Kunsten en Wetenschappen. Radirerafisch Weerhericht AGEMDl Binnenland Sport Onze Koloniën. Tooneei. Marktberichten DE FSLM Stadsnieuws Donderdag 20 Februari. 7.30 uur, Cinema Amerkain: Paarlen en Passie. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T.: De Lokvogel (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: De Broadway- Melody (boven 18 jaar). 8 uur, Harmonie, viering 60-jarig bestaan afd. Volksonderwijs. 8 uur, Waakt en Bidt, Vereen, bev. Chr Belangen, rede ds. W. J. de Wilde over De Anti-Christ. Vrijdag 21 Februari. 8 uur, gebouw „Waakt en Bidt", rede brsse. van Boetzelaer van Dubbeldam over ,,De conferentie te Jeruzalem," voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. 7.30 uur, bij Rus te Heerhugowaard, ver gadering van tuinders. Zaterdag 22 Februari. De Rustende Jager te Bergen, Limburgia Carnavals Bal. Zondag 23 Februari. 10.30 uur v.m., dancing Harmonie, voor het Inst. v. Arb.ontw., de heer van Wielink ever „De dichter Guide Gezelle" 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Een, die niet geteld wordt, door de tooneel- vereeniging D. i. n. d. u. a. verzekering; men weet, dat zij zelfs tegen het ontwerp hebben gestemd. In herinnering zij gebracht, dat voor de algemeene verkiezingen ook Snowden voor de Onafhankelijke Arbei derspartij bedankte in een opzienbarenden brief, die voor deze partij fnuikend was •Thurtle bedankte eveneens, toen Maxton zijn bekende campagne begon. Het ligt voor de liand te onderstellen, dat een aantal van MacDonalds collega's in het kabinet, die het met de politiek van de Onafhankelijke Arbei derspartij al lang niet meer eens waren, zijn voorbeeld zullen volgen. MacDonald werd lid van de Onafhankelij ke Arbeiderspartij in 1894; hij vormde met Kein Hardie, Snowden en Bruce Glassier het kwartet, dat zoo veel heeft gedaan om deze partij tot een organisatie van beteekenis in de arbeidersbeweging te brengen. GRIEKENLAND. DE COMMUNISTISCHE WOEL- ARBEID. Naar reeds gemeld is, is in Athene een uit gebreide communistische samenzwering ont dekt onder leiding van agenten uit Moskou, hetgeen geleid heeft tot talrijke arrestaties. De correspondent van het „Berl Tag." meldt, dat in geheel Griekenland krachtige contramaatregelen worden genomen. Er moe ten nieuwe documenten gevonden zijn, waar uit zou blijken, dat de communisten een alge meene staking wilden uitroepen. Griekenland zou door Moskou zijn aange wezen als centrale voor het ontwerpen en uit voeren van communistische troebelen in ge heel Z. Europa. De Duitsche Landdagafgevaardigde Grube Is te Athene gearresteerd; in zijn bezit werd een bedrag van 8900 M. gevonden benevens communistische brochures. BEKENDMAKING. Bestrijding rupsenplaag. Door de rupsen, vooral van den bastaard- satijnvlinder, ontstaat een toenemende kans op het kaalvreten van laanboomen, hagen en boomgaardboomen. Deze rupsenplaag kan op doelmatige wij ze worden bestreden door het afknippen en het vernietigen van winternesten. Het is wenschelijk het bestrijdingswerk volledig uit te voeren, daar de ervaring ge leerd heeft, dat de uitbreiding van het aan tal rupsennesten zeer snel plaats vindt en zeer spoedig aan vrucht- en andere bocmen belangrijke schade wordt toegebracht. Vooral eiken en beuken, soms cok iepen, verder meidoorn, van de vruchtboomen vooral peren en appels worden aangetast. