Landbouw en Veeteelt. KINADRUPPELS Centrale noodslacht- plaats te Schagen. Officiëele opening van de centrale noodslachtplaats en verwerkingsinrichting in den kring Barsingerhorn. Dr. H.NANNING'S OUDKARSPEL7 HEEMSKERK. HENSBROEK. reeds verknoeid door fietsen. Spr. vreesde voorts, dat de gemakkelijke voorwaarde, waarop men thans een geldleening kan slui ten, niet 60 jaar zal duren. De heer Klomp gaf den heer Tjaden de verzekering, dat als een leening voor 41 pCt rrjrvt aangegaan, dit rentetype onge wijzigd blijft, tot de leening is afgelost. De heer Zeiler had het applaus na het betoog van den heer Hemelrijk onderstreept, omdat hij het met den heer Hemelrijk eens is, dat de bebouwing van de 7 H A. ten VI es- ten van de Sparrenlaan veel gevaarlijker is vcor Bergen, dan de bewuste weg. Nood wendig zullen er toegangswegen tct de pér* eeelen moeten komen. Spr. aclit deze verga dering voorbarig en het gevreesde gevaar nog vér in de toekomst. De heer Klomp onderschreef niet de meening van de heeren Zeiler en Hemelrijk, dat deze vergadering een negatief gebaar is. De stukken van Prov. Staten zijn voor spr een onaanvechtbaar bewijs, dat het gevaar van den Weg er is, en is dit, aldus Spr., geen zaak om er tegen op te komen? Geroep uit de zaal: JaJa (Ap plaus.) De heer Klomp juichte het toe, dat ook de heer Zeiler het gevaar ziet van de be- fccuwing van het terrein aan de Sparren laan. Spr. zag gaarne, dat de heeren Hemel rijk en Zeiler het comité amen verster ken. Een onderhoud, dat spr. dezer dagen met een lid var. Ged. Staten heeft gehad, heeft spr. gesterkt in het vertrouwen, dat het Pro- viciaal bestuur thans meer medewerking zal verkenen, dan toen gevraagd werd, om sub sidie voor het rijwielpad naar Bergen aan Zee. Prov. Staten zullen nu inzien, dat Ber gen een algemeen cultureel belang wil die nen. Spr. vertrouwt dat ook de andere Open bare lichamen hun steun niet zullen ont houden. De heer B c y n e v e 1 d juichte het toe als eenige raadsleden in het comité willen zit ting nemen. Dat zal er toe bijdragen mis verstanden te voorkomen, terwijl het comité tevens op de hoogte blijft, van wat er in het gemeentebestuur omgaat Spr. steunde het idee door den heer Hemelrijk aan de hand gedaan, om een fonds te vormen vanuit de burgerij. Dan toont men door een rccht- streeksche daad wat over te hebben Vc-r het behoud van het natuurschoon. De heer Klomp zeide dat het comité dit nog eens ernstig onder de oogen zal ziefl. Spr. kent echter de bevolking van Bergen vrij goed en meent, dat er wel velen zullen gevonden worden, die jaarlijks een gulden of vijf meer belasting willen betalen, doch niet in eens 100 kunnen storten. Door over te gaan tot fondsvorming zal men bereiken, dat slechts een klein bedrag wordt bijeenge bracht. Wij moeten de zaak echter in gröote lijnen houden. Burgemeester Van Reenen wees erop, dat de 3 terreinen aan den Sparrenlaan één van de moeilijkste punten voor de gemeente zijn om over te beslissen. Het gemeentebe stuur wil zich gaarne offers getroosten, dcch in geen geval, door den aankoop van het groote bosch te koppelen aan dat van het kleine het gevaar scheppen, dat voor geen van beiden succes bereikt zou worden. De motie. De heer Klomp las hierna de volgende motie voor: De vergadering van burgers en burgeres sen der gemeente Bergen, 10 Maart 1930 bij een, uitgeschreven door het Comité van Actie tegen