Kunsten en Wetenschappen. i Laatste berichten. T elegrammen van 19 Februari 1930 Opgave van Ao^riHioiiaiiflscl» IsaiHlbomvorciliet. l'.v! laar materiaal, dat in de fabrieksgebouwen aanwezig was. Reeds drie kwartier na het uitbreken van den brand stortten de voormuren der fabriek ïneen. Te ongeveer 8 uur stonden er nog slechts drie kale muren overeind. In de oliebergplaats brandde het vuur toen geweldig. Ook het woonhuis van den heer van Toor werd door het vuur aangetast en brandde voor een groot deel uit. Het gevaar was zeer groot, dat ook nog andere huizen aan den Parallelweg een prooi der vlammen zouden worden. Door het krachtig optreden van de brandweer werd dit echter voorkomen. De oorzaak van den brand is onbekend De firma van Toor is tegen brandschade verzekerd, echter niet tegen bedrijfsschade. In de fabriek vonden 40 personen werk. Weer een brand te Beverwijk. Hedennacht omstreeks half drie heeft in café „de Zon" van C. Duin aan de Bree- 6traat te Beverwijk een felle brand gewoed. Het perceel brandde geheel uit. De belen dende winkels bekwamen groote water- en brandschade. De hitte van het vuur was zoo groot, dat de spiegelruiten van de winkels aan den overkant van de straat sprongen, terw ijl in een dezer winkels de koppen van de etalagepoppen smolten. De brandweer, die eerst vrij laat op het terrein van den brand arriveerde, slaagde er tenslotte in, den brand met drie slangen op de motorspuit en twee op de waterleiding meester te worden. De ocrzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. PORNOGRAFISCHE BLAADJES IN BESLAG GENOMEN. De justitie te Amsterdam heeft gistermid dag een inval gedaan in een drukkerij in plan West, om daar beslag te leggen op de oplaag van het weekblaadje Pan. Het drukken van dit weekblad was in vollen gang, toen de in val plaats had. De oplaag, ongeveer 2500 exemplaren, werd in beslag genomen, even als een aantal clichés. De drukpersen werden verzegeld; daarvoor was technisch personeel van de politie meegekomen. De oplaag en de clichés zijn overgebracht naar het gerechts gebouw aan de Prinsengracht. De aanleiding van dezen inval en de inbe slagneming van de oplaag Pan is gelegen in den inhoud van het geschrift. Van verschillen de zijden waren politie en justitie den laatsten tijd daarop gewezen. Zoo kwamen klachten •'in van hoofden van scholen, die meenen, dat dergelijke lectuur, welke ook in handen van de jongens en de meisjes valt, niet mag wor den uitgegeven. Zooals men zich herinneren zal, is ook in de Tweede Kamer de aandacht van den mi nister op dit blaadje gevestigd. Ook de ad vertenties van Pan zijn aanleiding geweest om een einde te maken aan de verspreiding. De samensteller, J. H. E., zal zich te ver antwoorden hebben wegens het verspreiden van pornografisch? lectuur. Een dergelijk weekblad is De zwarte kat dat te Gouda wordt gedrukt Daar heeft de Rotterdamsche justitie gister inval gedaan: •de oplaag, ongeveer 2000 exemplaren, is in beslag genomen. Ook daar is de drukpers ver zegeld. De eigenaar zal zich hebben te ver antwoorden voor hetzelfde feit. VERDACHT STERFGEVAL. In Februari van het vorige jaar was de landbouwer C. te Dussen (N.B.) voor de tweede maal weduwnaar geworden. In April daarop trouwde hij met mej. L Erg gelukkig scheen dit huwelijk niet te zijn, want meermalen was er hooggaande ru zie tusschen man en vrouw. Dikwijls moet de vrouw