A G E A fll A Radirsrarisch Weerbericht "d Provinciaal nieuws Fa. v. d, MIJLE Go, KAMPEN. Laatste berichten. fonarban ljuur bebraagt bier gulben per jaar Telegrammen S. J. A. Leeraar Donderdag 6 Maart 7.30 uur, Cinema Americain: Syncopatior (boven 14 jaar). 7-30 uur, A. B. T.Huis no. 17 (boven 14 Jaar). 7.30 uur, Victoria lheater: De vlaglui tenant (voor alle leeftijden). 8 uur, Stadhuis, vergadering Burger wacht. 8 uur, café De Kaxseboom, biljart-seance J. van der LaanC. Hoed. i SCHOORL. Heden werd door B. en W. aanbesteed het uitbreken, het gedeeltelijk verstraten en het opnieuw bestraten met bijkomende werken van een gedeelte der gemeentelijke hoofdwegen in de gemeente Schoorl (zonder bijlevering van steenen). Ingekomen waren 8 biljetten. Als volgt werd ingeschreven: H. Weers te Haar lem 30000; J. de Moei en Hermes te Alk maar 29465; H. Bakx en H. Steenkist te Haarlem 28650; P. den Das te Schoorl 25800; J. Pais te Wieringen 23650, K. Ootes te Amsterdam 21862; gebr. Min te Bergen 26634 ea P. Bos te Nibbixwoud 13000. Het laatste biljet was niet op zegel, dus ongeldig. Gegund aan Gebr. Min. B. en W. gunden het maken van het gasbuizennet in de gemeente aan de firma G. Wilson te Den Haag voor een totaalsom van 63020. De levering van 2.150.000 straatsteenen voor den straatweg van Bergen naar Kamper duin in de gemeente Schoorl, werd door B. en W. gegund aan de N.V. „Vlamoven Straat klinkers" te Zeist voor 33.50 per 1000 of in totaal voor 72525. ZUIDSCHARWOUDE. In de gisteravond gehouden vergadering van de Coöp. Boerenleenbank alhier waren 62 leden aanwezig, terwijl van een groot aan tal mededeeling was ingekomen van verhinde ring wegens ziekte, andere vergadering of af wezigheid. De voorzitter, de heer G de Jong, wees in zijn openingswoord op de groote tegenstelling in de weersgesteldheid nu en verleden jaar, toen de jaarvergadering werd gehouden. In verband daarmee zijn de financieele uitkom sten van den tuinbouw op verre na niet zoo gunstig, wat ook zijn weerslag doet gevoelen bij de bank. Hij hoopte, dat ae prijzen nog wel mogen oploopen, opdat de tuinders nog van een bevredigend boekjaar mogen spreken Tot zijn spijt kon hij niet verwelkomen den directeur, den heer jb. Berkhout, die wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. Hij hoopte op diens spoedig herstel, teneinde zijn gewaardeerde krachten weer aan het werk der bank te kunnen geven. Als secretaris voor deze vergadering fun geerde de heer J. du Burdc. Meegedeeld werd, dat bestuur en raad van toezicht de rente voor spaargelden op 4, en die voor voorschotten en loopende rek. op 5 hadden bepaald. De heer Du Burck, kassier, bracht, nadat de notulen onder dankzegging voor de accu rate en uitvoerige weergeving waren goedge keurd, het jaarverslag uit. Het ademde een opgewekten geest, daar alle organen der bank in de beste harmonie samenwerken en bijna de heele gemeente, hetzij lid of spaarder is, voorzoover de ingezetene er voor in aanmer king komen. Het aantal leden bedroeg 186, het aantal spaarders 345, rek. houders 31. Er werden 60 zitdagen gehouden. De raad van toezicht vergaderde 4 maal. Het Dagboek wees in ontvangsten aan 637.824.35, aan uitgaven 627.714.71. Er waren 1531 posten I behandeld. Verschillende bloembollenkwee- •kers laten hun cheques door middel van de 'bank innen. Aan spaargelden werd ontvangen 157.726.31, aan voorschotten 19.474.02, in loopende rekening 229.645.80, aan rente 13.306.94. Aan spaargelden was terugbe taald 113.698.45, uitgegeven voorschotten 