering zich meermalen had geuit, dat die vraag overbo dig was, doch wilde de vraag nog stellen Allen vóór. in ii aa—p—am den tijd tot het middageten waar bij Zer- nikow werd verwacht doorbracht, ontwierp hij toekomstplannen en als zijn oogen zich naar mevrouw Berner richtten, schitterden die met een jeugdig vuur. „Moeder", zei Plotseling Else, „wij moeten vader's portret van het museum terugvragen." Mevrouw Berner legde Pohl uit wat Else hier mee bedoelde en zei toen tot haar dochter, dat dit geen haast had; van meer belang was het in die geheimzinnige geldkwestie klaarheid te brengén. „Maar moeder, het eene heeft toch niets met het andere te maken", antwoordde Else ver baasd en ook wat gekrenkt. „Zeker hebben die twee zaken met elkaar 'e maken", was het oordeel der moeder. „Eerst moeten wij zekerheid hebben, dat je vader niets gedaan heeft, dat ons misschien later aanleiding zou geven door den aanblik van het portret onaangenaam te worden getroffen." „Moeder, wat zegt u nu!" Het klonk als een kreet van ontzetting. Mevrouw Berner haalde de schouders op. „Hoe ook, ik wil het portret niet zien, voordat alles is opgehelderd." „Maar vader heeft mij dikwijls verklaard, hoeveel hem er aan gelegen was, dat het weer in onze handen kwam". Als een dringende t'sch klonken haar woorden Wederom haalde haar moeder de schouders op. „Wij zullen zien; voorloopig moeten we af wachten of het verdwenen geld wordt terug gevonden." „Daarvan zult u toch niet de terugvordering van het portret uit bet museum afhankelijk ma- Over het beheer en verantwoordelijkheid was men het niet eens. Meerdere uitten zich voor de Stichting in eigen beheer. Anderen wilden een commissie om het W. K. van de verantwoordelijkheid te ontlasten. Toen ten slotte bleek, dat ook een 2-tal bestuursleden voorstanders waren van exploitatie in eigen beheer, werd het voorstel aangehouden. Het laatste punt der agenda was om een commissie voor Huisverzorging in het leven te roepen. De bedoeling is om bij on- en min vermogende leden, die bij ziekte hulp noodig hebben, hulp die de vrouw kan vervangen, te verleenen. Aan het bestuur werd opgedragen om de noodige stappen te doen. De rondvraag leverde weinig op, waarna sluiting. Maandagmiddag ten 2 uur vergaderde de raad voltallig onder leiding van burgemees ter Haringhuizen. Vooraf werd comité-verga- dering gehouden. Dit comité duurde tot 3.15 waarna de openbare vergadering werd ge opend. Ingekomen was o.a. een schrijven van den heer Jb. Waiboer Hz. dat hij zijn be noeming als armvoogd niet aanneemt en van de heeren G. Veeter en H. Smit dat zij hunne benoeming als leden van de commis sie van toezicht op de Arbeidsbemiddeling niet aannemen. Verslagen waren ingekomen van de com missie tot wering van Schoolverzuim en van de commissie van toezicht op het lager onder wijs, waaruit bleek dat het aantal verzui men zeer gering is geweest. Het percentage der geoorloofde was 3/94 pCt. en dat dei- ongeoorloofde 17/1000 pCt. De vordering der leerlingen werd voldoende genoemd. Het aantal leerlingen bedroeg op 15 December 128. Het schoolgebouw verkeerde nog in den ouden toestand. Verder was ingekomen een aanvraag van den heer G. Kistemaker voor een radio-cen trale ten huize van zijn vader en wel voor de wijk Nieuwesluis, de kom en den Molen weg. B. en W. stelden voor dit adres in han den te stellen van B. en W. ter nadere be handeling. Tot aanhouding werd besloten. Aan den heer P. van Eik werd, op diens verzoek, ontheffing verleend van schoolgeld betalen. Van de commissie van den Vleeschkeu- ringsdienst was een schrijven ontvangen, hetgeen nog niet door B. en W. was behan deld geworden en alzoo zonder advies in den Raad werd gebracht. Het betreft 'n over eenkomst met buitengemeenten, welke bui ten den keuringskring zijn gelegen en die toch hun afval