POSTER'C Landbouw en Veeteelt. Waterzuchtige Zwellingen. JL RugpijnNieren Pillen Hebt gij blazen onder de oogen, zwellingen rond de enkels, bij de polsen, op de handen, en last van rugpijn, een duizelig, afgemat gevoel, of urinestoornissen Dan bestaat er reden om aan nierzwakte te denken. Verwaarloos geen kostbaren tijd! Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij kunnen trage nieren opwekken en versterken. Én doordat gezonde nieren het bloed volkomen zuiveren van de erin voorkomende vergiften als urinezuur en urea, ondervindt uw geheele gestel er den weldadigen invloed van. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. voordeelen gelijk waren. Spr. vroeg naar de gedachte van het bestuur. De voorzitter zeide dat de toestand zoo was sinds 1612 en r. zag niet in dat het goed was om te vaanderen, echter waren de meeningen in het bestuur verdeeld. De heer K. Muijs (Heiloo) vroeg of 5 tot 6 ingelanden het recht hadden om een verga dering aan te vragen. De voorzitter wist het niet, doch het be stuur meende aan het billijk verzoek te moe ten voldoen, te meer daar men dan de gele genheid krijgt om zich te uitten. De heer Koomen (Heiloo) vroeg waarom een eigenaar van een hectaren weiland wel een stem uitbrengt en een eigenaar van een hectare geestgrond niet. De voorzitter zeide dat het altijd zoo was geweest en spr. vond het billijk, de eige naars van geestgrond betalen de helft van den aanslag. De heer Rige (vertegenwoordi ger der fa. de Lange en de Moraaz, Alk maar) zeide dat de bepaling omtrent den aanslag op geen enkelen rechtsgrond berust Spr. vond dat we ons moeten gevoelen als leden van één gezin en samen de lusten en lasten dragen. Uit niets blijkt de mindere rechten van geestgronden wat betreft het stemrecht. De voorzitter gaf dit toe, doch het is al tijd zoo geweest. De heer Rike repliceerde, dan moet men het veranderen. Spr. zou wil len vaststellen om aan die onwettelijkheid een einde te maken en gaf het bestuur in overweging om het daarheen te leiden dat er verandering komt, temeer daar spr. meent dat geestland en grasland evenveel waarde heeft. De heer Jac. Molenaar (Heiloo) zeide, dat Ged. Staten de regeling van thans hebben goedgekeurd. De heer Rike repliceerde, dat dat uit niets blijkt, de omslag is gegronc op een oud gebruik. De heer A mldoorn (Egmond-Binnen) wees op de onbillijkheid, er is weiland, dat reeds 20 jaar in gebruik is, doch nog altijd als geest grond wordt aangeslagen. (Ontkenningen.) De heer A. Liefting (Egmond-Binneni vond 't onplezierig, dat men telkens de groo- tere belangen van Egmond naar voren brengt. Volgens spr. zijn alle belangen gelijk. Spr vond het niet prettig en zou daarom als over gangsmaatregel een uitstevingsysteem willen invoeren om bi] overgang 1 in landerijen te bepalen, dat de nieuwe eig. urs dadelijk den vollen omslag betalen en voor landerijen in de z.g. docde hand den vollen omslag na een termijn van 25 jaar. Het voor en tegen w erd uitvoerig besproken doch voor het voorstel Liefting gevoelde men weinig. De voorziter zeide, dat men maar tot stem ming moest overgaan, waaraan gevolg werd gegeven. De uitslag was, dat het voorstel om den om slag gelijk te stellen, werd aangenomen met 38 stemmen vóór en 24 tegen. Daarna kwam in behandeling een verzoek van den heer T. Duiker te Heemskerk, die zijn landerijen heeft in Bakkum, ccn zijn land door ons Waterschap te doen bemalen. De voorzitter zeide, dat men had toege stemd, mits goedkeuring der ingelanden. Het concept contract werd voorgelezen. De heer Rike uitte den wensch in het con cept vast te leggen, dat de verzoeker onder worpen zou worden aan den Schouw. Hij vond het dan logisch, dat hij ook stemrecht kreeg Niemand had bezwaar tegen de clausule waarna het verzoek werd ingewilligd. Daarna besoreking huishoudelijke zaken waarna sluiting. Naar we