ItlliiiaarsGlie turnt. DE feuilleton! Gemeenteraad van Alkmaar, Radio-hoekje Hsndsrd twee en dertigste Jaargang. Vrijdag 2^ Februari regenten van het stads- ziekenhuis. Ho. 50 1930. Zaterdag 1 Maart. Hilversum, 1875 M. 10.-10.15 Morgen wijding. 12.152.Concert door het A. V. R. O -Ensemble. 2.2.30 Gramofoonmuziek. 2.30—4.30 Concert door de Stafmuziek van het 5de Regt. Infanterie onder leiding van J. R. v. d. Glas. Intermezzo: Een bezoek aan de tentoonstelling van werken van lsaac Israëïs, met J. Aerts. Daarna vervolg foncert. 4.30— 5 Sportpraatje door H. Hollander. 5.— 5.30 Gezondheidshalfuurtje. Spreker: Dr. G. Kapsenberg. Onderwerp: Een en ander over de nieuwe besmettelijke Ziektewet. 5.306. Duitsch: Gevorderden en Conversatie. 6.01— 7.45 Concert door het Omroeporkest. Hen- riëtte Sala, sopraan. Anton Dirks, bariton. 6.50J.15 Pianorecital door Hugo van Daa- len Daarna: Voortzetting concert. 8.V. A. R A. Tooneeluitzending: „Flierefluiters Oponthoud". In de pauze en na afloop: Op treden van liedjeszanger, afgewisseld door gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Na 1 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 8.3010.Gramo foonmuziek. 11.3012.Godsdienstig half uurtje. 12.151.Gramofoonmuziek. 1 2.Concert door het K R. O.-Trio. 2.—3.15 Kinderuurtje. 4.4.30 Cursus Esperanto 4.305.Cursus Engelsch. 5.-6.Gra mofoonmuziek. 6.Tijdsein. 6.01—6.40 Gra mofoonmuziek. 6.407.Journ«..iisuek Weekoverzicht. 7.7.15 Sportpraatje. 7.15 7.30 Gramofoonmuziek. 7.30—8.— Lezing. 8 10.Concert. Orkest en pianiste. 10 12.Carneval te Nijmegen. 10.ca. Nieuwsberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Orkestcon cert. 3.105.05 Verslag door ooggetuige van een Cup-wedstrijd. 5.05 Orgelconcert door R. New. 5.25 Lezjng. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Verslag door ooggetuige van een Rugby wedstrijd. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Con cert door Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.40 Le zing. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing. 10.—Vaudeville. 11.10—12.20 Dansmuziek. Parijs ,J{adio-Paris", 1725 M. 9.20 Con cert. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Dansmuziek- 5.20 Concert. 6.55 Gramofoon muziek. 8.35 Piano-les. 9.05 Concert. 9.50 Gramofoonmuziek Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.3510 45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkest concert. 4.505.50 Ork'stconcert. 7.20 Vroo- lijke avond. Daarna tot 11 20: Dansmuziek. 11.20—12.20 Dansmuziek. (Gramofoonpla- ten.) Kalundborg, 1153 M. 12.05—12.35 Gra mofoonmuziek. 2.504.50 Orkestconcert en declamatie. 7.20—8.35 Concert. Orkest en etneertzanger. 9.2010.20 Trio concert. Mandoline-Mandola en luit m. m. v. zange res. 10.2511.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonqjuziek. 8.35 Concert. Orkest, vocale- en instrumentale so'isten. Zeesen, 1635 M. 6.1511.20 Lezingen en berichten. 11.2012.10 „Reinecke Fuchs" Hoorspel van Otto Wollmann. 12.ÏO12.15 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert uit Hamburg. 4.50—7.50 Lezingen. 7.50—11.20 Dansavond. Orkesten en solisten. 11.20 Ver slag van Zesdaagsche Wielwedstrijd. T>E CARNAVALSPRET IN BREDA. De A.V.R.O. laat ons Zondagavond om 10.30 in de carnavalspret deelen. Het pro gramma kondigt aanmet de microfoon mid den in de carnavalspret: „Geluidflitsen uit ue feestzaal van de vereeniging „Concor- dia" te Breda, brandpunt van naderende Vastenavondvreugde. S.O.S. OVER 12.000 K M. De PHOHI-zender ontving dezer dagen een verzoek om een S.O.S.