zich tegen buren hebben uitgelaten, dat ze zeer bang voor haar man was, Direct nadat dezer dagen de vrouw was ge storven, liepen de zonderlingste geruchten «foor het dorp. Even voor de begrafenis legde de politie beslag op het lijk en werd C. in verzekerde bewaring gesteld. De justitie uit Den Bosch •kwam ter plaatse om een onderzoek in te stel len. Tegen 8 uur 's avonds werd vergunning tot begraven gegeven en werd C. in vrijheid gesteld. Maandagochtend vroeg vonden huurlieden C. dood in de rivier te Dussen liggen KOKEND WATER GEDRONKEN. Kindje te Haarlem overleden. Een droevig ongeval heeft in woning aan den Slaperdijk te Haarlem plaats gehad. Het driejarig dochtertje van het gezin F. werd door haar moeder enkele oogenblikken alleen in de kamer gelaten. Op de kachel stond een ketel met kokend water. De kleine had waar schijnlijk dorst en heeft den ketel naar zich toegetrokken en vervolgens daaruit gedron ken. Onmiddellijk daarna begon zij hevig te gillen. De ijlings toegeschoten moeder wist aanvankelijk niet wat te doen, daar het kind niet meer praatte en steeds maar luid jammer de en naar haar mondje wees. Zij ontbood daarop een dokter en deze constateerde inwen dige verbranding, 's Avonds was de toestand van het kind vrij gunstig, doch in den loop van den volgenden dag, moest het meisje, dat hevige pijnen leed, naar de Maria-stichting vervoerd worden, waar zij kort na aankomst is overleden. EXTRA-LTTKEER1NG AAN OUD- GEPENSIONNEERDE ONDER OFFICIEREN EN MINDEREN OP 19 FEBRUARI Door de Koninklijke Vereeniging van ge- pensionneerde onderofficieren en minderen van he Nederlandsche leger zal heden, als blijvende herinnering aan den geboortedag van Koning Willem III, aan 16 onder vroe gere wetten gepensionneerden aan bijslag op hun pensioenen 1197 worden uitgekeerd"; makende dit met de eerste uitkeering in hei boekjaar, op 30 Augustus 1929, aan bijslag op de pensioenen en toelagen aan weduwen van zoodanige gepensionneerden een bedrag van 2609. Sedert de oprichting der vereeni ging, in het jaar 1877, zal dan aan oud-ge- pensionneerden in totaal 695.106 zij uit gekeerd. DE PAPÊGAAIENZIEKTE TE AMSTERDAM. Dezer dagen is omtrent den toestand der aan papegaaienziekte lijdende personen, wel ke momenteel nog in het Wilhelminagasthuis worden verpleegd, gemeld, dat deze wat betreft de moeder en de dochter uit het gezin aan den overkant van het IJ bevredigend was. Deze mededeeling had echter betrekking op vadr en dochter; oe moeder uit dit gezin is aan de ziekte overleden. Wat op het oogenblik den toestand van de patiënten betreft, kan worden meegedeeld, dat de vader en de dochter uit het gezin aan den overkant van het IJ het goed maken. Van het gezin uit de Oostzaanstraat is de toestand van de moeder slecht, doch niet ho peloos, terwijl die van een dochter uit dit ge zin beter is. Ook uit dit gezin is naar men weet een dochter, die kort getrouwd was, overleden. GESLACHTE KOE MET PETROLEUM OVERGOTEN. Sinds eenigen tijd bestaat er een heftige concurrentie tusschen een Amsterdamschen slagerspatroon en diens gewezen knecht. De laatste was zelf een zaak begonnen en zijn oud-patroon verkeert nu in de meening, dat zijn vroegere bediende hem klanten afhandig heeft gemaakt. Maandag aldus vertelt de Tel. slachtte de gewezen knecht met een collega-slager een rund aan het abattoir. Toen hij gisteren aan het slachthuis kwam om het