den nieuwen te zien DE HANDELSBEURS Gisteravond uitverkocht. - Nog slechts 4 dagen-De Koning der Koningen. Groote fabrieksbranden, Tijdens de Jaarbeurs van 11-20 Maart in NIEUWE FORD AUTOMOBIELEN EN VRACHTWAGENS DE NIEUWE FORDSON TRACTORS EN LINCOLN AUTOMOBIELEN (KORENBEURS), MARIAPLAATS, UTRECHT De Nieuwe Ford biedt U De nieuwe Fordson - Tractor, De Lincoln LINCOLN N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK. ROTTERDAM Fords oiv crzuimt niet Utrecht FORD Snel optrekken. Snelheid. Gemakkelijke bestuurbaarheid. Buitengewoon vaste ligging op den weg Schitterende carrosserieën van vloeiende, vlotte lijnen en ruime inrichting, Breede gestrekte spatschermen en lage treeplanken. Buitengewoon comfort door desoepeleveeren met "Houdaille" dubbelwerkende schok dempers, groote ballonbanden en de uit stekend gestoffeerde kussens met sterke i>ekleeding. Bij verschillende der gesloten mo dellen is bovendien de voorbank verstelbaar. Geheel van staal vervaardigde carrosserieën. Onbelemmerd uitzicht door de groote ramen met smalle stijlen bij de gesloten modellen. Waterdichte kap met tochtvrije, met de portieren meedraaiende zijschermen voor zien van celluloid vensters, bij open wagens. Sterke, soepele, 4-cyünder motor, welke 40 rem P.K. ontwikkelt. Zeer sterk chassis. Transmissie van verfijnde constructie met vele rol- en kogellagers. Bij personenwagens drie versnellingen vooruit en één achteruit, bij Trucks vier versnellingen vooruit en één achteruit. Zes-remmenstelsel, roet alle remmen inwen dig uitzettend, dus geheel ingesloten, zoodat geen vuil of water kan indringen. Voetrem op de vier wielen, handrem op afzonderlijke remmen op de achterwielen werkend. Roestvrij staal, waar noodig. Voorruit van triplex onsplinterbaar glas. Volledige uitrusting. Duurzame Pyroxylin (cellulose) afwerking. DE BEKENDE FORD SERVICE. uitgerust voor den landbouw of als weg- tractor voor industriêele doeleinden, biedtU: Groote krachtsontwikkeling, enorme trekkracht. waardoor Sterke con ructie, doordat motor, ver- snellingsstarter, achterbrug, schutbord, reservoir, en radiateur, één constructie werk vormen. Sterke transmissie geheel op rollagers ge monteerd met worm-achterasoverbrenging en drie versnellingen vooruit en één ach teruit. Landbouwtractor met sterke transmissie- rem en groote achterspatscherm^n industrie-tractor met achterwielrenuhen, onafhankelijk van transmissierem. Tandwiel voor aansluiting van drijfwerk. is de hixe-automobiel bij uitnemendheid, die het volmaakte het meest nabij komt. Schitterende veering met "Houdaille" schokdempers, groote banden. Zes-remmenstelsel met geheel ingesloten remmen. Carrosserieën van schitterende, gedistingeerde lijnen en van luxueuse binnen- en buitenafwerking. Ruiten van onsplinterbaar glas. Sterke hoogglans Pyroxylin (cellulose) afwerking. Roadster (met „Dicky Seat"). f 1800.— Ind. bumpers 1800.- 1900. - O Coupé (met „Dicky Seat") 1950.— 99 Sport-Coupé(Wf „Dicky Seat") 1950— fa 2000. fa Standaard Sedan 4-portieren) 2250. ff 2450.- Cabriolet (met „Dicky Seat") „2400— f» nel geheel accrslaendc hap 1350.- IMW*M «oor bumper* 1900.- fa 1950.- Intl. bumper* Chassis-Truck model „AA" 2095. - toehMMf «oorbumper* (Alle bovenstaande prijzen gelden af Fabriek, Rotterdam) Chocoladefabriek van de Erve H. de Jong verwoest. De schade bedraagt ongeveer 1 millioen gulden. kt den nacht van Zaterdag op Zondag heeft ie Wormerveer een geweldige fabrieksbrand gewoed, die de bekende cacao en chocolade fabriek van de Erve H. de Jong bijna geheel heeft verwoest. Omstreeks half vijf werd de brand ontdekt in de maalderij, waar de vlammen gretig voedsel vonden in de aanwezige grondstoffen. In minder dan geen tijd sloeg het vuur over inaar de