Ilkiwifli kimt. U LAATSTE HU DEFÏLM Radio-hoekje Provinciaal nieuws OEUKR KOMT 13 MAART. BEVERWIJK, Tc. 1930 inierd twee en dertigste aargang. IIoncierdag; 2Q Februari Vrijdag 21 Februari. Hilversum, 1875 M. 10.10.15 Morgen- riiding- 12.15—2— Concert door het A. V. r O.-!"©. 2.052.45 Uitzending voor scho len 2.45—3.— Gramofoonmuziek. 3.-4— Maak het zelf! 4.305.Gramofoonmuziek 5 _5.30 Lezing door Brandsma over: Cine matografie voor den amateur. 5.30—6.— Di- nermuziek uit het caoaret „La Gaïté" te Am sterdam. 6.Tijdsein. 6.01 Voortzetting Di- nermuziek. 6.30—6.45 Gramofoonmuziek. 5 45—7.15 Spaansch voor beginners. 7.15 7 45 Radiocursus vanwege het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart. 8.01—9— Aansl. van het Muziek-Lyyceum te Amsterdam, juüus Hyman, piano. Cor Smit, slagwerk. Alex. Moszkowski, viool. Erwin Schulhof, piano. Nica Klasen, fluit. Bram Mendes, alt. IH. Stips, contrabas. Berthe Seroen, sopraan. Cornelius Berkhout, piano. 9—11.— Con cert door het Omroeporkest. In de pauze: Persberichten. Na afloop van het concert dansmuziek uit t^abaret „La Gaité" te Am sterdam. 12.Sluiting. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) J0.30—11— Ziekendienst. 11.-11.25 Voor de Jeugdige Zieken N. C. R. V. 11.30—12.— K. R O. Godsdienstig halfuurtje. 12.15 1.15 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. 1.153— K. R. O. Gramofoonmuziek. 3.30 —5.N. C. R. V. Concert. Trio. 6.—6 30 N. C. R- V. Gramofoonmuziek. 6.30—6.40 ©eursber. 6.407.K. R. O. Lezing over: De teelt van aardappelpootgoed in westelijk Noord-Brabant. 7.7.30 K. R. O. Cursus Schriftverbetering. 7.30 V. P. R. O. Lezing over: Het Oud-Katholicisme. 8.15 V. P. R,. O. Gramofoonmuziek. 8.50 V. P. R. O. Le zing over Occultisme: De werkelijkheid ge zien als geheel van krachten. 9.30 V. P. R. O. Vervolg gramofoonmuziek. 10.V. P. R. O. Decclamatie. 10.20 V. P. R. O. Vervolg Gra mofoonmuziek. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concerjt. M. Gold, viool. A. Mill, piano. 12.50 Orgelconcert door L. Warner. 1.20— 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Uitz. voor scho llen. 4.05 Concert door Strijkkwartet. 4.50 Or kestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Zang door G. Parker, bariton. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Le zing. 8.05 Zang door V. Watson. 8.20 Con cert. W. Fry, piano. Symphonie Orkest. 9.30 Nieuwsberichten. 9.45 Vervolg concert. 10.20 Nieuwsberichten. 10.25 Lezing. 10.45 Ver rassing. 11.Dansmuziek. 11.3512.15 Dansmuziek. 12.2012.50 Proef uitz. Televi sie. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Orkestconcert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramo foonmuziek. 9.05 „De Tooverfluit", Mozart. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.30 Gramofoonmuziek. H.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 4.50—5.50 Liederen bij de luit (Gramcfoonplaten). 7.408.40 Orkestcon cert. 8.409ZO Kamermuziek. Intermezzo: Das Weltgedicht. Na afloop tot '11.20 Or- kestccncert en orgelconcert Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.4.Concert. Orkest en violist. 7.20—10.40 „De Bruiloft van Figaro" van Mozart. Brussel, 508.5 M. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonmuziei. 8.35 Concert. Zeesen, 1635 M. 6.1511.20 Lezingen fn berichten. 11.2012.15 Gramofoonmu ziek. 12.1512.50 Bericiiten. 1.201.50 Gramofconmuziek 1.56—3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Leipzig. 4.507 10 Lezingen. 