vernemen, zal mej. M C. Bak ker, 2e ambt. ter gemeente-secretarie, wegens haar a.s. huwelijk ontslag nemen. Dit ontslag beteekent voor de gemeente een groot verlies, daar zij niet alleen een accurate ambtenares was, doch bovendien met den plaatselijken toestand volkomen op de hoog te. SCHOORL. Hedenavond vergaderde in het lccaal van den heer Kaasenbrood te Katrijp de afdee- ling Schoorl van het Witte Kruis, 't Bezoek was goed te noemen. De vergadering werd geleid door den on dervoorzitter, Baron van Fridagh, welke zijn leedwezen uitsprak dat de voorzitter, de heer Heringa zijn ontslag had genomen. Een schrijven van dezen heer was bij de in gekomen stukken. De notulen en het jaarver slag van den secretaris, den heer Tromp, werden in dank aanvaard, terwijl bij de in gekomen stukken ook een verslag aanwezig was van de vereeniging voor Gezinsverple ging in de klasse Alkmaar. Naar aanleiding van een vraag uit de ver gadering of de verplegings-artikelen vol doende gemerkt zijn, antwoordde de depót houder, de heer M sk, dat een bonnenstelsel voldoende voorziet in de zekerheid dat het materiaal behouden blijft. Voorbeelden zijn er gelukkig niet, zegt de voorzitter, doch het bestuur zal overwegen om de grootere stuk ken te waarmerken Uit de rekening van den penningmeester, den heer Kaag, bleek, dat de ontvangsten 681.36, de uitgaven 591.76 hadden be- dra, met dus een saldo op 31 December ad 89.60. De rekening werd door een commissie on derzocht en accoord bevonden. De rekening van de afdeeling T.B.C.-be- strijding sloot met een batig saldo van 91.20. De ontvangsten bedroegen 1161.75 en de uitgaven 1070.55. Ook deze rekening werd onderzocht en ac coord bevonden. Beide rekeningen werden door de vergadering aanvaard. Hierna werd de begrooting voor 1930 ad 742.10 in ontvangst en uitgaaf, met 110.10 voor onvoorzien goedgekeurd. Ook de begrooting voor de afdeeling T.BC.-be- strijding met een sluitcijfer van 1609.20 en 70.01 onvoorzien, werd door de ver gadering aangenomen. De heer Mosk bracht verslag uit als afge vaardigde van de Algemeene Vergadering van Het Witte Kruis in Amsterdam. De voormiddag was zeer geanimeerd; na de lunch kwam reglementsherziening aan de orde, doch men kwam, doordat juristen toe vallig van meening verschilden, niet verder dan tot artikel 6. De voorzitter dankte den heer Mosk, en geloofde dat hij cie aangewezen man was om onze ofdesiing ook dit jaar te vertegen woordigen. Hij kon dan 't werk helpen ver volgen, aanvangende met artikel 7. Hierna was aan de orde het voorstel van het bestuur, om, als gevolg van de onlangs gehouden lezing van dr. Stieler, te ko men tot oprichting van een onderaf deeling: huisverzorging. Algemeen kon men symphatiseeren met 't bestuursvoorstel en werd tot oprichting be sloten. Een consept reglement werd aange nomen na enkele kleine wijzigingen en men besloot om de afdeeling kraamverzorging voorloopig nog niet ter hand te nemen. De leiding blijft, aangezien het een onderafdee- ling is. bij het Bestuur van het Witte Kruis, doch een viertal dames zullen een commissie vormen, met de penningmeester van de af deeling daaraan ambtshalve toegevoegd. De ze commissie zal speciaal deze afdeeling verzorgen. De vergadering wees de dames Van Fri daghVan Kaathoven, Delis—Kok, De Ja ger en zuster Molenaar als commissieleden aan. Leden van Het Witte Kruis dezer afdee ling kunnen met een entree van 0.25 en een contributie van 1 per jaar lid worden Het doel is dat in gezinnen waar de vrouw wegens ziekte de huishouding niet kan be hartigen, met hulp te steunen. Al naar het gezins-inkomen is, wordt bijgedragen in de kosten, aan zulke hulpverleening verbon den. Onvermogenden worden vrijgesteld van deze vergoeding in de kosten. Bij de rondvraag zeide zuster Molenaar, dat ze, alhoewel als lid der commissie be noemd. in de grond tegen de oprichting