RHEUMATIEK Kunsten en Wetenschappen. Binnenland wenschtc liirrcvcr van c'e vergadering een uitspraak. Na een uitgebreide discussie werd besloten jaarlijks 1ÓO uit te trekken voor gevallen waarin het bestuur voorzie ning noodig oordeelt Hierna werd de beschrijvingsbrief punt voor punt behandeld. Het voorstel van ,.De West" te Koedijk, cm den Vierbond te reorganiseeren of op te heffen, vond van verschillende zijden bij val. Verschillende leden gaven te kennen dat zij dit instituut beschouwden als een lichaam dat al vele besluiten en regelingen van de L. G. C. krachteloos heeft gemaakt Wat de L. G. C. besluit, houdt de Vierbond tegen, fr ontstaan allerlei dingen die tegen elkaar indruischen. Zoo werd gewezen op het bonnenstqlsel en ook op het veilen on der het U. C. B.-merk. Als de Vierbond niets anders weet te doen dan afbreken, dan is de geheele Vierbond een wassen neus. Het voorstel 8D van de West vond krach tig bijval, aangezien dit hetzelfde beoogt als het eigen voorstel, n.1. afschaffing van het •bonnenstelsel. Dit punt zal op de Alg Ver gadering terdege onder de oogen worden gezien. Ook de overige punten leverden nog eenig stof tot bespreking, o.a. het laatste punt „pensioensregeling". f verband met het besprokene werd den afgevaardigden vrij mandaat verleend, als afgevaardigden werden aangewezen het be stuur, benevens een 22-tal leden. Bij den rondvraag ontwikkelde zich nog e engeanimeerde bespreking over een op de vorige vergadering genomen besluit tot te rugbetaling van opgelegde boeten. Als ge volg hiervan werd besloten geen terugbeta lingen meer te doen. Gewezen werd nog op de wenschelijkheid van een scherpere controle op uitgeleende fusten en kisten. Zulks zal op de Alg. Ver gadering ter sprake worden gebracht. Op een vraag of er dit jaar nog doorgegaan wordt met het veilen van vroegere kaspro- 'ducten als spinazie enz., deed de voorzitter toezegging dat dit in het Marktbestuur ter sprake zal worden gebracht. Hierna slui ting. Aan de firma J. Bruin en Zonen alhier Is de bouw opgedragen van een kistenberg- plaats voor rekening van de Alkmaarsche Exportvciling te Alkmaar. SCHOORL. Woensdag 5 Maart hield de heer H. Balk aan de N.V. „De Vereenigde Kalimaat schappij voor de tuinbouwvereeniging „Schoorl", een lezing over Kalimeststoffen. De zaal van den heer Schuijt was vrij goed bezet, echter meer met belangstellenden van buiten, dan van Schoorl zelf. De land- en tuinbouwers van Schoorl hadden stellig groot ongelijk met niet op deze lezing te ko men, want het was in hooge mate een leer zame en ook genotvolle avond. De spreker begon er op te wijzen, dat de iplanten in hoofdzaak vier meststoffen tot zich nemen en wel stikstof, phosphor, kali en kalk. Die vier stoffen moeten moeten in de juiste verhouding worden toegediend en in zulke hoeveelheden, dat van het land een vol len oogst kan worden verwacht, tevens moet men letten op den juisten tijd van uitstrooien en op den zuurheidsgraad van den grond. De boeren op onze zandgronden weten door ervaring, dat door een rijke kaligift, natuur lijk naast stikstof, phosphor en kalk, hun oogst dien van de kleigronden kan overtref fen. Zand toch bevat weinig of geen kali en moet in den vorm van kalizout worden aan gebracht. In de intensieve tuinderij zijn gif ten van 3000 Kg. patentkali en meer per H.A. geen zeldzaamheid. Maar hoe staat het met onze klemgron den? Tot voor korten tijd heerschte de mee ning, dat klei genoe kali bevat. Onderzoe kingen brachten echter aan het licht, dat het overgroote tPel van onze zwaardere gronden sterke behoefte heeft aan kali. Aanvankelijk begon men met proefvelden aan te leggen op kleigrond met giften van hoogstens 600 Kg patentkali. Deze gaven echter geen resul taat. Bij de onderzoekingen van professor Ouanjer van Wageningen over het blauw- vorden van aardappelen bleek, dat met gif ten van 1500 Kg. patentkali prachtige re sultaten werden bereikt. Hiermede was tevens ""ngetoond, dat