De Twee-en-Twintigste Nederlandsche_ Jaarbeurs, Jeugdlectuur» Tijdschriften Boeken BinnetiBaeigj Weiger nemeak en lei e» op del op elke labiel het woord .BAYER' slaat. Prijs 75 cis grootvader meerdere maten het geheele too- neel door z'n pel. Daarna nog mej. Nel Schuijt als Sanja en de heer M. Uitenbosch als Stuifcand genoemd worden. De grimeur, de heer T. Uitenbosch, verdient een extra phiimpje voor z'n arbeid. SCHERMERHORN. Op de R. K. begraafplaats werd Maan dagmorgen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den zoo jammerlijk om het leven gekomen Jacob Luitjes. Een fraaie krans van de directie van de N. V. Crok Laan te Wormerveer en één van de arbeiders van die fabriek dekten de lijkbaar. Een talrijke schare belangstellenden woonde den kerk dienst bij en volgde de lijkbaar naar d<> laatste rustplaats. Opening van het tweede gebouw door de koningin. Belangstelling van vele autoriteiten. Optimis tische beschouwingen van den secretaris-generaal. De twee-en twintigste Nederlandsche Jaar- ?>eurs heeft vandaag haar poorten geopend! Een gebeurtenis welke in de annalen van het Jaarbeursinstituut in den meest waren zin van het woord! geboekstaafd zal worden als één vaii koninklijke beteekenis, dank zij immers het tweeledige feit, dat deze voor- jaarsdemonstratie gepaard is gegaan met de opening van het tweede gebouw en dat het onze landsvrouwe is geweest, die het cere monieel dezer opening, mede in tegenwoor digheid van haar Gemaal, verricht heeft! Vandaar dan ook dat de aloude Bisschops stad zich vandaag in feestgewaad vertoonde en duizenden harer inwoners door het dragen «in het traditioneele oranje-strikje of knoopje van hun blijdschap met het vorstelijk bezoek 'blijk gaven! Uit tal van „particuliere" ven- siers, vooral in den omtrek van het Centraal Station hoewel ook de binnenstad en de buitenwijken niet waren achtergebleven alsmede van de openbare gebouwen wapper de de driekleur; de drukte in de straten en niet minder het feit dat de politieagenten voor deze bijzondere gelegenheid den blin kenden helm droegen, gaven kleur en leven aan het feestelijk aanzien der stad. Dc aankomst van het Koninklijk Paar. Te 10 uur 10 arriveerden de koningin en de prins aan het Centraal Station, van waar de hooge gasten zich met het gevolg per auto naar het Vredenburg begeven. Op het station en langs den Leidscheweg en het Catharijnenburg had zich een vrij dichte me nigte opgesteld, die het koninklijk paar har telijk toejuichte. Te 10 uur 15 kwam de stoet ter jaarbeurze aan. De vorstelijke personen werden in het ad ministratiegebouw ontvangen door de leden van den raad van beheer en de leden van den raad van bestuur van de N.V. Mij. tot Exploi tatie van Jaarbeursgebouwen. Bij het binnen treden van de kamer van den raad van be heer bood de dochter van den voorzitter, mejuffrouw Fentener van Vlissingen, aan de koningin bloemen aan. Onmiddellijk begaf het vorstelijk gezelschap zich daarop door den hoofdingang van het eerste gebouw naar het jaarbeursrestaurant, dat eenvoudig met palmen versierd was en waar een twee honderd tal genoodigden bijeen waren ge komen, o.m'. mr. dr. graaf van Lijnden van Sandenburg, vice-president van den Raaa van State, de minister van Arbeid, Handel en Nij verheid en voorts dr H. Th. 