DE FEUILLETON. Provinciaal nieuws Binnenland getuige gehoord, was ooggetuige en ver-' klaarde dat verdachte te veel links hield zoo dat het meisje geen gelegenheid meer kreeg om ongehinderd te passeeren. Zij zat op het zadel en reed behoorlijk. De schuld lag bij den buschauffeur. Deze beweerde daartegen over, dat Annes de aanrijding niet had kunnen zien. De aanrijding had Annes ook niet ge zien en dit werd den chauffeur ook niet ten laste gelegd, wel dat hij niet voldoende rechts had gehouden. Ten slotte werd nog gehoord Johannes Poppen, slager te Wieringen. destijds als pas sagier in de bus zittend, die het meisje zag vallen en ook van meening was dat de chauf feur te veel links had gereden. De officier achtte de veroordeeling in eerste instantie tot f 30 boete of 3 dagen hechtenis juist, doch wenschte, omdat in het vonnis onjuiste artikelen waren aangehaald, vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot dezelfde straf. MISDRIJF TEGEN DE ZEDEN, ARTIKEL 249 WETB. VAN STRAFRECHT. De te dier zake gedetineerde verdachte Jan v. W., 47 jaar, zonder beroep te Helder, stond als verdacht van bovenaangeduid feit met gesloten deuren terecht. Als verdediger opponeerde mr. Zegers, ad vocaat en procureur te Helder. Uitspraak in alle niet uitgestelde zaken de volgende week. DE PORTUGEESCHE BANK BILJETTEN. Gister zou de eerste kamer der Haagsche rechtbank uitspraak doen in de procedure van de Bank van Portugal tegen den heer Marang van IJselveere c.s., in welke proce dure de bank schadevergoeding vraagt in verband met de bekende kwestie der Portu- geesche bankbiljetten. De president deelt echter mede, dat de rechtbank zich verplicht heeft gezien om de uitspraak nog vier weken aan te houden. DE OVERVAL MET ROOF TE WOUDENBERG. Prikkellectuur mede aanleiding. Voor de Utrechtsche rechtbank hebben gis- feren terecht gestaan de 19-jarige G. J. V. en de 17-jarige P. E., beiden uit Austerlitz, ter zake van den bekenden overval met roof in den nacht van 5 op 6 Februari 1.1. b: den landbouwer van Egmond te Woudenberg. Een nacht te voren waren ze er reeds op uitgetrokken, doch toen was de moed hun in de schoenen gezonken. Den volgenden nacht dronken zij wat moed en gingen er op uit met geladen revolvers, dolk, gummihandschoenen en maskers. Toen, nadat zij de boerderij waren binnen gekomen, niet vlug genoeg geld werd ge geven, werd er twee keer geschoten. Nadat zij een bedrag hadden ontvangen, hebben zij zich per fiets verwijderd. Dank zij het kra nige optreden van de dochter des huizes, die de politie had gewaarschuwd, werden ver dachten spoedig aangehouden. Pro Juventute had een verslag omtrent hen uitgebracht. Volgens dit is V. een hartstoch telijke, leergierige jongen, die te kwader ure te veel prikkellectuur had verslonden. E. is een stille, oppassende jongen, die door V. prikkellectuur in handen had gekregen. Enkele getuigen werden gehoord. De pre dikant der Ned. Herv. gemeente te Austerlitz, bij wien V. vroeger op catechisatie is ge weest. verklaarde vroeger wel eens boeken aan V. te hebben gegeven, doch de laatste jaren was er geen contact meer. Ten nadeele van V. kon getuige overigens niets zeggen. Enkele vroegere onderwijzers van verdachten getuigden dat ze in de schooljaren oppassen de jongens waren. De officier van justitie achtte beide ver- dachtig schuldig aan het misdrijf van afper sing. Met het oog op den ernst van het mis drijf en ook in aanmerking nemende de om standigheid, dat dergelijke misdaden den laatsten tijd in zwang komen zou spr. 