dagblad voor alkmaar en omstreken. DE COMMUNISTISCHE ROODE DONDERDAG. Uit het Parlement Buitenland Betoogingen in verschillende landen. Botsingen tusschen politie en communisten. *o. 55 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. i; AARSC COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50, Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. HOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37069. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. UOlllERDifil 6 MAART 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 5 Maart 1930 Bij de behandeling van Hoofdstuk II der Rijksbegrooting heden in de Eerste Kamer heeft de heer Hermans (S.D.A.P.) een na tuurlijk vergeefsche poging gedaan om den minister van Financien over te halen de Grondwet geweld aan te doen en de dingen zoo te verdraaien, dat aan de leden der Eerste Kamer niet enkel een schadeloosstelling voor reis- en verblijfkosten zal worden toegelegd, maar ook een vergoeding voor tijdverzuim bij wijze van een jaarlijksche toelage van een paar duizend gulden. Hoewel de heer Oudegeest (S.D.A.P.) hem bijsprong en beweerde, dat de minister een benepen standpunt innam met di' te weigeren, was het eenig gevolg van dit pleidooi voor eigen huis, dat de minister vrij kortaf weigerde de Grondwet te overtreden en den heer Oudegeest verweet, dat hij niets van de zaken afwist. De overige leden der Kamer hadden bij monde van den heer Van Lan- Schot (R.K.) verklaard, dat zij zich over de zaak niet wenschten uit te laten, nu twee jaar geleden pas de regeering haar standpunt in dezen had vastgesteld. Na aanneming van Hoofdstuk II heeft dt Kamer zich korten tijd bezig gehouden met de Begrooting van Financien en na deze te hebben goedgekeurd zich verdiept in die van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Van bijzondere beteekenis was de bespreking van eerstgenoemd hoofdstuk niet. Slechts stippen we aan, dat de minister van Financien een wet in uitzicht heeft gesteld tot regeling van de toelagen aan de oud-gepensionneerden, die met hun pensioen gebrek lijden. De minister hoopt, dat daarmede afdoende hulp kan wor den verleend. In de tweede plaats heeft de minister naar aanleiding van kritiek van de heeren De Veer (A.R.) en De Jong (R.K.) op de regeling van de straffen voor te lage aangifte bij belastin gen beloofd, dat hij een verbetering van die regeling wil overwegen en daarbij in de eerste plaats de bevoegdheid van den Raad van Be roep wil uitbreiden. Het belangrijkste punt, dat zoowel bij deze begrooting als bij die van Binnenlandsche Zaken aan de orde is geweest, is de vraag, of er wel op voldoende wijze ge waakt wordt tegen brandgevaar in belangrijke openbare en monumentale gebouwen en in verband daarmede ,of het wel in orde is met de gemeentelijke organisaties tot blussching van brand. Het was vooral de heer Polak (S D.A.P.), die zich daarover bezorgd maakte In het algemeen kon, wat het eerste punt be treft, een bevredigend antwoord worden ge geven. Vooral na de jongste memorabele bran den zijn de geesten wakker geworden en de minister van Binnenlandsche Zaken heeft b:: circulaire aangespoord tot behoorlijke maat regelen ter voorkoming van brandgevaar. Wat nu de middelen tot blussching betreft, meende de minister, dat kleine gemeenten in de eerste plaats op dit punt kunnen samenwer ken ten einde op gemeenschappelijke kosten een behoorlijke brandweer te krijgen. Doch daar waren de sprekers niet zoo gerust op. De samenwerking van gemeenten heeft nog nooit gevlot en vooral een gezamenlijke brandweer zou tot moeielijkheden leiden. Dan vond de heer Polak nog beter een