_Landboiiw en Veeteelt. Ingezonden stukken Binnenland 8e th r.-oeffieester den strijd tusschen de loon- -Lachters de grossiers uiteen. Mr B E- Asscher bleef namens eiscber te.'stei van den status quo noodig achten. De president der rechtbank zal morgen uitspraak doen. DE MOORDZAAK-LANS. Dinsdag 25 Febr. opnieuw voor de rechtbank. Dinsdag 25 Februari zal de gewezen pro curatiehouder bij de N.V. de Haas' Handel maatschappij te Rotterdam, van O., voor de derde maal voor de Rotterdamsche rechtbank- terecht staan, verdacht van moord op den di recteur dier vennootschap, den heer Lans. Wie ■emeend mocht hebben, dat de behandeling jians spoedig zou afloopen ,komt bedrogen uit, door het O. M. toch zijn niet minder dan 28'getuigen en drie deskundigen gedagvaard. Ook de verdediging heeft een aantal getuigen a décharge doen dagvaarden. Men houdt re kening met de omstandigheid, dat de nieuwe behandeling der strafzaak wederom eenige dagen zal vergen. £EN GASDIRECTEUR VOOR HET GERECHT. Wegens het aannemen van steek penningen. Voor de rechtbank te Roermond stond gis ter, naar de Tel. meedeelt, terecht de gewezen gasdirecteur der gemeente Roermond A. B., thans wonende te Ans (B.) Verd. was ten laste gelegd, dat hij als di recteur der gemeente-gasfabiek te Roermond op verschillende tijdstippen in 1922, 1923 en :1924 van de gasmeterfabriek George Wilson te Den Haag en van de N. V. Gautsch' In- dustrieele Mij. te Amsterdam giften heeft aangenomen, o.a. van 1250, 570, 55 en 50, ten einde hem te bewegen in strijd met zijn plicht in zijn bediening als gasdirecteur jets t* doen of na te laten. Verd. die ter terechtzitting aanwezig was, bekende verschillende giften te hebben aange nomen, doch niet geweten te hebben dat zulks niet mocht. De vertegenwoordigers van de beide fir ma's, als getuigen gehoord, verklaarden aan verd. verschillende malen belangrijke giften te hebben gedaan. Zulks geschiedde in de re gel te Roermond, doch ook wel eens ten kan tore der firma. Volgens den heer W. Wilson geschiedde het verstrekken van giften bij leveringen steeds, hoewel er ook wel gasdirecteuren wa ren, die zulks weigerden. Door de firma werd hiervoor soms een bedrag van 45.000 per jaar ingetrokken. Deze uitgaven werden ge boekt onder de algemeene bedrijfsonkosten. „De specificatie van dit bedrag bevond zich in een klein notitieboekje", aldus de pre sident, „dus toch wvl een teeken, zoo vervolg de deze, dat er iets moest worden gecamou fleerd." Get. Wilson gaf zulks dan ook ten slotte toe. De Off. van Justitie achtte het aan verd. ten laste gelegde bewezen en eischte een geld boete van 200 subs. 30 dagen hechtenis. De verdediger ir.r. P. Tripels te Roermond vroeg op juridische gronden nietigverklaring der dagvaarding. Uitspraak over 14 dagen. {builen vtruiifwuii: dïitjklieia »u>. at Kt 'iactie. De opname in deze rubriek bewi/s geenszins dal ar •rdar'ir er mrrtr instemt.}' SENTIMENTALITEIT IN HET STRAFRECHT. Naar aanleiding van het artikeltje van „Vox" in de Alkm.- Courant van Zaterdag ge voel ik mij gedrongen daar tegen op te komen Hoe is het mogelijk, dat er ir.