Flinke Dienstbode HARRY FRANCKEN Nette Loopjongen of Loopjongen KOSTHUIS. Burgerwoonhuis. SIGARENZAAK Aankondiging. van een WOONHUIS Effecten - Coupons - Prolongatie - Assurantiën. De Kappers - annex Sigarenzaak Cerises au Kirsch Remonstrantsche Gemeente. Aanbesteding QË$L6iSBeBi* 2e meisje, J. B. van Merwijk, Laat 148, Alkmaar NIEUWE GRACHT 94, HAARLEM. Vergoedt op Bonkrente over ronde sommen van f500.— en hooger de navolgende interesten: Voor 3 maanden vast 4) ..6 5 zonder onderpand 1 Jaar 5i Indien onderpand verlangd wordt (voor bedragen hooger dan f 5000.—) zijn bovenstaande interesten met 1 7. te verminderen. ONGEMEUBILEERD KLEIN HUIS Kermis Egmond aan Zee. Nieuwpoortslaan 11, is weder heropend. Ook DAMES KNIPPEN. Vlugge en nette bediening. Ondergeteekende kondigt hierbij aan, dat met ingang van 1 Maart a.s. de tarieven voor enk. reizen, retours, week- en maandkaarten, resp. met 1, 2, 10 en 25 ct. verhoogd zullen worden. Bergen, 22-2 '30. A. SCHALKWIJK, Bergen, Telef, 136. RALPH WALDO EMERSON Bergen, aan den Verl. Geestweg. Teekening en bestek a f 1.- bij C Bogtman Az., Kruis weg 6, Bergen. j&dvertentiën Met diepe droefenis geven wij kennis van het overlij- (jc van onze jongste lieve ling J«HANNA CLASINA, in den leeftijd van 6 weken. A.kT.aar, 22 Februari 1930. Gashouderstraat 7. Haar diepbedroefde Ouders en Zusje, L. KOEMAN. G. KOEMAN—DE GEUS. IiAST-RIP. Omtrent het praatje, als zou ondergeteekende bjj het er manent en een Dame verbrand hebben, is groot* er (zulks is bij een apparaat Systeem „Eugène" abso uut uitgesloten) en geeft iedere Dame f 100 die mij de betreffende Dame aan kan wijzen of haar naam "an noemen. Naar de oorsprong van deze lasterpraat wordt ernstig gezocht en verzoeke om aanwijzingen. Diploma D'Opérateur „Eunène". Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. MARTJE BAS, in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam, S. A. BAS. Bergen, 22 Febr. 1930. Breelaan 8a. DE kersen - Betuw- sche Meikersen - op kirsch. Een „Droste" Bonbon1 Ziet toe dat ge Dros fes krijgt: Wij betreuren ten zeerfete het plotseling overlijden van ons sympathiek mede lid en onzen hooggewaar- deerden Secretaris, den Heer J. P. VAN AMSTEL, Secretarie Hoogheem raadschap Noord Hol lands Noorderkwar tier te ïkmaar. De Unie van Waterschaps bonden in Nederland, Namens het Bestuur, de Voorzitter, H. C. DE JONGH. Atnmerzoden, 21 Febr. 1930. HERPLAATSING. Getrouwd: BE3NARDUS BOULONOIS en CLARA GRIMM, die, ook mede namens weder- zijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de blijken van belangstelling bij hun hu welijk ondervonden. Alkmaar, 20 Februari 1930. Ondergetcekenden betuigen hiermede hun hartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling bij hun 40-jarig huwe lijksfeest ondervonden. Fam. D. DE VRIES, Dahliastraat 18. gevraagd voor dag of dag en nacht, zelfst. k. w. Loon 30 p. maand. Fa. v. d. HORST, Langestr. 21. EEN NET gevraagd voor dag en nacht in gezin met één k'nd. Goed kun nende werken. Loon 25 per maand. Brieven met inlichtin gen aan Mevr. G. DEKKER Jr., IJmuiderstraatw. 167, IJmuiden. In een klein gezin wordt ge vraagd een net P.G. voor dag en nacht. Adres Oudegeracht 253. UNIEKE GELEGENHEID T00R HEN DIE TIJDELIJK LOSSE GELDEN WILLEN BELEGGEN, DAARVOOR EENE BEHOORLIJKE RENTE TE MAKEN. liOopmefsje GEVRAAGD bij JAN v. d. POL in „De Banaan", Laai 162. FLINKE GEVRAAGD. SIMON TRIJBETZ, Langestr. 