Rechtszaken Kerk en school Wybert-tabletten on der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. Ds J. Mortier te Zalk en Veecaten heelt bedankt voor het beroep naar de herv. gem. te Den Burg op Texel. Ds. J. Drenth, chr. geref. pred. te Broek op Langendijk, is beroepen te Aalten. Ds. J. T. Knipscheer, predikant bij de Doopsgezinde Gem. te Knollendam, die 27 April veertig jaar aan deze gemeente ver bonden is, zal tegen Augustus emeritaat aanvragen. Ds. Knipscheer arbeidde voor dien tijd twee jaar te Baard. De algemeene synodale commissie der Neder'.andsche Hervormde kerk heelt bericht ontvangen, dat de Koningin, volgens Haar gewoonte, weder voor 1930 een gift van 2000 heeft geschonken aan het fonds voor noodlijdende kerken en personen en 750 aan het fonds ter voorziening in de geestelij ke behoeften van gemeenten waar eigen mid delen ontbreken. Wijlen ds J. J. A. Herman, herv. pre dikant te Oldenzaal, heeft aan het herv. diakonessenhuis te Arnhem 6000 gelega teerd, aan de chr. school te Oldenzaal 5000 en aan de chr. school te Overwinkel eveneen' 5000. GEEN R.-K. HUISHOUDSCHOOL TE GOUDA. De gemeenteraad heeft besloten, de nood zakelijkheid van een R.-K. huishoudschool niet te erkennen, op grond van het feit, dat het beginsel der gelijkheid niet medebrengt, dat ook bij het nijverheids-onderwijs het systeem van „iedere richting haar eigen school" moet worden toegepast. DE KERKVERVOLGING IN RUSLAND. Een bidstond te Haarlem. Naar „Het Kerkblad voor Haarlem en Omstreken" meldt, heeft de raad der geref. kerk te Haarlem besloten, „gemeenschappe lijk met de andere plaatselijke protest, chr. kerken op 16 Maart een biddag te houden met het oog op de vervolging van de christenen in Rusland". Naar aanleiding van een voor stel dezer kerk aan de dezer dagen gehouden classicale vergadering om namens de kerken een getuigenis te doen uitgaan, besloot d« classis zich in dezen te wenden tot de depu- taten voor correspondentie met de buiten- landsche Kerken en tot deputaten voor cor respondentie met de Hooge Overheid. De r. k. en de protestbeweging. Eenige R.K.-bladen stellen de vraag, of de r.-katholieken in Nederland op zich zelf of in samenwerking met anderen tegen de kerk vervolging in Rusland moeten protesteeren. „Het Huisgezin" acht het eerste geboden, maar, zegt het blad, wil men tegen de ge loofsvervolging door Moskou protesteeren doe het uitsluitend met katholieken, dan is men er zeker van, dat geen bij-overwegingen of bij-oogmerken een rol kunnen spelen. Bidslonider chr. geref. kerk. De classis 's-Gravenhage der chr. geref. kerk heeft naar aanleiding der vervolging een bidstond uitgeschreven, die in de gods dienstoefeningen van Zondag 2 Maart overal in de chr. geref. kerk in ons vaderland zal worden gehouden. SCHORSING VAN EEN ONDERWIJZER TE IJMUIDEN. Wegens beleediging van het hoofd der school en het verlaten der klas. B en W. van Velsen hadden bij besluit van 25 Februari 1929 een onderwijzer der open bare lagere school D I te IJmuiden gestraft met een week schorsing, zonder behoud van salaris, wegens door het hoofd der school in gediende krachten, wijl de onderwijzer hem in de school had toegevoegd de woorden „je liegt het" en „schoft", dat hij daarna zonder geldige reden en zonder toestemming de school heeft verlaten, waardoor het hoofd ge noodzaakt was de in het lokaal aanwezig* kinderen naar huis te zenden. Deze feiten werden door den betrokken onderwijzer er kend, waarom B. en W. genoemde straf heb ben opgelegd, wegens ergerlijke misdraging tegenover het hoofd en het grovelijk verzaken van zijn plicht. Bedoelde onderwijzer was hiervan in beroem gegaan bij Ged. Staten van Noordholland, die d.d. 24 Juli 1929 het besluit van B en W van Velsen hebben vernietigd, waarvan B. en B. in beroep zijn gegaan bij de Kroon. Deze heeft thans bii besluit van 31 Januari j.1. het besluit van Ged.