Itawtis Coirant. U HOTSTE racn KKlil I.LKTON. jlaandag: 24 Februari Radio-hoekje Provinciaal nieuws Xo. 46 1930. Htfidvrd twee en dertigste Jaargang. Dinsdag 25 Februari. Hilversum1875 M. 10.10.15 Morgen wijding. 12.152.— Concert door het A. V. r O-Ensemble. 2.3.Gramofoonmuziek. 3__4.Knipcursus. 4.—4.15 Gramofoon. muziek. 4.155.— Solisten-concert Bram Verhoef, viool. Frits Uyttenboogaard, piano. 5.30—6 Dinermuziek vanuit Cabaret „La Gaité te Amsterdam. 6.Tijdsein. 6.01 Voortzetting Dinermuziek. 6 30—6.45 Gra mofoonmuziek. 6.306.45 Gramofoonmu ziek. 6.45—7.15 Engelsen: Conversatie. 7.15 —7.45 Engelsen: Gevorderden. 7.45 Politie berichten. 8.01—9.Concert door het Om roeporkest. 0.9.45 Solisten-concert. Susie Minden, piano. Charles van Isterdael, cello. 9.45 Vervolg concert door het Omroeporkest. 10.Persber. 11.Aansluiting van het Carlton Hotel te Amsterdam. Ensemble Lis- monde. 12.— Sluiting. Huizen, 298 M- (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 8.30—10.— Gramo foonmuziek. 11.30—12.Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 Concert door het K. R O-Trio. 1.152.— Gramofoonmuziek. 2. 3.Vrouwenuurtje. 3.3.30 Kniples. 4. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.15—6.30 Nieuws berichten in Esperanto. 6.30—6.40 Beursber 6.407.Gramofoonmuziek. 7.7.30 Kerk latijn. 7.308.Lezing over: „Een burger lijk proces II". 8.— „Die Jahreszeiten" var. jos. Haydn. Koor, orkest en solisten. 11.30 Sluiting, ca. 9.30 Persberichten. Daventry, 1554.4 M- 10.35 Morgenwij ding. 1105 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. Anita Vaughan, alt. D Êvans, sopraan. 12.50 Orgelconcert door E. O'Henry. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Uit zending voor scholen. 4.20 Orkestconcert 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Concert door Strijk kwartet. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Orkest. D. Bennett, sopraan. 8.20 8.50 Lezing. 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing. 10.05 Vaudeville. 11.10 Dansmuziek. 11.35 12.15 Dansmuziek. 12.2012.50 Proefuitz Televisie. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmu ziek. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.30 Gramofoonmuziek. 1130 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 4.05ƒ5.50 Gramofoonmuziek. 7.20—7.35 Orkestconceri Aramesco, tenor. Daarna berichten en sluiting. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest- concert. 2.-4.— Concert. Orkest en pianiste. 4.5 Kinderuurtje. 7.209.35 Orkest concert. Daarna: Opvoering van „Don Car- los". Drama in 5 bedrijven van Friedrich von Schiller. 9.5011.20 Heruitzending van bui- tenlandsche stations. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert. Orkesten, vocale solisten en sprekers. 8.35 (Golfl. 338.2 M.) Concert door de Afd. „Vooruit" Gent van de S. A. R. O. V. Zeesen, 1635 M. 6.1511.50 Lezingen en berichten. 11.50—12.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.507.50 Lezingen. 7.50 Pianorecital door G. Bertram. 8.20 Orkestconcert uit Koningsbergen. Daar na: Berichten en lezing. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwo ning eener vergadering op DONDERDAG 27 FEBRUARI 1930, nam. halj drie, ten einde te beraadslagen en te besluiten om trent de hieronder vermelde punten. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingeko men stukken. 2. Benoeming van twee Regenten van het Stadsziekenhuis (bijlage nr. 20). 3. Benoeming van een onderwijzer aan Ge meenteschool nr. 1 (bijlage nr. 25). 4. Nieuwe stemming over het voorstel tot afwijzing van een verzoek om subsidie voor een op te richten esperanto-cursus, waaromtrent in de vergadering van 30 Januari j.1. de stemmen hebben gestaakt (bijlage nr. 5). v 5. Voorstel betreffende de organisatie van („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W H C. Bollaard. 