is, zijnde zulk een vereeniging in Schoorl, waar buren en kennissen altijd zeer bereidwillig helpen, vrijwel overbodig is. Ze wil gaarne medewerken, doch ziet het nut er niet van in De voorzitter zeide, dat de hulp der buren kan voortduren, doch overal gaat dit niet. De vereeniging kan aanvullend optreden. Op voorstel van den voorzitter zal een brief worden gezonden aan dokter Heringa, waarin dank zal worden betuigd voor zijn vele en goede werk in een lange reeks van jaren in het belang van de afdeeling ge daan. Hierna sluiting. Donderdagmiddag te 2.30 werd ten overstaan van B. en W. ten raadhuize al hier, in het openbaar aanbesteed, het leggen van het gasbuizennet met bijkomende wer ken, noodig voor het te stichten gemeente lijk kookgasbedrijf. De volgende firma's hadden ingeschre ven: N.V., v.h. A. van 't Veldt te Voorburg 74770; firma Boeren en Zonen te Slie- drecht 74425; Technisch Bureau Scheepers te Heerlen 73480; N.V. v.h. Y'isscher en Smits te apendrecht 69410; N.V. M A.B. E.G. te Utrecht met gewoon gegoten buizen 65730, (volgens bestek) met centrifugaal gegoten buizen 68381J. van Duuren te Hardinxveld (Z.H.) 66400; N.V. Aanne mers Mij. v.h. firma de Ruiter te Haarlem 65975; N.V. Ned. gasmeterfabrieken, v.h. George Wilson, Den Haag, Fransch mate riaal, 62554. (volgens bestek) Duitsch ma teriaal 64555. De" begrooting, met besteks opname van centrifugaal gegoten buizen be droeg 63000. De gunning wordt nader be kend gemaakt. WARMENHUIZEN. Woensdagavond hield de afdeeling Vi ar menhuizen van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" een algemeene vergadering in het lokaal van den heer Slikker. De waarnemend voorzitter, Dr. van Heste ren, opende met een hartelijk woord en heette de aanwezigen welkom. Spr. betreurde de bij zonder geringe opkomst ten zeerste, daar het een vereeniging betreft, welke 500 leden telt en die zulk een nuttig werk verricht in het be lang der gezondheid. Aan de secrtaris werd verzocht de notulen van de laatstgehouden vergadering te willen voorlezen en deze werden onveranderd en on der dankzegging goedgekeurd. Ingekomen mededeelingen. De aftredende leden van het hoofdbestuur zijn dr. T. W. Beeker, de heeren C. Bos en J E. C. Dibbets. Door de vergadering is beslo ten om genoemde heeren in hunne candica- tuur e sterken. Nog een en ander werd bespro ken over de Emmabloem-collecte en besloten is deze collecte te houden op Zondag 6 April aanstaande. Jaarverslag. Uit het jaarverslag is gebleken, dat zich in onze vereeniging geen bijzondere gebeurte nissen hebben voorgedaan. De vereeniging verleende haar hulp aan de zieken, door het verstrekken van verplegingsmateriaal, zonder dat hiervan veel naar buiten bekend raakt. Degenen evenwel die genoodzaakt waren de hulp in te roepen, weten evenwel hoe nuttig de instelling is. Geconcludeerd mag dan ook worden, dat het Witte Kruis een zeer belang rijke plaats in de maatschappij inneemt ter bevordering der hygiëne en de volksgezond heid. Het ledental is over 1929 gestegen van 421 tot 428. de totale contributie-ontvangst was 728.50. Uit het rapport van den penning meester zal U verder blijken, dat de finan- cieele toestand van de afdeeling weder op een gezonde basis berust, zoodat het mogelijk zal zijn, dat geleidelijk het verplegingsmateriaal van het Witte Kruis kan worden aangevuld en vernieuwd. In 1929 wrd aan nieuw en aan onderhoud ma teriaal een bedrag uitgegeven van 129 30 Voor gebroken of beschadigde artikelen een bedrag van 6 terugontvangen van de ge bruikers. Uitgeleend werden 368 stuks verplegings- artikelen. De verzorging van het verplegings materiaal behoorlijk gereinigd teruggebracht kende wijze door onze magazijnmeester. De leden worden er nogmaals ernstig aan herin nerd, zorg te dragen, dat het ingebruik zijnde materiaal behoorlijk gereiigd teruggebracht moet worden en indien niet meer noodig ten spoedigste terug te bezorgen. Wat de werkzaamheden van de wijkver pleegster in dienst van de gezinsverpleging betreft, die toch min of meer in contact staat met onze vereeniging, deel ik U mede, dat door haar 2998 bezoeken werden afgelegd, waarvan 295 als huisbezoekster voor de t.b.c.