het plan om vanaf de Fpnschman door het Berger Bosch, dat als natuurmonument za! worden aangekocht, tot de Zuidlaan een weg voor doorgaand verkeer te maken juicht den aankoop van dat bosch, ter grootte van 80 H.A., van den heer J. van Reenen ten zeerste toe; besluit den Raad tevens te verzoeken het bosch ten westen van de Sparrelaan ter groot te van 7 H.A. van de Bouw- en Bouwgrond •Exploitatiemaatschappij Bergen Binnen" aan te koopen en spreekt daarbij den wensch uit, dat de Provincie en het Rijk, in het cul- tmureele belang van de bevolking van geheel N.-H. en de duizenden die Bergen bezoeken, daarvoor aan de gemeente Bergen finan- ciëelen steun verkenen; protesteert tegen het plaatsen van een weg voor doorgaand verkeer door dit bosch op hc\ Prov. Wegenplan, omdat ze van oordeel is, dat dit bosch in het belang van de bewoners cn de duizenden bezoekers van Bergen, onge schonden als natuurmonument behouden moet blijven; besluit, den Raad te verzoeken eiken steun voor list maken van dien weg te weigeren en tot Prov. Staten het verzoek te richten dezen weg van het wegenplan af te voeren en deze er op te wijzen, dat naar haar oordeel, de met dezen weg beoogde ontlasting van liet cen trum van het dorp met het doorgaand verkeer, met het doortrekken van de Komlaan even zeer en veel goedkooper zou kunnen worden verrkegen besluit tevens, deze motie ter kennissc te brengen van den Raa- der gemeente Bergen, van Ged Staten van N.H. de Prov. Wegen- commissie en de leden van Provinciale Staten, alsmede om deze motie te publiceeren in de alsmede deze motie te publiceeren in de pers Spr. vroeg hierna, of deze motie de alge- meerde instemming van de vergadering heeft. Alleen de heeren C. F. Zeiler en J. Leyen verklaarden zich tegen de motie, zoodat "de beer Klomp tot zijn groot genoegen kon con stateeren, dat de motie met over,groote meer- cterheid van stemmen was aangenomen. (Ap plaus). De lieer Zeiler zeide, dat het nooit her plan geweest is, den weg door het bosch aan te leggen, maar wel om het bosch. De in gang zou dan komen bij „Duinvermaak". De heer Klomip had gaarne indien de heer Zeiler eerder met zim bezwaren w as ge komen de motie veranderd. Het staat echter vast, dat die weg door het bosch geprojec teerd is, en spr. gunt den heeren Zeiler en Leyen het genoegen, in zoo'n talrijke bezochte vergadering alleen tegen te stemmen. (Ap plaus). Burgmeester van Reenen zeide, dat er ♦hans 3 mogelijkheden bestaan: als de weg door het bosch er zal komen, zal 't gemeente bestuur zeker het noodige voorbehoud maken; het plan Eeuwige LaanKomlaan is een van de ei Ten, die ook de gemeente heeft voorge steld; de derde is de weg, zooals die op het oorspronkelijke plan aangegeven was Spr. hoopte, dat alle aanwezige Raadsle den niet zoo welwillend zullen zijn, door tot de Prov. te zeggen: Maak dien weg er maar. Onder alle omstandigheden moet dat voorkomen worden. Het resultaat van de hierna gehouden col lectie, welke 65 opbracht, gaf den heer Klomp aanleiding tot zijn genoegen te con- stateeren, dat deze daad be\ve2en heeft, dat het ernst is bij de menschen, om de actie van het comité ook daadwerkelijk te steunen. Op verzoek van den heer Klomp trad dr. He melrijk toe als van 't comité. De hr. Z e i 1 e r weigerde als lid toe te treden, daar hi] zich niet kon vereenigen met de bedoeling, den weg om het bosch te voorkomen Spr hield een