-bericht naar In- dië uit te zenden. De ouders van een per soon, die in 1914 naar Indië was vertrokken en van wien men in de laatste vijf jaar niets meer had vernomen, vroegen namelijk of men via den PHOHI-zender wilde trachten inlichtingen omtrent hun zoon in te winnen. Hoewel als regel niet op dergelijke ver zoeken wordt ingegaan, besloot men in dit zeer bijzondere geval den ouders van dienst te zijn en het betreffende bericht uit te zen den. Het succes bleek spoedig, want enkele da gen later berichtten de ouders, dat zij een telegram van hun zoon hadden ontvangen. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER- 1) Hoofdstuk I. Er was voor mij geen enkele bijzondere reden om, nadat ik de Opera had verlaten, weer op mijn schreden terug te komen en mij te voegen bij de dichte schare van bezoekers, die zich :n het entresol verdrongen en in afwachting van hun rijtuigen met elkaar «en vriendelijk w°or°- ie wisselden. Toen ik op het punt stond de Place de 1'Opéra te betreden, had ik echter een blik achter mij geworpen en had het toch wat dwaas gevonden dat ik zoo haastig wegging. Het was nog vroeg in den avond en waar was iets dergelijks te zien? Bovendien, zou het met mogelijk zijn, dat ik te midden van een derge lijke schare vond wat ik zocht1 Ik ging dus weer naar binnen en s e e mij °P naast een der zuilen in de \esti u e^ e een niet aangestoken sigaret in den mond keek ik naar de heen en weer snellende chasseurs, bet gewoel van de rijtuigen buiten, na^r en. koorlijken stroom van vrouwen, ie in witte avondmantels en met haar juweelen ge- vermei 0661 °dzer vorige oplaa£ vcsrat^jot benoeming van oorgesteld wordt om als regenten voor e substdeerende buitengemeenten in het college van regenten voor het Stadszieken- "ms te benoemen de heeren S. G. L. T. Ba ron van Fridagh, burgemeester van Schoorl en E- Haringbuizen, burgemeester van Wie- ringerwaard. De voorgedragenen werden met 12 stem men benoemd. Drie stemmen werden blanco uitgebracht j en één sjem ongeldig. VOORSTEL TOT BENOEMING VAN EEN ONDERWIJZER AAN DE GEMEENTESCHOOL NO. 1. De voordracht luidt: 1- J- C. Muller te Alkmaar, onderwijzer aa*1 een school te Hoiioc. 2 I. Sferer.borg te Haaksbergen en 3 J. M. Kroeske te Leer dam. Benoemd werd de heer J. C. Muller met algemeene stemmen. NIEUWE STEMMING ESPERANTO- CU'RSUS. In de vergadering van 30 Jan. staakten de stemmen over het voorstel van B. en W. om het verzoek tot het instellen van een Espe- ranto-cursus af te wijzen, zoodat heden daar over opnieuw gestemd moest worden. Het voorstel werd thans aangenomen met 9 tegen 7 stemmen Tegen de soc. dem., de V.D. en de heer Woldendorp. VOORSTEL BETREFFENDE DE ORGANISATIE VAN HET BEDRIJF DER GEMEENTE-WERKEN. Het betreffende voorstel, dat in de vorige vergadering werd aangehouden, publiceer den wij reeds in extenso. De heer Bakker besprak het rapport van de commissie, waaruit bleek dat deze een eigenaardige opdracht had. Het is niet te doen om de hooge kosten, maar om de l.ooge algemeene kosten. hlet rapport geeft geen schema, dat het werk te duur wordt. Als men minder arbeiders aanstelt worden de algemeene onkosten nog duurder. Uit ge gevens uit andere gemeenten blijkt, dat Alk maar een schitterend figuur maakt en toch willen B. en W. het feitelijk