OPENING OPENING OPENING GERARD WORM. „Associatie voor Lijkbezorging Radifsrafisch Weerbericht STER-TABAK ÜGGND1 VRIJDAG a.s. 5 uur, is onze nieuw ingerichte Heeren-Modezaak ge opend en noodigen wij U beleefd tot een bezoek uit. Provinciaal nieuws N.V. DAMES- EN HEEREN-MODEMAGAZIJNEN Ingezonden stukken aOoK trsi Ttijjêsg Onze Koloniën. Sport De teraardebestelling van Willem Kos. Stadsnieuws Dir.-Uitvoerder 1 H. A. VAN HEERDEN. BREEDSTRAAT 28. TELEFOON 95? ft Woensdag 12 Maart. 7.30 uur, Cinema Americain: Submarine, de doodsstrijd der S 44 (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Koning der Koningen (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Witte schadu wen (boven 14 jaar). 8 uur, 't Gulden Vlies, operette De Klok ken van Corneville, met Aug. Kiehl. 8 uur, Waakt en Bidt, lezing met licht beelden over de zending onder de Papoea's op Nieuw-Guinea. 8 uur, dancing Harmonie, lezing dr. Ritter 'Jr. voor de afd. Alkmaar van Mercurius. Donderdag 13 Maart. 7.30 uur, A. B. T.: Koning der Koningen (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Witte schadu wen (boven 14 jaar). 8 uur, Cinema Americain, voor de Ned Vereen, van fabr.arb.(sters), Alg. Ned Bond van arb. in het bakkers-, choc.- en sul kerbew.bedr (afd. Alkmaar), vertooning van de film De Moeder. Te Stompetoren, uitvoering van „In Uni form" door „Aurora". Vrijdag 14 Maart. 8 uur, Central, evangelisatie-samenkomst; spreker de heer J. Sevensma. Zaterdag 15 Maart. 8 uur, ,,'t Gulden Vlies", herdenking eer ste lustrum N. V. V. H. I „Hermes". 8 uur, bovenzaal Van Gijzen, soirée D. M. K. Zang en Vriendschap. BROEK OP LANGENDIJK. Als een bijzonderheid kan worden ver meld, dat bij den heer Nieuwenhuis een clyvia in bloei staat met 20 knoppen. Raads vergadering. Dinsdag 11 Maart j.1., 's avonds half acht, kwam de raad der gemeente in openba re zitting bijeen onder presidium van den burgemeester Slot, die de vergadering open de met gebed. Dankbetuiging van het nieuw-benoemdc hoofd der openbare lagere school, den heer v d. Graaf, voor zijn benoeming. In verband hiermede deelde voorzitter me de, dat het nieuw benoemde schoolhoofd op 1 Maart in bijzijn van B. en W. in zijn functie is geïnstalleerd. Van B. en W. te Oudkarspel was ingeko men een overzicht van den Vleeschkeurings dienst, alsmede ontvangsten en uitgaven over 1929. De gemaakte winst is 783.79, waar van als aandeel aan Broek op Langendijk za' worden uitbetaald 1/5 gedeelte, zijnde f 156.75. Van de directie der Ned. Spoorwegen is de rekening ingekomen over 1929, betreffen de de verbindingslijn Den Helder—Alk maar naar Broek op Langendijk. Saldo 19967.19. De gegarandeerde opbrengst van 12000 wordt verminderd tot 5401.88. Het aandeel der gemeente bedraagt 911.57 Van den inspecteur der dir. bel. bericht, dat het geraamde bedrag op de Pers. belas ting bedraagt 3330. Gemeentelijke opcen ten grondbelasting 1320 Kohier op de di vidend- en tantièmebelasting 965. Voorgesteld werd al de stukkep voor ken nisgeving aan te nemen Aldus besloten. Adres van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose om een bedrag ter beschik king te stellen mede in verband tot uitzen ding van patiënten. Werd gerenvoyeerd naar B. en W. Adres Ned. Zwembond met de opwekking om tot oprichting en bouwen van een zwem inrichting over te gaan. Gezien de actie welke alhier in dezen van de burgerij uitgaat, werd besloten af te wach ten wat het particulier initiatief vermag. Van Ged. Staten was o.a. bericht ingeko men dat het