-nschen zijn, die over zulke ernstige zaken zoo oppervlak kig kunnen schrijven. „Vox" geeft wel blijk, dat hij een grondigen afkeer heeft van senti mentaliteit, want hij bezigt dit woord vele malen te pas en te onpas. Wat is sentimenta liteit? Sentimentaliteit is overgevoeligheid of overdreven gev ligheid. Nu kunnen we niet zeggen, dat er een overmaat van gevoeligheid in ons strafstelsel aanwezig is evenmin als wij dit vinden bij diegenen, die het strafstelsel hebben toe te passen. Van den hoogste, tot den laagste beschouwen zij het als een stelsel van straf, dat den overtreder van de wet dient te worden opgelegd. De schrijver komt in dit stuk op tegen de houding van het publiek of van een bepaalde groep van hervormers, die ijveren om het strafstelsel humaner te maken. Is dat sentimenteel? Ik geloof niet, dat „Vox" zich rekenschapt geeft, van wat hij schrijft. Heeft hii wel eens in gedachten het proces van een misdadiger gevolgd, b.v. van een dief? Niet bekeken van het standpunt van politie of rechterlijke macht, maar van het Handpunt van den misdadiger? Heeft hij wel eens ge tracht den loop va i het recht te volgen, van af de opsporing, tot aan de vrijlating uit de gevangenis, door al de stadia van vooronder zoek. rechtzitting, veroordeeling. celstraf enz Heeft „Vox" zich wel eens ingedacht den toe stand van zoo'n mensch, die de gevangenis deur achter zich hiort s'uiten en zich hulpe loos weet in een maatschappij die hem niet *il ontvangen? De man zal werkelijk niet gebukt gaan onder de sent mentaliteit van de personen, waarmede hii achtereenvolgens in aanraking kwam. Heeft hii zich wel eens in gedacht, wat de cel is; niet voor een buiten staander maar voor een veroordeelde? Ik ge loof het niet. Wil „Vox" er inzicht in krijgen laat hij dan de boeken lezen, die over dit on derwerp handelen, zooals van Brusse, van mr. 1'auwe ls, de levens Geschiedenis van Mathilóe Wrede door I. M. Sick en vele anderen Of laat hij den moed hebben zooals eens een kei- zer yan Oostenrijk om zich zelf 24 uur of lan ger in een cel te laten opsluiten en dan zal hij evenals dezen tot de overtuiging komen dat een dusdanige straf onmenschelijk is, wreed yt daarom onchristelijk, omdat het een zonde 's tegen de Christelijke wet van Liefde. ox op de slachtoffers van de misdadigers Wie ziin die slachtoffers? Verreweg de mees- *e straffen worden opgelegd voor diefstal en w misdaden tegen het leven der medemen- t n .z'jn sporadisch, in ons land tenminste. ,n die misdaden tegen het bezit worden die niet uitgelekt door de maatschappelijke toe standen? Worden de verschoppelingen van de ^atschappjj, geholpen of aan hun lot over- a ten ordt een mensch met het brandmerk dei gevangenis, weer vrieudeLÜ en liefdei iik in u w^j^PP'1 opgenomen of verstooten? een wJfc t meest« gevallen niet waar, dat e«i mensch eenmaal klant van Vrouwe Justi- uIJ° 'even vaste klant wordt. Is het spel van politie met misdadi ger niet een spel van kat en muis? En de s achtoffers? Wie zijn dat? Zijn de gefortu Eeerde menschen niet heel, heel dikwijls de aanleiding tot den diefstal; hun ongevoelig \ertoon van weelde, hun verkwisting van het geld, dat de arme en hongerige menschen mogen aankijken, enz. enz. Er loopen meer schuldigen buiten de gevangenissen, dan er in zitten. V, ie zijn de onschuldigen, wie de schuldigen, wie de slachtoffers, wie de misda digers. Deze vraag is niet oppervlakkig te beantwoorden. Nu dat er iets gedaan wordt om dit straf stelsel wat humaner te maken door psychi atrisch onderzoek en behandeling, door het opleggen van voorwaardelijke straf, door re classeering enz., nu zijn er dadelijk al weer menschen, die alarm maken, die een nobel streven bespotten en tegenwerken uit angst dat onze menschelijke vooruitgang te snel zal gaan. Gelukkig, dat het volk meer senti ment toont, dan de schrijver, die dat senti mentaliteit noemt. Dat de schrijver er niets voor