7.20 Orkestconcert. Daarna nieuwsber. Vervolgens tot 11.50 Dansmuziek A. V. R. O. EN V. R. O. De omroeper van de A. V. R. O. kondigde gisteravond om kwart voor zeven aan dat op bevel van den minister van Waterstaat het nu volgende uur volgens het programma in de ,,Radiobcde" bestemd voor twee cursussen in Italiaansch moest worden afgestaan aan een andere omroepvereeniging, een bevel dat de heer Weitzel zeide te betreuren. De andere omroepvereeniging bleek te zijn de V. R. O., de Vrijdenkers Omroepvereeni ging, die dit uur bezigde om propaganda te maken voor de vrije gedachte. HKIlll.KTON. („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W H C. Bollaard. 44 Else wilde om vier uur naar het spreekuur van den advocaat Stern gaan, om hem te ver zoeken het noodige te verrichten voor de te rugvordering van het portret uit het schilderij museum. Haar moeder had haar nog eens ge- Ieg<L dat zij met het portret mocht doen wat *6 verkoos; het werd haar op de meest loyale *ijze afgestaan. Walter bracht Else tot het huis van den ad vocaat en beloofde, na een half uurtje te heb ben omgewandeld, haar te zullen afhalen. Hij dacht echter niet aan een wandeling, hoe gaarne hij die ook zou hebben gemaakt. Hij moest zijn tijd anders besteden: vóór alles afre kenen met von Weiden. Met zeer grooten apoed liep hij door de straten en menige voor bijganger keek verwonderd naar hem. Eerst dicht bij von Weiden's huis verminderde hij *'jn gang. Het was wel geen bezoektijd, maar daarmee kon hij geen rekening houden. Hij hoopte von Weiden thuis te vinden, om eens ronduit met hem te kunnen praten en den ge- ^tenloozen kerel te zegden wat een schurk Bij was. Mijnheer von Weiden is wel thuis zei hem dienstmeisje, dat de voordeur opende, EGMOND AAN ZEE. v Jaarvergadering ,Jiet Witte Kruis". krn c J ^av0n illeld afd van --Het Witte aib*r onder leiding van haren voor- JLB-A. v- Kleef, inde lunchroom n oen neer Clausing haar jaarvergadering. J?t vo°rz/tter heette allereerst de aanwezl- hartelijk welkom. Naar het oordeel van tiet bestuur had de afdeeling een gunstig jaar achter den rugaan de eiscnen en vragen kon votkomen worden voldarn. Tenslotte dankte spr. de bestuursleden voor de prettige onder linge samenwerking. Uit het jaarverslag, dat daarna door den secretaris, den heer J. v. d. Berg, werd uitge bracht, bleek, dat zich in het afgeloopen jaar geen Scnokkende gebeurtenissen hadden voor- £1™:-V-4 ledenaantal liep terug van 411 3 b,j een kleine vermindering der be- voiking. De kas sloot met een batig saldo van 546.90. Het materiaal verkeert in goeden toestand. Er werden drie patiënten uitgezon den voor rekening van de afdeeling, waarvoor in oank subsidie werd ontvangen. In deze gemeente is geopend een consulta tie-bureau voor zuigelingen-bescherming, waar de heeren P. W. Schipper en R. Fischer, bad-artsen resp. te Egmond aan Zee en Eg- mond aan den Hoef, om beurten zitting hou den tot het geven van advies. Door de wijk verpleegster zijn 1217 bezoeken afgelegd. Mr. J. J. Spit, secretaris der afdeeling „Wijkverpleging", bracht vervolgens over deze afdeeling verslag uit. 1929 was een rus tig jaar. De rekening sluit met een nadeelig saldo van 445.11. Wederom was de com missie voor de wijkverpleging zoo welwillend om het nadeelig saldo over 1928 volledie te dekken. Ook namens de t. b. c.