belendende fabrieksgebouwen. De geheele fabriek, langs de Zaan gelegen, was weldra een groote vuurzee. De inmiddels gealarmeerde plaatselijke brandweer was spoedig ter plaatse, doch bleek niet bij machte te zijn het vuur te blus- echen. Onmiddellijk werd dan ook de hulp der omliggende gemeenten ingeroepen met het gevolg, dat binnen korten tijd 18 brand spuiten met een veertigtal stralen groote watermassa's in het vuur wierpen. De volledige Wormerveersche brandweer, bestaande uit vijf motorspuiten en een stoom spuit, was gemobiliseerd. Voorts waren aan wezig uit Zaandam drie spuiten, waarvan één drijvende. De overige spuiten kwamen uit Vormer, Krommenie, Zaandijk en Koog aan de Zaan, terwijl mede de betrekken fabriek en Westzaan's Koninklijke Fabrieken hun spuiten in werking hadden gebracht. Helaas viel aan behoud der fabriek niet te denken. Met donderend geraas hoorde men telkens gebouwen instorten en machines naar beneden vallen, terwijl nu en dan explosies werden waargenomen. Nadat de brand om vijf uur op zijn felst was, begon het vuur tegen zes uur in hevig heid af te nemen. Korten tijd daarna had men de vlammenzee bedwongen. Urenlang stegen echter nog groote rookkolommen omhoog en werkten de brandweren nog met volle kracht Op het terrein van den brand was reeds in de vroege ochtenduren aanwezig de burge meester van Wormerveer, de heer T. Cluyse- naer, om het schouwspel van den brand in °°genschouw te nemen. Ook de directie van de fabriek was aanwezig. Een groote menig- te was op de been om het blusschingswerx Sade te slaan Oe geleden schade is buitenggewoon groot f* kan op bijna 1 millioen gulden worden ge schat. Alleen aan cacaoboter ging een be drag van ruim 100.000 gulden verloren Van de geheele fabriek, waartoe behoorden een vjjftal kapitale gebouwen, waarvan sommige *ier of vijf verdiepingen boog, bleef niets an ders over dan de machinekamer, de fondant- fabriek en de kistenfabriek, benevens een paar kleine pakhuizen. Verzekering op beurspolis dekt de schade. De oorzaak van den brand is thans nog onbekend. Op de fabriek waren ongeveer 160 per sonen werkzaam. Nader meldt men ons nog: De brand werd om kwart voor vijf ont dekt door den opzichter Slot, die naast de fabriek woont. Er was Zaterdagavond tot half elf in de fabriek gewerkt. Des nachts om drie uur was door den waker Van Zeelt nog een ronde gedaan. Hij had toen niets be merkt. De vonkenregen over de Zaan, die ter plaatse zeer breed is, was zoo groot, dat een oogenblik gevaar dreigde voor de oliefabriek „De Mol". De brandweer had daar reeds een slang uitgelegd om zoo noodig dadelijk te kunnen optreden. De panden „De Zaanstroom", „Afrika", „Zuid-Amerika" en „Noord-Amerika" zijn ge heel uitgebrand. Het pand „West-Indië" kreeg boven brand- en beneden waterschade. De z.g. branderij en het pand „Suriname", die achter bovengenoemde panden liggen, bleven behouden. In den loop van den mor gen werd gister het pand „De Zaanstroom" omgetrokken. Daarvoor werd een staaldraad over den nok van het uitgebrande huis ge bracht en aan den anderen kant vastgemaakt aan de stoomboot „Meppel I". Deze trok toen aan en met donderend geweld kwam de voor gevel van dit oudste deel van de fabriek naar beneden. De weg, het z.g. Noordeinde, waaraan de fabrieksgebouwen staan, in de hoofdweg van Zaandam naar Alkmaar. Het verkeer was geheel gestremd. Het doorgaand verkeer werd over Krommenie geleid. De bewoners van Wormerveer zelf werden zoo noodig met bootjes over de Zaan gebracht. Om 10 uur rukten de verschillende brand weren van de omliggende gemeenten in en bleef alleen de brandweer van Wormerveer achter voor de nablussching. De stijfsel- en maizenafabriek van Honig te Nijmegen voor 't grootste deel vernield. In