beroerder maken en zooveel mogelijk werk uitbesteden. Spr. vraagt of het college het plan heeft liet bedrijf zoo gauw mogelijk in den grond te boren. Z. i. zal het gevolg zijn van het voorstel van B. en W. dat het topzware bedrijf met 24 vaste arbeiders en 12 ambtenaren, een aantal vaste werklieden houdt op een nog kleiner aantal ambtenaren. Spr. meent, dat de commissie had behooren te onderzoeken, waardoor de hooge kosten ontstaan. Als dit geschied was, dan zouden zeker reorganisatie-voorstellen het gevolg zijn geweest en zeker geen voorstellen zijn gedaan tot inkrimping. Spr. wijst op den gevaarlijken kant van aan besteding van bepaald werk en vooral van schilderwerken. Het komt er vooral op aan, hoe er geschil derd wordt. In dit verband wijst hij op een rapport van Friesche schilderspatroons, waaruit blijkt, dat schilderwerk nooit aan besteed kan worden. Als spr. goed is ingelicht, dan is het eerste werk wat aanbesteed zal worden juist schilderwerk en spr. vreest, dat men in veel gevallen minder goed werk zal krijgen en oordeelt, dat dien kant niet moei worden in gegaan. Hij meent, dat alle werken in eigen beheer gedaan moeten worden. Er wordt aan andere gemeentebedrijven nog veel te veel aanbesteed. Spr. stelde het onlogische daarvan in het licht en wees er op, aat de gemeente wanneer hier een parti culiere gasfabriek was er toch niet aan zou denken het gas van die fabriek voor een haive cent minder te betrekken en dan de eigen fa briek zou laten modderen Spr. wijst op een rapport over eigen be heer en aanbesteding te Den Haag, waaruit bleek, dat bij woningbouw in eigen beheer in Den Haag groote voordcelen zijn be haald, vaak van 380 tot 700 per woning 296000 werd daar door eigen beheer be spaard. Spr. meende, dat gemeentewerken uitge bouwd moest worden, opdat verschillende werken in eigen beheer konden worden uitge voerd en blijkbaar heeft de commissie ook gevoeld, dat er een gevaar in schuilt om het bedrijf op te heffen. Veel geld zal onnut worden uitgegeven en spr. stelt daarom voor B en W. uit te noo- digen een commissie uit den raad te benoe men, die de mogelijkheid van reorganisatie gaat onderzoeken. De heer Vogelaar vereenigde zich met looid met haar begeleiders de irap afkwamen en het groote gebouw verlieten, om in haar wachtende rijtuigen of auto's te stappen, welke onder het peristyle stonden, of wel direct de boulevards opgingen. Ik stond daar te kijken hoe zij achtereenvolgens wegreden Ik was door het bedrang een weinig dichter bij de deur gekomen en in de meeste gevallen kon ik de bevelen opvangen van de heeren, wanneer zij achter hun dames in de wachtende rijtuigen stapten. Veelal gaven zij een der bekende restaurants op als plaats van bestemming. Mu ziek doet in de meeste steden honger krijgen en de groote café's te Parijs zijn nooit zoo vol als na een belangrijke voorstelling in de Grand Opéra. Het was dezen avond een bijzonder mooie voorstelling geweest en de stroom be zoekers, die de trap afgingen, leek eindeloos. Jonge vrouwen en oude, slaperig uitziende schoonen van een Zuidelijk type, wier donkere oogen halfgesloten kwijnende blikken wierpen, waaruit zoowel hartstocht als trots sprak; vrouwen van een meer gepronanceerd Fransch type. schitterend, glimlachend, levendig, veelal bleek, zelden knap, maar altijd aantrekkelijk. Daar tusschen eenige Duitschers, een "vrij groot aantal Engelsche dames en een veel