landbouw en Veeteelt. Huiduitslag I is fen oude bekende in artis gestorven. wethouderspensioenen te zaandam. Luchtva art fransche machine op chineesch gebied omlaaggesïort. van laer black. Ingezonden stukken Tijdschriften DE BEGRAFENIS VAN OUD- PRESIDENT TAFT. Buitenland Kerk en school „eplaatst bij de pascontrole te Hoek van 2 Zoo ja, bezit de minister dan voldoende -arborgen, dat deze man, die in andere ïmctiëri ongeschikt is gebleken, op dezen prantwoorcelijken post kan worden gehand- ïaafd? Was sinds 37 jaar in Artis. Zondagmiddag j.1., even na één uur, werd j. bij leden en bezoekers van „Artis" welbe kende oude vrouwelijke Indische olifant To- nie die reeds sedert den 4den Juli 1893 in jen tuiri van het Genootschap verblijf hield, getroffen door een beroerte. Een kleine ittaque had het dier reeds vroeger doorge maakt. Daar de toestand van het dier hope loos bleek te zijn, werd des avonds een einde aan zijn lijden gemaakt. Vernietiging der verordening ge vraagd. ftoor de gemeenteraadsleden D. A. Flen- trop R- Köhne en Jb. Kroonenberg, is vol gens de Tel. aan de koningin een adres ge zonden waarin zij verzoeken de door den ge meenteraad vastgestelde verordening tot re geling der wethouderspensioenen als in strijd met het algemeen belang en de goede :eden, te vernietigen. WACHTGELDTIJD DOEN TELLEN VOOR PENSIOEN. Door het hoofdbestuur van de onder- of ficiersvereeniging der landmacht ,.Ons Belang" is aan den minister van fensie verzocht ook den wachtgeldtijd te doen medetellen voor pensioen. Wasch de aangedane plaatsen met warm water doe er dan wat puro1 °p. b|i vocht-afscheidende uitslag en eczema's boven dien nog wat Furolpoeder. Herhaal dit eiken dag zoolang het noodig is. Inaam en het adres zoowel van den ontvan ger als van den afzender. Ondanks bovenbedoeld certificaat zal elke zending bovendien aan het Duitsche station van invoer op kosten van belanghebbenden op wratziekte worden onderzocht. VERKEERSONGEVALLEN. Na aanrijding overleden. De heer W. v. d. Huure, wonende te Rijsen- burg, die op den Driebergschenweg werd aangereden door een auto, doordat de be stuurder ervan door het verblindend licht van een tegenkomer geen uitzicht had, is in het ziekenhuis te Zeist aan de gevolgen van de opgeloopen verwondingen overleden. Vrachtauto gekanteld. Bij het uitwijken voor een wielrijder is een vrachtauto der Ned. Spoorwegen op den Driehuizerkerkweg te Velsen van den weg afgeraakt en gekanteld. Een dertienjarige knaap uit IJmuiden die op de auto zat, ge raakte daaronder en bekwam ernstige kneu zingen, zoodat hij in het St. Antoniuszieken- huis Ij IJmuiden (O.) moest worden opgeno men. De chauffeur kwam er met den schrik af. BRAND. Een inktjabriek afgebrand. Gistermiddag is de N.V. Terbo inkrfabriek te Ulft totaal afgebrand. De materialen ter waarde van f 8000 waren niet verzekerd. De oorzaak is onbekend. Niet verzekerd. Te Wageningen is gisterochtend in het bo venhuis van perceel Lawicksche Allee 43, be woond door vier studenten, brand ontstaan, doordat bij het oppooken van de kachel de pijp er uit viel. Het meubilair, eigendom van den verhuurder, is grootendeels gered. De be zittingen van de studenten, kleederen en boe ken, zijn vrijwel geheel verbrand. Het boven huis brandde grootendeels uit. De water schade is aanzienlijk. Ook het belendende per ceel, bewoond door prof. J- van Baren, kreeg nog al wat waterschade. Huis en meubelen W3ren verzekerd, de bezittingen van de stu denten waren niet verzekerd. KORTE BERICHTEN. Te Hilversum is plotseling overleden, 74 jaar oud, de heer P. Roorda, oud-direc teur van het instituut voor doofstommen te Groningen. Onderstaande berichten werden reeds in een deel cnzer vorige oplaag opgenomen. DE UTRECHTSCHE RAADSKELDER. Koninklijk bezoek De raadskelder te Utrecht heeft