-bestrijding alhier bracht mr. Spit verslag uit. 1929 was een kalm jaar, hetgeen niet anders dan verblij dend kan werden genoemd. Er werden slechts vier patiënten uitgezonden: één wordt thans nog verpleegd. De medewerking van de zijde der patiënten was niet onverdeeld gunstig: één liep uit het sanatorium weg. Waar de kas sluit met een nadeelig saldo van 809 60)4, voornamelijk veroorzaakt door uitzending van patiënten voor wie geen bewijs van het Con sultatiebureau werd verkregen, waardoor geen recht op subsidie bestond, dient ernstig te worden overwogen of hiermede niet moet worden opgehouden. Op 1 Januari 1929 stonden voor t. b. c.-huisbezoeic ingeschreven 26 gezinnen, waarbij 8 nieuwe kwamen. De drie jaarverslagen werden zonder aan merkingen goedgekeurd. Namens de kascommissie bracht de heer Schotsman verslag uit: alles was in orde be vonden. Een nieuwe commissie voor 1930 werd benoemd, bestaande uit de heeren Conijn en Smit. De begrootingen voor 1930 waren vrijwel gelijkluidend met het vorige jaar. Hoe grooter de nadeelige saldi echter waren, des te hooger w-aren de subsidies geraamd, en omgekeerd. Na een kleine toelichting van de voorzitter werden ze goedgekeu.d. De heer J. v. d Berg bxacht als afgevaar digde verslag uit over de algemeene vergade ring, die 4 October j.1. in Amsterdam gehou den werd. De aftredende bestuursleden: past. v. Kleef, C. Pluimgraaff en v. d. Schinkel werden her kozen en namen hun benoeming aan. Bij de rondvraag bracht een der leden naar voren, dat meerdere bekendheid met het werk van „Het Witte Kruis" zeer goed zou zijn. Zou er nief wat meer propaganda kunnen worden gemaakt? De voorzitter zegde dit toe: het bestuur zou zien, om het de nieuwe „Witte Kruis-film" niet eens naar Egmond kon laten komen. Hierna sluiting. Vergadering „Volksonderwijs". De afdeeling „De drie Egmonden" van de vereeniging „Volksonderwijs" had Zaterdag avond in het O. K. Vereenigingsgebouw een vergadering georganiseerd. De voorzitter, de heer P. Bosschaart, heette in zijn openingsw oord de aanwezigen harte lijk welkom. Tot iiu spijt moet spr. echter constateeren. dat de opkomst niet bizonder groot was. De reden hiervan was echter eer der verblijdend dan bedroevend. Immers: daar, waar om de school gestre den wordt, zijn de menschen spoedig enthou siast wanneer er over die school wordt ge sproken. Hiertegenover staat, dat in de stre ken waar het betrekkelijk rustig is en de open bare school veilig kan worden geacht, men niet zoo druk de vergaderingen bezoekt omdat men denkt, dat het daar toch wel goed gaat. Spr. verheugde zich ook in de eroote op komst uit de omringende plaatsen. Hier in dit dorp mogen wij van geluk spreken, want onze kinderen zijn voor het grootste gedeelte bijeen in één school, hetgeen ten opzichte van de op voeding een groot geluk kan worden ge noemd. De heer van Mourik, de spr. van de- „maar ik geloof niet, dat hij te spreken is." Walter gaf het meisje zijn kaartje, dat hij te voren reeds in een enveloppe had gedaan, om dat het niet noodig was dat degene, die hem zou aandienen, de achterzijde van het kaartje las. Daarop stonden slechts de zonderling klinkende woorden: „Ik wensch u dringend over aangelegenheden betreffende den ouden Thomas te spreken." Die woorden schenen wonderen te doen, want terwijl von Weiden die las, werd zijn dik, rood gezicht vaalbleek, zoodat het dienstmeis je hem verschrikt en tevens verbaasd aankeek. „Laat mijnheer in het salon, ik kom dade lijk bracht hij er met bijna verstikte stem uit, en toen het meisje de kamer uit was, moest hij even een glaasje cognac drinken om den schrik uit zijn ledematen te jagen. Nogmaals nam hij