20.965, in loopende rek. 275.357.48. Op de balans komen uitstaande voorschot ten voor tot een bedrag van 208.239.52; te goed in loopende rek. 79.316.14, schuld aan spaarders 236.441.09, in rekening couran- 60.019.49. De winst bedroeg 1204.72. De vergadering keurde balans en rekening, alsmede het jaarverslag goed en besloot de ge maakte winst bij de reserven te voegen, die daardoor stijgt tot 15.308.75. Den kassier werd dank gebracht voor zijn gehouden beheer en voor zijn uitgebreid en overzichtelijk jaarverslag. Aangenomen werd het voorstel om de rente betaling van opgenomen gelden in 2 half- jaarlijksche termijnen te doen geschieden. Als afgevaardigde naai* de Algemeene ver gadering bracht ae heer J. du Burck verslag uit. die in het bijzonder den inhoud en de be- ttekenis van de openingsrede van den voor zitter schetste. Hij liet daarbij vooral het licht vallen op dat gedeelte, waarin de voorzitter de gemis van het zoonoodige Feu Sacré, het heilige vuur, voor de coöperatieve idee onder de jongeren meende te constateer^ji, en daarbij de vrees uitsprak, dat aan de Hoogeschool te Wageningen niet de zoo gewenschte ken- dergrond wordt gelegd voor de noodige ken nis in zake de wenschelijkheid en noodzake lijkheid van coöperatie in den Land- en Tuinbouw. Een artikel van Prof. Mees in „Schakels", het orgaan van de vereenigin- gen van Handelaren in Kunstmeststoffen en Voederartikelen, had hem in die idee ver sterkt. Eveneens was hij ongerust als hij in datzelfde orgaan een artikel van G. W. Mel- chert, predikant te Warga, las, waarin hij tot zijn groote bevreemding de idee zag ge lanceerd alsof de Boerenleenbanken van geen belang waren voor de kleine luyden, e« daarbij in dit verband nog wees op de moeilijkheden, die dreigden te komen, toen de Ned. Bank haar houding tegenover de centrale organisatie meende te moeten wij zigen. Men zij dus op zijn hoede! Aan de orde werd daarna gesteld de ver kiezingen. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer Jb. Berkhout, als lid van den Raad van Toezicht de heer G. Gutter, als plaatsvervan gend bestuurslid de heer G. Gutter. De heer Berkhout zal kennis van zijn benoeming ge geven worden, terwijl de heer Gutter zijn FABRIKAAT: functies onder dankzegging aanvaardde. De voorzitter deelde mede, dat bestuur en Raad van Toezicht gaarne zagen, dat de le den en spaarders zooveel mogelijk op den zit dag te komen en geen misbruik maakten van de welwillendheid van de Kamer om ook op andere tijden te komen. Daarna sloot de voorzitter met een woord van dank voor de medewerking en de aan dacht der vergadering, in de hoop op een voortdurenden bloei der Bank. Onder voorzitterschap van den heer Jb. Kramer hield het Onderling Begrafenisfonds Dinsdagavond haar jaarvergadering in café „De Roode Leeuw''. Het bezoek was niet groot, doch gezien de belangstelling op een onzer zustervereenigingen, mogen wij tevreden zijn. zeide de voorzitter. De voorzitter deelde mede dat er een klacht was ingekomen betreffende het niet knap houden van de begraafplaats. Verzocht was zich te willen wenden tot B. en W. De voorzitter zeide dat de situatie het be stuur wel bekend was, doch alvorens zich te wenden tot B. en W. wilde hij de meening der leden, inzonderheid van de dragers weten, en voegde hieraan toe door een wethouder aan geraden te zijn zich per request te wenden tot den Raad. Spr. achtte zich niet deskundig ge noeg het werk der doodgravers te beoordee- len. Enkele leden constateerden dat het aanzien op den doodenakker veelal