vleesch te gaan vervoeren, kwam hij tot zijn schrik tot de ontdekking, dat het geheel bedorven was. Het geslachte beest was n.1 met petroleum overgoten. De slager deed aan gifte bij de politie. Twee rechercheurs van het bureau Katte- burgergracht togen op onderzoek uit en hiel den gistermorgen twee verdachten aan, onder wie zich de oud-patroon van den benadeelde bevindt. Het geval werd druk besproken aan het abattoir en door sommige personen in verband met de staking gebracht. Het heeft, zooals uit het bovenstaande wel blijkt, daar mede niets te maken. DE RUBBERCULTUUR. In uitvoering van de besluiten van het Ned. Britsch-Comité, genomen te Londen den 7den Febr. j.1., had heden een vergade ring plaats van Nederlandsche, Fransche, Belgische, Zwitsersche en Duitsrhe rubber- producenten. Met nagenoeg algemeene stem men werd het Nederl. Britsche voorstel aan genomen, om het tappen gedurende de maand Mei 1930 geheel stop te zetten. Stadsnieuws AANBESTEDING. Door de Nederlafldsche Spoorwegen sectie Alkmaar werd hedenmiddag aanbesteed het verrichten van herstellingen en nieuwe wer ken met bijlevering der materialen aan gebou wen, kunstwerken en inrichtingen behooren- de tot de lijnen Den HelderAmsterdam. HaarlemUitgeest, VelsenIJmuiden, Oost- IJmuiden—Zaandam, Hoorn—Enkhuizen, AlkmaarHoorn, HoornMedemblik, Hoorn VenhuizenBovenkarspel, Egmond aan Zee Alkmaar, Bergen aan Zee—Koedijk, Scha- gen. De aanbesteding geschiedde in 6 perceelen Ingeleverd waren 52 biljetten. J. Ruiter, Opperdoes, perc. 5 9030. P. Tuin, 't Zand, perc. 1 7900, perc. 2 22000, perc. 6 1300. P. Doorn, St. Maar- tenbrug perc. 6 1640. S. Jonker, Kleine Sluis, perc. 1 6950, perc. 6 1615. G. Groot, Purmerend, perc. 4 10585. J. Moeijes, Obdam, perc. 6 2525. C. de Vries, Purmerend, perc. 3 10183. Gebr. van Pelt, Helder, perc. 1 6630. C. Rot, den Helder, perc. 1 7500. M. C. v. d. Plas, den Helder, perc. 1 7480. W. de Jong, Purmer, perc. 4 11500. W. A. Ran, den Helder, perc. 1 8175. H. Hagen, den Helder, perc. 1 8100. J. C. v. d. Plas, Helder, perc. 1 7400; Brinkman, Purmerend, perc. 4 10940; J. Wittebrood, Beemster, perc. 4/12100; P. de Groot, Purmerend, perc. 4 10500; J de Groot, Purmerend, perc. 4 10980; C Klinkert, Oudkarspel, perc. 1 7600, perc. 2 22340, perc. 6 1550; P. den Das, Schoorl, perc. 1 10730, perc. 2 20400, perc. 6 1890; Mij. Noordholland, Heems kerk, perc. 3 10080; V. P. Braun en Zn., Beverwijk, perc. 3 990(jL Beerenbol, IJmui den, perc. 3 10240; Wed. P. Dubbeld en Zn., Alkmaar, perc. 1 6227, perc. 2 24640, per. 3 11400; J. Jansonius, Zaan dam, perc. 3 11069, pere. 4 11220. J. V. Polderman te Spaamdam, perc. 2 22999, perc. 3 10250, perc. 5 10125; v. Splunder, Ridderkerk, perc. 1 8747, perc 2 19675, perc. 3 9538, perc. 4 11483, perc. 5 8997, perc. 6 1760; Albert Bouma te Bussum, perc. 1 9070; R. Wijker te Haarlem, perc. 1 8637, perc. 2 21394, perc. 3 10244, perc. 4 12194, perc. 6 1994; P. Buis te Oudorp, perc. 2 20200; J. Ooms te Avenhorn, perc. 4 lOoOO, perc. 5 10000; P. Bolle te Zwolle, perc. 1 8000, perc. 2 23000; J. Strijland te Uit hoorn, perc. 1 7660, perc. 2 22000, perc 3 10200; J. A. Kros te Utrecht, perc. 1 7877, perc. 2 25600; C. P. Sluit te Baarn, perc. 1 7410, perc. 2 24900, perc. 3 10380, perc. 4 10860, perc. 6 1693; P A. Ride te Hoorn, perc. 6 1470. W. J. Karssen te Alkmaar perc. 2 19740, perc. 3 10150, perc. 5 10000; C. Bregt