talrijker schare Amerikanen, waarvan de vrouwen het best en de mannen het slechtst van allen ge kleed waren. Het speet mij niet. dat ik was teruggekeerd. Hel was een schouwspel, dat het kijken alleszins waard was. Bijna tegen het einde kwamen twee personen de trao af, die de bijlage. De bedoeling is zooveel werk te behouden, als voor de arbeiders die er zijn, noodzakelijk is. De vergelijking van 12 ambtenaren en 24 vaste arbeiders mag niet zoo worden voorgesteld. Bij gemeentwerken is wel iets meer te doen dan toezicht houden op de arbeiders. De oplossing van de kosten om een deel niet te laten drukken op openbare werken, acht spr. theoretisch juist. De practische uit voering levert echter moeilijkheden op. Spr. oordeelt een raadscommissie onge schikt om een technisch advies (e geven hoe femeentewerken moet worden ingericht pr. kon daar niet voorstemmen en meent, dat Gemeentewerken moet blijven zooals het is. De heer Klaver was het met den heer Vogelaar eens. Ook spreker had gehoord, dat het bedrijf topzwaar is, doordat aan dit bureau vaak veel arbeid ver richt moet worden, dat niet wordt uitgevoerd en drukt op het bedrijf. Spr. wil de kosten daarvoor op andere wijzen dekken en niet la ten drukken op de uit te voeren werken. Ook zit de directeur met een na-bloeiertje van den oorlogstoestand. Er is nog geen evenredigheid tusschen de vaste kosten en de uit te voeren werken. Spr. gaf aan hoe Gem. werken ge dwongen werd door de maatschappelijke toe standen te veel personeel in vasten dienst aan te nemen. Na den oorlog verminderden de wer ken en kreeg men de onevenredigheid tusschen de vaste kosten en de som van de uit te voeren werken. Ook spr. zou voor de bijlage stemmen. De heer B o n s e m a miste ook in het be toog van den heer Klaver de reden waarom de vaste kosten zoo hoog zijn en zeker mo tiveerde diens betoog de bijlage niet. Er zijn twee mogelijkheden of het bedrijf is te langzaam of de arbeiders voeren niets uit. Spr. meent het eerste. Spr. voorziet in de bijlage een streven om arbeiders te ont slaan. (Ontkenningen.) De heer Bonsema: laat men dan niet in de bijlage zetten, dat men voornemens is zooveel mogelijk het aantal vaste arbeiders in te krimpen. Spr. verzocht den weth. aan te toonen waardoor Gemeentewerken zoo duur is. Mr. Leesberg zeide dat het voorstel het resultaat is van een studis van een com- miss e-Schierbpek. Margadant en Faber. Her haaldelijk heeft heer Westerhof hier be toogd, dat Gem. W. te duur was en B. en W stelden de commissie in om dit te onderzoe ken en daarnaast of er aanleiding was voor reorganisatie. Spr. herinnert er aan hoe de dienst in 1919 omgezet werd in een bedrijf. Dit was een besluit van den raad en toen schrok deze van het hooge percentage. Spr meent, dat de omslag niet te hoog is Het zit hem in den aard van het beestje. Het gaat niet op Gemeentewerken met een particulier be drijf te vergelijken, Gemeentewerken is niet duur. Dit is gebleken uit de gehouden en quête. Wel gefts pr. toe, dat een particulier bedrijf het goedkooper kan doen, maar dan is het niet hetzelfde. Gem. Werken is geen timmerbedrijf. Het is in de 1ste plaats een architectenbureau. Hoe veel rapporten moeten er niet geleverd wor den, die zelfs nooit in den raad komen. Deze rapporten zijn noodzakelijk, maar kosten geld, omdat er ambtenaren voor noodig zijn. Bovendien is Gem. Werken een aannemersbe drijf. Spr. wijst er