kleine giften kali door den ond worden ge- absorteerd, omdat de bodem zijn tekort aan kali daarvan eerst aanvult en dat een ruime re toediening eerst dan aan het gewas ten goede komt. We moeten zorgen voor een grooten oogst, maar tevens ook voor goede kwaliteit. Verschillende ziekten in de groen ten kunnen bestreden worden met k&li, zoo als randigheid van kool, het niet op kleur komen van tomaten, randjesziekte van bes sen enz. Na deze leerzame lezing werden eenige fdms vertoond. De eerste bracht ons naar de kalimijnen en fabrieken. We kregen een dui delijk beeld van de reusachtige grootte van het kalibedrijf. Daarna kwamen nog twee komische groeifilms van aardappelen en bie ten. Wat werd er gelachen! Jammer, dat ge brek aan tijd spreker noodzaakte niet meer te vertoonen De voorzitter der tuinbouwvereeniging, de heer R Wognum, sloot met een hartelijk woord van dank aan den spreker dezen zoo aangenamen en leerzamen avond £m HOORN. Tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. al hier is benoemd de heer J. van Dijk te Haar lem. Ten behoeve van de af deeling van de V. V. V. w ordt hier een belangrijke verloting gehouden, waarvan de trekking is bepaald op 22 Maart a.s. De Vereeniging voor „Volksonderwijs" heeft in de Roskam haar algemeene vergade ring gehouden onder leiding van den heer P. J. Eriks. De vergadering was niet best bezocht. Ingekomen was een verzoek om den Cur sus voor Volwassenen te steunen. Besloten werd om 20 subsidie te geven. Idem van het St. Nicolaas-Comité. Toegestaan werd een subsidie van 10. Op verzoek van Mej. Janknegt. Hoofd van de Openb. school voor voorbereidend on derwijs zal propaganda-materiaal worden aangeschaft ten behoeve var het leerlingen bezoek aan genoemde school. Medegedeeld werd, dat tot dusver geen na dere gegevens waren ontvangen betreffende het verzoek van, de afd. Hoorn om dei „Ik ben 69 jaar. Vier jaar geleden kreeg ik een hevigen aanval van rheumatiek en spit in den rug. die zes maanden duurde. Gedurende eenigen tjid was tk niet in staat mij zonder hulp aan te kleeden of in mijn bed te stappen. Ik had over Kruschen Salts hooren spreken en ik begon met lederen morgen, zoodra tk wakker werd, een hal ven theelepel Kruschen op een glas warm water te nemen gedurende 3 weken en het ging beter met mij. Daarna nam ik de kleine, dagelijksche dosis iederen morgen in een kop thee eh na een maand was ik geheel en al genezen. Sinds dien tijd heb ik niet de minste pijn meer gehad. Ik voel mij twintig jaar jonger.'' B. B. (Orlgmeele btlef ter Inzage). Iedereen weet. dat rheumatiek en «pit ln den rug veroorzaakt worden door de scherplcantlge urinezuurkrlstallen, die zich ln de spieren en ge wrichten nestelen. Kruschen Sal'.j loet deze kris tallen op en verwijdert ze uit het lichaam. Bo vendien voorkomt Kruschen, dat urinezuur zich opnieuw vormt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. schoolreisjes-verblijven van Volksonderwijs in de duinstreek te stichten. Het jaarverslag vermeldt o.m.: De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat in de vacatures van de heeren Ds. Zwiep en Start werden gekozen de heer G. Schel en mevr. Roodzant. De collecte had opgebracht 351. De propaganda-avond, met als spreker Ds. Westmijse te Drachten en afwisseling van het Wognumer zang koor, was uitstekend geslaagd. Onder dunk wordt het jaarverslag goedgekeurd. Hierna werd d oor den penningmeester rekening en verfntwoording gedaan. De ontvangsten hebben bedragen f 462.97; de uitgaven f 414.29, zoodat er een batig saldo is, groot 48.68. De rekening wordt onder dank voor het accuraat beheer goedgekeurd. De bestuursverkiezing heeft tot uitslag, dat in de vacature van Ds. Zwiep wordt ge kozen Ds. v. d. Broek. De heer F. H. Jansen werd als bestuurslid herkozen. Tot leden der propaganda-commissie wor den gekozen de heeren J. 1. Lankester en F. H. Jansen. Aan de aftredende bestuursleden, de heeren Bergsma en Eriks werd hartelijk dank ge bracht. De samenstelling van de Collectecommissie werd aan het bestuur overgelaten. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het Onderling Begrafe nisfonds op Dinsdag 4 Maart 1930, 's av. half acht, in het lokaal van den heer Vijze laar. De penningmeester heeft verslag uitge bracht van de financiën over het afgeloopen jaar. De ontvangsten hebben bedragen 369 42 en de uitgaven 329.95, saldo 39.47. Bij monde van den heer P Beers werd medegedeeld de boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden. Besloten werd ook dit jaar weer een extra rondgang te doen houden, in verband met de vele uitgaven welke verleden jaar hebben 'plaats gevonden, naar aanleidnig van d° nieuwe werkwijze van het fonds, betreffende de wet op het levensverzekeringsbedrijf. In de plaats van den heer P. Beers werd als kasnaziener toegevoegd de heer W. R. de Groot en als reserve de heer D. Bakker. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we aan, dat het ledental 304 boven 13 jaar bedraagt en 66 beneden 13 jaar. 1 Bestuursvergadering en 2 ledenverga deringen zijn gehouden. 5 maal is utikeering in natura gedaan aan de naastbestaanden van leden welke kwamen te overlijden. De premie heeft over het afgeloopen jaar bedra gen 67 cent -per lid. Door den voorzitter werd opgemerkt, gezien de geringe premie betaling, het goedkoope werken van het fonds. Hij wenschte meerdere bekendheid hieraan bij het publiek te geven, opdat zulks een aansporing moge zijn tot toetreding als lid. De heer Biersteker merkte op, dat de nieuwbenoemde bode J. de Ruijter, nogal ac tief is in deze. Goedgevonden werd om hem voor het aanbrengen van een nieuw lid, hiervoor eenige vergoeding te geven. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heeren Biersteker, Vinke en Visse" herkozen, welke wederom hun benoeming aannamen. Bij de rondvraag dankte de heer P. Beers het bestuur voor de moeite en zorg welke ze zich getroost heeft en tot het doen voortbe staan van het fonds. De voorzitter dankte voor de hartelijk? woorden tot het bestuur gesproken en sloot, nadat de rondvraag niets meer opleverde, de vergadering. Door den heer P. Dirkmaat, beambte aan de Groente-veiling te Broek op Langem dijk, is met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd. De heer D., is gedurende zes-en-dertig ja ren onafgebroken aan die veiling in ver schillende functies werkzaam geweest. Hij zal zijn betrekking met pensioen verlaten. WARMENHUIZEN. Sluisv er pachting te Schoorldam Aantal inschrijvingsbiljetten 3 stuks te weten L. Groot voor 500, J. Spaans voor 814 en H. Drevers voor 832, allen wo nende te Schoorldam. Gegund aan den hoogsten inschrijver. BERGEN. In den avond van 5 Maart j.1., juist op den verjaardag van de overleden Stichteres van Bergen aan Zee, werden in Huize „Kranen- burgh". de heeren C. Schotten opzichter va- de N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij „Bergen aan Zee" en C. Wokke met hunne echtgenooten uitgenoodigd om het feit te her denken, dat zij sedert 1905 het jaar waarin met den aanleg van den weg door de duinen van den „Franschman" af naar zee begonnen was onafgebroken werkzeam zijn geweest onder de directie van den heer J. van Reenen. De directeur sprak hun ook namens de tornru, der N.V- waardeerende woorden toe wegens betoonde 25^arige plichtsbetrachting en overhandigde hun daarop eene enveloppe met inhoud, waarna men gezellig bijeen bleef en de albums bezichtigd werden, die de stich teres samengesteld had en die een beeld geven van de wording van Bergen aan Zee. KOEDIJK. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Koedijk van N. H. Vereeniging het Witte Kruis in het lokaal van den heer van Schaik. Aanwezig waren 10 leden. Na ope ning volgde jaarverslag. Hieruit zij ver meld, dat op 1 Januari 1930, de vereeni ging 269 leden telde. Aan het magazijn wer den verschillende artikelen toegevoegd. 