getuigde van niet behoorlijk onderhoud, w.o. ook de graven va#i eigenaars behooren. De heer S. de Boer zeide dat reeds vroeger de toestand te wenschen overliet en dat maat regelen getroffen zijn. Ook het salaris van den doodgraver werd iets verhoogd. Toen kwam er een kleine verbetering, doch later kreeg de begraafplaats weer een onooglijk aanzien. De voorzitter meende dat èn salaris èn emolumenten een goed onderhoud mogelijk maken. Hij stelde voor een adres te richten aan den Raad, met verzoek verbetering aan te brengen en wanneer later de toestand niet verandert, iemand anders aan te stellen Dit voorstel werd met alg. stemmen aange nomen. Bij het punt mededeelingen releveerde de voorzitter dat het Bondsartikel „Alle afdee- lingen moeten eikaars leden overnemen" heel wat tegenkanting heeft ondervonden. Ter toe lichting diene, dat niet altijd een lid, die bij verhuizing zich wilde laten overschrijven iri een afdeeling van zijne nieuwe woonplaats, toegelaten werd. B.v. een protestantsch lid niet bij een R.K vereeniging. Met deze om standigheid is bij de oprichting van den Bond geen rekening gehouden. Nu heeft evenwel de Bond een clausule gevonden, waardoor het mogelijk is, dat de overschrijvende leden lid van den Bond kunnen blijven. De Bond int de contributie en de begrafenisvereeniging ter plaatse zorgt voor de teraardebestelling enz. Een en ander dan nader te regelen. Het be treffende artikel zou dan in dezen geest gewij zigd worden. De vergadering kon zich hiermede vereeni gen. De vergoeding bij overlijden werd nu her zien en als volgt gewijzigd: Voor hen die nog geen 5 jaar lid zijn 75 en voor hen die langer dan 5 jaar lid zijn 100. Nu deelde de voorzitter mede dat de per De tegenwoordige zerken en hekken nemen veel plaats in beslag. Na nog eenig over en weer gepraat besloot men te requestreeren aan den Raad, waarin op de noodzakelijkheid van verruiming zal worden gewezen. Opgemerkt werd verder dat de begraaf plaatsen hier zeer goedkoop rijn. Daarna sluiting. EERSTE KAMER. In de heden gehouden vergadering werd voortgezet de behandeling van de begroo- tipg van binnenlandsche zaken en land bouw. Minister Ruijs de Beerenbrouck wijst op de vele moeilijkheden met de burgemeesters benoemingen. De burgemeester van Noor beek moet anders optreden, anders zal spr. genoodzaakt zijn om daarover een woordje te spreken. Die van Sleen behoort niet tot de beste. Raadhuiskelders leveren geen brandge vaar op, naar spr. verzekerde. In het lot der trekhonden is veel verbete ring tot stand gebracht. Vogelbescherming heeft sprekers sympa thie. Bij de werkverschaffing zijn de gemiddel de loonen niet te hoog. Een directeur-generaal voor den land bouw acht spr. vooralsnog niet noodzake lijk. De regeering streeft naar behoud van na tuurschoon en overweegt, het landgoed Groesbeek te koooen. De begrooting wordt daarna z.h.s. aan genomen. Na de pauze behandelde de heer Kranen burg bij hoofdstuk IV (justitie) de adminis tratieve rechtspraak en de organisatie van de rechterlijke macht. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden vroeg de heer Van den Heuvel verlof voor een interpellatie in verband met in de laatste weken heviger ge worden landbouwcrisis, speciaal in de ak- kerbouw-bedrijven, met name in de veen koloniale bedrijven, door de sterke daling der graanprijzen en door de aardappel- en aardappelmeel-prijzen Op die verzoek wordt morgen beslist. Aan de orde was daarop het ontwerp win kelsluitingswet. De heer van Rappard betoog de, dat het ontwerp diep ingrijpt in de vrij heid van het individu en het rechtsbewustzijn krenkt Spr. wees op de moeilijkheden die de middenstanders reeds hebben en die door deze wet nog grooter zullen worden. De verplichte Zondagssluiting ontneemt aan vele winkeliers hun dagelijksch brood. Voor het liberale standpunt is gedwongen winkelsluiting on aanvaardbaar. De heer van Hellenberg Hubar betoogde, dat ei oogenblikken geweest zijn, waarop meer algemeen verlangen bestond naar een wette lijke winkelsluiting. Echter achtte hij den maatregel van groot belang. (De vergadering duurt voort) HET DRAMA TE BENNEKDM. Nu de verdachte van den moord op mej. Koperberg te Bennekom, Jan Hoek, aan de justitie is overgegeven, kan het gewone politie onderzoek als gesloten worden beschouwd. Natuurlijk zullen eventueele nieuwe aanwij zingen onderzocht worden en zal de juistheid van de reeds ingekomen getuigenverklarin gen, die ot belangrijke ontdekkingen kunnen leiden, worden nagegaan. Het laatste oderzoek met behulp van politie honden heeft geen resultaat opgeleverd De gisteren gearriveerde inspecteur van de 1 £e <3[irma jarige 8c ^ÜHoraai t» ,Alhmaar btrfjuurt (tl Ijaat anbergronbBclj, klui»inrict|ting jèpaarloketten, soneelleden verzekerd waren bij eventueele ongevallen. De eindcijfers der bescheiden van den se cretaris-penningmeester waren: ontvangen aan contributie 588.20, aan rente ƒ194,29, totaal 782,49; uitgaven aan vergoeding en diversen 573.44, verzekering personeel 10.50 totaal 583.94, saldo 583 94, dit saldo gevoegd bij het voorgaande ad 4468,89 geeft een totaal aan van 4667.44. Het vorig bedrag van het klee- dingfonds was 309.20, van begrafenis diensten 133.50, bezit kleedingfonds van heden 442.70. Het totaal bezit der vereeni ging is dus 5110.14. Iedere kwartaalstaat werd door een paar commissieleden nagezien en in orde bevon den. Het jaarverslag werd nu door denzelfden samensteller uitgebracht. Er zijn 19 diensten verircht, waarvan slechts 3 voor leden. Dit is 't grootste aantal diensten dat per jaar is ge schied. Er zijn totaal 534 leden. De netheid werd in alle opzichten betracht. In het jaar verslag werd tevens dank gebracht aan het begrafenispersoneel. De voorzitter zegde den heer Koeman har telijk dank voor zijn veelomvattenden arbeid, zijn punctueel beheer en goede uitvoerige administratie, waarop een hartelijk applaus de woorden des voorzitters onderstreepte. De voorzitter deed opmerken dat op het platteland de fondsen sterker zijn dan de stedelijke fondsen onder particulier beheer, vu ij kunnen thans van de rente alleen 2'A maal eene vergoeding doen. Gevraagd werd of het contract Wolfswin lel-Bond weer verlengd werd. De voorzitter antwoordde dat dit stilzwij gend geschiedt. De heer C. Blom informeerde naar het ant woord op het adres aan den Raad, destijds ingezonden, over de verruiming van de be graafplaats. De heer Koeman antwoordde dat verrui ming niet mogelijk is, tenzij een aangrenzen de akker bij de begraafplaats getrokken werd. criminaal Polizei te Dusseldorp stelt een on derzoek in naar de symptomen van den moord die overeenkomst vertoonen met de bekende moordzaken te Dusseldorp. Inderdaad toont de aard van de wonden, die de moordenaar zijn slachtoffer heeft toege bracht, overeenkomst met die van den Dussel- dorpschen moordenaar, maar tot nu toe ont breekt elke aanwezing, dat er inderdaad ver band bestaat tuschen deze moordzaak en de moorden te Dusseldorp. De Dusseldorpsche politie heeft echter sedert Dusseldorp verontrust is door de be