- bestrijding. Wat aangaat de t.b.c.-bestrijding, staan on der toezicht van de enquetrice 31 gezinnen met 38 patiënten en werden 35 artikelen uit geleend. Uitgezonden naar een sanatorium werden 2 personen, die in 1929 nog niet teruggekeerd waren en 2 kinderen naar een ziekenhuis, die weder zij teruggekeerd. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de meeste kinderen in deze gemeente werden ingeënt tegen diphtheritus en een en ander in een film is vastgelegd. Volgens mededeeling van den Inspecteur der Volksgezondheid, Dr. Doyer, zal de première van deze film hier plaats vinden. De voorzitter dankte den secretaris, den heer H. G. Rijs, voor zijn keurig saamgesteld verslag. Vervolgens zou spreker ook niet gaarne vergeten om onze magazijnmeester een woord van dankt toe te roepen voor de bui tengewone ijver die hij aan de goederen, be- hoorende aan onze vereenieing heeft besteed. Financieel verslag. De penningmeester, de heer S. G. Rijpma, bracht hierna verslag uit Ontvangsten ge wone rekening 805.70, aan uitgaven 622.60, saldo 183.10. Ontvangsten T.B C. rekening 1445.71. aan uitgaven 1247 84, saldo 197.87. 1930 begroot. T.B.C. ont vangsten 1936.87, aan uitgaven 1905, saldo 31.87. Begrooting egw. rekening, ont vangsten 984.10, uitgaven 916.30, saldo 67.80. Aan den penningmeester werd dankgezegd voor het actief beheer en .de voorzitter hoopte, dat hij nog vele jaren zal blijven waarnemen Rondvraag Doo:r de vergadering is nog besloten een verzoek te richten tot Ds. Zillinger Molenaar om een lezing te houden over het instituut „Armenraad". De rondvraag leverde vervolgens niets op en hierna volgde sluiting. HEEMSKERK. Film-avond t.b.c.-bestrijding Voor de hier sedert een jaar gevestigde ver eeniging ter bestrijding der t.b.c. werd Don derdagavond in de K. S. A. het bekende film werk „Achter de wolken schijnt de zon" ver toond. De bijeenkomst werd door den heer v. Tui nen geopend, terwijl ook nog de Pastoor het woorde \-oerde ter aanmoediging om de verra derlijke t.b.c. zooveel mogelijk te helpen beteu gelen. Het heet, dat onze plaats een gezond cord is, omdat wij dicht aan zee liggen; de statistiek van den arts leert echter wel anders, aldus spr. Met een woord van dank sloot de heer Henneman de bijeenkomst. NOORE SCHARWOUDE. Raadsvergadering. Woensdagavond acht uur vergaderde ae raad van deze gemeente in voltallige zitting ten raadhuize, onder voorzitterschap van den heer Jhr. van Spengler De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom op deze eerste verga dering in het nieuwe raadhuis. De voorzitter sprak den wensch uit dat het jaar 1930 voor de ingezetenen betere re sultaten mag brengen dan 1929 gebracht heeft. Mededeelingen. De voorzitter deelde mede, dat als lid der plaatselijke bioscoopcommissie is herbe noemd Mevr. Frielink. In de vorige vergadering zijn eenige vage mededeelingen gedaan, inzake de verbou wing van den stal van Hotel „De Burg" 0p den gevaarlijken hoek Oosterstraat—Dorps straat. Na die vergadering heeft het college van B. en W een conferentie gehad met het bestuur van „De Burg", waarop een en an der naar voren is gebracht. Nu is er een schrijven ingekomen met een voorstel, het welk voor den Raad ter visie heeft gelegen De kosten der verbouwing bedragen 3000. B. en W. hebben medegedeeld dat zij in prin cipe niet tegen een vergoeding zijn van 2000. „De Burg" houdt echter vast aan 2500.B. en W. blijven ook op hun standpunt staan en vragen de instemming van den Raad met de vergoeding van 2000.