DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM Gordijnen Stoomen en Verven. Tapijtreiniging. Ho. 4Ö UiiHDAO 24 FEBRUARI 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. ^HET BEZOEK VAN SCHOBER AAN BERLIJN. Een radiorede van den Bondskanselier. Zooals we Zaterdag schreven, is bonds kanselier Schober dien dag te Berlijn aange komen. Van dat bezoek is reeds veel drukte ge maakt en talrijke bezoeken zijn reeds afge legd. Zoo woonde de bondskanselier Zon dagmorger in gezelschap van den secreta ris-generaal van het Oostenrijksche departe ment van buitenlandsche zaken, Peter, van den chef van het protocol, Junker, den Oos ienrijksche gezant te Berlijn, dr. Frank, en den gezantschapsraden Pacher en Meinde, de mis bij in de Berlijnsche St. Medwigs Baselich. Na afloop van den kerkdienst begaf 't ge selschap zich naar Potsdam, waar onder lei ding van den staatssecretaris van het Pruis- siscne Ministerie van Eerendienst Dr. Lam- mers en Dr. Gall van het Pruissische Mi nisterie van Wetenschap, Kunst en Onder wijs het nieuwe Paleis en het beroemde Slot worden bezichtigd. Te één uur was Dr. Schober terug te Berlijn, waar hij door den Duitschen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Dr. Curtius en diens echtgenoote was uitgenoodigd voor de lunch. Gistermiddag vond o.a. een receptie plaats in het Oosten rijksche gezantschap van de Oostenrijksche kolonie te Berlijn. Zondagavond hield Schober een radiorede, die voor ons belangrijker is dan bovenstaan de bezoeken enz. In deze rede zeide hij o.a. Ik beschouw het als een wonderbaar symbool van onze na tionale saamhoorigheid, dat ik mij hier, van uit de metropolis van het Duitsche Rijk, kan wenden tot alle Duitsche radio-luisteraars in geheel Europa. Het bezoek, dat ik thans aan de Duitsche regeering breng, geldt van zelfsprekend ook het volk in het geheele Duit sche Rijk en in het bijzonder in het ondanks alle economischen nood zoo machtige Duit sche Berlijn. Mijn Berlijnsche bezoek volgt bijna onmiddellijk op een reis naar Rome, waar het mij gelukt is, vriendschappelijke be trekkingen te herstellen door een arbitrage verdrag, zooals wij die reeds met een groot aantal staten hebben gesloten. Toen was ein delijk het oogenblik gekomen voor het zoo lang voorgenomen bezoek aan Berlijn, waar toe geen bijzondere vraagstukken aan de or de zijn en opgelost moeten worden. Het nau we verband tusschen de Oostenrijksche Duit- schers en de Duitscbere in het Duitsche Rijk wordt bevestigd door een duizendjarige ge schiedenis. Gemeenschappelijk moesten wij het moeilijk herstelwerk verrichten van wat de oorlogsramp aan materieele en cultureele bezittingen van het Duitsche volk heeft ver nield, en gemeenschappelijk leeft de wil bij het Duitsche volk in de beide Duitsche staten om een hecht fundament voor een betere toe komst te bouwen, waarop het Duitsche volk, gezien zijn groot verleden en zijn werk voor de beschaving ten volle recht heeft. Deze radiorede spreekt dus wel- duidelijk van een toenadering tusschen beide landen, die eertijds zoo'n grooten rol speelden in de Europeesche politiek. We zijn dan ook benieuwd, wat het politie ke resultaat van dit bezoek van den bonds kanselier aan Berlijn zal zijn. Buitenland EEN LAWINE IN ITALIË. Eenige huizen bedolven. Een lawine bedolf eenige huizen in de buurt Van Bolognola. Men vreest, dat verscheidene personen zijn omgekomen. Men is bezig met «et organiseeren van hulp. Negen lijken geborgen; twaalf personen vermist. ten N.T.A.-bericht meldt, dat volgens be Acht uit Macerata totnogtoe negen slacht offers van de lawine geborgen en geïdentifi ceerd zijn. Vijf personen werden gewond. Nog een twaalftal personen wordt vermist. Veel vee bevindt zich in gevaar. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND. Een rechtzitting van Jaroslavski Eenjge buitenlandsche bladen hebben ge- ®eld, dat Jaroslavski, de voorzitter van den Atheïstenbond, in een radiorede als antwoor 1 °P de actie van den paus de verwoesting der 2es grootste kerken zou hebben aangekondigd, daarop de afbraak van alle groote kerken in «Sovjet-Uniezou volgen. Dit bericht wordt met de meeste stelligheid jegengesproken. Jaroslavski heeft in werkelijk heid ongeveer het volgende gezegd: >,De brief van den paus, waarin tot een Krmstocht tegen de Sovjet-Unie wordt opge- rc-pen, zal louter de anti-religieuze beweging, *uet alleen in de Unie, maar ook in andere lan- versterken, daar ieder, die de geschiedenis *?n het pausdom kent, er van spreekt als van W7^rootste misdaad jegens de menschheid wat de moraal der artheïsten betreft, dez>~ "'«sten hebben hun leven gP Öct spci gczei, toen zij aan de Noordpool de fascisten, die ten doode waren opgeschreven, hebben ge red. Overigens is de Atheïstenbond een par ticuliere vereeniging, waarvan het lidmaat schap vrij is, en die buiten de propaganda over geen mddelen beschikt om de massa te beïnvloeden". Ten aanzien van de verwijdering der kerk klokken moet Jaroslavski hebben geadviseerd er tegen te waken, dat deze en andere maat regelen zouden leiden tot een scheuring ondr- de arbeidende bevolkingen. DE PAPAGAAIENZIEKTE. Een merkwaardige doktersverklaring. Wie tegenwoordig aan longontsteking be zwijkt, is het slachtoffer van de mode kwam ten onrechte aan Spaansche griep of „een bizondere soort influenza" zijn toege schreven, zal wel nooit meer zijn vast te stel len. Maar vermelding verdient toch wel, dat een Engelsch arts, dr. A. P. Thompson, Woensdag voor de lijkschouwingsjury te Bir mingham, waar als doodsoorzaak van een man longontsteking ten gevolge van besmet ting door den bacillus psittacosis werd vast gesteld, de verklaring aflegde, dat hij sedert de laatste jaren in negentien ziektegevallen rechtstreeks contact van het slachtoffer met een zieken papagaai had geconstateerd en dat er van deze negentien vijf doodelijk waren ge weest. De infectie was afkomstig zoowel van papagaaien uit West-Arfika als uit Zuid-Ame- rika, doch van de papagaaien uit Zuid-Ame rika was de infectie het veelvuldigst geweest. De arts zeide, dat, naar hij geloofde, de ziekte in Engeland reeds sedert vele jaren bestond, doch niet was herkend. Bij de verklaringen voor den lijkschouwer was merkwaardig de mededeeling van een vogel-koopman, die verklaarde dat duizenden papagaaien door zijn handen waren gegaan zonder dat hij daar ooit ziek van was gewor den. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN TWEE TREINEN EN EEN AUTO. Tien slachtoffers verminkt. Bij Kenossa in de staat Wiscousin greep een sneltrein in volle vaart een personen auto, die een overweg passeerde. Op het zelfde oogenblik kwam van de tegenover gestelde richting een goederentrein. De auto werd versplinterd. De vijf inzit tenden werden onherkenbaXr verminkt. Beide treinen ontspoorden. Volgens ontvangen bericht-en zijn van den sneltrein 5 passagiers gedood en meer dan 20 gewond. DE EXTERRITORIALE RECHTEN IN CHINA. Een eigenaardig geval. Uit Peking wordt gemeld, dat aldaar een Amerikaansch missionaris, die door een on geval een Chinees overreed en doodde, zich ter beschikking stelde van de Chineesche justitie en daarmee afstand deed van zijn ex territoriale rechten. Dit besluit heeft in Amerikaansche diplo matieke kringen groote beweging veroor zaakt, aangezien op het oogenblik