en afgekeurd vee naar de ver- werkings-inrichting kunnen vervoeren op de zelfde conditiën als de aangeslotenen. In die overeenkenist werd in 't algemeen de wijze van uitvoering weergegeven. In een begeleidend schrijven werd een proeftijd van 2 jaar genoemd. Het was niet duidelijk of men die overeenkomst na een proeftijd van 2 jaar zal kunnen herzien, wanneer even tueel blijkt dat het ophalen uit die randge meenten voor onze gemeente verlies zou op leveren. Is dat 't geval, dan is spreker er persoon lijk niet tegen. In de overeenkomst werd 9 jaar genoemd. De voorzitter vroeg aan wethouder Koster, als lid van die commissie, of die 't misschien i wilde toelichten. De heer Koster merkte op, dat hij 't in co- mité vrij duidelijk gezegd had. De bedoeling was, wanneer blijkt dat er na 2 jaar verlies is, het contract te herzien in dien zin dat er dan voortaan geen verliezen zullen zijn. Met algemeene stemmen werd besloten de gevraagde machtiging te verleenen. Een tweede adres van den vleeschkeuringsdienst betreffende opheffing al of niet van de nood- slachtplaats in onze gemeente werd eveneens voorgelezen. De voorzitter zeide dat reeds eerder is besloten de noodslachtplaats alhier niet op te heffen. De heer Koster merkte op, dat Oude Niedorp en Callantsoog wel op heffen. Toch wilde de heer Koster liever niet opheffen. Ook wethouder Sleutel wilde de slachtplaats alhier behouden. Het kan toch voorkomen dat er een best dier is, dat hier nog waarde heeft De voorzitter meende ook dat we nog best kunnen afwachten en zien hoe de centrale noodslachtplaats werkt. Aldus besloten. Aan de veldwachter van Iperen werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als ge meentebode met ingang van heden. Er is nu een vacature. B. en W. zouden nu liever een agent van politie willen aanstellen, in verband met zijn nevenbetrekking als bode. Een agent van po litie wordt door den burgemeester benoemd, die dan ook de instructie kan vaststellen, ter ken?" Bijna lettergreep na lettergreep sprak zij dén zin. Mevrouw Berner knikte. „Jawel! Blijft het geld onvindbaar, dan zou ik liever niet het por tret van den man zien, die zoo slecht voor ons heeft gezorgd". Hard en als 't ware geen tegen spraak duldend klonk het. Else rilde, alsof een ijzige 'kou langs haar streek, maar zij zweeg niet, ze kon en mocht niet zwijgen. „Sta mij dan toe, dat ik het por tret voor mij zelf opeisch", sprak ze met tril lende stem, „ik zal het in mijn eigen kamer op hangen en u behoeft het nooit te zien, als u er niet naar verlangt. „Ik zal je dat niet beletten", mevrouw Berner bekeek met belangstelling haar handen. „Dank u". Met moeite beheerschte Else haar opwinding over de natuur van haar moeder, „ik zal onmiddellijk hel noodige in 't werk stel len. Vermoedelijk zal ik het portret wel zon der veel omslag krijgen, want feitelijk is het nog geen eigendom van het museum. Vandaag is het eerst de dag, waarop vader zijn ambt vijf en twintig jaar zou hebben vervuld, maar daar hij dien dag niet meer beleefde zij brak af. ontroering overmeesterde haar weer. Het was een oogenblik stil in de kameT; men hoorde slechts het tikken van de klok en het melancolieke zoemen van een vlieg, die nog niet scheen te begrijpen, dat de zomer voorbij was. Pohl was de eerste, die het pijnlijke stilzwij gen, dat zich als een hooge muur tusschen de drie mensdien had verheven, verbrak. „Mevrouw, indien u eerts geheel afstand deed can het portret ten gunste van uw dochter; ttj neemt het d*n mee in haar jonge huwelijk." wijl een veldwachter door den commissaris wordt benoemd. De raad ging hiermee ac- coord. B. en W. stelden nu voor het salaris voor den agent te bepalen op 900; dat als bode op 400; voor kleeding 100, vrije woning en vrij pensioen. Een en ander wordt tezamen 1335. Bo vendien zal hij