47 Gevraagd tegen 1 Maart a.s. een net d el ijk. Brieven onder letter O 677 bur. van dit blad. Te huur gevraagd per 1 Mei of eerder net Brieven met prijsopg. onder letter S 680 bureau van dit blad. Te huur geveraagd te Bergen van 1 Juni tot 1 Oct. of gemeu- bijeerde zitk. slaapk. -f- keu ken, gedurende Juli of Aug. Brieven met voll. inl. en prijs opg. spoedig aan het bureau van dit blad onder letter R 679. BURGEMEESTER en WETHOU DERS brengen ter kennis, dat dit jaar de kermis zal worden gehouden op 8, 9 en 10 Juni 1930. De verpachting der staan- plaatsen voor: EEN STOOMCAROUSSEL, EEN LUCHTSCHOMiMEL, EEN ZWEEFMOLEN, enz., zal plaats hebben op Woensdag 12 Maart a.s, des voormiddags te 11 uur. Voorwaarden ter Secretarie ver krijgbaar ad f0.25. De inschrijvingsbiljetten op onge zegeld papier in te leveren op 12 Maart 1930, des voormiddags vóór 11 uur. Toewijzing zal plaats hebben om 11 uur precies, terwijl bij gunning de pachtsom dadelijk moet worden betaald. Burgemeester en Weihouders van Egmond aan Zee, De Burgemeester, C. J. EYMA. De Secretaris, Mr. J. J. SPIT. TE ALKMAAR te koop of te huur gevraagd op eersten stand, of leeg huis daar voor in te richten. Brieven onder letter T 681 bur. van dit blad. van wijlen den Heer G. H. SWART, Beleefd aanbevelend, A. DE JOACufe Woensdag, 26 Februari a.s., 's avonds 8 uur, in het Kerkgebouw (Fnidsen 43) LEZIITO- door ds. L. B. Houtgast, over Toegang vrij voor alla belangstellenden, aan den uitgang collect» voor de Remonstrantsche Gemeente. Het Bestuur. terrein van V.V.A. Ze hebben heusch niets gemist. Het spelverloop. Over het spelverloop kunnen we kort zijn na deze uitwijding. Alcmaria won den toss en speelde eerst tegen den harden wind in Reeds dadelijk kreeg V.V.A. een strafschop te nemen, ongeveer op het midden van het terrein aan den kant. Deze strafschop werd bpiten verwachting in een doelpunt omge zet, zoodat V.V.A. na een minuut leidde. V.V.A. blijft dan sterker, gesteund door den wind. Maar geen van haar aanvallen is werkelijk serieus, zoodat de backs kunnen wegtrappen. Als dan Alcmaria een enkele keer ten aanval trekt, blijkt, dat alles van den rechtervleugel moet komen. Maar ook aan die kant wil het niet vlotten. Het zijn echter hoofdzakelijk de V.V.A.-ers die aan het woord zijn. Slechts* sporadisch zet Alcmaria een aanval op. Oudes heeft het zeer druk, maar redt telkens uitstekend. Als Bos en Peereboom dan eens doorbreken, fluit de scheidsrechter om onverklaarbare reden voor buitenspel. Een goede kans dus, die verloren gaat. Dan redt Oudes weer eeni- ge keeren, terwijl Alcmaria «indelijk eens 'n serieuse aanval opzet. Ondanks het zeldza me knoeien van de V.V.A.-verdedigifig weet de voorhoede het net niet te vinden. Ook de enkele corners op het V.V.A.-doel leveren geen gevaar op, doordat ze slecht geplaatst worden. Zelfs ziet Peerebcom kans, om, al leen voor den keeper staande, nog naast te schieten. Als dan eindelijk vlak voor de rust Homan en Bos goed samenspelend er van door gaan, komt Bos alleen voor het doel en het is 11. •Onmiddellijk daarna is het rust. Na de rust heeft Alcmaria den steun van de wind. Ze is veel en veel sterker en verschil lende schoten vliegen over en naast, terwijl de andere door backs en keeper worden weg gewerkt. De pech achtervolgt Alcmaria dan wel, als tot eenige keeren toe een doelwor- steling voor het V.V.A.