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen zal gaarne overal, waar dit nocdig is, zoowel door advies als door lezingen en besprekingen medewerken bij de organisatie der bestrijding. Voorts zijn de afdeding Alkmaar van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (adres: Land- bouwhuis, kamer nr. 10) en de Plantsoen dienst der gemeente (directeur de heer B. Hoek) bereid zich op daartoe gedaan verzoek te belasten met het verdelgen der rupsen nesten. Alkmaar, 20 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, burgemeester, A. KOELMA, secretaris. regeering aangenomen tegenover de volksbe weging. De heer Van Kempen drong aan op inlich tingen over ministerieele plannen der be- stuursvervorming eer alles in kannen en krui ken is. BRAND. In den afgeloopen nacht heeft in de siga renfabriek der firma Steuns aan de Kapeller- laan te Roermond een hevige brand gewoed Voornamelijk in de droogkamer en voorraad kamer. Ongeveer 160.000 sigaren gingen verloren. De oorzaak is onbekend. Verzeke ring dek) de aanzienlijke schade. JACHT OP VERZEKERINGS PENNINGEN. Hedenmorgen zijn door de centrale recher che te Amsterdam aan de justitie voorgeleid een chauffeur en diens patroon, resp. ver dacht van het in brand steken van een auto en van het in ontvangst nemen van het ver zekeringsbedrag van den auto. Deze arresta tie betreft een auto, die het vorige jaar in Oct. in de Haarlemmermeer is verbrand. Thans is uitgekomen, dat de auto door den ihauffeur opzettelijk in brand zou zijn ge stoken om zijn patroon in het bezit te stel len van de verzekeringspenningen. FOTO'S VAN HET S.S. STATENDAM Wij ontvingen van de Directie der Hol land-Amerika Lijn te Rotterdam een map in houdende voortien foto-kaarten van het s.s „Statendam". Deze foto-kaarten werden vervaardigd naar origineele door den fotograaf Van Agtmaal uit Baarn gemaakte opnamen. Het omslag in kleuren- en reliëfdruk werd uitgevoerd door de NV. Drukkerij Oranje Nassau te Baarn. Het ligt in de bedoeling der Holland-Ame- rika Lijn deze map te haren kantore en aan boord harer schepen, tegen billijken prijs voor *n ieder beschikbaar te stellen. Het is de eerste maal dat één onzer groote Stoomvaart-Maatschappijen dergelijke foto laarten, in een map saamgevat, voor haar reclame dienstbaar maakt. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden handhaafde bij de replieken over de Indische begrooting de heer Cramer zijn financieel optimisme en zijn cri- tiek op de loonen en de levensomstandigheden der bevolking, alsmede op de houding door de SATURNIA PAVONIA. L. Pavonia beteekent pauw en de vlinder van dezen naam heeft op elk zijner vleugels een oog, dat aan de oogen van de vederen der pauw doet denken. De vlinder is een echte Nachtvlinder, die zich maar zèer zelden en dan nog noode, bij dag laat zien, en daarom wordt deze soort dan ook in ons land betiteld met den naam Nachtpauwoog. Ook de Duitschers spreken van Nacht- pfauenauge. Deze soort is van deftige familie, want tot de Saturniden behoort ook de groot ste vlinder der wereld, de Saturnia at las, die in China inheemsch is en in Ne derland alleen in opgezetten vorm in collecties voorkomt. De sexen van Saturnia pavonia zijn niet gelijk aan elkander. Het mannetje ife kleiner, maar kleurrijker dan zijn wijfje. Wel heeft de vrouwelijke vlinder de mooie oogen en de keuriger donker der golflijnen, maar overigens toont het een stemmig grijsbruin op de boven- en onderzijde der vleugels. Het mannetje heeft vaal oranje op de achtervleugels en op de binnenzijde der voorvleugels. Maar ook de sprieten zön zeer verschiU lend. Die van het wijfje zijn eenvoudige, wijduitstaande tandjes, terwijl die bij het mannetje, vooral in het midden, breed gebaard zijn, en als sierlijk ge vinde blaadjes fijn ui loopen. De zacht- bruine beharing op