- Staten van Noordholland vernietigd en het besluit van B. en W. van Velsen gehandhaafd. In de motiveering van het besluit wordt gezegd, dat, al moge met Ged. Staten aangenomen worden, dat voor het verlaten van de klasse een verontschuldi- gingsgrond te vinden is in den overprikkelden toestand van den onderwijzer, dit niet het ge val is ten aanzien van de andere feiten, die B. en W. geleid hebben tot het opleggen van de bewuste straf. Verder, dat voor het bezigen van de ongepaste uitdrukkingen althans ten deele zonder voldoende inachtneming van de aanwezigheid der leerlingen, slechts in zeer bijzondere omstandigheden een verontschul- digingsgrond zouden kunnen bestaan; dat van zoodanige omstandigheden niet in vol doende mate is gebleken om met Ged Staten aan te nemen, dat de door B en W. uitgespro ken straf te zwaar is te achten, te minder nu de onderwijzer geen gebruik heeft gemaakt van de herhaaldelijk hem geboden gelegen heid, zijn leedwezen over het gebeurde tegen- over zijn hoofd te betuigen. NOG ALTIJD DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Aanklachten van de Colli's tegen S weer is en „Het Volk". Naar Het Volk verneemt heeft mr. Bour- lier, advocaat en procureur te 's-Gravenha ge, dezer dagen, in opdracht van de gebroe ders Collé te Culetnborg bij den officier var justitie te Tiel een klacht ingediend tegen den heer Claas Sweeris te Tricht, ter zake van lasterlijke aantijgingen, welke door hem zouden zijn geuit in de bekende rekesten, door hem gericht tot den president van het gerechtshof te Arnhem en tot den officier van justitie te Tiel. In deze rekesten dringt de heer Sweeris aan op vervolging van de gebroeders Collé, ter zake van de Culem- borgsehe moordaffaire. Voorts heeft mr. Bourlier, eveneens in y dracht van zijn cliënten te Culemborg. l*i anderen niet mee. Lord Thomson beseft, dat hij ons Indië voor de verbinding Britsch- IndiëAustralië evenzeer noodig heeft als wij Britsch-Indië voor AmsterdamBatavia. Hij laat zich vleiend uit over onze piloten, en rechtvaardigt zijn houding met verwijzing naar het proef-ondervindeüjke dus tijdelijke karakter der vluchten, die in Nederland te veel als een begin van permanentie werden beschouwd. Dat allesklinkt niet onbemoedigend. Maar op den grondslag van Lord Thomson's ver klaringen moeten wij in Londen reeds voor bereidende maatregelen voor onze luchtlijn kunnen treffen, opdat men straks onmiddel lijk weer beginnen kan. Er is geen reden, waarom onze regeering niet een handje zou helpen, door bijv. met de Engelschen over een bilaterale luchtvaartovereenkomst te on derhandelen, en eventueel overleg te plegen om onze gemeenschappelijke luchtrechten in Turkije en Perzië te waarborgen, die nog steeds niet gefundeerd zijn of binnenkort in hun tegenwoordigen vorm zullen afloopen. Zulke voorbereiding zal ook in Britsche za- kenkringen, die reeds groote belangstelling getoond hebben voor een verbinding zooals de K.L.M. die tot stand bracht, weerklank kunnen vin "en, en het werk aan de Britsch- Indische vlieg.elden zal er allicht door wor den versneld. Intusschen is en blijft het te betreuren, dat de spéciale vloot en de speciaal geoefende bemanningen van de K.L.M. haar krachten plotseling niet verder kunnen ontplooien, mede tot schade van onze handelsbelangen, die daardoor eveneens achteruitgezet wor den; maar vooral tot schade van de voor spoedige ontwikkeling van onzen nieuwen verbindingsweg met Indië, wiens ontdekking in de toekomst van even groot belang kan worden als de historische zeeweg van Cor- nelis Houtman in het verleden. En wij, aldus besluit het Hbld., zouden de Nederlandsche legeering willen aansporen om alvast alles voor te bereiden om met plannen en voor stellen en een