over de exterritoriale rechten tusschen de verschillen de mogendheden en de Nankinger regeering nog onderhandeld wordt. Bovendien komen de Chineesche autoritei ten zelf in een moeilijke positie, aangezien het Chineesche recht de schuldvraag niet kent en eigenlijk ook bij een ongeval met doodelijken afloop de doodstraf van kracht is, die de Chineesche autoriteiten begrijpelijker wijze in dit geval niet wenschen toe te passen. ROOFOVERVAL OP RIJDENDEN TREIN. Naar de Berlijnsche „Montagspost uit Breslau meldt, is Zondagavond tegen half acht op de lijn „KnadreinBauerwitz een roofoverval gepleegd op een personentrein. Toen de trein uit het station Reinschdorf ver trok drongen plotseling 2 mannen, die ge maskerd waren, plotseling in de bagage wagen, waarzij 6 portefeuilles met een totaalwaarde van 1600 Mark bemachtigden. 2 KM. buiten het station sprongen zij van den in vollenvaart rijdenden trein. Het gelukte den machinist den trein tot staan te brengen. De achtervolging der daders werd onmiddel lijk begonnen, doch bleef zonder resultaat. In den loop van den nacht vonden ambte naren naast de rails 2 portefeuilles met onge veer 150 Mark. De conducteur, dien de bandieten met re volvers bedreigt en in bedwang gehouden hadden, kreeg een zenuwinstorting en kon niet worden gehoord. Men vermoedt, dat de daders eenige, voor kort uit het tuchthuis GroesStetetlz ont vluchtten zijn. ELF MENSCHEN BEDOLVEN. Reuter meldt uit New-York: Ten gevolge van het breken van een stalen tros viel in een steenkoolopslagplaats in het stadsdeel Bronx een lawine van ongeveer duizend ton kolen op een binnenplaats. Eit daar werkende personen werden bedolven. Tot nu zijn twee lijken gevonden en is er 1 weinig kans od redding der negen anderen. Desniettemin wordt het bergingswerk met groote haast voortgezet en men zal nog trachten de slachtoffers met stoomgrijpers te bevrijden. EEN COMPLOT TEGEN TROTZKI? Een waarschuwingsbrief. Naar het W. B. meldt heeft Trotzki's uit gever te Berlijn een brief ontvangen van den journalist Ludwig Henych uit Praag, waarin deze mededeelt, dat leden van het voor malige witte leger een moordaanslag op Trotzki beramen. Hij zegt, niet met Trotzki te sympathiseeren maar toch met zijn lot te zijn begaan. Hem is ter oore gekomen, dat Rus sische emigranten te Praag van plan zijn Trotzki in zijn woning op de Prinseneilanden bij Stamboel te overvallen en dood te schieten. Berlijnsche vrienden van Trotzki hebben een afschrift van dezen brief aan de Turksche legatie te Berlijn gezonden, opdat de Turk sche autoriteiten voorzorgsmaatregelen kun nen nemen, en ook Trotzki zelf is door een telegram gewaarschuwd. KRUPP EN THYSSEN VAN VERRAAD VERDACHT. De justitie stelt een onderzoek in. Volgens Das Tempo heeft het O.M. een on derzoek gelast naar aanleiding van voor de firma's Krupp en Thyssen compromitteerende mededeelingen in een onlangs verschenen brochure „Die blutige Internationale der Rüs- tungsindustrie", door Otto Lehmann-Rusz- büldt, betreffende transacties in het buiten land, door genoemde firma's omstreeks tien jaren geleden afgesloten, waardoor zij zich aan landverraderlijk handelingen en militair verraad zouden hebben schuldig gemaakt Ook leveringen aan Nederland? Volgens de mededeelingen van Lehmann zou de firma Thyssen, aldus het Hbl., gedu rende den oorlog aan de Nederlandsdie in fanterie pantserplaten hebben geleverd voor 68 mark per stuk, waarvoor zij het Duitsche leger 117 mark per stuk berekende. Men ziet hierin landverraad. Voorts moeten zoowel Thyssen als Krupp tijdens den oorlog groote hoeveelheden oorlogsmateriaal naar Neder land en Zwitserland hebben