pooten en verschil lende lichaamsdeelen, alsmede het witte halskraagje, zijn bij beide gelijk. Ook de rupsen zijn merkwaardige die ren. Ze zijn groen met goudgele of roode, behaarde knobbeltjes op eiken ring, ge plaatst op een zwarte streep of tusschen zwarte stippen. Van die knobbeltjes vindt men er vier op den eersten ring, op den tweeden en derden ring elk acht, en verder op eiken ring zes, behalve op den twaalfden of laatsten, die er maar vier heeft. Aanvankelijk leven de rupsen in spinselnesten bijeen, om zich spoedig in alle richtingen te verspreiden, en vooral daar het langst te verblijven, waar de sappigste blaadjes gevonden worden. De rups spint zich, alvorens zij pop wordt, in tot een perkementachtige co con, die vrijwel peervormig is. Deze is wit- of bruinachtig, en daarbinnen is de donkerbruine, geelgestreepte pop goed bewaard. En dat mag ook wel, want 't duurt soms wel twee of drie jaar, eer de vlinder er uit te voorschijn komt. In April of Mei komt hij voor den dag, doch men ziet hem zelden bij dag Alleen het mannetje vertoont zich enkele malen in het zonnelicht. De vrouwelijke vlinder heeft het druk met eieren leggen. Die worden in kleine hoopjes bijeen op zeer verschillende planten gevonden. Wie ze vindt, doet wel, ze aan de vlammen prijs te geven, want hoe mooi de rupsen en vlinders van Saturnia pavonia ook zijn, en hoe deftig ze ook vermaagschapt mo gen wezen, we durven er geen medelij mede te hebben, want we zouden onze nuttige en sierlijke planten geen goed hart toedragen, als we beschermend voor deze rupsensoort optraden. We zien dus alweder, dat het goed is, wanneer tuinlieden, en allen, die er mede te maken hebben, de vlinders en rupsen en de bestrijders er van kennen, opdat ze niet het kwade zullen sparen en 't goede verdelgen. Er is veel studie noodig dikwijls, om hier goed en kwaad uit elkander te kennen, en gedurig heeft men te zoekei naar middelen, die even- tuëele plagen kunnen voorkomen of be dwingen. J. DAALDER Dz. over Honden, een artikel over Bekende Paar- d n in de vorige eeuw, de Geheime dagboek bladen en het Sportfeuilleton. De kiekjes memoreeren de voetbalwedstrij den, tennis en athletiek, paardensport, biljar ten en de wekelijksche filmsterretjes-pagina. Een keurig verzorgd nummer dus weer DE REVUE DER SPORTEN. Adriani Engels is naar Spangen geweest, om daar A.D.O. een puntje te zien verspelen Of hij er genoten heeft van fraai spel? We zouden zoo zeggen, dat de redacteur zich wat verveeld heeft. Eenige kiekjes verluchten het artikel, dat dezen wedstrijd beschrijft. Dan heeft Groothoff het beter gehad. Hij zag Willem II in het Zuiden kampioen worden in een strijd tegen N.A.C. Groothoff behandelt verder nog de nieuwe strafschopregeling en merkt meteen even op, dat er nog enkele andere fouten in het regle ment staan, vooral wat de scheiusrechtesaan- wijzigingen betreft. A. E. vertelt verder, wat er in de Ned zwemwereld zooal te doen is en wat er straks nog gaat gebeuren, terwijl Huizinga iets mededeelt over het a.s. athletiek-seizoen. Met eenige andere kleinere bijdragen (oa. Spel- verruwing en het afscheid van Tuil Harder van de voetbalvelden in Duitschland) wordt dit nummer verder gevuld. Zwemmen. EEN GESLAAGDE RECORDPOGING. Zus Braun verbetert het wereld record 400 M. vrije slag. Gisteravond heeft Marietje Braun in de „Regentes" te 's-Gravenhage een aanval ge daan op het wereldrecord over den afstand vierhonderd meter vrije slag. Dit stond op haar naam op 5 min. 53.6 sec. Onder langdurige toejuichingen slaagde zij er in dit record té verbeteren en te bren