onderzoek der begrooting 1930 nog niet is afgeloopen. Van B. en W. een beredeneerd verslag der volkshuisvesting. Aanschaffing brandkranen. B. en W. stelden voor het voorzien van de gemeente van de noodige brandkranen. De Voorzitter deelde mede, dat dit al meermalen een onderwerp van bespreking is geweest, maar er is nog steeds van afge zien. Toch met het oog op den toenemenden groei en dichte bevolking en in verband met de menigvuldige branden welke voorkomen, meenen B. en W. niet langer te kunnen wachten. Mede ook op aandrang van den Min. van Binnenlandsche Zaken om te zor gen dat het bluschmateriaal op peil blijft. Er zullen door het geheele dorp dan ge plaatst worden 25 brandkranen, welke op zulk een afstand van elkaar geplaatst wor den dat met 3 slangen een afstand van 90 meter voldoende bespoten kan worden. De onkosten zullen bedragen 2090 en [1 200 voor aanschaffen van slangen en op- zetstukken. De heer Kamp vroeg of de brandspuit blijft bestaan. De Voorzitter antwoordde bevestigend en echtte zulks van groot belang daar deze nog zeer goed voldoet. De heer Koedijk geloofde dat bij sterke uit breiding der gemeente er wel meer brandge vaar bestaat, maar zou dit dan de beste ma nier wezen, zeide spr., zou men dan niet be „Hei daar, vader, wat voer je uit met mijn klappertjes-pistool 'Life) ter kunnen nemen een 2e brandspuit, want bij een demonstratie met één der brandkra nen was spr. gebleken dat er maar heel wei nig druk op de waterleiding was en beslist onvoldoende bij brand. Spr. vroeg verder of er ook een onderzoek ingesteld is wat of het nuttigst en voordee- ligst is, daar het toch ook weer een heele uitgaaf is voor de gemeente. De voorzitter zeide dat de vorige week een proef is genomen en dan kan veilig ge zegd worden dat men 90 meter ver kan spui ten met 3 slangen van 25 meter en een wa terstraal welke van 15 meter nog voldoende is voor het blusschen van brand. Terwijl tevens met dit voorstel alles be reikt kan worden, de eilanden inbegrepen. Of 't andere voldoende of goedkooper zal zijn betwijfelde spr. Hij achtte dit voorstel den aangewezen weg. De heer Smak vond het ook het doelma tigst, daar men steeds gauw bij den brand is om te spuiten. Spr. zou gaarne zien dat de cpzetsfukken steeds spoedig te bereiken zijn De heer Koedijk was nog niet tevreden en zeide dat hij nog geen antwoord had gekre gen op zijn vraag of er geen onderzoek is geweest tot een voordeeliger weg, b.v. een drijvende brandspuit. Spr. spijt zulks dat dit onderzoek niet heeft plaatsgevonden. Het voorstel zal wel de voordeeligste nog zijn, maar het had toch beter geweest. De voorzitter: Acht U het dan beter dat we wachten?" Wethouder Ooijevaar zegt in verband hier mede, dat over een drijvende brandspuit nog wel is gesproken, maar zulks levert te veel bezwaren op in den winter met dicht water, terwijl de adviezen der naburige geementen van dien aard zijn dat de brandkranen goed voldoen. De heer Kamp vroeg of er bij brand nog meer druk op het water gezet kan worden. Geantwoord werd, dat, wanneer zulks tele fonisch gevraagd wordt, hieraan ten allen tijde wordt voldaan. Niemand meer het woord verlangende werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verbouwing Openbare School Punt 5 der agenda bevatte een voorstel van B. en W. tot openbare aanbesteding van den verbouw en moderniseering der open bare lagere school. De raad hiervoor in comité gaande werd na heropening niemand het woord hierover verlangende, aldus besloten. Medegedeeld werd