's Jacob com missaris der koningin in de provincie Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van .Utrecht, de gezanten van Amerika. Zuid- Afrika, Frankrijk, België, Zwitserland Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije en Hongarije, Chargé d'affaires van Duitschland en Italië, G Glaser. Attaché Commercial van Frankrijk, dr. A baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, mr. dr. A. Scholtens, secreta ris-generaal van het departement van Arbeid, ir M. H. Damme, directeur-generaal van de Posterijen en telegrafie, de directie de. N'ed. Spoorwegen, de leden van Gedeputeerde Staten en de wethóuders van Utrecht. Toen de vorstelijke personen hadden plaats genomen, nam de voorzitter van den raad van beheer, de heer F. H. Fentener van Vlissin gen. het woord In zijn zeer uitvoerige rede herinnerde spr. aan het feit dat a! wie geen vreemdeling is in de economische ge schiedenis van het vaderland, weten moet, dat de leden van het koninklijk huis steeds jpj'n vooraan gegaan, indien het gold de be- langen van onze economische ontwikkeling en onze volkswelvaart te behartigen. Na de totstandkoming van het tweede gebouw in den breede te hebben gememoreerd, wierp SP'- vervolgens een terugblik in de geschiede- ®'s van het Ned. jaarbeursinstituut, waarna •Di. constateerde Hat de dac van heden zeer zeker voor de Ned. jaarbeurs een heuglijke dag, een blijde feestdag mag heeten Des niettemin -- aldus spr. zijn wij ons er ter dege van bew'ust, dat de thans nog steeds stijgende lijn van onzen groei onderbroken kan worden door meer of minder gevoelige inzinkingen. Daarom zullen we slechts na rijp beraad verdere stappen zetten op den weg der geleidelijke uitbreiding. Na ailen, die aan het tot stand komen van het tweede gebouw hebben meegewerkt dank te hebben gebracht, in de eerste plaats aan de regeering, die zeide spr. ook dit maal bewezen heeft, in het voortbestaan en gedijen der Ned. Jaarbeurs een landsbelang te zien, besloot spr.: Het heeft Uwe Majes teit behaagd, persoonlijk de plechtigheid der officieete opening te willen verrichten. Ik heb reeds op de groote beteekenis. die dit feit voor ons heeft, gewezen. Moge het te allen tijde in de herinnering blijven van den te genwoordige en de komende Raden van Beheer, opdat het hun tot aansporing srrekke, in goede zoowel als in slechte tijden, hun oeste krachten te wijden aan den groei en den bloei van de Nederlandsche jaarbeurs. (Applaus). De opening door de koningin. Onmiddellijk nadat de rede was uitge sproken, verheten de vorstelijke personen de zaal en begaven zich naar de plaats, waar het nieuwe gebouw grenst aan het eerste ge bouw. De toegang tot het nieuwe gebouw was met een guirlande van bloemen afgeslo ten Een plechtig moment was het, toen het zoontje van wijlen den eersten voorzitter der jaarbeurs, de jongeheer Wal ter Adriaan van Zijst aan H M. op een wit zijden kussen een hamer aanbood. Met dit voorwerp sloeg de koningin vervolgens de guirlande door. Het hooge gezelschap begaf zich vervolgens door de nieuwe zalen van. het jaarbeursgebouw naar de eerste verdieping om van het midden der dwarsgalerij het interieur van het nieuwe jaarbeursggedeelte in oogenschouw te ne men. H.M werd op den rondgang begeleid door den lieer F. H. Fentener van Vlissingen, terwijl Z. K. H. begeleid werd door jhr. A. H. Op ten Noort, vice-voorzitter van den raad van beheer. Vervolgens begaven de vorstelijke personen zich naar dc eveneens pas geopende Inter nationale Tentoonstelling van Gemeente lijke Openbare Werken (1. T. O. W. U.), waar zij werden ontvangen door het dagelijksch bestuur van de vereeniging van Gemeente werken, de