lang betoog, waarin hij de wen schelijkheid van dien weg bepleitte. Burg. van Reenen achtte het ook niet noodig de uitrtoodiging in het comité zitting te nemen te aanvaarden, waar hij, als hoofd van de gemeente, voldoende de belan gen van de gemeente behartigt. Spr. ver aarde zich echter bereid, het comité zooveel ogelijk van voorlichting te dienen. De heer Brugman zou het een fout achten, als meerdere raadsleden in het comi té zitting hadden. De heer Klomp legde er den nadruk op, dat het comité wil werken, in samenwerking iWèt en niet tegen de gemeente. De hr. Schoon wa« van meening. dat het comité thans geen reden van bestaan meer bad. Spr. had hier een protestvergadering van de V. V'. V. verwacht. Het comité neemt de V. V. V. het werk uit de handen. De heer Klomp was ervan verzekerd, dat het comité wel degelijk reden van bestaan heeft. Spr. verwachtte dat V. V. V. het comi té zal steunen bij zijn verzoek om subsidie aan het Rijk. Bergen verkeerf in de gelukkige omstandigheid, dat het de eerste gemeente is, die bij den Boschraad welke echter over beperkte middelen beschikt om steun heeft gevraagd. Spr. zeide tenslotte allen hartelijk dank voor de groote opkomst en uitte den wensch, dat hetgeen is voorgesteld, n.1. het behoud van het bosch, met medewer king van de Ver. tot behoud van natuurmo numenten, en zoo mogelijk met steun van Rijk cn Provincie èn van de 7 H.A. bosch tn het groöte bosch van 80 H.A. verwe zenlijkt zal worden en de Prov. wegencom missie zal afzien van het plan van den weg door het bosch. Met den wensch dat dit suc ces bereikt zal worden, sloot spr. onder ap plaus de vergadering. Gistermiddag werd de door den Kring „Barsingerhorn" van den Vleeschkeurings- dienst aan de Menisbrug te Schagen ge stichte noodslachtplaats en verwerkingsin richting, de tweede en grootste inrichting op dit gebied in N.H., officieel door den com missaris der Koningin in N.-H., Jhr. Röell, geopend. De vteachkeuringswet heeft voor de naas te toekomst aan de gemeentebesturen de ver plichting opgelegd te zorgen voor de onscha delijkmalting van afgekeurd vleesch in spe ciale destructorens. In b t buitenland benut men deze vernieti ging e or een verwerking van het afgekeurde materiaal tot diermeel en technisch vet. In Barsingerhorn begreep men, dat deze methode ook ii* ons land toepassing kon vin den en dan tevens de mogelijkheid voor de veehouders opende om voor het afgekeurde vee iets betaald te krijgen. Voor ruim 2jaar beslaten de gemeente besturen van Barsingerhorn, Zijpe, Winkel. St. Maarten, Wieringerwaard, Schagen, Óude Niedorp, Nieuwe Niedorp en Callants- oog een dergelijke inrichting nabij Schagen te stichten. Deze gemeenten stuitten hierbij op tegenstand van het centrale gezag, doch gaven geen kamp, met als resultaat, dat er ms een inrichting tot stand is gebracht, rite grootsch en voorbeeldig mag worden ge noemd. De voorzitter, de heer K. Breebaart Dz burgemeester van Barsingerhorn, heette de talrijke aanwezigen, bestaande uit de bestu ren van de deelnemende gemeenten, de bestu ren van de gemeenten Helder, Schermerhorn, H.