kende moordzaken, de gewoonte, om elk geval in het buitenland, dat eenige overeenkomst toont met de gevallen te Dusseldorp, nauw keurig te onderzoeken. DE EUGENIA ONDER EEN ANDEREN NAAM WEER ZEEWAARDIG. Na reparatie vertrokken naar Griekenland. Naar wij vernemen, is het Grieksche stoom schip „Mariette" dat onder zijn vroegeren naam „Eugenia" van November 1928 tot Augustus 1929 heeft vastgezeten op de zee wering bij het postkantoor van Den Helder, hedenmiddag na volbrachte reparatie bij de Amsterdamsche Droogdok Mij., op eigen kracht naar zee vertrokken. De reis gaat naar Griekenland. DE ROODE DONDERDAG IN AMSTERDAM. Op dezen dag, die door de communisten was bestempeld met den dag der werkloozen, wa ren de arbeiders opgeroepen, om te 12 uur te komen op het terrein van de voormalige Park schouwburg. De pogingen om de havenarbeiders mee te krijgen zijn mislukt en er was dan ook geen groot aantal mannen bijeen. Er werden daar enkele toespraken gehou den, w^arna een stoet werd gevormd, waar in circa 200 mannen meeliepen Natuurlijk ontbraken niet de noodige roode vlaggen met opschriften. mmmmmStrnÈmmmmmmmm i i DRONKEN AUTOBESTUURDER TOT 1 MAAND VEROORDEELD. Voor de Groningsche rechtbank heeti heden terecht gestaan de 33-jarige W. J. J. te Gro ningen, hoofdvertegenwoordiger van een spiritusoliënfabriek te Sappemeer, wien ten laste is gelegd, dat hij op 4 November 1929 onder den invloed van sterken drank verkee- rend, met zijn auto nabij Poffert, gemeente Hoogkerk, de wielrijder E. J. Hummel heelt aangereden, tengevolge waarvan deze is over leden. Bij re behandeling van deze zaak waren 21 getuigen geiagvaard. Het O M etechte 1 maand gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdheid om een auto te besturen gedurende den tijd va 1 1 jaar. VISCOUNT GLADSTONE OVERLEDEN LONDEN, 6 Maart. Op 76-jarigen leef tijd is vanmorgen overleden Viseount Glad- stone, oud-gouverneur van Zuid-Afrika en jongste zoon van den grooten Engelschen staatsman Gladstone uit de Victoria- periode. ADMIRAAL VON TIRPITZ OVERLEDEN. MUNCHEN, 6 Maart. In den afgeloo- pen nacht te half drie is in een sanatorium te Munchen op 81-jarigen leeftijd overle den admiraal Von Tirpitz, tijdens den we reldoorlog opperbevelhebber der Duitsche vloot. Sedert eenigen tijd was Von Tirpitz lijdende aan bronchitis en hartverzwak- king, waardoor hij zich eenige dagen ge leden gedwongen zag, zich in een sanato rium te doen opnemen. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Johann Meijberg en Adriana Duiveman. GEBOREN: Johannes Petrus z. v. Johannes Nannes en Catharina Ligthart. Jan Foeke z. v. Ed- zes Roukema en Adriana Bernard. Trijntje d. v. Cornelis Staasen en Aaltje Bak. OVERLEDEN: Jan Hein 11 maanden. Jacobus Cornelis de Graaf 58 j. Catharina Schoonhoven 15 jaar. Stadsnieuws DE COLLECTE VOOR HET DIERENASYL. Het eerste deel der collecte voor het dieren- asyl, waarbij drie muziekcorpsen en jonge lui van verschillende organisaties als collec tanten medewerkten, heeft ruim 283 opge bracht, een bedrag, dat nog niet hoog is te naar waarnemingen, verricht in den m!' van 6 Maart. orSei> Medegedeeld door het Kon. NVderi \a Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 774.6 te M' chen. Un' Laagste barometerstand 740.8 te Vam en Ingö. Verwachting, geldig tot den avond van 7 Maart. dn 7 Zwakke, later meest matige Zuid-Oostelii ke tot Zuidelijke wind; nevelig tot half li zwaar bewolkt; waarschijnlijk droog weer- iets zachter overdag. r> noemen en bewijst, dat velen zich hiervan