zich reeds spoedig na opening mogen verheugen in koninklijk bezoek. Nadat Z. K. H. prins Hendrik H. M de koningin uitgeleide had gedaan aan het station, begaf hij zich naar den raadskelder, waar hij zou aanzitten aan het noenmaal, dat door den raad van beheer der jaarbeurs aan het algemeen bestuur en aar. het bestuur van de internationale tentoonstelling van ge meentewerken werd aangeboden. II De publieke belangstelling voor dit bezoek was zeer groot. Bij aankomst werd de prins voorgesteld aan den waard, den heer P. Hendrix, hij nam met groote belangstelling de gewelven in oogenschouw Het publiek bleef op de Stadhuisbrug in middels wachten, om van het vertrek getuige te zijn. De prins op bezoek Nadat prins Hendrik de koningin uitge^ leide had gedaan aan het station, begaf hij zich naar den raadskelder, waar hij zou aan zitten aan het noenmaal, dat door den raa: van beheer der jaarbeurs aan het algemeen bestuur en aan het bestuur van de inter nationale tentoonstelling van gemeentewee ken werd aangeboden. AANBESTEDING ONDERSTATIONS. Gisteren had te Utrecht de aanbesteding Plaats door de Ned Spoorwegen van het bouwen van drie onderstations, één te Krom menie (Assendelft), één te Zaandam en éen te Beverwijk. Er waren 31 inschrijvingen De laagste ^schrijfster was de fa. K de Groot te neerenveen voor f 138.000. Volgens een bericht aan de „Tel. is on- ptgs een Fransch vliegtuig met twee inzrt- j^nden in de nabijheid van Lang-son op -0 •LM. van de Indo-Chineesche grens op Chi- "eesch gebied brandend omlaag gestort. a" de beide inzittenden ontbrak elk spoor, inans echter i? cen brief ontvangen van een hunner, een kapitein, waarin hij mededeelt, van zijn parachute gebruik te hebben ge maakt en gewond te zijn neergekomen. Hij bevindt zich thans in de macht der Chinee- zen, die een losgeld verlangen. Van den an deren vlieger, die eveneens met zijn val scherm omlaag is gesprongen, heeft men evenwel niets meer vernomen. EEN KRANIGE VLIEGENIERSTER. De 18-Jarlge Elinor Smlth ▼loog eens onder vier brug gen door. Over Elinor Smith die zooals we gisteren vermeldden, het hoogterecord voor aviatrices verbeterde, vermeld de Tel. het volgende: Elinor Smith. de 18-jarige „flapper flier", was reeds houdster van het duurrecord voor solovliegtuigen met een tijd van 26 uur en 24 minuten. Voordien had deze jeugdige waaghals al een bekeuring opgeloopen we gens het feit, dat zij onder vier bruggen was doorgevlogen. De Bellanca viel 4000 voet voordat Miss Smith weer tot bewustzijn kwam en in wijde bogen kon dalen. Men zal wellicht uit het bericht de verkeerde gevolgtrekking hebben gemaakt, dat Miss Smith onvoldoende was uitgerust om in hooge luchtlagen te verwij len. De oorzaak van het ongeval moet ech ter geweten worden aan het bevriezen van haar zuurstofreservoir en het mag nog een wonder heeten, dat zij eenmaal weer bij gekomen zoo spoedig in staat bleek het dwarrelende toestel op te vangen. De beide hoogtemeters wezen 30000 en 32000 voet aan, doch het officieele resultaat zal eerst bekend zijn indien de verzegelde barograaf door de autoriteiten te Washington is gecon stateerd. In elk geval kan met groote zeker heid worden aangenomen, dat het oude re cord hetwelk met 23996 voet op naam stond van de Amerikaansche aviatrice Marcel Crosson werd verbeterd. Elinor Smith is slechts een meisje van nog een 5 voet en zij moet altijd op een aantal ussens gaan zitten om in haar toestel bij de instrumenten te kunnen konten. Zij is wel het levende bewijs, dat physieke kracht geen absolute eisch is voor aviatrices. Reeds op Il6-jarigen leeftijd wist Miss Smith haar vliegbrevet te veroveren en door een hoogte- vlucht (12000 voet) met een Wacotoestel con centreerde deze „flying flapper" al dadelijk alle belangstelling op zich. In Januari 1930 