-Hugowaard en Bergen, die nog niet zijn aangesloten, den commissaris der Koningin, den Directeur-Generaal van den Gezond heidsdienst en den Inspecteur van den Vee- artsenijkundigen Dienst, welkom en sprak zijn vreugde er over uit, dat de commissaris zich bereid had verklaard de inrichting offi cieel te openen. Na een woord van dank te hebben gericht tot den architect en de aannemers verleende hij het woord aan Jhr. Rcell, die de leden van Ged. Staten verontschuldigde en herin nerde aan de moeilijkht^n die overwonnen moesten worden om de inrichting tot stand te brengen, omdat Ged. Staten meer voor centralisatie in deze gevoelen. Toch hadden deze tenslotte gemeend de goedkeuring niet te mogen onthouden. Nu de inrichting er was, hoopte spr., dat deze inrichting, de tweede en grootste op dit gebied in N.-H., even nuttig werk zou verrichten als die te Midwcud reeds doet. Onder deskundige leiding werden hierna de gebouwen en de machinerieën bezichtigd, waarna men zich aan een thee in het Noord- Hollandsch Koffiehuis vereenigde. Bijzonderheden over de inrichting. Hieronder laten wij nog de volgende bij zonderheden over de keurige hygiënische in richting volgen. Op den Men April 1929 werd door de Commissie van Uitvoering aan het Technisch Bureau Joh. J. van Dorp te 's-Gravenhage opdracht gegeven, om in samenwerking met liet Architectenbureau P. M. A. Huurman Willem Stok te 's-Gravenhage, over te gaan tot aanbesteding van het bouwwerk, overeen komstig de door hen uitgewerkte plannen De aanbesteding vond plaats op 3 Me: 1929 met het resultaat, dat aan de firma M PUDDING FA.Bf2.lEK- O L A JK C«OA///VC£A/ K. de Groot te Heerenveen het werk werd ge gund. De uitvoering der complete installatie van de Noodslachtplaats, te weten slachthal voor grootvee, slachthal voor varkens, verbin dingsgang, hanglokaal, koelhuis, darmen- wasscherij en steriliseerlokaal, werd opge dragen aan de Machinenbau Akt Ges. vorm. Beek Henkei te Kassei. De levering van de complete koelinstallatie werd toevertrouwd aan de N. V. Koeltechniek te Apeldoorn, terwijl de firma Otto Sterkei te Ravensburg voor de levering van koelhuis deuren en -ramen te 2orgen kreeg. De complete inrichting van het verwer kingsgebouw, n.m. van het slachtlokaal, met apparaten-lokaal en de malerij werd opge dragen aan de Maschinenbau Akt. Ges vorm. Beek Henkei te Kassei, welke fabriek indertijd ook de installatie leverde voor de verwericingsinrichting te Midwoud. Aan het Technisch Bureau W. D. Nier mans te Haarlem werd de levering van den stoomkel gegund en de hydrophoorinstal latie aan de N. V. Handel-Maatschappv' „Hoematimex" te Beverwijk. De firma J. G J. Kueter Sr. te Alkmaar kreeg opdracht voor den aanleg van gas-, water- en stoom leidingen, alsmede van de electrische licht- en krachtinstallatie, terwijl het isoleeren van stoomketel en leidingen aan de firma Gebr. Kooij te Enschedé werd gegund. Het noodslachthuis is bestemd voor het be handelen van de z.g. noodslachtingen. Aan gezien de slachthallen voor grootvee en var kens geschieden zijn, zou 't slachthuis ook als centrale slachtplaats gebruikt kunnen worden. Teneinde geslachte dieren, die aan herkeuring onderworpen moeten worden eeni ge dagen te kunnen bewaren zonder dat het vleesch in kwaliteit vermindert, is een koel lokaal geprojecteerd. Om vleesch, dat slechts voorwaardelijk kan worden goedgekeurd, toch voor con sumptie geschikt te maken, is een sterilisator systeem Beek Henkei aangeschaft. De installatie, waarmede diercadavers en dlachtafrallen verwerkt worden tot diermeel en technisch vet, is uitgevoerd volgens het „gescheiden systeem", d.w.z. dat het koken of extraneeren geschiedt in speciale