heeren ir. L. W. H. van Dijk, voor zitter, P. Nauta, secretaris-penningmeester, ir H. G. Mos en ir. L. N. Holsboer Met roote bealngstelling namen de koningin en e prins dc inzendingen van de gemeenten Utrecht en Rotterdam in oogenschouw. Naar het Diaconessenhuis. Te ruim 11 uur 30 verlieten de vorstelijke per sonen met het gevolg de Jaarbeurs, waarna door de binnenstad langs het Wilhelmina- pak naar het Diaconessenhuis werd gereden. Ook thans was de belangstelling in de straten zeer groot. Aan den ingang van het gebouw werden de Koningin en de Prins ontvangen doöf de directie, bestaande uit ds. Barger, zuster Haspels en dr. Cramer. Dit bezoek, hetwelk een huiselijk karakter droeg, gold het Zusterhuis en de ziekenzalen. Vooral de patiënten toonden zich over deze vorstelijke belangstelling zeer verheugd. De rondgang, waarbij de directie als ge leide optrad, duurde tot ongeveer tien voor een. Langs de buitenwijken der stad, waar tal van menschen op de been waren, keerde de koninklijke stoet tenslotte langs den koristen weg naar het Centraal Station terug en werden de afzettingen opgeheven. De persconferentie inzake de Vcorj aarsben rs. In de cor. ersatie-zaal van het Jaarbeurs gebouw heeft gistermiddag secretaris generaal W. Graadt van Roggen in de tradi tioneele persconferentie, welke als gewoonlijk door een groot aantal binnen- en buiten- landsche journalisten werd bijgewoond, een optimistischen toon omtrent deze voorjaars beurs doen hooren. Optimisme, dat gerecht vaardigd wordt door het feit, dat de Ned. jaarbeurs door het in gebruik nemen van het tweede gebouw haar bestaansrecht bewezen heeft! Wat de naaste toekomst betreft, wees de heer Graadt van Roggen er op dat de Jaarbeursactie gericht zal blijven op de ver dediging en versterking van de positie van onze inheemsche nijverheid in het binnenland Trots haar internationaal karakter heeft de Nederlandsche jaarbeurs de taak kunnen vol brengen om aan het Nederlandsche fabrikaat in eigen land grootere bekendheid en grooter afzetgebied te verkenen. Naast deze oude taak moge een nieuwe taak voor de toekomst verwacht worden in de richting van uitbrei ding van het veld van actie der Nederland sche ihdustrie buiten de Nederlandsche land palen. Wij moeten met ons Nederlandsch fa brikaat de grenzen over; wij moeten in den vreemde bekend worden als industrieland. Welnu: de Jaarbeurs is er om dat te ver wezenlijken! De buitenlandsche handel, die gewoon is op de buitenlandsche jaarmarkten poolshoogte te gaan nemen, zal ook voor Nederland de Jaarbeurs te Utrecht gaan be schouwen als het aangewezen centrum om er zich op de hoogte te stellen van den stand der Nederlandsche industrie en hare ontwik keling. Deze Voorjaarsbeurs is, wat de deel neming aangaat, een buitengewone verras sing geweest. Het totaal aantal deelnemers is van 1151 aan de voorjaarsbeurs 1929 ge stegen tot ruim 1300. Nederland komt met 886 inzendingen voor den dag. Men zou, gezien de volle bezetting, een grooter accres verwacht hebben. Maar eensdeels is dit cijfer nadeelig beïnvloed ge worden door de grootere ruimten, waarmede de deelnemers oude zoowel als nieuwe voor den dag zijn gekomen en anderdeels na deelig beïnvloed, doordat dat gedeelte van het terrein Vredenburg, waarop thans het tentoonstellingsgebouw voor de Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken is op gericht. bij de vorige voorjaarsbeurs in be slag was genomen door jaarbeursdeelnemers. Het feit dat