Kunsten en Wetenschappen. Pimvincaaal nieuws ^±!*%>ioorkomeri Stadsnieuws looing aan ondenvic'zijn a; ze tot plaatsvervangers van hoofden van scholen Z. h. s. aldus besloten. VOORSTEL INZAKE UITVOERING VAN DE ZIEKTEWET TEN OPZICHTE VAN HET GEMEENTE-PERSONEEL. Voorgesteld wordt te bepalen: 1. dat de gemeente zich voor de uitvoering der Ziektewet voorlcopig besluit bij de „Algemeene Bedrijfsvereniging voor Zie kengeldverzekering" te Amsterdam; 2. dat, behoudens nadere beslissing, van het loon der verzekerden het door hen inge volge de wet verschuldigde deel der pre mie uitsluitend mag worden afgehouden ten aanzien van die arbeiders, die in dienst der gemeente werkzaam zijn op voorwaar den, vastgesteld bij collectief landelijk ar beidscontract, in zoover die voorwaarden de hierbedoelde inhouding toelaten. Conform besloten. VOORSTEL TOT AFWIJZING VAN HET VERZOEK VAN DEN HEER 'A. v. 't HOF OM HET BEWAREN VAN ENZ. IN HET SPORTPARK IN HET OPENBAAR TE VERPACHTEN. In bijlage no. 24 doen B. en W. na een uit voerige motieveering het in de kop vermelde bezoek. Conform besloten. Hierna sluiting. HEERHUGOWAARD. Dinsdagavond werd de slotvergadering gehouden ter afwikkeling der zaken met be trekking tot de gehouden feesten bij het 300- jarig bestaan van den polder Tot deze ver gadering waren opgeroepen de leden der ver schillende commissies, welke voor de ver schillende onderdeelen van het feestpro gramma noodig waren geacht. De voorzitter van het Hoofdcomité, dijkgraaf-burgemeester Van Slooten, opende deze bijeenkomst en bracht in herinnering het beloop der zaken van de eerste voorberei- diftgsvergadering, f uouden in Maart 1928 tot het einde van c i laatsten feestdag. Spr. wees er op, dat in die eerste vergadering nog wel geen vast schema in elkaar gezet kon worden, doch dat reeds toen vaststond, dat in alle kringen de burgerij veel gevoeld werd voor de feestelijke herdenking; reeds konden toen eenige commissies worden samenge steld. Op den voorgrond stond natuurlijk, dat er voor behoorlijke feestviering tamelijk wat geld noodig zou zijn; polder- en ge meentebestuur lieten zich niet onbetuigd, doch tamelijk algemeen vond men het ge- wenscht. dat ook de burgerij zou toonen er iets voor over te hebben, hetgeen dan ook na inteekening op daartoe gepresenteerde lijsten het geval bleek te zijn. Nadat omtrent :de financiën eenige zekerheid was ver kregen,^con aan het programma een vasteren vorm worden gegeven. Spr. bracht in her innering. hoe het houden eener optocht, wegens te groote bezwaren moest worden opgegeven, wat mede het geval werd met een tamelijk grootsch verlichtingsplan. zoo dat deze commissie ten slotte werd herdoopt in versieringscommissie. Door ac subcommissies hiervan zijn ver schillende deelen van den polder in een feest kleed gestoken, dat gezien mocht worden. Een gedenkboek werd samengesteld, waar in een beknopt overzicht werd gegeven van de geschiedenis van den polder, welk werk aan goede handen toevertrouwd bleek te zijn. In het kort werd door spr. geschetst, hoe er door een groot aantal personen is gewerkt, door den een wat meer, den ander wat min der, om alle onderdeelen van het programma zoo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen. Naar spr.'s oordeel mag gezegd worden, dat men uitstekend geslaagd is, ge tuige de goede roep ook van elders, welke omtrent onze feesten nog telkens gehoord worden. De aankleeding van het feestterrein is in alle deelen geslaagd, dank zij vooral ook de afsluiting door het oud- Hollandsch marktplein. Land- en tuinbouw, alsmede de