90 maal werden verpleegartikelen afgegeven Gedurende 1929 waren er 3 tenten in ge- brlik. De rekening gaf aan als ontvangst 1422.74, uitgaaf 728.03 saldo 694.71 Alles werd in orde bevonden en met dank goedgekeurd. De begrooting voor 1930 werd vastgesteld als volgt: ontvangst 1380.71, uitgaaf 810, batig saldo 570.71. De be stuursverkiezing af tot uitslag dat herkozen werd de heer A.. J. Schipper met 8 van de 10 stemmen en in de plaats van den heer P. Brouwer die zich niet meer beschikbaar stelde werd gekozen de heer Jb. Boon Jzn. Na eenige besprekingen volgde sluiting Wij ontvingen van het concertbureau Red- dingius te Hilversum een programma van een concert daar op 17 Maart te geven door mevr. Cora de LangeVan Rijn, alt-mezzo sopraan te Alkmaar. Op het titelblad prijkt een fraai portret van de zangeres en verder zijn verschillen de persstemmen opgenomen waaruit blijkt hoe men algemeen het optreden van deze zangeres gewaardeerd heeft. SCH'ILDERIJENDIEF AANGE HOUDEN. Donderdag is de schilderijendief G. A. D., die onlangs in Zwitserland, Duitschland, België en Nederland aan het werk is ge weest, te Brussel gearresteerd. In zijn bezit werd gevonden een valsch paspoort op naam van Maurice de Sainte Croix. D. die bekentenissen zou hebben afgelegd, is 33 jaar oud en is te Montevideo geboren. Hij is voorloopig in de gevangenis te Sint Gil lis te Brussei opgesloten MUZIE KAUTEURSRECHT. Ingediend is een ontwerp tot wijziging van de auteurswet 1912 met het oog op be middeling inzake muziekauteursrecht. Het wetsontwerp strekt er toe, door aan vulling van de auteurswet 1912, aan de re geering ruimte van beweging te geven tot het treffen van die maatregelen, welke de noodige verbeteringen kunnen brengen. Die aanvulling moet inhouden: a. het houden van een bemiddelingsbu reau inzake muziekauteursrecht zal niet kunnen geschieden dan met toestemming van de overheid. b. op het bemiddelingsbureau, dat de toe stemming zal hebben verkregen, zal toezicht zijn uit te oefenen. De nieuwe regeling is beperkt tot Neder land. DE STEM DES VOLKS. Op het a.s. concert van het gemengde koor De Stem der Volks onder leiding van den heer P. A. Blaauw zal o.m. het bekende werk Das Lied van der Glocke", gedicht van Schiller, muziek van R om berg, voor koor, solo's en orkest worden uitgevoerd. Het gedicht ver scheen in 1800 in druk en wat hij te zeggen had uit hij naar aanleiding van de geschie denis van het gieten van een klok, door den meester klokkegieter verteld. Het werk is in tien afdeelingen verdeeld: 1. 't Gereedmaken van den vorm; 2. Het smeltvuur; 3. Het metaal en het zuiveren van de klokspijs; 4. Het onderzoek van 't mengsel; 5. De giet- proef; 6. Het gieten is voorbij; 7. Het werk ligt stil; 8. Het stukslaan van den vorm; 9 Inspectie; het doopen der klok; 10. Het eerste klokgelui. Vrede! Meer dan één componist heeft zich tot dit gedicht aangetrokken gevoeld; de compositie van Romberg zal door de Stem des Volks gegeven worden met medewerking van mevr. Beeldman—Rensink (sopraan), Bergen, de heeren A. Roest (bariton), Alkmaar, J. Ho- gervorst (tenor), Heiloo; mevr. OhlenBos man, klavierbegeleiding in samenwerking met een orkest, bestaande uit 12 leden van Alk- maarsch strijkorkest. De uitvoering der koren geschiedt uitslui tend door leden der vereeniging. Op dezen avond zal ook het kinderkoor, dat verleden jaar October is opgericht, in één- en tweestem mige liedjes zich doen hooren. Mej. G. Claa sen zal „De kleine Stem" op de piano bege leiden. A. K. EEN LANDGENOOT IN 'T BUITEN LAND. Dr. W. Francken te Menton. De bekende Nederlandsche arts te Menton (Riviera) zal 17 Maart a.s. den dag herden ken, waarop hij vijftig jaar geleden bevor derd werd tot doctor in de geneeskunde aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. Dr. Francken heeft meer dan dertig jaar te Men ton medische hulp verleend. Hij is oud-vce- consul van Nederland ter plaatse en in den oorlog heeft hij aan het hoofd gestaan van een vluchtelingenkamp van Servische kmde ren, waarvoor