Pokierbode kunnen zijn. De heer Van der Kolk zou een minimum en een maximum wenschelijk achten. Het is wel aardig wanneer men na 2 of 4 jaar verhoo ging krijgt. Spr. stelde voor 3 periodieke ver hoogingen aan te brengen met een aanvang- salaris als agent van f 800. De heeren Sleu tel en Blaauboer waren er niet voor. Wan neer iemand niet zou bevallen moet men dan evengoed verhoogen. De heer Blaauboer was voor vast salaris. Na eenige discussie werd het voorstel-Van der Kolk met 5 tegen 2 stemmen verworpen Voor de heeren v. d. Kolk en Goosens. Wethouder Koster was het in principe met den heer Van der Kolk eens en wilde daarom \-oorstellen 4 tweejaarlijk- sche verhoogingen van 50. Aanvang sala ris als agent 800. De heer Blaauboer zeide zich te hebben verwonderd dat B. en W. met deze verhoo ging zijn gekomen. Ik kan me best begrijpen, aldus den heer Blaaubcer, dat de burgemees ter er voor is. omdat die ook is verhoogd, doch dat ook de wethouders er voor zijn heeft me verwonderd. De levensstandaard gaat achteruit. De werkkring is zeer gemak kelijk. Het is alles bij elkander een goed sa laris. De vcrige maal Avaren er ongeveer 500 sollicitanten. Wat mij betreft ben ik tegen verhooging. De voorzitter deelde mede dat B. en W. met algemeene stemmen dit voorstel hadden gedaan. Het zijn gecombineerde betrekkingen en in vergelijking met andere gemeenten meenden we üiermede te moeten aankomen. De heer Blaauboer uitte nogmaals zijn ver wondering. Een vorige maal werd het sala ris ook voldoende geacht en waarom nu ver hoogen De A'oorzitter meende dat het niet gemak kelijk was, al zijn er zoo veel sollicitante* een geschikt persoon te vinden. Wethouder Koster zeide ook, dat de toe stand in de bedrijven thans niet rooskleurig is, doch het salaris als zoodanig kan niet af hankelijk worden gesteld van het boerenbe drijf. De heer Van der Kolk merkte nog op, dat toch twee personen dienst moeten doen, n.1. man en vrouw. Wethouder Sleutel was er tegen en wilde het salaris zoo laten als B. en W. voorstel den. Het voorstel van den heer Koster, als 't verst strekkend, werd alsnu in stemming ge bracht en met 43 stemmen aangenomen. Voor de heeren Koster, v. d. Kolk, Goosens en Speets. Besloten werd de begrooting in dien zin te wijzigen. Dan is noodig de instructie voor den bode vast te stellen. De pensioengrondslag werd alsnu vastge steld op 1420. Als tijdelijk bode hebben B. en W. bereids den heer Hauwert in dienst genomen tegen een salaris gelijk staande aan 400 per jaar. Het politiewerk kan voor loopig wel door den rijksveldwachter wor den waargenomen. Nu was er weer een be langrijk punt aan de orde, n.1. aankoop van terrein voor sport en onderwijs in lichame lijke oefening en stichting van een gymnas tieklokaal. De gemeente moet beschikken over een ge schikt terrein enz. Het vorig jaar hebben we gehuurd voor 200 per jaar. Dat terrein is evenwel Avat ver van de school verwijderd. Het zou praktisch zijn indien het vlak bij de school was. Nu zijn we in de gelegenheid om de strook grond achter de school, wat eigendom is van de Doopsgezinde gemeente van Barsingerhorn, te koopen. Het geheel is groot 2.04 H.A., waarvoor gevraagd wordt 9180. Voorts is er nog een aanbieding gekomen om 1 H.A. er van te koopen voor 5000. Dit aanbod wordt gedurende 3 maanden gestand ge daan. Voor de stichting van een gym nastieklokaal werd renteloos kapitaal beschikbaar gesteld. B. en W. hadden een en ander overwogen en vonden 't wen schelijk het geheele perceel aan te koopen. Men voorkwam daarmede het overpad en het achterste gedeelte kunnen we dan toch verhuren. Bovendien kan het ook voor an dere doeleinden gebruikt worden. We kwa men met dit voorstel in de overtuiging dat 't bedrag wel niet verminderd wordt. Het is wel duur, doch het is buitengewoon ge schikt. Er komen natuurlijk nog kosten bij van overdracht, egaliseeren, beplanting enz Zoodat de raming ongeveer 10.000 zal zijn. Het is voor alle sportaangelegenheden voor plaatselijke vereenigingen zeer geschikt. De heer Blaauboer: We werden gedwon- Met een blik vol innige dankbaarheid keek Else den bankdirecteur aan: „Och ja, moeder, als u dat eens deed!" riep ze levendig uit. „Wel, waarom niet Else, hoewel het, naar mijn meening, voor het portret het beste ware als het bleef waar het is." „Neen, neen", riep het meisje verschrikt. Er werd aan de huisdeur gebeld. „Dat zal Zernikc-..