'n voor beeldige straf willen eischen. Evenwel wilde hij rekening houden met de goede getuigenis sen over verdachten van verschillende zijden. Tegen verdachte V. eischte hij een straf van één jaar en zes maanden, te ondergaan in de openluchtgevangenis te Veenhuizen, en tegen verdachte E. opzending naar een rijksopvoe dingsgesticht en een hechtenis van negen maanden. DE ZAAK-LIEBERMANN. De zaak-Liebermann komt niet voor den Hoogen Raad, aangezien L. in het arrest van het Amsterdamsche hof heeft berust, en dus geen cassatie is aangeteekend. PERRONDIEFSTALLEN. De Utrechtsche rechtbank heeft een 44- jarigen Duitscher, wien verscheidene perron- Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER 11) Hoofdstuk VIL Ik volgde Léon naar boven naar dat ge deelte van het perceel, waar de cabinets particulier waren gelegen. Hij klopte aan de deur van eender van en een vrouwestem riep: „binnen!" De vrouw zat op de sofa een sigaret te rooken. Op de tafel voor haar stond een ledig koffiekopje en daarnaast een ledig li keurglaasje. „Eindelijk!" riep zij uit, terwijl zij .mij met een verwijtend gezicht aankeek. „Is het de heer, die mademoiselle ver wachtte?" vroeg Léon discreet. „In orde, je kunt gaan, Léon", antwoord de zij. Wij waren nu alleen en zij reikte mij haar hand, die ik aan mijn lippen drukte, waarna ik zeide: „Mademoiselle, ik moet u duizendmaal mijn excuses maken. Ik moet u evenwel verzekeren, dat ik zoo spoedig als in mijn «termogen lag hierheen ben gekomen." „Misschien had u wel een aangenamer samenkomst?" „Onmogelijk, mademoiselle!" antwoordde ik. diefstallen ten laste waren gelegd, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenis straf. HOORN. In de vergadering van de vleeschkeurings- commissie kring Hoorn is besloten niet aan te nemen een voorstel-Berkhout om de keur- lconen te verlagen, daar men verwacht dat spoedig alhier een abattoir zal worden ge sticht. Er heerschte ontstemming over het feit, dat de directeur in overleg met den voorz. aan 'n exportslachter had toegestaan koeien als pinken te laten keuren, waardoor 1.50 per dier reductie werd verkregen. Van Hoorn naar Vlissingen gewan deld. De 60-jarige heer P. M. van Wijk, direc teur der borstelfabriek „De Arend" alhier is gisteravond om kwart voor zeven in goedt conditie te Vlissingen aangekomen, nadat hij den afstand Hoorn-Vlissingen in zes dager, heeft volbracht. SCHAGEN. Bij de herstemming van 2 Hoofdingelan den voor den polder Waard en Groet werden 39 stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer P. Koomen met 62 stemmen en G. D. Geertsema met 57 stemmen. Wegens eene vacature bij het Dagelijkseh bestuur van den Ringpolder, dat aangevuld werd door den heer D. Blom et St. Maarten, is tot Hoofdingeland gekozen de heer W. Bijpost mede aldaar. WINKEL. Zaterdagnamiddag kwam de Raad in spoedeischende vergadering bijeen. De benoe ming van een tijdelijk wethouder tijdens de ongesteld van den heer Jb. Spaans. Met uitzondering van den heer Spaans waren alle leden tegenwoordig. Bij tweede stemming werd tot tijdelijk wethouder benoemd de heer J. de Veer, die ae benoeming aannam. Voorts werd nog besloten pootaardappelen te verstrekken van soorten, waarvan de teelt niet verboden is, tegen inlevering van poot- aardappelen van soorten waarvan de teelt wel verboden is. Daarna werd de vergadering gesloten. ZIJPE. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is aan deze gemeente een voorschot verleend tot een maximum van 3600, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. UITGEEST. MILTVUUR. In de veestapel van den heer De Bie aan de Stierp onder deze gemeente heeft zich de besmettelijke ziekte „miltvuur"' voorgedaan. OUDKARSPEL. Bij de heden alhier gehouden stemming voor 2 notabelen der N.D. Herv. kerk, perio diek aftredende de heeren H. Eecen Pz. en F. Moeijes Fz., zijn deze met volstrekte meer derheid van stemmen herkozen. NOORDSCHARWOUDE. Uitgaande van den Langendijker Be- stuurdersbond werd Maandagavond in „Concordia" een openbare vergadering ge houden over de nieuwe ziektewet, met