hij door de regeeringen van Frankrijk en Servië onderscheiden is met resp. het Legioen van Eer en de Orde van St. Sava. Hij is nog steeds Nederlander en in de Nederlandsche kolonie te Menton zeer gezien. Hij heeft verschillende werken ge schreven over het klimaat van de Riviera en oefent nog steeds des winters de praktijk uit AANSLAG OP EEN MEISJE TE WESTMAAS. Woede over het verbreken van een verloving. Woensdagavond omstreeks 10 uur is te Westmaas een aanslag gepleegd op een meis je, dat er gelukkig goed is afgekomen. De 29-jarige L. S. uit Nieuw-Beierland had eenigen tijd verkeering gehad met mej. T. B., in betrekking bij den landbouwer R. te Westmaas. Het meisje had een einde aan de verloving gemaakt. Woensdagavond heeft de dader ziin vroeger meisje bij de boerderg opgewacht. Hij sprak haar aan, waarop een woordenwisseling volgde. Even later bracht hij het meisje een paar steken met een mes toe. Zij kreeg een snede over het gelaat en over de kin. Ook haar mantel en shawl ble ken bij onderzoek messneden te vertoonen. Het meisje gilde en schreeuwde, waarop de dader het op een loopen zette. De getroffene blcedde .hevig en aanvankelijk vreesde men liet ergste. De arts. dr. De Reus, die onmid dellijk werd gewaarschuwd, verbond het meisje, dat daarop naar haar ouderlijke wo ning werd vervoerd. De politie had met het zoeken naar den dader spoedig succes Hij is te Zwijndrecht gearresteerd. WERKVERSCHAFFING. Bij de hervatting van de uitzending van werkloozen uit de groote steden naar de werkverschaffingen op as. Maandag zullen 75 Haagsche werkloozen worden uitgezon den. Het aantal voor die gemeente door het rijk beschikbaar gestelde plaatsen is 350. Binnenkort zal de Maandag uit te zenden ploeg door andere ploegen gevolgd worden ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNST. Een glasslijper met een hoogdra- vertden titel. Door de politie te Roosendaal is aange houden een persoon uit Rotterdam verdacht van het onbevoegd uitoefenen der genees kunst. Al sedert eenige weken hield verdachte wekelijks in een café zitting voor het ont vangen van cliënten, van welke gelegenheid door verscheidene slachtoffers gebruik werd gemaakt. Bij onderzoek is gebleken dat de man, die van beroep glasslijper, coupeur en koopman in ongeregelde goederen is, zich uitgaf voor „directeur van de homoeopathische en krui- denkundige inrichting, annex scheikundig en urologisch laboratorium", gevestigd aan de Boezemlaan te Rotterdam. Reeds een 30-tal inwoners van Roosen daal en omgeving was met den man in re latie getreden en had al zekere bedragen ge offerd voor „geneesmiddelen". ONTVLUCHTING MET DEN DOOD BEKOCHT. Een ongeveer zestienjarigen jongen, te Amsterdam woonachtig, die als „regeerings- pupil" in een gesticht bij Utrecht was on dergebracht, was weggeloopen. De jongen werd Dinsdag in de hoofdstad door de po litie opgespoord en zou nu onder geleide van een agent der kinderpolitie naar het ge sticht worden teruggebracht Tusschen Nieuwersluis en Utrecht vroeg hij zijn begeleider verlof, naar de W.C. te mogen gaan. Daar de jongen volkomen rus tig was, liet de agent hem gaan. De jongen kwam echter niet terug. Bij onderzoek bleek, dat hij zich door een raampje had gewerkt en naar buiten was geklommen. In Utrecht werd de vermissing gerapporteerd en kort daarna kwam het bericht binnen, dat op de spoorlijn, dicht bij Utrecht, het lijk van den knaap gevonden was. Hij was door denzelf den trein overreden en op slag gedood. ALGEMEENE TRANSPORT ONDERNEMING. Wordt het terrein van werkzaamheid te zeer uitgebreid? De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft aan den minister van waterstaat een adres gezonden, waarin zij opmerkt, dat de gestie van de Algemeene Transport Onderneming, dochtermaatschap pij der Nederlandsche Spoorwegen, in bree- de kringen van vervoerders een toenemende beroering wekt. Voor een ieder waar te nemen is hét, dat de A. T. O., opgericht voor zooveel des tijds