- zijn", dacht mevrouw Ber ner, en de verwachte trad binnen. Een lieve blik uit Else's oogen vloog hem als een wel komstgroet tegemoet. Walter maakte zijn excuses, dat hij een oogenblik op zich had laten wachten, maar de brieven die hij had afgedaan, hadden hem lan ger opgehouden dan hij vermoedde. Hij gaf mevrouw Berner een handkus, drukte liefdevol Else's smalle, blanke hand, die zij hem reikte en wisselde een paar vriendelijke woorden met den bankdirecteur. Toen meldde Maurer, dat het eten was bin nengebracht. Het was een tamelijk stil maal, waarbij voornamelijk Pohl het discours gaande hield. Mevrouw Berner zat naast hem en hoe wel zij aandachtig toeluisterde, sprak zij zelf weinig. Else dacht aan het portret van laar vader en schaamde zich voor haar moeder, die zoo maar dadelijk afstand ervan had gedaan. Plotseling zag ze een blik, dien Pohl naar haar moeder richtte, en op dit moment begreep het jonge meisje, waarom hij er belang bij had, dat haar moeder haar het portret 2ou afstaan. Et- groote verbaang ontwaakte m liaar Was het dan werkelijk mogelijk, dat er man nen waren, die het waagden over het nauwe lijks geslonten graf van een vriend hun hand gen. dus het zal wel niet anders kunnen, het is eensdeels maar een vorm, want verleden jaar zijn ze er 3 of 4 maal geweest. Spr. ia echter een groote tegenstander om het ge heele terrein te koopen en zou niet meer wil len nemen dan we noodig, hebben, desnoods het middel onteigenen toepassen. Het is wel een hard middel, doch wij wor den ook gedwongen. De voorzitter zeide in de eerste plaats dat het onderwijs gegeven meet woraen. De ondervinding had geleerd dat 't tegenwoordige terrein te ver is. Het is een groot belang om het geheele terrein te kcopen. De gelegenheid biedt zich er uitste kend voor. Het kan benut worden voor de gemeenschap. Naar verhouding van den prijs kan men voordeeliger het geheele ter rein koopen. Thans betalen we 200 wat dan in min dering kan worden gebracht. Er blijft een groot gedeelte over voor verhuur en ik vind het een algemeen belang. Er zal nog overleg gepleegd moeten worden met den huurder, die het nog 2 jaar in huur heeft. De huur be draagt 400. De tegenwoordige pachter, de heer Slikker. Avilde nu 175 geven, of er ge heel afstand van doen voor 400 schadever goeding. De heer P. Visser kon ook meegaan met B. en W. Wanneer we dit niet nemen is 't nog maar de vraag of we daar klaar komen. Als we tot onteigening moeten overgaan zal 't ook niet meevallen. De heer Blaauboer noemde het ook een hard middel, doch wij worden zelf ook gedwongen. De voorzitter meende dat B. en W. steeds eer. voorzichtig beleid hadden gevoerd en gaf dan een resu mé hoe de gemeente er voor staat. De schul denlast wijst uit dat B. en W. steeds voorzichtig zijn geweest, hetgeen B. en W. nu vrijmoedigheid geeft met dit voorstel te komen. De heer Blaauboer wees er nogmaals op dat de tijd er tegenwoordig niet naar is. Hoe zal de toestand een volgend jaar zijn. Door B. en W. wordt hier heelemaal niet getracht naar verlaging van belasting. De voorzitter wees op de verlaging van het vorig jaar van het vermenigvuldig cijfer van 1.25 op 1.10, wilde niets voorspiegelen, doch meende dat de financieele verhouding tus- schen Rijk en