te Beets, perc. 4 f 11000; P. J. Blauw te Hoorn. perc. 1 6630, perc. 4 f 12614 perc. 5 f 8989; K. Keetman te Hoorn, perc. 5 9693; Koppen en Zn. te Alkmaar, perc. 2 f 23000; J. Bakker te Alkmaar, perc. 2 20945; K. Bakker te Bobeldijk, perc. 5 9150; K. A. Kaat te Hoorn, perc. 5 9250; H. Doorn te Oudesluis, perc. 1 5600; Wed. Smet te Bovenicarspel. perc. 5 9065; Op dam te Heiloo, perc. 1 7956, perc. 2 f 26922; A. de Smet te Veenhuizen, van onwaarde; J. de Vries te Purmerend, perc. 4 10900; Joh Schenk te Barsingerhorn, perc. 6 1390; Joh. Bot te Bovenkarspel, perc. 5 9260; A. K. Pik te Barsingerhorn. perc. 1 5447, perc. 6/1147. Tooneel. Het heeft daarom een besluit genomen dat de kunstlievende leden zeker zal verrassen Men zal door repeteeren tot de maand April (3e uitvoering) maar op 4 en 5 Maart zal „Bil- derdijk" voor hare leden doen opvoeren door Het Vereenigcl Tooneel van Amsterdam (dir. Verkade en Verbeek) het bekende successtuk van dit gezelschap: De Heilige Vlam, too- neelspel uit het Engelsch van Somerset Maugham. Als tweede uitvoering krijgen de leden dus een voorstelling van een uitstekend beroepsgezelschap. Zooals men weet speelt „Bilderdijk" nog steeds twee avonden achter elkaar, omdat het aantal leden veel te groot is voor één avond. Op beide avonden zijn thans nog een aantal plaatsen disponibel en het bestuur wil daar om gaarne niet-leden in de gelegenheid stel len op één der datums de opvoering van ..de Heilige Vlam" bij te wonen. Een gelegenheid die men zeker niet zal laten voorbijgaan. In de Heilige Vlam treden om. op: Vera Bon dam. Minny ten Hove, Mevr. Ranucci—Beek- mann. Cees Laseur en Dirk Verbeek, terwijl het gezelschap de eigen décors meebrengt. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden werden voortgezet de beschouwingen over de Indische begroo ting. De heer De Visser uitte een fel protest tegen behandeling van deze begrooting in dit onbevoegde parlement. Hij noemde het optreden der partij-Wijnkoop in de verkiezin gen onbeschaamde misleiding, aangezien deze partij niet op het standpunt der commu nistische internationale staat en dit wel voorgaf te doen. Deze partij verhinderde dat althans één stem uit het Indonesische volk in het parle ment gehoord kan worden. Spr. kwam op tegen de voorstelling, alsof Moskou in Indo nesië zou stoken. Het verzet wordt gewekt door het kolo niale regime van de overheerschers. I dat hij beneden nog koud aankomt. Hij waait soms dagen en weken achtereen en meest in het winterhalfjaar. Soms is hij zoo hevig, dat boven de zee een nevel van fijn verstoven waterdeeltjes ontstaat.) COMMUNISTEN GEARRESTEERD IN ZUID-SLAVIE. WEENEN, 19 Febr. Uit Agram wordt gemeld, dat een neef van Banus Silowitsch, dr. Srecko Silowitsch, diens vrouw, zijn dochter en schoonzoon, alsmede de jour nalist Kersovani, gearresteerd zijn onder beschuldiging communistische propaganda te voeren. De politie arresteerde bovendien nog een aantal andere personen. EEN TOONEELSUOCES VOOR PIRANDELLO TE MILAAN. ROME, 19 Febr. In het Felodramatici- theater te Milaan ging gisteravond de fremiére van het nieuwe stuk van Luigi irandello „Come tu me vuoi" (Zooals jij me wenscht). Het stuk werd een buitengewoon suc ces. Reeds na de eerste acte moest 7 maal gehaald worden en na afloop werd Pi- randello op het tooneel geroepen, waar hij een ware ovatie in ontvangst had te nemen. KON