huisvlijttentoonstelling zijn uit stekend geslaagd; dank zij aller volle mede werking is uit de baten der verloting finan- cieelen steun v leend aan enkele instellingen; de huisvlijttentoonstelling heeft geleid tot de stichting eener vereenigii voor huisvlijt, welke spr. nog veel succes toewenscht. De dansvloer heeft naar sprekers oordeel nie mand eenigen aanstoot behoeven te geven; de daar uitgevoerde Oud-Hollandsche dansen in costuum werden ook door genoodigde autoriteiten met groot genoegen gade ge slagen, terwijl voorts door danslustigen in de vrije natuur volop van deze gelegenheid is geprofiteerd. Ook de avondfeesten mogen als goed geslaagd beschouwd worden, alleen was het buitengewoon groot aantal bezoekers oorzaak, dat velen geen plaats konden krij gen. Trots den flinken opzet bleken onze ge bouwen nog veel te klein. Buitengewoon geslaagd is ook de groote harddraverij, welke van heinde en verre bezoekers heeft getrokken, waardoor ook dit een reuze suc ces is geweest. Schitterend mocht ook zeker genoemd worden het vuurwerk aan het slot der feestdagen, den leverancier komt hier voor alle eer toe. Vvaar door zoovelen tijd en moeite zijn ge geven om onze feesten te doen welslagen, achtte spr. het ondoenlijk een woord van dank te richten tot bij name te noemen per sonen. Namens het Hoofdcomité bracht spr. een warm woord van dank aan allen, die tot dit welslagen ook maar iets hebben bijge dragen. Mocht de arbeid van een of andere commissie of subcommissie door spr. niet zijn genoemd, dan geschiedde dat onwille keurig; sprekers dank en waardeering strekt zich uit tot ieder, die heeft meegewerkt. Met genoegen wil spr. er nog even op wijzen, dat ook vele zakenmenschen van onze feest viering hebben geprofiteerd. Spr. twijfelt er niet aan of, in het algemeen gesproken, zal deze feestelijke herdenking bij allen in hoogst aangename herinnering blijven voortleven. Blijkens ingekomen dankbetuigingen heeft ook het eere-comité een hoogst aangenamen indruk gekregen van onze feestviering. Natuurlijk zijn er ook bij deze gelegenheid fouten gemaakt, laten we toonen bij een eventueel volgende feestviering hiervan ge leerd te hebben. Met alleen een uurtje van aangenaam samenzijn te hebben toege- wensciit, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. (Applaus), Voorgelezen werden vervolgens inge komen stukken. Bericht van verhindering van Dr. Spierings en Pastoor de Meulder. Dank betuigingen van de Witte Kruis-afdeeling van het Centraal Genootschap voor vacantiekolo- nies en de vereeniging voor Huisvlijt voor de ontvangen geldelijke bijdrage uit de baten der gehouden vei oting. Namens de com missie voor het nazien der rekening van den algemeenen penningmeester werd verslag uitgebracht door den heer Brugman. Deze deelt mee, dat met dit nazien een middag gemoeid is geweest, dat afzonderlijke reke ningen gecontroleerd moesten worden, welke in de hoofdrekening waren verwerkt. Alles werd in uitstekende orde bevonden, voor de boekhouding mocht den penningmeester een compliment niet worden onthouden. De stand op 12 Febr. was. dat de ontvangsten hadden bedragen 13958.37, de uitgaven 15834.17, zoodat op dat moment nog in kas bleek te zijn f 124.20. Nadien zijn echter nog weer eenige baten ingekomen en moesten eenige uitgaven wor den gedaan, welke nog niet gecontroleerd zijn. Spr. stelde voor de rekening tot op 12 Febr. goed te keuren. De voorzitter deelde mee. dat door den heer Hoogland met den penningmeester eenige hoofdcijfers uit de al gemeene rekening zijn getrokken, welke aan de vergadering zullen