gevoelt de onmaatschappelijke men schen te beschouwen als zielszieken of als primitieve naturen, is heel begrijpelijk, om dat daardoor het geheele strafstelsel zoowel als het straf recht aan het wankelen gebracht wordt; en uit het schrijven blijkt dat hij dat juist wil handhaven. Tenslotte, dat een hu maner behandeling van de gestraften een ge vaar zou zijn voor de maatschappij en tot gevolg zou hebben excessen zooals in Ameri ka voorkomen is een gevolgtrekking die geen grond heeft. Dat men onmaatschappelijken isoleert daar komen de menschen niet tegen op, maar wel tegen de behandeling van de menschen. Een humaner behandeling behoeft absoluut niet in te sluiten een grootere moge lijkheid van ontsnapping. Veel valt er nog over te zeggen maar voorloopig genoeg. U, mijnheer de Redacteur, denkend voor de plaatsing. „SERVICE". ONTSMETTING VAN VLASZAAD. Het wegvallen van jonge plantjes ten- gev.olge van Botrytis of van Colletotri- chum Gloeosporium) aantasting kan dcor ontsmetting van het zaad met een der hier onder genoemde droogontsmet- ters tot een zeer gering percentage te ruggebracht worden. Goed werkende middelen zijn Abavit B, Tillantin en Tillantin R. en Tutan Van deze middelen wordt per 100 K.G. zaad 250 a 300 gram gebruikt. Een eer ste vereischte is, dat de ontsmettings- stof goed over het zaad verdeeld wordt Dit geschiedt het best in hiervoor in den handel gebrachte droogontsmettingsap- paraten. Omscheppen van het zaad met het ontsmettingsmiddel is beslist te ontra den. Niet alleen is de menging onvol doende, maar de kans op verstuiven en daardoor op inademen, waardoor vergif tiging kan optreden, is dan zeer groot. Ook al werkt men met een gesloten apparaat dan toch is het nog noodzake lijk de noodige voorzorgsmaatregelen, b.v. het houden van een doek voor den mond, te nemen, om inademen te voor komen. Om verstuiven tijdens het zaaien zoo veel mogelijk te verminderen, doet men goed het zaad eenigen tijd van te voren 14 dagen) te ontsmetten. De aandacht wordt er nog op geves tigd, dat het aanbeveling verdient om van ontsmet zaad, mits de klem kracht goed is, iets minder uit te zaaien, daar anders de stand te dicht wordt, met als gevolg gemakkelijk lege ren en later weer aantasting door Botrytis. Nadere inlichtingen worden gratis verstrekt door den Plantenziektenkun- digeu Dienst te Wageningen en door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. HET STORMVOGELTJE. (Procellaria pelagica L.) Het Stormvogeltje is geen alledaagsche verschijning voor ons land en menigeen zal zeker wel willen bekennen, nooit een dergelijk vogeltje te hebben gezien. Er komen toch af en toe exemplaren voor van twee verschillende soorten, 11.1. van de bovengenoemde en van de Procellaria loucorrhhoa of Vaal Storm vogeltje, die voor ons land te zamen het geslacht Zwaluw-stormvogels vormen, aldus genoemd naar de overeenkomst in vorm met enkele zwaluwsoorten, terwijl ze deel uitmaken van de familie der Procellaridae of Stormvogelachtigen, die ook in ons land door nog enkele ver dwaalde soort-exemplaren slechts zeer matig vertegenwoordigd is. Deze vogels kenmerken zich door den vorm hunner neusgaten, uitkomend in twee buisjes, die boven op den bek geplaatst zijn, dik wijls gelijkende op een enkel buisje met een tusschenschot. Algemeene kenmer ken zijn ook de zeer lange vleugels, die deen denken aan die van de Gierzwaluw, en de kleine achterteen, waarvan de nagel uit den voetwortel schijnt voort te komen. De Procellaria pelagica wordt gewoon lijk