als spr. den heer J. W. van Achterbergh, 2de algem. voorzitter van den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond. De opkomst was niet groot voor deze belangrijke vergadering. Door den spr. werd een duidelijke uiteenzetting gegever, van de beteekenis der ziektewet, waaruit wij vermelden dat behoudens en kele groepen als huispersoneel e.d. alle ar beiders verzekerd zijn. De verzekering omvat ook losse arbeiders. Zij die meer dan -ƒ 3000 inkomen hebben vallen hier buiten. Gehuwde vrouwen in loondienst vallen ook onder de wet. 80 pCt. van het loon.moet bij ziekte worden uitge keerd, terwijl de patroon de halve premie op zijn personeel kan verhalen. Dit laatste is niet verplichtend, wat o.m. tot uiting komt in de overeenkomst van de bouwarbeiders met hun patroons. Werkloozen behouden 1 maand na het verlaten der dienstbetrekking neg recht op uitkeering, evenals bij staking en uitsluiting. De verzekeringen worden on dergebracht bij de door de regeering erkende bedrijfsvereenigingen, waarin de arbeiders organisaties hun afgevaardigden hebben. Het al of niet vallen onder de wet wordt beoordeeld door het bestuur der Rijksver zekeringsbank. Bij geschillen is beroep mo gelijk bij een scheidsgerecht samengesteld Ik was het café binnengegaan, zonder er een oogenblik aan te denken, het hof aan de jonge dame te maken. Ik gevoelde in de eerste plaats belangstelling voor haar, om dat ook zij een habitué was van dat ge heimzinnige café en ook omdat ik reeds on middellijk had gevoeld, dat zij nog een an dere reden dan de meest voor de hand lig gende had om mij dat briefje te doen toeko men. Intusschen was het zaak voor mij dit niet aan haar te laten merken en ik aarzel de dan ook geen oogenblik om, toen ik op haar uitnoodiging op de sofa naast haar had plaats genomen, haar hand te grijpen. Zij trok deze niet terug, doch gaf ook geen en kel teeken van aanmoediging. „Mijnheer", begon zij, „bega, wat ik u bidden mag, geen onbezonnen dingen. Het is misschien erg dwaas van mij geweest u te verzoeken hier te komen. Wij kunnen hier enkele minuten rustig praten en misschien zien we elkander later nog eens weder, maar ik ben altijd bevreesd voor wat er kan gebeuren." „Mijnheer Bartot?" vroeg ik. Zij knikte bevestigend en antwoordde: „Ja, hij is buitengewoon jaloersch." „Gaat u eiken avond met hem naar het restaurant op de Place d'Anjou?" „Ik kom daar zeer dikwijls. Als ik mij niet vergis is mijnheer daar een vreemde ling?" „Inderdaad, gisteravond ben ik er voor de eerste maal geweest." „En u is er heengegaan", zeide zij, met haar ledig likeurglaasje spelend, „in gezel schap van Louis?" „Inderdaad", erkende ik. uit de bedrijfsvereeniging. Men wende zich bij ziekte onmiddellijk tot zijn huisdokter en werkgever. Het geheel was een goede uiteenzetting van deze wet. De gestelde vragen werden naar genoegen beantwoord. HEILOO. Maandagavond werd in de kleine zaal van de N.V. „H.O.C.E." een vergadering gehou den om te bespreken de feestelijkheden bij het 25-jarig ambtsjubileum van den burge meester. De vergadering was belegd door het H.A.B.-comité, dat eenige autoriteiten en de vereenigingen op het gebied van muziek en zang en de ri, vereeniging had uitgenoodigd. De heer J. van Gemeren opende met een korte inleiding. Van pastoor Van Meeuwen was bericht van verhindering ontvangen. Aanwezig was ds. Eilerts de Haan. De heer J. Rus Jzn, vroeg of Heiloo Voor uit was uitgenoodigd, wat de voorzitter ont kennend beantwoordde, geen andere veree nigingen dan de genoemde waren uitge noodigd. De heer Holtes oordeelde het noo- dig dat ook de R.K. Propagandaclub moest worden uitgenoodigd. Op ae vraag of het een algemeen feest zou worden, werd beves tigend geantwoord. Ds. Eilerts de Haan stelde voor om op een nader te bepalen dag