kookketels, terwijl het drogen plaats vindt in een apar ten droogketel, die horizontaal onder de bei de verticale kookketels is aangebracht. De grootste kookketel kan c a. 1000 K G mate riaal bevatten, de kleinste 500 K.G., terwij! de droogketel groot genoeg is om de vleesch- brei, die uit beide kookketels komt, tegelijk op te nemen en te drogen. Met deze installatie kan zoowel lijmhou dend als lijmvrij diermeel worden gefabri ceerd, al naar gelang zal worden gewenscht, E>e gassen, die bij het verwerken ontstaan, weer bepaaldelijk bij het drogen van het dier meel en het indikken van de bouillon (het lijmwater) worden naar een sproeiconden sator gevoerd, daarin neergeslagen en ten overvloede nog door middel van een ex- hauster ter verbranding onder het ketelvuur geleid. Het spoelwater uit 't slachtlokaal van de verwerkingsin riek ing wordt naar een spe cialen spoelwater-sterilisator geleid en daar in onder stoomdruk absoluut steriel gemaakt vóór het in de rioleering wordt afgevoerd. Ter nazuivering van alle afvalwater wordt een biologische afvalwaterzuiveringsinstal latie uitgevoerd, volgens de plannen en voor schriften van het Rijksinstituut voor Zuive ring van Afvalwater te Den Haag. DE LANGENDIJKER GROENTE VEILINGEN. Uit de op de algemeene vergadering van de Langendijker Groenten-Centrale gehouden discussies is wel gebleken, dat men er in tuin- bouwkringen op uit is, allerlei middelen te beramen om de ongunstige tijden, welke weer voor den tuinbouw zijn aangebroken, het hoofd te bieden. Het maken van reclame voor de Langendijker tuinbouwproducten is een van die middelen. De zorg voor een goede verpakking en sorteering, voor het leveren van een product, dat aan de hoogste eischen eener goede kwaliteit voldoet, is mede een middel om de reputatie der Hollandsche groenten op binnen- en buitenlandsche mark ten hoog te houden. Verder is de bonnenkwes tie een onderwerp, dat de tongen losmaakt en waarin men, door de afschaffing der bonnen, een middel meent te vinden om invloed te oefenen op den vraag- en aanbodfactor. Dat al deze onderwerpen nog zoo warm worden verdedigd, is wel het beste bewijs, dat onze tuinbouwers het nog niet op hun slofjes af kunnen en dat de gebraden duiven hun niet in den mand komen vliegen. Naast harden arbeid is het noodzakelijk zich voortdurend op de hoogte houden van wat men als eisch voor groenten stelt en niet blind te zijn voor de actie zijner concurrenten, die ook niet stil zitten en herhaaldelijk blijk geven van voor uitgang op menig gebied. De pers licht tegen woordig de tuinders vrij juist in, doch die in lichtingen te verwerken en te rangschikken er zijn conclusies uit te trekken en een richting aan te wijzen, waarlangs, op grond van opgedane kennis, moet worden voortge- gewerkt, is niet iedereen gegeven. Deze mate rie is vrij ingewikkeld en eischt meer dan ge wone kennis en ontwikkeling. De afgeloopen week behoort niet tot de beste Vooreerst zette de stijgende lijn, die de laat ste weken op te merken viel in de prijzen der roode kool zich niet voort. Maandag werd aan de veiling van den Noordermarktbond 9.60 besteed, aan die van de L.G :.,TT' 9-40, doch volgende dagen, ongetwijfeld als gevolg van het zachte weer, konden deze prijzen niet gehandhaafd blij ven. Zoo werd in het midden der week te Broek op Langendijk 4—8.80 besteed, te Noord-Scharwoude 4—8.70. Zate'dag toen cc aanvoer groot