Stoi mvogeltje, maar ook wel Storm- zwaluw, Petrel en Onweersvogel gehee- ten. Deze soort is nu juist geen zeld zaamheid voor ons land, daar zij gedu rig werd gevangen of dood gevonden. Ze heeft een lengte van ongeveer 1J4 d.M. en is in het bezit van een weinig afge- ronden staart. Alleen de stuitvederen zijn wit, maar overigens is het geheele dier roetzwart In vlucht maakt het vogeltje een vreemden indruk, daar het de vleugelslagen met tamelijk ruime tusschenpoozen geeft. Ook ziet men het meermalen, als he't ware, wandelen op de oppervlakte van de zee, waarbij het steun schijnt te zoeken door de puntige eilanden van de lange vleugels eenigs- zins uit te spreiden op het water. Het Vaal Stormvogeltje is iets grooter dan de andere soort en veel minder zwart, het vederkleed is meer donker bruin met een eenigszins grijze schakee ring, xerwiji de dekvederen van de vleu gels bruinachtig wit en die, terzijde en van onderen aan den staart gedeeltelijk wit zijn. Ook is de staart een weinig ge vorkt en zijn de pooten meer dan zwart. Ook deze soort komt, vooral in de laatste 25 jaren, gedurig in ons land voor en wordt soms bij storm en hevige koude naar hier gedreven tot in hetbinnenland. Zoo heeft men eenmaal een vrouwelijk voorwerp gevonden. Dieren aan den IJsel, terwijl door Mr. R. Baron Snouck- aert van Schauburg eenige waarnemin gen uit verschillende deelen van het land zijn opgeteckend en vermeld in de „Ornithologie van Nederland", waarne mingen over een aantal jaren. De beide Stormvogeltjes maken hun nest in Noordelijke en Westelijke stre ken en wel op de rotsachtige kusten; er wordt van meegedeeld, dat ieder wijfje slechts één ei legt, dat iets grooter is dan het ei van een spreeuw, en wit van schaal. Komt de vale verscheidenheid meer voor op de eilanden benoorden Schot land en in Noord-Amerika, de zwarte soort heeft haar verbreidingsgebied langs de kusten van West-Europa en ook van het Noordelijk deel van Afrika. Bij langdurige stormen worden somtijds exemplaren tot in Zwitserland ver plaatst. De eigenlijke Stormvogels (Fulmaris) en Pijlstormvogels (Puffinus) zijn veel grooter dan de beide Stormvogeltjes, doch alle moeten tot de zeldzame ver schijnselen voor ons land gerekend wor den. Omtrent de waarnemingen, die in de laatste jai n aangaande de Procella ridae zijn gedaan, verwijzen we naar bovengenoemde „Ornithologie van Ne derland", dat overgedrukt is uit het „Tijdschrift der Nederlandsche Dier kundige Vereeniging." Ook mag er zeker nog wel eens op ge wezen worden, Lat opzending van zeld zame vogels wenschelijk is, zoowel als het vermelden van allerhande waarne mingen omtrent ongewone vogelsoor ten, opdat zoo weinig mogelijk belang rijks aan de aandacht ontsnapt en men steeds meer kennis verkrijgt aangaande de avifauna van Nederland. J. DAALDER Dz. J. M. HOSANG. f Te 's-Gravenhage is overleden, 59 jaren oud, de heer J. M. Hosang, onze consul- generaal te Genua. De overledene, die zoowel bij de passa giers der Mij. „Nederland", welker vertegen woordiger in Genua hij was, als in de stad zijner inwoning zeer gezien en geëerd was, was officier in de Oranje Nassau-Orde, com mandeur der orde van de Kroon van Italië en ridder der orde van St. Mauritius en Laza rus van Italië. DE ONREGELMATIGHEDEN AAN HET MILITAIRE HOSPITAAL TE AMERSFOORT. Minder erg dan de berichten de den vermoeden. Naar aanleiding van de berichten betref fende onregelmatigheden aan het militaire hospitaal te Amersfoort, deelt de chef van die inrichting mee, dat