iedereen uit te noodi- gen, dus niet als vereeniging. Zeer waar schijnlijk zal op dien dag een comité van uit voering worden benoemd. Maandagmiddag geraakte de luxe auto van den rijwielhandelaar A. Pr. in de werkplaats in brand. Men werd opmerk zaam door het gehuil van den hond. Hoe het ongeluk is ontstaan is onbekend. Toen men den brand ontdekte, heeft men met hulp van anderen den auto naar bui ten gereden, die daarna totaal verbrandde. De auto was niet verzekerd. UITBREIDING DER SOPLA- FABRIEKEN. Een filiaal le Harderwijk. Naar de Amersfoortsche correspondent van het Hbld. verneemt is sedert korten tijd te Harderwijk een filiaal gesticht van de Sopla-sigarenfabrieken te Amersfoort. Men heeft daar ongeveer 30 tot 40 werkkrachten in dienst. De directie deelde mede, dat de oorzaak van de oprichting eener tweede fa briek buiten de gemeente Amersfoort ligt in het feit, dat zij in die gemeente geen arbeids krachten kan krijgen. In de bestaande fa briek zijn reeds zestig Utrechtenaren werk zaam ook al omdat Amersfoort niet voor ziet in voldoende vrouwelijk personeel voor deze industrie. Het voornemen bestaat om ook de te Amersfoort gevestigde fabriek uit te breiden. FRAUDE VAN EEN GEMEENTE ONTVANGER? Een tekort van meer dan 25.000. De gemeente-ontvanger van Papendrecht is Zaterdagavond door de maréchaussee ge arresteerd meldt „Het Volk", in verband met het ontdekken van een fraude in zijn admini stratie. Naar vernomen wordt zou er een te kort zijn van meer dan 25.000. De boeken zijn in beslag genomen. Na verhoord te zijn is de ontvanger voorloopig weer op vrije voeten gesteld. STAKING WEGENBOUWERS. Maandag hebben de arbeiders, werkzaam voor de N.V. Wegenbouw te Utrecht aan derf nieuwen rijksweg DelftHoornbrug, het werk gestaakt wegens een looneisch. Ver langd wordt een uurloon van 66 cents, zijnde 4 cents boven het te Delft geldende loon. DE ONGEVALLENVERZEKERING. Klachten van rentetrekkers. De Landelijke Organisatie van rentetrek kers der Ongevallenverzekering heeft zich tot den minister van Arbeid, H. en N. gewend, ten einde te trachten verbetering te ver krijgen in de soms vreeselijke noodtoestan den, waarin zij, die door een ongeval in ver band met hun dienstbetrekking worden ge troffen, zijn gedompeld. De organisatie vraagt o.a.: ondervanging van het bezwaar, dat personen, die op jeug digen leeftijd door een ongeval worden ge troffen, later, wanneer zij gezinshoofd zijn geworden, slechts een uitkeering kunnen ontvangen, welke veel te gereing is; ophef fing van de aan den werkgever verleende be voegdheid van risico-overdracht, of in ieder geval van de bevoegdheid der Risicobanken, om beroep aan te teekenen tegen een beslis sing van het bestuur der Rijksverzekering- bank, waarbij aan een getroffene schadeloos stelling wordt toegekend; aanvulling van de Beroepswet, waardoor aan de voorzitters van de Raden van Beroep en van den Cen- tralen Raad van Beroep de verplichting wordt opgelegd een door den getroffene aan te wij zen deskundige te doen verschijnen, zonder dat dit voor den belanghebbende kosten medebrengt; tevens een zoodanige regeling, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, in dien een getroffene zich door een raadsman doet bijstaan, dat aan dezen raadsman een vergoeding wordt verleend; de instelling van een Raad van Advies, samengesteld uit specialisten in de verschillende onderdeden der geneeskunde, welke voor het leven door de Kroon worden benoemd; en tenslotte uit breiding van het aantal leden van de Raden van Beroep, zoo mogelijk met een genees-' kundige en een afgevaardigde der bestaande organisaties van rentetrekkers. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Te Delft is Maandag het 3-jarig zoontje van den heer H. ir. een emmer kokend water ge vallen Het knaapje is naar het St.