was, maar ook de vraag opgewekt, kon aan de Broeker veiling 5.209.30 worden gemaakt. We verna men zelfs, dat er nog enkele partijtjes voor 10, of 1000 per spoorwagen zijn ver kocht. De hoogste prijs wordt besteed voor het mooie kleingoed van ongeveer 3 pondde groote brengen ongeveer de helft op van dc pas genoemde. In totaal werden aan beide veilingen 150 spoorwagens aangevoerd, een belangrijk kwantum alzoo. De markt neemt die echter gemakkelijk op, zoodat, bij samen werking van verschillende gunstige factoren, de hoogste prijs nog wel niet is bereikt. Ongeveer hetzelfde verloop had de gele kool. Den eersten marktdag werd aan de ve:- ling te Broek 5.608.80 gemaakt, aan die te Noord-Scharwoude 7.409. Wcensdag was de noteering aan de eerste veiiing 38.10, aan de tweede 8.70. Op het eind der week bleef de notee ring voor kteine ongeveer dezelfde, terwijl de groote eenigoeins in prijs steeg; te Broek was de laagste noteering op de 2 laatste dagen 5—5.50. De totaal aanvoer over beide veilingen bedroeg 80 spoorwagens,, zoodaf men niet kan zeggen, dat de markt wordt overvoerd. Trouwens de voorraden van deze koolsoort zijn niet groot. Niettegenstaande de groote vraag naar Deensche witte kool, in het bijzonder uit Ame rika, blijven de prijzen ervan bijzonder laag Voor het allermooiste product en wel van de meest gezochte grootte, kon niet meer dan ruim 2 worden bedongen. Groote Deensche witte kool bracht ruim 1 op, zoodat gemid deld per spoorwagen 150 zal zijn ontvan gen. Wie vo:or dit kwantum kool slechts ge noemd bedrag krijgt, zal met groot verlies werken, daar alleen de landhuur met ploeg- loon dat bedrag eischt. Aangevoerd werden 165 sj>oorwagens, wel een groote hoeveel heid, doch in verhouding tot de beschikbare voorraden is dit nog te weinig. Zeer ongunstig was ook het verloop voor de uienmarkt. Voor zeer mooie uien werd per 100 K.G. ongeveer 8 besteed. Met de Deensche witte kool vormt dit product de oor zaken van een ongunstig tuindersjaar. Drie lingen brachten nog minder op: herhaalde lijk kwamen prijzen van 0.600.70 per 100 K.G. voor. Voor grove uien werd van 1.30ƒ1.80 betaald. Er werden ongeveer 9 spoorwagens aangevoerd. Laag zijn ook de prijzen der peen. Voor groote werd van 0.701.60 besteed kleine brachten 0.500.90 op, een niet te hooge prijs voor veevoeder. Bieten werden verkocht voor prijzen tus- schen 12.60. De meeste brachten ech ter 1.60 op. EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. WARMENHUIZEN. Veilingsoverzicht van 3—8 Maart. De eerste twee dagen en de laatste dag van deze week waren voor aanvoerders, van de verschillende soorten kool de beste. In het midden van deze week ging het niet zoo goed met den prijs van dit product. Vanaf Dinsdag tot Vrijdag zakte de markt van de roode kool, maar de laatste dag maakte ai- les weer goed. Zaterdag waren er 110 met roode kool, met een aanvoer van 15000 kilo. Dien dag ging er een hoera op dat voor het eerst van dit seizoen de hoogste prijs werd besteed aan de markt van 10 voor de mooi ste partijtjes roode kool. Was de prijs Dins dag met een flinken aanvoer nog van 3.70 tot 9.20 voor de eerste kwaliteit, de vol gende dagen was deze niet meer dan 4.30 tot 8.30 per 100 K.G., de tweede kwaliteit tot 7.50 toe. Uitschot rcode kool bracht toen t 2.50 tot 3.20 op, Zaterdag werden de groote niet minder verkocht dan 5 en bracht 8-ponds kool zelf» nog 