hierbij sterk overdreven is. Inderdaad zijn er in de administratie en kele onjuistheden voorgekomen, naar aan leiding waarvan de minister van defensie een commissie heeft samengesteld om deze zaak nader te onderzoeken. Aan deze commissie is echter de strengste geheimhouding opgelegd, zoodat nadere bijzonderheden niet verteld kunnen worden. Wel kan gezegd worden, dat de onregelmatigheden meer het karakter hebben van een opeenhooping van kleine onnauwkeurigheden dan van opzettelijk ge pleegde fraude. Het geheel betreft echter een zuiver administratieve kwestie, die geheel staat buiten de verpleging der patiënten. JAN MAANDAG TACHTIG JAAR. Ter gelegenheid van den tachtigsten ver jaardag van Jan Maandag, den populairen oud-chef decorateur van het voormalige Paleis voor Volksvlijt, heeft het comité, in overleg met den jubilaris, een tentoonstelling van veertig aquarellen georganiseerd door hem de laatste vijf jaren geschilderd. De expositie zal worden gehouden a.s. Zaterdag en Zondag in het restaurant „La Reserve", aan het Rembrandtsplein te Amster dam. De heer Henri Polak, voorzitter van het huldigingscomité, zal bij de opening der ten toonstelling den tachtigjarige toespreken. BEKEND ZAKKENROLLER GEKNIPT. Na de aanhouding, onlangs in de Prin- sesseschouwburg te Den Haag van-den gentle- man-zakkenroller, was de politie gebleken, dat met hem en zijn internationaal gezelschap ook een Nederlander in relatie stond, die tij delijk te Amsterdam verblijf hield. Deze per soon trad hier op als een soort impressario, die connecties onderhield met onderscheidene gauwdieven. De man woonde aan de Spiegel straat te Amsterdam en wist, toen veertien dagen geleden een poging gedaan werd hem daar te arresteeren, te ontsnappen. Maandag ging de gladde vogel op stap naar Den Haag, niet vermoedende, dat de politie nog gladder was. Goed en wel in de residentie aangekomen, werd hij geari - teerd door een rechercheur, die destijds bij de huiszoeking in Amsterdam aanwezig was. De gearresteerde, die in verzekerde bewa ring is gesteld en 38 jaar oud is, is een be kende zakkenroller. Hij is herkend als de trouwe metgezel van den Armeniër bij diens schouwburgbezoek. Bij voorkeur namen de beide heeren hun slachtoffer tusschen zich in om vervolgens een van beiden hun slag te slaan TWISTPUNTEN IN DE NED. RE ISVE REE NIGING. Bezwaren tegen de opperste leiding. Naar aanleiding van de verschillende twist punten in de Nederlai.dsche Reisvereeniging heeft de heer R van Waard een schrijven ge richt aan de afdeelingsbesturen, waaraan het volgende c ontkend: De neer Van Waard bespreekt daarbij de houding der commissie voor de zeereizen en schrijft daarover onder meer: „De commissie voor de zeereizen heeft in 1928 en 1929 een aantal schitterend geslaag de reizen met de „Rijndam" en de „Oranj; Nassau" georganiseerd. Het ontzaglijk om vangrijke voorbereidingswerk is in 1928 ten huize van de leiders geschied. Al hun vrijen tijd hebben zij en hun huisgenooten besteed om de organisatie tot in de kkinste bijzon derheden te doen kloppen. Al dat werk is plotseling vergeten en een „Hetze" zonder wederga wordt ontketend tegen de commissie voor de zeereizen, waarbij als motief geldt de wijze waarop de commissie gemeend heeft zich vrouwelijke hulp aan boord te moeten verschaffen (De commissie had n.1. besloten enkele plaatsen aan te bieden aan dames van leiders, die bereid waren aan boord vrouwe lijke hulp te bieden). De heer Van Waard betoog, dat de com missie daartoe volkomen