REDERIJKERSKAMER BILDERDIJK. Het aantal werkende leden van de bekende Alkmaarsche Rederijkerskamer is met diverse jonge krachten uitgebreid, die bijna allen zouden optreden in de uitvoeringen op 4 en 5 Maart a.s. Het bestuur heeft echter niet de overtuiging, dat. gezien de korte voorberei ding. de voorstellingen op het peil zouden conde Hij is een valwind, die bij het dalen staan, dat de leden bezoekers gewend zijn.warmer wordt, maar slechts 300 weinig, BRAND. Weer een oud gebouw ie Middel burg verloren. Hedenmiddag heeft te Middelburg opnieuw een groote brand gewoed, waaraan weer een oud gebouw ten offer is gevallen. Omstreeks half één hedenmiddag brak brand uit in het bovengedeelte van de sociëteit „De Vergenoeging", gelegen aan de Markt. Het vuur, aangewakkerd door den feilen wind, breidde zich snel uit. Binnen korten tijd was de brandweer met eenige motorspuiten ter plaatse en met 4 stralen werd het vuur aangetast. 'Het gebouw, dat van binnen geheel van hout is opgetrokken, was evenwel niet te redden. De brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten en de sociëteit brandde dan ook geheel uit. Ongeveer een uur na het uitbreken van den brand stortte het dak met een daarop aange brachte lichtreclame van een sigarettenfirma met donderend geraas in. De brandweer moest zich in hoofdzaak be perken tot het beschermen van de aangren zende perceelen. Reeds had het achtergedeelte van de belen dende „Electro Bioscoop" vlam gevat, terwijl 't vuur zich ook mededeelde aan het aangren zende perceel, waarin de graanhandel van de firma van Sluijs is gevestigd. De brandweer s'aagde er echter in deze beide gebouwen te behouden. Wel hebben zij vooral de bioscoop ernstige schade be komen. Op het terrein van den brand was veel be langstelling. Duizenden trokken naar de Markt, om het schouwspel gade te slaan. On der de belangstellenden bevonden zich ook de burgemeester de heer P. Dumon Tak, terwijl ook vele andere gemeentelijke autoriteiten aanwezig waren. Van den inboedel van de sociëteit kon slechts weinig gered worden De conciërge, de heer La Gaay, slaagde er in een groot ge deelte van het zilver in veiligheid te brengen, terwijl ook nog eenige meubelstukken uit het gebouw werden gesleept. De schade is weer zeer groot, doen wordt door verzekering ge dekt. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog niets met zekerheid vast. Schilders waren bezig de verf op den voorgevel van het ge bouw af te branden, en men denkt, dat de oor zaak van den brand hiermede in verband staat. Hedenmiddag te half drie duurde de brand nog voort, doch gevaar voor uitbreiding was geweken. Het nablusschingswerk zal nog den geheelen dag duren. HET WERVENVRAAGSTUK. De minister van defensie heeft onder voor zitterschap van den oud-directeur der Ned. Spoorwegen, ir. J. A. Kalff, een kleine com missie ingesteld om hem ten opzichte van het wervenvraagstuk voor te lichten. FELLE UITSLAANDE BRAND. Hedenmiddag om 1 uur is brand ontstaan in den winkel van den heer Konhopf aan de Nieuwkerkstraat 68 te Amsterdam. Aan blusschen viel niet meer te den ken, daar het vuur in den grooten voorraad verfwaren gretig voedsel vond. Onder leiding van den hoofdbrandmees ter werden de fel uitslaande vlammen krach tig aangetast en te helf twee was men den brand meester. Ook de eerste verdieping van het perceel kreeg waterschade. Winkel en inventaris waren elk