op, dat verschillende gem. bedrijven een eigen technischen dienst hebben. Gem. Werken heeft bovendien een onder houdsdienst. Was het dit alleen, dan was de verhouding een andere. Nu is het anders en daarom moet een omslag, wil hij rekenkundig juist zijn, hoog zijn. Spr.'s conclusie is, dat de omslag niet te hoog is en dat er geen rede is dien dienst te reorganiseeren. Spr. is er overigens niet voor om de moge lijkheid uit te schakelen, dat de gemeente door aanbesteding eens profiteert van een goedkoopere markt. Hetgeen de heeren Bakker en Bonsema willen, heeft spr.'s instemming niet. Het ge volg zal rijn, dat dan de omslag schijnbaar daalt. Hoofdzaak is dat de omslag niet te hoog is. Spr. ziet dan ook geen oplossing in uitbreiding voor personeel. Spr. gaf nog een nadere uiteenzetting van de gehouden enquêtte. In Breda zijn 16 amb tenaren en 14 werklieden. Dit bewijst echter niets, omdat het op aan komt hoe men werkt. Spr. oordeelt, dat de raad goed zal doen de bijlage aan te nemen. Het is geen i eorganisatie, doch een op matige wijze doorgaan. Het werk is goed. Om hoofden toe te la ten, hun eigen school te onderhouden is een kwestie, waarover nog geen beslissing is ge vallen. Spr. hoopt, dat de bijlage zal worden aan genomen. De heer Bakker oordeelde, dat men ook op grond van het betoog, van den wethou der tot een andere conclusie moest mij van uiterlijk bekend waren. De man was iemand wiens nationaliteit niet gemakkelijk was te raden. Hij was lang en mager, met grau we haren, een zoo tanige gelaatskleur, dat hij wel geel leek. een zwarten snor en een sik, op zijn manier niet onknap, gedistingeerd, maar overigens moeilijk te beschrijven. Naast hem liep een meisje, dat er uitzag alsof zij voor de eerste maal een damesgewaad droeg, waarvan het haar als van een aankomend meisje was op gemaakt en waarvan de donkere oogen nog glansden van het genot der muziek. Haar slan ke gestalte was allerbekoorlijkst en zij liep als raakten haar voeten nauwelijks de aarde. Haar lach, dien ik duidelijk kon hooren toen zij op een paar schreden aistands mij voorbijging, klonk mij als muziek in de ooren. Van alle menschen, die ik tijdens mijn veertiendaagsch verblijf te Parijs was tegengekomen, was er geen die mij zoozeer aantrok. Zij stapten in een keurige auto en ik hoorde, hoe de heer aan den grooten livreibediende last gaf naar het restaurant Ritz terijden. Ik boog mij haastig naar voren toen zij wegreden. Ik zag de auto wegglijden en zelfs toen deze verdwe nen was. keek ik naar de plek waar zij had ge staan. Daarop keerde ik nogmaals terug naar de ruime vestibule. Wie daar nog stonden schenen mij geen belang te kunnen inboezemen. De vrouwen zagen er ordinair uit, de mannen onmogelijk. Met een zuchtje ging ik zonder be paald doel de trap ai en bleef een oogenblik t besluiteloos staan, mijzelf afvragend waarheen komen. Deze toch wees op veel werk, dat gedaan moet worden, dat nooit wordt uit gevoerd, doch daarvoor is er reeds een post van 8000. Dat de omslag in Alkmaar niet hoog is ontkent spr., vooral voor de kleine werken. Er moet een weg gevonden worden om die omslag kleiner te doen zijn. Spr. wil geen koren in den molen van de menschen brengen, die alles uit handen van de gemeente willen halen en daarom moeten de kosten van omslag worden verlaagd, wat door het direct uitvoeren van meer werk mogelijk is. Spr. wil voor bepaald werk losse arbei ders