werden te harent wille verschillende vliegers gealarmeerd omdat men vreesde, dat zij op een tocht met capt. William Lancaster was omgekomen. Men had n.1. in twaalf uur niets meer van haar vernomen en men dacht dan ook algemeen, dat het toestel ergens te pletter was gevlogen. Gelukkig bleek het vliegtuig goed te New York geland te zijn. Een maand later vestigde zij het eerste vrouwelijke duurrecord door 13 uur lang boven Mitchel Field te blijven, niettegen staande er een hevige storm woedde. In die dagen had zij tevens het plan opgevat voor een oceaan vlucht New-YorkRome, doch haar ouders wisten haar ten minste tijde lijk van een dergelijk gevaarlijk avontuur af te houden. Het reeds hierboven vermelde waagstuk betreffende haar vlucht onder vier bruggen door, bezorgde haar een goede te rechtwijzing van de Amerikaansche handels kamer. Sindsdien heeft zij haar energie al leen voor het verbeteren van regelmatige re cords aangewend. Er moge dan geklaagd worden over het lichtzinnige moderne meisje en speciaal het Amerikaansche, ze toonen toch nog wel moed en durf te bezitten, méér dan haar degelijke voorgangsters. En dat is ook wel wat waard. Deed ook Ruth Elder al niet een po ging om de oceaan over te vliegen? Van Laer Black is gisteren in z'n driemo- torige Fokker te Akyab aangekomen. (Buten verantwoordelijkheid van de Re dacti*. De opname in deze rubriek bewiisi geenszins dat de 'edaetre er mede instemt.) VOLKSGEZONDHEID M. de Redacteur. Maandag werd mijn vrouw er mede in kennis gesteld, dat zich eenige dagen gelegen aan de 7e Gem. school bij een der kleine meisjes-leerlingen der eerste klasse een geval van Diphteritus (be smettelijke keelziekte) heeft voorgedaan en vertelde de juffrouw der le klasse er bij, dat naar hare meening de ont smettingsmaatregelen feitelijk achter wege waren gebleven. 't Geen is geschied bepaalde zich al léén tot 't afboenen van een en ander. Aan de kleine leerlingen zelf is niet de minste aandacht geschonken. De schoolarts, dr. Pameyer, beweert (na een persoonlijk onderhoud wat ik met hem had), dat geheel volgens be staande instructie is gehandeld. 't Wil er bij tnij niet goed in dat dit afdoen de of alleszins voldoende maatregelen zijn en ik vind een dergelijke manier verre van secuur, onverschillig of de gezondheidsdienst (zoo beweert dr. Pa meyer) dit dan zoo vóórschrijft. Wat zeggen hiervan in 't bijzonder de ouders en die schoolgaande kinderen heb ben? Mij is een geval bekend waar de betreffende geneesheer alles grondig liet ontsmetten en alle kinderen op speeksel werden onderzocht of er zich soms nog een verdachte onder kon be vinden. Hier niets van dit alles. Met dank voor de plaatsing. F. BERG, Hof 53, Alkmaar. Wij hebben bij Dr. Pameyer naar deze kwestie geïnformeerd, die ons in betrek king met het bovenstaande stuk het volgende onderschrift heeft toegezon den: „Wanneer de Alkmaarsche schoolarts bericht krijgt van de secretarie van het voorkomen van een geval van besmet telijke ziekte op een der s holen onder zijn toezicht, worden door hem onmid dellijk die maatregelen genomen, welke voorgeschreven zijn door den hoofdin specteur van de volksgezondheid (be smettelijke ziekten). Wil een leek, zooals de inzender, de heer B., zijn oordeel stellen boven dat van den hoofinspecteur, dan moet hij dat weten, verder commentaar is dunkt mij overbodig". UITVOER VAN AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND. Verzwaring der voorschriften in verband met de aardappelwratziekte Volgens mededeeling van den Rijksland- bouwconsulent, ir. A. H. Joustra te Berlijn, treden met ingang van 15 Maart a.s. nieuwe bepalingen inzake den invoer van aardappe len in Duitschland in werking. Deze zullen voortaan alleen mogen worden ingevoerd in ongebruikte verpakking of los in gesloten