verzekerd voor 2000. De winkelier kon niet verklaren op welke wijze de brand kon zijn uitgebro- ken. DE „BORA" WOEDT IN ITALIË. TRIEST, 19 Febr. De stad Triest wordt geteisterd door een heftige „bora". De snerpende koude, droge Noordoosten wind, die speciaal aan de Adriatische ze- kust kan voorkomen, en die gisteren woed de met een snelheid van 113 K.M. per uur. Ook uit Padua wordt het toenemen van de „bora" gemeld. In geheel Italië zijn de temperaturen belangrijk gedaald. (De bora is een koude, droge Noord- Oostenwind, die aan de Oostkust van de Adriatische ze waait. Hij waait met korte, hevige stooten, soms 60 en meer in de se- ITALIAANSCHE OPERA. Onder de Italiaansche operacomponisten, wier werken over de geheele wereld ver spreid zijn, neemt naast den veel ouderen Verdi Puccini een eerste plaats in, en ook onder de moderne Italiaansche componisten van opera's vervuld hij met eere die plaats. Giacomo Puccini, te Lucca geboren (22 Juni 1858) studeerde te Milaan, bij Bazzini en Ponchielli. Op 26-jarigen leeftijd verscheen zijn eerste opera en na dien zijn er geregeld nieuwe opgevoerd, waarvan de bekendste en meest repertoirhoudend zijn: La Bohème, Tosca, en Madame Butterfly. Met Butterfly ging het eerst niet al te best, doch veroverde langzamerhand terrein. Met Leoncavallo en Mascagni behoort Puccini tot die componisten die de veris- tische richting insloegen; een bekend schrij ver over muziekgeschiedenis zou zeggen: wij zouden het noemen het wraak- en bloed- drama. Ook het libretto van Butterfly is zeer dramatisch. In hoofdtrekken komt de inhoud hierop neer: Butterfly (vlindertje) is een Geisha De Amerikaansche officier Pinkerton wordt, na haar gezien te hebben, dermate door haar bekoord dat hij haar trouwen wil, doch slechts voor der. tijd dat hij daar verblijf houdt. Hij neemt het dus licht op ondanks de waarschuwing van Sharpless, consul van Amerika te Nagasaki, dat Butterfly een huwe lijk met hem voor ernst opneemt. Kort na hun echtverbintenis vertrekt Pinkerton naar Ameiika. en Butterfly wacht met Ha, tje. dat na zijn vertrek geboren :s'":.ZOcV jaar op zijn terugkomst. Eindelijk s dr* hij met zijn schip, maar in bijzijn vrouw waarmede hij in Amerika J5_n is. Wanneer Butterfly den iuisten ter oore is gekomen en men haar ta°i heeft, dat de vader het kind tot zich men, staat zij hem het kind. ter wille va "l5" toekomst af. neemt een mes en bren^*» een wonde toe Pinkerton roept* Butterfly! B. doet nog met moeite eenio!8?^ sen, valt neer en sterft. Pas- De beroemde componist, eenige iaren leden te Brussel vertoevende, werd daar en overleed er. Zijn laatste opera liet hi' voltooid achter, een ander compiew£ haar, en zij werd in 't vorige seizoen'hw 7 lande opgevoerd. te De opvoering van Butterf'y jn mag als een gebeurtenis aangemerkt urlT den. Men kwam met pracht zangeressen zangers en een zeer goed bezet en gesch<vÜÜ orkest. Het geheel stond onder leiding Vaü den eersten dirigent maëstro Cav Parenti, en niet zooals de biljetten vermei den onder die van maëstro Marint. d«i tweeden chef d'orchestre. Precies 8 uuT alles paraat en dat men toen nog niet begon lag hem niet aan de artisten, maar aan d. zeer velen, die na dat uur de zaal inkwamen Langzamerhand vulde zich de Harmoniezaal doch geheel bezet was zij niet. Even na achten hief maëstro den dirigeerstok en weer klonker. de tonen die het eerste bedrijf