lltMKlt Ciurait. u uuisie nu Radio-hoekje KKHI.I.KTON. Honderd twse en dertigste Jaargang. Stadsnieuws zullen zijn'V So. 47 1930. Ilin-tlas: 25 Februari Woensdag 26 Februari. Hilversum, 1875 Ai. 10.10.15 Morgen wijding. 12.15—2.— Concert door het A. V. R. O-Trio. 2.-3.Gramofoonmuziek. 3.— 4-Naaicursus. 4.—4.30 De voornaamste gtudiemuziek, voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 5—6.Dinermuziek door Dick Groenèveld cn zijn orkest in Café „Moderne" te Amster dam. 6-— Tijdsein. 6.01 Vootzetting Diner muziek. 6.30—6.45 Gramofoonmuziek. 6.45 7.15 Italiaansch voor beginners. 7.15 7.45 Italiaansch voor gevorderden. 8 01 A. V. R O-Radio-Tooneel. Studio-opvoering van ,Nora" (Een poppenhuis). Tooneelspel in 3 bedrijven door Hendrik Ibsen. Na afloop: persberichten. Daarna gramofoonmuziek. 12.— Sluiting. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.)' 8.15—9.— Mor genconcert. 10.3011.Ziekendienst. 11. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.3012.30 Or gelconcert. 12.30—2.— Concert. Sopraan, viool en piano. 2 2.45 Concert. Bariton, viool en piano. 2.453.15 Lezen. 3.154. Vervolg concert. 4 —5.— Kinderuurtje. 6 6 30 Cursus Radio-techniek. 6.306.40 Koer een. 6.40—7.10 Technische causerie. 7.10 7.45 Zang-cursus. 7.458.10 Mededeelingen door den voorzitter. 8.109.10 Concert Or kest en violist. 9.10—9.30 Lezing over „De Biecht" van M. van Kempen. 9.30—10.20 Vervolg concert. 10.20—10.30 Persberichten. 10.30—11.Gramofoonmuziek. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 1105 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. F. Tov/nron, mezzo-sopraan D S. White, bariton. 12.50 Gramofoonmu ziek. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Uitz voor scholen. 3.45 Concert. V. de Villamil, sopraan. B. Pecktr, viool. H. Arnold, cello K. Cooper, piano. 5.05 Orgelconcert door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwber. 6.35 Nieuwsber. 7.— Concert door Strijk kwartet. 7.20—7.-"O Lezing. 7.45 Lezing. 8 05 I. Gray en C. Pollard, piano-duetten. 8.30 „Le Roi d'Ys". Opera in 3 bedrijven en 5 tafreelen. Muziek van E. Lalo. 9.20 Nieuwsberichten. 9 45 „Le Roi d'Ys" (tweede en derde bedrijf). 11.10 Verrassing. 11.25 12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Orkestconcert en soli 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmu ziek. 8.20 Concert. Orkest en soli. Langenberg, 473 Ai. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.30 Gramofoonmuziek. 8 20 Concert. Orkest en soli. Langenberg, 473 Al. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.30 Gramofoonmuziek. 10.40—11.20 Muziekuitzending voor scholen. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Con cert. Orkest en sopraan 4.505.50 Concert. Piano, viool en cello. 7.308.15 Operettemu ziek (gramofoonplaten) met toelichting. 8.20 „Leben in dieser Zeit". Lyrische Suite in drie deelen. Muziek van Edmund Nick. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kalundbcrg, 1153 M. 11.20—12.35 Orkest- concert. 2.50—4.50 Orkestconcert en decla matie. 8.50—9.05 „Famifien Hansen". Blij spel van Jens Locher. 9.05—9.35 Concert cioor Striikorkest. 9.3510.30 Kamermuziek. Cello, hobo en piano. Brussel, 508.5 Ai. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestconcert. 8.35 Trio-concert. 9.Trio-concert. 9.35 Causerie en zang. Vocale solisten. Zeesen, 1675 Ai. 6.15—9.15 Lezingen en berichten. 9.2C9.45 Fragmenten uit ..Ka- bale und Liebe" van Friedrich von Schiller. 9.55—10.05 Berichten. 11.20—12.15 Gramo foonmuziek. 12.1512.50 Berichten. 