Gemeente wel gunstig zal zijn. De vergadering werd geschorst wegens ver trek van den veldwachter Van Iperen, die tegelijk afscheid nam van alle heeren. Na heropening werd het voorstel van B. en W. met op één na algemeene stemmen aangenomen. De heer Blaauboer stemde te gen. Het volgend punt betrof aankoop van een motorbrandspuit. Wethouder Koster en de voorzitter had den een dusdanige spuit zien werken, Avaar- van een afbeeluing ter tafel werd gebracht. Het is een Renault met 4 cylinders, 20 P.K. en een waterverzet van 1000 liter per mi nuut met 'n druk van 6 atmosferen. Het heeft geen eigen beweegkracht. Kan met 4 slangen worden gebruikt en er zijn dus 4 personen voor noodig en een motordrijver. Geheel toe gerust, w.o. 200 meter slang, is de prijs 7 2190. De aanbieding is van het Technisch bureau J. Duiker te 's-Gravenhage. B. en W. stellen voor om deze te koopen. De heer v. d. Kolk zou willen dat deze door tusschenkomst van een onzer gemeentenaren werd gekocht, ook opidat we toch iemand moeten hebben die vèrsfand van motoren heeft. De voorzitter zeide dat er reeds een ver zoek daaromtrent van den heer Bakker was gekomen en dat B. en W. ook reeds hadden gezegd dat provisie uitgekeerd zal moeten worden aan den heer Bakker, waarvoor hij dan ook de verantwoording op zich moet ne men voor een goede behandeling van den motor. De heer Blaauboer was in principe voor aanschaffing, doch wilde opmerken dat het onderhoud kosten zal meebrengen en meende dat een motor b.v. om de 14 dagen gepro beerd moet worden. In stemming gebracht werd met algemeene stemmen besloten de spuit aan te koopen. De verordening volgde betreffende verbod tot verbouw van voor Avratziekte vatbare soorten aardappelen. Het is voor sommige ingezetenen wel lastig. B. en W. hadden gemeend advies te moe ten vragen aan de afdeeling van de Holl. Mij. van Landbouw en aan de hand van dat advies kAvamen zij met het voorstel een ver ordening in dien geest vast te stellen, doch dit voor 1930 niet in toepassing te brengen. Allen stemden voor. Van de zaaizaaa\'ereeniging Waard en Groet en een paar particulieren svas een aanbieding ontvangen om andere pootaard- appelen te verstrekken tegen billijken prijs. Als leden der commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling wegens niet aanneming der benoeming door de heeren G. Veeter en uit te etrekken naar wat nog zoo kort geleden diens bijzit was? Haar reine, jonge meisjes ziel trilde, als had zij in een huiveringwek- kenden afgrond gekeken. De gedachten van den jongen ingenieur daarentegen verw ijlden bij de Ruyter en diens dochter en hij had een gevoel, alsof hij op den ouden tooneelspeler niet meer verontw aordigd kon zijn. Des te meer groeide zijn toorn en zijn verachting voor von Weiden, die die laag heid tegen den professor had verzonnen. Ter wijl hij zonder veel te praten at, overlegde hij de wijze, waarop hij voornemens was hem de afstraffing onder vier ooogen toe te dienen. Na het middageten nam Pohl weldra af scheid, daar hij in de stad nog eenige zaken had te regelen, waarover hij reeds met Berner sprak, toen deze hem de laatste maal in Ber lijn bezocht.Alvorens te vertrekken beloofde hij echter mevrouw Berner weer terug te ko men, om met haar te overleggen, wat er in die onaangename geldkwestie moest worden gedaan: „Als ik Maandag terugreis, kom ik vroeg genoeg in den tredmolen van mijn werk", zei hij. Daarop had mevrouw Berner hem uiige- uoodigd om den volgden dag, den dag van het pc bliek worden van het engagement hare' dochter, te komen: behalve eer der ouder? familieleden. Zou er niemand anders zijn Pohl nam de invitatie aan. Mevrouw Berer placht na taiei een beetje te rusten en ook vandaag bleef zij aan deze gewoonte getrouw. (Wordt vers oigd j

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5