rijksbrandweer in t»* richten met vaste stations over het gansche land, vanwaar onmiddellijk te hulp zou kun nen worden gesneld. We hopen morgen een antwoord van minister Ruys op dit denkbeeld te mogen hooren. De heer Polak is een man die veel gevoelt voor natuurschoon en dieren en meer dan eens is hij heden als pleitbezorger er voor opge treden, waarschuwend tegen schennis van het natuurschoon, pleitend voor den trekhond en aandringend op een verbod van het vangen van kooivogels. Ook daarop kan morgen een antwoord worden tegemoet gezien. Vermelden wij ten slotte, dat de heeren Westerdijk (V.D.) en Smeenge (Lib-) eroP aangedrongen hebben de in moeielijkheden verkeerende landbouwers te helpen niet met beschermende rechten, die hen van den wal :n de sloot zouden helpen, maar met deugdelijke voorlichting en goed landbouwonderwijs, ge paard aan intensieve toepassing van effi ciency. De Tweede Kamer is heden begonnen met het laatste hoofdstuk der Indische Begroo ting (Marine) goed te keuren met 57 tegen 3^ stemmen. Tegenstemmers waren de soc demo craten, de vrijzinnig-democraten, de commu nisten en de heer Fl. Vos. Aan den heer L. de Visser (Comm.) is ver lof verleend op een nader te bepalen dag de regeering en inieroelleeren over de werkeloos heid. Daarna heeft de Kamer zich den geheelen middag bezig gehouden met kleinere ontwer pen. In de eerste plaats was aan de orde een crediet-aanvrage voor verbetering van de ha ven te Vlissingen. In verband daarmede 'S lang stil gestaan bij de vraag of het niet zeer gewenscht zou zijn de loodsgelden aan een herziening te onderwerpen, nu België bij den lagen stand van de Franc ons concurrentie op dat gebied aandoet. De minister van W ater staat wees er terecht op, dat de loodsgelden met de aanhangige zaak niets te maken heb- «n; niettemin was hij bereid over een verla ging den minister van Defensie in o\ei- leg te treden. Het voorstel is daarop zonder stemming goedgekeurd. Het volgende punt, voorstel tot toetreding tot de acte betreffende vreedzame regeling van internationale geschillen, hebben de deskun digen op het gebied van internationaal recht als de heeren joekes (V.D.), Vliegen (S.D.A P.), Heemskerk (A.R.), Knottenbelt (Lib.) enz. uitvoerig gesproken over het verschil tus- schen belangen- en rechts-geschillen, daar de regeering had voorgesteld belangen-geschil- len niet reeds bij voorbaat aan arbitrage te onderwerpen. Toen intusschen de minister van Buiten- landsche Zaken had uiteengezet, dat hij er geen bezwaar tegen had, zoo belangengeschü- len aan arbitrage werden onderworpen, maar dat hij ons land niet bij voorbaat daaraan wilde binden, was alles in orde en is het ont werp zonder stemming goedgekeurd. Na aanneming van nog een paar kleinere ontwerpen en eenige conclusies is de Kamer tot morgen uiteengegaan. Dan komt waar schijnlijk spoedig het ontwerp-winkelsluiting aan de orde. Een insider voorspelde ons reeds heden, dat de Kamer het voorstel zou aannemen met de Katholieken en de Sociaal-democraten als de voornaamste voorstemmers. DE ONRUSTIGE TOESTAND IN SPANJE. De „grandes" betuigen tronw aan Alfonso.. Een monarchale beweging in voor bereiding? Zooals men gelezen kan hebben, zou ko ning Alfonso XIII zich dezer dagen bij den nieuwen premier, generaal Berenguer, heb ben beklaagd over de wijze, waarop hij se dert den val der dictatuur door de anti-mo narchisten wordt aangevallen. Reeds werd gemeld, dat de oud-minister Sotelo het voor,den koning had opgenomen, thans lezen we, dat ook de „grandes" van Spanje partij getrokken hebben voor hun vorst. Daar zich onder de toehoorders op de vergadering, waar Sanchez