naar buiten is gebleken als middel tot voeding van het goederenverkeer per spoor, zich sindsdien op een veel ruimer ar beidsveld is gaan bewegen; immers, thans voert zij niet slechts goederen ten vervoer door de spoorwegen aan, doch belast zij zich ook op verschillende trajecten met het vervoer daarvan tot aan het adres van be stemming, zonder dat daarbij van den spoorweg ook maar eenig gebruik wordt ge maakt. Adressant beschikt niet over de gegevens om te kunnen becordeelen, of de critiek, wel ke over deze uitbreiding van werkzaamheid begrijpelijkerwijs wordt vernomen, als ge volg van de schade welke tal van vervoer ders daarvan ondervinden, ook bij objectieve toetsing aan het algemeen belang gegrond zal blijken. Deze vraag is echter van zoo groot gewicht voor ons economisch leven als geheel gezien, dat zij niet anders dan op grond van objectief vastgestelde gege vens en na rijp beraad beantwoord mag worden. Adressant juicht het denkbeeld zeer toe een onpartijdige commissie in te stellen, wel ke een onderzoek naar alle hierbij in aan merking komende factoren zal instellen en van haar bevindingen rapport zal uitbren gen. Adressant dringt er bij den Minister op aan, aan dat denkbeeld gevolg te geven en, alvorens een definitief standpunt in te nemen, de gelegenheid tot veelzijdige over weging van dat rapport open te stellen. STAKING UITGEBROKEN. Onder het kantoorpersoneel der firma Auping te Deventer is gistermorgen een sta king uitgebroken De directie heeft het on langs gestelde ultimatum onbeantwoord ge laten. Onder leiding van „Mercurius", den r.-k. bond van kantoorbedienden „St. Fran- ciscus van Assisi" en den Alg. Bond van handels- en kantoorbedienden is het perso neel in staking daarom gegaan, met uitzon dering van enkelen, die met medeweten van het stakingsbestuur gistermorgen nog aan het werk bleven om de stukken over te dra gen. HET BRONGEBOUW TE HAARLEM. Door de gemeente gekocht. De Haarlemsche gemeenteraad heeft be sloten voor 65.000 het Brongebouw te koopen. Over de geschiedenis van dit gebouw ver telt het Hbl. het volgende: Toen op het terrein van de „Dyserinck- hoeve" in den Haarlemmermeerpolder ijzer houdend water werd aangeboord en de Haar- lggsche apotheker, de lieer C. Loomeyer, er de geneeskrachtige waarde van gesteld, voorspelde hij Haarlem fz? Vafit- toekomst ais badplaats. ""Ooie De Maatschappij tot Exploitatie van waterbronnen is er voor opgericht r31* het Frederikspark het brongeK 5* en daarachter een drinkhal gevestigd de Kurgasten zouden toestroomen Waar Het is een vreugde van zeer korten Hia weest. De „speelzaal" in het BronpJkn?*" moest al dadelijk gesloten worden en h»- leiding van de „Dyserinck-hoeve" naar J4" Frederikspark sloot zichzelf, omdat er gebruik van werd gemaakt. In den loop van weinig jaren «een is gaan. De buisleiding «'onbruikbaar stallatie in de „Dyserinck-hoeve" is nioA> «irl waard, het Brcngebouw is hol, verveto^T tochtig en vervallen. ^rveioos, Aan de concessie-voorwaarden werd eiiren lijk na het eerste jaar al niet meer voldaan maar de Mij. voor Staalwaterbronnen tracht' te zich toch aan de letter te houden door iaar lijks aan de bron eenige flesschen staalwaw te doen vullen en die in het Brongebouw te koop te zetten. En ook door elk jaar met i Mei aan te kondigen, dat het badseizoen weer geopend was Deze grap is tot den jongsten Mei-da? vol. gehouden. v Enkele jaren geleden besloot de Raad ec%- ter een eind aan deze geschiedenis te maken En het proces begon, dat nog langer had kunnen duren dan het bestaan van het Brongebouw. Maar nu is er dan toch een werkelijk einde Wat met het badhuis en met de bron in den Haarlemmermeerpolder gebeuren zal, komt binnenkort wel aan het licht. Voorloopig d. w. z. over minstens een half jaar zul Ier. er enkele gemeente dien sten tijdelijk in worden ondergebracht Hoe lang is „tijdelijk" de officieele taal? Vermoedelijk weet op dit oogenblik nog nie mand wat de bestemming zal moeten