47) Met een vermoeiden glimlach begaf ze zich naar de deur. Nauwelijks was mevrouw Berner klaar met zich te kleeden, toen Maurer den advo caat aandiende. Men nam in dc woonka mer om de ronde tafel plaats en er heersch- te een zwijgen vol verwachting, toen de ad vocaat Wit een kleine, zwarte portefeuille een verzegelde enveloppe haalde. Ook Wal- ter was er bij tegenwoordig. De advocaat begon uit gewoonte zijn brilleglazen schoon te maken en sneed toen met zijn zakmes dc enveloppe voorzichtig open. Een tweede enveloppe en eenige beschre ven groote vellen papier kwamen te voor schijn. De heer Stern begon hardop te le zen: ..Nog eenmaal klinkt mijn stem, thans reeds van ver over het graf, en roept haar. die mij op aarde dierbaar waren, vrouw en dochter, mijn laatsten wensch *°e. De onmiddellijke aanleiding hiertoe was een gesprek met den hertog op het Mrste hofbal van dit j\ar. Hij krenkte cn bedrijf der gemeente-werken (bijlage nr. 8). 6. Idem tot het verleenen van ontheffing t an art. 28 der bouw- en woningveror- dening ten behoeve van den bouw van twee druivenkassen, twee schuurtjes en een warenhuis op een terrein aan den Heilooerdijk (bijlage nr. 15). Idem tot het aangaan van een overeen komst met het Rijk inzake de huur van een kantoorlokaal in het gemeente-slacht huis voor den accijns op het geslacht bijlage nr. 16). 8. Idem tot verkoop van grond aan de Zocherstraat (bijlage nr. 17). Idem om over te gaan tot overkapping van de Graanmarkt (bijlage nr. 18). 10. Idem tot verhuur van grond aan den Helderscheweg aan de N.V. Export-vei ling van Land- en Tuinbouwproducten (bnlage nr. 19). 11. I dem om over te gaan tot den bouw van een Gymnastieklokaal bij Gemeente school nr. 7 (bijlage nr. 21). 12. Idem tot vaststelling eener verordening regelende de toekenning van eene ver goeding voor de tijdelijke waarneming der betrekking van hoofd eener school (bijlage nr 22). 13. Idem inzake uitvoering van de Ziektewet ten opzichte van het gemeente-personeel (bijlage nr. 23). 14. Idem tot afwijzing van het verzoek van A. van 't Hof om het bewaren van rij wielen enz. in het sportpark in het open baar te verpachten (bijlage nr. 24). LIMMEN. Gemeenteraad. De raad der gemeente hield Vrijdagmid dag een openbare vergadering onder presi dium van den loco-burgemeester, den heer C. Pepping, die bij de opening mededeelde, dat de gezondheidstoestand van den burge meester vooruit gaat. Er kan echter nog ge- ruimen tijd over heen gaan, alvorens hij weer zijn ambtsbezigheden kan hervatten Spr. wenschte hem spoedig herstel. Van het P. E. N. te Bloemendaal was be richt ontvangen dat het contract met de ge meente afloopt. B. en W. hadden om uitstel gevraagd tot 1 April omreden de burge meester er dan wel zal zijn. Goedgekeurd. De begrooting 1930 is, ouder gewoonte, zei de voorzitter, weer terug gekomen met eenige bemerkingen. Een paar posten moe ten verhoogd worden en de post „onvoor zien" gewijzigd worden. Alzoo besloten. Vaststelling suppl. begrooting 1929. De dienst 1929 is overschreden met een bedrag van 3625.66 De heer K u ij s had bemer king op den post onderwijs en van dien voor de waarschuwingsborden (met een bedrag van 189 overschreden) erg hoog. De suppl begrooting werd vastgesteld. Van het Burg. Armbestuur was bericht ingekomen dat het Rijk voor wegverbreeding het perceel B. 164, gelegen aan de Nes je, groot 12 aren en 20 centiaren wil verkoopen voor 366. B. en W. hadden geen bezwaar. Conform besloten. Bespreking beharding Hoogeweg De voorzitter zeide dat in de gemeente veel huizen worden gesloopt, waardoor veel ma teriaal vrij komt, wat voor beharding in aanmerking kan komen. B. en W. hebben advies ingewonnen bij den gemeenteopzich ter Bouwman, die twee ontwerpen heeft inge diend, nl. één voor beharding met puin en één met puin en sintels. B. en W. gevoelden veel voor een vlaklaag met puin en sintels. Daarvoor is noodig goedkeuring van den raad, daar de aanleg niet uit de gewone middelen kan