1.20 1.50 Gramofoonmuziek. 2.053.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.50—5.15 Lezing met muzik. illustratie. Marix Loeven- sohn, cello uit Amsterdam. 5.15—7.20 Lezin gen. 8.Orkestconcert. 8.20 Lezing. 9 Orkestconcert. Daarna: berichten en tot 11 50 Dansmuziek. FEDERATIE ALKMAAR EN OM STREKEN VAN DEN BOND VOOR STAATSPENSIONNEER1NG. In café Breed te Alkmaar vergaderde Zon dagmorgen de Federatie Alkmaar van den Bond van Staatspensionneering. De opkomst was uitstekend. De voorzitter, de heer Bruin, heette de afgevaardigden van 12, bij de Fe deratie aangesloten vereenigingen, van harte welkom in deze eerste vergadering van 1930 Moge zij getuigen van een strijdlustigen geest in het belang van de Ouden van Da gen. AI zijn er enkele afdeelingen, zei de („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W H C. Bollaard. 48 Die woorden hinderden mij dermate, dat ik een proef op de som waagde. Het grootste deel van mijn vermogen nam ik van de bank «jf en verborg het achter mijn portret, voordat net naar het schilderijmuseum werd gebracht Mijn gezin had hiervan geen vermoeden. Dat ik niet lang meer zal leven, weet ik. In geva. ®'j vrouw en dochter uit ijdelheid of om een andere reden het portret niet zouden terugvor deren, dan zou luidends een door mij gemaafc te en bij den advocaat Stern gedeponeerde be paling, die een half jaar na mijn overlijden be tend zou worden gemaakt, het geld voor de beide vrouwen verloren zijn en aan de staa vervallen. Laat echter mijn gezin zijn rechten het portre. gelden, dan verneemt het on verwijld, luidens een andere bepal.ng, waar geld is te vinden. f •Aan Uwe Hoogheid moge uit deze proef. *aaraan ik haai", die mij dierbaar zijn. onder- ltrP, blijken hoe zeker 'k van 111'in zaa" oorzitter, die voorloopig willen rusten, an- eren zetten den strijd met ijver voort. De ond heeft nu al 30 jaar voor het bekende tceaal gestreden, die strijd moet worden \oortgezet en zal anders moeten worden gc\oerc en wel door demonstratief de straat op te gaan. W e zijn dubbel tevreden over vele afdeelingen. Wars van alle politiek ge zwam. moeten we elkaar vinden in de mooie idee van het staatspensioen. De voorzitter wijst op een voorstel-Kolhorn, dat in de Fe deratie Hollands Noorden is aanvaard en ook met warme sympathie is begroet in an dere Federaties en dat inhoudt een meer de monstratief optreden, ten einde het staats pensioen te veroveren. Ongetwijfeld zal dit voorstel een ernstig punt van bespreking uitmaken voor - de eerste A'g. Vergadering van den Bond en hij hoopt, dat ook de Fe deratie Alkmaar het met aigemeenc stem men zal aannemen, omdat het gaat om het staatspensioen in den vollen zin des woords Ten slotte zal het ook hier moeten gaan als in Engeland en andere landen, waar het staatspensioen is ingevoerd zonder politieke bijgedachten. Uit de vele vergaderingen, die door de aangesloten afdeelingen weer zijn gehouden blijkt de wil, om niet te rusten vóór aan het door den Bond gestelden doel is voldaan. De notulen van de vorige bijeenkomst worden na een kleine opmerking onveran derd goedgekeurd. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering genomen besluit, om te trachten door den heer Felix Donders ee tourneé te laten maken, waarbij deze voor verschillende afdeelingen in samenwerking met elkaar voor de noodzakelijkheid van staatspensioen zou oprekenen, was slechts van 2 afdeelin gen bericht ingekomen, n.1. van Schoorl, die wel en van Zuid-Scharwoude, die niet kon in stemmen met het voorstel. Hoewel deze tour- née niet is doorgegaan, hebben verschillen de afdeelingen zich beijverd propaganda-bij- eenkomsten te houden. De heer Zeekant bracht daarna als pen ningmeester het financieel verslag uit, waar uit blijkt, dat 552.31 is ontvangen en 521.48 is uitgegeven. Bij monde van den heer A. Butter te Koedijk werd meegedeeld, dat de financieele commissie alles in de beste órde had bevonden. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat be heer en de hoop uitgesproken, dat hij het belang van den ond nog lang zal mogen dienen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. Butter te Koedijk en C. Keppel te Bergen. Naar aanleiding van een voorstel-Zuid- Scharwoude, om de kosten der afgevaardig den te doen dragen door de Federatie en niet door de afdeelingen of betrokken afgevaar digden zelf, stelde 't bestuur voor geen ver andering te brengen in de tegenwoordige regeling. Zuid-Scharwoude (Du Burch) verdedigde het voorstel zijner afdeeling en wees er op, dat de laksche afdeelingen en die in of dicht bij Alkmaar gevestigd zijn, geen kosten heb ben te maken en zij die verder af wonen wel. Doorgaans worden de vergaderingen bijge woond door de actiefste leden, die met hun activiteit hun geld en tijd opofferen. Dit is een onbillijkheid, die goed kan worden ge maakt door het voorstel aan te nemen, waar bij de Federatie de gemaakte kosten vergoedt. De voorzitter bestrijdt het. Men kan de kosten op de afdeeling verhalen. Bovendien heeft de tegenwoordige regeling nooit aan leiding gegeven tot klachten. Vroeger was er vaak gesukkel, de laatste jaren loopt alles viot van stapel. Men heeft per jaar maar 2 of 3 vergaderingen, zoodat de kosten niet groot zijn. Oudkarspel (Bakker) is het in principe met Zuid-Scharwoude eens. Voor tijd, moei te en geld draaien de actiefste leden op. Al die kosten zijn bezwaarlijk voor de betrokke nen. Waar het hier echter geen groote uit gaven betreft, kan hij zich bij het voorstel van het bestuur neerleggen. Dit voorstel werd bij stemming aangenomen. De voorzitter zegt daarna, gehoopt te heb ben, dat een der afd. een voorstel voor de Alg. Vergadering zou hebben gehad in ver band met het bij de opening reeds genoemde voorstel-Kolhorn. Verschillende Federaties besloten, dit voorstel meer demonstratief optreden krachtig te steunen. Daarmee wordt gehoopt, een nieuwen weg te zijn ge vonden, voor de verdere actie. De tegenstan ders moeten weten, dat een geest van verzet heerscht tegen de tegenwoordige toestand, de onvoldoende verzorging van den ouden dag! De Federaties in Noord-Holland zullen deze zaak ernstig onder de oogen zien en ze ter kennis brengen van de andere Fede raties, om dan aan den vooravond van het Congres een bijeenkomst te hebben, ten einde nader van gedachten te wisselen. Om vol doende tijd van voorbereiding te hebben om veel menschen naar Den Haag te krijgen is dit noodig stelt men zich voor, deze demonstratie met September 1931 te houden. was. Moge wij vergeven worden ingeval ik met dit schrijven Uwe Hoogheid zou hebben lastig gevallenmijn doel was slechts te bewijzen, dat soms toch wel de liefde van het gezin grooter is dan zijn ijdelheid. Wanneer deze regels Uwe Hoogheid onder de oogen komen, zal daardoor het bewijs zijn geleverd, dat de door mij genomen proef schitterend is ge slaagd, anders zou deze brief door den advo caat Stern zijn vernietigd. Ik bied mijn Hertog mijn allereerbiedigste groeten aan en verblijf van Uwe Hoogheid de onderdanige dienaar. ALEX BERNER. Niemand sprak en de groote