het recht had en oefent in zijn schrijven critiek uit op den zi. feilen aanval van den algemeenen voorzitter op dit gebied. Op de reis naar Barcelona heeft hetzelfde beginsel gegolden. De heer Van Waard zet uitvoerig uiteen, hoe de spoorrreis der dames hulpleidsters verantwoord is in de boeken. De heer Van Waard gaat dan als volgt voort: „De voortzetting der „Hetze" tegen de commissie voor de zeereizen spruit naar mijn vaste overtuiging voort uit de begeerte de pu blieke aandacht af te wenden van de „gene rale" naar de Rivera en enkele leden van de oppositie in het H. B. te treffen". De leiders van de „generale" hebben n 1 ernstige bedenkingen tegen het optreden van den hoofdleider, vooral waar het betreft de financieele verantwoording. De heer Van Waard zet dan zijn bezwaren uiteen tegen del eiding van de vereeniging in het algemeen: „De toestand der N. R. V. is. niettegen staande haar steeds opgehemeld ledental, innerlijk zeer slechts". Schr. wijst dan op de reeds vermelde combinatie van bankier en penningmeester der vereeniging, op de tal- looze „dienstreizen" naar het buitenland en de „thé's" die geld verslinden en weinig voor deel brengen. „Steeds meer", aldus de heer Van Waard, „wordt de N. R. V. middel voor enkele per soonlijkheden om op den voorgrond te treden Daarbij kom dat de ambtenaren van de N. R V. gegronde reden tot klagen hebben, hun rechtspositie is nog niet* afdoende geregeld, aan hun salarieering ontbreekt veel. Op het Centraal Bureau heerscht groote willekeur''. Het Hoofdbestuur wordt, volgens schr., van dit alles onkundig gehouden. Met de opsom ming van de „middelen tot genezing" ein digt de heer Van Waard zijn betoog. Groote belangstelling van de leden der af deeling Den Haag. Gisteravond zou in de Oranje Sociëteit te Den Haag een levenvergadering worden ge houden van de afdeeling Den Haag der Nederlandsche Reisvereeniging, waarop o a het conflict in het hoofdbestuur ter sprake zou komen. De belangstelling van de zijde der leden voor deze vergadering was zoo groot, dat honderden moesten worden teruggewezen. Om deze reden heeft men besloten de verga dering uit te stellen tot een grootere zaal be schikbaar is, zegt de Tel. VERSTREKKEN VAN WARM VOEDSEL TE AMSTERDAM. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft besloten het verstrekken van warm voedsel, dat van gemeentewege in verschillende loka liteiten tegen 5 cent per portie plaats vindt en wat, naar de aanvankelijke bedoeling was, op 15 Febr. j.1. zou eindigen, vooralsnog voort te zetten tot en met Zaterdag 1 Maart aanstaande. HET TREKHONDEN VRAAGSTUK De plannen van den minister en de bezwaren daartegen. Maandag heeft de raad van beheer der stichting „Steun aan Mensch en Dier" een onderhoud gehad met den minister van bin- nenlandsche zaken jn landbouw naar aanlei ding van de plannen van den minister om het stichten van fokstations van trekhonden, het aanleggen van een stamboek en het houden van premiekeuringen te bevorderen en te sub sidieeren. De minister verklaarde dat hij de bezwaren door genoemden raad naar voren gebracht in ernstige overweging zal nemen. HET AFBETALINGSSTELSEL. Een adres van den Ned. Bond van Credietgevers. Het bestuur van den Ned. Bond van Cre- dietgevefB, gevestigd te 's-Gravenhage, beeft een adres gezonden aan den minister van Justitie, waarin het opmerkt, dat in de com missie inzake het afbetalingsstelsel niemand zitting heeft die geacht mag worden in de practijk van het afbetalingswezen werkzaam te zijn