Guerra zijn fel le redevoering tegen Alfonso XIII hield, ver scheidene „grandes" bevonden, die Guerra niet lang geleden tot „grande" verheven werd, een open brief geschreven aan den markies van Santa Crus, den president van de Vereeniging van „Grandes". In dezen brief spoort de graaf aan tot het organisee- ren van een actie tegen de communistische propaganda en tegen de agitatie tegen den troon en den verheven persoon des konings. Graaf Moriles verklaart, dat het de taak der „grandes" is, om den weg aan te wij zen, die het Spaansche volk bewandelen moet, om te toonen, dat het de schandelijke aanvallen tegen iemand, die zich niet verde digen kan, veroordeelt. ntusschen zou Alfonso XIII verklaard hebben, dat hij zijn post nimmer zal verla ten. Sedert het aftreaen van Primo heeft de koning tal van audiënties verleend, in het bijzonder aan officieren en hoogwaardig- heids-bekleeders. Daaruit zou dus moeten blijken, dat de koning wel terdege weet wat hij doet en dat hij moeite doet, om zich van het leger te verzekeren. Het bericht, als zou te Madrid de stichting eener groote monarchistische concentratie worden voorbereid, klinkt ook daarom al niet vreemd en onwaarschijnlijk. Meer en meer wijzen de nieuwsberichten er op, dat de koning contact zoekt met verschillende lagen der bevolking. Dit schijnt voorloopig te gelukken. Zoo hebben tal van personen in het ko ninklijk paleis de registers geteekend, om al dus hun trouw aan den koning te betuigen. Hoe staat het nu met de rust van het land. Berenguer verklaarde na afloop Yan den jongsten ministerraad, dat in het geheele land de rust terug gekeerd was. Zelfs zou den binnen zeer afzienbaren tijd verkiezin gen worden uitgeschreven! Dat de censuur voor de telegraaf echter weer is ingevoerd, wijst nog niet bepaald op rust! Het zou ons dan ook niet verwonderen, als we straks weer hoeren v?« relletjes, op standjes e.d. tegen Berenguer of tegen Al fonso. In elk geval hebben deze beide moei lijke dagen, die lang in herinnering zullen blijven. De actie in Duitschland. Omtrent de plannen der communisten om heden onder alle omstandigheden te Berlijn het betoogüigsverbod te overtreden en een „internationalen strijddag tegen den honger" op touw te zetten, meldt het W. B., dat alle leiders reeds hun instructies hebben ontvan gen en dat alle ^odefrontstrijders heden in „stormunifórm" de straat zullen opgaan. „Proefdemonstraties". De „Grosskampftag" heeft zijn schaduw reeds vooruitgeworpen. Op enkele punten der stad Berlijn vormden zich gisteren optochten voor „proefdemonstraties", hier en daar werd verzet geboden tegen de politie en er vielen uit de menigte zelfs schoten, die echter niemand treffen. Enkele recalcitrante betoogers werden gearresteerd. De politie paraat. De politie heeft zich op de gebeurtenissen volkomen voorbereid. Den leider zullen ruim 7000 agenten ter beschikking staan, alsmede reservemanschappen. Vóór 2 uur zal van dt politiemaatregelen vermoedelijk niet veel zijn te bespeuren, daarna zullen schupo's per rijwiel, te paard en politie-agenten in vracht auto's de straten van Berlijn doorkruisen. Hoe ernstig de autoriteiten den toestand opvatten blijkt uit het feit, dat de politiepatrouilles te voet ten minste vier man sterk zullen zijn. Zij d zijn met worden gereed gehouden. Speciale aandacht zal de politie wijden aan de openbare gebou wen en de groote fabrieken. Botsingen met de politie. Uit Itzehoe (Pruisen) meldt men ons: Gisteravond, op den vooravond van den door de communisten aangekondigden rooden Donderdag trachtte ondanks het politiever- bod een honderdtal communisten, o. w. zich ook eenige