het kaartje en spelde den naam heel langzaam, alsof hij verwachtte, dat die zou veranderen. „Walter Zernikow", las hij halfluid en hij wist dat dit de naam was van den man, die met den professor was, toen hij den geest van den ouden Thomas voor de tweede maal deed verschijnen, de man, die toen zijn bijstand had ingeroepen en met wien hij den bewusteloozen Berner, gedragen door twee nachtwakers, naar huis had gebracht. Dien nacht had hij zich aan den man voorge steld, die hem nu wenschte te spreken. Hij herinnerde zich van toen den naam Zernikow en wist sindsdien, dat hij de toekomstige echt genoot van Else Berner was. Vofi Weiden had het plotseling erg warm ge kregen en veegde zich met zijn zakdoek over het voorhoofd. Indien die vervloekte woorden zen avond, zou echter over den schoolstrijd frappante dingen kunnen verhalen uit zijn streek, het land van Arkel. Wij zouden dan onze handen in elkaar slaande strijd om de school is daar bizonder groot. Spr. wilde hier niet verder op ingaan en verklaarde tenslotte de vergadering voor geopend. De heer J. van Mourik, geschiedkundig medewerker aar. de gecombineerde Geldersche en Zuid-Hollandsche bladen, hield vervolgens een lezing met lichtbeelden over plaatselijke historie. Deze uitnoodiging om hier te komen spreken, had spr. zeer verheugd: wij staan hier op zeer historiseren grond. Spr. ging in het kort het nut van de historie na en schetste de ontwikkeling van het geschiedenisonder wijs. Het is een r;iddel om de jeugd op te voeden tot een edel nationaal bewustzijn, het werk: mede tor den vrede. De grondstellingen van het historieonderwijs zijn: het kind intel lectueel beter te rraken, liet op aesthetisch ge bied te ontwikkelen, het op moreel gebied te ontwikkelen en het tot waarnemen, voorstellen en denken te brengen. Wij maken nu een zeer eigenaardigen tijd mee: alles gaat machinaal. Het fantastische, romantische verdwijnt. De boeken zijn zielont- ieedkunde tot in de meest meedcogenlooze per fectie; waar zijn de boeken van Oltmans? Maar er komt compensatie: een nieuw ge slacht staat op. dat zich van deze machinisa- tie afwendt Hiertoe helpt de plaatselijke his torie mee. Spr. wekte op om ook de plaatse lijke historie van Egmond te bestudeeren: zeker zou deze zeer rijk ziin. Hierna liet de heer v. Mourik lichtbeelden zien van historische bouwwerken, enz. uit het land var. Arkel. en lichtte deze uitvoerig toe, waarbij herhaalde maien op het vele schoone, dat de beoefening er het onderwijs der plaat- sel ke historie geven kunnen, gewezen werd. De heer Bosschaart dank'e daarna den heer v. Mourik voor de interessante lezing In een uitvoerig slotwoord weerlegde de heer Bos schaart de bezwaren, die van verschillende (voornamelijk Christelijke) züdcn tegen het openbare onderwi-s waren geuit. Tenslotte gezellig samenzijn. ZUÏDSCHARWOUDE De Langendijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging hield Dinsdagavond eene ledenvergadering ten lokale van den heer H Stoffers. De voorzitter, S. Timmerman, verwelkom de met een kort woord de aanwezigen, die klein in aantal waren. Ingekomen was een antwoord van de licht- bedrijven, waarin werd medegedeeld dat door plaatsing van zwaardere transforma toren ook wel beter licht verkregen wordt. Door den heer D Zeeman werd de op merking gemaakt, dat vele winkeliers, even als hij, nog wel last hebben van het sprin gen der lampen. De heer Schuitemaker gaf als vakman In overweging lampen te nemen van 230 tot 250 volt ter voorkoming