wagons, terwijl elk collo ot, bij losse verlading, elke wagon voorzien moet zijn van een plombe van den Plantenziektenkundigen. Dienst van het land van herkomst. Losse scheepsladingen zijn dus niet meer Verder moet elke zending uit Nederland vergezeld zijn door een in de Duitsche en Nederlandsche taal gestelde verklaring van een ambtenaar van den Plantenziektenkundi gen Dienst te Wageningen (volgens een be paald model.) welke niet langer dan twintig dagen van den dag van afgifte af geldig is en waarin wordt verklaard: dat de zending door een ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst onder zocht is en vrij bevonden van aardappel wratziekte; dat de zending afkomstig is van een niet met wratziekte besmet landbouwbedrijf en dat binnen 'n kring van 2 K.M. om het veld, waarop de aardappels gegroeid zijn, geen wratziekte is geconstateerd; dat de verpak king ongebruikt is; dat elk collo of elke wa gon door 'n ambtenaar van den Plantenziek tenkundigen Dienst van 'n plombe is voor zien (hierbij dient het opschrift der plombe te worden vermeld). Verdere bepalingen Verder moet op het certificaat worden aan gegeven: de soort, waaruit de zending be staat; de gemeente, waarin de aardappelen zijn geoogst; het gewicht der zending, de aard der verpakking, zulks onder opgave van het aantal colli, de daarop aangebrachte merken, of. bij verzending in geplombeerde wagons, 't nummer van den wagon, de Nederlandsch fabrikaat. Dat deze Vereeniging zich zeer sterk ont wikkelt blijkt o.a. wel uit de mededeeling in de voor ons liggende Februari-afievering van haar maandblad, dat het aantal vertegen woordigingen met vijf vermeerderde, n.1. in: Enschede, Hengelo, Roermond, Tilburg en Kampen. Overigens geeft de rubriek „Wat de Vereeni ging in de laatste maand deed" wel het be wijs, dat maandelijks heel wat wordt ver richt. „Wat de Vereeniging o.a. in 1929 heeft gedaan" bevat opgave van eenige cijfers, waaruit men een denkbeeld krijgt van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Verder vinden wij gewag gemaakt, dat de werkzaamheden, aan het algemeen secretari aat verbonden, wederom een uitbreiding heb ben ondergaan en dat het bekende industrieele adresboek „De Nederlandsche Industrie" in den vervolge in samenwerking met de Ver eeniging zal worden uitgegeven. In het artikel „De Nederlandsch Indische Jaarbeurs" wordt een en ander medegedeeld omtrent de 11de Jaarbeurs, die in JuniJuli a.s. te Bandoeng zal worden gehouden, ter wijl daarna een artikel de aandacht trekt „De komende Voorjaarsbeurs te Utrecht" van de hand van den heer W. Graadt van Roggen. „Machines voor Houtbewerking" is de titel van een beschrijving, waaruit blijkt, dat dergelijke machines ook hier te lande worden gemaakt. De heer Meijer de Vries behandelt het on derwerp: „De Overheid en het Nederlandsch Fabrikaat". Bij het artikel „De Nederlandsche deelne ming aan de Internationale Koloniale Ten toonstelling 1931", waarin een en ander wordt medegedeeld omtrent de wijze waarop tropisch Nederland daaraan zal deelnemen, zijn twee fraaie afbeeldingen van het Neder landsch Indische paviljoen opgenomen. Met groote aandacht zal ongetwijfeld ken nis worden genomen van het artikel „Cu- ra$ao en hare belangrijkheid voor den Ne- derlandschen Handel en Industrie", zijnde de lezing, die de heer ir. E. F. Suringar onlangs te 's-Gravenhage voor de Vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat" heeft gehouden. Onder groote belangstelling werd gisteren het stoffelijk overschot van wijlen oud-pre sident Taft met militaire eer op het kerkhof te Arlington bijgezet Aanwezig waren o.a. president Hoover, het corpsrdiplomatique en vele hooge ambtena ren. Het lijk lag eenige uren in het Capitool op een katafalk opgebaard, waar duizenden er langs trokken om den gestorvene de laatste eer te bewijzen. Daarna werd de kist overgebracht naar de militaire kerk. Toen de stoet het Witte Huis passeerde, klonken kanonschoten. Op verlangen van den overledene werden aan het graf geen redevoeringen gehouden GANDHI'S ACTIE IN BR.