onder de internationale verhou dingen op het gebied van het jaarbeurswezen de Nederlandsche jaarbeurs in een rustig tempo en op gezonde basis tot den bouw van een tweede jaarbeursgebouw moest over gaan. heeft den Raad van Beheer aanleiding gegeven tot het uitschrijven van een prijs vraag, ten doel hebbend een wetenschappe'ijk onderzoek te bevorderen van de ontwikke lingsgeschiedenis van het moderne jaartjetrrs- wezen en de functie der jaarbeurs in het hui dig handelsverkeer, tot beoordeeling van we! ke prijsvraag het jaarbeursbestuur de heerer dr. Fockema Andrea, oud-voorzitter der Ned Jaarbeurs, prof dr. N. J. Polak, hoogleeram in de Bedrijfsleer aan de Ned. Handelshoo gesehool te Rotterdam en prof. dr. Z. W Sneller, hoogleeraar in de Economische Ge schiedenis aan de Ned. hande!shoogeschoo! te Rotterdam bereid gevonden heeft de jury te vormen. De heer Graadt van Roggen kondig de tenslotte een aantal excursies en bezoeken aan deze Voorjaarsbeurs aan. Het gezelschap maakte hierna een rond gang door de expositieruimten, waar nog veel gehamerd en geredderd werd, zoodat van het geven van eenig, van bezonkenheid getui gend overzicht uiteraard geen sprake kan zijn Over de indeeling der beurs vaft ver melden dat de groepen hoofdzakelijk gebleven zijn op de verdiepingen, waar zij reeds ge vestigd waren De groep in Meubelen beslaat de 5de verdieping van het oude en nieuwe ge bouw en bovendien de 4e verdieping van het nieuwe jaarbeursgedeelte. De Oostenrüksche groep is weder present met meer deelnemers dan vroeger. Voor het eerst komt Zwitser land met een collectieve groep Zwitsersche in- dustrieelen. Een Hongaarsche groep, reeds in voorbereiding, meest ter elfder ure worden afgewezen wegens plaatsruimte. De groep glas, porselein, huishoudelijke artikelen enz. is zoodanig uitgebreid, dat, met het nieuwe gedeelte, de tweede verdieping te klein voor haar was en deze groep gedeeltelijk op de derde etage overloopt. Op de eerste veraiepii^p is de afdeeling ko loniën ditmaal in het bijzonder aan het toe risme gewijd; de groep metaalindustrie neemt ééne zijde van den nieuwen jaarbeurs vleugel op de eerste verdieping inde groep electrotechniek de tegenoverliggende zijde. De groep bouwmaterialen heeft haar intrek ge nomen in de beide groote zalen, waarmede het Jaarbeursgebouw is uitgebreid. Op het terrein Vredenburg prijken weer als van ouds de groote machines. De bijeenkomst werd bes'oten met een ge zellig samenzijn en een diner in het jaar- heursrestaurant. Ter gelegenheid van de ope ning van het tweede gebouw bood tijdens de maaltijd de heer Henri Dekking, penning meester van den Ned. Journalisten Kring, den voorzitter der jaarbeurs namens vele bin nen- en buiten'andsche perscollega's, na een hartelijke toespraak, een mand met bloemen aan. In mist en storm, heet een prettig jongens boek van O. Visscher, dat bij de firma G. E. van Gcor lonen te Gouda is uitgegeven. Het is het verhaal van een eenvoudigen veer man in de buurt van Rotterdam, die met zijn vrouw en twee jongens in het veerhuis woont en daar heel wat avonturen beleeft. Zij maken een hangen nacht door als het water wast en hoog in het huis dringt en de jongens maken eiken dag iets bijzonders mee, zij krijgen een ongeluk met een hondenkar, of drijven met een bootje de rivier af. Door bijzondere omstan digheden komt de oudste van het tweetal op het spoor van een belangrijken diefstal waar door de dieven gevangen genomen kunnen worden. De belooning