-Hypolitus- ziekenhuis vervoerd, waar het gisteren is overleden. BEHOUD VAN NATUURSCHOON VERZEKERD. Heide en bosschen in de gemeente Rheden. Gistermiddag nam de Raad der gemeente Rheden na in oesloten zitting uitvoerige dis cussies te hebben gehouden, voorstellen aan, welke zullen leiden tot het behoud van een uitgestrekt gebied van ruim 3000 H.A. en omvattend de mooiste heide van Nederland, prachtige bosschen en uiterst merkwaardige geologische formaties, waarvan dan ruim 220O H.A. in eigendom van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten en het eigendom van de gemeente voor de toekomst verzekerd zijn. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten koopt de landgoede ren Beekhuizen en Herikhuizen voor 446.000, waarvan daarna de gemeente een gedeelte voor 192.498 ruim terugkoopt Voorts werd besloten een complex bouwter rein te koopen van ongeveer 17 H.A. voor 150.000. Bovendien werd besloten, dat de gemeente zal trachten de Rhedensche en de Worthrhedensche heide te koopen niet be neden taxatieprijs en met uitzondering van de wegen af te staan aan de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten voor den 1 ageren prijs van 150.000. BADPLAATS HUISDUINEN NABIJ DEN HELDER. Wij ontvingen van de N.V. Zeebad Huis duinen, te Den Helder een fraai uitgevoerd prospectus betreffende het door haar ge- exploiteerde hotel-pension met badpaviljoen, alsmede diverse gemeubileerde woningen, ge legen in de onmiddellijke nabijheid van strand en zee. Huisduinen wordt de laatste jaren meer en meer gezocht als badplaats voor hen j die een rustig verblijf aan zee verkiezen bo ven het mondaine badplaatsleven. De ligging aan de Noordzee is gunstig; het geeft een prachtig uitzicht op zee en het Marsdiep; het eiland Texel is met het bloote oog gemakkelijk zichtbaar. Op zee is, door de aanwezigheid van marine-vaartuigen (onderzeebooten, wa tervliegtuigen, enz.), steeds afwisseling; ook visschersvaartuigen varen geregeld voorbij. Het strand strekt zich kilometers ver uit en de wandeling is er geheel vrij. Ook de duinen, die vele idyllische plekjes opleveren, zijn vrij en te allen tijde toegankelijk. De 65 M. hooge vuurtoren, verspreidt een draaienden lichtbundel, die van Den Helder uit een inte ressant gezicht oplevert. De ongeveer 30 mi nuten verder gelegen Donkere Duinen vormen een natuurpark-in-wording; men vindt hier ongerept natuurschoon, waterpartij, dennen- aanplanting en wandelwegen. In de onmid dellijke nabijheid hiervan is een theehuis met alle comfort en vermakelijkheden voor kin deren. Ook in Huisduinen zelf is zoon ge legenheid met tennisbaan. De stad Den Helder ligt circa 30 minuten van Huisduinen ver wijderd. In de seizoenmaanden bestaan er goede autobusverbindingen. Den Helder telt 30.000 inwoners en biedt gelegenheid voor vermaak op allerlei gebied. Er zijn goede bioscooptheaters, een mooie concertzaal, tal van muziekcorpsen. Een bezoek aan de Bui tenhaven met de oorlogsschepen, en de marinewerf met haar dokken, sluizen en werkplaatsen is zeer interessant. Zeetochtjes naar Texel kunnen dagelijks worden gemaakt en loonen zeer de moeite, terwijl voorts ge makkelijke verbindingen bestaan met Wierin gen en de Zuiderzeewerken aldaar. In de laatste jaren is te Breezand, gemeente Anna „Louis brengt daar nooit iemand zonder een bepaalde bedoeling." „Kent u Louis dan?" vroeg ik. Zij trok de wenkbrauwen op en vervolg de: „Dien kent iedereen! Een grooter mooi prater bestaat er op de wereld niet." „Louis zou zich gevleid gevoelen, wan neer hij dat hoorde." „Louis kent zichzelven en hij weet dat ook anderen hem kennen. Het speet me werkelijk, mijnheer in zijn gezelschap te zien." „Wel bedankt voor zooveel belangstel ling", zeide ik. Zij wierp voor de eerste maal een blik naar mij, waarin