-doel ontstaat en de bal op ongelooflijke wijze niet in het net kom{. V.V.A. tracht aan den druk te ontkomen, *n eenige aanvallen van haar volgen. Echter ook zonder resultaat. Alcmaria vecht verder cn we verwachten een doelpunt. Als deze echter uitblijft, schijnt de fut er bij Alcmaria uit te gaan. Daardoor wordt V.V.A. sterker en scoort een kwartier voor het einde de tweede goal. (2—1). Wel tracht Alcmaria dan nog op te halen, ze'fs krijgt ze kans op een penalty, maar de scheidsrechter keek toevallig ergens anders heen. Ook de corners leveren niets op, hoe goed ook door Homan genomen. Het wil niet. En als dan 't einde komt, heeft Alcmaria haar laatste kans op het kampioenschap ver loren. Met koude voeten en handen verlieten we hc' terrein, om den trein juist te missen Het was een droevige vertooning. En toen we Amsterdam verlieten, hoor- °e we, dat K.F.C. gewonnen had en dus kampioen was. Alcmaria heeft haar 2de klasserschap wcer met een jaar verlengd. EERSTE LUSTRUM DER A P. S V Een terugblik op de vereenipingsiaren. Er was eens een tijd. dat alle papa s en ?."n dierbare* wederhelften een onbesehrijf- "ifcn hekel hadden aan alles wat maar op spor-t geleek of er mede in verband stond. Er was eens een tijd, dat onderwijzers en ®llen. die zich verder opvoeders der jeug1- noemen, de sport zoo ver mogelijk weggooi den, omdat deze de leergierigheid der jonge ren vernietigde. Er was eens een tijd, dat de autoriteiten de sport als een noodzakelijk kwaad be schouwden, dat zoo spoedig mogelijk uitge roeid diende te worden. Die tijd is thans voorbij, al ligt ze nog maar betrekkelijk kort achter ons. Tegen woordig gaan de papa's en mama's des Zondags op de „overdekte" zitten, om hun jongen te zien spelen. Tegenwoordig organi- seeren de onderwijzers zelf wedstrijden, zoo als jeugdvoetbal e.d. Tegenwoordig vragen de autoriteiten meermalen, of een candidaat aan sport doet en bij een bevestigend ant woord is de kans van dei) candidaat met minstens 50 pCt. gestegen. De tijden zijn veranderd. We zijn op den goeden weg terecht gekomen, en tegenwoor dig is iemand, die aan spel doet, heelemaal geen bijzonder mensch meer. Ook een politie man niet! o Het politie-voetbal, of liever, de politie- sportbeoefening in het algemeen, dateert nog van zeer rescenten datum, en vooral de mo bilisatiejaren hebben de sport ook onder der gelijke ambtenaren meer populair gemaakt Immers, de dienst was in die oorlogsjaren zoo, dat er tijd genoeg overbleef, om te voet ballen. Zelfs werd de sport een onderdeel van het wekelijksche werkprogramma bij de diverse korpsen van onze weermacht. Toen dan ook na den wapenstilstand de mobilisatie niet meer noodig was, trokken mannen huiswaarts, die de sport trouw ge diend hadden, die de sport hadden lief gekre gen. Ze voelden aan hun eigen body, dat de sport goed deed, dat de sport opwekte, dat de sport de werkkracht en werklust verhoogde. Zouden die zelfde mannen mét hun mili taire pak ook hun sportcostuum uittrekken? Neen! Nooit! En de toch al zoo populaire voetbalsport kreeg na den oorlog een nog grooteren aan hang onder alle lagen der bevolking. o Zoo kon het gebeuren, dat in Alkmaar een „gemeente-elftal" gevormd werd, een voetbalelftal, waarin iedereen, die in ge meentedienst was, kon worden opgenomen. Van daar, dat de bekende spelers Jo Bos en Reitsma voor dat elftal uitkwamen, tenmin ste, als er van „spelen" gesproken mag wor den. Immers, er bestond al heel