bestreden worden en dus een geldleening moet worden gesloten. Men zou graag wachten tot de burgemeester weer terug is, doch dan is het puin weg. Spr stelde voor om in principe te besluiten, den weg te verbeteren. B. en W. vroegen goedkeuring voor een geldleening a 2000. Wethouder Valkering zeide, dat de behar ding van den Middenweg f 700 had gekost, dat in deze geldleening verrekend kon wor den. echter in overleg met den burgemeester, die de zaak beter kon beoordeelen. Na uit voerige besprekingen werd goedkeuring ver leend. Verzoek intrekking onbewoonbaarverkla- ririg perc. A 70 en A 71. De eigenaar wilde het ééne perceel gedeeltelijk amoveeren en het andere opbouwen in overleg met B. en W. De voorzitter stelde aanhouding voor, om de Gezondheidscommissie te hooren. Aldus besloten. Bij de rondvraag vestigde de heer Kieft de aandacht op de spreekkamer van dr. van Oppen, welke in desol. ten toestand verkeert. Voorts waren er meer gebreken op het boven huis en in de gang. De voorzitter zeide, dat noch B. en W.. ergerde mij door te zeggen, nauwelijks te kunnen gelooven, dat mijn gezin het portret uit het schilderijmuseum zou terugvorde ren; daarvoor was het gezin (hij bedoelde ieder gezin) te ijdel en te veel overtuigd, dat het portret van een familielid in het museum voor de wereld veel beter effect maakt dan thuis boven de sofa in het salon. Ik voelde mij in mijn gezin, in jullie belee- digd. In den daarop volgenden nacht, toen ik iets beleefde dat een voorgevoel van den dood in mij wekte, maar waarover ik mij verder niét wil uitlaten, kreeg „mijn laat ste wensch" een vasten vorm. Ik wenschte den hertog het bewijs te leveren, dat al thans bij jullie de liefde voor het gezin vet boven de ijdelheid staat en daar ik van jul lie liefde overtuigd ben en met bijna abso lute zekerheid meen te mogen aannemen, dat jullie mijn portret niet in het schilderij museum zullen laten hangen, durfde i.t, om den hertog het bewijs te leveren, een expe riment wagen". Hier hield de advocaat even op met lezen, een zucht van mevrouw Berner gaf hem hier toe aanleiding. Zij dacht er aan, nog heden tot Else te hebben gezegd, dat het 't beste zou zijn, het oortret maar in het museum te laten; uit ergernis en boosheid over het ver dwenen geld had ze dit gezegd. Innerlijk schaamde zij zich voor den doode. maar baar gezicht bleet rustig en toen de advocaat haar zoo onbeweeglijk zag zitten, vervolgde hij zijn voorlezing, waarbij het slot van den laatsten noch den raad iets daaromtrent bekend was. Waarom komt dr. v. Oppen niet met een klacht? De heer Kieft repliceerde, dat de dokter wel een klacht had geuit. B. en W. ontkenden dit, doch waren bereid een onderzoek in te stellen. Daarna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. De ziekenkasvereeniging „Helpt Elkan der" hield Donderdagavond haar jaarver gadering. De heer C Kramer Gz., opende met een kort welkomstwoord en deed mededeeling, dat de penningmeester, de heer Jb. Kramer, heden den dag herdenkt, dat hij de functie van penningmeester sinds 30 jaar waar neemt, met uitzondering van eene onderbre king van twee jaar, toen hij metterwoon el ders gevestigd was. Dankbaar herdacht de voorzitter het penningmeesterschap des hee- ren Kramer en feliciteerde hem mede uit naam der vergadering, waarop een luid ap plaus volgde. De heer H. Schrijver las het jaarvers'ag. De vereeniging bestaat thans uit 289 leden, vorig jaar 285 leden. De penningmeester vond nu gelegenheid zijn dank uit te spreken voor de aangeboden felicitatie. Hij releveerde den toestand van voorheen en thans. Duizenden guldens zijn uitgekeerd en onnoemelijk veel leed verzacht. Ik zeg U allen hartelijk dank en hoop met dezelfde liefde en lust mijn functie te kun nen vervullen. De eindcijfers van zijn beheer waren: ont vangsten 3022,84, uitgaven 2848,08, ba tig saldo 174,66; vorige stand 2724,70, thans in kas f 2899,46. Er hebben 