van springen. De heer D. Zeeman wees verder op de on gelijke stroomlevering. De heer Schuiteraaker antwoordde dat de inconstante spanning een oorzakelijk gevolg was van de werken aan de Zuiderzee enz. en gaf verder nog eenige technische gegevens, waaruit blijkt hoe het komt dat des avonds na 9 uur het licht helderder is. Ook was ingekomen een schrijven van den Kon. Ned. Middenstandsbond, waarin nade re gegevens vervat waren aangaande deze organisatie. Een brochure hierover kan men verkrijgen ad 20 cent bij het bestuur. Het schrijven bevatte verder eene uitnoodiging als lid te willen toetreden. 14 Nieuwe leden werden met algemeene stemmen toegelaten. De rekening van „Ons Weekblad" gaf de volgende eindcijfers aan: totaal ontvangsten 3821,67, uitgaven ƒ3809,17, saldo 12.50, dit gevoegd bij het bezit ad 1563,69, maakt een totaal van 1607,02. De rekening van de incasso gaf de volgende eindcijfers Ingekomen vorderingen 1023,07; ontvan gen 111,55, hiervan gaat af 20 pet. aan de vereeniging is 24.75, de uitgaven waren 31,17, zoodat er een nadeel was van 6,42. In kas was 3705, hiervan het na deel afgetrokken, geeft dus een stand aan van 30,63. De heer D. Zeeman zou willen om wan betalers, die absoluut niets willen, alles te weigeren. Deze maatregel konden de winke liers wel onder elkaar goedvinden, vroeg hij De bepaling voor de winkeliers dient dan eveneens krap aangehaald te worden. De niet achter op het kaartje hadden gestaan, had hij natuurlijk slechts aan een beleefdheidsbe zoek gedacht, maar nu Allerlei gedachten doorkruisten zijn brein en hij overlegde met zichzelf wat hij moest ant woorden wanneer de ongenoode bezoeker dit of dat zou vragen. Gelukkig vertrok de Ruy- ter vanavond; hierdoor was een gevaarlijke ge tuige van de baan, zoo sprak hij zich zelf moed in en zijn houding werd vaster. Wat kon die mijnheer Zernikow eigenlijk weten! Hij kwam zeker vragen of hij, von Weiden, die zoo dicht bij 't museum woonde, iets van het spook had bemerkt, want waarschijnlijk had Zernikow den als ouden Thomas verkleeden Nederlander wel gezien. Merkwaardig, dat hij er dien nacht geen woord met hem over had gesproken. Mis schien had hij het als gevolg van de consterna tie van het oogenblik nagelaten. Met opgericht hoofd en vasten tred kwam hij het salon binnen. Maar reeds de eerste blik op het diep-ernstige gezicht van den man, die op hem wachtte, schonk hem de overtuiging dat zijn zoo moeizaam vergaard gevoel van zeker heid niet al te lang zou standhouden. Toch trachtte hij zich een houding te geven. Met een vriendelijken glimlach stak hij zijn bezoe ker de hand toe: „Het doet mij veel genoegen, u bij mij te zien, mijnheer Zernikow." Walter toonde de hem aangeboden hand niet te willen zien en antwoordde op scherpen toon: „En ik betreur het u te moeten bezoeken, om u te zeggen, dat u een slecht fflensch bentf' „Wat durft u daar te zeggen?" voorzitter zeide dat dit al reeds heel vroeger besproken is, doch de practijk geeft zeer vele moeilijkheden, want dezulken borgen bij den eenen winkelier totdat ze „vast" zitten, gaan dan a contant naar den anderen winkelier. Verder is het noodig dat de winkeliers het juiste invorderingsbedrag aan den incasso commissaris opgevat. Hierna bespreking 25-jarig' bestaan der vereeniging in Maart a.s. Een feestcommis sie, reeds eerder benoemd, bracht bij monde van den heer Bouman, verslag uit van het- feen men aanstonds hoopte te doen, n.l.J eestavond, toegankelijk voor leden en