buitenlanders bevonden, een op tocht te vormen. Toen zij geen gevolg gaven aan de som matie der politie, om uiteen te gaan. ont stond er een vechtpartij tusschen politie en communisten, waarbij een politie-agent door een steenworp aan den arm werd gewond, terwijl een communist door een kogel der politie werd getroffen. Toen de politie nog eenige salvo s vuurde, vluchtten de betoogers. In den loop van den afgeloopen nacht von den noe verschillende opstootjes plaats. OOK COMMUNISTISCHE AGITATIE IN ENGELAND. Politiemaatregelen. Evenals in andere landen hebben ook in Engeland de communisten voorbereidende maatregelen getroffen om heden betoogin gen te houden. De politie heeft tijdig de noodige voor zorgsmaatregelen genomen. De generale raad van de arbeiderspartij heeft eenige da gen geleden een circulaire aan de aangeslo ten organisaties en afdeelingen gericht, waarom van de communistische organisaties in Groot Brittannië als organen der derde Internationale wordt gewaarschuwd en d* instructie wordt gegeven, niet aan de de monstraties deel te nemen. COMMUNISTISCHE AGITATIE TE NEW-YORK. De politie paraat. In verband met de aangekondigde com munistische demonstraties is de geheele New- Yorksche politie en ook de brandweer gemo biliseerd. Het geheel is paraat gereed om bij het eerste alarm te kunnen uitrukken en optre den. Alle openbare gebouwen worden zorgvul dig bewaakt. Ondanks talrijke dreigbrieven koestert men echter weinig vrees voor botsingen. WERKLOOZENBETOOGINGEN. Gisteren hielden werkloozen te Bromberg betoogingen, waarbij het tot botsingen met de politie kwam. Een aantal demonstranten werd door sabelhouwen gewond, terwijl zes politie mannen door steenworpen kwetsuren op liepen. Nadat de orde hersteld was, deed de politie bij een aantal personen huiszoekingen en ar resteerde negen communisten. EEN GEHEIME DRUKKERIJ TE GOETTINGEN ONTDEKT. Vannacht'is de recherche te Goettingen er in geslaagd, een geheime communistische drukkerij te ontdekken in een gebouw van het staatsgymnasium. De drukkerij was gevestigd in de kamer van een student, die met twee andere studen ten, o.w. de leider der communistische stu- dentengroep te Goettingen, op heeterdaad werd betrapt bij het samenstellen van een manifest. De inhoud van het pamflet was echter niet zoodanig dat de politie het geschrift of de uitrusting der drukkerij in beslag behoefde te nemen. DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Telegrammen tusschen Tardieu en MacDonald. Naar de Engelsche draadlooze dienst meldt, heeft Tardieu het volgende telegram aan Ramsay MacDonald gezonden: Bij de hervatting van het leiderschap van de Fran- sche regeering wensch ik U mijn beste wen- schen te doen toekomen, evenals aan onze collega's van de Amerikaansche, Engelsche, Italiaansche en Japansche delegaties en wensch ik U de verzekering te geven van de vreugde, die het mij zal bereiden om weer aan uw gemeenschappelijke pogingen deel t« nemen om de conferentie tot een succes te maken. MacDonald antwoordde hierop: In naam van alle collega's zend ik u mijn hartelijke groeten en dank. Wij zien met vreugde de hervatting van onze samenwerking ter con ferentie met u tegemoet. Voor gij het Kanaal oversteekt reik ik u de vriendschapshand. DE ENGELSCHE MARINEBEGROOTrNG. De laagste sedert den oorlog. De diplomatieke medewerker van het or gaan der regeeringspartij, de Daily Herald, meent, dat het aantal geschrapte posten op de Britsche marinebegrooting grooter zal zijn dan tot nu toe gedacht werd en een be drag van 4 millioen pd. sterling zal over schrijden. De begrooting komt daardoor op pd. st. 52.000.000 wat de laagste stand is sedert den oorlog tegen een maximum van pd. st. 60.000.000 in 1925. De dalingen ziin voor het grootste deel verkregen van inkrimping van het vlootpro- gram, dat in totaal pd. st. 6.000.000 be draagt, doch over een reeks van jaren is ver deeld. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Het vertrouwen door de Kamer uitgesproken. Gisteren heeft Tardieu de regeeringsver- klaring in de Kamer afgelegd. Nieuws be vatte deze verklaring echter niet, want het program van dit kabinet is eigenlijk een voortzetting van het oude, dat onlangs viel. Na de voorlezing heeft de Kamer met 316- 263 stemmen haar vertrouwen in het kabinet- Tardieu uitgesproken. Het verschil is dus slechts 53 stemmen. Niet veel, en bij de eerste botsing ligt het ministe rie weer tegen den grond. EEN RUMOERIGE ZITTING IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG. In den zitting van hedenmorgen van den Pruisischen landdag werd door den commu nistischen afgevaardigden Schulz van het district Neustellen als rapporteur rapport uitgebracht over 'n onderdeel der begrooting waarna hij als eerste het woord verlangde. Nog steeds onrustbarende berichten. In het algemeen wordt de waterstand van de rivieren in het overstroomde gebied in Zuid-Frankrijk iets lager. Slechts van de Tarn werd gemeld, dat deze rivier weer een tijdelijke stijging vertoonde.. Volgens de laatste berichten is Moissac er het ergst aan toe. Waarschijnlijk zijn alleen reeds in de omgeving van deze stad 150 menscher om het leven gekomen, terwijl 500 huizen zijn vernield. 2000 menschen wachten dringend om hulp. Uit Reynies wordt gemeld, dat daar 12 per sonen om het leven zijn gekomen, te Albias 3 personen en te St. Antoine. Hij viel den minister-president Braun, de Pruisische regeering en haar politiek op zoo heftige wijze aan, dat de verdere behandeling der agenda onmogelijk werd en de zitting 10 minuten werd geschorst, waarna de voorzitter het woord gaf aan den Duitsch-Nationalen afgevaardigde Schwecht. De afgevaardigde Schulz en de andere com munisten protesteerden hiertegen en er ont stond een zoo hevig tumult, dat de zitting wederom voor een half uur geschorst moest worden. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-FRANKRIJK. Aan de talrijke telegrammen omtrent de overstroomingen in het zuiden ontkenen wij de volgende bizonderheden De Tarn daalt. De Tarn keert langzaam binnen haar oevers teruj;. Bewoners, die naar hun woningen mogen terugkeeren, vinden slechts puin- hoopen. De departementen Tarn en Garonne blij ven geïsoleerd. Te Villebourbon zijn meer dan 40 huizen ingestort. Twee arbeiders zijn bij het red dingswerk omgekomen; een hunner had meer dan 100 personen gered. De Garonne wast. Uit La Réole wordt gemeld, dat de garonne onrustbarend stijgt. Het water staat daar meer dan 11 M. hoog. De inwoners zijn, door kanonschoten gewaarschuwd, gedurende den nacht met de ontruiming hunner huizen be gonnen. Uit andere oorden wordt melding gemaakt van dijkbreuken. Het plaatsje Ville- mur is nog slechts een puinhoop, er zijn 130 huizen ingestort, en te Moissac ca. 100. Het aantal dood en, gewonden en vermis ten schijnt alle vorige schattingen te over treffen. De straten van Villemur zijn bedekt met een laag geelachtig slib ter dikte van 20 c.M. en het lage gedeelte der plaats met een on welriekend zwart slijk. Te Agen heeft het water in den nacht de buitenwijken overstroomd. De kelders, het station en het hoofdpostkantoor staan onder water. Te Montpellier is de toestand dapk jij het mooie we«r verbeterd. EEN MORPHINESMOKKELAAR GEARRESTEERD. Voor 250.000 dollar in beslag genomen. De douanepol itie