den afgeloopen nacht is te Nijmegen aan den Waalbandijk brand uitgebroken in het oude gedeelte van de groote maizena- en stijfselfabriek van de firma Honig, hetwelk geheel is afgebrand. De brand ontstond in het voorgedeeite der fabriek, waar het vuur een willige prooi vond in den voorraad van ongeveer 15.000 mud maïs. Reeds spoedig was het vuur zoo geweldig, dat de brandweer zoo goed als niets kon uit richten- Het geheele oude gedeelte tot aan d« machine-afdeeling, die wordt afgescheiden door een groote twee-steens dikke brand muur, brandden geheel uit. De brandweer moest zich beperken tot het bestrijden van het vuur in het achtergedeelte van de fabriek en trachtte daar te redden wat er te redden viel. Toen men de stoombrandspuit op de veer pont in de Waal had gezet, slaagde zij er in een voldoende hoeveelheid water op te pom pen, om met 12 stralen water te geven. Eerst tegen half twee was men den brand eenigs- zins meester, was althans het gevaar voor uitbreiding geweken. Burgemeester en wethouders waren bij den brand aanwezig. Duizenden sloegen het schouwspel gade. Ook uit Duitschland heeft men nog assis tentie gehad. Het hoofd der brandweer uit Cluff vertoefde toevalilg in Niimegen en bood de hulp der Cluffsche brandweer aan. Toen de wagens arriveerden, was het vuur echter reeds gebluscht. De schade kon nog niet precies worden vastgesteld, doch bedraagt in ieder geval minstens eenige tonnen. De fabriek, waar 300 a 400 arbeiders werk zaam zijn, ligt thans gedeeltelijk stil. Men hoopt heden echter weer een aantal arbeiders aan het werk te kunnen stellen. De schade wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister LEPEL INGESLIKT. De ontvluchte uit het psychopathen-ge- sticht te Leiden, die door de Rotterdamsche politie wegens diefstal van een paard was aangehouden en verdacht werd van een dief stal op Zevenbergschen Hoek, kon niet wor den gehoord, doordat hij tijdens zijn arrest kans zag het onderstuk van een lepel in te slikken, hetgeen door operatief ingrijpen in het ziekenhuis moest worden verwijderd. BOSCHBRANDEN OP DE VELUWE. Men schrijft uit Barneveld: Ter bestrijding van bosch- en heidebran den, die het vorige jaar in deze en omlig gende gemeenten zulke ontzaglijke ver woestingen hebben aangericht, is op de Ve- luwe een Boschbrandweercomité gevormd, dat ten doel heeft door samenwerking van een zoo groot mogelijk aantal Veluwsche gemeenten met de grootgrondbezitters, goed uitgeruste vrijwillige brandweergroe- pen te organiseeren, welker werkgebied zoodanig zal zijn geregeld, dat voor elk heide- of boschcomplex van eenige betee- kenis ten minste twee groepen worden aan gewezen, zoodat steeds snel kan worden in gegrepen] terwijl anderzijds door die be grenzing voorkomen zal worden, dat groe pen onnoodig en vooral ongewenscht, zich te ver van hun standplaatsen verwijderen. Het comité hoopt daardoor de oppervlak ten van branden en dus ook de dientenge volge aan te richten schade tot geringer af metingen te kunnen terugbrengen. Tot dit doel zal mede een snelle brand melding van het grootste belang zijn. Daar om zal zoo noodig nog een aantal uitzichts- punten van brandtorens en telefoonaanslui tingen worden voorzien. De kosten van deze organisatie, welke met hare voorbereidende werkzaamheden reeds belangrijk vordert, zullen bestreden worden door de gezamenlijke boschbezit- ters. Het comité meent er voorts op te mo gen vertrouwen, dat ook de gemeentebestu ren niet achter zullen blijven om door be scheiden subsidies meer steun aan deze plannen te verleenen. Het initiatief tot deze organisatie heeft de burgemeester van Barneveld genomen. Naast hem als voorzitter, hebben in het co mité zitting de burgemeesters van Ede, Er- melo