stilte, die er heerschte, zweefde als een beklemmende wolk door de kamer, het was of niemand de eerste durfd zijn om te spreken. Men hoorde slechts 't zachte geritsel van papier in de handen van den notaris. Een ieder hield zich bezig met zijn eigen gedachten en mevrouw Berner snakte naar het oogenblik, waarop Stern zou heengaan. Zij wenschte met Else te spreken over het geen zij had vernomen, feitelijk had zij zei nu volstrekt geen recht meer op het geld ze had immers vrijwillig het portret aan Else afgestaan. De advocaat was de eerste, die het woorJ Verschillende aanwezigen voeren hierover het woord. Oudkarspel (Bruin) wijst er op, dat reeds meermalen bij het hoofdbestuur het demon stratief optreden is bepleit, doch nooit met het gewenschte succes. Hij verklaart zich er voor, in die richting te gaan, maar vraagt zich af, of het zal gelukken een zoo groot aantal demonstranten te krijgen, dat het in druk maakt. Zuid-Scharwoude (Du Burch) had gaarne den preciesen inhoud van het voorstel-Kol horn vernomen. Er is nu zoo weinig hou vast. Is er een actie voor een volkspetition nement bij ingevlochten, vraagt deze afge vaardigde, die nu den tijd gekomen acht, dit als propagandamiddel te hanteeren. Dan, in tijden dat er geen Tweede Kamerverkiezin gen zijn, kunnen de menschen vrij van poli tieke invloeden hun meening uiten over het premievrije Staatspensioen, 'n Volkspetition nement, goed geleid en met ijver en energie aangepakt, kan een machtig middel zijn om de regeerende partijen den wil des volks te laten zien. Met het algemeen kiesrecht is het even zoo gegaan en waar ook het staats pensioen een r e c h t is, moet de volkswil spreken, onderlijnd door een demonstratie bij de opening der Tweede Kamer. Hij stelt daarom voor: De vergadering van de Federatie Alkmaar van den Bond voor Staatspensionneering, in vergadering bijeen op 23 Februari 1930 te Aikrnaar. gehoord de besprekingen over de noodza kelijkheid van de invoering van het premie- vrije Staatspensioen, ten einde de Ouden van Dagen een onbekommerden ouden dag te verzekeren, van oordeel, dat de propaganda voor deze noodzakelijkheid op het aoode punt is ge raakt, doordien het premievrije staatspen sioen een politieke zaak is geworen, overtuigd echter, dat dit geen politieke zaak behoort te zijn, doch eene van recht, billijkheid, humaniteit en mensehelijkheid, betreurt, dat de scheidingslijn voor deze hoogst belangrijke kwestie loopt tusschen zoogenaamd rechts en links, spreekt de wenschelijkheid en noodzake lijkheid uit, dat de propaganda van nu af meer demonstratief moet worden gevoerd, verzoekt daarom het hoofdbestuur al die maatregelen te treffen, waardoor deze de monstratieve propaganda vooral tot uiting komt en wel in den vorm van: a. een volkspetitionnement; b. een betooging in Den Haag bij de opening van de Tweede Kamer, wanneer dan tevens de aanbieding van het petitionnement zal geschieden, besluit deze motie als een urgent punt van behandeling voor de e.k. Algemeene Verga dering in te dienen. Oudkarspel (Bakker) stemt in met deze motie. Bij het houden van een .volkspetition nement bereikt men ook nog menschen, die bij andere politieke partijen zijn aangesloten en wien de zaak van onzen kant kan worden belicht. Voor het slagen van de betooging, die duizenden en duizenden moet omvatten, is hij echter sceptische gestemd. Nog ver klaart hij het eens te zijn met den heer Du Burch, die geen geloof had in de beteekenis van de tegenwoordige uitvoeringen voor de propaganda van het staatspensioen. Als soc.