—. De heer De Geus zeide, ten volle overtuigd te zijn van den gevaarlijken hoek, 2000 be gint er al aardig op te rooien. Voor die 2000 krijg je niets terug. Alleen is de ge vaarlijke hoek weg. Spr. zou er prijs op stel- /ArSfn 7' niet verder gaan dan J 2000, de tijdsomstandigheden in aanmer king genomen. De voorzitter antwoordde, dat het de be doeling is niet verder te gaan. Op 10 Mei 1929 was door het R. K. Schoolbestuur de medewerking verzocht voor cie uitbreiding van de R. K. Jongensschool. welke door het steeds toenemen van het 7de leerjaar te klein is. Uit het bestek en de ra ming der kosten blijkt, dat er ook een gym nastieklokaal zal worden gesticht. Hiermede kan men zich niet vereenigen. Dit was niet de bedoeling. Het was de bedoeling de leslo kalen uit te breiden, daar het gymnastieklo kaal eerst in 1936 verplicht is. Het bouwen van een gymnastieklokaal voor elke school is niet noodzakelijk, daar toegestaan is, dat voor kleine gemeenten één lokaal beschik baar wordt gesteld voor de Openbare en Bij zondere Scholen tezamen. Het schoolbestuur zal wel in beroep gaan, dus moeten wij dit maar afwachten. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van de IJsclub „Nut en Vermaak" een verzoek om subsidie voor, als het noodig is, het onderhoud van een veilige baan en tevens tot bestrijding van de werkeloosheid. De voorzitter stelde voor, deze aanvrage bij de a.s. begrooting te behandelen. Aldus besloten. Van de gemeente Oudkarspel advies, om het verzoek van de Thermo Chemische Fa briek, om de datum van het contract met de Vereen, voor Ned. Gemeenten tot het in wer king stellen van de destructor, van 1 Juni 1932 te veranderen in 1 Juni 1933, toe te staan. Aldus besloten. Nu is aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School in de vaca ture, ontstaan door het eervol verleende ont slag aan den heer Postma. De voordracht is als volgt: 1. K. Bier man, Terschelling, 2. J. S. Koopman, Gar- relsweer en 3. F. de Graaf, Dokkum. De heer Bierman werd met algemeene stemmen benoemd. De datum van indiensttreding werd aan B. en W. overgelaten. Benoeming Schoolcommissie. Periodiek treden af de heeren K. de Vries en H. Swager en wegens vertrek de heer Gorter en mej. Adelaar. De heeren de Vries en Swager werden met algemeene stemmen herbenoemd, terwijl in de vacature Gorter wordt benoemd de heer J. Doets en in de vacature mej. Adelaar de heer K. Bood. Volgens de Onderwijswet moet elke cate gorie der bevolking in de schoolcommissie vertegenwoordigd zijn, hieraan is nu vol daan. Benoeming Comm. tot wering van Schoolverzuim. In de vacature Andriesma werd benoemd de heer Wilmink en in de vacature mej. Ade laar mej. Schmetzers. Benoeming lid Burg. Armbestuur. De periodiek aftredende heer H. Swager werd met algemeene stemmen herkozen. Voorstel van B. en W. om, naar aanlei ding van een schrijven van den Commissaris der Koningin, een bepaling aan de Politie verordening toe te voegen, dat de verschij ning op de keuring van trekhonden verplicht wordt. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. om de stormschade aan het pannendak van het raadhuis groot 141,0914 aan den aannemer, den heer Klerck te vergoeden. Weliswaar was de even- tueele schade, dus ook de stormschade gedu rende den bouw voor rekening van den aan- namer, doch in het bestek stond niet, dat de pannen met haken moesten worden bevestigd Dit is dus een gegronde reden om gunstig te beschikken. Als de aannemer verplicht was geweest de pannen te haken, zou het iets anders zijn. Na eenige discussie wordt be sloten de vergoeding toe te staan. Rondvraag. De heer Ootjers vroeg hoe of het staat met de opname van de Handelskade voor de eventueele overname. De voorzitter antwoordde, dat het al reeds eenige malen in B. en W. is besproken, doch door de ziekte van den opzichter is er nog niets van gekomen. De heer Ootjers zeide, dat het