blijft natuurlijk niet uit en beide broertjes krijgen van den bestolene een nieuwe fiets, waarmee zij, den koning te rijk, door het dorp rijden. Ook bij een brand maakt Dirk, de oudste zich verdienstelijk en het gevolg is, dat vader en moeder Klapwijk langzamerhand het veer vaarwel kunnen zeg gen en in een eigen huisje kunnen trekken waar de beide jongens, die dan een hoender park exploiteeren, bij hen komen inwonen. De handel floreert en als de vrachtauto van Klapwijk en Zonen door het dorp rijdt, wijst menige vader zijn zoon op den naam van den ouden veerman als bewijs, dat jongens, die oppassend en werkzaam zijn het in de wereld tot welgestelde zakenlieden kunnen brengen. O. Verhagen heeft bij dat alles aardige plaatjes geteekend en de uitgeversfirma zorg de voor een keurigen omslag van dit voor jon gens zeer aanbevelenswaardige werkje. In Panorama vertelt Lion Hawler van de zeeroovers in 1930, een fantastisch verhaal, dat op passende wijze geïllustreerd is. Bij fraaie afbeeldingen geeft Poe poet Bajoe een beschrijving var, veer en brug in Indië en Dr. Th. Pantopolitis vertelt van een uithoek, de Acropolis, een overblijfsel van den klassieken tijd in Athene. De schaakredacteur Dr. M. Euwe bespreekt het verblijf van den genialen schaker Spielmann in Nederland en Renée Hagedoorn, die de voorjaarsmodellen 1930 beschrijft geeft daarbij prettige afbeeldingen van bijzonder fraaie toiletjes. Van de actuee'e foto's noemen wij die van het carnaval te Breda, portretten van de Koninklijke familie, een luchtkiek van Stockholm, foto's van de verkiezingen m Japan en het bloemefeest te Nice alsmede een aardige portretstudie van Borneo'sche jeugd. Dit nummer geeft novel len van Peter Bale, en Rijban. In De Nieuwe Gids behandelt Dr. M. B. Mendes da Costa de Ilias en Odyssea en de „Homerische kwestie". Roel Houwink ver volgt en besluit de geschiedenis van Nicoder- mus. P. Otten publiceert éen een-acter „Het Kistje", Hans P. van den Aardweg geeft eeni- ge bladzijden uit het dagboek van een verla tene en Marie Sehmitz publiceert een novelle „Wedergeboorte". Mr. Dr. L. W. R. Van De venter zet de beteekenis der kleine partijen uit een. Hé'ène Swarth publiceert verzen en Wil lem Kloos geeft de traditioneele „Binnenge dachten" en bespreekt de figuur van J. Mat- thys Acket. Het buitenlandsch overzicht wordt door Maur'ts Wagenvoort verzorgd en Jeanne KloosReyneke van Stuwe behandelt ditmaal de bibliographie. Martin Andersen Nexo, Jens Vorup. Uit gave N. V. Van Hotkema en Warendorfs ;itgeversmaatschappij te Amsterdam. De Deensche boer is altijd een voorbeeld voor zijn soortgenooten geweest, een arbeid- ,zaam man, die geheel opgaat in zijn bedrijf fni uit den grond weet te halen wat er in zit. lij is een koning op zijn boerderij waar zijn wil wet is voor de talrijke daglooners en '-m echten, die, der traditie getrouw, bij den boer en zijn vrouw aan tafel eten. Jens Vorup is een van die nijvere land bouwers en zijn boerderij Vaeldegaard is tot rin het buitenland bekend als eén modelin richting. Jens en zijn flinke, practische vrouw Marie Vorup wonen met hun drie kleine kinderen op de hoeve en zij vormen een gelukkig gezin tot de wereldoorlog uit breekt en ook in Denemarken in de resulta ten van het boerenbedrijf een geweldigen ommekeer teweeg brengt. Jens Vorup is voor de meeste bewoners van de streek eigenlijk altijd een vreemde ge weest al heeft hij door zijn energiek werk tenslotte de hand van Marie en de