aannemen op arbeidscontract. In Hil versum bouwde men het Raadhuis in eigen beheer, omdat het bij aanbesteding te duur zou worden. De heer Ringers: Het is nooit aanbe steed. Toen men boven den grond was, was men al 100.000 boven de raming. De "heer Bakker zou dit onderzoeken en bleef van meening dat de door hem gewilde commissie dient te worden ingesteld omdat het hoofdonderzoek dient te worden inge steld op het bureau van gemeente-werken, waar het niet geschiedde. De heer Bonsema meende te weten, dat een proef om een hoofd het onderhoud van een school op te dragen een -mislukking is geworden Waarom verzwegen wat voor het bedrijf pleit op dit rehabiliteert. Als B. en W. gemeente-werken te veel opdrachten geven, dan lijkt het spr. gewenscht dat de raad dit eens weet. Waarom gemeente-wer ken een plan laten opmaken, bijvoor beeld een tribune voor het Sportpark, dat later in de prullenmand gaat. Zoo drukt men ontslagkosten te zeer. Spreker sloot zich bij het voorstel van derzoek wel wenschelijk. De vorige com missie negeerde de menschen van het be drijf zelf en spr. oordeelde dit verkeerd. Men behoeft voor een onderzoek niet altijd naar andere plaatsen. De wethouder is er blijkbaar voor omdat het practisch niets beteekent en slechts een mooi gebaar is voor de commissie. Spr. bleef overtuigd, dat er menschen bij gemeente-werken zijn die aanwijzingen kun nen geven hoe er goedkoop kan worden ge werkt. De voorzitter oordeelde dat de post 5000 was voor niet uitgeoverde werken. De heer Bakker: Plus 3000 voor sa laris-tegemoetkoming. De voorzitter: Dan bestaat de 8000 uit twee posten. De heer Vogelaar zag niet in dat re organisatie van het bedrijf noodig was. Om ncodig het werk zelf uit te voeren, blijft mogelijk. De uitvoering van de bijlage ligt in de hand van B. en W. en deze zullen zeker in ieder geval overwegen wat beter voor de gemeente is. «De vraag is welke uitvoering B. en W. aan de bijlage geven. Spr. wil niet begin nen met het ontslaan van werklieden en ziet daar ook het nut niet van in. De door den heer Bakker gewilde commissie achtte hij overbodig. Mr. Leesberg was ook niet voor de commissie. «De commissie-Vogelaar bestaat ook niet meer en met commissies heeft men ook niet veel succes. Spr. meent den raad be grepen te hebben en men kan dit aan B. en W. overlaten. Hij is het met den heer Voge laar eens. Spr. gaf nog 'n uitleg van den post van 8000 en besprak meer uitvoerig 't systeem van de boekhoudkundige voorschriften Door dezen post wordt niet gemotiveerd het ver schil in opzet tusschen gemeente-werken en een particulier bedrijf. Het schrijven van de rapporten kost ook geld. Spr. blijft er bij, dat de omslag niet te hoog is. Verlaging is geen kunst maar is slechts een administra tieve kwestie. Beter is het dat men den om slag zoo laat zien als het juist is. De verhou ding komt op hetzelfde neer. Men moet ook niet te licht denken over de reorganisatie van de boekhouding. De heer Vogelaar: Ik heb alleen ge zegd, dat daarvoor geen reorganisatie van gemeente-werkt ii noodig was. Mr. Leesberg: De cijfers van den heer Bakker over Den Haag zullen wel juist zijn. doch voor een groot deel wel het gevolg van het feit dat in die jaren de loonen bij de gemeenten lager waren dan bij particulieren. Een oplossing van het vraag stuk is moeilijk te vinden en spr. zocht daar ook niet naar en wil den toestand laten zoo als die is. De proef met