huis- genooten; midoenstandstentoonstelling, eta lagewedstrijd en een feestweek, verdeeld over de 4 Langendijker dorpen. Een en ander op v "rschillende datums. Besloten werd den feestavond te houden, wijl met 16 stemmen voor, 7 tegen en 1 blanco besloten werd eene tentoonstelling te organiseeren, nadat de heer Van Zijl, secretaris der feestcommissie, eene begrooting had ter tafel gebracht. Over het door de feestcommissie meer voorgestelde zal later worden beslist. De rondvraag hield een huishoudelijk ka rakter in zich. De voorzitter sloot met een dankbaar woord deze geanimeerde vergadering en hoopte dat de teestavond in alle opzichten zal slagen. OUDKARSPEL. De jaarvergadering der begrafenisvereeni- ging werd Dinsdagavond gehouden in het lokaal van den heer C. Vis De voorzitter, de heer A. Swager, dankte den heer K. Bakker, die den 65-jarigen leef tijd heeft bereikt en dus als drager der ver eeniging moet aftreden. Hij dankte hem voor de diensten aan dc vereeniging bewe zen. Medegedeeld werd dat de heer R. Schrie- ken voor den heer Bakker in de plaats treedt. Uit het jaarverslag door den secretaris, den heer W. v. Dok, blijkt, dat zijn gehouden 2 bestuursvergaderingen, 1 ledenvergadering en 1 bondsvergadering. 14 maal had een be grafenis plaats, n.1. 4 voor leden en 10 maal van personen welke geen lid waren, 7 maal werd de klok geluid, 35 nieuwe leden, 25 leden vertrokken, 4 overleden, alzoo een vooruitgang van 6 leden en dit aantal is thans 688 leden. Financieel verslag werd uitgebracht door den heer P. Kat. Ontvangsten bedragen over het jaar 1929 1199.51. Uitgaven 828.63, alzoo een sal do van 370.88. Op de spaarbank geplaatst 1421.88, kasgeld 182.64. Een en ander werd onder dankzegging goedgekeurd. Hierna volgde verslag van de bondsverga dering. Medegedeeld werd dat voorlooper en dragers tijdens het uitoefenen van hun werk waren verzekerd tegen eventueele ongeluk ken en de gevolgen. Gevraagd werd door het bestuur of de le den er mee accoord gaan om in 1931 de ver gaderingen te houden bij den heer K. de Hart, die hiercoi verzocht had, daar hij toch ook lid was. De heer Jb. de Wit stelde voor om bij de kasteleins die lid zijn om beurte te vergade ren. Aan de orde kwam een voorstel van het bestuur om over te gaan tot het aanstellen van een aanspreker. Elke vereeniging heeft zijn aanspreker, uitgezonderd hier. Deze komt dan voor de vereeniging bij buurtrond- zegging. Wanneer rondzegging verlangd wordt langs het geheele dorp komt er een reserve-aanspreker bij die dan door het be trokken lid wordt betaald. Nog werd uit drukkelijk medegedeeld dat dit volstrekt geen persoonlijk karakter draagt. Besloten werd dit voor een jaar te probee- ren met 19 stemmen voor en 2 stemmen te gen. Ingekomen was een ontslag-aanvraag van den heer W. Koordes als drager en van den heer P. Raven en echtgenoote als afleggers wat eervol werd verleend. Van de gelegenheid tot voorstellen doen voor de bondsvergadering werd geen ge bruik gemaakt. De heeren E. Slooves, M. Piersma en H. Joman werden tot bestuursleden herkozen, respectievelijk met 19 stemmen, 21 stemmen en 20 stemmen. Door den heer Carnas werd het voorstel gedaan om aan het bestuur toe te voegen een adviseerend lid, gekozen uit het dragers- personeel, wat door het bestuur en de leden werd goedgevonden. Gekozen werd de heer Jb. de Wit. Afgevaardigden naar de bondsvergade ring werden de heeren W. van Dok met 17 en de heer Jn. Keizer met 10 stemmen; de heer Sloovers die 7 stemmen had werd