298 uit- keeringen plaats gehad, waarvan 9 personen langer dan 13 weken, en van dezen zijn er 2 overleden. De voorzitter zeide dat de bescheiden door de commissarissen steeds worden nage zien en ook altijd in orde waren bevonden waarvoor hij hun dank zegde. Hij hoopte dat cle penningmeester nog lang zal mogen aan blijven. Aan de orde kwam nu de bespreking con tributie en uitkeering. In verband met de a.s Ziektewet noemde de voorzitter dit het kar dinale punt. Reeds jaren hebben wij ge staard op deze komende wet. Reeds zeer veel heeft hierover, oral in de laatste dagen, in de couranten gestaan, en ik acht mij, zei de hij, ontslagen om daarover thans uit te weiden. Evenwel zal getracht worden vra- §en te beantwoorden. De vrees dat ij inwerkingtreding der wet de zieken- kasvereenigingen zouden verdwijnen, is niet gegrond gebleken. 80 procent keert de ziektewet uit, en nu willen wij de overblijvende 20 aanvullen. Het be stuur wil de tegenwoordige contributie hand haven, n.1. 20 cent contributie en 10,20 uitkeering, met deze clausule echter, dat zij die onder de ziektewet vallen, de halve con tributie betalen en ook de halve uitkeering genieten, dus 10 cent contributie en 5.10 uitkeering, doch alleen is dit geldend voor hen die dit wenschen. De heer Bouman vroeg of zij die een hal- vecontributie meer willen betalen ook de helft meer uitkeering kunnen krijgen. De voorzitter zeide o.m. dat men dan den weg opging van verzekering, en het fonds is er om te helpen en niet om af te helpen De arbeider die onder de ziektewet valt moet aanstonds ook betalen, en om dien nu te hulp te komen, willen wij het mogelijk maken dat zij lid van onze vereeniging kunnen blijven. Ook de heer Jb. Kramer antwoordde den vrager, want nu is men lid-arbeider en valt onder de wet, aanstonds is men patroontje enz. Men bedankt en dan kan men wegens te hoogen leeftijd geen lid meer zijn. Voor ieder moet het mogelijk zijn lid te blijven van onze vereeniging. Over het voorstel van het bestuur ontstond eene zakelijke gedachtenwisseling, waarop de heer P. Zeeman het voorstel deed, om de uit keering en contributie gelijk te houden, n.1.* geheele uitkeering bij volle contributie en halve uitkeering bij halve contributie. Hier mede wilde hij de bepaling bij ongevallen doen vervallen zooals het eerst was, n I. 5.10 uitkeering bij ongeval voor hen die verplicht waren zich te verzekeren en ƒ10.20 uitkeering voor hen die vrijwillig verzekerd waren tegen ongevallen. Gevraagd werd of het voorstel van den heer Zeeman geen ge vaar voor de kas opleverde. Het bestuur meende van niet. Na vele discussies werd met aangenomen. De aftredende bestuursleden J. Kramer, P. Glas en P. de Graaf, de eerste als pen ningmeester en de twee laatsten als commis saris, werden met algemeene stemmen herko zen. De heer W. Koeman stelde bij de rond vraag voor om den jrenningmeester, naar aanleiding van zijn 30-jarig bestuurslidmaat- zin herhalende: durfde ik, om den hertog het bewijs t: leveren, een experiment te wagen. Ik nam var. de Spreebank het grootste deel van ons geld af" .langzamer en nadrukkelijker klonk zijn stem, „en verborg het achter het portret". Een paar kreten van verbazing waren even hoorbaar, maar niemand sprak en de advo caat las verder: „Wordt mijn portret na mijn dood door jullie opgeëischt, dan zijn jullie in het bezit van het geld; blijft het echter in het museum hangen een mogelijkheid, die ik uitgesloten acht dan wordt deze enveloppe eerst zes maanden na mijn overlijden geopend en ik vermaak dan het achter het portret ver borgen geld aan de stad Schneiditz, die het naar goeddunken mag besteden". Toen kon mevrouw Berner een kreet van schrik niet onderdrukken en de advocaa' vroeg haar: „Had u iets te vragen of te zeg gen. mevrouw?" „Neen, mijnheer Stern, dank u". ,.U scheen u er over te verbazen, dat onze residentie, die toch al rijk genoeg is. eventueel de