gen op vijf minuten 46.3 sec. AUTO-LEVEN. In een met vele foto's en teekeningen ver lucht artikel behandelt Jérome Mertens de Carrosserie-techniek, die mede een der voor naamste onderdeelen van de autobouw is. J. E. Hartman vertelt op een vlotte manier, hoe hij de Rallye naar Monte Cario mee maakte en eindigt met de verzekering, dat wie eens een rallye naar die plaats heeft meege maakt, steeds deelnemer zal blijven. Thea vervolgt haar verhaal over de Vrouw aan het Stuur op de haar eigen prettige ma nier. Een tenslotte zouden wij het artikel, dat griezelig getiteld is Het Automobielspook. zeer, zeer willen aanbevelen, omdat het leer zaam en duidelijk voor iedereen is. Het werpt toch een scherp licht op de fouten, die er in de Nederlandsche wetgeving zijn. SPORT IN BEELD. Op de eereplaats deze keer onze kampioen in het schaatsenrijden van der Scheer, die zoo juist uit de Noordelijke landen in het gebied der onberekenbare klimaten is teruggekeerd. In de rubriek Voetvalcommentaren valt de aandacht op het veel besproken punt Neder land naar de Wereldkampioenschappen, ter wijl de voetbal-redacteur in zijn overzicht de a.s. district-wedstrijden onder de loupe neemt Dan hebben we nog te noemen de Verhalen NOODWEER. Banjoemas en de omliggende kampongs werden door noodweer geteisterd. De schade is groot. Zware böomen werden ontworteld. Het verkeer op den hoofdweg is gestremd. Telefoon- en lichtleidlngen werden vernield. HANDHAVING NEÜTRALITEIT. Verdediging van de petroleum havens en de derde kruiser. Bij den Volksraad voor Indië is ingediend de suppletoire begrooting van oorlog tot de uitvoering van werken ten behoeve van de defensie op grondslagen overeenkomende met dat veel overeenkomst vertoont met dat van Ahasverus, den wandelënden jood. Hier is 't het joodsche meisje Kundry, dat als straf voor hare bespotting van Jezus, toen Hij het kruis naar Golgotha sleepte, gedoemd werd tot een rondzwerven over de aarde in eeuwige jeugd. Wij zullen niet pogen het verhaal hier op den voet te volgen, wij voelen, dat het bij een beknopte weergave als een ontwijding zou worden. Genoeg zij het daarom hier te vertellen, dat Kundry ettelijke eeuwen rondzwierf en later met de Kruisvaarders in Frankrijk kwam, waar zij na weder vele jaren bekeerd werd en eindelijk rust vond. De heer Alt vertelde dit verhaal in allen eenvoud en juist hierdoor, alsmede door een groot aantal lantaarnplaatjes, maakte het zoo 'n grooten indruk op de aanwezigen, dat het doodsstil was in de zaal. Verschillen de motieven uit de opera werden door hem op de piano gespeeld, en eenige scènes liet hij hooren door middel van gramofoonplaten. Voegt men bij het een en ander het groote aantal bijzonderheden, dat de spreker mede deelde over de totstandkoming van de lan taarnplaten, zoowel als over de opera en den componist, dan begrijpt men, dat alle aan wezigen intens hebben genoten. Ds. W e s t r a maakte zich tot aller tolk, toen hij aan het slot eenige hartelijke woor den van dank sprak voor de prettige wijze, waarop de heer Alt als wegwijzer had ge diend ter verklaring van Wagner's schep ping. Spr. zei hierbij dat verleden jaar en het jaar daarvóór reeds gepoogd was den heer Alt te bewegen naar hier te komen en het deed hem daarom zeer veel genoegen, dat j nu eindelijk aan de uitnoodiging gevolg had kunnen worden gegeven. Spr. noopte dat het niet de laatste keer zal zijn, dat de heer Alt hier optreedt. Een daverend applaus onderstreepte deze woorden. Geen wonder dat men zoo'n spre ker over zoo'n onderwerp gaarne nog eens weer wil hooren! J- Je ^trma Je Jarige 8c Je ^oraaz te ^Ihmaar bezuurt in fyaar ortbergronöaclje klui»inricl|fina jèpaariokeiten, faaarbar^be^nur^iebraag^^ de destijds bij wijzigingsnota ingediende en later wederom teruggenomen voorstellen van de regeering (inzake het uittrekken van een bedrag van 75.000 gulden voor de verde diging van de oliehavens Tarakan en Balik papan en van een bedrag van 125.000 gul den voor den lsten termijn ten behoeve van den aanbouw van een derden kruiser voor Ned.