als reserve aangewezen. von Weiden stoof achteruit. „In mijn eigen huis waagt het u mij uit te scheldeithij hapte naar lucht, reeds het begin was veel lee- lijker dan hij zich op zijn ergst had voorgesteld. Maar voordat hij zich nog eenigszins had be- heerscht, klonk hem hard en onverbiddelijk in de ooren: „Ik zal het wagen u in uw eigen huis te zeg gen wat de waarheid is. Wenscht u die hier niet aan te hooren. dan ben ik verplicht de inwoners van Schneiditz als toehoorders bijeen te doen komen, om te luisteren naar een vertelling, waarvan de titel luidt: „Hoe men op de snelste wijze een in geldnood verkeerenden schoonzoon directeur van een schilderijmuseum maakt." „O!" Als een schreeuw kwam die klank over zijn lippen. „U ziet, dat u niet behoeft te trachten, tegen over mij een toon aan te slaan", vervolgde Wal ter ijskoud en snijdend. „Ik ben volkomen op de hoogte." Het was niet meer dan een stamelend geluid dat von Weiden liet hooren, terwijl zijn ge zicht vuurrood werd, alsof hij een beroerte na bij vas. „Uw helper bij die weerzinwekkende comedie heeft alles bekend." on Weiden s knieën knikten en hij liet zich in den stoel, die het dichtst bij hem stond, val len. Plotseling meende hij een afschuwelijke gestalte voor zich te zien: de vrees. Die keek hem met groote huiveringwekkende oogen aan. D« angst had zijn gezicht tot een caricatuur verwrongen, toen hij uitriep: „Wat zegt u, heeft hij bekend?" Langzaam en duidelijk luidde het antwoord: Voor het nazien der volgende rekening werden aangewezen de heeren A. de Boer en J. Bood Kzn., met als reserve L. Dekker. De heer Jn. de Boer Azn. gaf zich op als re serve-drager. Waar nog een reserve-drager noodig is, 2e afleggers, een man en een vrouw, en 1 aanspreker plus reserve-aanspreker, zullen hiervoor sollicitanten worden opgeroepen. Bij de rondvraag brak de heer Carnas een lans voor salarisverhooging voor de dra gers. Eerder was van bestuurszijde salarisver hooging voorgesteld, wat toen niet door de dragers noodig werd geacht. Het bestuur zal dit nader onder de oogen zien. Door den heer Ad. Visser werd gevraagd of er geen rekening kan worden gehouden met de oudste reserve-dragers, bij het benoe men van een drager. Ook dit werd toege zegd. Omtrent hef vervullen van twee functies, dat thans niet toegestaan wordt, zal voort aan een ruimer standpunt ingenomen wor den. Hieromtrent zal reglementswijziging moeten plaats hebben. Nog zal aan (je ge meente verzocht worden om een nieuw kleed over de baar en het opknappen van de baar Ook zal worden verzocht om een bel in den toren, zoodat bij spreken op het graf de klokluider gewaarschuwd kan wor den even met luiden op te houden. Hierna volgde sluiting. Overbekend is het zelfs voor de grootstt leek dat de handel in gladiolenbloembol- len zoo goed als tot in het waardelooze grenst. Toch bestaan er op 't moment nog dure soorten wat blijkt uit de jongste noteering in ,,'t Centrum" waar voor 1 Liter kralen van de soort Lady Boreel 38 betaald werd, wat per H L. ongeveer 4000 beteekent. ilP i HOORN. Naar aanleiding van daartoe gedane ver zoeken van buurtcomité's, welke zich ge vormd hebben in verband met de In Septem ber e.k. alhier te houden feesten, is de com missie voor de technische bedrijven van mee ning, dat, nu de Directie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf heef toegezegd de gedu rende bedoelde feestdagen optredende belas ting niet in rekening te zullen brengen door het G. E. B., daar voor de feestverlichting 