hofstede van den ouden Ebbe gekregen. Maar hij is -m blijft van 'n ander geslacht dan de dege lijke vrouw van Vaeldegaard, die zich toch ■nog wel eens graag aan haar jongemeisjes- droomen overgeeft, als de Oude Ebbe, die een stille weldoener is en diens zoon Niels, de afgezette schoolmeester, die het opkomend socialisme predikt. De oorlog brengt op dat verre Deensche gebied de evolutie in wat vlugger tempo Ondanks den afkeer der een voudigen en beter gesitueerden, wint het so cialisme meer tn meer aanhangers en de oorlog, die alle prijzen omverwerpt doet het volk de hoeven verlaten om elders beter be taalden arbeid te aanvaarden Dan kemt de speculatiezucht ook over Jens Vorup. Hij wil niet langer de hardwerkende boer zijn, hij kan zijn geld gemakkelijker verdienen, hij rolleert met een troepje vrienden van ver- ht allooi, koopt en verkoopt bedrijven, vee, hooi en boerderijen die hij nooit gezien heeft, richt een credietbank op waarvan hij zelf de president en de voornaamste klant wordt en sticht een syndicaat om de uitvin ding *van een bedrieger te exploiteeren. De gevoigen blijven niet uit, de tegenslag komt en Jens Vorup is gedwongen te vluch ten voor de woede der bedrogen bevolking, die hij in zijn speculaties heeft meegesleept Als hij na een langen tijd van rondzwerven teiug komt is de oorlog afgeloopen Zijn vrouw en kinderen en de teruggekeerde knechten hebben het werk op de hoeve her vat en laten hem duidelijk gevoelen, dat zij hem nu wel missen kunnen. Nog eenige da gen blijft hij werkeloos toezien, dan vertrekt hij in stilte naar Amerika om daar ander maal zijn geluk te beproeven. Nexo weet toestanden en karakters nauw keurig te teekenen, mannen als de goedige, dikke prest, de menschlievende Ebbe, de so cialist Niels, die zijn idealen verkondig! en niet het minst Marie Vorup, de trouwhartige boerin van Vaeldegaard. zijn markante fi guren wier leven en werken deze geschiede nis van het Deensche platteland tot een boei- end geheel maken Tj. HET ONTWERP-DRANKWET. Eert adres van den handel. Het Federatief Drankwet-Comité heeft zich in een uitvoerig adres gewend tot de Tweede Kamer om haar aandacht te verzoe ken voor de wenschen en bezwaren welke bij de aangesloten organisaties, welke alle be langhebbenden bij de regeling van den klein handel in alcoholhoudende dranken verte genwoordigen, bestaan tegen het Ontwerp- Drankwet, dat bij de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal aanhangig is, zooals dit thans luidt. Hoewel, aldus adressant, in het wetsont werp zooate dit aanvankelijk werd ingediend in den loop der tijden eenige wijzigingen zijn gebracht, waardoor aan enkele der bezwaren van belanghebbenden werd tegemoet geko men, is het in hoofdzaak zichzelf gelijk ge bleven, en is nog steeds van de aanneming daarvan onberekenbare schade voor econo misch zoowel als sociaal-hygiënisch gezonde ontwikkeling van de betrokken bedrijven te vreezen. SLAPTE !N DE DIAMANT INDUSTRIE. Naar het Hbld. verneemt, is een sterke strooming onder de leden der Alg. Juweliers- vereeniging te Amsterdam, om opnieuw te komen tot een werkweek van slechts drie da gen. De kwestie is nl. deze, dat de algemeene toestand op de diamantmarkt, na de ophef fing van het besluit tot beperking van de werkweek, weder ongunstiger is geworden, zoowel te Amsterdam als te Antwerpen. Het bestuur van de A. J. V. zal den toe stand en de eventueel te nemen maatregelen dezer dagen -nader onder de oogen zien. SCHIPPERSSTAKING