zijn. Inptaats van staalwatertafelwater. De Mij. tot exploitatie van Staalwaterbron nen, die nu het Brongebouw met drinkhal aan de gemeente Haarlem verkocht heeft, maakt daarmee een einde aan haar bestaan! Er is een nieuw bestuur gekomen, dat den heer C. A. Visser tot directeur benoemd heeft. De nieuwe directie is voornemens de exploi tatie van de bron in de Haarlemmermeerpol. der opnieuw ter hand te nemen, maar die ex ploitatie zal niet op dezelfde wijze en met de zelfde bedoeling geschieden als destijds het geval was. Het staa'water, dat toen hoofd zaak was, omdat men zich voorstelde van Haarlem een tweede Spa te maken, zal nu niet meer in omloop worden gebracht. Men zal zich uitsluitend bepalen tot den verkoop van tafelwater, waaraan dus het ijzer zal zijn onttrokkea Het water van de bron is onder zocht door dr. W G. N. van der Sleen te Haarlem, die de geneeskracht ervan opnieuw heeft vastgeste'd. Op grond van het rapport van dr. Van der Sleen heeft het bestuur beslo ten de installatie van de bron te doen hernieu wen en volgens moderne principes in te rich ten. Deze werkzaamheden zijn reeds ver ge-i vorderd, zoodat binnen korten tijd weer een water van Nederlandsche oorsprong op de markt verschijnen zal. Het bestuur is voornemens zich ook van het te Haarlem bestaande badhuis te ontdoen en zoo zal het einde van den grootschen opzet en de schoone illusies te zoeken zijn in een flesch tafelwater! Onderstaande berichten werden reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen. DE EUGENIA ONDER EEN ANDEREN NAAM WEER ZEEWAARDIG. Na reparatie vertrokken naar Griekenland. Naar wij vernemen, is het Grieksche stoom schip „Mariette" dat onder zijn vroegeren naam „Eugenia" van November 1928 tot Augustus 1929 heeft vastgezeten op de zee wering bij het postkantoor van Den Helder, na volbrachte reparatie bij de Amsterdam- sche Droogdok Mij., op eigen kracht naar zee vertrokken. De reis gaat naar Griekenland. DE ROODE DONDERDAG IN AMSTERDAM. De dag van Dor. derdag was door de com* munisten bestempeld als den dag der werk loozen. De arbeiders waren opgeroepen, cm te 12 uur te komen op het terrein van de voormalige Parkschouwburg. De pogingen om de havenarbeiders mee te krijgen zijn mislukt en er was dan ook geen groot aantal mannen bijeen. Er werden daar enkele toespraken gehou den, waarna een stoet werd gevormd, waar in circa 200 mannen meeliepen. Natuurlijk ontbraken niet de noodige roode vlaggen met opschriften. In de avonduren trokken hier en daar klei ne groepjes communisten door de stad. Om circa negen uur was een troep van ongeveer 100 personen op den Dam, die in de richting van de Spuistraat trok. Daar en op het Spui werden zij door d« politie verspreid. Te Den Haag- Gistermiddag is ook in de residentie aangekondigde demonstratie van werklooze gehouden. De optocht zou eerst om 4 uur van de Prinsegracht vertrekken, maar het was den geheelen middag vrij rumoerig m a bmirt. De politie was sterk vertegenwoordigd de motorbrigade, geholpen door de berea politie, hiela den rijweg vrij, zoodat het vei keer geen stagnatie ondervond. f Van het bordes van het Volksgebouw heeft de heer L. de Visser om 4 uur ie loozen opgeroepen te demonstreeren. honderden personen gaven hieraan geI\ n In den stoet werden vele roode vlagge doeken meegevoerd, waarop de eischeu werklooze arbeiders vermeld stonden. Geëscorteerd door veel politie 200 n je uniform als in civiel ging de stoet Prinsegracht via den Zuid Buitensmg Heemstraat, Hoefkade en Fluygenple' het Oranjeplein, waar hij door den n de Visser werd ontbonden. „unnkeo Gedurende de demonstratie we .„mmu- door de straten de Internationale en £joor nistische strijdliederen, afgewisseici kreten als „honger" en „weg met geoisie" i„ maal in De politie behoefde geen enkele m jo0p. grijpen; het geheel had een or<del'1 udefl Gisteravond is een vergadering e in PsQlion in de Nieuwstraat,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6