erfgename zou zijn geweestStern glim lachte. „Wijlen uw man wist maar al te goed, dat deze bepaling louter een vorm zou zijn gebleven". Hij nam 't vel papier weer op en bemerkte den snellen blik niet, dien mevrouw Bernpr haar dochter toewierp. Else beantwoordde dien vriendelijk, alsof ze wilde zeggen: bekommer u nu verder over nic iS, alles is nu in orde. De advocaat begon weer te legen: „Daar ik schap eene aandenken te geven, welk voorstel door de vergadering onder applaus werd aanvaard. De voorzitter hoopte dat men de besluiten loyaal zou nakomen en dat er weinige uitkee- ringen behoeven te worden gedaan, wat zeg gen wil, dat er weinige zieken zullen zijn. Met dezen wensch sloot hij onder dankzeg ging de samenkomst. URSEM. Algemeene vergadering van Het Witte Kruis Afd. Ursem op Donderdag 20 Februari 1930, des avonds 7 uur, ten huize van den heer P Th. Oudejans. De voorzitter, de heer Van der Heuvei, opende de vergadering met eenige welgekozen woorden. De rekening over 1929 werd nagezien door de heeren C. Hinke en P. Dol en in orde be vonden, zoodat deze werd vastgesteld in ont vangst op 278.93 en uitgaaf 205, batig saldo 73.93. De begrooting voor 1930 w erd vervolgens vastgesteld en door den secretaris werd voor lezing gedaan van het door hem opgemaakt jaarverslag, wat met algemeene stemmen door de vergadering werd goedgekeurd. De heer J. Koelemeii informeerde naar den stand der verloting. Deze zou in Augustus 1929 gehouden zijn. Spr. vroeg of van het uit- steld algemeene bekendheid is gegeven. De voorzitter deelde mede, wat door het be stuur is gedaan om de loten te verkoopen De hulp is zelfs ingeroepen van de zusterafdee- lingen om ieder voor zich slechts 25 stuks te verkoopen. De afdeeling Andijk komt eer woord van hartelijken dank toe, die na toezen ding van de loten onmiddellijk de gelden heeft overgemaakt. Vele andere afdeelingen zonden de loten terug en weer andere lieten tot op heden niets van zich hooren. Momenteel heb ben wij nog 250 onverkochte loten en van ver schillende afdeelingen moet nog de afrekening binnen komen. Spr. vertrouwde cp zooveel saamhoorigheid en medeleven, dat er geen loten meer terug zouden komen, doch dc gel den spoedig worden overgemaakt In elke af deeling kunnen toch zeker wel 25 loten ge- plaats worden voor een doel als de bestrijding der t.b.c. De loting zal thans worden gehou den op 25 Juni 1930 en spr vertrouw t? op aller medewerking de resteerende loten zoo spoedig mogelijk te plaatsen. Door enkele in gezeten en waren nog prijzen toegezegd en spr. hoopte, dat dit voorbeeld navolging zou vinden. Het bestuur zal zorgdragen, da^ naast de mooie hoofdprijzen nog talrijke prijzen zoo wel luxe als huishoudelijke gewonnen kunnen worden. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd benoemd de voorzitter en tot plaatsvervanger de secretaris. Vervolgens bracht de heer Langereis ver slag uit over den toestand van het magazijn en het materieel. Besloten werd voor 1930 met de aangifte van materieel te belasten de heer Genefaas en werd goedgevonden, dat de tegen woordige magazijnmeester voor dit jaar zij? vergoeding alsnog uitbetaald kreeg. Ook de andere werkzaamheden werden tijdelijk aa« den secretaris opgedragen. Bij de rondvraag deelde de hec Stroomer mede, dat aan een ingezetene materieel gewei gerd was. De secretaris antwoordde, dat dit terecht geschied was, omdat de persoon geen lid was. De heer Hille drong er op aan, dat aan niemand iets geweigerd werd, ook al betrof het een niet lid. De voorzitter erkende de moeilijkheid iets t? weigeren, doch het huishoudelijk reglement bepaalt zulks Er zal echter een zeer coulante houding worden aangenomen en de niet leden zullen nogmaals bewerkt worden tot deze nuttige vereeniging toe te treden. Nadat nog enkele nieuwe leden waren ge noteerd, sloot de voorzitter onder dankzeg ging voor de ondervonden medewerking de vergadering. UITGEEST. Algemeene