worden meegedeeld, teneinde eenig overzicht te geven. We ver melden hiervan het volgende. Door de bur gerij is ingeteekend voor 1987.20, van pol der en gemeente ieder is een bedrag van 1300 ontvangen, aan pachten van tenten enz. ontvangen f 2215.59, aan entréekaarten 6096, van de verlotingscommissie 688.72, aan danskaarten f 1275.50, voor verkochte gedenkboeken 226, voor programma's f 484.90. De voornaamste uitgaafposten waren: diverse nota's 1371.05, voor muziek 1064.86, voor a beidsloon 1392.51. land- huur f 345, uitkeering aan de tentoonstel lingscommissie j00, voor werken op .het feestterrein enz. 2753.87, voor drukwerk f 1257.18, voor verlichting enz. 814.75, on kosten voor eere-comm., jury-comm. en sub- comm. f 1196.65, voor vuurwerk 304.81, voor gedenkborden 640.85, yoor volks spelen enz. 605.03, Oud-Holland f 1050, tentenhuur 1877.60, advertenties en andere reclame 327.38. De voorzitter dankte voor deze gegevens en dankte mede den penningmeester voor zijn uitstekend beheer. Door den voorzitter werd nog een en ander meegedeeld omtrent de gedenkboeken en borden. Op de vraag van den heer Brugman of er uitvoering kan worden gegeven aan een be sluit van het Hoofdcomité om van de over gebleven gedenkboeken een exemplaar te geven aan de leerlingen der hoogste klasse onzer scholen, en voorts aan onderwijs in richtingen elders werd een bevestigend ant woord verkregen. Aan den heer Hartog werd verzekerd, dat voor elke hoogste klas beslist op een bord per leerling mag worden gere kend. Op voorstel van den heer Quant zal, indien de hoeveelheid dit toelaat, ook een exemplaar worden uitgereikt aan de meisjes, die deze boeken ten verkoop hebben aange boden. Door den heer P. Blauw werd gevraagd, hoe het zal staan met volledige afsluiting, waarop door den voorzitter wend meege deeld, dat het op 12 Febr. aanwezige kas geld op is, doch dat ^e verdere afwikkeling niet meer gaat over eenigszins groote bedra gen. Van de gelegenheid om nog het een of ander te zeggen, werd door den heer Brug man gebruik gemaakt, die nog eens wilde wijzen op de hoogst aangenamen, prettigen geest, welke er gedurende de feestdagen mocht heerschen. Het was volop feest en de feestvreugde werd door geen wanklank of wangedrag ver stoord. Spr. ooideelde, dat beleid en tactvol optreden der politie van hier en van elders daartoe wel had bijgedragen. Afgescheiden daarvan mag ook zeker worden genoemd de algemeene en algeheele medewerking van iedereen. Spr. hoopte, dat eventueele feesten hier steeds daardoor geker lerkt zullen mo gen worden, want, zoo eindigde spr., dit is ongetwijfeld ook één der redenen, waardoor onze feesten veel bezoek ontvangen van buiten. (Applaus). Hiermee was het officieele gedeelte ten einde en verkreeg de heer Th. J. Poland het woord om de aanwezigen door muziek, zang en voordracht nog een poosje aange naam bezig te houden. Deze gaf o.a. verschillende liederen ten beste van Dirk Witte, Hullebroek, Clinge Doorenbosch, Kees Pruis, waarmee hij zeer veel succes in oogstte. Tot slot werd gemeen schappelijk het Wilhelmus gezongen. Onder daverend applaus der vergadering dankte de voorzitter den heer Poland voor hetgeen hij ten beste had gegeven en sloot de bijeenkomst met den wensch, dat het ge- heele feest en ook deze slotavond bij allen in aangename herinnering zal blijven, KOEDIJK. Dinsdagavond werd door de Coöpera tieve Boerenleenbank haar 25ste jaar vergadering gehouden in het lokaal van den heer M. K. de Weert, onder leiding van den hee; Jb. Visser. De voorzitter opende met een woord van welkom en wees