- dem. is hij van mecning, dat het staatspen sioen er zal komen, als op een bepaald revo lutionair oogenblik de tijd er rijp voor is en het moet. De voorzitter wijdt hierna nog uit over de houding der chr. partijen en den eisch van het staatspensioen te zien in het licht van algemeene Christenplicht buiten alle partij politiek. Ten slotte wordt de motie-Zuid-Scharwou- de bij acclamatie aangenomen, waarover de voorzitter zich verheugt en meedeelt ze met warmte te zullen verdedigen. Na rondvraag, die niets bijzonders ople verde, werd deze geanimeerde vergadering gesloten. OVERKAPPING GRAANMARKT. In bijlage No. 18 schrijven B. en W.: Op de gemeentebegrooting voor 1930 is onder den kapitaaldienst 23.150 uitgetrok ken voor het maken van een overkapping over het open gedeelte van de Graanmarkt. De tegenwoordige toestand van de Graanmarkt laat veel te wenschen over. Bij slecht weer is zij ongeschikt, zoowel voor graan- als voor eierenmarkt. De kooplieden schuilen dan op het beperkte overdekte gedeelte, waar het te donker is om de partijen graan nauwkeurig te kunnen onderscheiden. Dit bezwaar klemt nog meer, wanneer men voor oogen houdt, dat op de graanbeurs hier, anders, dan elders, waar het gebruikelijk is kleine handmonsters te toonen, waarmede koopers naar een vol doend verlichte plaats kunnen gaan ge woonlijk monsterbalen worden aangebracht, terwijl de correspondeerende partij in de on middellijke omgeving van de Graanmarkt in de boot ligt. Het valt niet moeilijk in te zien, dat deze monsterbalen bij slecht weer in het nam: „Mevrouw, hiermede is mijn taak hier in huis volbracht, maar eerst zou ik nog de en veloppe met het schrijven aan den hertog in uw tegenwoordigheid willen verzegelen" Else stond vlug op en haalde een kaars, lak en het cachet van haar vader. Toen de brief gesloten was, nam Stern glimlachend de woorden van dank der dames voor zijn komst in ontvangst en beloofde het noodige te verrichten voor de opvordering van het portret. Walter geleidde hem tot de voordeur, en keerde toen dadelijk weer terug. Hij trof Else zittend naast haar moeder, wier handen zij zacht en liefdevol streelde en hij hoorde haar juist met haar warme, jonge stem zeggen: Neen, moeder, het geld behoort u toe en piaag u zelf nu niet met allerlei drogredenen Als ik vaders portret mag hebben, ben ik zeer tevreden". Dat mevrouw Berner in een gedrukte stem ming was, verraadde haar gezicht maar zij trachtte die te verbergen door zich een air van koelheid te geven Walteris binnenkomen schen haar niet te bevallen. „Wees lief tegen hem", fluisterde het ionge meisje, maar niet zoo zachtjes of Walter hoogde de lieve woorden ook. tig meende dat nu het geschikte oogenblik was gekomen om met zijn openbaring voor den dag te komen „Ik sou gaarne met u berden, mevrouw ep halfdonker komen te staan. Eene overkapping van de Graanmarkt voor ziet derhalve in een dringende sinds iaren gevoelde behoefte. De Kamer van Koophan del en Fabrieken heeft reeds in 1925 bij ons College op overdekking der Graanmarkt aan gedrongen. Het plan stuitte evenwel telkens af op het kostenbezwaar. Aanvankelijk is eer plan opgemaakt, waarvan de kosten werden geraamd op 57.600, terwijl een eenvoudiger plan is begroot op 28.090. De Commissie van bijstand voor het marktwezen heeft in hare vergaderingen de overdekking der Graanmarkt dikwijls besproken. Ook zij acht de overdekking noodig, maar tot de uitvoering van een plan kon zij niet adviseeren, zoolang de kosten zoo hoog waren als hiervoor ver meld. Inmiddels