de school is inderdaad niet geslaagd, doch de conclusie moet nog ge trokken worden. Bij G. M. wordt goed werk geleverd De omslag is hoog, doch niet te hoog en het kan niet anders. Het gaat hier om een theoretische kwestie en dan is het beter de zaak door een staf te laten bekijken. ik mijn schreden zou richten. „Kan ik monsieur verplichten met een luci fer?" vroeg plotseling een stem naast mij. Ik keerde mij om en stond tegenover een Franschman. die ook het gebouw verliet en nu een sigaret aanstak. Hij had een kaalgeschoren gelaat, dat zoo bleek zag, dat het bijna olijf kleurig was. Hij had vriendelijke, maar nieuws gierige oogen. Hij was van middelmatige leng te, donker, keurig gekleed naar de mode van zijn land. hoewel hij een zwarte das droeg en zijn overhemdsknoopjes buitengewoon groot waren. Iets in zijn gelaat trof mij, het leek mij bekend, maar zoo direct kon ik hem toch niet thuisbrengen. „Zeer vriendelijk van u", antwoordde ik, den lucifer aannemend, welke hij mij aanbood. De avond was helder en er was geen windje te bekennen. De volle maan scheen aan een volkomen wolkeloozen hemel. De lucifer een Engelsche wasluciier tusschen haakjes brandde zonder te flikkeren. Ik stak mijn siga ret aan en toen ik mij omkeerde, zag ik den man naast mij staan. „Heb ik niet de eer door monsieur herkend te worden?" vroeg hij met een lachje. Ik keek hem wat aandachtiger aan. „Het spijt mij antwoordde ik, „uw gelaat komt mij volkomen bekend voor, en toch Neen maar, nu ben ik er!" vervolgde ik met een lachje. „U is Louis, nietwaar, uit het restaurant Milan?" „Monsieur heeft nog niet zoo'n slecht geheu- Met hi-tgeen de hr. Bakker v. h. schilder- v erk gezegd had is spr. 't eens en daarom zal dit in eigen beheer worden uitgevoerd. Een derde vaste kan er echter niet hij en daarom wordt er thans eenige werk uitbesteed onder controle van den schildersbaas. Blijkt het niet te voldoen, dan gebeurt het niet meer. Het voorstel-Bakker werd verworpen met 12 tegen 4 stemmen. Voor de Soc. Dem. De bijlage werd verder voor kennisgeving aangenomen. ONTHEFFING BOUW- EN WONING VERORDENING. Voorgesteld wordt ten behoeve van den bouw van twee druivenkassen, twee schuur tjes en een warenhuis op een terrein aan den Heilooërdijk ontheffing te verleenen van art. 28 der bouw- en woningverordening. Conform besloten. VERHUUR KANTOORLOKAAL IN HET GEMEENTESLACHTHLTS AAN HET RIJK. Voorgesteld wordt om met het Rijk een overeenkomst aan te gaan voor den verhuur van een kantoorlokaal in het Gem. Slacht huis ten behoeve van den accijns op het ge slacht. Alsvoren. VOORSTEL TOT VERKOOP VAN GROND AAN DE ZOCHERSTRAAT. Voorgesteld wordt aan den heer P. J. Lom* ter voor 1000.een stukje grond aan de Zocherstraat te verkoopen. Alsvoren. VOORSTEL OVERKAPPING VAN DE GRAANMARKT. In bijlage 18 stellen B. en W. den Raad voor een Nimaho dakconstructie op de Graanmarkt aan te brengen en hen daarvoor een crediet van 23000 te verleenen. De heer Bakker kwam er tegen op dat de overkapping het werk is van de K. v. K. Deze indruk is onjuist. De stuwkracht is uit het college gekomen en uit de commissie voor het marktwezen. Alleen het advies van de Kamer is gevraagd. Spr. heeft geen bezwaar tegen het voor stel, doch tegen de redactie van de bijlage. De voorzitter merkte op, dat hieruit kan blijken hoe bescheiden B. en W. zeil zijn. Het voorstel werd hierop zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. VERHUUR