weinig ani- mo en die werd eigenlijk alleen bij de 4 of 5 man van het politiecorps opgemerkt. Lang zamerhand kwam dan ook het plan naar voren, om een politie-sportclub op te richten. Den 12den Maart 1925 kwamen eenige leden van het politiecorps in de Besongne- kamer van het stadhuis bijeen, om de tor standkoming van een zuiver Alkmaarsche ge- meente-politie-sportclub te bespreken. De heer v. d. Laan, toenmaals inspecteur van politie, leidde' de vergadering, die zeer ge animeerd was. De vereeniging werd gesticht en den com missaris werd verzocht, het eere-vcorzitter- schap te. willen aanvaarden, iets, dat deze chef op hoogen prijs stelde. Wel een bewijs dus, dat de tijden veran derd waren! Toen kwam de terreinkwestie, die -- zoo als zoo dikwijls moeilijkheden met zich mede bracht. Gelukkig kon het tegenwoor dige karfbalterrein van K-V.KV. gehuuru worden van het toenmalige Go-Ahead. Spoedig daarna begon men te oefenen. Le eerste oefenpartij werd door den commissa ris bijgewoond, die bij die gelegenheid eeni ge woorden sprak, waarin hij wees op het belang, dat de sport kan hebben voor den geest in het corps. Die oefeningen! Ze waren zwaar voor de ongeoefende spelers! Daarom werd het toch al niet groote terrein in tweeën gedeeld en op de bekende manier werden de doelpalen door tunieken voorgesteld! De eerste oefen partij leverde al stof tot schrijven op. Im mers, inspecteur w'. d. Laan zou keepen tus- schen de jassen. Toen hij een hard schot zou stoppen, voelde hij zijn vingers warm wor den. De inspecteur verdween enkwam niet terug! Eten 28en Maart d.a.v. had de tweede ver gadering plaats, op welke het bestuur werd vastgesteld. Dit bestond uit de heeren v. d. Laan (voorz.), Tjalling Ament, secr.-penn., J. v. d. Gracht, commissaris van materiaal. Als clubkleuren werden aangenomen het rood-witte shirt met zwarte broek, welke kleuren eenige jaren later veranderd werden in wit shirt en roode broek. o Men had dus een terrein en men oefende. Echter, al ras bleek, dat men leiding moest hebben. En wien zou men beter hebben kun nen nemen, dan den populairen Gerrit Hart- land, den Alcmariaan, die het spel door en door kende. Hartland werd gevraagd en kwam. En de leden der vereeniging zijn het er allen over een$: Hartland heeft de club een bepaald systeem geleerd; aan hem heb ben zij het te danken, dat ze thans een be hoorlijk figuur slaan in de competitie. Hart land heeft vele avonden opgeofferd, om de politiemannen te leeren voetballen, en zij voelen, dat ze aan hem veel dank verschul digd zijn. o De wedstrijden kwamen al gauw. En met vrij veel succes werd meegedaan aan ver schillende seriewedstrijden in Den Haag, Utrecht en andere steden. Verschillende prij zen werden veroverd. Toen kwamen hun eigen seriewedstrijden De commissaris stelde in 1927 een zilveren wisselbeker beschikbaar en deze wordt thans elk jaar verspeeld. Thans is Kennemerland bekerhouder, maar straks zal weer om het „dingetje" gevochten worden. De seriewedstrijden gaven toch niet ge noeg voldoening. Daarom werd besloten, lid te worden van een West. Politie Voetbal bond, waarvoor men in 1927 voor het eerst uitkwam. Ete competitie verliep echter dat jaar slecht, evenwel niet door schuld der vereenigingen. De terreinkwestie kwam nog eens naar voren. Het K.V.K V.-veld bleek te klein en de omliggende tuinen waren blijkbaar een mag neet \oor het leeren balletje. Men ging naar het V.A.F.V.