op het 23-jarig be staan der bank. Hij besprak het werk van de bank. Er is veel geld opgevraagd wat in de rekening is vermeld. De heer W, de Geus werd aangewezen als secre taris. Medegedeeld werd, dat er geen wijzi ging in de rente der spaargelden is ge bracht. Vermoedelijk zal er verandering gebracht worden voor het inleveren der spaarboekjes. Uit de rekening bleek het volgende: ontvangen van de spaarbank 209534.51 en uitgegeven aan de spaarbank 224203.39, terug betaalde voorschotten 25286.93, gegeven voorschotten 26675, entvangsten in loopende rekening 215437.86. uitgegeven in loopende reke ning 202570.31. Aan rente is ontvangen 12210.74 en uitgegeven 9716.80, ter wijl in het geheel is ontvangen en uit gegeven 477132.94. Uit de balans stip pen wij aan, dat tot de vorderingen be- hooren 141582.aan uitstaande voor schotten en 84916.21 te goed in loopen de rekening; tot de schulden behooren een schuld aan de spaarbank van 218787.47, schuld in loopende rekening 18141.10. Het totaal der cijfers van de balans is 237935.10. De winst is 1006.53. Rekening en balans werden zonder bespreking goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat het leden tal is 152. De rente is ongewijzigd geble ven. Er zijn 2 leden afgevoerd, in loopen de rekening zijn 30 leden. Er is een nieuwe Lipsbrandkast aangekocht. Er zijn 301 spaarboekjes in omloop. De be stuursverkiezing gaf tot uitslag dat in de plaats van den heer Jb. Slotemaker, die bedankt heeft wegens vertrek, geko zen werd de heer K. Stam Mz. Als lid van den raad van toezicht werd herko zen de heer A. Molenaar. Daar de heer K. Stam Mz. gekozen was als lid van het bestuur was er voor den raad van toe zicht een nieuw lid noodig w aarvoor na een tweetal stemmingen gekozen werd de heer K. de Waal. Als plaatsvervan gende bestuursleden werden gekozen de heeien P. Kikkert en A. Molenaar. Allen namen hunne benoeming aan. waarna de voorzitter, de heer Jb. Slotemaker, dank zeide voor de aangename samen werking in het belaang der bank. De heer Slotemaker dankte voor de vriendelijke woorden en hoopte dat het de bank goed zou gaan en dat zij een maal haar 50-jarig feest mag vieren. Bij de bespreking van het 25-jarig be staan werd door den voorzitter van den raad van toezicht, den heer P. Kikkert, de vraag gesteld: Zullen wij feest vieren? waarop applaus volgde. De feestdag za'i zijn 3 Mei. Na eenige bespreking van huishoude- Iijken aard volgde sluiting KUBAN-KÖZAKKEN. Zondag komt dit mannenkoor, dat bij een voerig concert alhier een butengewoon suc ces had, om half drie een uitvoering geven in 't Gulden Vlies, waarop verschillende lie deren gezongen zullen worden, en aan 't slot de beroemde zwaarddans gegeven zal wor den. Dit koor zong o.m. in de historische arena te Verona voor dertigduizend bezoe kers. Zóóveel kunnen we c .n Alkmaar niet plaatsen, maar op een volle zaal mag toch wel gerekend worden. A. K. fff A aam Vit Zoo gauw hebt U kou lUfcroCTfllf/ gevat, lastig zijn de ge- volgen. Neem steeds een W///F:&r paar Wybert-tabletten. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Vergadering van de aid. Alkmaar. De gisteravond in het café Central gehou den vergadering der afd. Alkmaar van de Holl. Maatsch. van Landbouw was bezocht door een 17-tal heeren. Tegen 8 uur opende de voorzitter, de heer D. J. G o v e r s, de vergadering met een welkom aan de aanwezigen, speciaal aan der. heer ir. Tj. P. Huisman, secretaris van het hoofdbestuur, die een lezing zou houden over het Pachtcontract. Het speet spreker, dat on danks dit punt op de agenda slechts zoo weinig leden waren opgekomen. Het onder werp verdiende z.i. ruime belangstelling en spr. dankte den heer Huisman, dat deze voor het houden der lezing had willen overkomen uit Den Haag. Als eerste punt der agenda kwamen aan de orde de Ingekomen stukken. a. Een schrijven van de afdeeling Heiloo van den Bond van Geitenfokkers. Devoorzitter noemde de geit de koe van den werkman en herinnerde er aan, dat reeds jaren geleden pogingen gedaan zijn om een collectie geiten op de tentoonstelling der afdeeling H. M. v. L. te krijgen. Verleden jaar was men zoover gekomen, dat alles voor elkaar was, maar door onvoorziene omstan digheden was de inzending uitgebleven. Thans deelde de afd. Heiloo mede dat zij besloten had, dit jaar op de tentoonstelling in te zenden en de hoop werd uitgesproken, dat gebeurtenissen als verleden jaar zullen uit blijven en dat met het bestuur overleg zal wor den gepleegd ter zake van het uitloven van prijzen. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. b. Van het Gemeentebestuur van Alkmaar een schrijven, opwekkende tot het vernietigen van rupsennesten (dezer dagen ook reeds als officieele publicatie opgenomen). Devoorzitter achtte het onderwerp belangrijk en beval het ten zeerste aan. c. Van den rijkszuivelconsulent te Hoorn een mededeeling, dat subsidie wordt beschik baar gesteld voor een melkcursus. Op voorstel van den heer E. Dz. G o v e r s werd besloten den cursus te Stompetoren te behouden en door de afd. Alkmaar geen cur sus in het leven te doen roepen. d. Van het gemeentebestuur van Alkmaar een mededeeling dat het wenschelijk is ge bleken het aanvangsuur der veemarkten later te stellen dan thans gebruikelijk is. Het ge meentebestuur vraagt de meening van de af deeling hierover. Devoorzitter wees er op, dat het hier gebruikelijk is, dat in den zomer de markt om 7 uur begint en in den winter om 8 uur. Ech ter is er een zekere jacht om des zomers reeds vroeger te doen beginnen, waardoor de vee houders reeds in den nacht van huis moeten gaan. Spr. was er sterk voor om te bepalen, dat 7 en 8 uur als vaste aanvangstijden wor den gesteld. Het deed spr. eigenaardig aan. dat in Purmerend alles vroeg ter markt mag worden gebracht, maar hij zag hierin geen aanleiding om dit voorbeeld hier te volgen. De heer E. Dz. G o v e r s stelde voor om op een uniforme regeling voor heel Noordhol land aan te dringen, De vergadering kon zich hiermede vereeni gen. Mededeelingen. De voorzitter deelde mede, dat voor de in het a.s. najaar te houden tentoonstelling zeer zeker op een geringere inzending zal moeten worden gerekend, maar daar staat tegenover, dat de schapen- en geitenfokkerij dit jaar ruimschoots vertegenwoordigd zullen zijn Spr. meende al vaststaand te mogen aanne men, dat ook dit jaar de expositie weer zal slagen. Benoeming afgevaardigden. Hierna kwam aan de orde de benoeming van afgevaardigden naar de algemeene ver gadering van de Holl. Mij. v. Landb. en naar de vergadering van de Vereeniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Benoemd werd voor de eerstgenoemde func tie met op één na algemeene stemmen de heer D. J. Govers en tot diens plaatsvervanger de heer E. Dz. Govers. Beiden heeren namen hiermede genoegen. Voor de tweede functie werd benoemd de heer Van der Pol, die zulks eveneens aan nam. Als plaatsvervanger werd de heer Blom verzocht te willen optreden, waarin deze toe stemde. Het pachtcontract. De voorzitter gaf den heer Huis man gelegenheid tot het houden van zijn lezing. Deze begon met te zeggen, dat het hoofdbestuur 21 vragen over