is er een andere oplossing ge vonden door toepassing voor de overkapping van een houtconstructie, als gefabriceerd en in den handel gebracht door de Eerste Neder- landsche Maatschappij voor houtconstructies te Doetinchem (Nemaho)), waarmede 15037 of met inbegrip van de bijkomende werken 23.000 gemoeid zal zijn. Naar aan leiding daarvan heeft de zooeven genoemde Commissie van biistand voorgesteld op de be grooting voor 1930 een bedrag uit te trekken van 23.150 voor de overkapping van de graanbeurs. aan welk voorstel gevolg is ge geven. De Commissie is van oordeel, dat bij een afschrijving in 40 jaar en bij een renteper centage van 4 5'8 de jaarlijksche kosten van rente en aflossing bij wege van annultei ten ten bedrage van ongeveer 1280 kunnen worden gedekt uit de inkomsten van een over dekte graanbeurs: toegangsprijs voor 100 personen a 5 per jaar 500 5009 bezekers a 0.25 1250 huur van vergaderingen en tentoon stellingen 300 2050.— waarbij de commissie is uitgegaan van de ge dachte, dat de graanbeurs na de verbouwing niet anders dan tegen betaling toegankelijk is behalve voor de aanvoerders. In de Commis sie van bijstand voor 't marktwezen en ook in die voor o oen ba re werken is er op aangedron gen. ook anderen in de gelegenheid te stellen op dit werk in te schrijven. Openbare aanbe steding heeft weinig zin, aangezien er bijna geen aannemer is, die zich toelegt op het ma ken van houten kapconstructies en dan boven dien eerst een nieuwe constructie zou moeten worden ontworpen, daar de kapconstructie van Nemaho door octrooi wordt beschermd. In overleg met Prof. Ir. J. G Wattjes heeft daarom de Directeur der gemeentewerken op ons verzoek geïnformeerd naar het bestaan van andere goede kapconstructies in hout, waarbij gebleken is, dat slechts weinig fabri kanten hierop gespecialiseerd zijn. De Nema ho schijnt in Nederland wel het aangewezen adres te zijn; in Duitschland zouden nog een 8-tal firma's in aanmerking komen. Prijsopgaven zijn daarop gevraagd aan de volgende Duitsche fabrikanten: Stephans Dachgesellschaft G m.b.H. te Berlijn, Carl Tuchenscherer G.m.b.H. te Breslau, firma Brcsel te Kassei, waarvan de beide eerstge noemde geantwoord hebben en een prijs be rekenen van onderscheidenlijk 17.173 70 en 16.567.13. Hierbij komen dan nog de kosten voor fundeeringen, rioleeringen, voor- en achtergevel, in totaal 7.500, zoodat het crediet bij uitvoering van een dezer plannen zou moeten zijn rond resp. 24.7000 en 24.C00, hooger derhalve dan bij uitvoering van het project der Nemaho, dat bovendien sierlijker is en waarmede men bij verschillen de groote gebouwen in Nederland (o a. het R. A. I. gebouw te Amsterdam) goede erva ring heeft verkregen. In overeenstemming met de adviezen van de Commissies van bijstand voor nnenbare werken, voor het marktwezen en voor cie finan ciën, welke wij bij de stukken ter inzage leg gen, zijn wij van meening, dat een dakcon structie als van de Nemaho voor de Graan markt aanbeveling verdient en financieel ver antwoord is te achten. Wij stellen Uwe Verga dering voor een zoodanige overkapping op de Graanmarkt aan te brengen en ons College door een crediet van ten hoogste 23900 te verleenen, ten laste van volgnummer 589 der gemeentebegrooting voor 1930. Met betrekking tot de administratieve rege lingen ten aanzien van de exploitatie zullen wij U een nader voorstel doen. VERGOEDING WAARNEMING BETREKKING VAN HOOFD EENER SCHOOL. In bijlage no. 22 schrijven B. en W.: Krachtens artikel 33 der Lager On derwijswet 1920 is de Gemeenteraad