-ierrein aan den Westerweg, ter wijl men thans weer verhuisd is naar het Sportpark, waar het kleine terrein bij de paardenbanen gehuurd is. Hoewel de huurprijs maar 25 gulden be draagt, doet het ons toch vreemd en iets on aangenaam aan. dat een gemeentelijke sport club van diezelfde gemeente een terrein moet huren o Intusschen had inspecteur v. d. Laan Alk maar met Zaandam verwisseld en zijn op volger, inspecteur Zoll, werd thans voor zitter. De heer v. d. Laan heeft veel voor de A.P S.V. gedaan. Dat bleek ook wel op den af scheidsavond, toen hij in besloten kring ge huldigd werd en hij een herinneringscadeau in entvangst mocht nemen. Ook het overige deel van het bestuur werd gewijzigd, zoodat dit thans bestaat uit de heeren Zoll, voorzitter, ter Horst, secretaris er> P. Jonker, penningmeester. De competitie, waarin nu wordt gespeeld, is zeer gezellig geweest en de plaats op de ranglijst niet onverdienstelijk. Achter Am sterdam en Utrecht neemt Alkmaar de derde plaats in. En de vereeniging is krachtig ook. Van de 35 man politie zijn er 32 lid der A.P.S.V. Deze doen wel niet allen aan de sport, maar steunen de club toch financieel. o Niet alleen de voetbalsport wordt beoe fend, ook aan athletiek wordt veel gedaan. En ook daarin mccht de A.P.S.V. successen boeken. Was niet de heer v. d. Burg een keer nationaal kampioen van den W.P.S.B. op de 100 M.? en v. d. Gracht idem met hoog springen? En werd in Eten Haag niet een 2e prijs in den estafette-loop behaald? En was niet R. Jonker nog het vorig jaar 2de in den veldloop om het kampioenschap van Neder land? Daarnaast worden het zwemmen en de gymnastiek beoefend, terwijl ten slotte de schietsport eens in de maand beoefend wordt. Men ziet dus, een veelzijdige beoefening der sport. Maar het voetballen is toch wei nummer een. We schreven, dat de A.P.S.V. in een com petitie speelt. We moeten dat nog even nader belichten. Er bestonden eertijds twee bonden in Ne derland, de W.P.S.B. en de O.P.S.B. In West en Oost was men dus vereenigd. De twee bonden hebben zich juist dezer dagen ge combineerd tot één bond, de N.P.S.B. De bond heeft een keurig 14-daagsch orgaan, waarin alles, het werk van de instelling be treffende, opgenomen wordt. Verder tracht de bond goede spelers te ontdekken, zoodat men keurwedstrijden houdt, Thans is men bezig, twee elftallen te vormen, één uit het Oosten en een uit het Westen, uit welke twee één Nederl. elftal gevormd zal worden, dat dit jaar tegen de Duitsche collega's zal spe len. Een internationale kamp dus! En is het niet aardig, dat reeds vijf spe lers der A.P.S.V. in de keurelftallen gezeten hebben? Zal misschien Alkmaar ook eens een inter nationalen agent-voetballer bezitten?!.... o Welk nut heeft deze beweging der politie? Er is een drang bij de autoriteiten, om bij sollicitaties mede te letten op de lichamelijke ontwikkeling en de sportieve. Zoo werd bij voorbeeld nog dezer dagen door de gemeente Amersfoort een oproeping geplaatst, waarbij den gegadigden gevraagd werd, of zij aan sport deden, en zoo ja, welke. Wel een bewijs dus, dat de autoriteiten aandacht aan de sport schenken. Echter er is meer: De sport maakt den beoefenaar opgewekter, frisscher. Typee rend is wel de statistiek. Daaruit bliikt, dat sinds het beoefenen van de sport minder zieken op de lijst staan dan vroeger. Men voelt zich kwieker, het uithoudingsvermogen wordt grooter. En