dat de aanbesteding zal plaats hebben op 22 Maart a.s. en dat het ge heele werk gereed moet zijn tegen 15 Juli a.s Tijdens de verbouwing is een lokaal be schikbaar gesteld in de oude pastorie der Herv. kerk, tegen een vergoeding van 5 per week. Verlenging termijn destructor Thermo Chemische fabrieken. Aan de orde kwam een voorstel van B en W. tot verlenging van den termijn van in werkingstelling destructie door de Thermo- Chemische fabrieken; werd toegestaan Vaststelling pensioengrondslagen. Op uitnoodiging van den pensioenraad werd verzocht enkele wijzigingen aan te brengen in de pensioengrondslagen. Conform advies. Aldus besloten. Vaststelling wijziging gemeente begrooting 1929. Tot vaststelling wijziging gemeentebegroo- ting vonden enkele af- en overschrijvingen plaats. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Koedijk vroeg of het geen aanbe veling verdient, aandacht te vestigen op het verkeer van den Spieringbuurt met de Dorps straat, met het oog op het gevaar van onge lukken hieraan verbonden. De voorzitter deelde mede, dat in de vorige vergadering van B. en W. besloten is en de opzichter opdracht gegeven om daar ter plaatse en ook aan het kruispunt Prins Hendrikkade borden te plaatsen. De heer Kamp zeide, dat er klachten inge komen zijn betreffende een droge plek in de vaart achter bakker de Gier. Spr. zou gaarne zien, dat hier aandacht aan geschonken werd, en verbetering aangebracht werd ten goede, allicht zou dit uitgevoerd kunnen worden door werkeloozen. Verder werd door spr. nog opgemerkt dat na verloop van eenigen tijd naar alle waar schijnlijkheid weer veel uien en ander afval te water gegooid zal worden. In verband met de ondragelijke stank, welke daaruit voortvloeit, zou spr. gaarne zien, dat daar de volle aandacht aan geschon ken wordt. De voorzitter zeide, dat we ten dien op zichte een gemeente-verordening hebben en daar wordt aan gedaan wat er aan gedaan kan worden, maar wanneer de menschen in dezen niet meewerken, dan is het vergeefsche moeite. Het is een klein kunstje om dan proces-verbaal op te maken, maar dat is de bedoeling niet Spr. doet toezegging dat alle zorg hieraan besteed zal worden, met een beroep op de burgerij om toch vooral in dezen mee te werken en het niet te doen. daar het anders een onhoudbaren toestand wordt. De heer Kamp zeide verder, dat er bij het brancspuithuisje al zoon langen tijd zooveel vuil ligt en zou gaarne zien. dat zulks eens schoongemaakt werd. Evenzoo wat betreft de netheid op het kerkhof De voorzitter deelde mede, dat wat het eerste betreft, hierin zal worden voorzien, terwijl aangaande het tweede, dit reeds aan de orde is geweest en in dien tijd is ter hand genomen. Hierna sluiting. BURGELIJKE STAND. GETROUWD: Jan de Bakker en Trijntje Alida van der Meulen. GEBOREN: Geertruida d v. Johannes Dekker en Jo- hanna van der Ham. Maria Cornelia d. v Adrianus Kaijer en Catharina Schipper Dirk Hendrikus Gregorius z v. Dirk Tijser en Catharina Langes. Jacob Theodorus M- ria z. v. Hermanus Smorenberg en Barbr van Diepen. OVERLEDEN: Neeltje de Jong gehuwd met Eri Wiersma 51 jaar. Jantje Hoek wed. Sim Brak 79 jaar. Anna Geertruida Soecker 5* jaar. Antje Blokmaker gehuwd met Wiggen van den Ben 63 jaar. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 6.28 uur licht (bunen verantwoordeliikheia van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewi/st geenszins dat de redactie ermede instemt). Mijnheer de Redacteur, Met groote belangstelling las ik uw arti kel: „Zal Alkmaar een industrieplaats kun nen worden" in uw blad van Zaterdag 8 Maart 1.1. Terecht vestigde U er de aandacht op van welk een groot belang de electrificatie der spoorwegen voor Alkmaar zal zijn, want wanneer thans gepropageerd zou worden voor Alkmaar en nierbij gewezen zou wor den op „de snelle verbindingen in alle rich tingen" dan zou dit bij velen slechts 'n me delijdende glimlach te voorschijn roepen. Hoewel ik thans Rotterdammer ben breng ik vrijwel steeds mijn weekend te Alkmaar bij mijn ouders door, doch ik kan U wel ver zekeren dat er heel wat geboortestadsliefde voor noodig is om getrouw te blijven. Om 1 uur zou ik van Rotterdam kunnen vertrekken en om 2 uur zou ik dus reeds te Haarlem kunnen zijn, maareerst om 5 uur te Alkmaar. Thans vertrek ik te half drie en breng mijngeheelen Zaterdagmiddag in den trein door. Wanneer men dan de schampere op merkingen der talrijke reizigers hoort die hun weekend in Alkmaar of haar omgeving gaan doorbrengen dan is het duidelijk dat deze allen verre van „propagandisten in den vreemde" zullen üjn voor Alkmaar als industrieplaats. Vragen als: „Hoeveel haltes moeten we nu nog de rimboe in voor we te Alkmaar zijn", doen Alkmaarsche (en ook oud-Alk- maarsche) ooren pijnlijk aan. Het is mij bekend dat talrijke Alkmaar- ders zich reeds te Haarlem vestigden tenein de minder geisoleerd te zitten; ook mijn ouders boden mij aan zich elders te vestigen. Nu moge het waar zijn dat de electrifi catie groote verbetering zal brengen, doch het duurt nog ruim een jaar voordat deze electrificatie een feit zal zijn. Zou de Alkmaarsche pers zich niet eens verdienstelijk willen maken voor de „Alk- maarders in de verstrooiing" en bij de N.S. willen verzoeken, bij wijze van overgang tot de electrificatie een half-snel trein in te leg gen die bijv. tot 2 uur of half drie uit Haarlem vertrekt. Wie eens op een Zaterdagmiddag aan het station te Alkmaar post vat, zal zien dat het aantal Zondaggangers zeer belangrijk is. Er rijden toen ook wel markttreinen enz. U bij voorbaat dankend voor de te nemen moeite verblijf ik, Hoogachtend, EEN VROEGERE STADGENOOT. Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! n örtgin doozen i 45 en 65 cis. HET MARECHAUSSEE-JUBILEUM. De deputatie uit het Ned.-Indische leger, die de vaandeluitreiking zal bijwonen ter ge legenheid van het 40-jarig jubileum van het corps marechaussee, zal 24 dezer naar Atjeh vertrekken. De legercommandant, luitenant-generaal H. A. Cramer, die het vaandel zal uitreiken, vertrekt 19 dezer naar Kotaradja. De legercommandant is voornemens ge durende de terugreis alle langs of nabij de te volgen route gelegen garnizoenen en posten aan de Noord-Oost en Westkust van Atjeh, alsmede in Tapanoeli en in de residentie Su- matra's Westkust te bezoeken Daarbij zai vooral aandacht worden geschonken aan de legering der troepen. De populariteit van den te vroeg ontsla gen sportbeoefenaar Willem Kos. kwam üedenmorgen bij zijn teraardebestelling op grootsche wijze tot uiting. Zijn stoffelijk overschot werd hedenmorgen om half elf op de R.K. begraafplaats ter aarde besteld. Om negen uur werd vanaf het sterfhuis te Oud- Karspel naar de R.K. begraafplaats te N.