hem de keel begint uit te hangen. Spr. vroeg of het al opgedragen is. De voorzitter antwoordde bevestigend. De heer Ootjers: En het is nog niet ge beurd? De voorzitter antwoordde dat de resulta ten hem nog niet bekend zijn. De heer Ootjers drong aan op bespoedi ging, wat de voorzitter toezegde. De heer Kooij merkte op, dat het, afgezien van de verbouwing van den stal op den hoek van de Oosterstraat, toch nog noodig zal zijn, dat het verboden wordt op de Ooster straat te fietsen. De voorzitter: Alleen van de Oosterstraat af, of alleen van de Dorpsstraat af? De heer KooijAlleen van de Oosterstraat af. De zaak werd in handen gesteld van B en W. De heer Kwadijk vroeg, waarom' er bij de officieele opening van het raadhuis geen ver tegenwoordiger van de arbeidersorganisatie was uitgenoodigd. Tevens waarom op de gedenkplaat welke in het raadhuis is aangebracht, niet den naam van den heer Oosterlee, als architect staat vermeld. De heer Oosterlee heeft bij de opening wel veel mooie woorden gekregen, doch woorden worden weer spoedig vergeten, en de gedenkplaat blijft Spr. zou tevens gaarne zien dat er een avond beschikbaar werd ge steld ter bezichtiging van het raadhuis, voor hen. die 's middags, vanwege hun werk, niet in de gelegenheid waren. In de vorige vergadering was gevraagd cm het reglement van de gasfabriek. Dit is echter nog niet ontvangen. De voorzitter antwoordde, dat hij zich met den secretaris van de Commissie voor de Lichtbedrijven in verbinding heeft ge steld. dus dat de gedrukte reglementen spoe dig kunnen worden tegemoetgezien. Spr beeft heelemaal geen bezwaar tegen de be zichtiging. De gelegenheid zal gaarne wor den gegeven. Wat de inscriptie van de ge denkplaat betreft, is den gem. opzichter niets te kort gedaan. Er is den opzichter gevraagd of hij zijn naam op de plaat wilde hebben, doch het was zijn wensch niet. Wat de eerste vraag betrof, is bij de uit- noodigingen het eerst gedacht aan den Raad. In den Raad hebben toch de verte genwoordigers zitting van alle ingezetenen, dus ook van de arbeiders. De heer Schrijver wil ook nog iets naar voren brengen, doch de voorzitter wees er cp, dat het de rondvraag is, en zijn reeds voorbij is. curi De heer Kwadijk: De Koophandel is werkgeversorganisatie, de L. T. B enz W,a Wij hebben hier een groote arbeidercbev ging, dus is het net zoo goed noodig d atl arbeiders uitgenoodigd worden. Qe De voorzitter zeide, dat bij de uitnona- ging van Koophandel en Tuinbouw niet gedacht aan werkgevers en werknemers Tenslotte merkte de heer Kwadijk nou nn dat de weigering van den heer Oosterlp misschien wel bescheidenheid is geweest Als zijn naam op de plaat staat, vindt hii het wel goed. Hierna sluiting. STOMPETOREN. In de vergadering, we'ke Woensdag bestuur en leden c; N.V. Zuivelfabriek „Neerlandia" in café uses werd gehouden hield de heer Dr. R. h. van Gelder, directeur van het melkcontrolestation en het me'k- controlebureau te Amsterdam, een lezing over: Is bestrijding van streptococcen noo dig? Daar de streptococcen mastitis tegenwoor dig zeer in het teeken der belangstelling staat, oordeelde het bestuur van „Neerlan dia" het nuttig, een ter zake deskundig persoon uit te noodigen, een inleiding te houden over deze ziekte. Spreker begon met er op te wijzen, dat de ziekte nog meer kwaad doet dan de t. b. c., om Amsterdam is ongeveer 30 pCt. aangetast. De bestrijding is zeer moeilijk, omdat er nog geen middel bestaat, dat de mastitis kan gene zen. Serum en vaccin helpen alleen bij jonge gevallen. Zoowel de veearts als het labora torium kunnen al'een niets doen, slechts in samenwerking met den veehouder kan iets be reikt worden. Goed melken en het betrachten van zindelijkheid zijn onmisbare voorwaar den voor een succesvolle bestrijding. Oudere gevallen zijn als regel niet meer te genezen, opruiming van de koe is het