en Putten, de opperhoutvester van de koningin, de houtvester bij het Staatsbosch- beheer te Nunspeet, de houtvester der Ne- derl. Heide Mij. te Arnhem, als vertegen woordigers der particuliere boschbezitters jhr. Repelaer van Spijkenisse en dr. Oude mans Jr. Het secretariaat wordt waargeno men door den houtvester bij het Staats- boschbeheer te Apeldoorn. VERKEERSONGEVALLEN. Vrijdagmiddag reed de 22-jarige L. Prins, leeraar M. O. gymnastiek aan het Lyceum te Zwolle, per rijwiel naar de woning "zijner ouders te Apeldoorn. Bij het oversteken van den weg bij Ernst heeft een vrachtauto van de firma Van Gelder hem aangereden en tegen de langs den weg staande boomen ge drukt. Zwaar inwending gekneusd werd hij naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Zaterdagnacht is hij daar overleden. Aan de gevolgen overleden. De 29-jarige aannemer W. Pulle uit Heel- sum, die Vrijdagmiddag aldaar op zijn mo torfiets in aanraking Wam met een auto, is Zaterdagavond half zeven in het Diacones- senhuis te Arnhem aan zijn verwondingen overleden. Tegen een (ram gereden. Op den straatweg van Kranenburg naar Beek, onder Wijier is, vermoedelijk door den mist misleid, een driewielige fiets, waarop een smidszoon met zijn knecht uit Ziflich ge zeten waren, in botsing gekomen met de laat ste tram van Kranenburg naar Beek. De knecht liep een beenbreuk en een zware hoofd wond ojSj de sanQszoon kwam met eenige ontvellingen vrij. Het slachtoffer werd in de tram gedragen, die naar Kranenburg terug keerde, waar de man in het ziekenhuis werd opgenomen. Zijn toestand is ernstig. Hei rijwiel werd totaal vernield. Fietser doodgereden. Terwijl de 61-jarige G. Zaterdagavond op den Straatweg tusschen Hengelo en Del den met zijn rijwiel wilde oversteken, kwam hij in botsing met den auto van den heer W. uit Delden. Hij kreeg ernstige hoofdwonden. Hij is een uur na aankomst in het ziekenhuis overleden. EEN MOLENAAR DOOR DE KAMWIELEN GEGREPEN EN GEWORGD. De 39-jarige R. B. te Oosterbroek (gent, Eelde, Drente) wilde gisteren den watermo len achter zijn huis smeren. Zijn halsdoek kwam in aanraking met de kamraderen, waardoor hij werd geworgd. Zijn vrouw, die na eenigen tijd ging kij ken, vond hem dood in den molen. SMOKKELEN. De smokkelarij langs de Limburgsch- Duitsche grenzen neemt steeds grooter af metingen aan, ondanks het zeer scherpe toe zicht van de vele Duitsche beambten, die er ook geen been in zien, om, na een enkele sommatie, van hun vuurwapenen gebruik t« maken. Voornamelijk worden de smokkelwaren, als koffie, tabak, thee, cacao enz. per auto over de grens gebracht. Niet alleen Duit- schers en bewoners der grensgemeenten hou den zich met 't winstgevende maar ook gevaar lijke smokkelbedrijf bezig, ook Nederlanders uit streken, ver van de grenzen gelegen, be- cefenen met meer of minder succes, het smok- kelaarsberoep. Dikwijls doen de beambten be langrijke aanhoudingen, maar dan is er ook niet zelden verraad in het spel. De winkels langs de grenzen vooral maken uitstekende zaken, nu het smokkelen zoo bloeit. En van een vermeerdering van den smokkelhandel van Limburg naar Duitsch land kan men verzekerd zijn, nu sinds 5 Maart de invoerrechten in Duitschland van thee en koffie aanzienlijk zijn verhoogd. KORTE BERICHTEN. Met de „Prins Frederik Hendrik" van de K. N. S. M. is een detachement ter sterkte van tien korporaals en soldaten vertrokken, bestemd voor den dienst bij de militaire poh- tietroepen op Curagao. Dit vertrekkende de tachement vormde de eerste der z.g. West- Indische opleidingen. Het ooglijdersgasthuis te Utrecht zal worden verplaatst naar de Oudegracht op een terrein van het voormalig Diaceneesenhuis.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7