- •Scharwoude gereden. Een groote menigte van den geheelen Langendijk en ver uit den omtrek had zich langs den weg en bij de kerk opgesteld, waarna de kerk spoedig na genoeg geheel met belangstellenden was ge vuld. De lijkwagen was met kransen ge dekt, waaronder van den Kon. Ned. Schaat- senrijdersbond, de Nederlandsche rijders te Davos, het gemeentebestuur van Oudkars pel, dat op de linten had laten drukken: „Een laatste groet aan onzen Willem". Voorts waren er kransen van den heer G. D. A van Laer, den voorzitter van den Ned. Schaatsenrijdersbond en van de Alkmaar sche IJsclub, de IJsclub van Warmenhuizen en Anna Paulownapolder, de Ijsbanen te Heiloo en Oudkarspel, het hoofdbestuur van den Ned. Voetbalbond, de voetbalclub D.T.S., de gymnastiekverenigingen Hercu les en Hygiëa en vele anderen. Achter de lijkbaar ging te voet de familie, die gevolgd werd door het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Schaatsenrijders- bond, vertegenwoordigd door de heeren Van Laer en Couvé. Daarop volgden de be kende Nederlandsche schaatsenrijders Van der Scheer, Heiden, de Blaisse's, Hooftman, Pronk, J. P. de Koning, T. Boot, Jongert, Holleman en Westra. Hierachter schreden het gemeentebestuur van Oudkarspel, depu taties van de Ijsbaan te Oudkarspel, de gymnastiek- en voetbalvereenigingen ter plaatse, de Alkmaarsche IJsclub en de IJs club te Warmenhuizen. De uitvaartdienst in de kerk werd opge dragen door kapelaan H. A. Rouw, van wien de overledene een penitent was. Door het koor werd gezongen de Gregoriaansche mis Requiem. Tijdens het kerkelijk ceremonieel stond hei lijk achter in de kerk op de baar. De liefde voor Kos kwam tijdens dezen dienst, die een uur duurde, treffend tot uiting. Vele moedertjes van den Langendijk konden hun aandoening niet bedwingen. Na den kerkdienst had op het kerkhof de teraardebestelling plaats, waarbij de beaar- ding eveneens geschiedde door kajïelaan Rouw. Deze had in de kerk medegedeeld, dat op bevel van den bisschop aan de groeve niet mocht worden gesproken, zoodat na de beaarding de menigte huiswaarts keerde. De burgemeester van Oudkarspel verze kerde ons, dat het moeilijk zal zijn om Kos, die in geheel het land populair was, te ver vangen. Zijn heengaan was een verlies voor de sport van den geheelen Langendijk. Voetbal. EEN VRIENDSCHAPPELIJKE ONTMOETING. 't Was al weer een heele tijd geleden, dat we een wedstrijd zagen van het politie-elftal. De competitie-ontmoetingen werden een paar keer uitgesteld, zoodat alleen een en kele keer geoefend werd. Maar nu was dan toch eindelijk een ont moeting in elkaar gezet, al was het dan ook maar een vriendschappelijke. Een elftal van Alcmaria zou als tegenstander dienen. Eigenlijk gelooven we, dat het partijtje, dat gisteravond ten beste werd gegeven, naast een goede oefning, meer een prach- ge gelegenheid was, om zich op de gevoelige plaat te laten neerzetten, wat wel mooi was, zoo na een lustrum-viering. Enfin, Delamarre deed zijn plicht en zakte met zijn toestel af, terwijl de scheidsrechter daarna zijn werk begon en een solo ten beste gaf, op welk teeken de aanvoerders tossten. Toen begon het. De uitslag? Och, ze doet weinig ter za ke. 't Voornaamste was, dat er eens serieus geoefend werd. Dat bleek hoog n-odig, want de balcontrole, de snelheid, en het samenspel was minder dan we wel eens gezien hebben Gelukkig werd het langzamerhand beter, zoodat het nut van de ontmoeting duideliik naar voren kwam. In het Alcmaria-elftal zat als midden voor iemand, die men „veteraan" noemt maar dien wij zelfs nog wel in het eerste elftal hadden willen zien spelen, 't Was een oude rot, die 't klappen van de zweep nog niet verleerd was. Trouwens, er waren meer spelers onder de zwartbroeken, die het spel verstonden en zoo kwam het, dat de politie mannen meer dan hun