eenige middel om er vanaf te komen. De ziekte kan een slepend karakter hebben, klinisch is dan zoo goed als niets te bespeuren. Komt zulk een koe in omstandigheden, die haar weer standsvermogen verzwakken, dan neemt de ziekte een ernstiger vorm aan. Waakzaamheid is dus steeds geboden. Duidelijk werd naar voren gebracht, dat het belang van den veehouder bij de bestrij ding van deze ziekte veel grooter is dan dat van de fabriek, hoewel deze er indirect ook belang bij heeft. Wat nu te doen, om het succes der bestrij ding- voor de aangeslotenen bij „Neerlandia" zoo groot mogelijk te doen zijn? Hiervoor werden aanbevolena. systema tisch onderzoek der melk op streptococcen door uit iedere bus melk een monster te nemen en deze microscopisch te onderzoeken; b. bij aanwezigheid van streptococcen in een of meer bussen de melk van iedere koe af zonder ijk onderzoeken; c. de positieve en verdachte gevallen kli nisch laten onderzoeken door een veearts; d. behandeling met serum of vaccin; e. al deze maatregelen moeten onder steund worden door de grootst mogelijke me dewerking van den veehouder wat betreft goed en zindelijk melken en het nemen van alle hygiënische maatregelen, die een verdere verspreiding van de besmettelijke ziekte kun nen voorkomen. f Na de inleiding werden nog verschillende vragen uit de vergadering beantwoord, waar door de aanwezigen een juist beeld van den aard der ziekte en hare bestrijding kregen. De spreker wees er nog op, dat de bestrij ding ook nog al eens teleurstelling gaf; toch mocht dit geen reden zijn, om dan maar niets te doen. De I. G. Farbenindustrie heeft een nieuw bestrijdingsmiddel aan Dr. Van Gelder ter beschikking gesteld, om er proeven mee te nemen. Een oordeel over het middel kan nog niet gegeven worden. Gaarne is hij genegen, om het op enké'e boerderijen te probeeren. Het resultaat van deze bespreking was, dat het bestuur verzocht werd, maatregelen te nemen, om den omvang van de ziekte bij hel vee van de aanges'otenen bij ..Neerlandia" te leeren kennen en dan al of niet tot een syste matische bestrijding over te gaan. A's adviseur werd aangewezen de heer Dr R. H. van Gelder te Amsterdam. UITGEEST. Geboren Nicolaas. zoon van Adri« aan Rodenburg en Elisabeth Baart. Petrus Mariaa, zoon van Antonius van Eerden en Margaretha Twaalf hoven. Maria Corneliaa, dochter van Willem van Duin en Johanna Maria Verduin. Ondertrouwd Jacob Pothof, we duwnaar van Jc-hanna Cornelia van Hattem en Gerritdina Bulsink. Pieter van 't Veer en Cornelia Maria Bak. Gehuwd: Adrianus Smits en Anna Jacoba Zoon. Overleden: Jacob Tromp, gehuwd met Adriana Brasser, oud 84 jaar. ONTSMETTING VAN BIETENZAAD TEGEN BIETENBRAND. Bietenbrand, waaronder verstaan wordt het zwart worden der jonge plantjes aan a® voet, waardoor deze kunnen wegvallen, kan door meer dan een schimmel veroor zaakt worden. Een van deze, Phoma die in verreweg de meeste gevallen de oo zaak is van het wegvallen, gaat met n zaad over en kan door zaadontsmetting streden worden; tegen de in den overblijvende en van daaruit de plantjes a tastende schimmels helpt zaadontsmetti s natuurlijk niet. Het kan dus wel voorWJJ"» dat, niettegenstaande ontsmet zaad is u' zaaid, de opkomst te wenschen overlaat, dat er toch nog vele plantjes wegva:llen- Op grond echter van de, met het uitz van ontsmet zaad, verkregen resultate' t den wij aan, uitsluitend op een der nic genoemde wijzen ontsmet suikerbiet*»* mangelwcrtelzaad uit te zaaien! De ontsmetting kan geschieden doo bietenzaad 2 uur onder te dompei?11 oplossing van Germisan of van het te der werkzame maar toch nog f'*", »er|cte taten gevende Uspulun universal ter van procent K G. ontsmetting»" 100 L. water) of 4 uur in 1/4 Pr°S5PT c-aterf- (1 '4 K.G. ontsmetiingsstof op 10; L- Per K.G. zaad heeft men ongeveer

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6