iets van coquetterie was te lezen. „Ik geloof wel van mijn belangstelling blijk te geven door mijnheer hier te ontmoe ten", zeide zij zacht. „Vertel mij eens, hoe het kwam, dat u daar met Louis was." „Rein toeval", antwoordde ik. „Ik ont moette hem toen ik uit de opera kwam. Ik verveelde mij en we gingen samen naar Montmartre. Ik geloof, dat ik mij daar nog erger verveelde en toen stelde Louis voor aan het café des Deux Epingles een bezoek te brengen." „Wist u", ging zij voort, „dat u daar den man zou ontmoeten met wien u handgemeen is geweest?" Ik schudde het hoofd en antwoordde: „Ik had er niet het minste idee van." Zij boog zich een eindje naar mij toe en zeide: „Indien u belust is op avonturen, mijn heer, dan moet u zich niet door Louis laten vergezellen. Hij weet niet wat vrienden zijn, hij kent alleen zich zelf. Het is een zeer ge vaarlijk metgezel. Er zijn wel anderen en beteren, die u tot metgezellen moest ma ken." „Mademoiselle", antwoordde ik met een blik in haar oogen, „dat alles is van niet zoo bijster groot belang, U deed mij in den afge- loopen nacht een briefje toekomen. Wan neer zal ik het geluk mogen hebben u nog maals te bewonderen in dat mooie, blauwe costuum en u mede te nemen naar den schouwburg, een souper of waarheen u wilt?" Zij wierp een blik naar mij van onder haar wimpers. Het gordijn was niet neerge laten en 't zachte zonnelicht speelde over haar gelaat. Zij was dik gepoeierd en flink geverfd, gelijk tegenwoordig alle knappe vrouwen doen, maar haar trekken waren mooi en haar oogen hoogst bekoorlijk. „O, mijnheer", riep zij uit, „dat zou dub bel onvoorzichtig wezen! Het is inderdaad niet verstandig van u om zich al te veel te Parijs te laten zien. Die arme mijnheer Ta- pilow heeft het danig te kwaad gehad." „Mademoiselle", verzekerde ik haar, „er zijn oogenblikken waarop gevaar van geen beteekenis is." „Zijn alle Engelschen zoo galant?" „Wel als zij in eenzelfde verleiding ver- keeren." „U verstaat de kunst om complimentjes te maken uitnemend." „Dat is een kunst, waarin ik nooit sterk was. Zij slaakte een zucht. Ik begreep opper best, dat zij met zeker ongeduld dit duel met woorden streed en er andere dingen Paulowna (per trein of auto m on?ev<*> 20 minuten te bereiken) een bloembollenen! tuur ontstaan, die een bezoek aan dez» str2Ü in den bloeitijd eveneens aanbevelenswaard maakt. Alle gewenschte inlichtingen kunnen v<v>w bij de N.V. Zeebad Huisduinen worden ve kregen (telefoon 263). waar men tevens kT doeld prospectus, dat uitvoerige bizom-u heden geeft over het door de N.V. geëxntó' teerd Hotel-Pension en de woningen, gaam* gratis en franco zal toezenden. ALWEER BRAND IN BEVERWIJK In den afgeloopen nacht heeft een feiu brand gewoed in het café-restaurant Meerenstevn" aan het Meerensteynplein te Beverwijk. Omstreeks half twee werd de brand ont dekt. De brandweer, die vrijwel direct ter plaatse was, heeft met zes stralen gewerkt De brand liet zich in den aanvang ernstia aanzien en het vuur dreigde over te slaan naar de belendende perceelen. De brandweer slaagde er evenwel in, dit te voorkomen Het café is geheel uitgebrand. De dancing, die boven het café gevestigd is, brandde deelteüjk uit. Het woonhuis van den eigenaar van het café, den heer P. v. d. Lem, dat naast het café-restaurant gelegen is, bleef behouden doch kreeg waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. EEN JUSTITIEEL STIJLBLOEMPJE. Niet uit wijs te worden Het gebeurt nog al eens voor onze Neder- landsche rechtscolleges, dat dagvaardingen in een dergelijken stijlvorm zijn gegoten, dat een leek er niet wijs uit kan worden en zoc zelfs dat hij er zich terecht over verwonderen mag, dat de heeren achter de groene tafel het wél begrepen hebben. Maar het kan blijkbaar toch ook wel eens zelfs de rechterlijke