geweest. Het bestuur verzoekt een dergelijk persoon alsnog tot lid der commissie te benoemen of een of meer personen uit de practijk als adviseerende leden aan de com missie toe te voegen. Voorts verklaart het bestuur in zijn adres dat de Bond van Ned. Credietgevers uitslui tend bestaat uit bona fide instellingen. G. J. BUYS. Te Dordrecht is, 73 jaren oud, overleden de heer G. J. Buys. oud-directeur der Rijks H. B. S. te Amersfoort, In 1882 kwam de heer Buys, die oud-zeeofficier was aan de toen malige gemeente H. B. S. als leeraar in de wiskunde. Om gezondheidsredenen nam de heer Buys in 1912 zijn ontslag. DE SLUIPMOORD F'J VOORBURG Waarom de verdachte J. B. ge arresteerd werd. In verband met den bij Voorburg gepleeg- den sluipmoord op den Yoorburgschen manu- facturier van der Drift, meldt de „Nwsbr" o.m. het volgende: De eerste aanleiding tot de arrestatie van J. B. met betrekking tot deze zaak, was de mededeeling van een bewoonster van een per ceel in de omgeving van het oude kasteeltje „ie Binckhorst Deze vrouw deelde aan de politie mede, dat eenige dagen voordat de moord op van der Drift plaats had, iemand bij het kasteeltje met een revo'-er aan het schieten was geweest. Later was deze persoon in de omgeving gaan vragen of men schieten gehoord Bad. Hij was n.1., zooals hij zei de. bezig proeven te nemen om vast te stellen op welken afstand de schoten uit een revolver hoorbaar waren. Bij onderzoek bleek de proeven-neniende schutter J. B. te zijn geweest. Hij werd aan gehouden, doch de revolver werd niet meer in zijn bezit gevonden. Uit zijn mededeeling bleek evenwel, dat de door hem gebruikte revolver ongeveer van hetzelfde kaliber moet zijn ge weest, als die, waaruit de doodelijke schoten op den heer van der Drift zijn gelost. Hieruit valt dus te verklaren, dat de justi tie grooten prijs stelt op het vinden van deze revolver, een klein model browning (F)abri- que (N)ationale, kaliber 6.35. Zelfs is voor dengene, die inlichtingen geeft tot het opspo ren van deze revolver een Oelooning van 20C gulden in het uitzicht gesteld. Tot op heden is deze revolver nog met gevonden. In dit enkele feit meende de justitie blijk baar voldoende aanleiding te hebben B. in het Huis van Bewaring in te sluiten. Misdadige plannen. Na zijn arrestatie bleek, dat B. tezamen met den later aangehouden, doch weer vrij gelaten T. H„ korten tijd te voren ook een misdrijf tegen iemands leven had beraamd. Het was hun n.1. bekend, dat een loop knecht van een bekende bankinstelling in de omgeving van den Kneuterdijk te Den Haag 's morgens steeds groote geldbedragen in zakken uit de kelders van net bankgebouw haalde, om deze aan de bedienden der loket- te brengen. B. en H. hebben toen op de Prinsengracht aan den portier der bank voorgesteld, dat hij hen in de gelegenheid zou stellen zich in de onderaardsche gangen van het bankge bouw te laten insluiten. Zij zouden dan den loopknecht met een bijl de hersens inslaan om zich vervolgens van een flink bedrag aan geld meester te maken. De bankportier, die dit aanvankelijk als een grapje opvatte, heeft dit voorstel van de hand gewezen. La ter heeft hij zich evenwel bij de justitie ge meld, toen hij hoorde, dat B. gearresteerd was. In hoeverre het voorstel van B. en H. aan den bankportier ernst is geweest, valt natuurlijk niet uit te maken. De aanwijzingen, dat B. misdadige plan nen had, zijn ook vrijwel de eenige gegevens, welke de justitie tegen hem heeft. Van een relatie met den vermoorde van der Drift is niets