het pachtvraag stuk aan de afdeelingen had gesteld. De eerste geldt het continuatierecht. De grootste grief des pachters is het ontbreken van een gebruiksrecht, zij kunnen van het be drijf worden gezet zonder vergoeding voor de aang- brpchte verbeteringen. Bij het verleenen van een continuatierecht vervallen die bezwa ren. De drie staatscommissies, die deze zaak in den loop der jaren hebben bestudeerd, kwa men tot de conclusie, dat er twee vormen van gebruik van den grond bestaaneigendom en pacht. Ongeveer 44 pet. van 't land wordt in pacht gebruikt. De staatscommissies kwamen tot de meening, dat men aan eigendom de voorkeur moet geven, omdat de eigenaar zeer zeker door het aanbrengen van verbeteringen zal werken in het algemeen belang. Dit geldt niet zoozeer voor den pachter, hij heeft niet zooveel belang bij die verbeteringen. Men zal dus moeten werken in de richting van den eigendom door het gebruiksrecht van de.i pachter te vergrooten. Een voordeel van de pacht is, dat de grond, in handen gekomen van menschen, die zelve niet kunnen boeren, bewerkt kan worden door anderen, die in staa* zijn hem rentegevend te maken. Door de pacht kan iemand, die geen kapitaal genoeg heeft om grond te koopen, toch gelegenheid krijgen om te leven en vooruit te komen. De laatste staatscommissie kwam in min derheid tot de conclusie, dat wettelijk dient te worden ingegrepen in de pachtverhoudingen In verschillende landbouwkringen heeft men een strooming kunnen onderkennen vóór een zeker continuatierecht (Holl. Noorderkwar tier wenschte dit o.a. te bepalen op 15 jaar). In de Tweede Kamer is op het oogenblik een meerderheid, die'verder wil gaan dan het aan hangige wetsontwerp. Wil men recht op verlenging geven, dan moet de wetgever ook bepalingen geven om trent den pachtprijs, hetgeen in het wetsont werp ontbreekt. Een deskundige commissie zal een redelijke pacht moeten vaststellen, zoodat dit ook in het voordeel van den goeden verpachter is, die toch zeker niet anders dan een redelijke.pacht zal wenschen. Als bezwaar wordt genoemd, dat de eige naar den pachter niet zal kunnen uitzetten. De voorstanders voeren hiertegen aan, dat bij een kwestie over het goed werken van den pachter de pachtcommissie uitspraak zal moe ten doen, zoodat ontzetting uit de pacht toch mogelijk blijft. Dat de landprijs zal dalen, is een bezwaar van de tegenstanders van het continuatie recht, en, zeggen zij, bereikt men dan iets met het verbeteren van het recht van den pachter? Voorts meenen de tegenstanders dat het eigen domsrecht wordt aangetast door het conti nuatierecht. Van andere zijde is men voor waardedaling niet zoo bang, en ais zij voorkomt, zal dit slechts geleidelijk gebeuren en dan nog al leen voor die gronden, waarvoor men thans abnormale prijzen bedingt. Mr. van Haastert had in dezen met hypotheekbanken gesproken en deze hadden geen vrees gehad voor derge lijke daling. Een vrije boer zal volgens spr. ook in de toekomst evenveel voor het land geven als thans. De prijs „al worden bepaald door hen, die den grond bewerken. Spr. geloofde dat bij koop en verkoop de vrije concurrentie zal blij ven bestaan en dus op den duur de landprij- zen niet zullen dalen. Wat zal gebeuren als een bedrijf vrijkomt? Voor den nieuwen pachter zal dan een con tinuatierecht ontstaan en bij de vrije concur rentie der pachters zal deze zooveel inkoop- recht moeten betalen als die vrije concurrentie bepaalt. Een pachter zal dus meer kapitaal moeten hebben dan thans. Wil men werkelijk iets bereiken ten voordeele van den pachter, dan moet den