5.50 op, dat is ruim 20 ets. per stuk, 4-ponds kool gine van 6.80 tot 7.30 toe, 6000 en kool voor 8 en 8000 er voor 9.30 en nog de meest gewilde roode kool tot 10 toe, 2de kwali teit ging niet minder dan van 4.60 tot S.20 pei 100 Kilo. Hoewel men tevreden is, met deze prijzen, blijft men nog ver bene den den prijs van dezen tijd in 1929, die on geveer het dubbele was van alle soorten De witte kool is zoo wat eenheidsprijs De eerste soort was iets boven de 1 per 100 Kilo en kon niet tot 2 toe komen, voor de kleinste van 1 Kilo, 2e soort, beneden de 1 tot den minimum prijs toe van 60 ets. p. 100 Kilo. Zaterdag was er een aanvoer van bij na 9 waggons. Deze prijs is niet meer dan een zesde gedeelte vergeleken bij dien van 1929. De gele kool bleef ongeveer op peil staan. Zaterdag was het wel de beste markt Bleef deze de eerste dagen beneden de 8 voor den kleinste eerste soort, Zaterda^ kwam deze weer boven de 8 en was deze van 6 tot 8.20, 2e kwaliteit van 5 tot 6.80 per 100 Kilo. Deze prijzen zijn onge veer gelijk met die van 1929 en ook «relijk met die van den vorigen Zaterdag. Vergelijkt men den prijs van de uien met dien van de voorlaatste twee jaren, dan krijgt men hier van een treurig beeld te zien. Was deze in 1928 bijna 1500 per wagon en in 1929 meer dan 1000, nu is deze weinig meer waard dan 100 per wagon. Met de peen is het niet veel beter gesteld. Voor een wa gon peen betaalt men nog geen 150 en kreeg men in 1929 denzelfden tijd meer dan 400 en in 1928 zelfs 600. Dat er tot nog toe eij scherpe tegenstel ling is bij verleden jaar kan wel hieruit blij ken, dat de omzet aan deze veiling in Fe bruari 1930 was 143000 tegen 311000 in 1929. Misschien, dat de maand Maart het nog wat goed zal maken. Provinciaal nieu^ Algemeene vergadering der Coöp. Boer«, leenbank op Zaterdagavond half acht t? "huize van den heer C. Jansen alhier De voorzitter, de heer G. Hart, opende met een wx rd van welkom aan de zoo talril opgekomen leden. De voorzitter sprak zijn blijdschan uit over den steeds grooteren bloei dezer vereen! ging De heer F. Moejes had verleden jaar oo jaarvergadering gevraagd of het mogellk was, dat de vereenigmg „Het Witte Kruii* lid werd en hierop nog geen antwoord ont vangen. De voorzitter deelde mede, dat deze weg open staat. De vereeniging kan lid worden met toestemming van het geheele bestuur Nog werd medegedeeld dat door het be stuur 100.000 voor een jaar was vastgezet bij de Centr. Bank, waarvoor dan een v, cent rente meer werd uitgekeerd dan voor effecten. Dit jaar is het een gelukkige greep geweest. Hierna werd door den kassier het jaar verslag uitgebracht Vooruitgang leden van 214 op 235, 2 le den zijn overleden en 2 uitgetreden wegens vertrek. Nog werd aan den heer H. Hart een woord van hulde gebracht, waar dit al tijd een zeer actief en humaan lid is ge- weest. Vooruitgang spaarders van 318 op 374, met een vooruitgang van spaargeld van 325256.33 tot 413988.57. Voorschotten van 109 op 116 met een be drag van 125394.56. Er zijn 90 Rek.