gebleken. Voor een ander bestemd. Bij de verdenking tegen B. zou de justitie, naar het blad is verzekerd, dan ook uitgaan van de veronderstelling, dat de doodelijke schoten voor iemand anders dan van der Drift bedoeld zouden zijn geweest. Reeds eerder is er op gezinspeeld, dat de oorsprong van het vreeselijk gebeuren zou moeten worden gezocht in een bekende dan cing, waar twee dagen vóór den moord een aannemer, die veel over den Westvlietweg fietste, in een dronken bui een zeer groot be drag aan contanten heeft laten zien. Vast staat, dat B. regelmatig in die inrich ting kwam. Of dit geval met den moord in verband staat, is voor het oogenblik echter niet meer dan een onderstelling. B. blijft ten stelligste ontkennen iets van den moord op van der Drift af te weten. Hij heeft als gedetineerde het recht, zich bij de verhooren voor den rechter-commissaris en in Raadkamer te doen bijstaan door een raadsman, dien de rechtbank hem op zijn verzoek moet toewijzen. Hij heeft evenwel geweigerd, van dat recht gebruik te maken Gezien de weinige aanwijzingen, die tegen hem bestaan, is het zeer waarschijnlijk, dat B. indien iets positiefs tegen hem kan worden ingebracht eerlang op vrije voeten zal worden gesteld OPIUM EN REVOLVERS. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft 'n inval gedaan in een boardinghouse aan dt Atjehstraat, waar een pond ruwe opium werd gevonden. Bij verder onderzoek vond men on der den vloer acht revolvers en tweehonderd scherpe patronen. De opium, de revolvers en de patronen zijn in beslag genomen. De Chi- n es, die het boardinghouse beheerde, is in bewaring gesteld. EEN VALLENDE BALK. Een arbeider gewond Gisteren werd op een bouwwerk aan de Maasstraat te Amsterdam een heistelling geplaatst, door den wind raakte een balk los; hij viel op het hoofd .van een 39-jarig man, die werk kwam zoeken. De man is in bewust- loozen toestand naar het O. L. V. Gasthui? vervoerd. DE PAPEGAAIENZIEKTE. Nieuwe invoer van deze gevaat lijke vogels verhinderd. Aan boord van het stoomschip „Schelde- stroom", varend in dienst van de West Afri- ka-lijn, dat gistermorgen in de haven van Am sterdam aankwam,, bevonden zich zes levende papegaaien als overblijfsel van veertig, waar van er op reis 34 waren gestorven. Volgent den gezagvoerder gebeurt dit vaak. Het zijn meest jonge dieren, die niet tegen de reis aan boord van de vrachtschepen bestand zijn. Ofschoon allerminst vaststond, dat men hier met verdachte gevallen (papegaaien ziekte) te doen had, heeft de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst bij wij ze van voorzorgsmaatregelen de zes nog le vende exemplaren nog afgemaakt en de over blijfselen van de 34 andere, welke zich nog aan boord bevonden doen vernietigen. «x BRAND. Oliegoederenfabriek afgebrand. Hedenmorgen omstreeks half vijf bralr brand uit in de oliegoederenfabriek J van Toor, gelegen aan den Parallelweg te Vlaar- dingen. De brand werd ontdekt door den eigenaar, de heer J. van Toor, die naast de fabriek woont en door het lawaai van vallen de voorwerpen werd gewekt. De brand is ontstaan in den linkervleugel van de fabriek, waarschijnlijk in een naai kamer. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd, die vrij spoedig ter plaatse was. Met twee motorspuiten, alsmede de drijvende stoomspuit van de Vulcaanhaven, die in totaa'. met 10 stralen water gaven Er was echter geen denken aan het vuur te stut ten door de zeer groote hoeveelheid braad-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7