eigenaar worden ontnomen het recht om zelf den pachter aan te wijzen. Men moet dan gelegenheid geven in te schrijven voor een door de pachtcommissie vastgestelde pachtsom. Het nieuwe wetsontwerp zal volgens spr den pachters niets geven. De pacht voor één jaar geeft geen recht op continuatierecht. De slechte verpachters kunnen verhuren voor één of twee jaar en dan weer verlengen, waar door zij het recht behouden om den pachter te ontslaan als dat hun wenschelijk lijkt. De wet zal immers een verlenging tot tweemaal toe toestaan. Beter zou zijn een bepaalden termijn voor te schrijven, gelijk b.v. Holl. Noorder kwartier wil. Dr. Oortwijn Botjes heeft betoogd, dat het voorkomt, dat een pachter op onredelijken grond wordt ontslagen en in zoo'n geval wil hij den pachter gelegenheid geven tot beroep op den rechter, die dan zal moeten kunnen bevelen, dat de halve pachtsom van het laatst- verloopen jaar zal worden terugbetaald. In België bestaa; de wet, dat een eerste pachttijd negen jaar duurt; opzegging zal twee jaar van te voren moeten worden aange kondigd. In ons land bestaat een strooraing om als aanvangspachttijd een tijd van 7 jaar te noe men, met verbod van korteren termijn. Spr. kwam hierop tot de vraag of vermw ding moet werden toegekend voor -\ erbeteri gen. die de pachter aan het gepachte Jü" brengt. Voor het rechtsbewustzijn achtte snr" een dergelijke vergoeding redelijk. Met TI; voorbeeld maakte hij duidelijk, dat de ,Tl teringen veel geld kunnen kosten en dat vcordeelen daarvan slechts langzaam binnen komen, wat achteruitgang van den pachter beteekent, waarvan de eigenaar de voordeelen plukt. In Art. 1630 der wet poogt de wetgever regelen te treffen om tegemoet te komen aan het zedelijke recht van vergoeding voor ver- beteringen aan het gepachte. Er wordt daarin wel van dat recht gesproken, maar het wordt niet toegekend. Spr. gaf dit met een voorbeeld aan. De bedoeling van den wetgever is, dat het recht van den pachter op vergoeding voor aangebrachte verbeteringen vervalt, als het aangebrachte voor een volgenden pachter geen verbetering zou blijken. De vergoeding dient door een deskundige commissie te wor- den bepaald, echter nooit boven de stichtings- waarde. Het remissierecht schrijft voor, dat de pach. ter recht heeft op vermindering van pecht in gevallen van groote verlaging van opbrengst der producten. Spr. merkte hierbij op, dat de verpachter kan vorderen, dat de pachter zoo mogelijk verzekeringen sluit tegen risico's van het bedrijf. De afd. Vlaardingen wil het nieuwe wets artikel over deze zaak zien vervallen en he' bestaande in het huidige wetboek voor het burgerlijk recht handhaven en dit bindend verklaren. Op een opmerking van den voorzitter antwoordde de heer Huisman, dat strenge winter en droogte niet kunnen worden gere kend onder onvoorziene toevallen, zooals daar zijn oorlog, overstrooming enz. Reparaties, die eigenlijk behooren te worden uitgevoerd door den verpachter, mogen na weigering daarvan door den pachter worden uitgevoerd op kosten van den eigenaar. De pachter is verantwoordelijk voor schaden aan het gepachte, zegt de oude wet, indien die ge volg zijn van schuld van den pachter of hen, die met diens toestemming op het gepachte verblijven. De nieuwe wet is anders geredi. geerd en stelt den pachter b.v. verantwoorde lijk voor brand, maar, vroeg spr., is de eige naar niet verplicht tot verzekering? De nieuwe wet zegt, dat de eigenaar het recht heeft schaden aan het verpachte toege bracht, op den pachter te verhalen. Betreffende de vraag over opvolging van