-Courant-houders, waar van de schuld aan de bank 271888 27, het te goed 60217.97. De winst bedraagt 1638.70, het reser vefonds 12116.77, zoodat de winst ge voegd bij de reserve zal wezen 13755.47. In het dagboek werden 1950 posten met een ontvangst van 1212026.09 ge boekt, ongeveer 200.000 meer dan het vorige jaar. Door de heeren J. v. Hout Jr. en G. Zeeman waren boeken en kas nagezien en door den heer Zeeman werd een woord van bewondering: gesproken voor het vele werk door den kassier verricht. Alles werd in d beste orde bevonden. Medegedeeld werd dat de balans ter inzage ligt. Verkiezing bestuurslid, aftredend de heer Jn. Kalverdijk. Uitgebracht werden 54 temmen, waar van op den heer Kalverdijk 49 st., die alzoo herkozen werd. Verkiezing lid van den Raad van Toe zicht. Aftredend de heer P. Wijn, die met 51 stemmen werd herkozen. Nog werd aan de leden gevraagd wan neer onverhoopt door sterfgeval of be danken 2 nieuwe bestuursleden noodig mochten zijn, hiervan een uit den Raad van toezicht te kiezen. Voor kasnazien 1930 werden aange wezen de heeren Jb. de Roer en A. Bak ker. Daarna volgde nog de rondvraag. D->~r den heer Jb. de Boer werd het woord gevraagd. Gehoord het vele werk van het ge heele bestuur, gezien de groote reserve kas, is het zijn vraag of voor den tijd en moeite van bestuur en Raad van toezicht een kleine vergoeding niet op hare plaats zou zijn. Het bestuur zal dat in overweging nemen. Daarna sluiting. Zaterdagmorgen ontstond brand ift de garage van de firma J. Eecen, hout handelaar alhier. Per bekkenslag werd dit in het dorp bekend gemaakt. Bij aan komst der brandweer ter plaatse was de brand al weer gebluscht. Door het aan slaan van de motor, kwam een vonk in den kelder waar boven de auto's gere pareerd werden. De reparateur, de heer Jn. Mulder, be kwam brandwonden aan gelaat en han den en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Met 2 brandblusch- apparaten van de firma J. Eecen en 1 van de brandwaarborgmaatschappij, wist men de vlammen spoedig te be dwingen. Een aato werd ernstig gebla kerd. Door het gemeentebestuur is aangekocht de houten doorrijstal staande nabij het voor malig Assummertolhek en door de Provincie het gebouwtje in eigendom van den heer A- de Rie alles staande aan de Kleis en met de conditie per 1 Mei met den beganen grond gelijk gemaakt te worden ten dienste van wegverbreeding. De Arbeiders-Tooneelvereeniging »Fal*l land" van Heiloo trad hier Zaterdagavond voor de derde maal in dit seizoen op ®et de „Opgaande Zon" van Heijermans, een spel van den middenstand, in 4 bedrijven. Deze uitvoering, bedoeld als 2de abonne mentsuitvoering, georganiseerd door den heer L. Mantel, kan wederom buitengewoon goed geslaagd heeten, want de spelers oogst ten een enthousiasten bijval, terwijl e« stampvolle zaal den ondernemer wel een nna® cieel succes waai-hm-orte Het is een veibitj- cieel succes waarborgde. Het is een vel.^'T dend verschijnsel, dat aan dergelijke stukken een sterke moraal ten grondslag ligt Het t* zoek wordt niet kleiner, maat wel steeds gr0*" W- Èn al reageerde het publiek van u IE eenloopende leeftijden nu juist niet altijd V de juiste manier, over het geheel gen0™"; was de aandacht en het later zoo sponta applaus, waardoor eenige malen ,gehaa moet worden, een bewijs van groote in£~- menheid. Vooral in dezen tijd van ec°.r' sche depressie in het zaken- zoowei als !n. fl landbouw-leven, komen zulxe stukken tot recht. Over het spel niets dan goeds, zoo over de tooneel-aankleeding. Steeds moesten wij de capaciteiten van ®ec rr* seur Rossenbacker bewonderen, yooia een stuk met zuIk een groote t'«zetting op i'ze voor het voetlicht te brengen. De heer a- de .Gier beiwerschte M

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6