-Indië). De landvoogd heeft verzocht de afhandeling van de suppletoire begrooting te doen plaats vinden voor den 29sten Maar' e k. SVEN SCHOLANDER. Het comité voor tooneeluitvoeringen hier ter stede geeft dit seizoen ook drie voor drachtavonden, waarvan de eerste gister avond in het Gulden Vlies gehouden werd, waarop de welbekende zanger Sven Scholan der uit Stockholm zich zeiven begeleidend op de Zweedsche luit (het door hem bespeelde instrumt is door P. Kraft in 1798 gemaakt) optrad met hoofdzakelijk humoristische lie deren van verschillenden inhoud uit de jaren 1800, 1806, 1820, 1828, 1840, 1883 en 1885. En nu dunkt me is het de grootste moei lijkheid hoe de toehoorders met zulk een programma van 14 nummers onverzwakt te kunnen blijven boeien. En die moeilijkheid weet Scholander te overwinnen door zijn buitengewone voor drachtkunst en zijn weergalooze mimiek, waardoor elk nummer, al is het maar een volkslied (Die ölzerne Bein, Ratsellied) een zangerslied, een drinklied, een zeemanslied of Fransche chansons, een kunstwerkje wordt. Zij worden door Scholandervoordracht en mimiek opnieuw gecreëerd. Aan elk lied ging een verklaring, een wetenswaardig- of bizonderheid vooraf. Zoo vond Scholander den tekst van „Ratselied" beter dan de muziek. Aan de gedichten van zijn landgenoot Dan Andersson, door Scholander in het Duitsch vertaald en door hem van muziek vóórzien, ging een korte levensbeschrijving van den dichter vooraf. Een bizonder lied uit die reeks van vier was „Die beëerdigung eines Spielmannes" niet alleen om den tekst, maar ook om de melodie en het tamelijk lange naspel voor de luit. Met de Fransche voordrachten was het suc ces al niet minder dan met de voorafgaande die alle in het Duitsch gezongen werden, vooral met „Le dot d'Auvergne" en „La Re traite", beide van L. Puget. Natuurlijk werden er toegiften gevraagd, die ook gegeven werden, n.1. Der Talisman, een „Schneiderlied" en tot slot „Jan Hinnerk auf der Lammersiraat", een spotlied op Napo leon. Zeer voldaan verliet men de zaal want men had in zijn genre een waar kunstenaar gehoord. A. K. VOORDRACHTAVOND VOOR HET NUTSDEPARTEMENT. Richard Wagner's opera Parsival. De aankondiging van dezen voordracht avond had een vrij talrijk publiek doen op gaan naar de Harmonie. De dancing was zoo goed als bezet, toen ds. W e s t r a ajs voorzitter van het Nufsdepartement een kort openingswoord sprak ter inleiding van den spreker van den avond, den heer A. Alt, toonkunstenaar uit Bolsward. Wat wij gisteravond in dezen het meest te bewonderen kregen, was de redenaar, de man die met groote kennis als gevolg van diepe studie wist te vertellen van de totstand koming van Richard Wagner's laatste opera, het religieuse feestspel Parsival. Hij begon met de Graalsage te vertellen, een verhaal, HET EERSTE LUSTRUM VAN HET NIEUWE NEDERLANDSCH' TOONEEL. Voor een met tooneelenthousiasten goed bezette zaal, vierde het Nieuwe Neder- landsch Tooneel en zijn leider Louis Saal- born, in den Stadsschouwburg te Amster dam gister zijn eerste lustrum, met een op voering van „Veel leven om niets". Nadat Saalborn bij