den pachter na diens overlijden zette spr. uiteen waarom het hoofdbestuur der Holl. v. L. had gevraagd of men voortzetting der pacht wenscht te zien toegestaan aan de rechtverkrijgenden dan wel alleen dit recht wil toekennen aan de weduwe en de kinderen van den overleden pachter. De nieuwe wet wil de pacht niet automa tisch doen eindigen met den dood van den ter, maar geeft gelegenheid om die te doen overschrijven op de „meest gereede erfgena men" of wel een verzoek in te dienen tot beëin diging. Het hoofdbestuur van de H. Mv. L. is er voor om de pacht na het overlijden van den pachter wettelijk niet langer te dóen voortzetten dan door diens weduwe en kinde ren. Na een korte pauze vroeg de heer E. Dz. Govers of het rechtvaardig is te vorderen pachter maar geeft gelegenheid om die te doen voor door den pachter aangebrachte verbete ringen (aardappelbewaarp'aats of ierkelder b.v.) met aftrek van de afschrijvingen. De heer Huisman zette uiteen, dat het wetsartikel de waarde van het gestichte wil bepalen in verhouding tot de stichtingskosten, waarvan de afschrijvingen worden afgetrok ken. Spr. meende evenwel, dat geen vergoe ding zal worden gegeven, als een volgende pachter van het nieuw gestichte geenerlei voordeel heeft. Op een vraag van den heer S w a a g ant woordde de heer Huisman, dat de pach ter voor het aanbrengen van verbeteringen zich in verbinding moet stellen met den eige naar en dus geenszins maar op eigen houtje allerlei, soms idealistische dingen kan doen aanbrengen of proefnemingen kan doen De voorzitter gaf uiting aan zijn vrees, dat een veelheid van wettelirke bepalin gen ambtenarij tengevolge zal hebben. De heer E. Dz. Govers geloofde, dat men het wetsontwerp ook dient te bekijken van het standpunt van de politieke stroomin gen. Zou men met het verwerpen van het wetsontwerp, zcoa's dit is voorgestaan door Hollands Noorderkwartier, niet de deur open zetten voor bepalingen, die kunnen leiden tol landnationalisatie of socialisatie? Zou men dan met het badwater ook het kind niet weg gooi-en? De voorzit ter vond het voorstel-pacnt contract een prnstige aantasting van he eigendomsrecht. Den heer E. Dz. Govers kwam 't het besh voor te zoeken naar een middenweg tusschen de stroomingen inzake pachtcontinuatie, vooral is dit noodzakelijk nu de politiek zich van het vraagstuk heeft meester gemaakt. Spr. stelde voorts nog een vraag over een heel andere kwestie, n.1. ever het pluimvee- vraagstuk. De heer Huisman antwoordde, dat ne hoofdbestuur een commissie heeft ingestea. ter onderzoek hiervan. Zij kwam tot de con clusie dat de H. M. v. L. zich ook op dit g bied moet gaan bewegen. Een centrale P'ul vee-organisatie werd opgericht, die tot dus\ ondanks haar verzoek om samenwerking den Bond van Pluimveehouders in Noor Holland, nog niet daartoe heeft kunnen men. Een voorname factor daarvoor schijn zijn een eisch van $jien Bond om bij het ao de handelaren gestichte voederbureau aaiU koopen. De boeren willen bij hun ci vereenigingen blijven. In Zuidholland o zich een dergelijke beweging voor, maai ondanks werkt men er wel samen op a terrein van de kippenfokkerij. Spr. "?°Pnnen dit ook in Noordholland zoover zal ku komen. de De voorzitter bracht aan het e der vergadering een harteliik woord van aan den heer Huisman, de hoop V ^-i—nodi- dat deze op een eventueel volgende ui ging weder bereid zal zijn voor de at maard er H. M. v. L. een of ander punt uoc lichten. Met verder een woord van cia de aanwezigen en de pers sloot spr. gadering.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6