TE ZWOLLE Gewelddaden. Een aantal schippers hebben ook te Zwol le een schippersbeurs opgericht, om te ko men tot hoogere vrachtprijzen. De bevrach ters willen echter niet op de eisehen ingaan, met het gevolg, dat een deel der schippers thans staakt. Een ander deel echter blijft te gen de geboden lagere -prijzen lading aanne men. De stakers varen met een motorboot rond om de werkwilligen desnoods met ge weld te beletten lading in te nemen. Herhaal delijk moet de politie tusscbenbeide komen De vorige week werd een schipper van zijn eigen loopplank gewipt en werd zijn anker buiten boord gegooid. Zaterdag trok een vijftigtal stakers naar schipper Visser, die bezig was lading in te nemén. De toevallige aanwezigheid van poli tie voorkwam, dat het tot handtastelijkheden kwam. Eenzelfde geval deed zich gistermor gen weer voor. EEN TREURIGE DOOD. Zaterdagavond hoorden te Zwolle de bu ren van zekeren Brus, een 62-jarigen onge- frouwden man, die een paar bovenkamertjes bewoonde, een slag, en Brus roepend: „O, o, ik ga doad" Daar Brus nogal misbruik maakte van sterken drank, werd er niet veel aandacht aan geschonken. Eerst Zondag avond werd de politie gewaarschuwd. Deze brak de deur open en vond het lijk van Brus in een van de twee vertrekjes, waar een onbeschrijflijke vervuiling heerschte. Ofschoon Brus door Armenzorg gesfeund werd, vond men een bedrag van ruim 20 in een splinternieuw pak. MULTATULI'S ZOON OVERLEDEN. Te Nice is overleden de heer P. J. C. E. Douwes Dekker, de eenige zoon van Multa- tuli (Kleine Max uit de Havelaar). Hij be reikte den leeftijd van 76 jaar. De heer Douwes Dekker was jaren lang leeraar in het Fransch aan de H. B. S. te Sappemeer, later te Oouda, waarna hij ge- pensionneerd werd. Hij had een werkzaam aandeel in J. B. Meerkerks bekende Studie over Multatuli waarvan in 1900 de eerste druk verscheen MET STORMSCHADE AANGEKOMEN Oister is in de Amsterdamsche haven bin nengekomen het s.s. „Merope" van de K.N S M Dit schip had op de uitreis bij de Bur- ling-eilanden in een hevigen storm ernstige averij opgeloopen. Het schip had noodseinen gegeven en was met moeite in Lissabon bin nengekomen daar is het voorloopig gerepa reerd. Thans zal de „Merope", na gelost te zijn. te Amsterdam definitief gerepareerd worden. CENTRAAL QENOOTSCHAP. KINDERHERSTELLINGSOORDEN. Mogelijk uit vrees voor herhaling van deft strengen winter, was de bezetting der eerste groepen kinderen in 1930 beneden de ver wachting. De volgende groepen echter laten zich gun stig aanzien, dank zij de groote activiteit van vele afdeel ingen. Nog ongeveer een maand en in 9 van de 10 koloniehuizen van het Centraal Genoot- schap zullen de vroolijke kinderstemmetje* schallen en niet langer daarna zijn alle 10 huizen in vol bedrijf De zomerbezetting zal waarschijnlijk weer buitengewoon groot zijn en tot October of November zullen de huizen tot het uiterste zijn bezet. De plaats, die Nederland inneemt in de zorg voor het zwakke kind, wordt mooier en eervoller, ieder jaar weer. Het stille jubilé van 25 jaar verpleging wordt in de afdeelingen van het Centraal Ge nootschap door toenemenden arbeid voor het kind herdacht. Vele afdeelingen storten een feestgave in de algemeene kas. cén der groote afdeelingen zelfs een bedrag van 500 gulden. De intens gevoerde winterpropaganda loopt weldra ten einde. In pl.m. 50 afdeelingen is dan de mooie film vertoond, met gevolg dat weder nieuwe afdeelingen zijn opgericht en bestaande