be voegd, onder goedkeuring van Gedepu teerde Staten, aan onderwijzers eene be looning toe te kennen o.m. op grond van hunne aanwijzing tot plaatsvervanger van het hoofd der school. Bij gebruik making van deze bevoegdheid ten aan zien van de openbare scholen, moet een zelfde regeling gelden met betrekking mijn lieve Else, even willen spreken, om u iets belangrijks te vertellen." „Dat heeft misschien zoo'n haast niet", antwoordde mevro -w Berner kort en wat scherp, „je kunt toch wel begrijpen, dat na het bezoek van mijnheer Stern ons hoofd er niet naar staat aan iets anders te denken dan aan hetgeen wij zooeven vernamen." „Wat ik te zeggen heb mevrouw, is werke lijk zeer gewichtig, het betreft het gebeurd'; in den nacht, toen ik uw in onmacht gevallen man thuis moest brengen". „Wat zeg je daar?" Blik en houding van mevrouw Berner verrieden groote spanning „Ja, ik zal u vertellen wat er dien nacht plaats had". Else was doodsbleek geworden, het was haar alsof een koude, wreede hand haar eer. dolk in het hart stiet. Walter's woorden deden haar trillen als een rietstengel in een hevigen wind. W at zou hij te zeggen hebben, in 's hemels naam, wat? In elk geval bleek vast te staan, dat er in den bewusten nacht iets was ge beurd, waarmee hij bekend was. En wanneer hij dan al niet iets gedaan had, waarover hij zich moest schamen, waarom had hij dan niet haar moeder, die hem wantrouwde, ten ven- klaring gegeven? Door ex eerst nu mee voor den dag te komen, bleek dit wantrouwen toch niet geheel misplaatst te zijn. tóiizeod bange twjjfeiinggu .ttpö&ten in tot de bijzondere scholen, bedoeld in artikel 97 der wet. De toegekende beloo ningen worden medegerekend bij de grondslagen, naar welke voor pensioen moet worden bijgedragen en komen ge heel ten laste van de gemeente. De afdeeling Alkmaar van het Nerler- Iandsch Onderwijzers Genootschap ver zocht aan Uwe Vergadering bij adres dd. 20 November j.1. eene regeling tot toe kenning van zoodanige belooning vast te stellen. Bij besluit van 21 November d.a.v. nr. 3s verklaarde Uwe Vergadering zich niet bereid eene belooning toe te kennen enkel voor de aanwijzing tot plaatsvervangend hoofd. Daarentegen zou er ook naar Uw meening wel aanlei ding zijn. aan leerkrachten, die het hoofdschap tijdelijk waarnemen, over den tijd der waarneming een nader vast te stellen vergoeding toe te kennen, in dien de bevoegdheid tot vaststelling van een dergelijke regeling bestond. Het is ons '.ebleken, dat die bevoegd heid inderdaad bestaat. Er schijnt, blij kens de elders getroffen regelingen, geen bezwaar tegen te bestaan, aan een onderwijzer, die is aangewezen tot plaatsvervanger van het hoofd der school, op grond van die aanwijzing eene belooning toe te kennen uitsluitend gedurende den tijd, dat hij de betrekking van hoofd der school waarneemt. Ver- eischt is. dat de onderwijzer, voor zoover de openbare scholen betreft, door ons c -Ilege, en wat de bijzondere scholen aangaat, door het schoolbestuur, reeds bij voorbaat is aangewezen tot plaats vervanger van het noofd der school. Voor een vervanging uitsluitend krach tens aanwijzing voor het geval waarin het hoofd verhinderd is zijn betrekking w aar te nemen, kan geen belooning wor den toegekend, zoo de vervanger althans behoort tot het reeds aan de school ver bonden personeel. Voor gemeenteambtenaren, wier be zoldiging eoregeld is in de algemeene salarisverordening (Gem bl. nr. 977) geldt de regel (zie art. 18) dat waarneming van hooger bezoldigde betrekkingen eerst dan aanspraak