macht te machtig wor den. Zulks was het geval met dé dagvaar» ding van het O. M. bij het kantongerecht te Breda uitgevaardigd tegen zekeren M. V., arbeider te Breda, welke woordelijk als volgt luidde „Staat terecht... terzake, dat hij op 6 Augustus j.L, des voormiddags om streeks 12.15 uur, onder de gemeente Breda zich in kennelijken staat van dronkenschap heeft bevonden op den openbaren weg de Veemarktstraat, zulks gepleegd na bij onherroepelijk ge worden vonnis van het kantongerecht te Breda d.d. 24 Aug. 1929 te zijn veroor deeld wegens gelijke overtreding, terwijl tijdens het plegen dier overtreding nog geen jaar was verloopen sedert eene vroegere onherroepelijk geworden ver oordeeling van verdachte wegens gelijke overtreding, gepleegd binnen een jaar nadat eene vroegere veroordeeling van verdachte wegens gelijke overtreding onherroepelijk was geworden, terwijl tij dens het plegen dezer overtreding nog geen jaar was verloopen sedert een vroegere véroordeeling van den verdach te wegens overtreding van art. 426 van het Wetboek van Strafrecht onherroepe lijk was geworden, welke laatste overtre ding was gepleegd binnen een jaar na dat een vroegere veroordeeling van den verdachte wegens gelijke overtreding on herroepelijk was geworden, zijnde deze laatste overtreding wederom gepleegd binnen een jaar nadat eene vroegere ver oordeeling van den verdachte wegens overtreding van artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht onherroepelijk was geworden". Deze dagvaarding was den Bredaschetv Kantonrechter te geleerd. Hij kon er niet uit komen, hij ontsloeg daarom verdachte van rechtsvervolging en verklaarde de dagvaar ding nietig omdat deze absoluut niet te be- griioen was. De Ambtenaar van het O. M. bij het Kan tongerecht ging hiermede niet aecoord, waar om hij hooger beroep aanteekende en zoc diende deze zoak dezer dagen voor de arr. rechtbank te Breda. Maar de officier van justitie kon op zijn beurt ook niet uit de dagvaarding wijs wor den en verklaarde niet te kunnen begrijpen, hoe iemand met zulk een dagvaarding voor den dag durft te komen. Hij eischte dezelfde uitspraak als die van den kantonrechter. NA DE GIESSEN-NIEUWKERK-ZAAK. Kan rechercheur de Jong gehand haafd blitven in zijn tegenwoor' dige functie? Het Tweede Kamerlid' F. Vos heeft den mi nister van justitie gevraagd: 1. Is het juist, dat de rijksrechercheur de Jong bekend uit de Giessen-Nieuwkerk-zaak, waren, waarover zij graag wilde spreken. Ten slotte vroeg zij mij: „Vertel mij eens, mijnheer, wat die Tapi- low tegenover u had misdreven." Ik antwoordde, het hoofd schuddend: „Vergeef het mij, maar dat is een zaak tusschen hem en mij." „En Louis dan?" „Louis weet van niets." Zij keek mij verbaasd aan. Zij was bLjk« baar overtuigd, dat Louis mij daarheen had meegenomen met het doel mij daar Tapilow te doen ontmoeten en zij had reden de waarheid te willen uitvisschen. „Natuurlijk was het een vrouwenkwes tie", prevelde zij, „de vriendin van mijnheer of misschien een of andere bloedverwante- Ik ben erg jaloersch van aard. Zeg me dus maar gauw, dat het een familiebetrekking gold" „Mademoiselle", antwoordde ik ernstig, „ik kan onmogelijk met u praten over oorzaak van het geschil tusschen dien man en mij. Vergeef mij, dat ik u er op wijs, da het een zeer pijnlijk onderwerp voor mtl Yergeef het mij ook, dat ik u er op wijs ging ik voort, terwijl ik ook haar 3 V-e hand in de mijne nam, „dat toen ik u paar regels zag krabbelen en u ze aan deed toekomen en ik nu hier ben gekoni het niet met de bedoeling is om op vra® f, betreffende andere personen te antwo den." Zij keek mij aan. Het waren ongewoon e wonderlijk blauwe oogen. Daarna scnu zij het hoofd en trok met een zucht handen terug. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6