positieve luchtvaartpolitiek klaar te staan, wanneer het thans eenig ver klaarde Britsche obstakel, mede onder den druk van een groeiende publieke belangstel ling, zal zijn verdwenen. HET VLIEGKAMP „DE MOK" Bestaat 21 Febr. 12'A jaar. Op 21 Aug. 1917 werd ten behoeve van den marine luchtvaartdienst het vliegkamp „De Mok" in dienst gesteld. Het is gelegen aan de zuidoostpunt van het eiland Texel, aan een kleinen inham van den Texelstroom, oostelijk van de zandplaat „de Hors". Door een ondiepe betonde vaargeul bereikt men van Texelstroom de breede kom van dezen inham, waaraan het vliegkamp ligt. Sinds 1926 is het slechts gedurende acht maanden van het jaar geopend; van November tot en met Febr. is het buiten gebruik. In tegenstelling met het ten zuiden van den Helder gelegen vliegkamp „de Kooij" is „de Mok" uitsluitend bestema voor watervlieg tuigen. Den 5en April 1922 verden de vliegkam pen „Schellingwoude" en „Veere" met ver minderde bemanning in dienst opgelegd en deze vliegkampen worden door onze militai re vliegtuigen thans alleen als hulpvliegkamp voor het innemen van brandstof of het doen van kleine herstellingen tijdens het uitvoeren van een opdracht uit „de Mok" bezocht. Met ingang van bovenvermelden datum kwam ook de geheele opleiding op watervhegtuigen op het vliegkamp „de Mok". Voor de M. L. D. zijn nu dus alleen „de Kooij" als leskamp en „de Mok" als oefenkamp in dienst. Sedert het afvieren n de watervliegtui gen uit de oorlogsformatie (1920) is „de Mok" geen oorlogskamp meer, doch worden er nu uitsluitend pevliegers en zee waarne mers opgeleid voor den Marine luchtvaart dienst in Nederlandsch-Indië. Jaarlijks is het aantal afgeleverde vliegers pl.m. 15 en dat der zee waarnemers pl.m. 5. De oefeningen op het kamp bestaan uit: navigatie-tochten op Noord- en Zuiderzee, radio-oefening uit vliegtuigen, oefeningen met de vloot in de Noordzee, enz. Voor het houden dezer oefeningen zijn geregeld zeven WA. (van Berfèl tweedekkerj-toestellen in dienst en drie in reserve, ter/ijl in een seizoen ongeveer 2500 vlieguren voor de oefeningen noodig zijn. Het W. A. vliegtuig heeft bij den M. L. D uitstekend voldaan voor allerlei opdrachten. In het komende seizoen zal het modernere Fokker drijvertoestel type C VII W zijn in trede doen op het vliegkamp en voor het eerst bij de oefeningen in gebruik worden genomen. Toen in 1927 de watervliegtuigen uit de oorlogsformatie waren afgevoerd en de toen malige minister van marine overwoog deze toestellen in Holland af te schaffen werd het voortbestaan van „de Mok" bedreigd. Echter werd beslist, dat een militair watervliegkamp in Nederland voor opleiding der zeevliegers en zeewaarnemers gehandhaafd zou worden ten behoeve van den M. L. D. in Neder- landsch-Indië. HOOGTERECORD KLEINE VLIEGTUIGEN. De Amerikaan Zimmerly heeft dezer dagen het hoogterecord voor kleine vliegtuigen ge bracht op 8392 M. (Oud record Duitscher Baumer 6692 M.) PARACHUTE-OEFENINGEN IN INDIE. De Indische militaire luchtvaart-afdeeling voerde de parachute in als een onderdeel van de verplichte uitrusting van vliegers en waarnemers. Vermoedelijk zal binnenkort worden aangevangen met de aanvankelijk vrijwillige, doch naderhand verplichte para chute-oefeningen, als onderdeel van de eischen voor het vliegersbrevet. In het Vereenigingsgebouw der Nederl. herv. gem. te Heemskerk had Dinsdagavond onder leiding van ds. IJzerman de eerste ge- meenteavond plaats. De opkomst was goed, doch gezien het onderwerp: De kosten van onzen eeredienst, welk puni door ds. IJzerman behandeld werd en wat in hoofdzaak de kerkelijke lasten be trof, had men veel grooter opkomst verwacht. Na afhandeling werden door enkele lid maten vragen gedaan, welke door den spr beantwoord werden-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7