geeft op belooning, wan neer de vervanging ten minste 14 ach tereenvolgende dagen geduurd heeft, in welk gevp.l de bilooning over den gehee- leu duur der waarneming wordt uitge keerd. In overeenstemming daarmede zouden wij voor het lager onderwijs den- zelfden eisch willen stellen. Met betrek king tot het al dan niet mederekenen van vacanties hebben wij eenige bijzon dere voorschriften ontworpen, evenals voor het geve!, dat binnen een week na een vorige vei vangit.g voor n door de zelfde personen opnieuw vervanging i.oodig is. Wij zouden de belooning willen vast stellen op het verschil tusschen de wed de als onderwijzer en de wedde, die de betrokkene zou hebben genoten, indien hij als vast hoofd aan de school was ver bonden. De uitbetaling kan plaats hebben aan het einde van iedere maand, waarin de aanspraak op de belooning wordt gecon stateerd, met inhouding van de verschil lende pensioensbijdrage. Wat het bijzonder onderwijs aangaat, verdient het o. i. aanbeveling, dat het schoolbestuur de belooning uitkeert. Het bestuur kan dan het uitbetaalde bedrag aan de gemeente declareeren, onder overlegging van het bewijs van kwijting en van gegevens en b scheiden, waar uit de aanspraak cp de belooning blijkt. B. en W. stellen ten slotte voor vast te stellen een nader aangegeven Verorde- q, repelende het toekennen van eene belooning aan onderwijzers, die zijn aangewezen tot plaatsvervangers van hoofden van scholen. ADRES A. VAN 'T HOF INZAKE VERPACHTING RIJWIELBEWAAR PLAATS SPORTPARK. B. en W. schrijven in bijlage no. 24: Het adres dd. 29 November j.1., van A. van 't Hof, alhier, houdende verzoek om voor 1930 het stallen van auto's, motor rijwielen en rijwielen op het Sportpark in het openbaar te verpachten, welk adres Uwe Vergadering op 19 December j.1. in or.ze handen om bericht en raad stelde, geeft ons aanleiding tot de vol gende opmerkingen. De pachtsom bedroeg over de jaren 1922 tot en met 1928 onderscheidenlijk 310, 333.33, 333.33, 333.33, 75.—. 75.en 75.De achteruitgang van de pachtsom moet worden toegeschre ven aan de meerdere gelegenheid tot stalling van rijwielen enz. bij particulie ren in de naaste omgeving van het Sport park, welke er in de laatste jaren is bij gekomen. Else's hoofd als een zwemf opgeschrikte bijen Toen ontmoetten haar oogen die van Walter en eensklaps, als door een tooverslag, werd alles licht in haar, alle zorgelijke gedachten van bangen twijfel waren verdwenen Een blij- de lach van aanmoediging vloog den gelief den man tegemoet en zij scheen hem toe te roepen: „begin maar en ontzenuw het wan trouwen mijner moeder, want ik zie dat je dat kunt". Mevrouw Berner keek ongeduldig en legde met een nerveuze beweging haar handen tegen de slapen, alsof ze daar pijn had. „Het is niet zoo gemakkelijk", hernam Wal ter, terwijl hij zich over zijn glad gekamde ha ren streek, „een goed begin te vinden, want u zult iets vernemen, dat u leed zal doen. Voor alles echter moet ik van u beiden de stellig verklaring hebben, dat u met niemand ooit een woord zult spreken over hetgeen ik u za! vertellen". Mevrouw' Berner bewoog zich ongeduldig op haar stoel. „Dat is een zonderlinge eisch, waarop men toch niet zoo maar kan ingaan Zij wilde nog meer zeggen, maar de inge nieur viel haar in de rede, „Mevrouw, laat toch eindelijk uw wantrouwen varen. Ik zweer u, dat ik uw stilzwijgen niet om mij nentwil verzoek, doch om andere redenen, die u, zoodra u mij hebt aangehoord, duidelijk (WouJt yejrvplgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5