afdeelingen uitgebreid. De algemeene vergadering zal dit jaar op 3 Mei te Leiden worden gehouden. Eenige eenvoudige feestelijkheden des avonds zullen den volgenden dag met een rijtoer in de om geving worden voortgezet. Men hoopt en ver trouwt, dat deze jaarlijksche bijeenkomst even druk en enthousiast zal zijn als die te Groningen in 1929. Immers het persoonlijk contact van vele werksters en werkers op hét veld der kinderhygiëne, is van groot belang voor de uitbreiding en de verbetering van hel werk en geeft steeds nieuwen moed en nieuw» kracht. DE WINKELSLUITING. Een adres van de kamer van Koop handel en Fabrieken voor s-Ora venhage. In een adres aan de Tweede Kamer zegt dc Haagsche K. v. K. en F. o.m.: Voorzoover zij aan de ingediende amende menten haar aandacht heelt kunnen geven, is haar indruk, dat het wetsontwerp over het algemeen meer in overeenstemming zal zijn met de eisehen van de praktijk, wanneer het onveranderd zou blijven, dan wanneer de voorgestelde partieele wijzigingen alsnog daarin zouden worden aangebracht. Slechts ten opzichte van één onderwerp meent deze Kamer zich alsnog te moeten aansluiten bij één der amendementen en wel bij dat op art. 3 sub 1 van den heer mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, waarbij voorgesteld wordt in genoemd artikel, eer ste lid, te doen vervallen: „de verkoop door middel van automaten". Immers, de algeheele vrijstelling van de automaten van den sluitingsdwang bij art. 3 sub 1 schept een itiet billijke concurrentie, terwijl het niet onder de sluitingsbepalingen vallen van automaten in strijd is te achten met het stelsel van het wetsontwerp, dat ge lijkheid van concurrentie beoogt. In de memorie van antwoord immers op blz. 9 wordt door den minister erkend, dat: „De billijkheid tegenover de betrokken win keliers gebiedt, om gedurende den tijd, dat zij gesloten moeten zijn, ook den verkoop van hun artikelen in café's enz. niet toe te laten. In het bijzonder van de zijde van de sigarenwinkeliers is daarop zeer ernstig aangedrongen en naar de meening van den ondergeteekende niet ten onrechte Het stelsel van den verkoop na gesloten tijd gaat in tegen de bedoeling van den mi nister cm rekening te houden met de belan gen der gevestigde winkeliers, en het wil ons daarom voorkomen, dat het in den geest van het aanhangig wetsontwerp ligt, om den verkoop door automaten na het slui tingsuur in het algemeen niet toe te staan. Indien hiertegen onoverkomelijke bezwaren zouden bestaan, dan zouden wij Uwe Hooge Vergadering toch nog in overweging willen geven om slechts den verkoop door middel van automaten vrij te geven, voorzoover de ze automaten zijn aangebracht aan winkels waar de artikelen als regel verkocht plegen te worden, welke door middel van den auto maat verkrijgbaar zijn. Voorts zouden de automaten in stations buiten de beperkende regeling gelaten kun nen worden. SCHIP IN NOOD. Belumden binnengebracht. Gisteravond te 12 uur is te Urk door de postboot „Geusau" binnengebracht een ten Z. O. van Urk in nood verkeerende tjalk schip, schipper W. Spoelstra van Amster; dam, geladen met kunstmest, bestemd voor lemmer. Doordat het zeil was weggewaaid en over boord lag, verkeerde het schip in ontredder den toestand en er werd telkens om hulp ge vraagd door het verbranden van dekens. Aan boord bevonden zich behalve de schip per en zijn vrouw, ook nog 4 kincfcirea en een oude moeder van 90 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7