tenslotte mag men niet vergeten, dai de geest in het corps veel grooter geworden is. De medewerking van de superieuren is ge lukkig goed. Zooals gezegd, is de commis saris eere-voorzitter. De burgemeester is sinds 30 Sept. 1926 beschermheer, Dat is een groot belang, want zonder die twee heeren was de boefening der sport vrij wel onmogelijk. En men mag niet vergeten, dat de dienst door en voor gaat. Dat is de eerste eisch, die gesteld is. Ook het Alkmaarsch publiek werkt mede. Een vrij groot aantal donateurs steunen het corps geldelijk, terwijl zij ook cp andere wijze mede leven met de sport van de politie. Is het dus te verwonderen, dat de A P.S.V. thans gemeend heeft, haar leden en dona-i. teurs iets aan te bieden? Bij het herdenken van een lustrum hoort een feest. Welnu, dat feest komt. Een keurig pro gramma is samengesteld, waarbij verschil lende stadgenooten belangloos hun mede werking verleenen. Zoo bijv. de heer Mel- chert Schuurman en het Dubbel-Manncn- kwartet. En tenslotte is daar het trio-Bouw meester, dat zco bekend is, dat elke aanbe veling overbodig blijft. De A.P.S.V. gaat feesten! Welnu, het zal zeer zeker een feestavond werden, vol gezelligheid, vol vreugde, vol genot. Dat het zoo zijn moge J. W. VIJFKAMPEN VCOR OFFICIEREN EN VCOR ONDEROFFICIEREN. Het Nedérlandsch Olympisch Comité zal dit jaar wederom vijfkampen voor beroeps militairen organiseeren, t.w. één voor offi cieren en één voor onderofficieren, welke vijf kamper onderscheidenlijk gehouden zullen worden op 8, 9 en 10 Juli en op 22, 23, 24 en 25 Juli te Amersfoort. De regeling der vijfkampen berust bij de volgende commissies: Vijf kamp voor officieren: Jhr. J. W. Godin de Beaufort, reserve-ritmeester der huzaren, voorzitter; W. H. Warnsinck, majoor der in fanterie; P. W. Scharroo, majoor der genie; A. P. H. Boellaard, majoor der Koninklijke marechaussee; A. Blussé van Oud-Alblas, reserve-majoor der huzaren; Jhr. S. M. A. A. de Marees van Swinderen, ritmeester der hu zaren en J. van Steeden, oud-reserve-eerste- luitenant der infanterie, secretaris. Vijfkamp voor onderofficieren: Jhr. J. W. Godin de Beaufort, reserve-ritmeester der hu zaren, voorzitter; majoor W. H. Warnsinck: reserve-majoor A. Blussé van Oud-Alblas; ritmeester der huzaren Jhr. S M. A. A. de Marees van Swinderen; adjudant-onderoffi cier-instructeur der infanterie A. Katerberg en H. Scholte; adjudant-onderofficier-instructeur der huzaren J. J. Janssen, adjudant-onderof ficier-administrateur der infanterie G. N. W. van der Made en opperwachtmeester-instruc teur der huzaren H. J. van Tilburg, secre taris. Het programma vermeldt: schieten, zwem men, schermen, handgranaatwerpen en veld loop. Aan officieren en onderofficieren, die aan de minimum-eischen voldoen, zal een diploma worden uitgereikt, terwijl ook nog afzonder lijke prijzen beschikbaar worden gesteld. Aan iederen vijfkamp wordt z.m. een korpswed strijd verbonden. Door het Departement van Defensie wordt ten behoeve van elk ik1" beide vijfkampen een zilveren wisselbeker Wschikbaar gesteld. Ete inschrijving- tot deelneming is openge steld tot 21 Juni a.s.; op dien datum moeten de inschrijvingen door de resp. secretarissen ontvangen zijn. Den militairen autoriteiten is verzocht het welslagen der vijfkampen zoo veel mogelijk te bevorderen, en tot deelneming en vooroefening op te wekken.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 3