wel wat al te gemakkelijk hebben afgemaakt Zaterdag a.s. zal het muziekcorps Soli Deo Gloria met collectanten nog in het Zuidelijk deel der stad optreden. J Wij doen hier nogmaals gaarne een beroep op onze stadgenooten deze sympathieke actie zoo krachtig mogelijk te willen steunen. POSTDUIF GEVONDEN. Bij den inspecteur der Afd. Alkmaar c\ Omstreken van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren is een aan één vlerk gekortwiekte postduif gebracht, welke op het Ritsevoort was aangetroffen. Het dier draagt in een ringetje het cijfer 40031. TRANSPORTFIETS TE WATER. Gisteravond is de transportfiets van dep melkhandelaar R. van Rochdale bij de melk- centrale op den Heldersche weg te water ge raakt. De bestuurder zat er gelukkig niet op maar een 30 L. melk verdween in het Kanaal! Het transportrijwiel is later weer opgevischt LICHT OP! Hedenavond voor rijtuigen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 6.16 uur licht op- VOLKSZANGAVOND. Men schrijft ons: Het bestuur van Volkszang heeft er alle* op gezet om den Zangavond op a.s. Maandag in de Unie weer zoo goed mogelijk te doen slagen. Leider Sixma gaat voor op de manier, zoo ais wij van hem gewend zijn en de afwisse ling is in handen van den heer J van 't Woud, die eenige vioolnummers zal voor dragen. Nu maar veel belangstelling, dat wil zeg gen een volle zaal, dan marcheert alles van zelf. A1ISTERDA1VSCIIE BEURS van 6 Maart 1930 Opgave van Nonrdhollaiitlscli lianrtbónwerediet, N.V, lOiilvangen per draadlooze telefoon). STAATSLEENINGEN. 5 1918 i BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v, 1000 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Fransche Banken (3) D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels' Patent Calvé Delft Cert.. Centrale Suiker Holl. Kunstzijde Margarine Unie Philips Gloeilampen Gem. Bezit e INDUSTR. AAND. BUITENL. 'Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. VorstenL Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber. Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Holl. Amerika Gem. Eig Scheepvaart Unie Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan i TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Senembah Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Milwaukee Southern Rails Union Pacific Wabasb •Exdividend. tExclaim. Koers van heden te Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.— 1027:6 1733/, 208 Vs 153 7, 525 285 173 530 284-5 HOU', 151 »/4 1407, 50'/4 89 V, 307'/. 4627, 107'/,-8 151 141 312 107V85 141 312-4 460'/,-1 106 150-1 141 314'/,-8 461 77'/, 152 100' 38'/i6 182-/16 301V, 381/,, 76 99'/, 38 181 559 400 148 130.50 65 560 2 561 402 179V, 166 1177, 167 169t£ 169V|'I 368 Va 3827« 164'/, 3837, 383-V, 165-è 383 165'/,-6 170'/, 110/, 201 120 674 166i/s 108 119 166-7 Vs 63/i6 1671 81 198'/, 32's 29'/, 172 «P/4 68 173 98 359 410 402'/, 95 356 408 398 957, 356 400 398 357 399 6074 2 23'/4 59 23V4 225 54'/4 55 547j« pl.m. 2.15 107-8'/, 152 315 8 461'/4-4 33V 383Vr 4 166Vs 7 1671-8* l»/t« 173'A-J 96 400 PROLONGATIE vorige koers 31/, pCt. heden 3 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Y arijs •••••4-1» Brussel (Belga) BazelJ Weenen p. Sch. 100. Kopenhagen Stockholm Oslo NIET OFFICIEEL. New-York Kali* .ii.: Vorige koers 12.123/s 59.527, 9.76 34 75'/, 48 20 35 15 66.75 67.95 66.72V, 2.49'/, 13.07 Koers op he> en 3 uur 12.12 '/ia 59.52 9.76 34.75 48.19'/, 35.15 66.721/, 68.92 66.70 149'/, 13.06", _antsj

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2