vergadering Het Witte Kruis. De voorzitter, de heer J. Schregardus, heette Woensdag de weinig aanwezigen wel kom. Uit het verslag van den secretaris blijkt, dat gehouden zijn in 1929 twee algemeene en acht bestuursvergaderingen, dat als nieuw bestuurslid in de vacature ds. Rosber gen is gekozen de heer J. van Sluijs. Gehouden werd een moedercursus waar voor flinke belangstelling bestond. Medegewerkt is tot instelling van een kin derconsultatiebureau. Voor het steeds in voorraad houden van ijs, heeft het bestuur een speciaal geïsoleer- den kist laten maken, die na een jaar ge bruikt te zijn, uitstekend blijkt te voldoen De kosten waren dit jaar ruim een derde deel van hetgeen jaarlijks noodig was. Van de artikelen werd veel gebruik ge maakt, de ligtenten waren steeds alle in ge er echter rotvast van overtuigd ben, dat de liefde van mijn gezin voor mij zoo groot is, dat zij zich door niets zal laten weerhouden mijn portret in ons huis terug te doen bren gen, verzoek ik den advocaat Stern bijgaand aan den hertog gericht schrijven, na voor lezing aan mijn vrouw en dochter en nadat mijn portret in het bezit vau mijn gezin is, de hertog van Schneiditz-Steiningen zonder nadere verklaring toe te zenden. Zou tegen mijn verwachting het verlangen van mijn gezin niet naar mijn portret uitgaan en de stad Schneiditz erfgename worden van de achter het portret verborgen honderd vijf tig duizend mark, dan moet de brief aan den hertog als overbodig ongelezen worden ver nietigd. Voor de laatste maal groet ik de beide vrou wen, die mij op aarde het dierbaarst waren, dat ik bezat!" De advocaat zweeg. Else bracht haar zakdoek voor de oogen, waarin zij de tranen niet meer kon weerhou den. Hoe plotseling en niet meer van deze wereld hadden de woorden van den doode in deg ezellige woonkamer geklonken, waarin zij en haar moeder zoo dikwijls hadden gezeten me hem. c!e haar nu uit de eeuwigheid zijn groeten zond. Wal ter sprak fluisterend eenige troostwoor den tot haar, waardoor langzamerhand haar snikken ophield. „Vergeef me, mijnheer Stern", wendde zij zich tot dezen, „dat ik me met beter be heerschte". bruik en het was noodig nog een nieuwe aan te schaffen. Het aantal leden bedroeg per 1 Januari 1930 389. Door de wijkverpleegsters zijn dit jaar 3107 ziekenbezoeken afgelegd, voor huisbe zoek t.b.c.-patiënten 174, voor kraamverzor- ging heeft ze 1 patiënt gehad, terwijl ze bij 5 ziekentransporten als geleidster aanwezig was. De gemeente-subsidie ten dienste van de wijkverpleging bedroeg 1250 en ten dienste van t.b.c.-huisbezoek 250. Ten dienste van de t.b.c.-bestrijding is aan, versterkend voedsel bijgedragen een bedrag van 98.70. voor herstel ligtenten 92.70. Naar sanatoria zijn uitgezonden 4 patiën ten, 2 naar het sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn en twee naar het sanatorium Oranje Nassau Oord te Renkum. Voor de financiering dezer uitzendingen zijn veel besprekingen en conferenties noodig geweest, maar dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, het bestuur van de Noordhollandsche vereeniging tot bestrij ding van de t.b.c., plaatselijke vereenigingen en particulieren is het mogen gelukken een bedrag van ongeveer 2000 bijeen te krij gen. Door een viertal patiënten werd van de ligtenten gebruik gemaakt. Per 1 Januari 1929 waren in behandeling 8 patiënten en per 1 Januari 1930 16 patiënten uit 15 gezin nen. Nog nimmer is onze aandacht zoozeer voor de t.b.c. gevraagd als dit jaar, de uitga ven zijn dan ook twee maal zoo groot als voorgaande jaren, n.1. in 1928 1329 en in 1929 2699.80. De oorzaak hiervan moet toegeschreven worden aan de meerdere medewerking van de doktoren. Ter bespoediging van de uitzen dingen zal samen gewerkt worden met de vereeniging „Herwonnen Levenskracht" te Utrecht. Met genoegen vernamen we dat de ge meente voor uitzending sanatoria 1500 op de begrooting 1930 heeft geplaatst. In April werd een Emmabloem-collectc gehou den. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat de totaal uitgaaf der vereeniging de laatste jaren is toegenomen. In 1920 waren de uitgaven 2100, in 1929 waren de uitgaven 5200. De totaal reke ningen sluiten met een nadeelig saldo van 149.11. De inkomsten aan leden contribu ties bedroegen 726.50 en het overige van collectie subsidies en vrijwillige bijdragen. De rekeningen van Het Witte Kruis, wijkver pleging en t.b.c. werden zonder wijziging goedgekeurd en vastgesteld. Uit het verslag van den commissaris van het magazijn, bleek dat de artikelen, met een enkel herstel, in heel goede conditie verkeeren, hij adviseerde nog enkele nieuwe artikelen aan te schaffen. Het bestuursvoorstel om 't badhuis in eigen dom over te nemen werd met algemeene stem men aangenomen. Uitloting van obligaties volgde. WESTWOUD. De veehouder Galis alhier, bij wien Don derdag een inbraak zou zijn gepleegd, waarbij plus minus 10.000 ontvreemd werd, heeft tegenover het parket uit Alkmaar bekend den diefstal zelf te hebben gepleegd. Hij is daarna gevangen genomen en naar het Huis van Be waring overgebracht. TEXEL. Benoemd tot deurwaarder bij de arr. recht bank te Alkmaar ter standplaats Texel d« heer S. Prins, bureauchef op een deurwaar derskantoor te Amsterdam. BEVERWIJK. Een gced brandweercorps, maar de functionneering deugt niet. De Haarlemsche correspondent van het Hbl. schrijft: Dinsdagnacht is het café „De Zon", aan de Breekstraat te Beverwijk, door brand ver woest. De brandweer kwam drie kwartier na dat de brand was uitgebroken, of beter: nadat hij ontdekt was. Dit zijn de feiten. Als wij daaraan nu de be schouwingen wilden vastknoopen, die er te Beverwijk over gegeven worden, dan zouden we tot een weinig opwekkend verhaal komen. Wij willen ons daarom alleen bepalen tot de ons meermalen gegeven verzekering, dat nachtelijke branden te Beverwijk niet worden gebluscht; het vuur is uit als er niets meer te branden is. Misschien is ,'at overdreven, in elk geval noemt men de gemeente nogal eens gaarne „Brandwijk" en te ontkennen valt niet, dat de brandweer er 's nachts niet haastig bij is. Bij dezen jongsten brand was ze wel bij zonder laat en als men nu hoort, dat het kwam, omdat de melder niet gewaarschuw d was en de chauffeur van de motorspuit niet wakker werd, dan is er toch iets niet in orde. Wij hebben ons tot „de bevoegde autoritei ten" gewend, die ons verzekerden, dat er een uitstekende motorspuit is, die 1000 L. water 1 „Maar juffrouw Berner", zei Stem, die weer ijverig zijn brilleglazen schoonmaakte en in wiens oogen een verdachte glans ver scheen, „uw vader heeft die tranen dubbel en owars verdiend." Hij plaatste de bril weer op zijn neus en zich tot mevrouw Berner wendend, die zeer bleek op haar stoel zat, vroeg hij: „Mag ik nu den brief aan den hertog voorlezen?" „Graag", was het antwoord, waarbij zij toestemmend knikte. De advocaat vouwde het papier open en las: Hoogheid! Het was op het eerste hofbal van dit jaar, dat het Uwe Hoogheid behaagde met mij t« spreken over miiu portret dat na mijn vijf en twintigjarig jubileum als directeur van het schilderij-museum aldaar in de directeurs kamer zijn plaats zou verkrijgen. Ik beweerde, dat na mijn dood mijn gezin zeker van zijn recht zou gebruik maken het voor zich tt reolameeren. Door Uwe Hoogheid werd dien aanzien twijfel geuit en zij was van oor- deel, dat het gezin daarvoor te ijdel zou zijn. omdat het portret van een familielid, dat in het schilderijmuseum des lands hangt, toch voor de wereld een veel mooier effect maak» dan thuis boven de sofa in het salon. Toen ik daartegen inbracht, dat mijn gezin dan :p dezen andere gevoelens was toegedaan, wat het antwoord va Uwe Hoogheid: „ik heb geen al te groot vertrouwen in het niet bestaan van familieijdelheid". tWordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5