uitgevoerd, of schoon zij wisten, dat dit materiaal via de neutrale landen naar de Ententemogendheden werd geleverd. De aanleiding tot de aanklacht. Van gezaghebbende zijde, zoo meldt het W. A. uit Leipzig, wordt hier het volgende mede gedeeld: Het is juist, dat bij den advocaat-generaal een aanklacht is ingediend tegen Krupp en Thyssen, en wel door een Duitscher in het buitenland, op grond van een voordracht, die prof. dr. Keiler te Zürich heeft gehouden. Dr. Keiler heeft bij zijn verhoor verklaard, dat hij op grond van eigen ervaring niets wist, maar zijn mededeelingen had gedaan op grond der reeds geruimen tijd geleden ver schenen brochure van Lehmann, niet met het doel om de firma's Krupp en Thyssen van landsverraad te beschuldigen, maar om aan te toonen, hoe de nationale bewapenings industrieën onderling zijn samengeweven. De advocaat-generaal moest aan de aangifte na tuurlijk gevolg geven, maar in het belang van het onderzoek kan omtrent de stappen, welke zijn gedaan, niets worden medegedeeld. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Twee dooden. Zondagmorgen vroeg is op de Teltower- straatweg in de nabijheid van Teltow een noodlottig ongeluk gebeurd. Ongeveer 50 per sonen, die tegen half zes van een balmasque huiswaarts keerden, wandelden over de Teltower straatweg, toen plotseling een taxi, die naar het schijnt niet op behoorlijke wijze verlicht was, op hen inreed. Daarbij werd een jonge man en een meisje zoo zwaar gewond, dat zij spoedig na te zijn overgebracht naar het ziekenhuis, overleden. Een derde persoon werd nog gewond. De kwestie bij wien de schuld ligt is nog niet opgelost. DE NIEUWE POLITIEKE PARTIJ IN ENGELAND. Ongerustheid in het kamp der conservatieven. De nieuwgestichte „United Empire Politi- cal Party", die een oproep deed voor inschrij vingen tot een bedrag van 100.000 pond ster ling voor een verkiezingsfonds, maakt bekend, dat reeds een som van 40.000 pond is ontvan- gen. De politici slaan de ontwikkeling der ge beurtenissen met belangstelling gaande. De conservatieve partij heeft een vlugschrift uit gegeven, waarin wordt medegedeeld, dat Baldwin reeds vroeger zijn voornemen bekend maakte om te ageeren voor rijksvrijhandel, doch dat de verantwoordelijke staatslieden zich niet de moeilijkheden konden ontveinzen, die zich tegen de onverwijlde aanvaarding verzetten, in de eerste plaats omdat de Domi nions niet bereid waren hem te aanvaarden, in de tweede plaats omdat de voornaamste bron van inkomsten der koloniën de douane rechten waren, in de derde plaats omdat er verdragen en conventies bestoden Yoor de regeling van den kolonialen handel, die zou den moeten worden teniet gedaan, in de vierde plaats omdat de voorwaarden voor de man daden of gemandateerde gebieden een belet 9el zouden vormen voor hun toetreding tot het plan. Het vlugschrift zegt verder, dat het eenige resultaat van de actie van Beaverbrook en Rothermere met de vorming van hun nieu we partij zou zijn een scheuring in de conser vatieve partij en hulp aan de zaak dei- libe ralen en arbeiders. Ameiy, de vroegere minister van Koloniën, die altijd een warm voorstanders is geweest van rijkspreferentie en aan den „kruistocht", die aan de vorming der nieuwe partij vooraf ging, een zekere mate van steun heeft ver leend, zeide in een Vrijdagavond gehouden rede, dat hij de actie van lord Beaverbrook geneigd was te betreuren, omdat hij vreesd" dat zij zou leiden tot verbrokkeling van de energie der conservatieve partij. DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. De nieuwe Fransche delegatie. Naast Briand zal thans Albert Sarraut, d nieuwe minister van