zijn eerste opkomen met ap plaus verwelkomd was, hield vooral het slui tende samenspel tusschen hem en M.agda Janssens in de hier bij uitstek' fonkelende, samenhangende dialogen de toeschouwers tot het einde geboeid, terwijl Corngold's mu ziek, onder leiding van Arntzenius ten ge- hoore gebracht, den tekst illustreerde of in de pauzen vulde. Zoo barstte aan 't slot, ter wijl de bruiloftsgasten op 't tooneel door 'n bloemenschat omringd waren, een ovatie los, welke eerst bedaarde toen de Amster- damsche wethouder voor de Kunstzaken, heer Ed. Polak, naar voren trad om het ge zelschap namens het gemeentebestuur van Amsterdam zijn gelukwenschen met een krans kwam aanbieden. Hij herinnerde er aan, dat Vondel's Jephta en Shakespeare's „Much ado about nothing" het begin- en sluitstuk vormden van de reeks voorstellin gen in de afgeloopen jaren, waardoor Saai- bom bewees de lijn van zijn grooten leer meester en voorganger wijlen dr. W. Rcyaards voort te zetten. De Wethouder kon zich geen onthullingen over de schouwburg kwestie veroorloven, maar wenschte, hier van afgezien, het gezelschap in de toekomst de zelfde levenskracht toe, die het had ge toond bij het overwinnen van de gevolgen van den Paleisbrand. Mr. Frangois Pauwels, die den door onge steldheid verhinderden voorz. van 't eere-co- mité, Is. Querido, verving, wees op de scherpe concurrentie, die het tooneel te voeren heeft tegen de filmsensatie en richtte een bijzon der woord van hulde tot den heer Elias van Praag, den financieelen leider van het gezel schap, waarna hij den heer Saalborn, na mens het comité, een krans en een enveloppe met inhoud overhandigde. Vervolgens wenschte prof. mr. Scholte, voorzitter van het Tooneel verbond, het Nieu we Nederlandsche Tooneel, alle goeds; bood Jacq. Reule namens de spelers den heer Saelborn een enveloppe met krans aan; ver tolkte een vertegenwoordiger van de U. S. A. de gevoelens van dankbaarheid in studenten kringen jegens het gezelschap gekoesterd'; gewaagde een lid van het technische perso neel van de prettige samenwerking met de spelers en bracht de heer Defresne de geluk wenschen van het Oost-Nederlandsche Too neel over. Voor een staande zaal, dankte tot slot Saalborn voor de hem gebrachte hulde, her innerde aan den weg, hem door wijlen dr Royaards gewezen, en hoopte op het vervul len van den wensch een ruime werkgelegen heid te krijgen. EIERVEILING SCHAGEN. SCHAGEN, 20 Febr. 1930. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 91256 stuks Kipeieren aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt: wit 5—5.60; wit (klein) 4.50—5; bruin 5.40—6.40; 1567 Eendeieren 5.305.60. SCHAGEN, 20 Febr. 1930. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 13 Paarden 150450; 7 Geldekoeien (mag.) 180310; 46 Gelde- koeien (vette) 25043.5; 20 Kalfkoeien naar waarnemingen, verricht in hJ van 20 Februari m°r^ Medegedeeld door het Kon. V-rW, Instituut te De Bildt Met Hoogste barometerstand 776 3 te Laagste barometerstand 739 6 te ?riu Verwachting, geldig tot den avond va!??, Februari: «1 Zwakke tot matige, Noord-Oosteliit» Oostelijken wind; helder tot licht of hau C* wolkt; droog weer; lichte vorst des nïlu£' overdag dooi. w nacht«r 270-ƒ 290; 192 Nuchtere kalve^TT^ 25; 179 Overhcuders 25—40- v» f 1 -ƒ 2.25. B'oter 2.30 per K K'Ppen HOORN, 20 Febr. 1930. Op de kaasmarkt waren aanvoer en prijzen heden als volgt 1] stapels kleine fabriekskaas 41; j kleine Boerenkaas 40, totaal 15«tane!