heeft in de haven van New-York een goede vangst gedaan. Een handelaar in narcostische stoffen werd gear- ïesteerd op het oogenblik, dat hij met zijn bagage tusschen de andere passagiers van een gearriveerd stoomschip door de contróle wilde gaan. Hij had zich door zijn angstig gedrag zelf verraden. In zijn koffer vond men morphine en ande re narcostische stoffen voor een bedrag van 250.000 dollar. De smokkelaar weigert zijn naam op te ge ven. Hij was als le klas-passagier met hef stoomschip uit Europa gekomen. BOTSINGEN TUSSCHEN NEGERS EN POLITIE TE KAAPSTAD. Voor het parlement van Zuid-Afrika ft Kaapstad werden gisteren betoogingen ge houden voor de inlandsche bevolking. De negers wenschten een onderhoud te hebben met minister-president Hertzog. De politie, uitgerust met traangas en de bajonet op het geweer, trachtte de betoogers te verdrijven. Er ontstond een hevig gevecht, waarbij de politie chargeerde en de betoo gers met steenen, flesschen en andere voor werpen gooiden. Verscheidene negers en politie-agenten werden gewond. GROOTE PETROLEUMBRAND IN HET GURA OCNITZA-GEBIED. Gisteravond brak in het petroleumgebied van Gura Ocnitza (Roemenië) een groote brand uit. Het vuur was ontstaan tengevolge van een defect in een petroleumleiding. Toen de brandende olie een onder vuur staanden stoomketel bereikte, volgde een he vige ontploffing. Het vuur tasstte vier tanks aan en sloeg over naar de opslagterreinen, waar 50 tanks staan. De materieele schade loopt in de millioenen. Tot nu toe is men er niet in geslaagd, het vuur meester te worden. HERRIE IN EEN VARIÉTÉ TE LEIPZIG. Een algemeene opschudding heerschtv Dinsdagavond in het Kristall Palast, het groote variété te Leipzig. Het Kristall Palast behoort aan de Leipziger Kristall Palast A.G., die het aan een variété-onderneming had verpacht. Sedert enkele maanden had deze geen huur meer betaald, maar de eige naresse maakte het haar niet moeilijk, in de overtuiging, dat zij de ontvangsten gedurende de Messe zou gebruiken om haar schulden te betalen. Dit is niet geschied en daarop liet de Kristall Palast A.G. Dinsdagavond het ont vangen bedrag in beslag nemen. Toen de ar- tisten die vernamen, weigerden zij op te tre< den, daar zij niet op betaling van hun salaris sen konden rekenen. Het publiek werd uiterst opgewonden en eischte zijn geld terug. Toen bovendien bleek, dat de entreegelden niet meer konden worden terugbetaald, begonnen de be zoekers de boel kort en klein te slaan De kas en tal van muziekinstrumenten werden ver nield. De politie moest worden ontijoden on de orde te herstellen. GEWELDIGE BRAND OP GOEDERENSTATION TE BERLIJN Woensdagavond tegen 10 uur is op het"?&- derenstation te Charlottenburg een geweldige brand uitgebroken. Het vuur schijnt te rijn ontstaan in een der loodsen, waarvan reeds eenige door het vuur verwoest zijn. De brand weer, die spoedig met 10 brandweerwagens ter plaatse verscheen, zou waarschijnlijk den geheelen nacht moeten werken om het vmi>- meester te worden De oorzaak kon nog ttle' worden vastgesteld. DE GEVELTOERIST SANDOWSKJ^ INGEREKEND. De beruchte inbreker en geveltoerist Her- bert Sandowski, die 3 Februari uit de gevan genis van Berlijn was ontsnapt, is Dinsdag opnieuw aangehouden. Hij verscheen des och tends vroeg bij een juwelier in de Friedrich- strasse, die hem ondanks zijn uitstekende vermomming onmiddellijk herkende, daar hij vroeger eens tegen hem had getuigd. Hij ver zocht hem na het openen van de zaak terug te willen komen en de anders zoo geslepen boel liep er in. Toen bij terug kwam, werd htj in gerekend-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1