-INDIE BEGONNEN. Een groote betooging te Ahmedabad. Gandhi is heden met zijn eerste afdeeling vrijwilligers vanuit zijn hoofdkwartier te Shram met zijn onafhankelijkheidsmarscb naar Jelalpur begonnen. Te Ahmedabad werd ten eere van Gandhi een groote betooging gehouden, waaraan on geveer 100.000 personen deel namen. DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN BERLIJN. De commissie van den Berlijnschen ge meenteraad voor de begrooting heeft Dins dag met 13 tegen 10 stemmen besloten de zich in het bezit van de stad Berlijn bevindende aandeelen van het ElectrizitStswerk Sued- West te verkoopen aan de Geöellschaft für Elektrische Unternehmungen (Gessfuerel) voor een prijs van 19 milüoen mark. Boven dien zullen de rechten, die het Elektrizitats- werk Sued-West aan de stad Berlijn moet af dragen voor de verleende concessie, over een aantal jaren worden gekapitaliseerd, hetgeen nog elf milüoen zal opbrengen, zoodat de stad Berlijn in het bezit komt van 30 milüoen mark in contanten. Het concessieverdrag met het ElektrizitStswerk wordt verlengd tot het jaar 1960. De gemeenteraad zal ziin goedkeuring nog aan dit besluit moeten hechten. ONTZETTEND DRAMA IN EEN SPOORWEGTUNNEL. Drie vrouwen iijn gedrukt Drie vrouwen van 35 a 40 jaar hadden in de nabijheid van Terpignan (Zuid-Frankrijk) inkoooen gedaan en om naar de Spaansch- Fransche grens terug te keeren, kozen zij den kortsten weg, de internationale spoorwegtun nel van Baïistres. Toen zij bij een boent in den tunnel kwamen, merkten zij plotseling, dat uit de tegenovergestelde richting een trein aankwam. Zij meenden echter, dat het een Spaansche goederentrein was en wilden zich op het andere spoor in veiligheid bren gen. Eerst op het laatste oogenblik bemerkten zij hun vergissing, doch de afstand was toen reeds te klein, om nog tijdig aan de andere zijde van den tunnel te kunnen komen. De drie vrouwen werden door den trein letterlijk tegen den muur yan den tunnel fijn gedrukt. Een 10-jarig zoontje bleef als door een wonder gespaard. Daarna constateert Scheffer, dat zelfs de ergste pessimisten nog te optimistisch zijn gebleken: de revolutie keerde eerst stap voor stap teroe tot haar vrenietigende eerste me thoden, mans gaat zij in vollen galop in die richting. De geheele tegenwoordige ellendige toestand in Rusland is daarvan het afdoen de bewijs Het risico verbonden aan de bolsjewisti sche onderneming acht hij door den koers van Stalin zoo geweldig toegenomen, dat hij het beter vindt niet aan dat risico in eenigen vorm. economisch en politiek, deel te heb ben. De ontwikkeling van de toestanden in Rusland, zoo besluit p. Scheffer zijn ernsti ge waarschuwing, neemt zulk een wending, dat de Duitsche buitenlandsche politiek ver plicht is te onderzoeken hoe veel na den val van de Nep werkelijk nog van het verdraf van Rapallo is tc handhaven en wat er no§ an te verwachten is. En dit des te meer, omdat de geheele toestand in het overige Europa slechts tijdelijk is, tot in positieven of negatieven zin beslist is over het lot var het Sovjetsysteem. DE GEBROEDERS SKLAREK. Een nieuw verzoek era invrijheid stelling. De verdedigers van de gebroeders Sklarek hebben opnieuw stappen ondernomen tot het verkrijgen van de invrijheidstelling van hun cliënten. De betrokken raadskamer zal Don derdag a.s. een besluit nemen. De verdedi gers hebben in hun verzoek gewezen op den slechten gezondheidstoestand van Willy en Max Sklarek, die sinds geruimen tijd in het ziekenhuis van het huis van bewaring worden verpleegd. De geneesheeren