Marine, die tijdens de Vlootconferentie te Washington leider der Fransche delegatie was, Frankrijk ter Lon- densche conferentie vertegenwoordigen. Een Amerikaansch adviseur ziek. Schout-bij-nacht Jones, een der Amerikaan sche adviseurs op de vlootconferentie te Lon den, die al reeds eenigen tijd ziek is, is naar Amerika teruggeroepen. VIER MANNEN VERBRAND. Bij een brand in een opslagplaats in de na bijheid van New Castle (Ver. St.), kwamen vier jonge mannen om het leven. Men gelooft, dat de slachtoffers roovers waren, die per on geluk benzine in brand staken. EEN ZEEBEVING. Een paniek onder de bevolking Uit Catanzaro wordt aan de „Popoio di Roma" gemeld, dat de stad door een hevige zeebeving getroffen werd. Zij zette zich voort tot in het laaggelegen gedeelte der stad en veroorzaakte ernstige schade in het aangren zend gebied. Een paniek maakte zich van de bevolking meester. Fascistische militie werd gemobiliseerd ten behoeve van de veiligheid. VUURWERKONTPLOFFING. Twee vrouwen gedood. In een fabriek voor de vervaardiging van vuurwerk te Le Mans had Zaterdag een ont ploffing plaats. Een zaal, waar elf vrouwen arbeidden, stortte in. Twee vrouwen kwamen om het leven. BOMAANSLAG IN INDISCHE HOOGESCHOOL. Volgens een bericht uit Lahore is in Amrit- sar tijdens een academisch feest door onbe kende personen een bom geworpen. Daarbij werden 11 personen gewond. De politie vermoedt, dat deze aanslag in verband staat met het feit, dat twee dagen voor de feestelijkheden 2 vreemdelingen te Amritsar zijn aangekomen. HAAR BEIDE KINDEREN VERMOORD. In het dorp Gniekow, in de nabijheid van Bromberg heeft een moeder haar beide, 4 en 6 jaar oud zijnde, kinderen gedood en de lijk jes op «het land begraven. De 16-jarige doch ter, die getuige was van de gruweldaad gaf dit aan bij de politie, die daarop de moeder arresteerde. Zij beweert de daad uit nood te hebben begaan, aangezien zij de kinderen niet meer kon voeden. EEN VERZOEK VAN AMERIKA AAN RUSLAND. Op het telegrafisch verzoek van senator Borah aan het volkscommissariaat van Bui tenlandsche Zaken der Sovjet Unie omtrent het lot der door de sovjet autoriteiten gear resteerde rabbijnen heeft senator Borah tele grafisch antwoord ontvangen van den Rus- sischen volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Litwinow waarin deze onder meer me dedeelt dat van de veertien gearresteerde rabbijnen nog slechts drie in hechtenis wor den gehouden. De anderen zijn reeds eerder op vrije voeten gesteld. Senator Borah meent uit Litwinow's telegram te kunnen concludee- ren, dat het leven van de drie zich nog in hechtenis bevindende rabbijnen niet in ge vaar is. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. Het Sint Josephziekenhuis op Rhode Island is ten gevolge van een grooten brand geheel verwoest. Het vuur brak zoo plotseling uit, en ver breidde zich zoo anel, dat de zieken slechts met de grootste moeite konden worden ge red. Voor een deel moesten zij in matrassen en dekens gewikkeld, door middel van zeilen uit de bovenste verdiepingen naar beneden worden gelaten. Dit transport was bijzonder moeilijk. Men schijnt er echter in geslaagd te ziin alle Datiènten m veiligheid te brengen Binnenland Diefstal van schilderijen in Utrecht, Haarlem, Den Haag Eén dief aangehouden, de andere wordt nog gezocht. Zaterdag is uit het Centraal Museum te Utrecht een geschilderd portretje, voorstel lende Adr. Sand Pieteree, ontvreemd, welke naam op den achterkant van het paneel ge schreven staat. Het portret is van de Noord-Nederlandsche School, tweede helft der 16e' eeuw, 38 c.M. hoog en 26 breed. De diefstal moet 's morgens omstreeks elt uur