<< gende samen 12400 K.G. Handel ^oed BROEK OP LANGENDIJK, 20 Febr 1930. Langendijker Groenten-veiling pJ, 1.80-/ 2.10; Roode Kool 3.50-7 m! Gele Kool 3.808.70; Deensche Witt» Kool 1.30-/ 2 20; Uien 0.60-/ 1*5 Grove Uien 1.10--/ 1.20; Drielingen 2.20, alles per 100 K.G. g01 Aanvoer:l 1200 K.G. Peen; 68000 KG Roode Kool; 106000 K.G. Gele K00T 83(W» K.G. Deensche Witte Kool; 13600 K O Uien. BEVERWIJK, 20 Febr. 1930. (Bloembol- len). Wm. Coplan, 5—7; Wm. Pitt f 5__ 8; Bartigon 6—6.90; Le Notre 6- 9; Sanders 6—9; Oostenrijk, 4-/6- La Reine 2—3.50; Cris de ün 3—4! Cram br. 2—4; Gele Prins 5 Couronne d'or 5—6; Murillo 4—5* Theeroos 5—6' div Narcissen 1—4'. Amecyllis 16—20 per 100; Blauwe duin-' tjes per bos 10—25 cent. PURMEREND, 19 Febr. 1930 „Afslag, vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken". Aardappelen: Blauwe 82—91 cent Bergers 31 cent per zak, 25 K.G.; Witlof f 3 15 per 100 K.G.Roode Kool 6— 10.30 per 100; Witte Kool 2—3.50 n 100; Savoye Kool 2.7O—9.70 per ICO' Spruitkool 1.60—3.50 per 15 KG.; Boe! re kool 0.5Ö0.90 per kist; Spinazie 26 cent per mand (1 K.G.); Selderij 4—10 per 100 bos; Wortelen 42—46 cent per 100 bos; Uien 18—42 cent per 25 K.G.; Uien Drielingen 0.10—0.14 per 25 K G.; Prei 2.80—8.70 per 100 bos. Appels: Present van Engeland 16—48; Reinette, oranje 1018, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 19 Febr. 1930. Uien 1.401.50; Drielingen 2— 2.10; Grove 1.60—1.80; Peen (kleine) 1.30—1 50; Roode Kool 3.10—7.80; Gele Kool 5.60—7.80; Deensche Witte Kool 1.20—2.40; Taaie Gele 7 90- 10, alles per 100 K.G. Aanvoer: 6200 K.G. Uien; 4500 K.G. Peen; 121400 K.G. Roode Kool: 43800 K.G. Gele Kool;. 133800 K.G. Deensche Witte Kool; 800 K.G. Taaie gele. WARM-ENHUIZEN, 19 Febr. r93Ö. Roode Kool le s. 3.80—8.30; Roode Kool 2e s. 3.107.70Gele Kool les./ 5.40— 8Gele Kool 2e s. 2.70—5.20; Witte Kool le s. 1.302.40; Witte Kool 2e s. 0.601.40; Uien 1.60; Grove Uien 1.60; Peen 1.30. Aanvoer: 29300 K.G Roode Kool; 13200 K.G. Gele Kool; 20225 K.G. Witte Kool; 1700 K G. Uien; ÏGOO K.G. Peen. HO i] 111; at KOMT 13 MAARTÏ BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Bernardus Boulonois en Klara Grimm. OVERLEDEN: Jan Cornelis de Baan 41 jaar. GEBOREN: Jacob z. v. Klaas Kindt en PetronelH Heiblom. WAGEN OMGESLAGEN. Gistermiddag is bij de Heilooërbrug een wagen met meel van de firma S. door het bre ken van een as omgeslagen. De zakken vielen op straat. De koetsier kwam met den schrik vrij. W. VAN DE VALL. „Het Volk" bericht, dat in de Zondag Heiloo gehouden afaeelingsvergaaering van de S.D.A.P. de voorz. het bekende raadsh en lid van Prov. St., de heer W. van de Val mededeelde, dat hij zich in Alkmaar ga3, vestigen en in den raad van Heiloo opge volgd zal worden door den heer Keesom. Wij vernemen, dat de heer Van de v een huis gekocht heeft in de Comansstr alhier. j. Reeds vroeger Werd tot den heer Van Vall het verzoek gericht om zich in Alk te vestigen in de hoop in hem een even dienstelijk raadslid te krijgen als hij ..^t loo is geweest. Steeds meende hij dergj verzoeken te moeten afwijzen. De on heid in de afdeeling over het geyal ,iCh hof heeft hem blijkbaar doen besluite met het oog op de Junigebeuriemsse„DeIi het volgend jaar (om raadslid te worden, moet men een jaar en 6 weK gemeente woonachtig zijn) zich toen maar te vestigen. a? heer Wij meenen voorts te weten, dj\. ^lk- v. d. Vall voornemens is, de afdee maar tot een grootere erkenning \\e3terhof van de verdienste van den heer zlj0 voor de S.D.A P. en de stad tijde raads- en wethouderschap. LICHT OP! ^torrijtu'; Hedenavond voor rijwielen en lich gen en andere voertuigen te 5.o op.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2