'n gereduceerd tarief kan worden toegepast. De commissie geeft in overweging voor dft doel de stroomprijs te bepalen op 10 cenl per K. W. U. B. en W. kunnen zich hiermede volkomen vereenigen, STOMPETOREN. Den Isten Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat Mej. de Wed. ValkLeegwater werd benoemd tot kosteres bij de Ned Herv. Gemeente te Noord-Schermer. Ongetwijfeld zal het haar dien dag niet ontbreken aan be wijzen van belangstelling, vriendschap en waardeering. HEER-HUGOWAARD. De Protestantsche begrafenisvereeniging „De laatste Eer" alhier hield dezer dagen een vrij goed bezochte ledenvergadering bij den heer Rus. Daar de voorzitter, de heer Brugman, door een lichte ongesteldheid verhinderd was, de vergadering bij te wonen, werd de bijeen komst geleid door den heer C. van Twuiver, bestuurslid. Daar deze onvoorbereid voor deze taak geplaatst werd, riep hij bij de opening de welwillende medewerking der aanwezigen in, om den avond te doen slagen. Het eveneens goed verzorgde jaarverslag was in opgewekten toon geschreven, daar het jaar voor de vereeniging uitermate voor- deelig geweest was. Van de leden was geen enkele begraven; slechts een levenloos aan gegeven kind was ter aarde besteld. Verder was 4 maal de hulp der vereeniging door niet-leden ingeroepen. Als gevolg daarvan gaf de rekening van den penningmeester een zeer gunstige uitkomst te zien. De rekening, nagezien door de heeren Lugtig en Vermeu len, werd volkomen in orde bevonden en wees een winst over dit jaar aan van f 493,47)4. Den penningmeester, den heer D. de Jong, werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer Aan de orde was nu een bestuursverkiezing. De aftredende leden, de heeren J. Stapels, P. M. de Vries en D. de Jong werden met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl in plaats van den heer A. Kooij Cz., die wegens het bekleeden van een functie bij de vereeniging moest bedanken, gekozen werd de heer A. Zomer. Alle aanwezige leden namen de benoeming aan, terwijl de heer Stapel bericht zal ont- „de Ruyter is in handen der politie en binnen een paar minuten wordt hier aangebeld door iemand, die mijnheer von Weiden zal verzoeken eveneens op het politiebureau te verschijnen." Von Weiden wilde de deur uitrennen. „Hier blijven!" en Zernikow plaatste zich voor hem. „Laat me er uit", de dikke man hijgde van opwinding. „Denkt u dat een von Weiden zich door een politieagent als de eerste de beste zakkenroller dwars door Schneiditz naar het politiebureau laat brengen." „Aan zulke mogelijkheden had een von Weiden eerder moeten denken". „Man, maak me niet razend!" De oogen puil den von Weiden bijna uit de kassen. Hij had alle bezinning verloren, anders had hij wel be grepen dat het met dat brengen naar het poli tiebureau niet zóó maar ging. Ademloos stond hij voor Zernikow en zijn handen had hij tot vuisten gebald, alsof die er dadelijk op in wil den slaan. Maar de ingenieur kwam niet van zijn plaats. Kaarsrecht voor den ingang staande, keek hij naar den opgewonden man en zeer honend klonk zijn stem, toen hij eindelijk sprak: „Stel u gerust, niemand denkt er aan u ter verantwoording te roepen, behalve ik. Mijn heer de Ruyter is nog altijd in uw huis in d« Slotsteeg, tenzij hij reeds naar Nederland n vertrokken." „Is dat waar?" stootte von Weiden er sidde rend uit en het scheen dat de opwinding, die zijn zenuwen V>t liet uiterste spanden, eenigs zins week. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5