van dit zieken huis hebben verklaard, dat hun toestand ern stiger kunnen worden, indien zij niet in vrij heid worden gesteld. De verdedigers verze keren, dat de Sklareks er niet aan denken zich door vlucht te onttrekken aan verdere ver volging. Het proces tegen de drie gebroeders Sklarek zal niet voor einde Augustus beginnen. Dr. LUTHER PRESIDENT VAN DE RIJKSBANK. De algemeene raad van de rijksbank heeft gister dr. Luther met algemeene stemmen gekozen tot president van dit instituut. Van de Duitsche leden van den raad was alleen geheimrat Louis Hagen uit Keulen afwezig. Prof. Bruins verscheen in gezel schap van Mac Garrah ter zitting. Van de buitenlandsche leden was voorts nog prof. Bachman, de president van de Zwitsersche emissiebank verschenen. De zitting duurde meer dan twee uur, maar nauweijkls vijf minuten na de opening was dr. Luther reeds gekozen. De zitting duurde daarna nog geruimen tijd, daar men op voorstel van dr. Schacht besloten had de agenda van de tegen einde Maart aangekon digde zitting van den algemeenen raad reeds heden te behandelen. Hierop zouden alleen aangelegenheden van loopenden aard voor komen. Dr. Luther, die gister te Frankfort vertoef de, waar hij de zitting van den raad van beheer van de Frankfurter Pfandbriefbank bijwoonde, verklaarde in persgesprekken, dat hij, voor het geval hij tot president van de rijksbank werd gekozen en hij deze func tie zou aanvaarden, zal trachten door ern- stigen en doelbewusten arbeid bij te dreigen tot verbetering van de bestaande toestanden en steeds in nauw contact met de openbare meening te blijven. Over zijn programma zal hij zich op een later tijdstip, nadat hij zijn functie zal hebben aanvaard, uitlaten. DUITSCHLAND EN RUSLAND. Een krachtige waarschuwing. In een uitvoerige „Rückblick auf Mos- kau", waarin de door zijn langdurig ver blijf in Rusland zoo ten volle tot oordeelen bevoegde oud-correspondent van het „Berl Tag.", Paul Scheffer, zijn meening geeft over den huidigen toestand in het rijk der sovjets, zooals die ontstaan is door den te rugkeer door Stalin tot het militaire com munisme van de jaren 1918, 1919 en 1920, bespreekt hij ook de Duitsch-Russische be trekkingen. Deze betrekkingen berusten, herinnert P Scheffer, op de Nop en op het Verdrag van Rapallo, hetwelk op de Nep volgde. Diplo matieke betrekkingen tusschen volken kan men niet in abstracto „verzorgen" of bevor deren door voortdurende herhalingen van redevoeringen. Dat Duitschland op Ruslanc is aangewezen; dat de vriendschap met Rus land voor Duitschland onmisbaar is; dat Rappallo Versailles te niet heeft gedaan zijn algemeenheden, welke alleen beteekenis hebben, indien gemeten aan de mogelijkheid van verwezenlijking ervan. Thans hebben wij, aldus vervolgt dan Scheffer, zeven jaar tijd gehad om de practische waarde ervan na te gaan. En wie eenigszins nauwkeurig toe zag, moest reeds jaren geleden vreezen, dat de Nep en daarmede de grondslag van Ra pallo ten onder ging. De weg der recht streeksche socialiseering beteekent buitenge wone versterking van den onzekeren toe stand van het sovjetstelsel en van zijn agres sieve houding, in eiken vorm- naar buiten Dit beleeft men thanc. COMMUNISTEN TE BOEDAPEST GEARRESTEERD. Een advocaat als leider. Naar uit Boedapest aan de Duitsche bla den wordt geseind, hebben aldaar Zondag eenige opzienbarende arrestaties plaats ge had en wel van leiders van twee geheime communistische groepen Bij de verhooren bleek, dat de „Roode Hulp" ook in Boeda pest is vertegenwoordigd en in verbinding staat met Moskou. Aan het hoofd van de „Roode Hulp" te Boedajjest staat de advo caat Revesz. Bij een huiszoeking in zijn wo ning kwam zijn correspondentie met Mos kou te voorschijn. Dr. Revesz wilde geen in- 'ichtingen geven over de door hem beheerde