handen vol hadden 't Werd dan ook 50, maar die cijfers zijn van weinig belang. We zullen geen namen noemen, maar vol staan met de opmerking, dat het politie-elftal beter kan spelen dan het gisteren deed. Zoodat we straks benieuwd zijn naar het resultaat der resteerende competitiewedstrij den. „aar .aar„emmgen,^nchl i„ den Medegedeeld door het Kon. Nederl Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.5 te i runa. C(> Laagste barometerstand 742.3 te Röst Verwachting, geldig tot den avond van13 Maart: Zwakke veranderlijke wina; nevelig tn» zwaar of half bewolkt; kans op buien m hagel of natte sneeuw; weinig veranderini in temperatuur. wind; Scha ken. SCHAAKNIEUWS V.V.V. Door de Limmer Schaakclub „Vita Nova* is een nederlaagwedstrijd uitgeschreven Een 4-tal clubs werden uitgenoodigd den strijd tegen V. N. aan te binden ccn haar een zoo groot mogelijke nederlaag toe te brengen. Een 4-tal mooie prijzen zijn door V. N. beschikbaar gesteld. Ook V.V.V. kreeg een uitnoodiging een 10-tal spelers te zenden. Deze wedstrijd is op 11 Maart gespeeld. De uitslag was als volgt: Alkmaar Limmen. J. J. Haasbroek—C. Dekker Cz. i_«. A. v. Vliet—J. Wokke j0 P. Reijne—J. Zandbergen H. Booij—A. Nuijens i_o H.Bulthuis—C. Pepping j_o J. Bruin—A. C. de Graaf jq G. GroenewoudA. Dekker 10 Neijsenborn—Jb. Krom 0—1 S. Vos—C. Dekker Jz. O—1 G. v. AmstelKL Mooij l—0 Einduitslag Stroomende regen, door weekte kleeding, natte voeten, maar... gewapend met een pijp en daardoor de goede stemming bewaard, het gevoel van vriendschap versterkt! De kwaliteit van Ster-tabak overwint de elementen. AFSCHEID MR. D. VAN HOUWENINGE. Donderdagmiddag, na afloop der burger lijke rechtszitting, ongeveer 3 uur, zal mr. D. v. Houweninge, wien zooals men weet, met 1 April eervol ontslag is verleend als presi dent der Arr. Rechtbank, officieel afsoheid nemen van rechtbank, parket en balie. Men verwacht veel belangstelling, aangezien de scheidende president in zijn omgeving hoog in aanzien staat. BEKENDMAKING. Op Zaterdag 8 Maart 1930 is als gevon den, aan het Bureau van Politie alhier aan gegeven, een heerenrijwiel, merk Simplex, zwart gelakt, kettingkast, electrische lan taarn. Bedoeld rijwiel is terug te bekomen ian het adres van G. Kroon, Westerhofje no öl te Alkmaar. KADEROEFENINGEN VAN OFFI CIEREN IN HET TERREIN. Door den inspecteur der infanterie is bepaald, dat de kaderoefeningen in het terrein voor de reserve-officieren, deelnemers aan de wintercursu9sen te Alkmaar, zullen worden gehouden op 23 en 24 April e.k. in de omgeving van Alkmaar. Als leider/bij deze tactische oefenin gen is aangewezen de majoor W. H. Warnsinck van het 21e regiment infan terie. NEDERLANDSCHE REISVEREEN1GINO. In de bovenzaal van café Central hield de afd. Alkmaar van de N. R. V. gisteravond 'n tamelijk slecht bezochte vergadering waai onder meer de op 1 en 2 Maart te Utrecui gehouden buitengewone algemeene verg» dering ter sprake zou komen. Omstreeks 8 uur opende de voorzitter, heer van der Meulen, de vergadering met een woord van we kom aan de leden, die, al war ze ook niet in grooten getale opgekomen, w degelijk toonden belangstelling voor de zaa te hebten. Mej. Roldanus las vervolgens de n®*HL voor van de te Castricum gehouden tea vergadering, waarvoor de voorzitter haar zijn complimenten bracht. Er werden enkele mededeelingen g<* betreffende de gehouden vergaderingen uitstapjes. Verkiezing bestuursM voorzitter Doordat de vice-voorzitter

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2