GROND AAN DE EXPORT-VEILING De meerderheid van B. en W. stelt voot aan de N. V. Alkmaarsche Exportveilin^ van Land en Tuinbouwproducten ten behoe ve van den bouw van een kistenbergplaats een terrein van 500 M2. aan den Helder- schen weg voor den tijd van 5 jaar te verhu ren. Conform besloten. VOORSTEL OM OVER TE GAAN TOT DEN BOUW VAN EEN GYMNASTIEK LOKAAL BIJ DE GEMEENTESCHOOL' No. 7. Voorgesteld wordt bij de Meisjesschool een gymnastieklokaal voorzien van een volledige uieubileering te bouwen. Kosten bouw 21.600, meubileering 3750. Buiten de schooluren zal het lokaal ook aan particu lieren in huur worden afgestaan. De heer S i e t s m a had met genoegen kennis genomen van het voorstel. Spr. was echter een warm voorstander van een school bioscoop en z. i. voldeed die in de Handels school niet. Hij vraagt welke de moeilijkheden zijn, om de schoolbioscoop hier onder te brengen. Mr Leesberg: Als men een gym nastieklokaal bouwt, dan moet men het zwaartepunt leggen op de uitoefening van de gymnastiek en die vordert een anderen vloer dan voor een bioscoop. Het voortdurend wegsjouwen van de ban ken leek spr. ook een bezwaar. Daarvoor hebben 2 man voortdurend een ochtend noo dig. Ook vanuit exploitatie-oogpunt is het dus bezwarend. De oplossing van het bioscoopzaaivraag- stuk is vandaag niet in den raad. De v o o r z i t t e r: Wij zijn er mede be zig die oplossing te zoeken. De heer Sietsma: Wij weten niet hoe lang dit. duurt. Spr. heeft in de R. K. Gymnastieklokalen geen gaten in den grond gevonden voor dg banken. Kan het in het Gem. Gymnastieklo kaal ook niet ir t losse banken? De voorzitter: Met het oog op he brandgevaar kan dit niet. De heer S i e t s m a hoopt dat de oplos sing door B. en W. met spoed zal worden nagestreefd. Het voorstel werd hierop z. h. s. aang* nomen. VOORSTEL VERGOEDING WAARNEMING HOOFD. In bijlage 22 stellen B. en W. voor oti vast te stellen een nader aangegeven veror dening regelende het toekennen van eene be- gen", antwoordde hij met een glimlach „Ik ben daar al eenige jaren eerste maitre d'hotel. De laatste keer, dat ik de eer had monsieur daar te bedienen, is enkele weken geleden." Nu herinnerde ik mij hem volkomen. Ik her innerde mij zelf, wanneer ik het laatstbedoeld café had bezocht. Louis scheen met den hoed in de hand zich te willen verwijderen, maar, wel zonderling, ik had er behoefte aan het ge sprek voort te zetten. Ik was er mij niet ten volle van bewust, maar ik was beu van mijn gezoek, mijn eigen gezelschap en dat van mijn kennissen verveelde mij doodelijk. Ik liet hem dus ongaarne gaan. „Kom je dikwijls te Pa rijs?" vroeg ik. „Maar natuurlijk, monsieur", antwoordde Louis, mijn zwijgende uitnoodiging aanvaardend om mij te vergezellen, terwijl wij den weg naar de boulevards insloegen. „Ik kom hier een maal in de zes weken. Ik ga naar Ritz, naar Pailard, het Café de Paris en ook naar de an dere inrichtingen. Het is natuurlijk voor zaken. Je moet leeren, hee een Franschman eet en wat hij eet, ten einde hem de kunst af te kij ken." „Maar je bent zelf een Franschman, Louis", merkte ik op. „Maar monsieur", antwoordde hij, „ik woon te Londen, voila tout. Men kan daar niet lang goede menu's samenstellen. Men heeft behoefte aan inspiratie op dat gebied. „En die vindt je hier?" Louis haalde zijn schouders op. fWordt vervolüri.ï

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5