gelden. Tegelijk met hem werden eenige rouwen gearresteerd onder beschuldiging van medeplichtigheid. In het geheel zijn zes vrouwen en neger mannen achter slot en grendel gebracht. DE ARBITRAGE EN VEILIGHEIDS COMMISSIE. De vergadering uitgesteld. Op wensch van eenige mogendheden! die vertegenwoordigd zijn op de vlootconferen- tie te Londen, zal de zitting van de arbitra ge- en veiligheidscommissie van den Volken bond, die op 24 Maart a.s. zou bijeen komen een maand worden uitgesteld. Verscheidene gedelegeerden, zooals de rranschman Massigü en de Japanner Sato, die in den regel de zittingen dezer commis sie bijwonen, alsmede talrijke deskundigen, zijn momenteel te Londen, waar zij door hun werkzaamheden voor de vlootconferen* tie niet gemist kunnen worden om naar Ge neve te gaan. ZWARE BRAND TE DANZIG. Twee graansilo's afgebrand. Vanmorgen vroeg tegen 6 uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in een aan den over van de Mahtlau gelegen graansilo te Danzig. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de beide 6 verdiepingen hooge silo-gebou wen spoedig in lichte laaie stonden. De brandweer moest zich voornameüjl beperken tof het nathouden van een in de na bijheid gelegen silo en een koolzuurfabriek Een doode De 50-jarige brandmeester Schinkowski liep voorbij de brandende silo's, juist op het oogenblik, dat met donderend geraas de ge vel instortte. Hij werd onder vallend ge steente bedolven. Ook de houten kademuur sloeg oor en e gevel stortte grootendeels in het water. Het lijk is nog niet gevonden. Ongeveer 2000 ton graan zijn vernield. De beide verdiepingen hooge silo's zijn ge heel afgebrand en slechts enkele muren staan nog omhoog. DE VERWARDE TOESTAND IN SPANJE. REPUBLIEK OF MONARCHIE. Drastisch optreden van officieren. Hard tegen hard. Het is nog lang niet rustig in Spanje en generaal Berenguers arbeid wordt ten zeer ste bemoeilijkt door steeds feller oplaaiende beweging ten gunste der republiek. Het schijnt dat de Madrileensche monar chistische officieren hebben besloten tot eiken prijs het bestaande regime te beschermen Vandaar dat zij den oorlog hebben verklaard aan de studenten. Volgens berichten uit Madrid hebben dezer dagen verscheidene of ficieren van de koninklijke gardehuzaren op straat groepjes studenten aangehouden en elk van hen afzonderlijk gevraagd of hij monarchist of republikein was. De studenten die zich ten gunste der reoubliek uitspraken zouden zijn afgeranseld. De studente:! riposteerden, waarbij een officier zwaar werd gewond. Voorts zouden de officieren aan de hoog leeraren der universiteit hebben medegedeeld dat zij, als de studenten nog eenmaal tegen den koning demonstreeren, hen daarvoor verantwoordelijk zullen stellen. Intusschen hebben de studenten zich tot den minister van binnenlandsche zaken ge wend met verzoek om bescherming en me, de mededeeling dat zij zich voortaan slechts met revolvers gewapend op straat zullen be geven. De censuur, die, naar het heette, zou wor den opgeheven, is weer in vollen omvang hersteld, volgens de „Times"-correspondent zelfs in scherper mate dan gedurende de laatste 3 maanden der dictatuur. De buiten landsche journalisten te Madrid hebben ge protesteerd. Ds. J. M. Lindeijer te Purmerend is be stemd voor uitzending naar Indië als predi kant bij de protestantsche gemeenten. Tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk is door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht toegelaten de heer j. w. B Co- hen, cand. van de Universiteit te Utrecht. Zondag is in de geref. kerk te Borger (Dr.) gecollecteerd voor de in Rusland ver volgden. De opbrengst der collecte bedroeg 125, het hoogste bedrag dat daar ooit (be halve dan dankdagcollecteh is gecollecteerd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7