sp«! .ende op een heuvel bij Nagasaki, inleid»! Prachtige stijging van dramatische spanning bezit het werk dat wel tot uiting komt in het eerste deel van het tweede bedrijf, waarin eerst Butterfly in kennis wordt gesteld met het huwelijk dat Pinkerton in Amerika ge. sloten heeft, en dan daarop een schot weer! klinkt dat aankondigt het schip, waarmede hij terugkomt. En dan komt in het tweede gedeelte van dit bedrijf de scène waarin hij binnentreedt en haar stervende vindt En wanneer dergelijke tafereelen dan muzikaal geïllustreerd zijn zooals Puccini dat deed, dat wil zeggen niet die warmbloedige, hartstoch telijke melodieën, die den zoon van het Zuiden verraden, dan ontnemen ze je soms den adem, en leeft men geheel met die muziek mede. Doch niet slechts met de muziek, wat men ook op het tooneel hoort en ziet is met die muziek in volkomen overeenstemming. Ik heb het reeds gezegd: prachtstemmen zijn het allen, maar uitmuntende tooneelisten ook Het publiek waardeerde dit in hooge mate en schonk allen langdurige toejuichingen, die aanleiding waren tot vele terugroepingen. Zij golden Sigra Alberti, Sigra Squarzina! Signor Marcotti, Signor Santclini, Signor Visetti, Sigr. Franci en maëstro Parenti, die tweemaal ten tooneele verscheen. Doch ook het orkest en de vertolkers der kleinere partijen kunnen een deel van die toejuichin gen voor zich opeischen. A.K A USTI ll H> A U S< EI I R ft! (J R louti<tu£ea per diaadlooze telefoon). ST A ATSLEEN1NGEN. 5 1918 B ANK-IN STELLIN GEK. Handel Mpij Cert. v, 1000 Kol Bank Ned. Ind. Handelsbank Fransche Banken (3) D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL, Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels' Patent Calvé Delft Cert Centrale Suiker Holl. Kunstzijde Margarine Unie Philips Gloeilampen Gem. Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. Vorstenl Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Holl. Amerika Gem. Eig. Scheepvaart Unie Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Deli j Senembah Deli Batavia i AMER. SPOORWEGEN. Erie s Milwaukee Southern Rails j Union Pacifie i Wabash *Exdividend. fExclaim. Koers van heden te Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.— pl.m. 2.15 1021/5 - 172 V'o 219 156/, 530 302 300-2 - 1 lO'/, 1677/a 147 57 ig 891/2 332 467'/, 108 178'/, 143 340 469-70 108 9 168, 9) 143 5 336 40 469i-71 107'/,-8 145 337 107-V, 169 145 336'/, 467 8 74s/g 153'/4 10-'/, 32 187V3 312/, 32'/, 73-/, 104J-5) 188 Vs 151-'/, 1055', 574 407 153', 132.50 68 573 5 575 575 8'/, 410 - 185 177 118 183 180 182 180 182-3 181-2/, 3747, 3861/, 160 385 3841-51 384j-5/. - 384-V, - 174'/, 115 203 128*/, 6 V. 178'/, 116 129 1761-91 120 6'/» 179-81 122 210'/, 61-8-Ve lSOj-4} 123-5 215 136 35 31'/, 183-/. 84'/, 68/, 184 95'/, 3681/» 422 405 98'/, 371 423 424 981-102 371-3 422-4 420-4 102-3 374-8 423 416 102'/,-5 379-85 424-5 420-1 62 25%, 132'/, 229 58'/, 25j-s/g 58'/, 62i/s 25'/,-»/. 25'/,-V* 25"/i« i 57"/w WISSELKOERSEN AMSTERDAM. pCt. Londen 1 w jy Berlijn i Parijs i i Brussel (Belga) Bazel *-*•*.. Weenen p. Sch. 100. Kopenhagen Stockholm Oslo NIET OFFICIEEL iïew-York'j A i A A Vorige koers 1X12 59.50 9.76 34.72 48.11 35.02'/, 66.75Vs 66.87", 66.67'/, 2.497',, 13.04 Koers op hecen 3 uur 12.11'Vi» 59.48 9.75'/, 34 72 48 10 35 12'/, 66.72'/, 66.90 66.65 2.49*4 13.0*9

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8