zijn gepleegd. Op dat oogenblik bevond1 zich nog een bezoeker in het museum, die door den suppoost niet nauwkeurig in het oog werd gehouden, omdat hij meende hier toe geen reden te hebben. Een uur later kwam dr. Schuylenburg, de directeur, in het gebouw en toen pas werd de vermissing geconsta teerd. Het schilderij is gestolen uit zaal 13 van het Aartsbisschoppelijk Museum, dat in het Centraal Museum is ondergebracht. Gelukkig kon aan de recherche een duidelijk signalement van den vermoeddelijken dader worden opgegeven, die van middelmatige lengte moet zijn, Fransch en Duitsch spreekt, een lang gezicht heeft met heel klein kneveltje en een deukhoed draagt. Hij was gekleed in een bruinachtige jas met gestreepte broek, lichte slobkousen en bruine glacé hand schoenen. Toevallig vernam de Utrechtsche recherche, dat Zaterdag bij een antiquair in de Bisschop- stad door twee vreemdelingen schilderijen ten verkoop aangeboden zijn, die, naar later is gebleken, van diefstal uit buitenlandsche musea afkomstig moeten zijn. De antiquair is op het aanbod niet ingegaan, maar heeft eenige andere adressen opgegeven. Deze vreemdelingen hebben te Utrecht gelogeerd onder de namen Daglu en Homdoch. Van het portret valt nog te vermelden, dat de man op de voorstelling een roode muts draagt met zijkleppen, een glad geschoren gezicht heeft en tegen een donkeren achter grond werd geschilderd. Het paneeltje is uit de lijst genomen door verwijdering vau een paar spijkertjes. De lijst zelf is blijven hangen. De politie te Utrecht heeft zich in verbin ding gesteld met de Centrale Recherche te Amsterdam. Zaterdagavond zijn nog twee le den der Utrechtsche recherche naar Amster dam gekomen. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld in de hotels. Als gevolg hier. van is gistermorgen in een hotel op het Sin gel overgaan tot arrestatie van een Duit scher die inderdaad bleek den diefstal te Utrecht te hebben gepleegd. Het gestolen paneel werd nog in zijn bezit gevonden. Echter behalve dit portret werden nog vijf andere doeken gevonden. Van twee van deze vijf schilderetukken kon de herkomst dadelijk worden vastgesteld, omdat ze als ge stolen waren gesignaleerd. Eén is afkomstig uit een museum te Keulen, andere is een land schap van Breughel en wordt in Aken ver mist. Van de drie andere doeken is de her komst op het oogenblik nog onbekend, al mag veilig worden aangenomen, dat zij ook uit musc-a zijn gestolen. E>e aangehouden Duitscher werd overge bracht naar het hoofdbureau van politie en is daarna op transport gesteld naar Utrecht, waar de politie en justitie deze zaak verder zullen afwikkelen. Naar den tweeden ver dachte wordt nog gezocht Hij is vermoede lijk een Zuid-Amerikaan, genaamd Andre Gustavo Daglio. Deze heeft zijn bedrijf gis ter voortgezet te Haarlem. In het Frans Hals museum aldaar is gistermorgen n.1. ontdekt, dat er gestolen was. Vermist wordt .en klein paneel van Dirk Hals. Het is een koperen plaat van 14 bij 16 centimeter, waarop geschilderd is het portret van een jongeling met een blozend gelaat. De diefstal moet ongeveer om elf uur gebeurd zijn, terwijl nog meer personen zich m het museum bevonden. Om 12 uur is bij in de richting Den Haag vertrokken. Daar heeft hji gisisrai&êg ook Deze Courant vordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar ƒ2.-, lranco door het geheele Rijk 2^6. Losse nnmmers S cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 1.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. DirecteurC. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nnmmer bestaat nit 2 bladen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1